Denní souhrn zpráv Zprávy Radia Praha

05-06-2003

Veteráni z 311. bombardovací perutě se sešli v Přibyslavicích

Osmdesátiletý generálmajor Ivan Schwarz nalétal 1200 operačních hodin a dalších 4500 u letecké dopravy. Byl a je nejmladším příslušníkem slavné 311. československé bombardovací perutě britského Královského letectva (RAF). Začátek druhé světové války ho zastihl v Anglii na studiích ve Winchesteru. Nelenil a jako patnáctiletý se přihlásil do armády.

"Kde ses tady vzal,... já myslel, že všichni kámoši už jsou mrtví," vítal ho na setkání veteránů v Přibyslavicích se slzami v očích devadesátiletý válečný druh Jaromír Grygar.

Grygar se z exilu vrátil domů v roce 1991, jak říká, umřít. Schwarze přivezl v pondělí do Čech vojenský speciál z Londýna spolu s třicítkou dalších legionářů. Na sklonku jejich života se česká armáda snaží splatit dluh komunistického režimu, který příslušníky západního odboje namísto poct tvrdě perzekuoval. Mnoho Čechoslováků na křídlech RAF položilo životy v boji proti nacismu. Detaily tragických osudů si veteráni pamatují i po více než 60 letech.

Patnáctiletého Schwarze, syna advokáta z Oravy, Angličané nejdříve honili z kurzu do kurzu. Potom uspěl v náboru pro létající personál. "Ze zelené jsem se převlékl do modré uniformy královského letectva a poslali mě do Cromwellu do kurzu pro radiotelegrafisty. Odtud do Skotska na výcvik střelby z kulometů a začal jsem létat," shrnul. Protože byly velké ztráty, byl zapojen do operačních bojů nad Německem jako radiotelegrafista, střelec i navigátor. Absolvoval také speciální kurz pro námořnictvo. Nejdříve létali na obávaných britských bombardérech Vickers Wellington. Potom jejich posádka dostala dálkový bombardér Liberator a do výzbroje, jako první, rakety. Nikdo ale nevěděl, pod jakým úhlem se s nimi má střílet. Vyzkoušeli si to při likvidaci potopených lodí u Hampshiru a málem se prý sami sestřelili.

V prosinci roku 1943 potopili německou zásobovací loď Alsterufer, která plula s důležitým nákladem z Dálného východu. "Vypálili jsme na ni čtyři rakety a dvě bomby. Jedna ji zasáhla z boku, druhá přímo a ona potom vyhořela," vzpomíná. Po ukončení války, navzdory velkému zájmu o vojenské piloty ze strany mezinárodních leteckých společností, podepsal Schwarz ještě roční službu v RAF a byl vyslán do Československa. Spolu s Grygarem řídili transport na Ruzyni. V dubnu 1946 byl přeložen na leteckou oblast, kde dostal na starost veškeré německé sklady a další objekty. Po komunistickém puči se vrátil na Západ, kde dodnes podniká ve stavebnictví. "Jsme báječnej cirkus," říká Schwarz o delegaci legionářů. "Ten nevidí, ten neslyší a ten zase nemůže chodit, každý si mluví to svoje... naše setkání je jako zázrak. Jsme v rukách Pana Boha, moc času nám nezbývá, každý týden dostávám jednu pozvánku na pohřeb," konstatoval nejmladší veterán 311 československé bombardovací perutě.

Experti: Hrozba stávek může ovlivnit referendum, ale ne výrazně

Hrozba stávek, k nimž se chystají kvůli reformě veřejných financí odborové organizace, by mohla poznamenat účast i výsledek hlasování v referendu o EU. Shodují se na tom experti na veřejné mínění, které oslovila ČTK. Většina z nich ale nepředpokládá, že by protesty mohly hrát v rozhodování voličů nějakou výraznější roli a ohrozit souhlas se vstupem do evropského společenství.

"Zprostředkovaně se to do hlasování v referendu promítnout může, ale nepředpokládám, že by to mělo mít nějaký podstatný význam," uvedl ředitel agentury STEM Jan Hartl. Podle něj diskuse o reformě veřejných financí a aktivity odborářů vyvolávají na vnitropolitické scéně jistý neklid. Shodný názor má i Tomáš Lebeda ze Sociologického ústavu Akademie věd. "Bylo by asi liché říkat, že to žádný vliv mít nebude. Žádný fatální následek pro výsledek referenda to ale mít nebude," uvedl. Poznamenal, že pro proevropskou vládu hrozba stávek krátce před plebiscitem není nejšťastnější.

Podle analytika TNS Factum Stanislava Hampla by se na výsledku referenda mohlo negativně podepsat medializování postojů protievropsky zaměřených odborářů, hlavně z řad zemědělců. "Určitý vliv to mít může, ale je otázka, jak velký," řekl Hampl. Někteří politici unie dali najevo, že lidé z kandidátských států v referendu nebudou rozhodovat o osudu svých vlád, ale o dalším směřování vývoje svých zemí. Mezi experty nepanuje jednotný názor na to, zda si voliči tento rozdíl uvědomují. Lebeda se obává, že řada lidí není schopna docenit historický význam blížícího se rozhodování. "Mám trošku pocit, že ty trošku ploché kampaně zastiňují podstatu věci," dodal.

Kocourek: Hrubé obrysy reformy financí budou hotovy do 20. června

Hrubé obrysy alternativní reformy veřejných financí, kterou připravuje opoziční ODS, budou hotovy zřejmě do 20. června. ČTK to řekl jeden z autorů reformy, poslanec Martin Kocourek. "Vlajkovou lodí reformy", jak řekl, bude rovná daň z příjmů ve výši 15 procent. Žádná jiná konkrétní čísla, která by o reformě vypovídala, ODS zatím nemá.

Kocourek uvedl, že ODS chce s jednotlivými reformními kroky seznamovat postupně veřejnost, diskutovat o nich, a teprve pak jim vtisknout konkrétní podobu ve formě novel zákonů. "Jsme nyní ve fázi, kdy si upřesňujeme obecná pravidla, podle kterých bychom potom postupovali," řekl. Konkrétní provedení reformy v jednotlivých oblastech budou mít podle Kocourka na starosti stínoví ministři. Spolu s rovnou daní předloží ODS k veřejné diskusi také návrh ústavního zákona o rozpočtové kázni. "V první řadě tady musíme nastolit rozpočtovou kázeň, protože jinak se nikam nepohneme," zdůraznil.

Soud odročil kauzu černých obchodů s léky kvůli nemoci obžalované

Kvůli zdravotním obtížím Hany Vagnerové, stíhané za nelegální obchodování s léky na spaní, musel pražský vrchní soud opět odročit odvolací řízení v její kauze. Vagnerová doložila zdravotní komplikace čerstvou lékařskou zprávou. V omluvném dopise předsedovi senátu však zopakovala, že trvá na své osobní účasti při jednání. Po poradě senátu jeho předseda Jindřich Fastner stanovil jako nový termín odvolacího řízení 3. červenec. Zároveň oznámil, že soudem přibraný znalec-internista posoudí, zda zdravotní stav obžalované její účast na veřejném zasedání umožňuje, či nikoli.

Pražský městský soud Vagnerové loni v srpnu vyměřil šest let vězení. Zároveň jí uložil peněžitý trest 1,3 milionu korun. V kauze figurovali i další obžalovaní - dva muži a jedna žena. Jejich případ vrchní soud již pravomocně ukončil; o Vagnerové rozhodne zvlášť. Odsouzený lékař Petr Votruba pracoval dříve v nemocnici Na Bulovce. V letech 1999 a 2000 odebral podle rozsudku bez povolení od majitelky lékárny v pražském Braníku Vagnerové 91.000 balení rohypnolu a přes 17.000 balení diazepamu. Léky předal Štefanu Majerníkovi; jejich další osud není znám. Existovalo sice silné podezření, že končily mezi toxikomany ve Švédsku, ale podle verdiktu se nepodařilo prokázat, že by Majerník léky do Skandinávie skutečně vyvezl.

Votrubu soud potrestal šestiletým vězením a peněžitým trestem 900.000 korun, Majerníka poslal za mříže na sedm let. V kauze figurovala ještě pracovnice lékárny Jitka Hulíková. Na přelomu let 1998 a 1999 seznámila Votrubu na jeho vlastní žádost a za provizi 120.000 korun s Vagnerovou. Hulíková byla odsouzena k dvouletému podmíněnému trestu vězení a k pokutě 200.000 korun.

Škromach: Možná omezíme volný pohyb sil z některých zemí EU

Vláda zváží možnost zavést vůči státům, které hodlají po rozšíření Evropské unie omezit volný pohyb pracovních sil, podobné opatření. Novinářům to řekl ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. Zároveň však bude pokračovat v jednáních o zrušení přechodného období. Ministr věří, že by se omezení mohlo alespoň zkrátit ze sedmi na dva roky.

"Je paradoxní, že například ve vztahu s Německem v České republice legálně pracuje více Němců než českých občanů v Německu," uvedl Škromach. Přitom Německo spolu s Rakouskem patří k zemím, které se po rozšíření EU obávají nekontrolovaného přílivu pracovníků z nově přistupujících států. Podle ministra budou s těmito státy pokračovat jednání o určitých kvótách pro některé profese.

Češi, kteří budou pracovat za hranicemi, budou platit sociální pojištění v dané zemi. "Ale pokud přijde (pracovník) například o zaměstnání, tak on ani jeho rodina se nesmí stát přítěží jejich sociálního systému," upozornil ministr. Lidé tak budou mít právo na podporu v nezaměstnanosti po dobu obvyklou v daném státě, ale již ne na sociální dávky. "To je zásadní věc a samozřejmě to budeme uplatňovat i my vůči ostatním zemím," dodal.

Prezident Klaus v pondělí jmenuje Kostelku ministrem obrany

Prezident Václav Klaus v pondělí na Pražském hradě jmenuje dosavadního prvního náměstka ministra obrany Miroslava Kostelku novým ministrem obrany. Ve vedení armádního resortu nahradí Jaroslava Tvrdíka, který minulý týden na vládní křeslo rezignoval.

"Prezident republiky Václav Klaus obdržel od předsedy vlády Vladimíra Špidly návrh na jmenování dosavadního prvního náměstka ministra obrany Miroslava Kostelky novým ministrem obrany České republiky," sdělil ČTK ředitel tiskového odboru Hradu Petr Hájek.

Zrušené kulturní centrum pro děti v Praze 3 už má nástupce

Přibližně po roce se na pražském Žižkově opět otevřelo středisko s různými kurzy a programy pro děti, které nese název Nová Trojka. Nahradilo obdobné centrum, které loni radnice Prahy 3 zrušila. Nová Trojka oficiálně zahájila provoz. ČTK to řekla Martina Pojarová ze sdružení Za Trojku, které zařízení provozuje.

Zrušení původního střediska tehdy vyvolalo protesty rodičů. Radnice své rozhodnutí zdůvodňovala jeho špatným hospodařením. "Od začátku jsme říkali, že nechceme zrušit aktivity Trojky, ale chtěli jsme, aby fungovala jiným způsobem," řekl ČTK mluvčí radnice Petr Blažek.

Městská část poskytla sdružení prostory v Jeseniově ulici, které nákladem asi 2,5 milionu korun také opravila. "Nyní se kruh, který začal protestními happeningy, uzavírá," poznamenal mluvčí. Radnice věří, že nové středisko bude dětem a rodičům poskytovat lepší služby než původní zařízení, dodal.

Nová Trojka nabízí podle Pojarové dětem prostor, kde si mohou volně hrát. Organizuje dále výtvarné a hudební programy a kurzy a má i keramické centrum. Od září chce středisko pořádat vzdělávací přednášky a besedy pro rodiče. Zkušební provoz zahájilo centrum už v květnu.

Sdružení podle Pojarové získalo letos od žižkovské radnice na činnost Nové Trojky grant 150.000 korun. Je to menší částka, než žádalo, ale na pokrytí provozních nákladů zařízení postačí, dodala.

Hradecký soud odročil případ znásilnění a loupeže

Senát královéhradeckého krajského soudu odročil projednávání případu brutálního znásilnění jednatřicetileté ženy z Jičína, kterou pachatelé navíc oloupili. Případ začne znovu projednávat 4. července. ČTK to řekla státní zástupkyně Hana Flídrová. Obžaloba viní trojici mužů ve věku 22 a 18 let z toho, že loni v srpnu v odlehlé části Jičína přepadli ženu, která se vracela z diskotéky. Po několika úderech ji srazili na zem a odtáhli mimo chodník, kde ji znásilnili a okradli o šperky a další věci za zhruba 20.000 korun. Ženu vysvobodila až náhodně projíždějící policejní hlídka.

Obžalovaní před soudem, který začal případ projednávat ve středu, svalovali vinu jeden na druhého. Jeden z nich svou vinu odmítl, dva další se přiznali pouze částečně. Za trestný čin znásilnění a loupeže mužům hrozí trest vězení od dvou do deseti let.

Cyklista Kadlec po nemoci začne závodit na domácím šampionátu

Cyklista Milan Kadlec z italské prvodivizní stáje Lampre se po nemoci vrací k závodům. Osmadvacetiletý jezdec se naposledy zúčastnil Závodu míru, kde se po první etapě v Olomouci dozvěděl, že má boreliózu a musel odstoupit.

"Naštěstí se nenaplnila předpověď, že budu muset tři měsíce být bez kola. Od té doby, co jsem se to dozvěděl, jsem se tak půl hodiny denně jen projížděl. Spíše jsem, řekl bych, jezdil do cukrárny," prozradil ČTK již veselejší český profesionál.

Kadlec se léčil pomocí antibiotik a nyní je již úplně bez potíží. "Zatím jezdím tak sto kilometrů denně a v závěru týdne už přejdu na plný trénink. Budu jezdit tři, čtyři hodiny denně. Prvními závody pro mě bude domácí šampionát v závěru měsíce. Tam pojedu časovku i závod s hromadným startem," vykládal Kadlec.

Vedení Lampre mu nechalo volnou ruku. "Chtěli pouze nějakou zprávu, aby to mohli zanést do mé karty," poukázal na důvěru šéfů stáje. V červenci by chtěl Kadlec jet některé jednorázové podniky v Itálii. "Šance na Tour vzaly za své poté, co tým Coast přezval sponzor Bianchi, který tam pojede. Možná budu vybrán na Vueltu. Ta je však dost těžká, radši bych jel kvalitní jednorázové závody první a druhé kategorie v Itálii," líčil Kadlec. Rád by startoval také na světovém šampionátu dráhařů, který se uskuteční začátkem srpna ve Stuttgartu. "Chtěl bych tam jet i vzhledem k olympijským hrám v Aténách," přeje si Kadlec, který si účast na MS vyjel dvěma šestými místy ve Světovém poháru v Moskvě a Kapském městě v bodovacím závodě. Dlouhou pauzou uprostřed závodního období se sezona Kadlecovi protáhne až do úplného konce. Světový šampionát na silnice se uskuteční až v první polovině října. "Uvidíme, jak na tom budu. Zatím jsem žádný výsledek letos neudělal," je spíše skeptický ke své účasti v kanadském Hamiltonu.

počasí:

V noci ze čtvrtka na pátek - na Moravě a ve Slezsku zpočátku polojasno, jinak oblačno až zataženo, v Čechách s bouřkami a přeháňkami, které se během noci rozšíří i na Moravu a Slezsko. Nejnižší teploty 19 až 15 stupňů.

Pátek - oblačný, občas s deštěm, místy hlavně na Moravě a ve Slezsku bouřky, ojediněle s kroupami. Teploty 23 až 27 stupňů, na horách kolem 20-ti. Mírný severozápadní vítr v bouřkách přechodně zesílí.

05-06-2003