Denní souhrn zpráv Zprávy Radia Praha

30-05-2003

Ministr obrany Jaroslav Tvrdík znovu podal demisi a odchází z vrcholné politiky

Ministr obrany Jaroslav Tvrdík (ČSSD) znovu podal demisi, kterou v pátek ráno po schůzce s premiérem Vladimírem Špidlou stáhl. Složí poslanecký mandát, vzdá se funkce ve vedení sociální demokracie a odejde z vrcholné politiky. Učinil tak po poradě s rodinou i s nejbližšími spolupracovníky. "Dnes ráno na základě obrovského tlaku ze strany armády, obrovské podpory od lidí v uniformách i bez nich, kteří mi věří, jsem nabyl na chvíli přesvědčení, že je to možné, začít znovu od začátku, " řekl Tvrdík. Nechce se ale prý podílet na něčem, s čím se nedokáže vnitřně ztotožnit. Podle Tvrdíka je ale lepší vypadat jako hlupák jeden den než po celý zbytek života. "Rozhodl jsem se skončit i s vědomím toho, že budu vypadat jako člověk, který neví, co chce," dodal ministr.

Tvrdík zaslal Špidlovi dopis, v němž se mu omluvil za komplikace, které mu svou opakovanou rezignací způsobil. Požádal ho, aby jeho demisi považoval za platnou. "Premiér vyjádřil lítost a uvedené informace vzal na vědomí," informoval Vladimír Palán z ministerstva obrany.

Ministr oznámil svoji rezignaci ve čtvrtek. Svůj odchod vysvětlil škrty v armádním rozpočtu. Po schůzce se Špidlou demisi stáhl. Několik hodin poté prezident Václav Klaus oznámil, že trvá na předání rezignace. Krátce nato Tvrdík zveřejnil, že jeho demise platí. Demisi podal ministr, protože po restrikci rozpočtu by obrana získala místo 2,2 procenta hrubého domácího produktu jen 2,05 procenta. V pátek na jednání s premiérem souhlasil s novým úkolem připravit do tří měsíců reformu počítající s příjmy jen 1,9 procenta HDP.

Premiér Špidla předpokládá, že Tvrdíkův nástupce bude opět nevoják

Premiér Vladimír Špidla (ČSSD) již jednal o nástupci ministra obrany Jaroslava Tvrdíka. Definitivní rozhodnutí ale zatím nepadlo. Předseda vlády řekl, že nový ministr má být opět civilní osoba. Tvrdík by si přál, aby se jeho nástupcem v čele resortu - i když třeba jen na přechodnou dobu - stal některý z trojice jeho náměstků Miroslav Kostelka, Jaroslav Škopek nebo Jan Váňa. Všichni tři jsou, stejně jako Tvrdík, bývalí vojáci, na ministerstvu ale působí jako civilisté.

Odcházející ministr zatím nemá představu o svém budoucím uplatnění. Je ale připraven alespoň v začátku svému nástupci pomoci zvládnout těžkou situaci, v níž se nyní armáda nachází. Bylo by podle něj nejlepší, kdyby někdo z týmu jeho nejbližších spolupracovníků alespoň po přechodnou dobu ministerstvo převzal. Špidla nyní Tvrdíkovu rezignaci předá prezidentovi a doporučí mu, aby ji přijal.

Prezident Václav Klaus přiletěl do Petrohradu na summit Rusko-EU

Prezident Václav Klaus přiletěl do Petrohradu, kde se u příležitosti 300. výročí založení města koná summit Ruska a Evropské unie. Na vrcholnou schůzku pozval ruský prezident Vladimir Putin kromě představitelů členských zemí patnáctky i zástupce států, o které se má EU příští rok rozšířit. Oslav třístého výročí založení města na Něvě by se mělo zúčastnit více než 40 hlav států. Na oslavách je očekáván i americký prezident George Bush.

Klause a další účastníky summitu nejdříve přivítal Vladimir Putin. Kvůli špatnému počasí z programu vypadlo kladení věnců k památníku cara Petra I. u příležitosti jeho 331. narozenin. Politici tak přijeli společně autobusy až na prohlídku Isakijevského chrámu, jedné z nejvýznamnějších pamětihodností města. Pak na ně čekalo představení Marijinského divadla. Navzdory tvrzením ruských činitelů, že případné mraky nad Petrohradem budou zlikvidovány pomocí speciální chemikálie, ve městě odpoledne vydatně pršelo. Původně měla vzlétnout vojenská letadla, která měla mraky zničit. Tento záměr však zkomplikoval fakt, že nebe nad Petrohradem neustále křižovala letadla s delegacemi. Odborníci ale slibují, že v sobotu už by mělo být hezky.

Vstup České republiky do EU pomůže i Moravskoslezskému kraji

Předseda Evropského parlamentu Pat Cox je přesvědčen o tom, že vstup České republiky do Evropské unie bude prospěšný také Moravskoslezskému kraji. Ten je kvůli vysoké nezaměstnanosti a restrukturalizaci průmyslu považován za jeden z nejohroženějších regionů v zemi. Úroveň informovanosti českých občanů o referendu i samotné unii je podle Coxe na vysoké úrovni. Dodal však, že během všech obdobných kampaní je nejdůležitější především osobní kontakt s lidmi. Podle odborníků na evropskou integraci je v kampani nedostatek věcných informací, oceňují nicméně televizní podobu kampaně. Kampaň podle průzkumu agentury STEM zaznamenaly téměř dvě třetiny lidí. Polovina z nich ji pokládá za zdařilou, třetina ji kritizuje.

Cox byl v ČR od středy. Jeho návštěva souvisí s referendem, v němž občané Česka rozhodnou 13. a 14. června o vstupu země do EU. Ve čtvrtek se předseda EP setkal s nejvyššími ústavními činiteli a v Praze a v Českém Krumlově se zúčastnil veřejných debat o Evropě a EU.

Minimální zájem zahraničních Čechů o referendum ke vstupu do EU

Češi žijící v zahraničí nebo krajané s českým občanstvím neprojevují o hlasování v blížícím se referendu ke vstupu Česka do Evropské unie valný zájem. Jak vyplývá z ankety zpravodajů ČTK v zemích jejich působení, tento zájem je zřetelně menší než v případě loňských parlamentních voleb; zdá se, že k tomu přispěla i skutečnost, že hlasování v referendu je podmíněno osobní přítomností v České republice.

Hasiči a policie zlikvidovali v Kolíně sklad nebezpečných látek

Sklad nebezpečných chemikálií zlikvidovali hasiči za asistence policie v areálu bývalého podniku Tesla v Kolíně. Mezi zajištěnými jedy byly i různé druhy kyanidů, řekl Vladimír Gladkov z kolínského městského úřadu. Komu nebezpečné látky patří, šetří policie. Na nezajištěný sklad nebezpečných látek narazili úředníci náhodou. Do bývalé Tesly přišli šetřit staré ekologické zátěže. Řemeslníci je přitom upozornili, že v jednom z plechových objektů jsou podezřelé látky. Sklad byl totiž určitou dobu volně přístupný.

Kyanid muže z Pyšel je totožný s jedem nastraženým v Praze

Kyanid, který policie našla při domovní prohlídce u muže z Pyšel, je totožný s jedem, který vyděrač nastražil v ampulích v pražské nemocnici U Apolináře. Potvrdily to výsledky expertiz, řekla mluvčí policejního prezidia Blanka Kosinová. Nebezpečná chemikálie pochází podle expertiz na 99 procent z galvanizovny leteckých opraven v Praze 10. V tomto podniku pracoval druhý později zadržený muž z Prahy, který je stíhán za osnování kyanidového vydírání. "První obviněný ve středu potvrdil, že mu tento druhý muž obstaral kyanid a návod," upřesnila Kosinová. Podle ní se oba muži znali z dřívějška. U druhého zadrženého přitom policie při domovních prohlídkách žádný kyanid nenašla.

Kyanidový vyděrač poprvé hrozil 5. května, kdy na lince 158 oznámil, že otráví jídlo v nemocnicích. Požadoval 300 milionů korun. Na několika místech v Praze 2 pak zanechal ampulky s kyanidem. Svou hrozbu zopakoval 9. května. Chtěl, aby mu policie dala do 100.000 výtisků deníku Metro platební karty. Jednu by si vybral a zavolal by na policii o PIN. Pak by postupně vybíral každý den 100.000 korun.

Školské odbory vyhlásily stávkovou pohotovost

Školské odbory vyhlásily stávkovou pohotovost. Reagují tak na neúspěšné jednání s vládou o penězích na zavedení šestnáctitřídní platové stupnice. Odboráři nejsou spokojeni s vládními návrhy, které nezajišťují dostatečný růst mezd ve školství. Základní organizace školských odborů se začnou připravovat na to, že 1. září neotevřou školy, řekl předseda školských odborů František Dobšík. Podle jeho slov nechce vláda poskytnout na šestnáctitřídní platovou stupnici tolik peněz, aby naplnila své sliby týkající se pracovníků ve školství.

Poslanci žádají změnu tiskového zákona, bojí se o pluralitu tisku

Mediální komise parlamentu požádala ministerstvo kultury, aby změnilo tiskový zákon. Podle členů komise totiž současný zákon dostatečně nezaručuje pluralitu názorů v tisku. Poslanci jsou znepokojeni současnou situací na trhu distributorů tisku, kde se pře společnost Mediaprint s konkurenční distribuční firmou PNS.

Spor kolem Mediaprintu vznikl koncem loňského roku, když vydavatelé většiny českých deníků v krátké době po sobě vypověděli distribuční firmě smlouvy. Své tituly pak začali distribuovat přes konkurenční firmu PNS, kterou sami vlastní. Antimonopolní úřad v dubnu rozhodl, že se vydavatelé zakázané kartelové dohody nedopustili. Mediaprint se však odvolal. Zároveň po státu požaduje 200 milionů korun a stále se také připravuje na případnou arbitráž.

Poslankyně Marvanová kritizuje přístup policie při vyšetřování novinářů

Zastrašování novinářů i ostatních občanů za svobodné vyjadřování názorů se obává poslankyně Unie svobody-DEU Hana Marvanová. Nelíbí se jí přístup policie, která ve čtvrtek šest hodin vyslýchala moderátorku televize Nova Janu Bobošíkovou. Na policii byla novinářka kvůli trestnímu oznámení, v níž ji zřejmě stoupenkyně KDU-ČSL obviňuje z šíření poplašné zprávy, pomluvy a hanobení skupiny obyvatel. Marvanová řekla, že to není jediný případ, kdy jsou lidé zbytečně "popotahováni" jen kvůli svému názoru. Setkává se s tím i při své advokátské praxi. Zastrašování či dokonce kriminalizaci novinářů a dalších občanů za vyjádření názoru považuje za nepřijatelné. Diskutovat by se podle ní mělo také o vypuštění některých pasáží z trestního zákona, například pomluvy státních orgánů.

Bobošíková podle Mladé fronty Dnes považuje celý případ za útok na svobodu slova a naznačuje, že za celým případem jsou lidovci, kteří chtějí zastavit její pořad Sedmička. Zástupci KDU-ČSL to ale odmítli.

Trestní oznámení za hanobení skupiny obyvatel, jemuž čelí moderátorka Sedmičky na Nově Jana Bobošíková, podala údajná příznivkyně KDU-ČSL také na poslance Ivana Langra (ODS), Miloslav Ransdorfa (KSČM) a Miroslava Grebeníčka (KSČM). Langer potvrdil, že obdržel předvolání na policii. Předseda KSČM Grebeníček uvedl, že záležitost považuje za politický folklor. O tom, že i on je součástí kauzy, ale neví. Bobošíkovou a politiky žena údajně obviňuje z toho, že poškodili pověst KDU-ČSL, když hovořili mimo jiné o spojení strany se sudetoněmeckým landsmanšaftem.

STEM: Popularita Špidly stále klesá, dohání ho Dostál

Popularita premiéra Vladimíra Špidly (ČSSD) od března opět klesla, a to o 11 procent. Předseda vlády je nyní podle průzkumu STEM oblíbený u 35 Čechů. Ještě větší pokles zaznamenal ministr kultury Pavel Dostál (ČSSD), který se těší popularitě 37 procent lidí, zatímco v březnu měl přízeň poloviny národa. Oba politici tak dosáhli minima oblíbenosti od května 1999. Žebříček přízně občanů stále vedou sociálnědemokratičtí ministři. V čele stále drží Stanislav Gross, jehož vysoká popularita u téměř tří čtvrtin Čechů je stabilní již pět let. Druhé místo obsadil Jaroslav Tvrdík, oblíbený u dvou třetin lidí. Popularita Petry Buzkové sice od března lehce poklesla, ale ministryně je stále oblíbená u 60 procent obyvatel ČR.

Čisté stavební náklady na dálnici D47 budou 38 miliard korun

Čisté stavební náklady na dálnici D47 z Lipníka nad Bečvou přes Ostravu k polským hranicím dosáhnou 38,1 miliardy Kč. Na prezentaci v Ostravě to řekl ministr dopravy Milan Šimonovský. Celkové finanční náklady, včetně výdajů na výkupy pozemků a rezervy na stavební práce, jsou podle něj projektovány na 50,2 miliardy korun. Společnost Housing&Construction, které vláda koncem března vypověděla realizační dohodu o výstavbě dálnice, počítala s čistými stavebními náklady okolo 32 miliard korun. Podle ministra je rozdíl v tom, že v novém projektu je započítáno osm miliard korun na zvýšený rozsah stavebních prací, který v původním projektu H&C měl být hrazen z jiných zdrojů.

Kabinet v březnu rozhodl, že projekt uskuteční sám. Namísto 125 miliard Kč plánovaných H&C, která zakázku dostala bez výběrového řízení, by měl projekt podle vlády vyjít o 40 miliard levněji. Doba zprovoznění by se měla zkrátit o rok. H&C má získat 600milionové odstupné.

Největší problém výstavby dálnice je výkup pozemků. Na jednotlivých úsecích je nyní vykoupeno od 25 do 80 procent pozemků. Stát nemá nástroje, jak výkupy urychlit. Příští měsíc by mělo ministerstvo dopravy dokončit věcný záměr zákona o liniových stavbách. Ten by podle Šimonovského v krajních případech umožnil státu stavět i na pozemcích, u nichž není jasný vlastník, například kvůli soudnímu či dědickému řízení.

Nizozemci se chtějí kvůli sporu se Spolanou obrátit i na vládu

Nizozemští majitelé lesních školek na Mělnicku se hodlají kvůli škodám, které přičítají úniku chloru z chemické továrny Spolana, obrátit na svoji vládu. Chtějí ji požádat, aby intervenovala u české vlády podle smlouvy o ochraně investic. Školky, které na Spolanu již dříve podaly žalobu, požadují kvůli následkům předloňského úniku chloru přes 34 milionů korun.

Kriminalisté zadrželi tři pravděpodobné únosce osmileté dívky

Kriminalisté v pátek odpoledne v centru Brna zadrželi trojici osob, která je podezřelá ze středečního únosu osmileté holčičky. Jihomoravská policie ve spolupráci se speciálním útvarem policejního prezídia zadržela tři osoby, které nejsou české národnosti, řekla jihomoravská policejní mluvčí Kamila Janíčková. Holčičku nalezla ve čtvrtek ráno policie u obce Dolní Kounice nedaleko Brna. Dívka je v pořádku a neutrpěla žádné zranění. Podle dostupných informací je dcerou majitele brněnského klenotnictví.

Německá policie po čtyřech letech odhalila vraha české stopařky

Čtyři roky po vraždě 31leté české stopařky z Plzně odhalila německá policie pachatele tohoto násilného činu. Zadrženým je řidič dálkového kamionu ze spolkové země Sasko-Anhaltsko, který se přestěhoval do Rakouska. Muž byl podle policie usvědčen na základě analýzy DNA, kterou zanechal u oběti.

Mezinárodní vyšetřování na popud české policie, která hledala nezvěstnou, se podařilo rekonstruovat cestu 31leté ženy po Itálii a zpět. Zároveň se ale také ukázalo, že oběť měla paravojenský výcvik, byla vynikající střelkyně, uměla zneškodňovat miny, skákala padákem a měla několik pasů. Uměla několik řečí a měla řadu kontaktů se sňatkovými kancelářemi v Rakousku, Německu a Itálii. "K čemu měla takový výcvik a znalosti a zda případně nebyla dříve agentkou, se nepodařilo zjistit," konstatuje DPA.

Konflikt studentek skončil smrtí

Studentku s několika bodnými ranami v hrudníku nalezli její kolegové na chodbě vysokoškolské koleje v Brně. Jednadvacetiletá dívka krátce nato těžkému zranění podlehla. Studentku pobodala její spolubydlící, když spolu na pokoji popíjely alkohol, řekl mluvčí jihomoravské policie Zdeněk Lubas. Podotkl, že pachatelka je nyní v těžkém šoku. Leží v nemocnici s rozbitou hlavou. Policisté proto musí s jejím výslechem počkat. Z vyšetřování policie zatím podle Lubase vyplynulo, že jednadvacetiletá dívka, která potyčku nepřežila, uhodila nejprve svou kamarádku lahví do hlavy. Ta pak vzala nůž a několikrát ji bodla.

Náchodský restauratér musí odškodnit neobsloužené Romy

Náchodský restauratér Karel Svoboda se musí omluvit a zaplatit čtyřem místním Romům odškodnění za to, že je personál jeho restaurace loni v únoru odmítl obsloužit kvůli barvě pleti. Každému z Romů má Svoboda zaplatit 20.000 korun. Omluvit se musí doporučeným dopisem. Rozhodl o tom dnes Krajský soud v Hradci Králové. Rozsudek není pravomocný, protože restauratér Svoboda se proti němu může odvolat k pražskému vrchnímu soudu.

Ekologičtí aktivisté vykradli laboratoř pardubické firmy

Ekologičtí aktivisté z organizace Animal Liberation Front (ALF) na internetu zveřejnili, že v březnu přepadli budovu pardubické firmy Biotest a zničili některá zařízení. Firma, která testuje na zvířatech léky a další látky, se k případu nechtěla vyjádřit, informovala televize Nova. Ekologická organizace na svých internetových stránkách incident popsala. Aktivisté odnesli devět harddisků s informacemi, barvou postříkali elektronická zařízení, zničili dokumentaci a způsobili škodu až 2,4 milionu korun, uvedla Nova. Policejní prezidium podle televize incident potvrdilo. Ekologové na svých stránkách vyhrožují, že jsou připraveny další podobné akce.

Chorvatsko zakázalo dovoz masa za sedmi zemí včetně Česka

Chorvatské ministerstvo zemědělství zakázalo dovoz masných výrobků a živých zvířat ze sedmi zemí včetně České republiky kvůli nemoci šílených krav (BSE). Oznámil to chorvatský státní rozhlas s odvoláním na údaje ministerstva. Dalšími zeměmi, na něž se zákaz vztahuje, jsou Polsko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko a Kanada. "Státní veterinární správa nevidí důvod, proč to chorvatská strana zakázala," řekl mluvčí SVS Josef Duben. Čeští veterináři se podle něj s chorvatskými protějšky spojí a budou o zákazu jednat.

Zaměstnaní rodiče mohou nejčastěji využít zkráceného úvazku

Firmy a organizace vycházejí vstříc zaměstnancům s dětmi nejčastěji tak, že jim umožní práci na zkrácený pracovní úvazek. Naopak nejméně rozšířenou možností, jak skloubit pracovní a rodinné povinnosti, je hlídání dětí na pracovišti. Tuto variantu nabízí pouze dvě procenta firem. Vyplývá to z dubnového výzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Sociologického ústavu AV ČR (CVVM). Pracovat na zkrácený úvazek umožňuje 29 procent zaměstnavatelů. Volnou pracovní dobu nabízí asi pětina. Poměrně rozšířené je i sdílení pracovního místa s další osobou, což je možné u 21 procent firem. Zhruba každý desátý může pracovat z domova a 12 procent zaměstnanců má nárok na mimořádné pracovní volno.

Lukas Bodner se stal českým honorárním konzulem pro Tyrolsko a Vorarlbersko

Rakouský chirurg Ernst Bodner pomáhal bývalému prezidentovi Václavu Havlovi při vážných zdravotních potížích. Vazba na Česko v rodině innsbruckého profesora zůstala a přenesla se na další generaci. Jeho syn Lukas Bodner byl slavnostně jmenován honorárním konzulem ČR pro spolkové země Tyrolsko a Vorarlbersko. Šestatřicetiletý advokát byl uveden do funkce ve velkém stylu. Rakouská kapela vyhrávala českou muziku, podávala se výhradně česká kuchyně, moravské víno a becherovka, prezentovaly se škodovky a jablonecké sklo. Slavnostní projevy se točily kolem chystaného vstupu Česka do Evropské unie, hospodářských a politických vztahů i turistiky.

Pacient byl vážně popálen poté, co přes zákaz sester kouřil

Šedesátiletý pacient, který se v Oblastní nemocnici v Rychnově nad Kněžnou zotavoval po běžné chirurgické operaci, skončil s těžkými popáleninami na zhruba pětasedmdesáti procentech těla v popáleninovém centru vinohradské nemocnice v Praze. Muž totiž porušil příkazy sester a vyšel si na terasu zapálit cigaretu. Od alkoholového obvazu na ruce mu poté vzplanul oděv. Tragickým případem se zabývají policisté. Lékaři nemocnice muži alkoholový obvaz přiložili na ruku kvůli zánětu žil, kterým muž mimo jiné trpěl. Muž je v kritickém stavu.

Odpůrci kouření upozornili na den bez tabáku

Aktivisté České koalice bez tabáku v pátek kuřákům v centru Prahy rozdávali letáky poradny pro odvykání kouření. Skupina odpůrců kouření v lékařských pláštích a oblecích představujících protichemické kombinézy chtěla upozornit na to, že na sobotu připadá Světový den bez tabáku. Aktivisté nikoho nepřesvědčovali, aby přestal zcela kouřit. Lidí se ptali, zda to zkoušeli a jakým způsobem. Dávali jim letáky s kontaktem na poradnu. S žádnými zcela zápornými nebo dokonce vulgárními reakcemi se odpůrci kouření nesetkali.

Protikuřáckému průvodu dominovali cigareťáci, více než dvoumetrové figuríny cigaret. Budili pozornost zejména turistů, z nichž někteří se s nimi fotografovali. Skupina ukončila akci před magistrátem, kde předala primátorovu náměstkovi Petru Hulinskému dekret Úřadu správné volby. Ocenila tím nedávné rozhodnutí, podle kterého se nikde na magistrátu nesmí kouřit.

Nový fenomén Šumavy: Pražáci se stále více stěhují do malých osad

Nový fenomén zažívají v poslední době okrajové obce v západočeské oblasti Šumavy na Sušicku. Chalupy v malých osadách, které dříve sloužily výhradně k rekreaci, se mění na sídla pražských občanů k trvalému bydlení. Byty v Praze pak tito lidé, kteří nemusejí jezdit do metropole za prací denně, výhodně pronajímají. ČTK to řekl starosta Hartmanic Jiří Jukl. Zájem městských obyvatel je podle něj dán vidinou zisků z pronájmů bytů ve městech, zesilujícím trendem útěku z měst, ale také levnějšími službami, než jaké zaplatí jako chalupáři.

Generální úklid Prahy po povodních končí

Generální úklid Prahy, který před dvěma měsíci zahájil pražský magistrát, už prakticky končí. Břehy Vltavy i menších vodních toků v metropoli už nehyzdí povodňové naplaveniny. Tuny odpadků, jež přinesla velká voda, zmizely z pražských ostrovů, parků i z mnoha meziskládek, na které byly sváženy bezprostředně po srpnových záplavách. "Uklizeno je zhruba na 95 procent," řekl koordinátor generálního úklidu Pavel Polák. Generální úklid, který stál hrubým odhadem sto milionů korun, neřešil běžný nepořádek. Zaměřil se na očištění veškerých komunikací zasažených povodní, obnovu navigací i okolí železničních tratí, drobnou zeleň a parky. Součástí bylo i prořezávání stromů a navážení nové zeminy tam, kde ji voda splavila.

Prahou šel průvod romských kapel a tanečníků

Pestrobarevný průvod romských muzikantů a tanečníků, v jehož čele jely dva zdobené kočáry tažené dvouspřežím, oživil v pátek Prahu. Na několika zastávkách muzikanti předvedli ukázky národních písní a tanců. Průvod chtěl ukázat Pražanům i zahraničním návštěvníkům hlavního města to nejlepší, co je k vidění na pátém ročníku právě probíhajícího festivalu romské kultury Khamoro. Defilé se zúčastnila necelá desítka kapel z celého světa.

Fotbalista Poborský bude oblékat dres Sparty i v další sezoně

Fotbalová Sparta prodloužila o další rok působení Karla Poborského na Letné. Potvrdil to prezident klubu Vlastimil Košťál na internetových stránkách Sparty. Zda Poborský zůstává v mistrovském klubu za stejných podmínek jako v tomto ročníku, kdy pobíral oficiálně 12 milionů korun, nechce ani jedna strana zveřejnit.

Jaroslav Janiš odstartuje v Monaku do závodu formulí 3000 z čtvrté řady

Český jezdec Jaroslav Janiš odstartuje do sobotní Velké ceny Monaka vozů formule 3000 ze čtvrté řady. V kvalifikaci obsadil Janiš osmé místo, když za nejrychlejším časem vedoucího muže šampionátu Björna Wirdheima ze Švédska zaostal téměř o dvě sekundy. Janiše, který je s pěti body sedmý v průběžném pořadí, čeká v ulicích Monte Carla premiérový start.

Michaela Strnadová obhájila titul mistryně Evropy ve sjezdu na divoké vodě

Česká kajakářka Michaela Strnadová obhájila titul mistryně Evropy ve sjezdu na divoké vodě. Druhé zlato pro Českou republiku získal v Karlových Varech kajakář Kamil Mrůzek, který na řece Teplé porazil dalšího domácího závodníka a zároveň reprezentačního trenéra Roberta Knebela.

Novák postoupil na Frech Open poprvé v kariéře do 4. kola

Český tenista Jiří Novák si na French Open zahraje poprvé v kariéře osmifinále. V utkání třetího kola porazil čtrnáctý nasazený hráč Ivana Ljubičiče z Chorvatska ve čtyřech setech 6:4, 7:5, 3:6, 6:2 a o postup do čtvrtfinále se utká s vítězem duelu mezi turnajovou čtyřkou Carlosem Moyou ze Španělska a Argentincem Juanem Ignaciem Chelou.

Počasí

Bude jasno až polojasno, teploty 26 až 30 stupňů Celsia.

30-05-2003