Denní souhrn zpráv Zprávy Radia Praha

26-05-2003

Svoboda: Kavan špatnou kontrolou tajných dokumentů poškodil ČR

Bývalý ministr zahraničí Jan Kavan (ČSSD) poškodil Českou republiku. Je o tom přesvědčen současný šéf české diplomacie Cyril Svoboda (KDU-ČSL). Kavan totiž jako ministr podepsal prohlášení, že skartoval na 400 tajných spisů. Asi dvě třetiny z nich se ale nyní našly, o zbývajících nejsou žádné informace. Mezi ztracenými dokumenty jsou například šifry velvyslanců, ale i materiály NATO. Svoboda proto zakázal, aby česká mise OSN poskytovala Kavanovi tajné informace.

"Jan Kavan podepsal prohlášení, že po prostudování skartoval spisy, které byly vedeny v režimu vyhrazené, důvěrné a tajné. Šlo od roku 1999 až do roku 2002 celkem o 385 jednacích čísel. Tato prohlášení nejsou pravdivá," řekl novinářům Svoboda. Podle informací ČTK je možné, že tajné spisy se takříkajíc ztratily, a Kavan namísto toho, aby po nich nechal pátrat, jednoduše podepsal prohlášení, že byly skartovány.

Mluvčí Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Alena Čechová uvedla, že již 11. dubna obdržel úřad od bezpečnostní ředitelky ministerstva zahraničí informaci, podle níž exministr Kavan nepravdivě informoval o skartaci utajovaných písemností, a to dokumentů na stupni "vyhrazené" až "tajné". "Národní bezpečnostní úřad po ověření informace a zjištění dalších údajů následně zahájil správní řízení s Janem Kavanem, které ještě není ukončeno," napsala Čechová v prohlášení, které má ČTK k dispozici. Úřad podle ní také v květnu zahájil na ministerstvu mimořádný hloubkový státní dozor. Výsledky ale ještě nejsou známy.

Svoboda odmítl spekulovat o tom, zda se pochybení stalo záměrně, či šlo o "pouhou" nedbalost. "To jsou věci, které nemohu říci. I když mám určité podezření. To má člověk v hlavě," uvedl pouze. Kavan je nyní předsedou Valného shromáždění OSN. Zároveň je i zaměstnancem ministerstva zahraničí. A to i přesto, že nesplňuje základní podmínku pro práci v Černínském paláci - tedy nemůže se seznamovat s tajnými dokumenty. Toto oprávnění musejí mít přitom všichni zaměstnanci ministerstva. Pokud by Kavan nebyl oficiálně zaměstnán na ministerstvu, nemohlo by mu proplácet letenky při cestách mezi New Yorkem a Prahou.

Svoboda ČTK řekl, že Kavan v písemném prohlášení každý rok uváděl, že dokumenty skartoval omylem. "Mohou to být dva důvody: buď ty spisy dáváte někam a předáváte je do rukou, kde nemají být, nebo je to kombinace s neuvěřitelným nepořádkem ve vaší kanceláři a vaší práci," prohlásil Svoboda. Kavan podle něj uváděl, že omylem ročně nechal zničit asi 150 dokumentů.

Běžný záznam o skartaci ale vypadá tak, že po spisu zůstanou desky, na nichž je uvedeno, že dokument byl skartován a že u této skartace byli přítomni lidé, kteří to také dosvědčí svým podpisem. Nestačí tudíž pouhé prohlášení ministra. "Někdo může omylem strčit do toho skartovacího stroje jeden papír, ale nemůže zhruba 150," poznamenal Svoboda.

Oprávnění, které zaměstnanci ministerstva potřebují k tomu, aby mohli přicházet do kontaktu s utajovanými informacemi, nebylo podle něj Kavanovi odebráno proto, že by šlo o jeden spis. "Rozhodující je skutečnost, že to byla dlouhodobá praxe, že to trvalo od roku 1999 do roku 2002," dodal. Mezi dokumenty, které mají být údajně zničeny, je kromě šifer velvyslanců a tajných materiálů NATO také například záznam rozhovoru s někdejším generálním ředitelem televize Nova Vladimírem Železným. O skandálu na ministerstvu zahraničí informoval předseda sněmovní komise pro kontrolu BIS Jan Klas (ODS). Špičky ODS soudí, že Kavan by měl rezignovat na své politické funkce a také se vzdát poslaneckého křesla. Ve vztahu ČR k OSN se ale podle ministra nic zvláštního neděje. O případu už prý Svoboda informoval premiéra Vladimíra Špidlu. Společně s ním se rozhodl, že Kavanovi skončí pracovní poměr na ministerstvu zahraničí až s koncem jeho mandátu v OSN. Přímo s Kavanem ale Svoboda o záležitosti nemluvil.

Kavan: Případ skartací je dalším pokusem o mou diskreditaci

Poslanec ČSSD a předseda Valného shromáždění OSN Jan Kavan se ohradil proti obvinění, že ještě jako ministr zahraničí pochybil při skartaci stovek tajných dokumentů. Celý případ považuje za další pokus o diskreditaci své osoby "na základě zkreslených a neúplných informací".

"Úspěšné české předsednictví OSN má být zamlženo mou údajnou skartací stovek tajných materiálů... Chci konstatovat, že jsem neporušil žádné své povinnosti. Pokud byly nějaké spisy skartovány, byly to výtisky multiplicitních spisů určených pro mou informaci. Ostatní výtisky těchto spisů zůstaly zachovány, pokud příslušné orgány nerozhodly jinak. Pochopitelně nemohu sdělit, o které spisy se jedná," uvedl bývalý šéf české diplomacie v prohlášení, které poskytl ČTK.

Kavan měl podepsat prohlášení, že skartoval na 400 tajných spisů. Asi dvě třetiny z nich se ale nyní našly, zbytek zmizel neznámo kam. Mezi ztracenými dokumenty jsou například šifry velvyslanců, ale třeba i materiály NATO. Kavanův nástupce ve funkci ministra zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) proto zakázal, aby česká mise OSN poskytovala Kavanovi tajné informace.

Ministryně zdravotnictví Součková vyčká, co zveřejní Diag Human

Ministryně zdravotnictví Marie Součková počká na to, jaké informace Diag Human zveřejní. Firma je ve sporu se státem kvůli zmařenému podnikání s krevní plazmou. V neděli oznámila zrušení smluvní mlčenlivosti. Dopis s touto informací předala v pátek premiéru Vladimíru Špidlovi a právníkům ministerstva. Diag Human nebude podle dopisu tajit pozadí svých obchodů i smlouvy s ministerstvem. Nebude vyvozovat žádné důsledky ani z toho, když mlčenlivost zruší i Součková.

"Počkám, až firma poskytne informace první, pak je doplním," řekla novinářům v Břeclavi Součková. Rozhodnutí firmy vítá. "Uvidím, jak své rozhodnutí dodrží. Pokud takto bude postupovat, jako první prolomí danou bariéru," uvedla. Za porušení mlčenlivosti stanoví smlouva z prosince 2001 stotisícovou sankci. "Pak ani mě tato smlouva neváže," dodala ministryně. Mediální zástupce firmy Daniel Častvaj ČTK řekl, že ministryně zatím firmu neoslovila a na dopis neodpověděla.

Součková řekla, že čeká na výsledek žaloby. Doložku o mlčenlivosti, již dal do smlouvy minulý ministr Bohumil Fišer, totiž soudně napadla. Podle ní není v souladu s právem veřejnosti na informace. Soud zatím nerozhodl a ministryně s odkazem na mlčenlivost podrobnosti o případu nepodávala.

Častvaj ČTK potvrdil, že firma zveřejní vše s výjimkou výše odškodnění. "Považovali bychom za nepatřičné informovat o otázkách, jež mají být v rozhodčím řízení teprve posouzeny," vysvětlil. Současný kabinet vyplatil firmě 326 milionů korun za poškození jména, dalších až šest miliard by mohla získat jako náhradu za obchodní ztráty. Případem se zabývá rozhodčí senát, který by měl rozhodnout o výši odškodného do konce června. Zabývala se jím minulý týden rovněž sněmovna. Komunisté a občanští demokraté chtěli zřídit parlamentní vyšetřovací komisi, zabránili jim v tom vládní poslanci.

Součková chce dosáhnout toho, aby firma musela peníze vrátit a aby jí stát již nic víc platit nemusel. Ministerstvo si zadalo analýzu, jíž využije v případě, že výrok rozhodčího senátu bude pro stát nepříznivý. Častvaj už dříve označil za pomluvy tvrzení, že majitel Diag Human Josef Šťáva spolupracoval s komunistickou rozvědkou, byl členem KSČ nebo obchodoval se zbraněmi a drogami. Za dezinformace označil i tvrzení, že firma obchodovala s plazmou, aniž vyhrála poptávkové řízení, a že neměla na toto zboží řádné doklady.

Kloboucký starosta je na seznamu StB, hrozí mu vyloučení z ODS

Hrozbě vyloučení z ODS kvůli údajné spolupráci s komunistickou Státní bezpečnostní (StB) čelí starosta Klobouk na Břeclavsku Jindřich Koubek. "Pan starosta v přihlášce do ODS zatajil, že je veden v seznamu spolupracovníků StB," řekl ČTK šéf ODS na Břeclavsku Pavel Suchánek. Starosta se brání, že udavačem nebyl a svou minulost před stranou netajil. Celou aféru nedávno rozvířil anonym.

Pokud někdo uvede na přihlášce do strany nepravdivý údaj, přestává být členem ODS automaticky, tvrdí nekompromisně na adresu starosty šéf břeclavské ODS. Koubek však tvrdí: V době, kdy jsem v Kloboukách zakládal ODS, jsem o zanesení svého jména do seznamu agentů neměl vůbec tušení. "Když jsem se to dozvěděl, klobouckému sdružení ODS jsem to řekl," uvedl starosta. Nikdo se tehdy proti němu údajně nepostavil. "Naopak, od té doby jsem třikrát za sebou vyhrál komunální volby," dodal.

Uvedení na seznamu spolupracovníků StB si Koubek vysvětluje tím, že před více jak 30 lety jezdil jako student často na Západ. "Když jsem se vrátil, kontaktovali mě (StB). Já jsem však s nimi nikdy nespolupracoval," tvrdí. Své současné hanobení chápe jako pomstu komunistického režimu, který mu ve dvou desetiletích před revolucí zahraniční cestování znemožnil.

Koubek nepředpokládá, že by za rozpoutáním kampaně proti jeho osobě byl vnitrostranický boj a tuší, kdo za kauzou stojí. "Je to pošetilá osoba, která mě zná asi dva měsíce. Není to nikdo z ODS," míní. S oporou jihomoravské ani břeclavské organizace ODS však starosta již počítat nemůže. "Dnes se o tom bude jednat na oblastní radě, v pátek o zneplatnění členství rozhodne kloboucká organizace ODS," uvedl Suchánek. Pokud Kloboučtí občanští demokraté nebudou ctít stanovy a starostu nevyloučí, chce ODS Koubka odsoudit morálně.

Čeští záchranáři vyprostili ze sutin pět obětí zemětřesení

Týmu českých záchranářů, který od čtvrtka působil v zemětřesením postiženém Alžírsku, se podařilo ze sutin vyprostit pět těl obětí. "Nepodařilo se jim ale nalézt nikoho živého," řekla ČTK mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru Nicole Křížková. Záchranáři se mají do vlasti vrátit v úterý ráno armádním letadlem, které do Alžírska odlétá se zásilkou humanitární pomoci.

O humanitární pomoc po zemětřesení Alžírsko oficiálně požádalo. Vladimír Palán z ministerstva obrany sdělil, že zásilka obsahuje 50 položek léků a zdravotnického materiálu, 1000 dek a tři stany, vše dohromady za milion korun. Zásilku, jež váží tři tuny a bude ji přepravovat vojenský speciál An-26, v Alžíru převezme tamní krizový štáb.

Podle Křížkové se záchranářům podařilo vyprostit dvě těla ze zříceného supermarketu a další tři oběti z obytných domů. Nalezli i další těla obětí. "Ta však již vyprostit nemohli, protože hrozilo zřícení budovy," uvedla Křížková. Český tým záchranářů sestává z devíti hasičů, tří kynologů se psy a jednoho lékaře. Hasiči s sebou mají také vyprošťovací techniku. "Jde o kameru pro vyhledávání osob v sutinách, hydraulické vyprošťovací zařízení a ženijní nářadí," upřesnila Křížková. Komunikaci s místními úřady podle ní záchranářům zprostředkovali tlumočníci z českého velvyslanectví.

Členové týmu záchranářů se nyní připravují na návrat do vlasti. Jejich posledním úkolem bude asistence při předávání humanitární pomoci alžírské straně. Otřesy půdy si podle nejnovější bilance alžírského ministerstva vnitra vyžádaly 2162 mrtvých a 8965 zraněných. Podle francouzských seizmologů dosáhlo síly v rozmezí 6,6 až 6,8 Richterovy škály.

ČSÚ opět revidoval obchodní data, trh ztrácí důvěru ve statistiku

Český statistický úřad po čtyřech měsících opět překvapil trh, když znovu výrazně zrevidoval data o zahraničním obchodu. Schodek obchodní bilance za první čtvrtletí letošního roku tak klesl o více než polovinu na 7,1 miliardy korun. Úřad opravu zdůvodnil technickou chybou v celní statistice. Podle ekonomů revize znovu otřásla důvěrou v českou statistiku a zamíchala kartami v odhadech růstu tuzemské ekonomiky.

"Důvěra v českou statistiku zahraničního obchodu, která byla otřesena po lednové aféře, je téměř mrtvá," řekl hlavní ekonom Patria Online David Marek. V lednu ČSÚ vylepšil loňskou obchodní bilanci dokonce o 40 miliard korun. Rozsáhlá chyba tehdy stála křeslo předsedkyni ČSÚ Marii Bohatou. Nový šéf statistiků Jan Fischer podobnost revize s rozsáhlou lednovou korekcí odmítl. Zatímco lednová chyba byla podle něj způsobená špatnou komunikací mezi celníky a statistiky a nedodržením metodiky, nyní šlo o problém technického rázu, kdy celníci přecházeli na nový počítačový systém.

Nejvýraznější změny se týkají březnové obchodní bilance, kde v předchozích údajích chyběl vývoz za 5,1 miliardy. Z valné většiny šlo o vývoz komponent výpočetní techniky do Nizozemska. Březnová obchodní čísla nejsou ani po revizi definitivní; ČSÚ konečná čísla zveřejní buď příští měsíc anebo až v srpnu jako součást pololetní revize. Náměstek generálního ředitele Generálního ředitelství cel Lubomír Moravčík na tiskové konferenci ujišťoval, že výrazná revize březnových čísel byla výjimkou. Zpřesňování obchodních dat v následujících měsících by se již podle něj mělo vrátit k normálu. "Mohu zodpovědně prohlásit, že revize dubnových dat se již neodchýlí od standardního rozměru," uvedl s tím, že standardní měsíční revize se pohybují do miliardy korun.

Ekonomové dodávají, že opravená data více odpovídají makroekonomickému vývoji v ČR v prvním kvartálu než předchozí údaje. "Vývozy byly navýšeny o 7,4 miliardy korun a konečně tak odpovídají vývoji statistiky exportních tržeb v průmyslu," řekl analytik Raiffeisenbank Ivo Nejdl. Revize byla také příznivým impulzem pro obchodování s korunou, která posílila na 31,37 Kč/EUR.

ČSÚ vylepšením obchodních dat zároveň zamíchal kartami v prognózách růstu hrubého domácího produktu v prvním čtvrtletí, a to v řádu jednoho procentního bodu. "Zatímco předchozí obchodní data naznačovala růst HDP v prvním čtvrtletí jen mezi 0,5 až 1,0 procenta, po revizi je obchodní bilance konsistentní s růstem HDP kolem dvou procent," řekl hlavní ekonom HVB Bank Pavel Sobíšek. Statistický úřad zveřejní údaje o růstu ekonomiky za první čtvrtletí 9. června. ČSÚ také zveřejnil obchodní data za duben. Obchodní bilance skončila v dubnu se schodkem 8,8 miliardy korun po březnovém deficitu 4,1 miliardy. Analytici očekávali schodek kolem pěti miliard. Dubnové zhoršení obchodní bilance lze přičíst zejména jednorázovému dovozu letadel, bez něhož by se deficit blížil odhadům na trhu.

Svorada dojel třetí v šestnácté etapě Giro d'Italia

Český cyklista Ján Svorada dospurtoval na třetím místě do cíle šestnácté etapy Giro d'Italia a zopakoval si výsledek ze šestého dějství. Už páté prvenství v letošním ročníku vybojoval v Pavii po ujetí 207 kilometrů Ital Alessandro Petacchi. Svorada jen těsně prohrál souboj o druhou pozici s Francouzem Jimmym Casperem. Růžový trikot vedoucího jezdce si udržel domácí favorit Gilberto Simoni.

Počasí na úterý:

Zataženo, místy s přeháňkami a ojedinělými bouřkami. Teploty 19 až 23 stupňů, na horách kolem 13. Severní vítr bude mít rychlost do 20 kilometrů v hodině.

26-05-2003