Denní souhrn zpráv Zprávy Radia Praha

20-05-2003

Koncepce protichemického praporu pro NATO bude hotova do půlky června

Konkrétní koncepce mnohonárodního protichemického praporu, o jehož sestavení Českou republiku požádaly Spojené státy a NATO, by mohla být známa v polovině června. Uvedl to náčelník českého chemického vojska Dušan Lupuljev, který na jednání o nové jednotce odlétá do Spojených států příští týden. Podle ministra obrany Jaroslava Tvrdíka by jednotka měla být ustavena k 1. lednu 2004 a připravena k nasazení od července 2004. Měla by být schopna zasáhnout do pěti dnů, a to i v případě nevojenské hrozby, například při havárii jaderné elektrárny. Připravovaný prapor by neměl mít víc než 500 osob. Jednotka nebude zřejmě sídlit v Liberci, to by vyžadovalo velké úpravy posádky. Armáda uvažuje o Vyškově nebo o některé z velkých jihočeských posádek. Útvar bude mít mezinárodní velení, Češi by měli mít na starosti výstavbu praporu a jeho logistické vybavení. Podle Lupuljeva by v sestavě praporu měli téměř jistě působit Slováci, uvažuje se o vojácích z Nizozemska, Belgie, Maďarska, Polska, případně Francie a Německa.

Na obnově Iráku se chce podílet přes 600 českých podniků

Nebývalý zájem nakonec vyvolala možnost zapojení českých firem do obnovy Iráku. Jejich konečný seznam z 15. května obahuje přes 600 podniků. Jak uvedl ředitel vládní agentury Czechtrade Martin Tlapa, informace o firmách se předávají zastupitelským úřadům České republiky ve Washingtonu a Kuvajtu a odtud přímo do databází Americké agentury pro mezinárodní rozvoj USAID a do amerického úřadu pro rekonstrukci a humanitární pomoc ORHA. Na projekty českých firem v Iráku vláda v nejbližších třech letech vyčlenila 520 milionů korun. Uvedené prostředky nejsou podle ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana primárně určeny na financování vývozů zboží, ale měly by spíše sloužit pro vyslání a pobyt odborníků firem v Iráku.

Podmínkou českého podílu na obnově Iráku je podle ministra zahraničí Cyrila Svobody účast ČR ve stabilizačních silách. Příslušný návrh by vláda mohla schvalovat už příští týden. Češi by do těchto sil poskytli svou polní nemocnici umístěnou v jihoirácké metropoli Basra, jednotku úpraven pitné vody a její přepravy a 50 až 70 vojenských policistů a 15 odborníků z center pro civilně- vojenskou spolupráci. Svou prací by Češi mohli pomoci při obnově petrochemickém průmyslu, zavlažování, školství, zdravotnictví i energetiky. Velvyslankyně v Kuvajtu Jana Hybášková však upozornila, že v současné době chybí v Iráku místní partner, se kterým by bylo možné věrohodně jednat.

Odbory ve zdravotnictví vyhlásily stávkovou pohotovost

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče vstoupil od úterý 20. května do stávkové pohotovosti. Pro 52.000 svých členů ji vyhlásila výkonná rada svazu, aby zabránila změně systému odměňování pracovníků ve zdravotnictví. Změnou, kterou připravuje kabinet, by se platy zdravotníků podle odborářů snížily v průměru o pětinu. Předseda svazu Jiří Schlanger potvrdil, že pokud se odbory s vládou na tripartitním jednání 11. června nedohodnou, jsou připraveny k razantnějším krokům včetně stávky. Vyhlásily by ji ještě do 16. června, než předloží vláda svůj návrh parlamentu.

Na demonstraci v Ostravě se sjedou odboráři z celé ČR i Slovenska

Odboráři z celé České republiky, ale i ze Slovenska, přijedou ve čtvrtek demonstrovat do Ostravy. Největší protestní akce na severní Moravě a Slezsku od listopadového převratu v roce 1989 je namířena proti rostoucí nezaměstnanosti v regionu. Podle místopředsedy OS KOVO Josefa Středuly se na Masarykově náměstí v centru Ostravy sejde nejméně deset tisíc lidí. Mluvčí vlády Anna Stárková uvedla, že si kabinet uvědomuje problémy Moravskoslezského kraje. "Premiér Špidla poslal odborářům dopis, že vláda udělá vše, co bude moci, aby pomohla zvládnout situaci Ostravska," uvedla mluvčí. Příkladem je podle ní například snaha urychlit stavbu dálnice D47. Středula vyloučil, že by demonstrace byla proti chystané vládní reformě.

Evropská unie poskytne Praze dodatečných 100 milionů eur

Dobrou zprávu má pro Českou republiku komisařka EU pro rozpočet Michaele Schreyerová. Při své návštěvě Prahy sdělí, že podle výpočtů Evropské komise vydělá země na členství v unii napřesrok dodatečných zhruba 100 milionů eur, a to kvůli oslabování kurzu koruny vůči euru. Tento posun podle komisařky ještě znásobuje jistotu, že Česká republika nebude a nemůže být po vstupu čistým přispěvatelem, tedy do rozpočtu unie více platit než z něj dostávat. Experti EK spočítali, že pokud by se kurz koruny pohyboval dál jako od začátku roku, bude český příspěvek do rozpočtu EU činit v roce 2004 celkem 549 milionů eur a nikoli 690 milionů uvedených v kodaňské tabulce. Komisařka se v Praze ve čtvrtek a v pátek setká s řadou vládních politiků, včetně premiéra Vladimíra Špidly. Promluví ke studentům na Karlově Univerzitě a pohovoří s předsedou Poslanecké sněmovny Lubomírem Zaorálkem.

Německá opozice kritizuje Špidlovy výroky k dekretům

Za "facku" označuje politik německých opozičních křesťanských demokratů (CDU) Jürgen Schröder nedávné vyjádření premiéra Vladimíra Špidly, že takzvané Benešovy dekrety platí a budou platit dál. Člen Evropského parlamentu a jeho zpravodaj pro přijímání České republiky do Evropské unie v německém deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung soudí, že tak mají pravdu spíš ti, kdo tvrdí, že se ČR v otázce dekretů "nepohne ani o milimetr". Špidla měl 6. května přednášku na Goethově univerzitě ve Frankfurtu nad Mohanem o evropské bezpečnostní architektuře. Na jeden z dotazů, co bude dál s Benešovými dekrety, odpověděl zcela lakonicky: "Platí a budou platit dál." Schröder soudí, že vyjádření je také v rozporu s oficiálním prohlášením české Poslanecké sněmovny a vlády, že z dekretů už nevyplývají žádné nové právní vztahy.

Ministerstvo varuje české občany před cestami do východní Afriky

Lidé by měli zvážit své cesty do Keni a některých dalších zemí východní Afriky. Kvůli hrozbě teroristických útoků to doporučilo Ministerstvo zahraničních věcí ČR. Keňské úřady zavedly z obavy před možným teroristickým útokem zvýšená bezpečnostní opatření. Hrozbu teroristického útoku však nelze vyloučit ani v okolních státech Džibuti, Eritrei, Etiopii, Somálsku, Tanzánii a Ugandě, upozorňuje ministerstvo. Varování před teroristickou hrozbou vydala již 16. května vláda Velké Británie. Londýn také zakázal veškeré letecké spoje mezi Británií a Keňou s ohledem na "bezprostřední" nebezpečí teroristického útoku.

O azyl v České republice požádalo v květnu 430 Čečenců

Příliv čečenských běženců, kteří do České republiky přicházejí z polských uprchlických táborů, stále pokračuje. Od začátku května na hraničním přechodu v Českém Těšíně na Karvinsku požádalo o azyl dalších 430 uprchlíků. Od začátku roku jich už bylo více než 1200. Všichni žadatelé o azyl se museli přepravit do přijímacího střediska ve Vyšních Lhotách na Frýdeckomístecku. Tábor se ale během několika dnů přeplnil a jeho vedení vyhlásilo krizový režim. S ohledem na nepříznivou situaci ministerstvo vnitra otevřelo další přijímací středisko v Červeném Újezdě na Teplicku. Z Polska do ČR přicházejí celé rodiny i s malými dětmi, mnohdy i s nemocnými. Tvrdí, že boje v Čečensku stále pokračují. V nedávném referendu se v této kavkazské republice ale vyslovilo pro setrvání v Ruské federaci 96 procent obyvatel.

Těchonínská vojenská nemocnice bude nejbezpečnějším infekčním oddělením ČR

Nemocnice, kterou buduje armáda v Centru biologické ochrany v Těchoníně na Ústeckoorlicku, bude nejbezpečnějším infekčním oddělením v ČR a jedním z mála takto zabezpečených zařízení v Evropě. Velitel Centra Jiří Navrátil předpokládá, že nemocnice bude součástí prvního mnohonárodního praporu NATO na ochranu proti zbraním hromadného ničení. Budou zde léčeni lidé z nejnakažlivějšími chorobami, které by se mohly rozšířit v důsledku bioteroristického útoku, například černými neštovicemi. Nemocnice v Těchoníně bude vybavena jednotkou intenzivní péče pro těžce nemocné, vzduchotěsnými pokoji, zdravotníci budou pracovat v přetlakových oblecích. Přísné bezpečnostní předpisy pamatují v takovémto zařízení i na čištění vzduchu, vody a veškerých odpadů. Vojenské zdravotnické zařízení platí armáda z vlastního rozpočtu. Bývalý ministr financí Jiří Rusnok loni uvedl, že investice do specializovaného zařízení se pohybují v řádu desítek milionů korun. Některá média uvedla, že bude stát stovky milionů.

Do Pardubic míří třetí japonský investor

O pozemky v pardubické průmyslové zóně projevil zájem další japonský investor - společnost Kayaba Industry. Firma by měla v Pardubicích vyrábět tlumiče pro automobilový průmysl a investovat zde 15 až 20 milionů eur. Výstavbu pardubické výrobní haly by Kayaba mohla zahájit již letos v říjnu. Výroba by měla odstartovat v lednu 2005. V první fázi firma zamýšlí pouze montáž, a to asi se stovkou lidí. Ve druhé fázi by měla Kayaba v místě své investice postavit i lakovnu a zinkovnu a zaměstnat dalších až 200 lidí. V pardubické průmyslové zóně již působí japonská Matsushita Communication Industrial Czech a společnost Toyoda Machine Works. V České republice bylo dosud registrováno 114 japonských firem, z toho 48 výrobních. Japonské firmy již v ČR investovaly či přislíbily investovat 2,2 miliardy dolarů (60,3 miliardy korun).

Novým šéfem Novy je Petr Dvořák, výkonnou ředitelkou Šmuclerová

Novým generálním ředitelem televize Nova je Petr Dvořák ze společnosti PPF, která spolu s MEF Holdingem televizi vlastní. Výkonnou ředitelkou televize se stala dosavadní programová šéfka Libuše Šmuclerová. Sdělil to mluvčí Novy Petr Kostka s tím, že o novém složení managementu v úterý rozhodli majitelé televize. Dvořák v čele Novy, respektive vlastníka vysílací licence, společnosti CET 21, vystřídal minulý týden odvolaného Vladimíra Železného, který televizi řídil od jejího vzniku v roce 1994. Majitelé Novy Železného odvolali, aby zabránili spojování televize s jeho soukromými spory a prohranou arbitráží českého státu s firmou CME. Té musela Česká republika kvůli zmařené investici do Novy zaplatit 10,7 miliardy korun.

Švagrové exprezidenta Havla hrozí žaloba

Švagrové exprezidenta Václava Havla Dagmar hrozí žaloba za nákup pražského paláce Lucerna. Žalobce Pavel Suchánek ji viní z porušení povinnosti v řízení o konkurzu. Za tento trestný čin může Havlové soud uložit šest měsíců až tři roky vězení. Manželka exprezidentova bratra Ivana měla porušila zákon tím, že odmítá spolupracovat se správcem konkurzní podstaty zkrachovalé společnosti C.H.R, od níž koupila Lucernu zhruba za 150 milionů korun. Za nemovitost ale fakticky zaplatila jen 5 a půl miliónu. Správce konkurzní podstaty proto odprodanou část budovy zahrnul do majetku, ze které by se měly uspokojit pohledávky věřitelů. Havlová obvinění odmítá.

Pátý ročník sbírky Pomozte dětem vynesl 13,1 milionu korun

V úterý byl uzavřen pátý a oficiálně zahájen šestý ročník sbírky Pomozte dětem. Lidé i organizace přispěli v uplynulém roce zneužívaným, ohroženým či postiženým dětem rekordní částkou 13,1 milionů korun. Až do konce června mohou nyní neziskové organizace, které pomáhají dětem, žádat o příspěvek na své projekty z vybraných peněz. Jednou z organizací, které v minulém ročníku sbírka se symbolem kuřete pomohla, je Soukromá speciální škola Slunce ze Stochova na Kladensku. Škola příspěvek použila na nákup osmimístného mikrobusu, kterým rozváží některé ze svých 114 žáků postižených více vadami do svých čtyř škol a zpět domů. Sbírku Pomozte dětem organizují společně Nadace pro rozvoj občanské společnosti a Česká televize. Od svého vzniku v roce 1998 bylo na pomoc dětem rozděleno přes 33 milionů korun. Na organizování sbírkových a benefičních akcí, které se v právě zakončeném ročníku konaly na více než 230 místech celé České republiky, se podílejí kromě různých sdružení a dalších organizací také školy či skauti.

Zemřel operní pěvec Ivo Žídek

Ve věku nedožitých 77 let zemřel v Praze v pondělí 19. května operní pěvec, dlouholetý člen Národního divadla Ivo Žídek. Divadlo oznámilo, že poslední rozloučení se uskuteční 28. května ve 14:00 na jevišti historické scény. Tenorista Žídek byl počítán ke hvězdám "zlaté éry" české poválečné opery. Pro charakter svého hlasu byl vyhledávaným představitelem operních milovníků. V Národním divadle zpíval čtyřicet let. Nejznámější Žídkovou rolí byl Jeník ze Smetanovy Prodané nevěsty.

V neděli začíná v Praze non-stop čtení věnované Václavu Havlovi

Již šestý ročník literárního maratonu non-stop čtení začne v neděli v Praze. Pořádá ho opět Jazzová sekce a Správa českých center, tentokrát pod názvem Život v pravdě. Organizátoři jej zamýšlejí jako poctu bývalému českému prezidentovi Václavu Havlovi. Jen v Praze se přihlásilo 140 čtenářů. Kromě českých center v zahraničí se letos poprvé bude číst i na půdě Organizace spojených národů. Do literárního maratonu se tak zapojí i zástupci Guatemaly, Hondurasu, Libanonu a dalších více než 20 zemí. I letos budou moci lidé sledovat nonstop čtení v přímém přenosu na internetových stránkách Správy českých center www.czechcentres.cz. Čtení začne v neděli v 10:00 v sídle Jazzové sekce ve Valdštejnské ulici v Praze. Po 24 hodinách převezme štafetu České centrum v Bratislavě a následovat budou centra v Moskvě, Haagu, Berlíně, Stockholmu a Varšavě. Poté budou číst diplomaté v OSN, 27. května se maraton vrátí na 24 hodin do Prahy a zakončen bude o dva dny později v Košicích. Zajímavostí letošního ročníku určitě bude čtení 20 romských dětí z jedné třídy slovenské základní školy.

Národní divadlo uvede koncert k poctě dirigenta Václava Talicha

Talichův komorní orchestr vystoupí v pátek 23. května vpodvečer v pražském Národním divadle na koncertě uspořádaném ke 120. výročí narození dirigenta Václava Talicha. Těleso bude řídit jeho prasynovec Jan Talich a Talichův někdejší žák Charles Mackerras. Pro pražské vystoupení Talichův komorní orchestr připravil skladby Wolfganga Amadea Mozarta, Josefa Suka a Ralpha Vaughana-Williamse. Hudební program má být prvním v uvažovaném cyklu koncertů konaných ve městech spojených s Talichovým životem. Mají mezi nimi být Kroměříž, Klatovy, Plzeň a Beroun, slovinské město Lublaň a jeden koncert bude zřejmě i ve Švédsku. "Talich byl velký vlastenec - v tom starém, pravém slova smyslu: ne nacionalista, ale ten, který připomíná, jak je důležité být věrni svému odkazu," řekl Ivan Medek, bývalý kancléř a předtím novinář a organizátor hudebního života.

Pardubická Její pastorkyňa má moderní básnickou úpravu

Drama Gabriely Preissové Její pastorkyňa, které proslavilo po celém světě operní zpracování Leoše Janáčka, uvede o víkendu v premiéře Pardubické divadlo. Cestu k divákům má hře otevřít moderní básnická úprava, kterou divadlo pověřilo básníka a překladatele Ivana Wernische. Dramaturgyně Jana Pithartová potřebu přebásnění Její pastorkyně vysvětlila tím, že to, čím bylo před sto lety dílo inspirující, pro současného diváka už zestárlo. Jsou v něm však kvality, které mají věčný přesah, a proto se divadlo rozhodlo jít cestou básnického překladu. Poprvé toto nastudování uvidí návštěvníci Východočeského divadla Pardubice v sobotu v 19:00.

Oprava chrámu svaté Barbory čeká na registraci ministerstva

V Kutné Hoře dosud nemůže začít oprava chátrajícího chrámu svaté Barbory, přestože peníze na rekonstrukci jsou k dispozici. Ministerstvo financí totiž zatím nevydalo registraci, na jejímž základě je možné podepsat smlouvy a začít s opravou. Stavbu zabezpečuje Nadace Kutná Hora-Památka UNESCO. Na opravu památky dal stát letos 20 milionů korun. V části chrámu, kterou nyní kryje lešení, za ně dělníci opraví omítky, okna a statiku. Přestože ministerstvo registraci zatím nevydalo, na základě výjimky už bylo vypsáno výběrové řízení na dodavatele. Havarijní stav památky potvrdili loni v říjnu statici. Poukázali na nebezpečí zřícení celé části opěrného systému. Církev, jíž památka patří, nechala alespoň provizorně zabezpečit uvolněné spáry mezi kamennými kvádry a některé ozdobné prvky sundala. Náklady na opravu jsou odhadovány na 100 milionů korun.

Hrabalovo Kersko proběhne tuto sobotu už popáté

Již pátý ročník setkání přátel a obdivovatelů spisovatele Bohumila Hrabala se chystá v sobotu v Kersku na Nymbursku. Tato lidová slavnost pod širým nebem spojená s hudbou a divadelními výstupy bude i vzpomínkou na známý film Postřižiny. Účastníci setkání se mohou těšit na divadelní výstupy inspirované Hrabalovým dílem v podání herců z Českých Budějovic, Prahy i Nymburka. Součástí sobotního setkání budou i vzpomínky herců a jiných známých osobností, hudba v podání nymburské skupiny Tojo band či i občerstvení včetně Postřižinského piva. V lesním ateliéru si mohou zároveň zájemci prohlédnout výstavu o filmu Postřižiny. Toto dílo Jiřího Menzela připomínají fotografie, dokumenty, obrazy i různé rekvizity včetně historického bicyklu.

V Buchlovicích se sejdou sekáči trávy

Na zámeckých loukách v Buchlovicích začne v neděli ráno tradiční setkání moravských mužských folklorních sborů nazvané Svátek ranního rozbřesku - Kosecké písně. "Zpěváci v krojích přijedou vyzbrojeni kosami, a až kolem poledne práci skončí, zůstanou za nimi pokosené plochy," řekl Pavel Dvořan z domácího pořadatelského Folklorního studia. K dokreslení atmosféry přispějí děvčata, která o půl sedmé přijedou koňským povozem a přivezou sekáčům tradiční snídani předků z vajíček a špeku a na občerstvení kyšku z mléka. Součástí letošního programu bude také výstava fotografií z předchozích setkání. Uskuteční se i soutěž, v níž se utkají muži a ženy o titul nejlepšího sekáče Slovácka.

Ekologové kritizují zlínskou zoo kvůli dovozu afrických slonů

Sdružení Svoboda zvířat, které vede kampaň Zoo pod kontrolou, kritizuje dovoz tří slonic do zlínské zoologické zahrady Lešná. Chov slonů v zajetí je podle koordinátora kampaně Romana Rognera v rozporu s dodatkem ke Konvenci CITES a v rozporu se zákonem. Ředitel zoo Ivo Klika to však odmítá a tvrzení ochránců považuje za útok na zahradu. Vedení i chovatelé zoologické zahrady v Lešné hodlají na chovu afrických slonů spolupracovat se zahradou ve Dvoře Králové. Pavilon slonů byl budován i na základě těchto předpokladů. Vývoz tří slonic ve věku šest až devět let schválil jihoafrický sekretariát CITES. Dovoz zvířat z Afriky do Česka řádně povolilo i ministerstvo životního prostředí. Zoo Lešná přivezla slonice 12. dubna. Měsíc strávily v karanténě. Pavilon za 24 milionů korun otevře zahrada v neděli v 15:00.

Krátce ze sportu

Hráč Martin Šíla, kterého v nedělním zápase v in-linovém hokeji vážně zranil slavný hokejový brankář Dominik Hašek, je už z nemocnice doma. Incident, který šetří policie, možná skončí smírem obou hráčů. Mluvčí pardubické policie však uvedla, že pokud Hašek trestný čin spáchal, neuchrání jej smír před obviněním. Podle vyšetřovatelů přichází v úvahu ublížení na zdraví, za které by mu soud mohl uložit až dvouletý trest vězení. Kromě toho Haškovi hrozí dlouhodobý distanc a možná i vyloučení z činnosti v in-line hokeji.

A na závěr ještě krátce o počasí:

V noci čekáme v Čechách oblačno až polojasno, ojediněle přeháňky. Teploty 10 až 6 stupňů. Zítra bude oblačno, místy přeháňky. Teploty 14 až 18 stupňů, na horách kolem 9-ti.

Tolik zprávy Radia Praha.

20-05-2003