Denní souhrn zpráv Zprávy Radia Praha

13-05-2003

Česko se musí účastnit ve stabilizačních silách v Iráku

Česká republika musí mít podle ministra zahraničí Cyrila Svobody podíl v mezinárodních stabilizačních silách v Iráku. Svoboda to řekl na společné tiskové konferenci s českou koordinátorkou pomoci v Iráku Janinou Hřebíčkovou. Podle ministra účast pouze v silách zajišťujících klid v Iráku umožní účinný podíl Česka na obnově a rekonstrukci země. Vláda podle něj požádá sněmovnu o vyslovení souhlasu s českou účastí ve stabilizačních silách. Příslušný materiál nyní vzniká na ministerstvu obrany. Ve stabilizačních silách by podle Svobody působili nejspíše vojenští policisté. S otázkou bezpečnosti přitom souvisí i termín otevření českého velvyslanectví v Bagdádu. Také česká zástupkyně u Úřadu pro obnovu a humanitární pomoc Iráku (ORHA) Janina Hřebíčková upozornila, že česká účast by zajistila jí a jejím lidem dostatečnou bezpečnost, ale také možnost pohybovat se a pracovat v Iráku.

Naši odborníci v Iráku budou pracovat v terénu i na vysokých úrovních

Češi, kteří pracují při Úřadu pro rekonstrukci a humanitární pomoc Iráku (ORHA), se budou podílet na projektech přímo v terénu, ale budou také radit budoucím nejvyšším představitelům irácké vlády. Uvedla to Janina Hřebíčková, česká zástupkyně u ORHA, která minulý týden jednala v Bagdádu s Iráčany i představiteli USA. Čeští odborníci by se podle ní mohli uplatnit například při zavlažování a obnově ropných rafinerií. V budoucnosti by mohli také pracovat na iráckých ministerstvech a dalších státních úřadech. Česko počítá až s účastí 20 svých občanů při práci ORHA na obnově Iráku. Podle Hřebíčkově Češi najdou uplatnění v petrochemickém průmyslu, zavlažování, školství, zdravotnictví i v energetice. Územně se přitom Česko chce soustředit především na oblast jižního Iráku s hospodářským centrem Basrou, kde začíná působit i česká vojenská polní nemocnice.

Čeští vojáci budovali jádro lazaretu v Basře

Čeští vojáci během úterý budovali jádro 7. polní nemocnice v jihoirácké Basře. Jde o centrální část tzv. nemocničního koridoru, ke kterému budou postupně připojovány další speciální moduly. Činnost nemocnice by měla být zahájena v neděli dopoledne. Slavnostně otevřít by ji měl první náměstek ministra obrany Miroslav Kostelka a náčelník Generálního štábu generálporučík Pavel Štefka. I když nemocnice ještě celá nestojí, čeští zdravotníci nezahálejí. Před budovou je rozvinuta polní převazovna, kde čeští lékaři denně poskytnou odbornou péči v průměru 50 osobám. Nemocnice měla původně být otevřena už 6. května, kdy Basru navštívil ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Problémy s leteckou dopravou jejího materiálu z České republiky, ale i nutnost upravit plochu před vlastní stavbou, ale její otevření opozdily.

Čeští vojáci zranění při nehodě v Iráku už jsou v ČR

Tři čeští vojáci, kteří byli zraněni při dopravní nehodě v Iráku, už jsou v České republice. Vojenský speciál Tu-154, který je převážel z Kuvajtu, přistál na starém ruzyňském letišti v pondělí krátce před 23:00. Jednoho ze zraněných přenesli vojáci na nosítkách do přistaveného vrtulníku, který ho dopravil do Ústřední vojenské nemocnice. Jeho stav je podle podplukovníka Ludvíka Bůžka z ministerstva obrany vážnější a lékaři ho při letu udržovali v utlumeném stavu. Další dva zranění vojáci prošli obvyklou letištní kontrolou, do nemocnice je odvezla sanitka. Zraněné vojáky v letadle doprovázel tým českých lékařů. Armádní speciál byl rovněž vybaven jednotkou intenzivní péče. Z Kuvajtu, kde mají čeští vojáci základnu, se v letadle vrátilo také dalších 79 příslušníků české protichemické jednotky, jimž končí účast v operaci Trvalá svoboda.

Chemici z Kuvajtu procházejí při návratu do ČR nejprve lékařským vyšetřením

Armádní chemici, vracející se v těchto dnech z Kuvajtu, odjíždějí z letiště přímo do Těchonína na Ústeckoorlicku. Zhruba dvoudenní zpoždění na cestě k rodinám a na libereckou základnu jim však nevadí. Z těchonínského armádního Centra biologické ochrany odjíždějí s vědomím, že se z mise vracejí zdrávi. U žádného z více než sta chemiků, kteří se v minulých dnech vrátili z Kuvajtu, nezjistili lékaři žádné onemocnění. Prvními vojáky, kteří absolvovali zevrubné prohlídky v Těchoníně bezprostředně po návratu, byli příslušníci nemocnic působících v Afghánistánu. Do konce května, kdy by mělo skončit stahování celého protichemického kontingentu z Kuvajtu, projde centrem na 400 chemiků. Kromě jistoty, že jsou po návratu zdrávi, získá armáda i srovnávací vzorky do sérové banky. Díky porovnání vzorků odebraných před odjezdem a po návratu jsou odborníci schopni rozlišit, zda případnou chorobou onemocněl voják během mise, nebo jí trpěl již před odjezdem.

Odborová centrála hrozí kvůli reformě financí stávkami

Sněm Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) vyzval vládu k jednání s vedením odborové centrály a jejím krizovým štábem o reformě veřejných financí. Zároveň uložil radě konfederace, aby v případě neúspěšného jednání s vládou a podle vývoje postupu reformy rozhodla o konání adekvátních protestních akcí včetně demonstrací a stávek. Sněm kritizoval způsob jednání o reformě, které se odehrává výhradně na úrovni politických stran. Tento princip podle odborářů popírá princip občanské společnosti a sociálního dialogu. Vláda by podle sněmu měla na jednání s odboráři vysvětlit, proč nečiní opatření k zamezení daňových úniků a objasnit, jaký skutečný dopad bude reforma na občany mít. Vláda chce ušetřit během příštích tří let 80 miliard korun na straně výdajů. Největší úspory by měla státnímu rozpočtu přinést valorizace penzí a pomalejší růst mezd zaměstnanců veřejného sektoru. Daň z příjmu by měla v příštích třech letech klesnout z 31 na 24 procent, nepřímé daně se naopak zvýší. Odboráři dnes odmítli tuto koncepci reformy, která podle jejich názoru přenáší tíži změn nerovnoměrně na bedra zaměstnanců, nezaměstnaných, rodin s dětmi a důchodců.

Prezident Klaus vetoval zákon, který zaváděl daňové úlevy pro zoo

Prezident Václav Klaus vůbec poprvé vetoval zákon. Norma o zoologických zahradách, kterou vrátil poslancům, měla mimo jiné umožnit zoo daňové výhody. Právě tyto daňové úlevy, kvůli kterým před časem vrátil zákon sněmovně i Senát, se nelíbí ani Klausovi. "Zákon zavádí mimořádné daňové úlevy vybrané skupině prospěšných činností a ostatní obory tak bezdůvodně diskriminuje. Může vést k daňovým únikům," uvedl Petr Hájek z Klausovy kanceláře důvody, proč prezident zákon nepodepsal. Klausovi podle něj dále vadilo, že zákon je jednoúčelový, což prý vede k nepřehlednosti právního řádu. Nelíbí se mu také, že by zoologické zahrady měly získávat licence. Vedlo by to prý k omezení konkurence. Navíc by se tak posílila moc úřadů, které by o licencích rozhodovaly.

Rada pro vysílání může pracovat, sněmovna vybrala 11 ze 13 členů

Rada pro vysílání může brzy začít pracovat. Poslanci v úterý zvolili dalších pět lidí, které navrhnou premiérovi ke jmenování. Spolu s šesti kandidáty vybranými v dubnu tak sněmovna rozhodla už o jedenácti členech tohoto klíčového mediálního orgánu, který má v plném stavu 13 členů. Koalice zatím do rady prosadila celkem osm svých kandidátů, komunisté dva a ODS jednoho. Vládním stranám se tak podařilo téměř naplnit plán získat devět míst, někteří opoziční politici v této souvislosti hovoří o snaze koalice ovládnout média. Souhlas nejméně devíti radních je třeba pro přijetí těch nejdůležitějších rozhodnutí, jako je udělení či odebrání licence k vysílání. K již známým členům rady dnes přibyl kandidát KDU-ČSL, redaktor náboženského vysílání Českého rozhlasu Petr Kolář, uspěl i komunistický kandidát Daniel Novák, který působil už v předchozí radě, a dost hlasů získal také někdejší poslanec ODS, kandidát občanských demokratů František Pejřil. Sociální demokraté dnes prosadili zaměstnankyni a bývalou mluvčí České televize Katarínu Vaculíkovou a publicistu Václava Žáka.

První blok Temelína byl odstaven

Pouze několik hodin pracoval první blok Jaderné elektrárny Temelín na 100 procent. V úterý v poledne se zvýšila teplota na ložisku čerpadla cirkulační chladicí vody a bezpečnostní systém začal snižovat výkon reaktoru. Operátoři se poté rozhodli blok odstavit, aby mohli vyšetřit příčiny ohřevu ložiska. Problémy s čerpadly řešili už v neděli a snížili kvůli nim výkon reaktoru na 39 procent. V noci se blok znovu vrátil na plný výkon, ale opakované problémy měly za následek jeho odstavení. Zatím nelze říci, kdy bude první blok pokračovat v dodávce elektřiny do rozvodné sítě. Odpůrci jihočeské elektrárny poukazují na to, že Temelín má řadu skrytých technických problémů. První blok elektrárny, jehož spouštění trvalo 19 měsíců, je ve zkušebním provozu od 10. června 2002. Spouštění druhého bloku bylo o polovinu kratší. Do zkušebního provozu, který potrvá 18 měsíců, vstoupil druhý blok před necelým měsícem.

V Dolních Lažanech byla poražena dobytčata riziková na BSE

V areálu farmy v Dolních Lažanech na Třebíčsku byla poražena čtyři dobytčata riziková kvůli nemoci šílených krav (BSE). Po utracení veterináři odebrali vzorky mozkové tkáně a odvezli je na vyšetření do jihlavské laboratoře. V Dolních Lažanech byl potvrzen pátý případ BSE v České republice. Nakažená sedmiletá kráva byla utracena 29. dubna a od 2. května podnik podléhá mimořádným veterinárním opatřením. Zastavil se přesun zvířat, prodej masa a mléka pokračuje, ale pod dohledem veterinářů. Farma chová 70 krav černostrakatého plemene. Podle spoluvlastníka Miroslava Svobody je dobytek pojištěný a firma již jedná o náhradách.

Romové trvají na stavbě památníku v Letech

Romové se nechtějí vzdát myšlenky na vybudování památníku obětem romského koncentračního tábora v Letech na Písecku a budou i nadále usilovat o zrušení vepřína, který stojí nedaleko pietního místa. Vyzývají vládu, aby se návrhem na odstranění vepřína znovu zabývala. Při úterním pietním setkání v Letech to řekl romský aktivista a předseda Výboru pro odškodnění romského holokaustu Čeněk Růžička. Romové předali Radě vlády pro národnostní menšiny dokument, ve kterém znovu žádají odstranění vepřína v Letech a také rekreačního střediska na místě dalšího koncentračního tábora v Hodoníně u Kunštátu na Blanensku. Podle Růžičky je třeba problém pietních míst vyřešit ještě před vstupem České republiky do Evropské unie. Nedaleko vepřína dnes stojí kamenný monument na počest obětem tábora a trojramenný pravoslavný kříž. V budoucnu by zde chtěli Romové vybudovat zeď se jmény všech 326 Romů, kteří v táboře přišli o život a také kapli.

Stav policisty postřeleného v Povrlech zůstává kritický

Jeden mrtvý a dva zranění, z toho jeden policista, jsou výsledkem úterní ranní přestřelky v Povrlech na Ústecku. Zastřelený je muž, který na policistu a jednoho místního občana kolem 06:00 zaútočil. Zdravotní stav těžce zraněného sedmadvacetiletého policisty zůstává i po dvou operacích velmi vážný. Střelbě předcházelo vloupání do jedné z místních chat. Policista a majitel chaty, který nahlásil vloupání, se vraceli po ohledání z místa činu. Potkali muže s batohem, kterého chtěl policista zkontrolovat. V tom okamžiku se ozvala střelba, při níž byl podle Havlíčka policista těžce zraněn, majitel vykradené chaty postřelen do ruky a pachatel zastřelen. Policisté již znají jeho totožnost. Je to policií celostátně hledaný třiatřicetiletý muž z Litoměřicka. Útočník byl zřejmě jedním z dvojice zlodějů, kteří se do chaty vloupali. Po druhém pachateli policie pátrá.

Soudce Berka, obviněný v kauze Union banky, je propuštěn z vazby

Soudce Krajského soudu v Ústí nad Labem Jiří Berka, který je obviněn kvůli Union bance, je propuštěn z vazby. Krajský soud v Plzni totiž zrušil rozhodnutí okresního soudu, který jej do vazby poslal, aby neovlivňoval svědky. Podle předsedy plzeňského soudu Zdeňka Jaroše nebyly shledány zákonné důvody, aby Berka byl vzat do vazby. Berka byl umístěn v litoměřické vazební věznici. Na otázku, zda krajský soud došel na rozdíl od okresního k závěru, že Berka nemohl ovlivňovat svědky, odmítl Jaroš odpovědět s tím, že podrobnější odůvodnění nesdělí dříve, než bude verdikt doručen oběma stranám.

Na majitele společnosti Diag Human byl vydán mezinárodní zatykač

Ministerstvo vnitra získalo informace o vydání mezinárodního zatykače na majitele společnosti Diag Human Josefa Šťávu. Potvrdil to ministr vnitra Stanislav Gross. Podle něj však ČR svého občana podle platných právních předpisů ke stíhání do cizí země vydat nemůže. Ministr je přesvědčen, že by podobné případy mohl vyřešit vstup země do EU a nová evropská legislativa. O tom, že Interpol vydal na Šťávu mezinárodní zatykač, informovala televize Nova. Podle televize je Šťávovo jméno spojeno s korupčním skandálem v Německu. Jeho firmě Diag Human český stát nedávno vyplatil 326 milionů korun za údajné poškození jejího jména. Firma Diag Human pod dřívějším názvem Conneco chtěla počátkem 90. let obchodovat s krevní plazmou z českých transfuzních stanic. Po nepříznivém vyjádření tehdejšího ministra zdravotnictví Martina Bojara ale z obchodu sešlo. Milionové odškodné firmě vyplatil současný kabinet.

Soud přiřkl zámek Opočno Colloredům

Stát by měl Kristině Colloredo-Mansfeldové vrátit zámek v Opočně na Rychnovsku a pozemky v okolí. Rozhodl o tom Krajský soud v Hradci Králové. Colloredo-Mansfeldová se zámku domáhala několik let podle zákona o zmírnění některých křivd komunistického režimu. Soudy rozhodly zámek vydat. Nepodařilo se totiž předložit důkaz o tom, že Josef Colloredo-Mansfeld ztratil československé občanství a kolaboroval s nacisty. Ministr kultury Pavel Dostál řekl, že jde o rozhodnutí, které může vyvolat další restituční nároky a které prolamuje Benešovy dekrety. Rozsudek se podle Dostála opírá o tvrzení, že tento člověk nebyl tehdy říšským občanem. Právní zástupce šlechtického rodu Vlastimil Nedomlel před soudem uvedl, že Colloredo-Mansfeld byl antinacista a jeho jméno nefiguruje v seznamech osob, které za války požádaly o říšské občanství. Zámek zkonfiskovali v roce 1942 Němci, po roce 1945 připadl na základě dekretů prezidenta Beneše státu. Mansfeldové se o majetek začali soudit, v roce 1948 po nástupu komunistického režimu emigrovali do Rakouska.

Pacient s podezřením na SARS byl propuštěn z nemocnice

Infekční klinika Fakultní nemocnice Bulovka propustila mladého muže, který byl od soboty v péči lékařů s podezřením na SARS. "Testy v národní referenční laboratoři nákazu vyloučily, pacient byl propuštěn domů," uvedla primářka Hana Roháčová. Potvrdila, že v této chvíli není na Bulovce žádný pacient s podezřením na syndrom akutního respiračního selhání. Muž měl při přijetí horečky, ale nikoli kašel nebo příznaky zápalu plic. Hlavním důvodem jeho přijetí do nemocnice byl pobyt v Číně a návštěva Pekingu. Mladík je dalším z třicítky lidí, kteří byli dosud v Česku s podezřením na tuto vážnou chorobu hospitalizováni. U nikoho se nemoc nepotvrdila.

V Květinových dnech dali lidé proti rakovině téměř 60 milionů

Téměř 60 milionů korun darovali lidé v dosavadních šesti Květinových dnech, jež pořádá každoročně v květnu po celé republice Liga proti rakovině Praha. Za svůj dar dostali kvítek měsíčku lékařského jako symbol solidarity s lidmi trpícími rakovinou. Stejnou příležitost budou mít tuto středu, kdy liga pořádá na 350 místech sedmý Květinový den. Z darů občanů již liga vybudovala centrum preventivní a následné onkologické péče v pražské nemocnici svaté Alžběty a rekondiční centrum pro pacienty v Nové Vsi pod Pleší u Mníšku pod Brdy. Hradí z nich provoz telefonní nádorové linky s číslem 224 920 935 a každoročně uděluje cenu mladému vědci za nejlepší práci v oboru. Podpořila rovněž ověřování devitalizace na zvířatech. Květinové dny se každým rokem zaměřují na prevenci jednoho druhu rakoviny, letos to je rakovina hrdla děložního. Z letáků se ženy dozvědí, proč je vhodné a dokonce nutné, aby chodily na preventivní gynekologické prohlídky. Ročně rakovinou děložního hrdla onemocní v Česku 1100 žen, třetina zemře.

Plzeňská diecézní charita rozjíždí nový projekt

Plzeňská diecézní charita zřídila nové středisko, které se bude systematicky zabývat získáváním peněz od sponzorů. Poprvé se představí ve čtvrtek na náměstí v Plzni, kde bude žádat o finanční podporu pro Domov pro matky s dětmi v tísni v Havlovicích na Domažlicku. Na jeho opravu potřebuje 150.000 korun a další peníze na provoz. První vlnu kampaně k získání dárců zahájí diecézní charita v těchto dnech. V regionu osloví asi 200 firem a nabídne jim spolupráci. Peníze chce charita využít pro běžné zajištění provozů, ale i v mimořádných situacích, jako byly například loňské povodně. Diecézní charita Plzeň zřídila povodňový štáb, opravuje budovy bývalého kláštera na Domov pokojného stáří v Klatovech, připravuje sociálního bydlení ve Vochově na Plzeňsku a vyvíjí další aktivity.

Euroregion Egrensis oslaví deset let spolupráce Čechů a Němců

Česko-německý euroregion Egrensis oslaví 23. května v německém lázeňském městě Bad Elster deset let spolupráce příhraničních oblastí Bavorska, Saska a západních Čech. Právě na pomezí těchto tří zemí euroregion v roce 1993 vznikl. Jeho cílem je zlepšit život lidí v pohraničí a odstranit bariéry způsobené historickým vývojem. Cílem euroregionu, díky němuž je z programu Phare financována řada investic, je prohlubování spolupráce v oblasti cestovního ruchu, turistiky, dopravy, hospodářství, trhu práce, životního prostředí, vzdělávání, kultury a sportu. V Česku je celkem osm euroregionů. Na česko-německém pomezí to je Egrensis, euroregion Šumava, Krušnohoří a Labe. Euroregion Nisa sdružuje obce na česko-německo-polském pomezí. Glacensis sdružuje obce od Krkonoš po Jeseníky a v polském Kladsku. Obce v české, slovenské a polské části Beskyd jsou členy euroregionu Beskydy a v česko-slovenském pohraničí působí euroregion Bílé Karpaty.

Fotografie a artefakty dokumentují život indiánů před 100 lety

Fotografie proslulého cestovatele Enriqua Stanka Vráze a předměty ze sbírky etnografa Františka Pospíšila spojuje výstava Indiáni Hopi a jejich sousedé v Náprstkově muzeu. Snímky i artefakty dokládají kulturu původních obyvatel jihozápadu USA na počátku minulého století. Návštěvníci si mohou v rekonstruovaném domorodém obydlí prohlédnout například rituální dřevořezby či keramiku indiánů. Věcné exponáty doplňuje více než 60 Vrázových snímků, které autor vytvořil kolem roku 1900. Na fotografiích, z nichž některé jsou kolorované, je zdokumentována Vrázova cesta arizonskou pouští do puebla Walpi, běžný život domorodých obyvatel kmene Hopi i slavnostní události. Vrázovy snímky se řadí k nejstarším dokladům svého druhu na světě.

V soutěži Interaktivní škola zvítězila hra Cesta sloní rodiny

Hra Cesta sloní rodiny učitelky Jany Hauptvogelové ze Základní školy v Peruci na Lounsku zvítězila v celorepublikové odborné soutěži Interaktivní škola. Žáci se jejím prostřednictvím vžili do role slonů putujících v době sucha za vodou a potravou. Během cesty museli vyřešit několik rébusů a splnit zadané úkoly. Viděli také několik filmů o slonech, četli si o nich a dozvěděli se zajímavosti z jejich života. Do soutěže přišlo přes 100 prací. Úkolem pedagogů bylo vytvořit scénář vyučovací hodiny, která by následovala poté, co by žáci viděli film Africké sloní království. Porota hodnotila zejména jejich didaktickou a metodickou úroveň. Soutěž vyhlásilo pražské kino Oscar Imax. Finanční odměnu a volné vstupenky do kina převzali v úterý autoři tří nejlepších prací.

A ještě krátce o počasí:

V noci bude zataženo s deštěm, na Moravě a ve Slezsku se místy vyskytnou bouřky, zpočátku ojediněle s kroupami. Teploty 10 až 7 stupňů, v západní polovině Čech kolem 5. Zítra čekejte oblačno s přeháňkami, ojediněle se vyskytnou i bouřky. Teploty 12 až 16 stupňů, na horách kolem 5.

Tolik zprávy Radia Praha

13-05-2003