Denní souhrn zpráv Zprávy Radia Praha

11-05-2003

Pro tři vojáky zraněné v Iráku poletí v pondělí speciál

Pro tři české vojáky, kteří se v pátek zranili při dopravní nehodě v Iráku, bude v pondělí vypraven vojenský speciál. Zranění budou ještě týž den umístěni v Ústřední vojenské nemocnici v Praze, kde bude pokračovat jejich léčba. ČTK to sdělil plukovník Vladimír Palán z českého ministerstva obrany.

Odlet speciálu TU-154 z Prahy je plánován na pondělní ráno. V letadle bude připravena jednotka intenzivní péče a speciální lékařský tým. Letadlem se z Kuvajtu, kde mají čeští vojáci základnu, vrátí také dalších 80 vojáků českého kontingentu, jimž končí účast v operaci Trvalá svoboda, řekl plukovník Palán.

O vyslání speciálu v zájmu zajištění nejlepší možné péče o zraněné rozhodl ministr obrany Jaroslav Tvrdík na základě doporučení velitele českého kontingentu generála Dušana Lupuljeva a náčelníka 7. polní nemocnice plukovníka Mojmíra Mrvy.

Vojáci se zranili při návratu z mise v Bagdádu, když jejich vozidlo sjelo z cesty a převrátilo se. Dva už byli propuštěni z kuvajtské vojenské nemocnice a jsou v péči českých lékařů na základně Dauhá. Třetí, jehož zranění jsou těžká, je stále hospitalizován. Plukovník Palán na dotaz ČTK potvrdil, že jeho stav je stabilizovaný. Příčinou nehody mohla být únava řidiče.

Sílící koruna ztěžuje případné dodávky pro USA na obnovu Iráku

Sílící koruna vůči dolaru nepříznivě zasahuje možnosti českých firem dodávat americkým společnostem na rekonstrukci Iráku. Česko totiž těžko může konkurovat výrobcům z dolarové zóny. "Když to přepočítáme přes silnou korunu, tak jsme drazí," řekl ČTK generální ředitel společnosti Inekon Josef Hušek. Koruna v pátek posunula šestileté maximum k dolaru až na 27,25 Kč, poté však mírně korigovala.

"Pokud tam subdodávky budou, tak to rozhodně není příznivá okolnost," potvrdil prezident Svazu průmyslu a dopravy Stanislav Kázecký. Dodávky by tak podle něj byly ekonomicky méně výhodné.

Inekon přitom cítí v Iráku velký potenciál, když se zajímá o modernizaci stovky českých dieselelektrických lokomotiv z produkce ČKD. Dohromady se společností Kovo se chtějí chytnout dodávkami léků či zdravotnických zařízení do iráckých nemocnic. Dceřiná firma Inekon Power se chce účastnit rekonstrukce energetiky či dodávat čistírny a úpravny vody.

Uplatnit se v Iráku se však Inekon chce spíše přímo než jako subdodavatel amerických společností. "Až se tam nějaká vláda ustaví, tak samozřejmě ta bude rozhodovat," domnívá se. Do případně vypsaných tendrů financovaných z mezinárodních peněz se Inekon chystá hlásit. Inekon rovněž čeká na schválení peněz na projekty obnovy Iráku českou vládou. Návrh příslušných ministerstev předpokládá 520 milionů korun ve třech letech, počínaje letoškem. Při rekonstrukci Balkánu opravoval v rámci vládního programu obnovy tramvaje v Bělehradě, což vyústilo v podpis již komerčních dodávek za 11 milionů tehdejších německých marek na modernizaci dalších 30 tramvají.

Vyhlášení konkurzů na místa "eurokratů" je na spadnutí

Desetitisíce, možná statisíce lidí se zřejmě budou ucházet o nějakých šest tisíc míst úředníků institucí Evropské unie, která budou v příštích letech obsazena občany z nových členských zemí. První vlna konkurzů bude vyhlášena v nejbližších dvou týdnech. Na Čechy vyjde zhruba 600 postů.

Podle dánského ředitele Evropského úřadu pro výběr zaměstnanců (EPSO) Erika Halskova by se měli hlásit jenom ti, kdo jsou si jisti dokonalou znalostí jednoho z pracovních jazyků EU, tedy angličtiny, francouzštiny nebo němčiny. Nezbytnou podmínkou je také požadované vzdělání - vysokoškolský diplom pro posty "administrátorů" a ukončení středního vzdělání pro "asistenty".

Halskov má očividně hrůzu z davové psychózy, jež by se mohla zmocnit některých zemí. Je si dokonale vědom toho, že do zimního konkurzu na prvních 1000 míst, navíc jen do dočasného poměru, se z 10 vstupujících zemí přihlásilo 25.000 lidí. Tentokrát bude v sázce pětkrát tolik zlatem vystlaných židlí....

Úspěšné aspiranty totiž čekají slušné mzdy - od 2000 eur (60.000 korun) v nejnižší kategorii D4 (poslíček), přes běžné mzdy pro vysokoškolsky vzdělané mladé úředníky mezi čtyřmi a šesti tisíci eur (120.000-180.000 korun) až po 15.000 eur (450.000 korun), které berou nejzasloužilejší generální ředitelé. Z těchto příjmů se platí pouze "evropská" daň, jež dosahuje zhruba deseti procent.

Stovka zaměstnanců EPSO nyní chystá první várky "předvýběrových" testů, zkoumá možnosti konkurzů v různých zemích, jejich materiální zabezpečení a řízení. "Půjde-li všechno jako ve snu, nabídneme institucím okamžitě po vstupu seznam dokonalých vybraných kandidátů. Může ovšem nastat i katastrofický scénář - hrozné problémy, nezvládnuté řízení konkurzů, krach počítačových systémů. Nebo takový nával, že to prostě nebude možné v jednom kole udělat." O vyhlášení konkurzů se dovědí zájemci na webové stránce EPSO (http://europe.eu.int/epso/). Tam budou vyvěšeny přihlašovací formuláře a další dokumentace; vyplňovat se bude všechno přímo na obrazovce. Každý řádně přihlášený adept dostane vlastní identifikační číslo, které bude používat při veškeré další komunikaci, jež se povede pouze po internetu. Odtud se také dozví, kdy a kam se mají dostavit - pro Čechy budou zkoušky uspořádány v Praze a v Brně, zřejmě někdy v říjnu. Kdo si nebude jist, že chápe, oč jde, bude mít možnost vytočit jedno z deseti bruselských telefonních čísel; operátoři jsou momentálně proškolováni, aby uměli odpovídat.

První "předvýběrový" test se bude skládat ze dvou částí. V první každý uchazeč odpoví na tři série otázek - jedna bude o Evropské unii, druhá prověří jeho logické uvažování a psychiku, třetí bude odpovídat jeho specializaci (obecná, právní, ekonomický, auditorská). Poté absolvuje písemnou zkoušku, která předpokládá delší projev v jednom z vyjmenovaných jazyků a shrnutí v mateřštině. Tato část konkurzu bude vzata do úvahy pouze u těch zájemců, kteří vyjdou úspěšně z počítačového vyhodnocení zmíněných tří testů. Bude se zkoumat jak obsah sdělení, tak, a především, jazyková úroveň. "Ti lidé musejí být schopni pracovat od prvního dne. To znamená, že musejí perfektně rozumět a komunikovat. Nějaká dodatečná výuka jazyků nepřichází v úvahu," vysvětlil Halskov.

Ti, jejichž písemný projev bude shledán adekvátním, dostanou pozvánku k ústním pohovorům, při kterých bude výhodné se blýsknout znalostí dalších jazyků. Šťastlivci pak skončí na seznamu, z něhož si budou vybírat Evropská komise, Evropský parlament, Rada ministrů EU, ale také Evropský soudní dvůr, Hospodářský a sociální výbor i Výbor regionů. Halskov si představuje, že volná místa rezervovaná pro občany nových zemí budou obsazována postupně od května příštího roku. Maratón konkurzů musejí absolvovat i ti, kterým už EU místa nabídla. Z většiny bruselských misí vstupujících zemí budou v příštích týdnech odcházet diplomaté specializovaní na regionální politiku nebo na zemědělství; nastupují do příslušných generálních ředitelství Evropské komise, která potřebují odborníky z nových zemí daleko před rozšířením. Jako občané nečlenských zemí mají však jen dočasné smlouvy a podmínkou stálého pracovního poměru je absolvování normálního konkurzu.

Tento první "odliv mozků" ze stálých misí kandidátských zemí by mohl být předzvěstí daleko závažnější vlny odchodů. Český velvyslanec Pavel Telička, ale například i slovenský Juraj Migaš se obávají, že při pomalém tempu přípravy lidí doma a "krvácení" v Bruselu nedokáží po personální stránce připravit přeměnu misí ve stálá zastoupení členských států při EU. Na druhé straně jsou si vědomi, že obsazení postů v institucích schopnými vlastními lidmi bude pro jejich země jednoznačně výhodné. Ředitel EPSO upozorňuje na varovný nedostatek tlumočníků a specializovaných překladatelů, zejména tzv. právníků-lingvistů, které nutně potřebuje Evropský soudní dvůr a právní služby dalších institucí. Konkurzy na tato místa již částečně běží, ale nekoná se žádná tlačenice. Naopak se zhmotňují obavy, že unie nebude po rozšíření schopna dál zajišťovat do a ze všech 20 jazyků standardní tlumočnické a překladatelské služby jako dosud.

Na podzim pak EPSO vypíše konkurzy na obsazení míst šéfů odborů a oddělení, tzv. střední řídící článek. Nebude se naopak starat o výběr generálních ředitelů či ředitelů - zde bude kandidatury posuzovat vedení té či oné instituce, a to v přímém politickém dialogu s vládou každé zainteresované země.

13. a 14. června rozhodneme o vstupu do EU

Do referenda o vstupu České republiky do Evropské unie zbývá necelých pět týdnů - hlasovat budeme 13. a 14. června. V Česku, na rozdíl od Slovenska, Polska či právě Litvy, neplatí podmínka, že hlasování bude neplatné v případě, že se ho zúčastní méně než polovina voličů. Pokud ale lidé vstup do Unie odmítnou, bude to mít podle ekonomických analytiků nepříznivé dopady - hrozilo by oslabení koruny a odliv zahraničního kapitálu.

Kocourek na Nově: Připravovaná reforma zvýší zadlužení státu

Reforma veřejných financí, kterou připravuje vláda, zvýší podle místopředsedy rozpočtového výboru a poslance opoziční ODS Martina Kocourka zadlužení státu za čtyři roky o dalších 553 miliard na bilion korun. "Každou rodinu zadlužíme za čtyři roky o 212.000 korun na 392.000 Kč," uvedl Kocourek v diskusním pořadu televize Nova, kde byl jeho protivníkem v diskusi ministr dopravy a místopředseda KDU-ČSL Milan Šimonovský.

"Na úrocích stát zaplatí za čtyři roky 159 miliard. Každá rodina zaplatí 62.000 korun pouze na dluhovou služby," řekl Kocourek. Připravovaná reforma je podle něj zcela nedostatečná. Daňová reforma musí být provedena radikálně, aby ČR byla ještě zajímavější pro ostatní investory ze zahraničí, dodal. Šimovský oponoval tím, že chce vláda z deficitu veřejných rozpočtů ubrat do roku 2006 dvě procenta, tedy 40 miliard. "Je to jasný signál na to, aby se veřejné výdaje zkracovaly," řekl.

Koaliční partneři již rozhodli, že se deficit veřejných financí bude postupně snižovat z letošních 6,1 procenta hrubého domácího produktu maximálně na čtyři procenta v roce 2006. Miliardové úspory má přinést pomalejší valorizace důchodů, nižší tempo růstu mezd zaměstnanců veřejného sektoru, nižší státní podpora stavebního spoření či zpřísnění podmínek pro předčasné odchody do důchodu.

Na jednání v Kolodějích se chtějí koaliční experti dohodnout na daňové reformě a škrtech v sociálních dávkách, které mají vést k nižším rozpočtovým schodkům.

Soud s Aloisem Grebeníčkem opět odročeno

Hlavní líčení s bývalým uherskohradišťským vyšetřovatelem Státní bezpečnosti Aloisem Grebeníčkem, které mělo v pondělí začít v Uherském Hradišti, bylo opět odročeno. Soud obdržel faxovou omluvu obžalovaného s tím, že pro zhoršený zdravotní stav se nemůže k soudu dostavit, informovala ČTK předsedkyně senátu Radomíra Veselá.

Jedenaosmdesátiletý obžalovaný předložil také lékařský posudek z břeclavské nemocnice, kde byl v minulých dnech hospitalizován. Předal soudu rovněž zprávu, že je v současnosti na léčení ve zdravotnickém zařízení na Českomoravské vrchovině, upřesnila soudkyně.

Vysvětlila, že zprávy předá znalci z oboru lékařství. Ten rozhodne, zda je hospitalizace nutná, a zda je možné, aby otec předsedy KSČM Miroslava Grebeníčka absolvoval nařízené hlavní líčení. O hospitalizaci na interním oddělení břeclavské nemocnice podle ní znalec prohlásil, že byla odůvodněná. Obžalovaného postihlo akutní vzplanutí chronického plicního onemocnění. Veselá uvedla, že po obdržení zprávy znalce nařídí ihned další termín líčení. Předpokládá, že by se mohlo konat v červnu, pokud znalec zareaguje na obě zprávy rychle. Obžaloba viní Grebeníčka z mučení vězňů v uherskohradišťské věznici v padesátých letech minulého století. Za ublížení na zdraví s těžkými následky mu hrozí až osm let vězení. Líčení začalo před pěti lety, ale obžalovaný se k soudu nedostavil.

Zlatá Praha je místem setkávání východních a západních tvůrců

Na základě tvůrčí dílny Setkání s Východem, která je několik let pravidelnou součástí mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha, vzniklo už několik západo- východních koprodukcí. Uvedla to po letošním worskhopu koordinátorka akce Gabriela Dousková. Setkání je při této přehlídce prezentací televizní hudební a taneční tvorby ze zemí východní Evropy, a to nejen z Ruska, ale i z dalších bývalých sovětských republik a z balkánských zemí.

"Festival, jak nám potvrzuje i stále rostoucí zájem o účast, poskytuje kolegům z Východu opravdu ryze praktickou a efektivní možnost poznání a srovnání jejich produkce s aktuální situací ve střední a západní Evropě, případně i v zámoří," řekla Dousková.

Jak dodala, televizní tvůrci ze Západu využívají Zlaté Prahy jako hlavního informačního zdroje o současné produkci i jednotlivých osobnostech z Východu. Smyslem je podle mluvčí festivalu Magdaleny Živné umožnit východním tvůrcům představit svou tvorbu na významném celoevropském fóru, za něž je Zlatá Praha uznávána, a osobně je svést dohromady s kolegy ze západních zemí.

Tradiční západní účastníci a hosté festivalu současně naopak získávají možnost ze soutěžních příspěvků a z komentovaných projekcí početnou tvorbu důkladněji poznat a případně jí obohatit svou dramaturgii, uvedla mluvčí. "Vzhledem k obrovské geografické rozloze Ruské federace nelze paušalizovat. Tak, jak je Rusko rozděleno na různé oblasti a také na časová pásma, je samozřejmě rozděleno i kulturně a tedy i televizně," připomněla moderátorka setkání Vlasta Smoláková.

Po "tržním šoku" počátku 90. let lze v Rusku podle ní najít celou škálu "lidí od umění", pouhými "kšeftmany" počínaje a skutečnými tvůrci konče. Ale protože v Rusku byla bytostná potřeba umění, zejména hudby a divadla, mezi všemi společenskými vrstvami vždy velmi silná, zůstala i v současnosti produkce televizních uměleckých pořadů zachována, připomněla Smoláková. Dokonce, jakoby navzdory "tržním trendům", se podle ní podařilo v druhé polovině 90. let v Ruské státní televizi nově vytvořit samostatný kanál pouze pro umělecké pořady. "I když Telekanál Kultura existuje teprve pět let, jeho produkce i za tu krátkou dobu už budí značný respekt," prohlásila.

Hříšník Duda nemá dveře do reprezentace zavřené, tvrdí Lener

Ani dva excesy nezavřely hokejovému útočníkovi Radku Dudovi dveře do reprezentace. Slávistický forvard však po svém zbytečném vyloučení v semifinálovém utkání proti Kanadě, které českému týmu vzalo možnost hrát za nepříznivého stavu 3:4 přesilovou hru, chyběl v sestavě proti Slovensku v boji o bronzové medaile.

Reprezentační kouč Slavomír Lener totiž Dudu ze sestavy vyřadil, neboť hráč nedodržel slib, že se podobné 'úlety' již nebudou opakovat. V posledním osmifinálovém utkání proti Slovensku totiž také zbytečně fauloval v útočném pásmu Žigmunda Pálffyho a byl vyloučen na pět minut a do konce zápasu. Zkomplikoval tak cestu mužstva za vítězstvím ve skupině.

"Po Slovensku jsem mu to dost důrazně řekl před celou kabinou a pak jsem s ním měl pohovor i mezi čtyřma očima. Mluvil s nim i kapitán (Robert Reichel) a samotní hráči. Radek to však vydržel jen pět třetin," řekl Lener. Po oplácení v úvodu třetí třetiny proti hráčům "javorových listů" mu však došla s Dudou trpělivost. "Další jednání už trvalo jen dvacet vteřin. Řekl jsem mu, že už další řešení nemáme," podotkl.

Dudovo selhání bylo i osobní Lenerovou prohrou, neboť řada lidí jej před možnými problémy s tímto hráčem předem varovala. "Věřil jsem, že to Radek zvládne. Když si někoho prosadíte, nemůžete toho litovat. Po zápase se Slovenskem jsem věřil, že se vše odehrálo, a tím máme vyhráno pro play off," uvedl Lener, jenž však zdůraznil, že tyto dvě Dudovy chyby Čechům šampionát neprohrály. "Byl to ale jeden z atributů, který na to měl vliv," řekl.

Čtyřiadvacetiletý útočník nyní dveře do reprezentace zavřené nemá. "Nikoho nezatracujeme a tak jsem mu to i předložil. Musí na sobě ale pracovat. Budeme ho dál sledovat, uvidíme, jak se bude chovat v kritických momentech, a pokud bude hrát v Evropě a bude nám k dispozici, tak jej prověříme v zápasech Euro Hockey Tour," tvrdil Lener.

Pokud tedy Duda neodejde do zámoří, kde jej draftovalo Calgary, má tak šanci bojovat i účast na příštím mistrovství. "Nejsme tak bohatí, abychom mohli odstřelit talentované hráče," vysvětlil kouč. Dudův důraz a pro soupeře nepříjemný herní styl navíc českému týmu chyběl v utkání o bronz. "Takového hráče mužstvo potřebuje. Tím, že jsme potrestali Radka, jsem potrestali i sami sebe," dodal Lener.

Na závěr krátce o počasí:

Na území ČR je zataženo, občas s deštěm. Místy bouřky. Teploty 18 až 22 stupňů.

11-05-2003