Denní souhrn zpráv Zprávy Radia Praha

03-05-2003

Svoboda: V ČR by mohli být rozmístěni američtí vojáci

V České republice by mohli být rozmístěni američtí vojáci. Poučení z dějin ukazuje, že bez USA v Evropě není zajištěná bezpečnost. Řekl to v sobotu v Řecku český ministr zahraničí Cyril Svoboda.

Reagoval tak na výroky prezidenta Václava Klause, který se v rozhovoru pro sobotní vydání německého listu Süddeutsche Zeitung vyslovil proti rozmístění amerických vojsk na území České republiky. "Na základě naší historie jsme velmi citliví, když jde o cizí vojenské jednotky na našem území," řekl v rozhovoru pro německý list Klaus.

Svoboda, který je na neformální schůzce ministrů zahraničí zemí Evropské unie a vstupujících států, uvedl, že rozmístění vojáků by bylo předmětem další diskuse. Podle něho je nutné brát evropský prostor jako celek a nerozlišovat, kde konkrétně kteří vojáci jsou. Zároveň řekl, že je nutné brát českou bezpečnost jako bezpečnost celoevropskou.

Postoj dalších českých politiků k možnému umístění amerických jednotek na území ČR je zatím nejednoznačný. Premiér Vladimír Špidla řekl, že posoudit výhody a nevýhody vojenské přítomnosti USA v České republice si vyžádá čas. Jasně proti jsou komunisté, zatímco Klausova mateřská ODS i ministr obrany Jaroslav Tvrdík by Američany uvítali.

Klausův stranický kolega, stínový ministr zahraničí ODS Jan Zahradil soudí, že prezidentova slova pro Süddeutsche Zeitung nelze interpretovat jako odmítnutí případného přesunu Američanů z Německa do Česka. "Spíše se zamýšlel nad tím, jaké by to mohlo vyvolat nálady ve veřejnosti," uvedl. Zahradil se rovněž domnívá, že pokud by Spojené státy skutečně uvažovaly o přemístění některých jednotek na východ, měla by o takové nabídce Česká republika vážně uvažovat. "Je to dobré řešení," řekl.

Příznivcem amerických základem je i ministr obrany Tvrdík. "Pokud by nás NATO a EU oslovily, že chtějí mít některé síly a velitelství na území České republiky, nebyl bych proti, naopak bych to uvítal," citovala ministra sobotní Mladá fronta Dnes. Tvrdík argumentuje tím, že americká účast by zvýšila bezpečnost země i zaměstnanost.

Naopak rezolutně proti je KSČM. "Naše republika už má s takzvaným dočasným pobytem zahraničních vojsk na svém území zkušenosti. Měli bychom si své vlastní území zabezpečit sami," řekla místopředsedkyně komunistů Zuzka Rujbrová.

Klaus ukončil účast na mnichovském ekonomickém fóru

Prezident Václav Klaus ukončil v sobotu svou účast na mezinárodním ekonomickém fóru v Mnichově, jehož tématem byla Evropa v globální ekonomice a možnosti evropského "dohánění" Spojených států amerických. V pátek na něm jako hlavní řečník nabádal Evropu a Spojené státy, aby si více naslouchaly v zájmu většího vzájemného porozumění.

Fórum pořádala Quandtova nadace blízká významnému německému koncernu BMW. Před odletem do Prahy má Klaus odpoledne na programu ještě návštěvu tenisového turnaje BMW Open.

Prezident na fóru poukázal na to, že evropské země potřebují fungující transatlantické vztahy z řady důvodů. On sám považuje za nejdůležitější "transfer idejí a ideologií, životních stylů, pracovní etiky a pracovního nasazení, odvahy a rozhodnosti".

Po několika letech se Klaus setkal ke dvoustrannému rozhovoru také s ministerským předsedou největší německé země Bavorska Edmundem Stoiberem. Probírali vzájemnou česko-bavorskou hospodářskou a další regionální spolupráci. Dotkli se i citlivých otázek poválečného vysídlení Němců z českých zemí, u kterých však konstatovali nadále odlišné názory a stanoviska.

V pátek večer se prezident prošel po centru Mnichova. S doprovodem zavítal i do nejznámější mnichovské Dvorní pivnice.

Oba bloky Jaderné elektrárny Temelín pracují na plný výkon

Oba bloky jaderné elektrárny Temelín pracují od sobotního odpoledne poprvé na 100 procent a turbosoustrojí vyrábí kolem 2000 megawatthodin elektrické energie. Elektrárna tak podle mluvčího elektrárny Milana Nebesáře po takřka 17 letech od vydaní stavebního povolení a následné výstavbě dosáhla maximálního výkonu. Dva temelínské bloky tak vyrobí při plném výkonu zhruba 48.000 megawatthodin elektřiny za den. Jejich jedenáctidenní produkce pokryje roční spotřebu města se 100.000 obyvateli, tedy například nedalekých Českých Budějovic.

O výstavbě jaderné elektrárny Temelín, původně ještě se čtyřmi bloky, bylo rozhodnuto po výběru staveniště v roce 1980. V roce 1982 byl uzavřen kontrakt na dodávku tehdy sovětského technického projektu. Úvodní projekt 1. a 2. bloku byl generálním projektantem Energoprojektem Praha zpracován v roce 1985 a stavební povolení bylo vydáno v listopadu 1986. Vlastní stavba provozních objektů byla zahájena v únoru 1987.

Po listopadu 1989 vláda přehodnotila spotřebu energie v České republice a v březnu 1993 rozhodla o dostavbě temelínské elektrárny pouze v rozsahu dvou bloků.

Oba bloky elektrárny provázela během energetického spouštění řada problémů, které byly jednou z příčin vzedmutí vlny odporu především ze strany rakouských protiatomových aktivistů. Poté, co se česká vláda v takzvané dohodě z Melku zavázala oboustranně si s Rakouskem vyměňovat informace o výstavbě elektrárny, protesty odpůrců Temelína výrazně ztratily na předchozí intenzitě.

Vedení ODS doporučilo opustit praxi párování chybějících poslanců

Výkonná rada nejsilnější české opoziční strany - ODS - na svém sobotním zasedání v Brně doporučila svému poslaneckému klubu opustit praxi takzvaného párování poslanců, jímž se při hlasování v dolní komoře vyrovnává počet chybějících zákonodárců vládní koalice. "Vládní politiku považujeme za natolik katastrofální pro ČR, že ji nelze ani tímto způsobem tolerovat," řekla novinářům v Brně po jednání vedení strany její místopředsedkyně Miroslava Němcová.

Párování je v dolní komoře obvyklou věcí. Využívá se v situacích, kdy je některý poslanec například na neodkladné služební cestě. Chybí-li některý zástupce vládních stran, dohodne se s opozicí, že na hlasování o důležité věci nepřijde také její zákonodárce. Tím se zachovává poměr mezi vládou a opozicí tak, jak vznikl po volbách.

Výkonná rada ODS také označila kabinet Vladimíra Špidly za nekompetentní. Podle ní není schopen řešit problémy občanů a není připraven hájit zájmy země při vstupu do EU. "Zodpovědnost za to nesou všechny strany a všichni poslanci vládní koalice stejnou měrou. Až dospěje vládní koalice k závěru, že tímto způsobem nelze pokračovat, je ODS připravena podílet se na hledání východiska z této situace," uvedl předseda ODS Mirek Topolánek. "Nebudeme to však my, kdo bude bourat kabinet," dodal. Plánovaný schodek státního rozpočtu 150 miliard bude podle něj složitým východiskem pro kteroukoli vládu. Topolánek v sobotním Právu uvedl, že pokud se vládní koalici ve sněmovně nepodaří prosadit návrh zákona o státním rozpočtu na příští rok, bude nejvhodnějším řešením sestavení přechodné vlády, která by působila do předčasných voleb. Jako příklad uvedl úřednický kabinet z roku 1998.

"Současná vláda se primárně deklarovala jako proevropská a jejím jediným cílem je úspěšné referendum a vstup do EU, takže si myslím, že až ho splní, měla by odkráčet do propadliště dějin," uvedl Topolánek.

Další řádné volby do dolní parlamentní komory se mají konat v roce 2006. Podle posledních průzkumů veřejného mínění by nyní ODS porazila ČSSD a vyhrála volby. Z tábora občanských demokratů se nyní ozývají hlasy hovořící o možnosti předčasných voleb v příštím roce.

Špidla: Soukromé investování při stavbě D3 nevylučuji

Vláda by za určitých okolností mohla rozhodnout pro spolupráci se soukromým investorem při stavbě dálnice D3 z Prahy na jih Čech. Projekt by však musel být velmi dobře inženýrsky připraven, ne jako v případě ostravské dálnice D47. Po sobotním jednání valné hromady Sdružení pro výstavbu dálnice D3 a rychlostní komunikace R4 (SPVD) v Českých Budějovicích to řekl premiér Vladimír Špidla.

Podle Špidly se vláda po neúspěchu se soukromým investováním do D47, které se ukázalo jako pro stát velmi nevýhodné a kabinet nakonec od smlouvy odstoupil, projektů nazývaných PPP nezříká. "Poznatky nás upevnily v tom, že je to metoda, která je principielně správná, ale inženýrsky komplikovaná a je třeba jí věnovat velkou pozornost," uvedl Špidla na tiskové konferenci po jednání.

Špidla zdůraznil, že zatím není konkrétně rozhodnuto o žádném použití metody PPP v případě dálnice D3. Pokud ale vláda dospěje k názoru, že by to bylo výhodné a bezpečné pro stát, lze o spolupráci se soukromým investorem uvažovat. Podle senátora Pavla Eyberta, který zároveň předsedá SPVD, by šlo pravděpodobně jen o některý úsek dálnice, který by byl jako modelový příklad doveden do konce výhradně za peníze soukromého investora.

Podle náměstka ministra dopravy Jiřího Kubínka je již vytvořena expertní skupina, která má do konce roku vyhledat 4 až 6 pilotních projektů, pro které by bylo vhodné použít metodu PPP. Část dálnice D3 by mohla být mezi nimi.

Stavba dálnice D3 začala vloni 14. února na čtyřkilometrovém úseku z Chotovin do Stoklasné Lhoty na Táborsku. Úsek by měl být dokončen příští rok a celkem by měl přijít na 1,1 miliardy korun. Další úsek by měl být zahájen letos na jihu Benešovska.

Dálnice D3 z Prahy do Českých Budějovic bude měřit 140 kilometrů a vyjde zhruba na 24 miliard korun. U Českých Budějovic na ni naváže čtyřproudová rychlostní komunikace k hranici s Rakouskem. Podle plánů by na výstavbu této komunikace mělo být použito vícezdrojové financování tak, aby bylo možné ji dokončit do roku 2010.

Čeští vojáci měli v Iráku první dopravní nehodu

Lehká zranění si vyžádala nehoda českého vojenského terénního vozidla v pátek v podvečer nedaleko irácké Basry. Landrover vojenské policie se zabořil do písečné duny, kterou vítr navál na silnici. Nehoda nebyla vážná, jeden z vojáků má malou tržnou ránu na hlavě, druhý možná utrpěl otřes mozku.

Automobil má rozbité přední sklo a zprohýbanou masku chladiče. Podle některých vojáků mohla za nehodou stát únava řidiče způsobená velkým vytížením vojáků při stavbě základny, kde bude působit česká vojenská 7. polní nemocnice.

Vojenští policisté nejenže hlídkují v okolí bývalé vojenské nemocnice v Basře, kde bude armádní zdravotnické zařízení stát, ale každý den také doprovázejí kolony nákladních automobilů z Kuvajtu a nazpátek.

Nákladní automobily vozí materiál, ale i těžkou ženijní techniku nutnou k potřebným úpravám terénu. Místní firma dodává na ohrazené prostranství za bývalou vojenskou nemocnicí písek a štěrk, ten bude sloužit jako podklad na ploše, kde vyrostou stany nemocnice. Alespoň část by měla stát už v úterý, kdy má do Basry přijet ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Původně měl provoz nemocnice zahájit, výstavba se však zpožďuje.

Už přes týden pracují čeští lékaři prozatímně v polním obvazišti vybudovaném nedaleko vchodu do irácké nemocnice. Denně ošetří desítky lidí, časté jsou popáleniny, průjmy a neléčená chronická onemocnění.

CME podala stížnost k odložení trestního oznámení na Železného

Společnost Central European Media Enterprises (CME) nesouhlasí s odložením jejího trestního oznámení na ředitele televize Nova a senátora Vladimíra Železného kvůli poškození a zneužití záznamu na nosiči informací. Podala proto stížnost, kterou se domáhá zrušení policejního rozhodnutí. CME podezírá Železného z toho, že najal Jakuba Olexu, aby vyloupil systém elektronické pošty v její londýnské kanceláři.

"Stížnost proti policejnímu usnesení jsem obdržela v těchto dnech," řekla žalobkyně Obvodního státního zastupitelství Prahy 1 Šárka Pokorná. O tom, zda stížnost zamítne nebo jí vyhoví a případ vrátí policejnímu radovi k došetření, rozhodne zřejmě do konce května. Policie trestní oznámení v březnu odložila s tím, že ve věci nejde o podezření ze spáchání trestného činu.

Železný podle CME informace, které získal v roce 1999 nezákonným způsobem, později předložil v důkazním řízení arbitrážnímu tribunálu v Amsterodamu.

Olexa ale při výslechu na policii popřel, že by se s šéfem Novy znal a že by pro něj nějaká data sháněl. V počítačích, které byly při vyšetřování zabaveny v kancelářích Železného, se navíc žádné soubory, o nichž se zmiňovala CME, nenašly.

Na jaře 2000 Železný oznámil, že mu poštou přišly důležité dokumenty bývalého investora Novy. Podle něj obsahovaly i takzvaný český plán, který prý v přesných bodech a časovém rozvržení popisoval kroky CME k ovládnutí televizního vysílání. Podle CME se dat na jejím počítačovém serveru zmocnil na dálku přes internet Olexa, který je předal Železnému.

Mladá fronta Dnes (MfD) před rokem napsala, že Olexa se v roce 2000 ke krádeži dat přiznal tehdejšímu prezidentu CME Fredu Klinkhammerovi. "Vaše informace jsem ukradl na příkaz a za peníze Železného," citoval deník Olexu. Podle MfD dokonce Olexa tvrdil, že instaloval v kanceláři televizního ředitele počítač, aby si Železný mohl číst materiály z vnitřní sítě CME. Za to Olexa údajně inkasoval dva miliony korun, uvedla MfD. Podle ní ale později nabídl Olexa své služby CME s tím, že jí pomůže Železného usvědčit. Za to mu společnost podle listu slíbila odměnu až dva miliony dolarů (60 milionů korun).

Železný je od dubna 2001 stíhán pro jiné trestné činy, čelí celkem šesti obviněním. Čtyři se týkají poškozování věřitele - firmy CME, dvě daňových úniků.

Na Letenské pláni se sešla stovka příznivců marihuany

Na pražském happeningu Million Marijuana March zaměřeném proti represím za pěstování a užívání marihuany se v sobotu odpoledne sešla zhruba stovka mladých lidí. Hlavní organizátor David Čermák očekává, že na Letné se podobně jako loni objeví až několik tisíc účastníků.

Zákon, který postihuje konzumenty a pěstitele marihuany, podle Čermáka dostatečně nereflektuje fakt, že v Česku má s touto lehkou drogou zkušenost 80 procent osmnáctiletých lidí. Obdobné akce se mají konat v dalších více než 150 městech světa, v České republice například v Brně, Plzni a Třebíči.

Ze dvou improvizovaných podií na Letenské pláni zní moderní taneční hudba. Účastníci happeningu po skupinách posedávají na trávnících. Navzdory krátkému dešti před začátkem akce a poryvům větru jich stále přibývá.

Marihuana však má i řadu odpůrců. Například britští vědci jsou přesvědčeni o tom, že lidskému zdraví škodí více, než se dosud předpokládalo. V nejnovějším vydání časopisu British Medical Journal uvedli, že její pravidelné užívání zvyšuje riziko duševních poruch, jako je schizofrenie či deprese. Kuřáci marihuany rovněž riskují rakovinu plic, jazyka a další typy rakovinových onemocnění. Vědci se také domnívají, že kouření marihuany může přispívat k srdečním chorobám.

Podle zjištění protidrogového preventivního programu Řekni ne drogám - Řekni ano životu však veřejnost její škodlivost podceňuje. Zástupce jeho autorů Vlastimil Špalek sdělil, že "kdo neotevře dveře konopí, zpravidla nikdy nedojde k těžké drogové závislosti". Mezi důsledky kouření marihuany zařadil poruchy růstu, potlačení obranyschopnosti organismu, dědičná poškození, obtíže při učení a sníženou kapacitu vnímání.

Program podporuje takzvaná Scientologická církev. V některých zemích byla oficiálně uznána za náboženství, jinde ji považují za nebezpečný psychoklub, jehož působení je na hranici extremismu a motivují je hmotné zájmy.

Vojenští nadšenci předvedli boje o Chodov

Ohlušující střelba z pušek a děl se v sobotu dopoledne rozléhala Chodovem na pražském Jižním Městě. Vyznavači vojenské historie v dobových uniformách u zdejší školy předváděli boje místních lidí s nacisty, které se tu rozhořely koncem druhé světové války. Do prvních květnových dní roku 1945 se přenesly i stovky diváků. Účinkující závěrem odměnili potleskem. "Nacházíme se na místech, kde v květnu 1945 probíhaly boje. Ve škole byl umístěn lazaret s německými vojáky," řekl Martin Michal z Klubu vojenské historie.

Němci se po vyjednáváních vzdali povstalcům a byli odvezeni do Hostivaře. K Chodovu se už mezitím blížily oddíly SS od milíčovského lesa. "Rozpoutaly se zde prudké boje," pokračoval Michal. Nacisté vyháněli občany z bytů, do sklepů házeli granáty. Na velký odpor narazili právě u školy, nakonec se museli stáhnout. První sovětský tank se na Chodově objevilo 9. května ráno.

Právě tyto události se vojenští nadšenci snažili divákům přiblížit. V téměř hodinové bitvě lidé mohli vidět české četníky, hasiče, vojáky a puškami ozbrojené civilisty, jak se brání příslušníkům zbraní SS.

Povstalci v ulici vystavěli barikády z pytlů, papírových krabic i nábytku. Proti nim útočili Němci za podpory střelby z obrněného vozu a děla. Mnozí lidé si kvůli hluku zacpávali uši. Ukázku završil příjezd Rudé armády, jejíž tank T-34 zničil německý transportér, a vítání osvoboditelů šeříky.

Před 58 lety padlo v bojích o Chodov přes 40 lidí. Desítky dalších obyvatel byly zraněny.

Ve Věžkách na Kroměřížsku začala výstava pro zahrádkáře a kutily

Téměř 140 vystavovatelů se účastní již 27. ročníku prodejní výstavy zahrádkářských potřeb Floria - jaro 2003, která začala v sobotu ve Věžkách na Kroměřížsku. "Mezi nejzajímavější nabízené produkty patří zahradnické výpěstky, například sazenice ovocných nebo okrasných keřů a okrasných květin do oken a balkonů," uvedla Radka Armová z pořadatelského týmu.

Kromě sazenic a osiva si mohou lidé prohlédnout nebo zakoupit i zahradní nábytek, krby nebo osvětlení. Část výstavy je věnována rovněž těm, kteří bydlí v činžovních domech. "Pro ty jsme připravili expozici s pokojovými rostlinami, květiny do oken jako například surfinie nebo muškáty, vázy, sklo, keramiku nebo košíkářské zboží," doplnila Armová.

Vystavované zboží se každoročně obměňuje na základě módního trendu. Letos jsou velmi zastoupeny zahradní altány v různých provedeních, například dřevěné, kovové s tepanými dekory. Velký zájem zaznamenali organizátoři o sazenice jedlých hub: žampiony, hlívy ústřičné či léčivé japonské houby šitake.

"Přestože prší, návštěvnost proti loňsku neklesla. Lidé si nejčastěji odnášejí samozavlažovací truhlíky a sazenice květin," poznamenala Armová. Loňský ročník výstavy navštívilo více než 60.000 lidí. Jarní část Florie potrvá v zámeckém areálu do neděle 11. května.

ATP potvrdila Ulihrachovi za doping zákaz činnosti do října 2004

Tenista Bohdan Ulihrach nesmí za pozitivní dopingový nález dva roky hrát. Jeho potrestání, které platí do 25. října 2004, potvrdila v pátek organizace ATP. Osmadvacetiletý hráč dostal navíc pokutu 43.700 dolarů (přes 1,2 milionu korun). Ulihracha podle slov jeho poradce Karla Tejkala zpráva o neúspěšném odvolání zdrtila.

Loni v říjnu na turnaji v Moskvě objevili komisaři v Ulihrachově vzorku moči metabolity anabolického steroidu nandrolonu, za což automaticky následoval dvouletý distanc. Pozitivní pak byl i kontrolní B-test.

Hráč se odvolal a v dubnu se čtyři hodiny hájil před antidopingovým tribunálem v americkém Jacksonvillu. Jeho obhajobě naslouchala tříčlenná komise, které Ulihrach předložil negativní výsledky dopingových zkoušek z turnajů za uplynulý rok.

Tenista však u odvolacího slyšení nepřesvědčil. Právní kancelář, která Ulihracha zastupovala, obdržela stanovisko antidopingového tribunálu v pátek. "V něm sdělují, že nepřistupují na obhajobu a argumenty Bohdana ulihracha a potvrzují test ATP. To jest: dva roky od posledního zápasu," potvrdil Tejkal.

"Je to rozhodnutí, které zásadním způsobem ovlivní jeho život. Potřebuje čas, aby se s tím srovnal," vysvětlil Tejkal. Ulihrachův trenér Martin Nekola nicméně tvrdil, že je předčasné mluvit o trestu. "Ještě jsou další možnosti, jak dál postupovat. Je potřeba se s verdiktem důkladně seznámit a prostudovat, co píšou, o co se opírají, a zvážit možnost arbitráže," řekl Nekola. Mínil, že Ulihrach s tenisem nekončí a končit nebude.

Ulihrach v kariéře vyhrál tři turnaje ATP - v roce 1995 triumfoval v Praze a v Montevideu, před pěti lety vyhrál v chorvatském Umagu. Loni skončil v pořadí Champions Race osmašedesátý; v žebříčku ATP pro nasazování do turnajů figuroval nejvýše v roce 1997, kdy byl dvaadvacátý. Na odměnách od roku 1993 vydělal přes tři miliony dolarů.

Sparta na cestě za titulem znovu klopýtla

Fotbalisté pražské Sparty si opět zkomplikovali cestu za mistrovským titulem. Vedoucí tým ligy prohrál po svém nejslabším jarním výkonu na půdě třetí Viktorie Žižkov 0:2. Obě branky vstřelil už v prvním poločase slovenský útočník Oravec.

Sparťané na rozbitém žižkovském pažitu zřetelně vsadili na jednoduchou hru. Ze sestavy zmizel Zelenka, naopak přednost dostaly bojovné typy s dvěma vysokými útočníky. Jenže než se vůbec ke svým záměrům dostala, prohrávala.

Gólová akce domácích přišla už v šesté minutě, kdy sparťané propadli ve středu hřiště. Chihuri vyslal vpřed Oravce, slovenský kanonýr obešel brankáře Blažka, který jeho pohyb sice rozhodil, ale gólu ve své síti nezabránil. Sparťané se sice hodně zlobili na asistenta rozhodčího Amlera, že Oravec stál v ofsajdu, ale podle sudích byla trefa regulérní.

Hosté si poté nebyli schopni připravit žádné šance. Sionko na Poborského straně zálohy se v žižkovském oraništi trápil a jeho narážečka s Kinclem ze črtnácté minuty nemohla Pižanowského ohrozit, stejně jako pokus zadovkou po výjimečně vydařeném Flachbartově centru.

Domácí využívali krajních prostorů k rychlým výpadům a i druhý gól padl po jednom z nich. Zbončák ztratil ve 35. minutě zbytečně míč a pak chyběl, když Ščasný poslal přízemní centr před nektyrého Oravce a ten přidal druhý gól zápasu a svůj osmý v sezóně.

Sparťanský kouč Kotrba ještě před poločasem poslal na trávník Zelenku, ale příliš to na sparťanskou hru vliv nemělo. Hosté sice byli častěji na žižkovské polovině hřiště, ale Pižanowski až na pár neškodných centrů neměl práci. Zato Blažek musel opět předvést všechny přednosti. V 68. minutě totiž Oravec pálil z voleje v další jisté šanci, ale letenský gólman jeho pokus vystihl.

Sparta sice celý druhý poločas hrála už pouze s třemi obránci, ale k posílení ofenzívy jí to moc platné nebylo. Její akce se rozbíjely o defenzívní val Viktorie a případné nakopávané míče sbírali stopeři. Žižkov už neměl problém dovést zápas k jisté výhře.

Fotbalisty Baníku povede ve zbytku jara asistent Pavel Vrba

Fotbalisty Baníku Ostrava povede ve zbývajících utkáních jarní části první ligy asistent Pavel Vrba. Na postu hlavního trenéra dočasně nahradí Ericha Cviertnu, kterého v pátek vedení odvolalo kvůli neuspokojivým výsledkům a neloajálnosti ke klubu v případech Lukeš a Papadopulos.

Vrba zdůraznil, že dohoda má platnost jen do konce letošní sezony. "Pak by měl mužstvo převzít někdo jiný," prohlásil Vrba, který je zároveň koučem reprezentační dvacítky. S ní také absolvuje na podzim finálový turnaj mistrovství světa.

"Věřím, že teď obě úlohy skloubím dohromady. Nejedná se o nijak dlouhý časový úsek, je to pět zápasů," podotkl Vrba. Jeho asistentem zůstane Pavol Michalík.

Vrba si tak v závěru jarní části prožije svůj křest na postu hlavního trenéra v první lize. Dosavadní asistent, který předtím v klubu působil u mládežnických celků, má v posledních pěti zápasech oživit herní projev Baníku. "Chceme se v tabulce znovu posunout výše a navázat výkony ze začátku jara," dodal.

Krátce o nedělním počasí:

V noci se v Česku téměř vyjasní a k ránu se ojediněle objeví mlhy. Teploty 7 až 3 stupně Celsia, místy přízemní mrazíky. Vát bude mírný západní vítr. V neděli bude slunečno, teploty 20 až 24, na horách kolem 14 stupňů Celsia. Vítr slabý jižní až jihovýchodní. Tlak slabě stoupne.

03-05-2003