Denní souhrn zpráv Zprávy Radia Praha

15-04-2003

Senát schválil vyslání nemocnice do Iráku, čeká se na sněmovnu

Senát v úterý podle očekávání schválil vyslání 7. polní nemocnice do Iráku. Senátoři navíc povolili vojákům z protichemické jednotky, aby v rámci humanitární operace mohli působit nejen jako dosud v Kuvajtu, ale i v Iráku. Pokud misi schválí ještě v úterý i sněmovna, první lékaři pojedou do oblasti už ve čtvrtek odpoledne. Pro vyslání nemocnice hlasovalo 65 ze 70 přítomných senátorů, nikdo nebyl proti. Hlasování se zdrželi všichni tři komunističtí senátoři, dále šéf výboru pro evropskou integraci Jiří Skalický (za US-DEU) a místopředseda klubu Nezávislí Josef Novotný (SNK) kvůli způsobu, jakým vláda o souhlas s misí požádala. Vojenský lazaret by měl být umístěn v jihoirácké Basře, kde bezprostředně hrozí humanitární katastrofa. Armádní lékaře bude místo stovky příslušníků speciálního komanda chránit 30 vojenských policistů. Součástí nemocnice bude i 30 zařízení na úpravu vody.

Výbor sněmovně doporučil vyslat nemocnici podporovanou chemiky

Sněmovní výbor pro obranu a bezpečnost v úterý Poslanecké sněmovně doporučil vyslat do Iráku armádní polní nemocnici. Výbor také doporučil, aby na území Iráku mohli působit i chemici z Kuvajtu. Podle představ vlády by chemici pomohli lékařům zajistit bezpečnost a logistiku. Stejné usnesení přijal odpoledne Senát. Sněmovna by měla hlasovat ještě v úterý večer. Doporučení sněmovně podpořili v bezpečnostním výboru všichni poslanci kromě komunistů, kteří se hlasování zdrželi. Lze tedy očekávat, že i na plénu bude rozložení politických sil podobné. V praxi to znamenalo, že sněmovna vyslání nemocnice podporované chemiky hladce schválí.

Špidla oficiálně potvrdil, že nemocnice bude v jihoirácké Basře

Předseda vlády Vladimír Špidla v úterý oficiálně potvrdil, že sedmá armádní polní nemocnice by v případě vyslání měla působit v jihoirácké Basře. Špidla to řekl na úvod sněmovní debaty o vyslání nemocnice. Vysláním lazaretu se v úterý odpoledne bude zabývat také Senát. Nemocnice by se měla do Iráku začít přesouvat tento pátek. Špidla v úterý poznamenal, že situace na jihu Iráku je katastrofální, a to v důsledku působení režimu Saddáma Husajna, ale i vlivem samotných válečných akcí a dlouhodobého mezinárodního embarga. "Situace se tam blíží kolapsu," řekl premiér. Ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) podpořil žádost vlády tvrzením, že poskytnout humanitární pomoc strádajícím lidem v Iráku je morální povinností. "Naše rozhodnutí vyslat vojenskou polní nemocnici je rozhodnutím správným," řekl Svoboda. Stejně jako premiér upozornil, že situace v Iráku zatím není natolik stabilní, aby tam mohli působit jen civilní lékaři.

Ministr Svoboda si kvůli anonymu těžkou hlavu nedělá

Ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) si nedělá příliš těžkou hlavu z toho, že mu neznámý anonym v pondělí vyhrožoval atentátem. "Výhrůžky se však dotýkají i mé rodiny, což je mnohem nepříjemnější," řekl v úterý Svoboda novinářům v Liberci. Podle tisku sice policie a ochranná služba ústavních činitelů po výhrůžce přijaly speciální bezpečnostní opatření, Svoboda si však nevšiml, že by ho někdo více střežil. "Výhrůžky mohou mít souvislost s mou funkcí ministra zahraničních věcí a postojem české k vlády k válce v Iráku," uvedl. Nevylučuje však ani to, že by se někomu znelíbil jako obyčejný člověk. "Neznám nikoho, kdo by byl všem sympatický," dodal. Anonymní dopis přišel v pondělí na adresu deníku Blesk, podle razítka na obálce byl odeslán 10. dubna z pražských Malešic. Autor, podepsaný Soud lidu, vyhrožuje ministrovi, že se i s rodinou do jednoho měsíce stane terčem atentátu.

AOP: Česko má v Iráku šanci modernizovat i armádu a policii

Česká republika by se mohla podílet na obnově Iráku nejenom v civilní, ale posléze také ve vojenské a policejní sféře. "Obranný průmysl má také určitou šanci, protože oni budou potřebovat obnovit armádu a policii," řekl v úterý ČTK prezident Asociace obranného průmyslu ČR Jiří Hynek. Jde o vybudování opravárenských podniků na starou bojeschopnou techniku nebo její modernizaci. V Iráku je přitom převaha zbraní východní provenience, jejíž modernizací již česká armáda prošla. "Naše firmy jsou schopny nabídnout celý projekt buď modernizace opravárenského závodu, nebo výstavbu a zavedení technologií," prohlásil Hynek. Česko je schopno nabídnout též další vojenské dovednosti, například výcvik proti použití biologických nebo chemických zbraní. Po uklidnění situace by mohly přijít na řadu i dodávky některých systémů, třeba v radiolokaci. Reálné šance na obnovu vojenských opraváren a případnou modernizaci zbraní z ruských na západní standardy, například letadel a tanků, vidí společnost Omnipol. "Česká republika zvládla tento přechod," připomněl generální ředitel Omnipolu Michal Hon. V Kuvajtu již Omnipol jedná o modernizaci desítek tanků.

Zapalování svíček jako protest proti válce v Iráku bude v neděli

Každodenní zapalování svíček na pražském Staroměstském náměstí jako tichý protest proti válce v Iráku končí. Podle organizátorů z Mezinárodního mírového hnutí se bude tato akce konat již jen o nedělích. Lidé sem přicházeli každý den vpodvečer už od 20. března. "Válka ve svém obecném pojetí sice skončila, ale s ohledem na strádání Iráčanů bude akce až do úplného vyřešení irácké krize o nedělích pokračovat," oznámila v úterý ČTK koordinátorka hnutí Gwendolyn Albertová. Svíčky budou symbolizovat světla naděje na vybudování svobodného, jednotného a demokratického Iráku bez cizích vojsk a diktátu zvenčí, dodala. Hnutí zahájilo pietní akty se zapalováním svíček u Husova pomníku bezprostředně po útoku spojenců na Irák. Tyto akce stavělo jako alternativu k hlasitým demonstracím proti válce. Mezinárodní mírové hnutí sdružuje v České republice cizince ze zhruba 15 zemí, kteří zde v současnosti žijí. Spolu s Iniciativou proti válce pořádá i některé pražské demonstrace.

Senát odsoudil kubánský režim za vlnu zatýkání disidentů

Senát v úterý odsoudil novou vlnu hromadného zatýkání zástupců demokratické opozice na Kubě i tvrdé tresty, které jim vyměřily soudy. Senátoři vyzvali kubánské úřady, aby zajistily právo zadržených disidentů na obhajobu a okamžitě propustily všechny kubánské politické vězně. Pro usnesení hlasovalo 58 z 59 přítomných senátorů, šéf senátorů ČSSD Petr Smutný se hlasování zdržel. Tři komunisté sál před hlasováním opustili, když neprošel jejich návrh na odročení této věci.

Klaus: Vstup do EU je manželství z rozumu, ne z lásky

"Pro Českou republiku jako zemi v centru Evropy je prostě nemožné nevstoupit do Evropské unie. Vstup do EU pro nás nemá alternativu. Vždy jsme byli a stále jsme v Evropě. V úterý nelze být v Evropě bez členství v EU. Ale že by to byl pro mě nějaký sen, to tedy skutečně ne. Je to manželství z rozumu, ne z lásky." Uvedl to v rozhovoru pro středeční vydání německého týdeníku Die Zeit český prezident Václav Klaus. V obsáhlém interview zdůraznil, že podle jeho názoru by Evropa neměla být protiváhou k Americe. Evropa by měla v dnešním světě hrát jen "komplementární roli" a pečovat o udržování transatlantické solidarity. V tendenci k posilování jednotnosti Evropy a ke vzniku supranacionálního státu spatřuje Klaus spíše nebezpečí ohrožení demokracie v Evropě. "Členství v EU je investice a jako každá investice znamená napřed nést náklady a doufat, že v budoucnu přinesou zisk. Já ale nepatřím k těm, kdo srovnávají finanční transfery do České republiky a z České republiky a ptají se, zda je saldo pozitivní. To dělají jiní, kteří současně hovoří o snech," uvedl Klaus. Odmítl domněnku, že by vstup osmi zemí se společnou zkušeností s komunismem mohl Evropskou unii nějak změnit. "Máme- li společné zkušenosti, nemusí to ještě znamenat, že mezi námi panuje jednota. Máme sice srovnatelné zkušenosti, ale rozdíly mezi námi jsou velké. Proto neočekávám žádné vytváření bloků uvnitř EU," řekl Klaus.

Odbory chtějí, aby stát podpořil stěhování a dojíždění za prací

Odbory chtějí, aby stát v rámci boje s vysokou nezaměstnaností podpořil stěhování a dojíždění za prací. Stát by měl daňově zvýhodnit zaměstnavatele, kteří zaměstnancům přispívají na dopravu či na ubytování, řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch na úterní tiskové konferenci po jednání tripartity. Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach se tomu nebrání. "O formě podpory budeme jednat se sociálními partnery a s ministerstvem financí, zda by to byla daňově uznatelná položka nebo by to byl příspěvek v rámci aktivní politiky zaměstnanosti, například od úřadu práce," uvedl. Dodal, že jde ale zatím spíš o záměr než o konkrétní představy. Odbory a zaměstnavatelé v úterý také kritizovali vládu za to, že peníze vybrané na státní politiku zaměstnanosti utrácí na jiné účely. Zatímco loni stát na příspěvcích vybral zhruba 27 miliard korun, na politiku zaměstnanosti z toho šlo pouze devět miliard a zbytek se podle nich "rozplynul" ve státním rozpočtu.

Český konzulát v Košicích sleduje růst počtu žadatelů o azyl

Generální konzulát České republiky v Košicích pečlivě sleduje vývoj situace kolem enormního nárůstu počtu slovenských žadatelů o azyl v ČR, který byl zaznamenán v uplynulém období. "Situaci pečlivě hlídáme a Česká republika bude pozorně sledovat, zda tito lidé skutečně splňují podmínky pro udělení statusu uprchlíka, nebo se jen snaží zneužívat azylový systém ČR," řekl k tomu v úterý ČTK generální konzul České republiky v Košicích Vítězslav Pivoňka. Uvedl však, že v jeho úřadu se prozatím informovaly o podmínkách získání azylu v České republice pouze dvě romské rodiny. Problému emigrace slovenských Romů do České republiky se začalo dostávat větší pozornosti nedávno poté, co na něj upozornila česká vláda v usnesení, které obsahovalo informace o azylové politice a počtech žadatelů o azyl v ČR za uplynulý rok. Podle informací z internetových stránek českého ministerstva vnitra totiž loni požádalo o azyl v ČR 843 občanů Slovenska, což představuje 10 procent všech žadatelů. Slováci se tak dostali na třetí příčku v žebříčku žadatelů, přičemž jde vesměs právě o Romy.

Británie vrátila dalších 89 Čechů, je to již desátá deportace

Velká Británie v úterý leteckým speciálem vrátila do Prahy dalších 89 Čechů, kteří tam neuspěli s žádostí o azyl. Je to v pořadí již desátá deportace, informovalo v úterý ČTK britské velvyslanectví v ČR. Britové žádosti českých občanů, mezi nimiž převládají Romové, neuznávají. Upravili podle toho své normy i s ohledem na plánovaný český vstup do EU. Londýn ČR zařadil spolu s dalšími devíti kandidátskými zeměmi mezi bezpečné země. V minulých letech zaujímali čeští žadatelé o azyl v Británii přední místa, nyní však se jejich počty začaly prudce snižovat. Jeden ze zástupců českých Romů v Británii Ladislav Baláž nedávno řekl, že romské pokusy dostat se do Británie nyní ustaly.

Koalice navrhla do mediální rady devět lidí, celkem 18 uchazečů

Strany vládní koalice nominovaly do rady pro vysílání celkem devět lidí, pět sociální demokraté a po dvou lidovci a unionisté. Místopředseda mediální komise sněmovny Ladislav Skopal (ČSSD) ČTK řekl, že tolik míst by chtěla koalice v tomto třináctičlenném orgánu i obsadit. Opozice, která má ve sněmovně téměř polovinu hlasů, žádá poměrné zastoupení a hovoří o tom, že vládní koalice se nyní snaží ovládnout média. Celkem jednotlivé poslanecké kluby do rady navrhly 18 kandidátů. Rada pro vysílání je klíčový mediální orgán. Nejdůležitější rozhodnutí, jako je třeba odebrání vysílací licence, může přijímat většinou nejméně devíti hlasů. Další místopředseda mediální komise, občanský demokrat Petr Pleva ČTK řekl, že ODS chce do rady prosadit čtyři lidi, navrhla jich celkem šest. Komunisté nominovali tři kandidáty. Sněmovna bude novou radu volit 29. dubna, v úterý vypršela lhůta pro předkládání nominací. Mezi 18 navrženými jmény jsou i bývalí politici, například KDU-ČSL nominovala někdejší šéfa svého senátního klubu Jiřího Šenkýře, ODS a KSČM své bývalé poslance Františka Pejřila, respektive Dalibora Matulku. Občanští demokraté navrhli také dva členy odvolané rady Alenu Mackovou a Petra Žantovského. US-DEU nominovala třeba Miroslavu Škaloudovou.

Pražský byt senátora Hadravy kdosi vykradl, zatímco Hadrava spal

Pražský byt předsedy senátního imunitního výboru Jana Hadravy (US-DEU) v noci na úterý někdo vykradl. ČTK to řekl Hadrava s tím, že mu zmizely svršky v hodnotě kolem 20.000 korun, občanský a řidičský průkaz, klíče od služebního vozu a kabáty. Vše si zloděj odvezl Hadravovým služebním autem. Krádež se stala v době, kdy senátor ve svém smíchovském bytě spal. Případ nyní vyšetřuje policie. Podle mluvčího pražské policie Ladislava Bernáška krádež oznámila kolem 06:30 senátorova manželka na linku 158. "Škoda činí přibližně půl milionu korun," upřesnil Bernášek. Neznámý pachatel podle něj kromě dokladů ukradl osobní vůz značky Škoda Octavia ze senátního parku. "Zloděj, jak se říká, vybílil předsíň. Odnesl si všechny svršky, v nichž byly doklady a klíče od auta," upřesnil Hadrava. Hadravův majetek se letos nestal terčem lupičů poprvé. Koncem ledna ukradl senátorovi neznámý pachatel tašku s materiály, které se týkaly případu senátora a šéfa televize Nova Vladimíra Železného. Vzal je z Hadravova auta den před rozhodováním Senátu o vydání Železného k trestnímu stíhání. Hadrava tehdy uvedl, že podle něj krádež s případem patrně nesouvisí. Pokládal nicméně za podezřelé, že z jeho vozu nezmizelo například autorádio.

Nové informace o procesu se Slánským přinesou až sovětské archivy

Nové informace o zinscenovaném politickém procesu s takzvaným "protistátním spikleneckým centrem" Rudolfa Slánského v 50. letech by mohlo přinést až otevření sovětských tajných archivů, řekl v úterý ČTK ředitel Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd České republiky Oldřich Tůma. Tůma se účastní konference Politické procesy 50. let a Případ Slánský, kterou od pondělí do středy hostí pražská pankrácká vazební věznice. Dosud utajované sovětské dokumenty by podle něj mohly lépe objasnit roli sovětské rozvědky při přípravě a realizaci procesu. "Ukázalo by se, nakolik tyto služby byly nejen poradci, kteří připravovali režii, ale nakolik byly i zapojeny do přípravy procesu a co tím sledovaly z hlediska svých vlastních zájmů," řekl Tůma. Stále nevíme mnoho o tom, co motivovalo výběr osobností, které byly v Slánského procesu obviněny, dodal.

Ve Vojslavicích na Pelhřimovsku byl nalezen zavražděný muž

Dvěma střelnými ranami do srdce a břicha usmrtil zatím neznámý vrah devětašedesátiletého muže v obci Vojslavice na Pelhřimovsku. Jeho mrtvolu nalezl v pondělí v 19:00 v jeho zemědělské usedlosti čtyřiapadesátiletý synovec, sdělila v úterý ČTK mluvčí jihočeské policie Jana Kameníková. Případ vraždy v kraji Vysočina vyšetřují jihočeští kriminalisté, příčinu smrti již potvrdila provedená pitva. Muž byl zastřelen krátkou střelnou zbraní. Dosavadní šetření nasvědčuje tomu, že motivem trestného činu byla loupež. Pachatel ve statku prohledal nábytek. Důchodce bydlel ve stavení u řeky sám, měl potíže s chůzí, a proto mu synovec chodil pomáhat s krmením dobytka. V pondělí večer ho našel mrtvého ve stavení.

US-DEU vrátí sponzorský dar kvůli tomu, jak dárce využíval dotace

Unie svobody-DEU vrátí sponzorský dar 200.000 korun Stavebnímu podniku Ralsko. Reaguje tak na informace, podle nichž tato českolipská společnost možná špatně nakládala se státními dotacemi. Krajský soud v Ústí nad Labem nedávno vyhlásil na údajně zadluženou firmu konkurz. Unie vrátí peníze do konce týdne, informovala ČTK mluvčí strany Simona Cigánková. Po zveřejnění zpráv o hospodaření stran se objevily informace o tom, že sociální demokraté mají falešné sponzory. Někteří dárci totiž o své údajné podpoře ČSSD nevědí. Unie o sobě dlouhodobě pěstuje obraz strany s transparentním hospodařením. Už v minulosti vrátila několik finančních darů. Zpět putovalo například 100.000 korun firmě MANE z Českých Budějovic.

Soud zamítl nárok dědiců na vlastnictví plzeňského pivovaru

Plzeňský okresní soud v úterý zamítl žalobu dvou dědiců takzvaných právovárečných měšťanů, kteří byli spoluvlastníky bývalého plzeňského Měšťanského pivovaru. Pivovar tvoří základ dnešní akciové společnosti Plzeňský Prazdroj. Žalobci zpochybňovali znárodnění Měšťanského pivovaru a tvrdili, že Prazdroj dodnes patří jim. Domáhali se toho, aby byli uznáni jako spoluvlastníci domů s právem várečným. Soud však znárodnění nezpochybnil a žalobcům várečné právo nepřiznal, protože nynější právní řád toto právo nezná. "Právo várečné je pojem vyhaslý, který patří do historie. Co se týká znárodnění pivovaru, je nepochybné, že byl zestátněn dekretem v roce 1945. Žalobci by možná mohli ještě zkusit vymáhat nějakou náhradu na státu," uvedl soudce Karel Svoboda.

Děti objevily na autobusové zastávce deset kilogramů rtuti

Zhruba deset kilogramů rtuti nalezly v úterý ráno děti v osadě Pančava na Přerovsku mezi obcemi Výkleky a Lazníčky. Nebezpečná látka byla uložena v osmi půllitrových lahvích ve staré boudě, která slouží jako autobusová zastávka. "Děti nález oznámily otci, který zavolal hasiče. Jednotka zajistila místo nálezu, ohraničila ho, změřila radiaktivitu a identifikovala neznámou látku," řekla ČTK mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Vladimíra Hacsiková. Hasiči rtuť převezli do Olomouce a předají ji chemické laboratoři ve Frenštátě pod Radhoštěm. Případ vyšetřuje také přerovská policie. Jak se rtuť v boudě ocitla, se zatím neví.

Začal proces s policejním šéfem podezřelým z falšování statistik

Soud v úterý zahájil proces s bývalým šéfem policie v Hustopečích na Břeclavsku Stanislavem Hrdličkou, který je obžalován, že loni falšoval statistiky objasněnosti kriminality svého oddělení. Podle obžaloby tak mohl získat vyšší odměny. Po téměř 16 letech práce u policie musel Hrdlička loni odevzdat služební průkaz. Hrozí mu pokuta nebo až pět let vězení. Hrdličku obžaloba viní ze zneužití pravomoci veřejného činitele a poškozování cizích práv. I nyní ho bývalí kolegové považují za jednoho z nejvýkonnějších a nejschopnějších pracovníků, jakého kdy policie na Břeclavsku měla. Obžalovaný vinu zcela popírá. K falšování statistik využil Hrdlička podle spisu úmrtí sedmadvacetiletého muže z Brněnska, který 13. října 2001 spáchal na Břeclavsku sebevraždu skokem pod vlak. V obžalobě se uvádí, že policista si napsal protokol, v němž se muž čtyři dny před smrtí doznal ke spáchání 21 vloupání s vysokou finanční škodou. "Máme vyjádření znalce, že dokument nepodepsal údajný pachatel, ale Hrdlička," řekl v úterý novinářům státní zástupce Zdeněk Adámek.

Státní zastupitelství: Obviněným za únos Roselliho je Starka

Obviněným za únos šéfa Union Group Giuseppe Roselliho je příbramský podnikatel a šéf místního fotbalového klubu Marila sedmačtyřicetiletý Jaroslav Starka. Spolu s také obviněným členem své ochranky pětatřicetiletým Zdeňkem Karnošem nyní čeká, jak dopadne návrh policejního rady na uvalení vazby. Informaci ČTK v úterý potvrdil mluvčí pražského městského státního zastupitelství Martin Omelka. Celkem byli z vydírání v souvislosti s únosem obviněni tři lidé. Kromě Starky a Karnoše ještě jeden pětatřicetiletý muž, který je ale vyšetřován na svobodě. Jeho jméno odmítl Omelka sdělit. O uvalení vazby musí rozhodnout soud.

Počet hladovějících odpůrců Temelína se zúžil na dva

Již druhý účastník protestní hladovky proti jaderné elektrárně Temelín ve Vídni musel ukončit nátlakovou akci ze zdravotních důvodů. Dohlížející lékař v úterý nařídil Aloisovi Lengauerovi okamžité přerušení půstu. Po nedělním fyzickém odpadnutí ženské účastnice tak v hladovce pokračují 12. den pouze dva odpůrci elektrárny, kteří v úterý o změně informovali ČTK. "Tělesný stav pana Lengauera nutně vyžaduje okamžité přerušení," prohlásil v úterý salcburský lékař Klaus Connert, který dohlíží na zdraví účastníků protestu. Dodal, že za další pokračování půstu v případě Lengauera nemůže nést lékařskou odpovědnost. Šestatřicetiletý Hornorakušan Lengauer vypadal při pondělním rozhovoru se zpravodajem ČTK značně pohuble. Tehdy uvedl, že během letošní série protitemelínských hladovek shodil už 20 kilogramů, z toho sedm kilo od 4. dubna, kdy začal půst v centru Vídně. Čtyřiačtyřicetiletý filmař z Freistadtu Andreas Reimer a o čtyři roky starší salcburský podnikatel Thomas Neff vyjádřili nad stavem svého kolegy pohnutí, v nátlakové akci před sídlem spolkové vlády ale zatím pokračují a zdůrazňují požadavky vůči kabinetu Wolfganga Schüssela, které mají vést k odstavení Temelína a k celoevropskému ústupu od jaderné energetiky.

ČR dohoní životní úroveň Německa nejdříve v roce 2019

Česká republika má šanci dohonit životní úroveň Německa kolem roku 2019, ovšem za podmínky, že domácí ekonomika ročně poroste o pět procent. Vyplývá z výpočtů analytického týmu ČSOB. Pokud by hrubý domácí produkt ČR rostl ročně o pouhých 2,5 procenta, jak se odhaduje na letošní rok, trvalo by České republice dohánění úrovně zemí Evropské unie zřejmě několik desetiletí. ČR spolu se Slovinskem patří k nejvyspělejším kandidátským zemím střední s východní Evropy, svoji pozici však již několik let nezlepšuje. Zatímco ekonomická úroveň ČR letos zůstane na loňských zhruba 59 procentech průměru zemí Evropské unie, slovinská ekonomika si podle odhadu českého ministerstva financí polepší z loňských 71 procent na 73 procent. Ekonomická úroveň Maďarska, Polska a Slovenska je sice nižší než úroveň v tuzemsku, všechny tři zmíněné země ale letos ČR předstihnou v růstu HDP. Zatímco domácí ekonomika si letos podle odhadu ČSOB připíše 2,5 procenta a příští rok zrychlí na 3,3 procenta, maďarská ekonomika letos poroste o 4,1 procenta a v roce 2004 o 4,4 procenta.

Roithová: Výše odškodného je neuvěřitelná, u soudu by neprošla

Někdejší ministryně zdravotnictví Zuzana Roithová (KDU-ČSL) pokládá za neuvěřitelnou výši odškodného, které stát vyplatil firmě Diag Human. Roithová během svého půlročního působení ve funkci vládě navrhla, aby případ řešila soudně, nikoli ve smírčím řízení. Tošovského vláda to ale nestihla a ministerstvo pod vedením nástupce Roithové Ivana Davida (ČSSD) pokračovalo ve smírčím řízení, podotkla senátorka. "V rámci soudního řízení by firma Diag Human pravděpodobně dost těžko prokázala ušlý zisk. V žádném případě jsme si tehdy nemohli ani myslet, že by byli schopni ho vyčíslit v tak vysoké částce," řekla v úterý ČTK. Vláda vyplatila podle Mladé fronty Dnes firmě 327 milionů korun za to, že s ní stát před deseti lety odmítl spolupracovat v obchodu s krevní plazmou. "Jsem přesvědčena, že v soudním řízení by ta částka nebyla takhle vysoká, ani náhodou, že by byla o několik řádů nižší a pravděpodobně by možná nebyla vůbec žádná," prohlásila Roithová.

Havel se dívá na filmy a chystá stěhování své kanceláře

S veškerou vážností bere svou roli patrona přehlídky filmů o lidských právech Jeden svět bývalý prezident Václav Havel. Ve středu předá vítězům festivalu v pražském kině Lucerna jednu z cen. "Viděl několik filmů, protože vybíral snímek, který dostane cenu za lidská práva," řekl ČTK Havlův tajemník Jakub Hladík. Bývalý prezident také bude brzo stěhovat svou kancelář z Hradu. "Dá se mluvit o řádu dní," sdělil. Z prostor sídla nadace Vize 97 manželů Havlových v areálu Hradu se kancelář přestěhuje do centra metropole, zřejmě do paláce ve Voršilské ulici. Podrobnosti chce Havlův tajemník zveřejnit až po stěhování. Mladé frontě Dnes řekl, že se exprezident chystá na tři zahraniční cesty. Kam to bude, zatím tají.

Prezident Klaus slíbil Alici Nellis, že se naučí zacházet s DVD

Prezident Václav Klaus slíbil autorce filmu Výlet Alici Nellis a protagonistce tohoto snímku Ivě Janžurové, že se naučí zacházet s nosiči DVD. Film, který získal Velkou cenu 18. filmového festivalu v Paříži Zlatý Oblouk, totiž od režisérky dostal na digitální nosiči, když v úterý umělkyním gratuloval k úspěchu. "Potěšilo nás, že ocenil i náš předchozí film Ene bene. Výlet ještě neviděl," řekla Janžurová po schůzce na Pražském hradě ČTK. Obě dámy konstatovaly, že prezident má v kinematografii velký rozhled, zřejmě i kvůli tomu, že pravidelně navštěvuje filmový festival v Karlových Varech. Janžurová se s ním podle svých slov shodne i ve filmovém vkusu. Ve zhruba třičtvrtěhodinovém rozhovoru si prý prezident ale posteskl, že nemá čas chodit do kina. Sledování filmů na počítači mu podle Janžurové může biograf alespoň částečně nahradit.

Počasí

V noci jasno nebo skoro jasno s teplotami 5 až 1 stupeň, ve středu také skoro jasno nebo polojasno. Teplota vystoupí na 15 až 19, na horách bude kolem 10 stupňů.

15-04-2003