Denní souhrn zpráv Zprávy Radia Praha

20-03-2003

USA zahájily útok na jižní Irák - jde o první fázi pozemní invaze

Americké jednotky zahájily ve čtvrtek večer útok na jižní Irák. Oznámila to agentura AP s tím, že jde o první fázi pozemní invaze. Britské vojenské zdroje potvrdily, že začal hlavní útok na Irák. Pozemní operace se účastní i britské jednotky. Průzkumné jednotky americké námořní pěchoty překročily hranici a jsou na území Iráku. Spojené státy také podnikly nový raketový útok na irácké hlavní město, přičemž jak uvedla agentura Reuters, použily střely s plochou dráhou letu. Nejnovější útok je mnohem intenzivnější než akce ze čtvrtečních ranních hodin.

Česká republika se útočných operací v Iráku nezúčastní. Naši protichemici v Kuvajtu se mají podle mandátu, který jim dal Parlament, podílet jen na odstraňování škod po případném použití zbraní hromadného ničení. Ani v den zahájení útoku na Bagdád vedení armády nic nezměnilo.

Prezident Klaus: Česká republika není součástí protiirácké koalice

Česká republika není součástí koalice, která zahájila válku s Irákem. Je o tom přesvědčen prezident Václav Klaus. V prohlášení, které vydal po čtvrteční schůzce s ministrem zahraničí Cyrilem Svobodou, dále lituje toho, že se krizi kolem Iráku nepodařilo vyřešit diplomatickými prostředky. Václav Klaus podle svého mluvčího Tomáše Klvani věří, že "cílů vojenské operace bude dosaženo účinně a rychle a že se obejde bez velkých ztrát na lidských životech a utrpení civilního obyvatelstva."

Prezident si ve čtvrtek pozval na Pražský hrad šéfa české diplomacie Svobodu. Podle Klvani byla schůzka plánována dlouho dopředu. Přiznal ale, že spolu hovořili i o ministrově posledním kontroverzním výroku. Svoboda ve středečním vysílání BBC uvedl, že dojde-li k vojenské operaci, stojí ČR na straně koalice, protože je to koalice demokratických států a Irák neplní dlouhodobě své závazky. Premiér Vladimír Špidla i další členové vlády přitom jednoznačně uvedli, že Česko se protiirácké vojenské operace neúčastní. "Pro pana prezidenta je rozhodující stanovisko celé vlády tak, jak jej prezentoval pan premiér Špidla," dodal Klvaňa.

Vláda ve svém středečním prohlášení uvedla, že "chápe koaliční operaci jako poslední prostředek vedoucí k naplnění příslušných rezolucí Rady bezpečnosti OSN, avšak lituje, že se nepodařilo pro tento krok získat nový mandát OSN". Ministři v prohlášení potvrdili, že se česká protichemická jednotka útoku na Irák nezúčastní. "Zasáhne jen k zachraňování životů kohokoli a kdekoli na území Kuvajtu i v okolních státech," dodal Špidla. Jiný výklad prohlášení vlády je podle premiéra zavádějící. Také Klaus je s tímto postojem spokojen. "Je rád, že jsou jeho postoje v této věci shodné s postoji české veřejnosti a české politické reprezentace," dodal mluvčí.

Podle posledních průzkumů veřejného mínění je většina Čechů proti válce v Iráku. Václav Klaus prý mezinárodní situaci bedlivě sleduje. "Je to nakonec vrchní velitel ozbrojených sil," dodal Klvaňa. Na ranní jednání Bezpečnostní rady státu však prezident nezavítal, protože to byla technická záležitost, poznamenal mluvčí. Žádné podobné schůzky jako dnes se Svobodou se podle něj rovněž zatím nechystají.

Bezpečnostní opatření jsou přísnější, život občanů ale neomezují

Útok na Irák zatím život v České republice výrazně neomezil. Policie ve spolupráci s armádou sice zpřísnila bezpečnostní opatření, zatím ale nejsou příliš viditelná. "Stanovisko České republiky je zcela zřetelné - není v koalici států, které provádějí operaci Svobodu Iráku," shrnul po jednání Bezpečnostní rady státu postoj země premiér Vladimír Špidla. Stejný názor má i prezident Václav Klaus.

20 vojáků posílilo svých 46 kolegů na ruzyňském letišti, dalších téměř 600 pomůže policii hlídat továrny s rizikovou výrobou, zdroje pitné vody a důležité dopravní a energetické uzly zejména na území Prahy a Středočeského kraje. Policie ve čtvrtek také postavila stálé hlídky u budov státních institucí. V pohotovosti je Bezpečnostní informační služba.

Stálou hlídku postavila ve čtvrtek policejní ochranná služba také k dalším dvěma zastupitelským úřadům - britskému a kuvajtskému. Celkem tak bude policie neustále střežit šest zastupitelských úřadů, vedle těchto dvou ještě americký, izraelský, turecký a saúdskoarabský.

Podle ministra vnitra Stanislava Grosse by se bezpečnostní opatření neměla dotknout běžného života lidí. Zpřísnění ostrahy ve čtvrtek posvětila na ranním jednání Bezpečnostní rada státu. Premiér Špidla řekl, že vláda neví o žádné konkrétní hrozbě. Vyzval ale občany, aby byli opatrní a měli pro případná omezení pochopení.

Ministr obrany Jaroslav Tvrdík informoval o tom, že všech přibližně 400 českých a slovenských vojáků, kteří jsou v Kuvajtu, je v pořádku. Zdůraznil, že v případě nasazení českých vojenských chemiků během války nepůjdou do první linie, protože pro velitele jsou příliš vzácní. Tvrdík také oznámil, že velitel česko- slovenského protichemického praporu v Kuvajtu Dušan Lupuljev je osobou, která má konečné rozhodovací pravomoci o tom, kde a jak bude jeho jednotka nasazena. Tvrdík dodal, že má ve svého velitele naprostou důvěru.

Ve čtvrtek pokračovala také slovní přestřelka mezi premiérem a ministrem zahraničí Cyrilem Svobodou o míře zapojení ČR do válečných akcí. Přestože kabinet už po středečním jednání zdůrazňoval, že čeští vojáci nejsou součástí protiirácké koalice, ministr zahraničí Cyril Svoboda vzápětí v rozhovoru pro BBC uvedl, že země je se Spojenými státy. "Požádám pana Svobodu o upřesnění tohoto výroku," poznamenal po jednání Bezpečnostní rady premiér Špidla. Premiér připomněl, že české jednotky se nezapojí do válečných operací, protože nebyl dán mandát OSN. Zároveň ale platí, že jsou připraveny poskytnout v oblasti humanitární pomoc.

Ministr Svoboda: Být na straně protiirácké koalice neznamená být členem

Šéf české diplomacie Cyril Svoboda nehodlá nic měnit na svých výrocích týkajících se podpory protiirácké operace. "Když řeknu, že jsem na straně ODS, nemusím být jejím členem. Když řeknu, že Česká republika je na straně koalice, tak to také neznamená, že jsme jejím členem," vysvětlil ve čtvrtek ministr své výroky. Také ho udivilo, co se kolem usnesení vlády a jeho výroků děje. Je přesvědčen o tom, že roli v tom hraje i atmosféra v ČSSD před blížícím se sjezdem strany. Podle ministra je zřejmé, že pokud Česko souhlasilo s tím, aby přes jeho území přejížděli, a dokonce zde i pobývali vojáci protiirácké koalice, tak řeklo, na čí stranu patří.

Špidla požádal Grosse, aby se věnoval pouze bezpečnosti státu

Premiér Vladimír Špidla požádal ve čtvrtek ministra vnitra Stanislava Grosse, aby se kvůli iráckému válečnému konfliktu věnoval ve své funkci pouze bezpečnosti státu. "Požádal ministra vnitra, aby se uvolnil z agend, které nesouvisejí s bezpečnostní situací v souvislosti se zvýšením mezinárodního napětí," informovala ČTK mluvčí kabinetu Anna Stárková. Předseda vlády tak učinil potom, co vyslechl informace Grosse a ředitelů zpravodajských služeb o situaci kolem Iráku. Špidla Grosse také požádal, aby ho trvale informoval o bezpečnostní situaci v zemi.

Generál Pavel: Američané v Kataru vnímají ČR jako člena koalice

Američtí vojáci v Kataru vnímají Čechy jako funkční součást koalice států bojujících proti režimu Saddáma Husajna. Českému rozhlasu to ve čtvrtek řekl generál Petr Pavel, který působí na hlavním velitelství Spojených států pro iráckou operaci v Kataru. Reagoval tak na středeční stanovisko vlády, která se na stranu Američanů postavila jen velmi opatrně. Noční útoky USA ještě neznamenají odstartování hlavní vojenské akce, soudí generál. "Jsme jednoznačně vnímáni jako členové koalice, protože naše jednotka je rozmístěna v Zálivu a plní tam úkol v podstatě každý den," řekl Pavel, který už měl od svého středečního příjezdu do oblasti možnost jednat například s americkým velitelstvím.

Čtvrteční noční cílené útoky Spojených států byly podle Pavla a jeho kolegů z velitelství pouze izolovanou akcí, která nebyla předem plánovaná. Nelze je podle něj chápat jako zahájení operace, jak informovala některá média. S tím souhlasí také další odborníci, kteří se domnívají, že noční zásah byl jen předehrou k hlavnímu úderu. "Je to otázka maximálně dní," odhadl datum hlavního zásahu generál Pavel.

Hlavní slovo v nasazení protichemické jednotky má Lupuljev

Velitel česko-slovenského protichemického praporu v Kuvajtu generál Dušan Lupuljev je osobou, která má konečné rozhodovací pravomoci o tom, kde a jak bude jeho jednotka nasazena. Na tiskové konferenci na ministerstvu obrany to ve čtvrtek řekl ministr Jaroslav Tvrdík s tím, že ve svého velitele má naprostou důvěru. Tvrdík se s ním v případě nutnosti může spojit satelitním telefonem, podle ministra je totiž v Kuvajtu nyní zřejmě rušena mobilní telefonní síť.

Lupuljev už v minulosti podle ministra použil takzvanou červenou kartu a odmítl souhlasit se zapojením protichemické jednotky do bojového uskupení arabských států. Ministr také uvedl, že nevyšla jednání s některými státy v Perském zálivu, které měly zájem o rozmístění části jednotky na svém území jako prevenci proti útoku zbraněmi hromadného ničení. Rozhovory o této možnosti podle Tvrdíka ztroskotaly na tom, že arabské státy, které měly o české vojáky zájem, požadovaly, aby se na ně vztahovaly předpisy islámského práva šaríja.

"Jsem nadšen z působení jednotky," řekl novinářům Tvrdík. Už poněkolikáté od začátku útoku koalice vedené Spojenými státy na Irák zopakoval, že vojáci nejsou součástí útočící koalice, zapojí se ovšem do akce, pokud Irák proti civilistům nebo spojeneckým jednotkám použije zbraně hromadného ničení.

Lupuljev má konečné slovo v tom, že byly splněny podmínky mandátu daného vojákům českou politickou reprezentací a jednotka může začít působit. Původně měl mít podobnou pravomoc i generál Petr Pavel na velitelství operace nejprve v Tampě na Floridě a nyní v Kataru. Protože ale Rada bezpečnosti OSN nezaujala k situaci nové stanovisko, Češi se nestali součástí protiirácké koalice a generál Pavel má nyní jen povinnost informovat české představitele. O bojových akcích přitom Češi nejsou dopředu informováni, uvedl ministr obrany.

Česko-slovenská jednotka zůstává v Kuvajtu, všichni v pořádku

Společná česko- slovenská protichemická jednotka zatím zůstává v Kuvajtu a dosud nedostala žádný rozkaz k přesunu k iráckým hranicím. Na čtvrteční tiskové konferenci to řekl slovenský ministr obrany Ivan Šimko. Podle ministra jsou všichni vojáci z jednotky i po dopoledním iráckém raketovém útoku na Kuvajt v pořádku. "V Kuvajt City došlo ke dvěma leteckým poplachům a (vojáci) museli dvakrát zaujmout příslušné postavení kvůli ohrožení ze vzduchu," řekl Šimko po telefonátu s velitelem slovenského kontingentu podplukovníkem Jaroslavem Svatíkem. "Všichni příslušníci naší jednotky i česko-slovenského praporu jsou v pořádku," dodal. Podle ministra vojáci ze společné jednotky nezkoumali, zda střely vypálené z iráckého území obsahovaly bojové látky a do této akce po dnešním útoku na Kuvajt ani zapojeni nebyli.

Šimko zatím neví o žádném rozkazu k přesunu jednotky. Pokud by ale byly použity zbraně hromadného ničení, nebo by vzniklo podezření, že byly použity, mohli by být podle něj vojáci nasazeni i na jiném místě. Ministr si myslí, že mandát slovenských i českých vojáků není omezen jen na oblast Kuvajtu, pokud plní humanitární poslání.

Spojenci využívají možností přeletů nad Českou republikou

Spojené státy využívají možnosti přeletů svých letadel nad Českou republikou cestou do Perského zálivu. ČTK to ve čtvrtek řekl náčelník generálního štábu Pavel Štefka. Jen ve čtvrtek se podle něj uskutečnilo jedenáct přeletů dopravních letadel. Štefka dodal, že neví o žádném pozemním transportu spojenecké vojenské techniky.

O možnost přeletů a přejezdů techniky požádaly v lednu Českou republiku Spojené státy v souvislosti se změnou mandátu české protichemické jednotky v Kuvajtu. Vláda i Poslanecká sněmovna s žádostí souhlasila, zapojení jednotky do války s Irákem ale podmínila novým aktem Rady bezpečnosti OSN. U přeletů a přejezdů podobná podmínka není. Některé evropské země USA přelety povolily, jiné, například Rakousko, tuto žádnost odmítly.

Armáda připravuje polní nemocnici pro humanitární nasazení

Armáda připravuje polní nemocnici pro případné nasazení v humanitární akci v místech válečného konfliktu. Nemocnice má být připravena nejpozději 31. března. "Revitalizaci unikátního zdravotnického zařízení, které se loni vrátilo z Afghánistánu, dokončujeme v Bystřici pod Hostýnem. Nasazeno by mohlo být po skončení bojů i v Iráku," řekl bystřický náčelník Jiří Plášek. Nemocnice je vybavena nejmodernějšími přístroji, jednotkou intenzivní péče a chirurgickými sály. Několik lékařských týmů může zároveň provádět běžné zákroky, ale i složité operace hrudníku.

Pořízení polní nemocnice stálo v roce 1999 armádu kolem 500 milionů korun. Její součástí je stomatologický autobus a polní dezinfektory na dezinfekci a odmoření, odolné vůči chemickým a biologickým zbraním. Celek je mobilní a může se pohybovat po vlastní ose či železnici. Lůžkové oddělení má kapacitu 40 až 50 zraněných. Kompletní tým nemocnice tvoří zhruba 130 lidí.

Česká republika má čtyři lůžka pro případ útoku biologickými zbraněmi

V případě útoku biologickými zbraněmi má Česká republika připravena čtyři lůžka pro vysoce infekční pacienty. Speciální izolační jednotky budou k dispozici i na oddělení některých krajských nemocnic. Řekl to ve čtvrtek hlavní hygienik Michael Vít s tím, že lékaři se obávají především nákazy variolou neboli pravými neštovicemi.

Vondra: Irácký chargé d'affaires zůstává, určitý kontakt zachován

Přestože ministerstvo zahraničí ve středu vyhostilo čtyři pracovníky iráckého velvyslanectví, irácký chargé d'affaires Málik Muhammad Alaní a ještě asi jeden či dva iráčtí diplomaté zatím v Praze zůstanou. Vyplynulo to ze čtvrtečního vyjádření náměstka ministra zahraničí Alexandra Vondry při jednání zahraničního výboru sněmovny. "Považujeme za důležité, aby určitá míra kontaktu byla zachována," řekl poslancům. Potvrdil, že ministerstvo dalo vyhoštěným diplomatům 48 hodin na to, aby Českou republiku opustili. Na základě informací bezpečnostních složek je země považuje za nežádoucí. Ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) novinářům řekl, že vyhoštění diplomaté mají do pátku čas.

Od minulého týdne postupně v souvislosti s úderem na Irák vyhostilo irácké diplomaty například Švédsko, Finsko, Maďarsko, Německo, Austrálie, Rumunsko a Filipíny. Většinou to politici zdůvodnili tím, že se věnovali špionáži.

Václav Havel: Je dobře, že v této složité době není v zemi provizorium

Bývalý prezident Václav Havel je rád, že v současné složité mezinárodní situaci nepanuje v České republice provizorium. Poté co Havel 2. února opustil Pražský hrad, zůstala nejvyšší ústavní funkce asi měsíc neobsazena. "V této složité situaci je dobré, že Česká republika má obsazeny všechny klíčové ústavní funkce," uvedl Havel podle svého tajemníka Jakuba Hladíka. Exprezident podle něj sleduje aktuální dění a vývoj válečné situace v Iráku prostřednictvím médií.

Havel se ještě před svým odchodem z Hradu v řešení irácké krize postavil na stranu Američanů. Společně s premiéry sedmi zemí Evropy podepsal takzvaný dopis osmi. Ministerstvo zahraničí se ale od jeho postoje distancovalo a označilo ho za Havlovu soukromou iniciativu.

Praha zřídila informační bezpečnostní linku

Pražané se mohou v souvislosti s hrozícím mezinárodním konfliktem v Iráku informovat o bezpečnostní situaci ve svém městě. Primátor Pavel Bém rozhodl o zřízení call-centra Magistrátu. Bude v provozu nepřetržitě na bezplatné lince 800 879 800. Fungují také webové stránky s informacemi z oblasti bezpečnosti, civilní ochrany, s návody k chování v krizových situacích a s důležitými telefonními čísly. Jejich adresa je www.praha-mesto.cz/bezpecnost.

ČSA zatím létá do všech oblastí

České aerolinie stále létají do všech oblastí. Kvůli zahájení válečného konfliktu v Iráku zatím firma nezrušila žádný let. ČTK to řekl mluvčí ČSA Daniel Plovajko. Zároveň dodal, že linka ČSA do izraelského Tel Avivu odletí podle letového řádu. Letecký přepravce zatím počítá s tím, že i v pátek uskuteční všechny lety. Standardně by tedy měla odletět letadla do Dubaje a do Colomba na Srí Lance.

CK kvůli válce postupně stahují klienty z Egypta, zájezdy zrušily

Cestovní kanceláře začaly po zahájení války stahovat své klienty z Egypta. Kromě Fischera a Exim Tours, které zrušily prodej dalších zájezdů do Egypta už ve středu, také Čedok a Firo-Tour zrušila lety do země pyramid. Čedok zrušil dva nejbližší termíny odletů. S pátečním letem Firo-Tour se vrátí klienti, kteří jsou nyní v egyptském letovisku Sharm-El-Sheikh a další letadlo poletí v úterý pro klienty do Hurghady. Další lety do Egypta budou záviset na vývoji mezinárodní situace v oblasti. Fischer kvůli situaci na Blízkém východě už zrušil zájezdy do Egypta a na Kypr se čtvrtečním odletem.

Biskupové vyzývají k neodkladné humanitární pomoci Iráku

Česká biskupská konference v reakci na zahájení vojenských operací v Iráku vyzývá k neodkladné humanitární pomoci. Chce tak zmírnit následky války pro civilní obyvatelstvo. Jak uvedl mluvčí konference Daniel Herman, biskupové vyzvali všechny politiky, aby využili všech prostředků pro znovunastolení míru.

ADRA vyhlásila finanční sbírku na pomoc obětem konfliktu v Iráku

Občanské sdružení ADRA ve čtvrtek vyhlásilo veřejnou finanční sbírku na pomoc obětem válečného konfliktu v Iráku. Sdružení připravuje také tři kamiony, které odvezou na žádost turecké ADRY pomoc uprchlíkům. "Povezeme převážně potraviny, léky, deky a hygienické potřeby," řekla ředitelka zlínské organizace Alena Rusová. Náklad prvního kamionu plně uhradí občanské sdružení ze svého pohotovostního fondu. Obsah druhého nákladního vozu zajistí ADRA ze Slovenska. Třetí odjede do Turecka díky darům hasičského záchranného sboru. Číslo účtu pro finanční pomoc u ČSOB je 24442444/0300.

Vnitro: ČR nehrozí v souvislosti s válkou v Iráku vlna uprchlíků

České republice nehrozí v souvislosti s útokem na Irák příliv uprchlíků z této země. Situace se neustále monitoruje od česko-slovenských hranic až po hranice Iráku, v poslední době dokonce poklesl počet nelegálních přechodů přes irácké hranice," řekla ve čtvrtek Marie Masaříková z ministerstva vnitra. V případě, že by uprchlíci do České republiky přece jen nakonec zamířili, má podle Masaříkové ministerstvo dostatek zkušeností z minulých dob. "Ministerstvo vnitra umělo například pružně zareagovat v souvislosti s Bosnou a Hercegovinou a s Kosovem," uvedla Masaříková.

Na Václavském náměstí protestovalo proti válce v Iráku asi 500 lidí

Na Václavském náměstí v Praze se ve čtvrtek sešlo přibližně 500 lidí, aby vyjadřili svůj nesouhlas s útokem na Irák. Některým rozdali pořadatelé protiválečné plakáty, které již od rána vylepovali po městě. Jiní si přinesli vlastní transparenty s hesly "Stop válce v Iráku", "Mlčení je souhlas" či "Go home US army". Někteří z protestujících mávali záměrně poničeným praporem OSN.

Zklamání z HDP a konflikt v Iráku oslabily měnu na 31,76 Kč/EUR

Horší než očekávaný výsledek loňského růstu ekonomiky přispěl spolu s odstartováním války v Iráku k oslabení domácí měny. Koruna se z otevíracích úrovní těsně nad 31,60 Kč za euro dostala až na závěrečných 31,76 koruny za euro, vyplývá z informací dealingu Komerční banky. Vůči dolaru koruna oslabila ve čtvrtek z otevíracích 29,74 Kč/USD až na 29,94 koruny za dolar. Odpoledne ztráty mírně korigovala a končí na 29,89 Kč/USD.

Konflikt v Iráku prý ohrožuje prodej vozů Škoda na pěti trzích

Válečný konflikt v Iráku může mít negativní vliv na prodej vozů Škoda v této oblasti. Bezprostředně ohrožuje pět trhů, kam mladoboleslavská automobilka exportuje. ČTK to ve čtvrtek řekl mluvčí firmy Jaroslav Černý, podle něhož ale není možné odhadnout, jaké skutečné dopady by měl déletrvající konflikt na automobilový průmysl. Konfliktem v Iráku jsou pro Škodu Auto postiženy především trhy v Saudské Arábii, Spojených arabských emirátech, Kataru, Jordánsku a Sýrii.

Škodě Auto loni klesl čistý zisk na 1,8 miliardy korun z 2,1 miliardy korun. Celosvětový prodej se v loňském roce snížil na 445.525 vozů z předloňských 462.321 kusů. Vedení firmy letos nepředpokládá větší prodeje ani zisky kvůli pokračující stagnaci či poklesu automobilových trhů.

Bitevníky L-159 by mohly začít znovu létat už v pátek

V pátek by mohly být podle ministra obrany Jaroslava Tvrdíka obnoveny lety pilotů české armády na bitevnících L-159 Alca. Letadla přestala létat po havárii jednoho z těchto strojů ve vojenském prostoru Jince na Příbramsku 24. února. Ministr to zmínil na čtvrteční tiskové konferenci věnované nejnovějšímu vývoji války v Iráku a bezpečnostní situace v České republice. Fakt, že bitevníky nesmí stále do vzduchu, neovlivňuje podle něj zásadně schopnosti české armády střežit vzdušný prostor nad republikou, protože L-159 mají jen doplňkovou funkci. Hlavními letouny vzdušné ostrahy jsou modernizované stíhačky MiG-21. Do hlídání vzdušného prostoru jsou zapojeny i stroje L-39 Albatros a bitevní vrtulníky Mi-24.

Štefka: Pilot havarovaného bitevníku L-159 zahynul vlastní chybou

Chyba pilota, který prováděl nebezpečný manévr v příliš malé výšce, byla příčinou únorové havárie bitevního letounu L-159 Alca ve vojenském prostoru Jince na Příbramsku. ČTK to ve čtvrtek řekl náčelník generálního štábu Pavel Štefka. V pátek by podle ministra obrany Jaroslava Tvrdíka mohly být na těchto strojích obnoveny lety. Letadla nesměla do vzduchu od 24. února, kdy se havárie stala. Ministr dnes na tiskové konferenci řekl, že vyšetřování havárie je už u konce. Při nehodě letounu zahynul pilot z čáslavské letecké základny Petr Vašíček. Zkoušel kanon Plamen, kterým mají být L-159 vyzbrojeny. V kritické chvíli se pokoušel složitým manévrem vystavit zbraňový systém co největšímu přetížení.

Vnitro: Oficiální seznamy agentů StB obsahují 75.000 jmen

Oficiální seznamy agentů komunistické Státní bezpečnosti, které ve čtvrtek zveřejnilo ministerstvo vnitra, obsahují 75.000 jmen spolupracovníků komunistické tajné služby. V seznamech je také uvedeno 3150 lidí, kteří komunistické rozvědce dávali informace ze zahraničí, zejména o českém exilu. Novinářům to řekli náměstek ministra vnitra Vladimír Zeman a ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace František Bublan.

Oficiální seznamy napadl přímo na tiskové konferenci vydavatel Necenzurovaných novin Petr Cibulka, označil je za "precizní podvod na této společnosti". Poznamenal, že jeho neoficiální seznamy obsahují skoro 200.000 jmen. Podle Cibulky vnitro nezveřejnilo jména "aktivních agentů", v seznamech nejsou ani lidé, kteří se po listopadu 1989 zapojili do politiky, tvrdí Cibulka. Zeman se jeho nařčení bránil. Vysvětlil, že oficiální seznamy oproti Cibulkovým neobsahují v souladu s lustračním zákonem kandidáty a důvěrníky ani občany jiných států než České republiky. Odmítl Cibulkovo tvrzení, že by se ministerstvo snažilo některé informace zatajit. Cibulka měl podle Zemana zřejmě k dispozici i údaje ze svazků, které StB stihla v prosinci 1989 zničit.

ČNB zahájila správní řízení o odnětí licence Plzeňské bance

Česká národní banka ve čtvrtek zahájila správní řízení o odnětí licence Plzeňské bance. ČTK to ve čtvrtek řekla mluvčí centrální banky Alice Frišaufová. Ještě týž den ČNB informovala Fond pojištění vkladů, který by měl zahájit přípravy na výplaty pojištěných vkladů klientů.

V prvním bloku Temelína skončila výměna jedné čtvrtiny paliva

V jaderné elektrárně Temelín byla ve středu odpoledne dokončena výměna jedné čtvrtiny paliva v reaktoru prvního bloku. Výměna použitých palivových souborů za čerstvé a jejich přeskládání v aktivní zóně byly hlavní náplní asi dvouměsíční odstávky bloku, která začala poslední lednový den. Uvedl to ve čtvrtek mluvčí elektrárny Milan Nebesář.

Plzeňský festival dětských filmů ocenil ruský film Spartak a Kalašnikov

Nejúspěšnějším snímkem letošního plzeňského festivalu dětských filmů "Filmák" se stal ruský snímek Spartak a Kalašnikov. Dílo režiséra Andreje Proškina, vyprávějící o třináctiletém chlapci z dětského domova a jeho psovi, tu získal cenu mezinárodní poroty. Představitel hlavní role Jaroslav Roščin dostal cenu za nejlepší herecký výkon v dětské filmové roli. Letošní devátý ročník navštívilo devět tisíc dětských diváků.

Světový den divadla pro děti a mládež připomíná přehlídka

Světový den divadla pro děti a mládež, který je výrazem podpory práva nejmladší generace na volný čas a uznáním jejího práva na umělecké a kulturní obohacení, připomíná přehlídka, jež ve čtvrtek začala v pražském Divadle v Celetné. Zahájila ji inscenace Divadla v Dlouhé nazvaná Epochální výlet pana Broučka do XV. století režiséra a úpravce Jana Borny. Dalšími kolektivy zařazenými na čtvrteční program byly karlovarské Divadlo Dagmar a českobudějovické Studio dell'arte. Od pátku do soboty přehlídka pokračuje v klubu Mlejn ve Stodůlkách.

Hřebejkovo Pupendo bude uvedeno v soutěži MFF v Karlových Varech

Hořká rodinná komedie z 80. let režiséra Jana Hřebejka Pupendo bude začátkem července uvedena v soutěži mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Po pracovní projekci v Praze to ve čtvrtek řekl producent Ondřej Trojan. Hřebejk tento film, který do kin vstoupí 27. března, natočil podle scénáře Petra Jarchovského na námět povídek Petra Šabacha. Hrají v něm například Bolek Polívka, Jaroslav Dušek, Eva Holubová, Vilma Cibulková, Jiří Pecha a Pavel Liška. Kameramanem byl Jan Malíř. Hlavní postavou příběhu je akademický sochař, který musel z politických důvodů opustit místo vedoucího ateliéru na akademii a není veden ani oficiálním svazem výtvarníků. Protipólem je rodina ředitele základní školy, která "plave s hlavním proudem, středem řečiště". Generace teenagerů si o snahách a postojích rodičů myslí své. Film Pupendo je vyprávěn podobně jako příbuzné Pelíšky v hořce komické groteskní nadsázce.

Kristián Kodet vystavuje v Chomutově na 50 olejomaleb a grafik

Na 50 olejomaleb a komorních grafik vystavuje od čtvrtka v chomutovské galerii Špejchar Kristián Kodet. Tématem, spojujícím díla z posledního období malířovy tvorby, jsou ženy. Čtyřiapadesátiletý syn sochaře Jana Kodeta a vnuk sochaře Emanuela Kodeta studoval od 16 let bruselskou akademii krásných umění. V roce 1968 odešel do Švýcarska a o 11 let později do USA. Do České republiky se vrátil v roce 1990 a mimo jiné otevřel Galerii sv. Marka v barokním kostele v Soběslavi. Vlastnil i galerii v pražské Karlově ulici.

V Příbrami byla otevřena výstava o českém loutkářství

Princezny, draci, králové, čerti, víly i strašidla obsadili výstavní sály příbramského Zámečku- Ernestina. Jsou součástí výstavy České loutkové divadlo - historie a současnost, kterou připravilo město spolu s chrudimským Muzeem loutkářských kultur. Lidé si je mohou přijít prohlédnout do 27. dubna. Výstava představuje tradiční marionety (závěsné loutky) českých lidových loutkářů. Seznamuje s ukázkami sériové výroby loutek pro spolková divadla v první polovině 20. století i se současnou tvorbou profesionálních a amatérských loutkových divadel.

Sport

Skokan na lyžích Jakub Janda vytvořil v tréninku na závod Světového poháru v Planici nový český rekord v letech na lyžích výkonem 209 metrů. V kvalifikaci pak skočil 197 metrů a postoupil do sobotního závodu jednotlivců na můstku K-185. Spolu s ním se kvalifikovali ještě Jan Matura a Lukáš Hlava. Jediným neúspěšným českým skokanem byl Michal Doležal. Kvalifikaci vyhrál Fin Matti Hautamäki. Letem dlouhým 227 a půl metru navíc vytvořil nový světový rekord.

Třebaže byl ve čtvrtek zahájen vojenský útok na Irák, čeští dálkoví plavci absolvovali v Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech jen o několik set kilometrů dál závod Světového poháru. Šestnáctikilometrovou trať v Perském zálivu plavali Yvetta Hlaváčová, Rostislav Vítek a Pavel Srb. Plavcům se závod nevydařil. Hlaváčová skončila 16., Vítek 21. a Srb 25.

Debaklem skončilo první semifinálové utkání hokejové extraligy Českého Telecomu. Pardubice v něm porazily třinecké Oceláře 10:2, když po dvou brankách vstřelili Michal Sýkora a Kolář.

Český běžec na lyžích Martin Koukal nedokázal postoupit z kvalifikace sprinterského závodu ve švédském Borlenge. Mistr světa v běhu na 50 kilometrů zaostal za postupovou šestnáctou o dvě sekundy, a obsadil 37. místo.

Počasí

Polojasno, ojediněle přeháňky a převážně sněhové. Teploty 4 až 8, na severovýchodě kolem 2, na horách od nuly až po -3 stupně Celsia.

20-03-2003