Denní souhrn zpráv Zprávy Radia Praha

19-03-2003

Česká republika bude stát v konfliktu s Irákem na straně koalice

V případě vojenské operace bude stát Česká republika na straně koalice států, které podporují Spojené státy ve válce proti Iráku. Na středečním jednání se na tom shodla vláda. "Vláda chápe koaliční operaci jako poslední prostředek vedoucí k naplnění příslušných rezolucí Rady bezpečnosti OSN, avšak lituje, že se nepodařilo pro tento krok získat nový mandát OSN," řekl ministr zahraničí Cyril Svoboda v rozhovoru pro BBC.

Česká vláda je připravena poskytnout Iráku humanitární pomoc a podílet se na obnově země po vojenské operaci. Po jednání vlády to uvedl premiér Vladimír Špidla. Čeští vojáci se však nezúčastní přímo vojenské akce. V Iráku a dalších okolních zemích budou moci zasáhnout pouze v rámci humanitárních operací. To znamená, že mohou začít fungovat jen v případě, že budou použity zbraně hromadného ničení nebo bude podezření, že takové zbraně byly použity.

České ministerstvo zahraničí ve středu vyhostilo čtyři pracovníky iráckého velvyslanectví. Diplomaté mají opustit území České republiky do pátku 21. března. Tito Iráčané byli označeni za nežádoucí, proto byli vyhoštěni. "V úvahu jsme vzali mimo jiné informace našich zpravodajských služeb," řekl šéf resortu Cyril Svoboda.

Klaus jmenoval Urbana ministrem

Novým ministrem průmyslu a obchodu se stal bývalý šéf sociálnědemokratických poslanců Milan Urban. Do úřadu oficiálně nastoupí ve čtvrtek. V jeho čele vystřídá svého stranického kolegu Jiřího Rusnoka. Oba politiky ve středu na Pražském hradě přijal prezident Václav Klaus, jenž tak vůbec poprvé odvolal a jmenoval člena vlády. "Budu dbát o to, aby naše vláda byla co nejkvalitnější, a v této věci plně respektuji volbu předsedy vlády a výběr jeho spolupracovníků," řekl po jmenování Urbana ministrem Václav Klaus. Urban jako svůj hlavní úkol označil snahu dovést zdárně české hospodářství do Evropské unie. Už dříve uvedl, že se chce v roli ministra zaměřit na zlepšení podnikatelského prostředí a na boj s nezaměstnanosti. Právě za její enormní nárůst byl Rusnok kritizován.

Ústavní soud zrušil končící cenové moratorium na nájemné

Ústavní soud ve středu vyhověl žádosti skupiny senátorů a zrušil cenové moratorium na nájemné, které vydala vláda v prosinci. Platnost moratoria přitom končí o středeční půlnoci. Zrušení moratoria odůvodnili soudci jeho neústavností. Hlavním argumentem pro zrušení moratoria bylo, že toto nařízení vlády jen zakonzervovalo protiústavní situaci, panující na trhu s byty s regulovaným nájemným. Soudce zpravodaj Antonín Procházka navíc uvedl, že zmrazení nájemného bylo neodůvodněné. Podle zákona má totiž reagovat na mimořádnou tržní situaci, ta však podle Ústavního soudu nenastala. Jako příklad takové situace soudce uvedl možný případ, kdy by došlo k několikanásobnému nárůstu cen nájemného v krátké době. Soudci zároveň zamítli návrh vydat předběžné opatření, kterým by zakázali vládě, aby pokračovala v zásazích do nájemného z bytů vydáváním vlastních předpisů. Důvodem zamítnutí předběžného opatření byl především fakt, že v takových případech jej Ústavní soud není oprávněn vydávat.

Šimonovský musí do konce měsíce vládě předložit dohodu k D47

Ministr dopravy a spojů musí vládě do konce března předložit návrh upravené realizační dohody o stavbě dálnice D47. Zároveň má kabinetu předložit alternativní varianty výstavby s dodržením harmonogramu dokončení dálnice do roku 2009 pro případ, že by projekt neprovádělo konsorcium Housing&Construction. Rozhodli o tom ministři na středečním zasedání vlády. Vláda se zároveň usnesla, že vybudování dálnice pro ní zůstává prioritou. Ministr dopravy chtěl ve vládě prosadit odklad projednávání úprav v realizační dohodě na konec května. Důvodem bylo množství nevyjasněných otázek k původním 12 sporným bodům, na jejichž řešení se obě strany dohodly koncem minulého roku. Podle zástupců H&C by však všechny zásadní otázky mohly být vyřešeny do konce tohoto týdne. V příštím týdnu by mělo ministerstvo vypsat tendr na tržní ocenění dálnice, které si vyžádal Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. H&C získala zakázku na stavbu 80kilometrové dálnice z Lipníka přes Ostravu do Polska od vlády bez výběrového řízení. Stavba za maximálně 125 miliard korun má sloužit jako pilotní projekt soukromého financování výstavby dálnic. Realizační dohodu uzavřel předchůdce nynějšího ministra dopravy Jaromír Schling v polovině minulého roku.

Vláda souhlasí se zvýšením rozhlasových a televizních poplatků

Vlastníky televizních a rozhlasových přijímačů čeká zřejmě zvýšení koncesionářských poplatků. S návrhem ministra Pavla Dostála zvýšit poplatek za televizi na 95 korun a za rozhlas na 45 korun za měsíc souhlasila vláda na svém středečním zasedání. Nový zákon ještě musí posoudit parlament, přičemž například ODS není zvyšování poplatků nakloněna. Dostál vysvětluje nutnost zvýšení poplatku u televize o 20 korun a u rozhlasu o osm korun nárůstem nákladů na výrobu ve veřejnoprávních médiích. Česká televize by se podle ministra mohla díky vyšším příjmům dostat z finančních problémů. Zvýšení poplatků doprovázejí zpřísněná pravidla pro evidenci plátců a kontrolu dodržování zákona. Návrh také zavádí možnost zvyšovat poplatky podle růstu inflace, o dalším zvýšení už tak bude moci vláda rozhodnout nařízením, tedy bez souhlasu Poslanecké sněmovny a Senátu.

Union banka podá rozklad proti odebrání licence

Union banka podá rozklad proti rozhodnutí České národní banky a bude se snažit centrální banku dále přesvědčit, že nemá důvod k odebrání licence. Potenciální zájem o Union banku projevili podle generálního ředitele banky Romana Mentlíka noví investoři s nejvyšším možným ratingem AAA. Investor by se podle něj za vklady v bance zaručil. Nutné by však bylo, aby tím přesvědčil klienty, aby okamžitě po otevření poboček nechtěli vybrat veškeré vklady. Pro dřívější investory byla Union banka podle Mentlíka nečitelná. Restrukturalizační plán připravený jejím vedením by ji však vyčistil, a banka by tak nepotřebovala finanční pomoc v řádu miliard korun. Při zachování důvěry klientů by podle něj novému investorovi stačilo pouze několik set milionů korun. Odborníci se však domnívají, že banka klienty k zachování důvěry nijak nepřesvědčí. Majoritní vlastník banky, italská finanční skupina Invesmart, v úterý oznámil, že vyjednává s investiční bankou Goldman Sachs.

Provoz na dvou jihočeských tratích ČD se kvůli anonymu zastavil

České dráhy ve středu před polednem kvůli anonymní výhrůžce bombou zastavily provoz na trati České Budějovice - Benešov u Prahy a mezi stanicemi České Budějovice a Hluboká nad Vltavou. Anonymních výhrůžek v poslední době přibývá. Například v pondělí musely dráhy kvůli anonymu zastavit provoz na pražském hlavním nádraží. Policie ale žádnou výbušninu nenašla. Výbuchy vyhrožuje i anonym, jenž po státu požaduje deset milionů korun.

Na brněnském hřbitově uhořela žena

Na brněnském Ústředním hřbitově byla ve středu ráno nalezena uhořelá mladá žena. Policie nyní zjišťuje, zda se neznámá sama upálila v sebevražedném úmyslu, nebo zda zemřela kvůli nešťastné náhodě. Podle policie se na místě činu našel kanystr s hořlavinou. Policie pátrá po totožnosti neznámé ženy. Přesnou příčinu smrti určí soudní pitva. Na místě neštěstí se nenašel dopis na rozloučenou. Lékaři však již předběžně vyloučili cizí zavinění na smrti nalezené. V uplynulých letech v Brně žádný ze sebevrahů neukončil svůj život sebeupálením. Sebevraždu ohněm ale spáchal počátkem března v Praze devatenáctiletý mladík, který se upálil na Václavském náměstí. Motivem činu byl podle policie jeho nesouhlas se společenskými poměry. Jen o několik dní později chtěl stejným způsobem odejít ze života duševně nemocný mladík z Poličky na Svitavsku. Nyní je v nemocnici a jeho stav je vážný.

Kříženeckého kancelář pomáhala Šloufovi kupovat půdu

Advokátní kancelář Miroslava Kříženeckého údajně pomáhala bývalému poradci premiéra Miloše Zemana Miroslavu Šloufovi nakupovat pozemky v Bosně a dalších zemích, které postihla balkánská válka. Mělo jít o koupě pozemků po obětech balkánské války za velmi výhodné ceny. Při středečním výslechu u českobudějovického krajského soudu to uvedla Eva Tomšovicová, která je obžalována z přípravy vraždy novinářky Sabiny Slonkové. Spolu s ní je obviněn klient Kříženeckého a bývalý generální sekretář ministerstva zahraničí Karel Srba. Tomšovicová hovořila také o Srbových podezřelých aktivitách na ministerstvu zahraničí. Zmínila několik státních výběrových řízení, které údajně zmanipuloval, a získal tak několikamilionové "všimné". Řekla, že ji Srba požádal o legalizaci svého majetku, neboť nemohl doložit, jak si na něj ze svého příjmu našetřil. Tomšovicová se necítí vinnou z přípravy vraždy Slonkové. Přiznala pouze, že spoluobžalovanému Michalu Novotnému poslala textovou zprávu, kde se ptala, zda by byl schopen Slonkové "zavřít hubu". Byla také u předání téměř kilogramu semtexu, který měl být na vraždu použit.

Proces s komunistickým funkcionářem Hoffmannem pokračuje v dubnu

Proces s vysokým předlistopadovým komunistickým funkcionářem Karlem Hoffmannem, jenž čelí obžalobě z vlastizrady v souvislosti se sovětskou okupací Československa v roce 1968, bude pokračovat v druhém dubnovém týdnu. Pokud jednání půjde podle plánu, mohl by být v jeho závěru vynesen rozsudek. Soud s Hoffmannem musel být 4. února přerušen, protože jeho obhájce Kolja Kubíček soudkyni Augustinovou obvinil z podjatosti. Nyní osmasedmdesátiletý Hoffmann se podle obžaloby vlastizrady dopustil tím, že v noci na 21. srpna 1968 jako ředitel Ústřední správy spojů nařídil svým podřízeným, aby zastavili provoz vysílačů Československého rozhlasu. Podle žalobkyně tím chtěl docílit toho, aby první odvysílanou zprávou bylo prohlášení takzvané dělnicko-rolnické vlády ospravedlňující intervenci vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Rozhlasoví pracovníci však jeho pokyn sabotovali, takže se nepodařilo ani zastavit vysílání, ani odvysílat zprávu, jež měla okupaci ospravedlňovat. Hoffmann vinu popírá a svůj případ označil za politický proces.

Akcionáři Škody Praha schválili stabilizaci společnosti

Akcionáři Škody Praha ve středu přijali program stabilizace akciové společnosti Škoda Praha, která je generálním dodavatelem technologií pro jadernou elektrárnu Temelín. Plán počítá letos s přínosy asi 200 milionů korun z prodeje nemovitostí či snížení počtu zaměstnanců. K posílení obchodních aktivit chce Škoda Praha uzavřít alianční dohodu se Škodaexportem o spojení sil v některých teritoriích. Usiluje rovněž o dohody se Škodou Holding ohledně sporů z minulosti a o obchodním jménu a především o mimosoudní vyřešení více než miliardových sankcí od společnosti ČEZ za zpoždění Temelína. Vhodným krokem by přitom mohla být určitá kapitalizace do základního kapitálu Škody. Hlavním akcionářem Škody Praha je stát s přibližně 55 procenty akcií. ČEZ drží asi 30 procent a Škodaexport deset procent akcií. Základní jmění činí asi 550 milionů korun.

Dráhy omezí nákup náhradních dílů na rychlovlaky Pendolino

České dráhy se rozhodly omezit nákup náhradních dílů na nové rychlovlaky s naklápěcí skříní Pendolino. Zatímco minulé vedení podniku na konci loňského roku podepsalo smlouvu na odebrání součástek za zhruba 250 milionů korun, současný management chce nákup zredukovat na přibližně 50 milionů. Náhradní díly budou průběžně dodávány s jednotlivými soupravami po celou dobu jejich dodávek od výrobce. Dráhy mají postupně získat sedm sedmivozových souprav pro rychlost až 160 km/h, za které zaplatí přes 4,37 miliardy korun. První souprava by měla vyjet z výrobního závodu Alstom-Fiat letos v březnu a do zkušebního provozu v ČR dorazit na přelomu května a června. V jízdním řádu s ní bude podnik počítat v příštím roce.

Nemocnice na Bulovce je připravena na asijský zápal plic

Je pravděpodobně jen otázkou času, kdy do země přicestuje někdo s novým netypickým zápalem plic, kterému odborníci říkají těžký akutní respirační syndrom (SARS). Ochranná opatření fungují na ruzyňském letišti, informováni jsou zdravotníci i hygienici a infekční klinika v pražské nemocnici na Bulovce je připravena přijmout případné pacienty. Přednosta kliniky Jiří Beneš potvrdil, že nemocnice má bezprostřední ochranné pomůcky pro personál a samostatné místnosti s příslušenstvím, které lze hermeticky oddělit od ostatních prostor. Podle Beneše by tato opatření měla stačit, aby se případná infekce nerozšířila. Martina Havlíčková ze Státního zdravotního ústavu upozornila, že v Česku je ještě stále chřipková epidemie a mnoho lidí trpí podobnými příznaky, jakými se projevuje SARS - mají horečku, kašel, bolí je hlava. U nemoci SARS je však nutné, aby pacienti buď pobývali v jihovýchodní Asii, nebo se setkali s někým, kdo prokázaně to onemocnění měl. Choroba SARS odolává antivirové léčbě i antibiotikům. Začíná podobně jako chřipka a rychle se mění v těžký zápal plic. Její šíření však není tak rychlé jako u chřipky. Inkubační doba se pohybuje mezi třemi a sedmi dny.

CK ruší zájezdy do oblastí, které by mohla zasáhnout válka

České cestovní kanceláře začaly rušit zájezdy do oblastí, které by mohla zasáhnout blížící se válka v Iráku. Největší CK v zemi Fischer přiveze zvláštním letem své klienty z Egypta a Kypru ve čtvrtek 20. března a ruší do těchto zemí další zájezdy. Podle mluvčí CK Věry Kudynové se zrušený let týká asi 200 klientů. Na další termíny 27. března a 3. dubna CK nabízí klientům změny destinace, nepředpokládá však, že by do Egypta a na Kypr letěla. Zájem mají klienti hlavně o překnihování zájezdu na Kanárské ostrovy. Čedok zatím žádný let nezrušil. Mezinárodní situaci kolem Iráku CK monitoruje a je podle mluvčího Tomáše Brejchy připravena odlety a případně i přílety z Egypta podle vzniklé politické situace řešit. V případě zrušení zájezdu ze strany Čedoku, klientům firma vrací peníze bez storno poplatků. Klienti mohou ale využít i přesunutí termínu na pozdější dobu nebo zvolit jinou destinaci. Podle analytické společnosti Mag Consulting cestovní kanceláře nyní registrují zhruba 30 až 40procentní propad v prodeji zájezdů ve srovnání se stejnou dobou minulého roku, a to nejen do oblastí v blízkosti Iráku.

Náklady na revitalizaci domů v Brně dosáhnou téměř 9 miliard

Náklady na revitalizaci bytového fondu, který si chce Brno ponechat ve svém majetku, odhaduje magistrát na 8,7 miliardy korun. Téměř šest miliard z této částky si vyžádají opravy cihlových domů. Původní odhady přitom hovořily o 5,3 miliardy Kč, ale po upřesnění zjistily městské části spravující nemovitosti, že především cihlová zástavba v centru je velmi zanedbaná. Podle již provedených regenerací se tak u jednoho bytu zvýšila zanedbanost až na jeden milion korun. I náklady na odstranění zanedbanosti u panelových domů budou pravděpodobně vyšší. Důvodem je morální zastarání těchto bytů a nutnost zvýšit kvalitu bydlení například odhlučněním. Peníze na revitalizaci bytového fondu získává Brno například z prodeje obecního bytového fondu, z něhož bude mít město v letech 2003 až 2008 příjem podle hrubých odhadů asi 1,4 miliardy korun. Do oprav a případné výstavby nových domů se zapojuje i vybrané nájemné. Město počítá s ročním růstem výnosu z nájemného o deset procent a z magistrátního fondu rozvoje bydlení poskytne lidem na opravy do roku 2008 půjčky v objemu 250 až 300 milionů korun.

Plzeňská univerzita nabízí blízkovýchodní studia

Plzeňská Západočeská univerzita nabídne studentům v následujícím akademickém roce nový bakalářský obor blízkovýchodní studia. Zaměří se na studium kultury, dějin, ekonomiky a společnosti Blízkého východu. Zájemci se mohou hlásit do 16. května. Podle děkana fakulty humanitních studií Ivo Budila škola na tento obor přijme asi 70 lidí. Kromě toho, že studenti získají přehled o reáliích, historii a politice zemí Blízkého východu, získají i jazykové znalosti. Budeme vyučovat například arabštinu, hebrejštinu, turečtinu i další jazyky. Absolventi budou moci pokračovat v magisterském studiu například v oboru kulturní antropologie Předního východu, kde se již nyní blízkovýchodní jazyky vyučují. Uplatnění absolventi najdou například na ministerstvech, zastupitelských úřadech, v kulturních institucích, obchodních a průmyslových organizacích, vědeckých a vzdělávacích institucích.

Český germanista Ludvík Václavek se stal laureátem Herderovy ceny

Český germanista Ludvík Václavek je mezi sedmi letošními laureáty Herderovy ceny udělované nadací Aloise Toepfera F.V.S. v Hamburku. Ceny budou předány 9. května na půdě Vídeňské univerzity. Udělení ceny je pro každého odměněného dotováno 15.000 eury. Kromě toho mohou ocenění doporučit ze své země po jednom nadaném následníkovi, který dostane měsíční stipendium 920 eur ke studiu na rakouské vysoké škole podle svého výběru. Herderova cena se uděluje každoročně od roku 1964 na Vídeňské univerzitě. Nadace tak chce přispět k rozvíjením kulturních vztahů s východní Evropou, jakož i k ocenění významných přínosů těchto zemí k evropské kultuře. Čeští laureáti z různých oblastí umění a věd byli již mezi oceněnými v řadě minulých ročníků.

Národní muzeum chce zpřístupnit památník na Vítkově

Národní muzeum chce v roce 2009 zpřístupnit veřejnosti památník na Vítkově v Praze. Národní kulturní památka na kopci mezi Karlínem a Žižkovem je dlouhá léta uzavřena a návštěvníkům se otevírá jen výjimečně. Podle ředitele Národního muzea Milana Lukeše byla v pondělí schválena rehabilitace památníku. Muzejníci chtějí památku vrátit do povědomí veřejnosti a vysvětlit návštěvníkům historické souvislosti. Tomu má sloužit stálá expozice s pracovním názvem Křižovatky české státnosti ve 20. století. Má být postavena na multimediálních technologiích. Součástí koncepce je zachování pietního místa s Hrobem neznámého bojovníka. Důležité je podle muzejníků zbavit památník pověsti gottwaldovského pohřebiště. "Je to památník postavený na počest legionářům a měl v něm být pohřben Tomáš Garrigue Masaryk. Byl pro něj připraven i náhrobek, ale on to odmítl," vysvětlil správce památníku Stanislav Slavík. Po válce komunisté z objektu udělali mauzoleum Klementa Gottwalda. Záměr vybudovat expozici českých dějin 20. století Slavík vítá, protože v žádném muzeu v ČR zatím není.

Česká filharmonie po čtyřiceti letech uvede symfonii V. Sommera

Česká filharmonie s Pražským filharmonickým sborem uvede ve čtvrtek a v pátek v pražském Rudolfinu Vokální symfonii Vladimíra Sommera (1921 až 1997). Stejně jako před čtyřmi desítkami let při premiéře, i tentokrát přednese part recitátora herec Otakar Brousek. Jde o Sommerovo patrně nejslavnější dílo. V partituře pro sólový mezzosoprán, recitátora, smíšený sbor a velký orchestr použil básnickou prózu Franze Kafky V noci, fantasmagorický příběh Raskolnikovova snu z Dostojevského románu Zločin a trest a báseň Césara Pavése Přijde smrt a bude mít tvé oči. Zejména využití Kafkova textu bylo v té době v českém umění něčím zcela výjimečným. Skladba způsobila na konci 50. let minulého století u úředníků totalitního režimu tak silný odpor, že provedení nového díla pět let bránili. V březnu 1963 se však nakonec premiéra Sommerovy Vokální symfonie stala kulturní událostí roku.

Houslista Pavel Šporcl bude hrát v USA a natáčet v Japonsku

Úspěšný mladý houslista Pavel Šporcl odlétá ve čtvrtek na koncerty do New Yorku. V příštím týdnu bude pak nahrávat v Tokiu CD pro společnost Universal Japan. Jedná se o první nahrávku speciálně určenou pro tamní gramofonový trh. Během českého zimního turné letos Šporcl převzal zlatou a platinovou desku Supraphonu. Firma informovala, že ve spolupráci s Českým centrem ve Francii a francouzským distributorem zvukových nosičů Abeille Musique připravuje pro Pavla Šporcla na 11. a 12. dubna koncerty v Paříži. V květnu má být houslista pět dnů v Moskvě, kde se představí v komorním programu s klavíristou Petrem Jiříkovským. Počátkem června se na týden vrátí do Japonska. Šporcl se v dubnu a květnu objeví také na několika místech před českým publikem - ve Zlíně, na zámku Kozel na Plzeňsku, v Liberci, Znojmě, Ústí nad Orlicí, Ústí nad Labem, Turnově a v Ostravě. V Praze má hrát 7. a 24. dubna. Nové CD Pavla Šporcla vyjde na konci září. Jde o nahrávku houslových koncertů Antonína Dvořáka a Petra Iljiče Čajkovského s Českou filharmonií a dirigenty Vladimirem Ashkenazym a Jiřím Bělohlávkem.

Divadelní festival Miniteatro uvede přes 20 představení pro děti

Přes 20 divadelních představení pro děti uvedou herci na letošním ročníku festivalu Miniteatro, který 5. dubna začíná v Havířově na Karvinsku. Představí se tu sedm divadelních scén z celé republiky, která se zabývají právě tvorbou pro děti. Festival zahájí ToDivadlo z Nového Jičína hrou Tři čuníci. Chybět nebude ani pražské Divadélko Androméda, které zábavnou formou představí velikonoční svátky a tradice. Diváci se dozvědí také řadu zajímavostí o starých jarních zvycích. Opavská loutková scéna Kašpárkův svět pak 13. dubna uzavře festival pohádkou O princezně Rozmařilce. Přehlídka má soutěžní charakter. Pětičlenná odborná komise vybírá nejlepší představení, oceňuje také ženský a mužský herecký výkon, režii či hudbu. Vlastní cenu uděluje také dětská porota. Festival Miniteatro se v Havířově koná již 12. rokem. Během této doby se na něm představilo více než 80 souborů, které předvedly na 250 pohádek. Akce již navštívilo přes 20.000 dětí.

Přerovský skanzen zahajuje novou sezonu jarní výstavou

Rozsáhlou jarní výstavou zahájí v pátek novou sezonu skanzen Polabského národopisného muzea v Přerově nad Labem na Nymbursku. Expozice ve všech chalupách a výstavních prostorách představí lidové zvyky v celém jarním období. Návštěvníci budou moci vidět celé jarní zvykosloví, od masopustu se zabijačkou přes Velikonoce až čarodějnice, máje a mariánské a svatovojtěšské poutě. Expozice představí také vše kolem jarního pečení a vaření a kraslice, od tradičních polabských až po moderní netradiční formy zdobení. Samostatná výstavka bude věnována jednotlivým postním nedělím. Nová výstava potrvá do poloviny května, kdy se postupně rozplyne v normální sezonní expozici. V říjnu pak začnou velké přípravy na tradiční vánoční výstavu. Do polabského skanzenu loni zavítalo rekordních 54.000 návštěvníků. Jarní výstavu každoročně navštíví asi 15.000 lidí.

Vítěz OH v Aténách získá od ČOV milion korun

Rovný jeden milion korun obdrží od Českého olympijského výboru český sportovec, který v individuální soutěži na letních olympijských hrách v roce 2004 v Aténách vybojuje zlatou medaili. Za stříbro vyplatí ČOV půl milionu a za bronz tři sta tisíc korun. Návrh zásad ocenění držitelů cenných kovů a členů jejich realizačního týmu schválil ČOV jednomyslně na svém středečním plenární zasedání v Praze. Finanční odměny jsou připraveny rovněž pro vícečlenná družstva, tedy třeba pro štafety v atletice a v plavání, členy družstva ve stíhacím závodě cyklistů, ale i v tenisové čtyřhře, a pro kolektivy ve sportovních hrách. Nejvýše v hierarchii stojí olympijský titul fotbalistů. Za ten by Český olympijský výbor rozdělil mezi hráče devět milionů a dvě stě tisíc korun, dalších osm set tisíc je připraveno pro realizační tým. Dohromady sedm milionů by fotbalový tým dostal za prohru ve finále, ziskem bronzových medailí by si polepšil o pět milionů.

A na závěr ještě o počasí:

Bude oblačno až zataženo, místy, hlavně na severu slabý déšť, od 600 metrů sněžení. Během dne bude oblačnost místy ubývat. Teploty 6 až 10 stupňů, na horách kolem jednoho.

Tolik zprávy Radia Praha.

19-03-2003