Denní souhrn zpráv Zprávy Radia Praha

13-03-2003

Premiér navrhl odvolat ministra průmyslu Jiřího Rusnoka

Ministr průmyslu a obchodu Jiří Rusnok (ČSSD) opouští vládu. Premiér Vladimír Špidla (ČSSD) tento krok odůvodnil tím, že mezi ním a ministrem již delší dobu vázla komunikace. "Pan ministr Rusnok byl trvale zřejmě toho názoru, že vláda by měla být sestavena jiným způsobem." Rusnok dával podl premiéra přednost povolební spolupráci s ODS před koalicí s lidovci a unionisty. Rusnok svůj odchod spojuje s volbou prezidenta - zatím jako jediný člen vládní koalice veřejně přiznal, že volil Václava Klause z opoziční ODS. Právě Klaus má o Rusnokově odvolání rozhodnout, zřejmě tak učiní v pátek. Ve stejný den hodlá Špidla oznámit jméno Rusnokova nástupce. V dohledné době žádné další změny ve svém koaličním kabinetu prý nechystá. Někteří sociální demokraté i opoziční politici se pozastavili nad tím, že Špidla přistoupil k první výměně ministrů jen dva dny poté, co jeho vláda získala ve sněmovně důvěru. Mnozí jeho rozhodnutí spojují s nadcházejícím volebním sjezdem ČSSD, Špidla to ale odmítá.

Novým členem vládního týmu se má zřejmě stát úřadující předseda poslaneckého klubu ČSSD Milan Urban - čtyřiačtyřicetiletý hutní inženýr. I když dosud nepatřil mezi mediálně výrazné členy sociální demokracie, jeho vliv ve straně je podle pozorovatelů značný. Až do letošního ledna vedl silnou středočeskou organizaci ČSSD, která je základnou statutárního místopředsedy strany a ministra vnitra Stanislava Grosse. Oba politiky spojuje odstup od bývalého předsedy strany a premiéra Miloše Zemana.

Rusnok patřil k těm sociálním demokratům, kteří byli blízcí názorům Špidlova předchůdce v čele vlády i strany Miloše Zemana. Byl jedním ze čtyř poslanců nejsilnější vládní strany, kteří před třetí volbou prezidenta nepodpořili nominaci koaličního kandidáta Jana Sokola. Je ale přesvědčen, že při volbě hlavy státu se choval férově a nezpronevěřil se svému poslaneckému mandátu. Zádrhelů v komunikaci se svými vládními kolegy ani pochybení ve svém resortu si není vědom.

Politologové soudí, že Rusnokův nedobrovolný odchod z vládního křesla je zastrašovacím gestem vůči ostatním členům kabinetu, kteří nejsou zajedno s premiérem Špidlou. "Rusnok vsadil na kartu bývalého premiéra a šéfa strany Miloše Zemana, vsadil špatně," řekl ČTK politolog Tomáš Lebeda. "Je to zdvižený prst vůči opozici uvnitř ČSSD," dodal jeho kolega Michal Klíma. Ekonomičtí analytici i někteří opoziční politici hodnotí Rusnoka jako schopného odborníka. Podle ekonomů je konec jeho vládního angažmá jednoznačně politicky motivované a na české hospodářství či chystanou reformu veřejných financí nebude mít vliv. "Byl to jediný ekonom ve vládě a ekonomů je podle fanatického ideologa Špidly třeba se zbavit," řekl ČTK místopředseda ODS Petr Nečas. Šéf komunistů Miroslav Grebeníček dokonce označil Rusnoka za "profesionálně nejzdatnějšího" člena Špidlova kabinetu. Může se podle něj stát, že do podzimu padne vláda. "A může se stát, že to bude pan Rusnok, kdo bude sestavovat novou vládu," soudí předák KSČM. Bývalý premiér Miloš Zeman ČTK řekl, že byl během své vlády s prací tehdejšího ministra financí Rusnoka spokojen. Jeho odvolání ze současného kabinetu stejně jako dění v sociální demokracii Zeman označil za "šílenosti", které nechce komentovat.

Stát je vydírán anonymem, který hrozí bombou

Neznámý pachatel vydírá podle ministra vnitra Stanislava Grosse stát. V případě, že vyděračovi nebude vyplacena finanční částka v řádu milionů, hrozí výbuchem. Policie již našla funkční, velmi nebezpečnou výbušninu na železničním mostě v Olomouci. Anonym podle televize Prima hrozí, že vyhodí mosty do povětří. Gross potvrdil, že se policie případem zabývá již několik dní. Nejde podle něj o teroristický útok, ale o rize kriminální čin, i když dost závažný. Nástražný výbušný systém u olomouckého mostu byl podle Grosse funkční a schopný poměrně velké destrukce. Olomoucký kraj kvůli anonymním hrozbám bombového útoku zavedl mimořádná bezpečnostní opatření.

Prezident Václav Klaus mluvil s vicepremiérem Rychetským o amnestii, rozhodnutí zatím nepadlo

Prezident Václav Klaus na Pražském hradě hovořil s vicepremiérem a ministrem spravedlnosti Pavlem Rychetským o případné amnestii. Rozhodnutí zatím nepadlo. "Prezident vyslechl ministrovy návrhy. Rozhodnutí v této věci přijme ale až po důkladné úvaze a dalších podobných odborných konzultacích, z nichž některé již absolvoval," řekl Klausův mluvčí Tomáš Klvaňa. Prezident se zajímal především o to, zda existuje skupina vězňů, u které by stálo za to uvažovat o propuštění na svobodu.

Václav Klaus pro rakouské noviny: Považuji se za přítele Rakouska

Prezident Václav Klaus se v rozhovoru pro rakouský list Neue Kronen Zeitung vyslovil pro to, aby byl problém takzvaných Benešových dekretů přenechán historikům. "Nepatří to do dnešní politiky," řekl Klaus. K opačnému názoru rakouské strany svobodných (FPÖ), která je součástí vládní koalice, český prezident uvedl: "Respektuji politickou a názorovou pluralitu nejen doma, ale i v zahraničí a tedy i v Rakousku." Klaus zdůraznil, že se považuje za přítele Rakouska. Jak dodal, jistě nikdo nezapomíná, že jsem byl před několika lety jedním z mála evropských politiků, kteří odmítli vykonávání nátlaku na Rakousko zvenčí.

Ministr Cyril Svoboda kvůli mezinárodní situaci navštíví jen Vietnam

Český ministr zahraničí Cyril Svoboda se ze své zahraniční cesty po Asii a Oceánii vrátí předčasně v neděli. Navštíví pouze Vietnam, plánované cesty na Filipíny, Nový Zéland a do Austrálie odkládá kvůli mezinárodní situaci a napětí kolem Iráku a též kvůli tomu, že má v Praze v pondělí zasednout Bezpečnostní rada státu. Pravděpodobně se bude zabývat vyostřenou situací kolem Iráku.

Unie svobody - Demokratická unie chce, aby ČR byla nadále v protiteroristické koalici

Unie svobody-DEU si myslí, že Česká republika by měla potvrdit své členství v mezinárodní protiteroristické koalici i poté, co by Spojené státy zaútočily na Irák bez rezoluce rady bezpečnosti OSN. Novináře o tom na informoval předseda US-DEU a vicepremiér Petr Mareš. Naznačil, že pokud budou Spojené státy nuceny přikročit k vojenské akci proti Iráku bez nové rezoluce OSN, budou se velmi pravděpodobné ptát svých spojenců, zda jsou součástí koalice protisaddámovských sil. "Za US-DEU říkám, že by vláda měla odpovědět, že ČR se považuje za součást této kolice," zdůraznil.

V Kuvajtu skončilo cvičení mezinárodních koaličních sil s kuvajtskou civilní obranou

V Kuvajtu bylo zakončeno polní cvičení mezinárodních koaličních sil se složkami kuvajtské civilní obrany. Cvičení se účastnili příslušníci 1. česko-slovenského praporu radiační, chemické a biologické ochrany, dále němečtí chemici, americké složky velení a příslušníci kuvajtského integrovaného záchranného systému. Ve scénáři cvičení byl simulován raketový útok na obydlenou část hlavního města Kuvajtu a podezření, že byly použity zbraně hromadného ničení. Společné cvičení sledovalo na 80 zástupců různých zahraničních sdělovacích prostředků.

NATO investuje miliardy do výstavby české vojenské infrastruktury

Celkem 5,4 miliardy korun investuje Severoatlantická aliance do pěti projektů výstavby vojenské infrastruktury v České republice. Novinářům to na semináři ke čtvrtému výročí vstupu země do NATO řekl náměstek ministra obrany Jan Váňa. Nejvíce z těchto projektů se týká obrany vzdušného prostoru. Aliance se podílela na vzniku základního armádního komunikačního a informačního systému, nyní spolufinancuje například přestavbu letišť v Čáslavi a v Náměšti nad Oslavou. Z těchto letišť mají vzniknout dvě plnohodnotné základny taktického letectva ve standardu NATO.

V Čečensku byl zřejmě unesen pracovník české mise Člověk v tísni

V Čečensku byl zřejmě unesen pracovník české humanitární mise Člověk v tísni Ibragim Zjazikov. ČTK to potvrdil vedoucí mise sídlící v ingušské Nazrani Petr Kostohryz. Podle jeho slov Zjazikov, který působí jako koordinátor mise, zmizel již 26. nebo 27. února. Zatím prý nejsou žádné informace o tom, kdo ho unesl ani jaké jsou požadavky únosců.

Zjazikov, který je manželem novinářky Petry Procházkové, byl naposledy viděn v Grozném, když odjížděl ve voze Niva od kanceláře společnosti Člověk v tísni. Odpoledne byl na místním policejním velitelství a potom odjel směrem do Nazraně. Zprávy o tom, kde a kým mohl být přepaden, se liší. Zjazikov je příslušníkem ingušské policie a měl u sebe průkaz totožnosti. Čtyři dny po únosu bylo auto v Grozném nalezeno; bylo prý umyté, ale vykradené. Žádné stopy po střelbě na něm údajně nebyly. Podle Kostohryze jde o první případ únosu pracovníka české humanitární mise v Rusku.

Muž, který zastřelil lékaře, zemřel

Třiatřicetiletý muž, který ve středu v Praze zastřelil dvaapadesátiletého lékaře Václava Štědrého, ve čtvrtek ráno zemřel. Podlehl zranění, které si sám způsobil. Kriminalista, který se případem zabývá, ČTK řekl, že pro policii tím ale vyšetřování ještě nekončí. Kriminalisté musí vyslechnout všechny dostupné svědky, vyhodnotit důkazy a poté učinit úřední závěr, že zemřelý muž byl jednoznačně pachatelem. Střelcem byl podle mediálních informací třiatřicetiletý programátor počítačové firmy František Vít z Písku. Nemocnice ani policie nechce jeho totožnost oficiálně potvrdit. Muž docenta ortopedickém oddělení nemocnice Na Bulovce zastřelil ve středu krátce v Sarajevské ulici v Praze 2. Poté se pokusil spáchat sebevraždu a prostřelil si hlavu. Střelec byl zřejmě nespokojen s tím, jak ho lékař léčil.

Vrchní soud potvrdil, že Dicksonovo vydání je právně přípustné

Pražský vrchní soud potvrdil, že rozhodnutí pražského městského soudu vydat údajného teroristu Michaela Dicksona ke stíhání do Německa, je v souladu s českým právem. O tom, zda Dicksona vydat, či ne, musí nyní rozhodnout ministr spravedlnosti Pavel Rychetský. Dickson byl zatčen v prosinci v ČRna základě mezinárodního zatykače. Německé orgány ho podezřívají, že se jako člen nejméně pětičlenné buňky Irské republikánské armády (IRA) zúčastnil 28. června 1996 útoku na základnu britské armády. Dickson obvinění odmítá a tvrdí, že nikdy nebyl a není členem IRA.

Banky neponesou větší odpovědnost za ztrátu platební karty; bojí se podvodů

Většinu škody ze ztráty nebo zneužití platební karty ponese v České republice nadále její majitel. Podle Sdružení pro bankovní karty mají české banky obavu, že pokud by převzaly vysokou zodpovědnost za ztrátu karty, stávalo by se velké množství podvodů. Na tiskové konferenci to uvedl výkonný ředitel Sdružení Milan Zátka. Většina českých bank se tak nehodlá řídit doporučením České národní banky, která navrhuje, aby klient v době, než nahlásí odcizení karty, nesl odpovědnost za ztrátu jen do 4500 korun. Podle Zátky mají banky zkušenost, že jakmile se objeví příležitost ke zneužití platební karty, mnoho lidí jí využije. Podvodník by mohl zaplatit velké částky nebo vybrat vysoký obnos peněz a následně ohlásit ztrátu karty a odmítnout zodpovědnost za takovou transakci.

Průmysl pokračuje pátý měsíc v růstu

Česká průmyslová výroba si udržela rostoucí trend i v lednu, kdy meziročně stoupla o 6,4 procenta. Průmysl se tak zvyšuje nepřetržitě již pátý měsíc. Tempo růstu ale v lednu mírně zpomalilo z prosincových 6,6 procenta. Mezi tahouny českého průmyslu nadále patří výroba gumy a plastů, která v lednu vzrostla o 19,3 procenta. Růst produkce kolem deseti procent vykázala také výroba elektroniky a dopravních prostředků. Výroba naopak pokulhává již delší dobu v kožedělném průmyslu, který v prvním měsíci roku zaznamenal propad produkce téměř o 30 procent.

Průměrná hrubá mzda loni vzrostla na 15.707 korun

Průměrná hrubá mzda v České republice loni vzrostla na 15.707 korun, tedy více než o tisícovku. Průměrný Čech si tak vydělal o 7,3 procenta více než předloni, reálně mu mzda stoupla o 5,4 procenta. Oznámil to Český statistický úřad. Výsledky jsou v souladu s očekáváním trhu. Mzdový vývoj v podnikatelské a nepodnikatelské sféře byl loni odlišný. V podnikatelské sféře se průměrná mzda zvýšila o 6,7 procenta na 16.016 korun. Ve veřejné sféře se loni průměrná mzda zvýšila o deset procent na 14.476 korun. Nejvyšší mzdy vyplácejí v České republice banky a pojišťovny; průměrná mzda v tomto odvětví v loňském roce činila 31.541 korun. Na opačném konci spektra byli loni zemědělci či myslivci, kteří si v průměru vydělali 11.636 korun.

Reálné mzdy v ČR loni rostly nejrychleji od roku 1999. Řekl to hlavní ekonom Patria Online David Marek. Díky výraznému zvýšení mezd mohla loni dynamicky růst spotřeba domácností, která tak zřejmě udržela tempo růstu ekonomiky na solidní úrovni. Na druhé straně byl loni vysoký mzdový růst nadměrnou zátěží pro firmy, státní úřady či nemocnice, což odrazilo ve vyšší nezaměstnanosti, dodal.

Ve volbách by nyní zvítězila ODS, před KSČM a ČSSD

Zvolení bývalého dlouholetého předsedy ODS Václava Klause do čela státu posílilo pozice občanských demokratů. Podle volební prognózy společnosti TNS Factum by ODS na začátku března vyhrála volby do Poslanecké sněmovny se ziskem 34,4 procenta hlasů. Mírně si polepšili i komunisté, kteří by podle prognózy vyšli z voleb jako druhá nejsilnější strana s minimálním náskokem před vládní ČSSD. KSČM by podle TNS Factum obdržela 22,3 procenta hlasů, třetí ČSSD 22,2 procenta hlasů. Volební prognóza ČSSD se pomalu zhoršuje od loňského října, letos její pokles urychlily události kolem volby prezidenta. Lidovcům přisuzuje volební prognóza zisk 8,5 procenta hlasů. Unionisté by obdrželi 4,7 procenta hlasů, a těsně by tak zaostali za pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup do sněmovny.

Vyjma Prahy jsou všechny kraje výrazně pod úrovní hrubého domácího produktu Evropské unie

Ekonomické úrovni Evropské unie v České republice úspěšně konkuruje pouze Praha. Její hrubý domácí produkt /HDP/ na obyvatele byl v roce 2001 na 132,2 procenta unijního průměru. Druhý nejlepší kraj, Plzeňský, dosahuje 58,5 procenta unijního průměru. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Růst HDP v Praze je proti průměrnému růstu evropské patnáctky vyšší. Praha se tak výkonností ekonomiky rychle vzdaluje zbytku republiky. Všechny ostatní české regiony se v letech 1996 až 1999 vyvíjely pomaleji než Evropská unie. V roce 2000 přišlo oživení a úroveň HDP unie a českých regionů se mírně sblížila.

Ramiro Cibrian: ČR musí mít před vstupem do EU dost kvalitních projektů

Česká města a regiony musí být připraveny, aby hned od prvních dnů po vstupu země do Evropské unie dokázaly využít nabízené finanční možnosti. "Potřebujeme dobře připravené projekty..., které odpovídají evropským normám," řekl velvyslanec a vedoucí Delegace Evropské komise v České republice Ramiro Cibrian po své návštěvě Kutné Hory. ČR má podle něj obrovské kulturní dědictví a mnoho historických památek - jednou z nich je i Kutná Hora. "Členství v unii přinese zvýšený turistický ruch," uvedl Cibrian. Peníze z EU by proto podle něj mohly posloužit například k zlepšení infrastruktury, dopravy a služeb ve městě. Kutnohorský starosta Ivo Šalátek (ODS) řekl, že město samo není schopno na peníze z evropských programů dosáhnout. Šanci uspět proto vidí v regionální spolupráci - založili už proto s okolními obcemi mikroregion Kutnohorsko. O konkrétních projektech teprve jednají.

Vláda dokončila zákon o uznávání kvalifikace na českém trhu práce

Zákon o uznávání profesních kvalifikací, který by měl usnadnit cizincům přístup na český pracovní trh, předložila vláda Poslanecké sněmovně. Mezi zeměmi EU platí zásada vzájemného uznávání kvalifikace, která usnadňuje pohyb osob po celém společenství. Absenci zákona kritizovala v úterý Evropská komise. Návrh zákona se týká zhruba 470 regulovaných povolání a odborných činností. Vychází sice z principu vzájemné důvěry jednotlivých zemí v rovnocennost formálních kvalifikací, ale pro ochranu občanů upravuje možnost přezkoumání odborné kvalifikace poskytovatele služeb.

Fámy o problémech dalších bank nejsou opodstatněné

Česká národní banka zaznamenala šířící se fámy o ohrožení vkladů klientů některých tuzemských bank. Fámy zřejmě souvisejí se situací v Union bance a Plzeňské bance a nejsou podle centrální banky opodstatněné. Fámy o údajných problémech Československé obchodní banky se po západních Čechách šíří už týden zejména prostřednictvím anonymních SMS zpráv. V jiných krajích nervozita nepanuje.

Ukrajinci v ČR: Jsme diskriminováni, nevpouštějí nás na diskotéky

Ukrajinci žijící v ČR si stěžují na diskriminaci. Majitelé diskoték je nechtějí vpouštět do svých podniků. Skupinu ukrajinských studentů údajně v sobotu odmítli vpustit do pražského podniku Disco Letná s odůvodněním, že jako Ukrajinci tam nemají co dělat. "Není to přitom jediný případ," řekl Borys Čykulaj z občanského sdružení Fórum Ukrajinců ČR, které podobné případy monitoruje. Členové sdružení se rozhodli poslední stížnost v letenské diskotéce prověřit. "Za necelou půl hodinu jsme tam přijeli. Vzápětí nám obsluha položila otázku: "Jste Ukrajinci? Vstup pro Ukrajince je zakázán," uvedl Čykulaj. Cizinci přivolali policii. Hlídka se však podle Čykulaje nejprve snažila do incidentu nezasahovat a se slovy: "Tak proč sem chodíte, když vás nechtějí?" věc uzavřít. Na naléhání členů sdružení ale nakonec sepsala protokol. "O incidentu jsme vyrozuměli i kancelář ombudsmana," uvedl Čykulaj.

O povolení vycestovat do USA žádají v ČR ročně desetitisíce lidí

Tvrzení, že Spojené státy americké jsou země neomezených možností, láká za oceán už dlouho lidi z celého světa. Mezi těmi, kteří se rozhodnou ověřit jeho platnost, je každoročně i mnoho mladých Čechů. "Velvyslanectví Spojených států udělilo minulý rok v České republice přibližně 30.000 víz," uvedla Helena Stehlíková z tiskového oddělení americké ambasády v Praze. Odmítla ale říct, kolik žádostí bylo zamítnuto. Nejpočetnější skupinu mladých Čechů tvoří už více než deset let ti, kteří chtějí vylepšit své postavení a doufají, že to, na co by doma vydělávali léta, nashromáždí v USA díky silné měně za několik měsíců.

Méně početnou, ale stále se rozrůstající skupinou Čechů v USA, jsou studenti. Mladí lidé sbírají zkušenosti za oceánem už na středních školách. Mnohem víc jich ale odchází na univerzity, ať už s nebo bez pomoci nejrůznějších grantových komisí. Americké školy sice nepatří k nejpopulárnějším, už kvůli vysokým nákladům, ale když se Češi rozhodnou, že odejdou do USA, nebojí se hlásit na renomované univerzity a nezřídka patří k premiantům. Podle údajů americké organizace Open Doors se počet českých studentů na vysokých školách ve Spojených státech rok od roku zvyšuje. Na přelomu let 2000 a 2001 poprvé přesáhl tisícovku. V následujícím školním roce studovalo v USA už 1152 Čechů.

Další skupinu mladých Čechů tvoří ti, kteří si v USA legálně vydělávají, a mnohdy tolik, že to u jejich krajanů doma vzbuzuje závist. Jde hlavně o sportovce, nebo o lidi z počítačové branže, kterých si v Americe velice cení. Všem, kteří se v zemi rozhodnou usadit bez povolení k pobytu a k práci, hrozí vyhoštění. Zákon o přistěhovalectví prošel v uplynulých letech hned několika úpravami a Imigrační úřad dostává od vlády každoročně víc peněz. Úměrně tomu se zvyšuje i počet deportovaných, i když jde stále o poměrně nízká čísla.

Cenu Homo Homini dostanou tři obhájci lidských práv z Vietnamu

Třem zastáncům náboženských a demokratických svobod z Vietnamu udělila společnost Člověk v tísni při České televizi cenu Homo Homini za rok 2002. Dva buddhističtí mnichové a římskokatolický kněz získali ocenění za osobní statečnost a již 30 let trvající vzdor proti vietnamskému komunistickému režimu, informovala Marie Wichterlová ze společnosti Člověk v tísni. Všichni tři laureáti jsou nyní vězněni.

Držitelem ceny se stal šestaosmdesátiletý patriarcha Jednotné buddhistické církve Vietnamu Thich Huyen Quang. V roce 1993 vyzval k demokratickým reformám ve Vietnamu, včetně povolení činnosti politických stran a konání svobodných voleb. Nyní ho úřady drží v domácím vězení, má vážné zdravotní problémy. Obdobný osud má i další oceněný vůdce Jednotné buddhistické církve ve Vietnamu Thich Quang Do. Pětasedmdesátiletý mnich byl z politických důvodů vězněn a zadržován přes 20 let. Nyní žije v izolaci bez lékařské péče v jednom z klášterů v Ho Či Minově Městě. Třetím laureátem je sedmapadesátiletý římskokatolický kněz Nguyen Van Ly. Kvůli své snaze o dodržování náboženských svobod ve Vietnamu byl opakovaně vystaven brutálnímu zacházení ze strany vládních úřadů. V roce 2001 byl odsouzen k 15 letům vězení a pěti letům domácího vězení.

Romští asistenti motivují děti ke studiu a jsou pro ně vzorem

Romští asistenti působící v přípravných třídách a v základních školách jsou mostem mezi učiteli, školou a romskou komunitou. S jejich pomocí se úspěšně daří motivovat děti ke vzdělávání, řekl Karel Tomek z ministerstva školství. Na českých školách jich působí přes 300. Jsou většinou v oblastech, kde žije větší komunita Romů, například na Ostravsku, Mostecku a Ústecku. Přípravné třídy, jichž je přes 100, navštěvují děti, které nechodily do mateřské školy. Naučí se v nich základní dovednosti, které jim umožní nastoupit na základní školu. Díky těmto třídám se také výrazně zmenšuje jejich neúspěšnost v základní škole, podotkl Tomek. Náročná práce romských asistentů je podle Tomka nedoceněná. Pomáhají učiteli, dětem, chodí do rodin a někdy žáky musí do třídy dovést.

Obezitou je postiženo 13 procent dětí ve věku od 7 do 11 let

Obezitou je postiženo 13 procent českých dětí ve věku od sedmi do 11 let. Zvláště alarmující je, že stoupá podíl extrémně obézních dětí. Za deset let se jejich počet zdvojnásobil na šest procent. Obezita v dětství přináší řadu fyzických i psychických potíží a představuje značné zdravotní riziko v dospělosti. Podle Václavy Kunové ze sdružení odborníků Fórum zdravé výživy se na vzniku obezity podílí řada faktorů. Do určité míry ji dítě dědí. Je-li při těle jeden rodič, je čtyřicetiprocentní pravděpodobnost, že bude mít nadváhu i jeho potomek. U obou obézních rodičů se tato "šance" zvyšuje až na 70 procent. Jen u pěti procent dětí s nadbytečnými kilogramy lze zjistit čistě hormonální nebo genetickou příčinu. U ostatních je obezita způsobena nadměrným přísunem energie.

Na TBC bylo vyšetřeno 40 bezdomovců, dva budou hospitalizováni

Lékaři v pražské nemocnici Na Bulovce ve čtvrtek vyšetřili v rámci programu motivovaného vyhledávání tuberkulózy u bezdomovců 40 lidí bez střechy nad hlavou. U dvou zaznamenali podezřelé nálezy, řekl vedoucí Národní jednotky dohledu nad TBC Luděk Trnka. Program byl v Praze zahájen loni v květnu. Lékaři z Bulovky při něm spolupracovali s desítkou nestátních organizací, jejichž pracovníci vyhledávali bezdomovce a doporučovali jim vyšetření.

Od loňského května do konce února doporučili dobrovolníci k vyšetření 1624 bezdomovců. Z nich se individuálně dostavilo do nemocnice 1275, to je 79 procent, řekl Trnka. Kvůli nálezům na plicích bylo hospitalizováno 30 lidí. Současně měli bezdomovci šanci využít autobusů, které je převezly do nemocnice. O čtvrteční, v pořadí třetí svoz byl velký zájem. "Ráno přišlo k hlavnímu nádraží, odkud jsme vyjížděli, čtyřikrát více lidí, než kolik jsme byli schopni vyšetřit," řekl Trnka. Ke zjištění jednoho aktivního tuberkulózního onemocnění bylo třeba vyšetřit 110 bezdomovců. U ostatní populace by to bylo 9000 vyšetření. "Rozdíl je tudíž téměř desetinásobný v neprospěch bezdomovců," uvedl Trnka.

V Česku je odhadem 10.000 až 14.000 bezdomovců, z nichž většina projde během roku Prahou. Za deset měsíců se jich podařilo vyšetřit asi 17 procent. Program motivovaného vyhledávání tuberkulózy u bezdomovců zatím funguje pouze v hlavním městě. Magistrát na něj loni vyčlenil 300.000 korun. Trnka ale počítá s rozšířením programu do severních Čech a Moravy. V roce 2001 bylo v ČR 1350 případů tuberkulózy, 71 lidí zemřelo. Proti minulým letům dochází k poklesu počtu onemocnění.

Dílo slavného architekta Loose nabídne výstava v Praze

Dílo slavného rakouského architekta Adolfa Loose nabídne výstava, kterou veřejnosti představí Muzeum hlavního města Prahy. Na základě asi 20 modelů budov a fotografické dokumentace srovná Loosovo funkcionalistické období s dílem jeho neméně známého kolegy Le Corbusiera. Výstava se koná při příležitosti 70. výročí úmrtí Loose, autorem expozice je pedagog technické univerzity v nizozemském Delftu Max Risselada.

Adolf Loos, který se narodil v roce 1870, byl jedním z nejvýznamnějších architektů předválečné a meziválečné Evropy. Za vrchol jeho tvorby považují odborníci Müllerovu vilu v pražských Střešovicích. Navrhoval interiéry i exteriéry. Do architektonické praxe zavedl pojem raumplan, tedy prostorový plán. Dům nedělí na patra, ale provádí různé přechody mezi úrovněmi. Patra se proto prolínají a prostory na sebe navazují. Kromě Müllerovy vily se mezi jeho významná díla řadí i vídeňská Strossova vila a Ruferův dům.

Pražská Stromovka bude opět přístupná zřejmě od dubna

Pražská Stromovka, poškozená loňskou povodní, by měla být opět přístupná od dubna. Bude záležet na tom, zda se magistrátu podaří včas vyčistit cesty. Nyní mohou obyvatelé pouze do třetiny parku. Srpnová velká voda napáchala ve Stromovce značné škody. Spadlo zhruba 170 stromů, dalších téměř osm desítek bylo či bude vykáceno. Magistrát vložil po povodni do obnovy Stromovky už asi 34 miliony korun.

Ornitologové: Letošní zima zpozdila přílet ptáků o týdny

Až o tři týdny zpozdilo podle ornitologů přílet ptáků ze zimovišť letošní studené počasí. Opeřence, kteří pobývali přes zimu v jižní Evropě, zaznamenávají na českém území až v těchto dnech. Na polích a lukách se již objevila například hejna špačků, skřivanů a čejek chocholatých. Na Olomoucku již odborníci spatřili i prvního bílého čápa.

Irským hudebním festivalem začaly v Praze oslavy svátku sv. Patrika

Irským hudebním festivalem začaly v Praze oslavy tradičního irského svátku sv. Patrika. Tato hudební přehlídka se v ČR koná už pošesté a ve vybraných barech a restauracích nabídne koncerty irských i českých hudebních a tanečních skupin. Do 17. března Pražané i návštěvníci metropole mohou oslavovat tohoto světce Guinnessem, ústřicemi a celozrnným chlebem, společně se radovat, pít a zpívat. Patronem letošního festivalu je spisovatel Ivan Klíma, který Irsko miluje. Do Prahy přijede například světový šampion v otevírání ústřic Vincent Graham.

Roztocké muzeum představuje motýly ze sbírky Josefa Háši

Dech se tají při prohlídce výstavy ve Středočeském muzeu v Roztokách u Prahy. Obsahuje totiž tisíce pestrobarevných motýlů ze sbírky Josefa Háši. Entomolog, který zemřel v roce 1974, nashromáždil úctyhodnou kolekci. Jeho motýli patří k 743 druhům, což představuje více než čtvrtinu těch, kteří byli zjištěni v Čechách. Výstavu doplňují jeho kresby motýlů, rostlin, ale i hub a snímky lokalit, kam jezdil. Součástí expozice je i neobvyklá sbírka vývojových stádií 25 druhů motýlů, čítající 1385 kusů.

Poborského vyšlo vulgární chování v Ostravě na 60.000 korun

Karel Poborský dostal za své vulgární chování po ligovém utkání Baník Ostrava - Sparta Praha od disciplinární komise fotbalového svazu pokutu šedesát tisíc korun. Při odchodu ze hřiště vulgárním způsobem odmítl žádosti novinářů deníků Právo a Blesk o rozhovor a navíc do jednoho strčil.

Počasí

Bude oblačno, denní teploty 1 až 5 stupňů Celsia.

13-03-2003