Denní souhrn zpráv Zprávy Radia Praha

07-03-2003

Václav Klaus se oficiálně ujal své funkce prezidenta republiky

Ve Vladislavském sále Pražského hradu proběhla v pátek odpoledne slavnostní inaugurace nového prezidenta republiky. Václav Klaus, kterého český parlament zvolil novou hlavou státu právě před týdnem, složil Ústavou předepsaný prezidentský slib. V inauguračním projevu poděkoval poslancům a senátorům za své zvolení, ocenil i zásluhy svého předchůdce Václava Havla a přislíbil, že bude prezidentem všech občanů. "Chci přispět k větší důvěře občanů v naši politickou scénu, v naše demokratické instituce a v naše politické strany. Naši spoluobčané musí mít jistotu, že jejich zájmy reprezentují pro ně viditelní, jimi zvolení politikové, a že se nerozhoduje v žádných tajemných seskupeních, která neprošla volebním ohněm," prohlásil nový prezident. Během inaugurace zaznělo 21 dělových salv a nad Pražským hradem znovu zavlála prezidentská standarta. V sále bylo přítomno několik set zákonodárců, členové diplomatického sboru, novináři a další hosté. Byl mezi nimi i bývalý prezident Václav Havel se svou ženou Dagmar. Při jejich příchodu do sálu všichni povstali a aplaudovali. Někteří poslanci a senátoři se však inaugurace nezúčastnili. Do prezenční listiny se nezapsalo 22 poslanců, z nichž sedm bylo řádně omluveno. Podle odhadu chyběla také necelá desítka senátorů.

Na vojenskou přehlídku přišli Klausovi příznivci i odpůrci

Inaugurace prezidenta Václava Klause vyvrcholila slavnostní vojenskou přehlídkou na třetím nádvoří Pražského hradu. Pochod čestné jednotky sledovalo asi tisíc Klausových příznivců, ale i několik odpůrců. Oba tábory se napadaly slovně a pár občanů dokonce i fyzicky. Klausovo následné setkání s lidmi to ale nijak neovlivnilo. Prezident po odchodu vojáků pozval lidi, shromážděné za provazovými zábranami, aby přišli blíž. Na rozdíl od svého předchůdce Václava Havla nehovořil z balkónu, ale z malého pódia přímo na nádvoří, a tak se krátce ocitl spolu s ministrem obrany Jaroslavem Tvrdíkem uprostřed davu. Lidé se snažili prezidentovi stisknout ruku a atmosféra místy připomínala volební mítink.

Politici věří, že Klaus své prezidentské sliby splní

Politici věří, že prezident Václav Klaus se bude řídit sliby a závazky ze svého inauguračního projevu během celého pětiletého mandátu. Klausův projev se líbil premiérovi a šéfovi ČSSD Vladimíru Špidlovi. "Byl to jasný prezidentský projev člověka, který má přesnou představu, co obnáší funkce prezidenta podle české Ústavy," řekl Špidla. Komunisté, kteří přispěli ke Klausovu zvolení, spojují s příchodem nového prezidenta na Hrad posílení své role. "Počkejme si na to, jestli pan prezident, když hovořil o tom, že byl zvolen napříč celým politickým spektrem, to potvrdí i svými postoji," uvedl místopředseda KSČM Jiří Dolejš. Předseda unionistů Petr Mareš soudí, že Klaus měl více prostoru věnovat svému předchůdci. Ministr dopravy a místopředseda KDU-ČSL Milan Šimonovský považuje Klausovu první oficiální řeč v nové roli za velmi dobrý začátek jeho pětiletého funkčního období.

Klausovo zvolení je podle malých stran prohrou demokracie a demokratů

Jako prohru demokracie a všech demokratů označili zástupci malých pravicových stran zvolení Václava Klause prezidentem republiky. Kritizují, že Klaus se v cestě na Hrad spojil s komunisty. Tvrdí, že ho však budou respektovat v jeho krocích. Věří, že Klaus bude "prezidentem hájícím dar svobody, úctu k lidským právům a rovnost před zákonem". Představitelé malých stran současně prohlásili, že jejich parlamentní zástupci pro Klause minulý týden nehlasovali. Považují proto za nepravdivý Klausův výrok, že získal hlasy všech parlamentních uskupení. "Je mi líto, že hned první věta Václava Klause po zvolení byla lží. Doufám, že těch lží bude ubývat a že se přikloní ke krédu Tomáše Garrigua Masaryka žít v pravdě a nebát se a nekrást," řekl nezávislý senátor Martin Mejstřík.

Česku nehrozí žádná nová bezpečnostní rizika

Žádná nová bezpečnostní rizika České republice nehrozí. Vyplynulo to z pátečního jednání Ústředního krizového štábu. Jak uvedla mluvčí ministerstva vnitra Gabriela Bártíková, štáb nepřijal žádná další bezpečnostní opatření. Před třemi týdny zavedl zpřísněná bezpečnostní opatření v souvislosti s napětím v Iráku. Policisté i hasiči chrání klíčové objekty v zemi, například pražské ruzyňské letiště. Kvůli obavám z teroristického útoku pomáhá s jeho ostrahou také armáda. Vojáci hlídají radarový systém letiště a letištní plochu. Hasiči preventivně zkontrolovali 325 objektů, zejména skladů a provozoven, ve kterých jsou uloženy nebezpečné látky, kontrolovali také místa, kde se shromažďuje více lidí, například nádraží a metro. Nepřetržitě je sledována jaderná elektrárna Dukovany na Třebíčsku. Přísná bezpečnostní opatření platí také na vodních dílech, například Dalešice, Mohelno, Orlík a Slapy. Policie důkladněji kontroluje pobyt cizinců na území České republiky a zpřísnila i opatření na českých hranicích. Zesílila ochranu takzvané zelené hranice a kontrolu osob a dopravních prostředků na hraničních přechodech.

ČR může jednat o přesunu amerických vojáků na své území

Ministr zahraničí Cyril Svoboda v rozhovoru pro Český rozhlas připustil, že dohady o přemístění amerických vojsk z Německa na české území nejsou zcela "vymyšlené". Současně však naznačil, že by šlo o přesun, který by z hlediska vzdálenosti nebyl asi pro Spojené státy zajímavý. Možnost přemístění americké armády dislokované v Německu nadhodil polský list Gazeta Wyborcza. Odborníci však upozornili, že přesun by si vyžádal v ČR vybudování potřebné infrastruktury jako škol, nemocnic, cest, letišť a zábavních zařízení. Navíc by šlo o politicky velmi citlivou záležitost. Svoboda, který je od středy na návštěvě Spojených států, jednal ve čtvrtek s resortním kolegou Colinem Powellem. O přemísťování jednotek do ČR se však nehovořilo.

Policie vylučuje jakoukoli vinu na sebeupálení Zdeňka Adamce

Kriminalisté vylučují, že by měli jakoukoli vinu na tragickém činu devatenáctiletého studenta Zdeňka Adamce, který se ve čtvrtek upálil v Praze. Zástupce ředitele pelhřimovské policie Jiří Košler tak reagoval na vyjádření chlapcova otce, který prohlásil, že za smrt jeho syna může policie. Ta obvinila Zdeňka Adamce z trestného činu podněcování k trestným činům. Adamec věnoval své internetové stránky takzvaným darkerům, kteří přerušují dodávky elektřiny úmyslnými zkraty vysokého napětí. Obviněný student podle Košlera požádal policisty, aby o jeho stíhání neinformovali rodiče. Teprve v pondělí 3. března vyšel v jednom z deníků článek, který obviněného identifikoval jako Zdeňka A., studenta pelhřimovské průmyslovky, tvůrce stránek pro darkery. Policisté nebudou údajné nařčení otce nijak řešit, protože chápou, v jaké psychické situaci se po smrti jediného syna nalézá. Zdeněk Adamec se na svůj čin zřejmě připravoval už několik hodin předem. Bezpečnostní videokamery jej totiž v horní části Václavského náměstě zaznamenaly už večer a v noci na čtvrtek. Podle policie se Adamec choval nápadně, zastavoval náhodné kolemjdoucí a snažil se s nimi mluvit.

Iráčané žijící v ČR jsou proti Saddámovi, s válkou ale nesouhlasí

Příslušníci irácké menšiny, kteří žijí v České republice, vítají tlak mezinárodního společenství na irácký režim Saddáma Husajna. Proti chystanému útoku USA na Irák však protestují, protože se obávají, že by znamenal destrukci celé země. "Za válku by platili nevinní lidé," řekl Zajdán Muhsín z Iráckého klubu v České republice. Proti válce budou členové klubu protestovat na demonstraci, která se sejde v neděli odpoledne na Letenské pláni v Praze. Průvod demonstrantů se vydá k iráckému a americkému velvyslanectví, kde oběma chtějí předat svá prohlášení. Dobytí Iráku Američany by podle českých Iráčanů ke stabilizaci situace v regionu nepřispělo. Případná loutková vláda, kterou by USA po Saddámově pádu mohla nastolit, by si podle nich vzhledem k mentalitě Iráčanů nezískala autoritu obyvatel země. Americký útok na Irák by také mohl být motivem pro příklon k terorismu i u těch Arabů, kteří dosud terorismus odmítají. Za nejlepší řešení by představitelé Iráckého klubu považovali dobrovolný odchod Husajna do exilu.

Válka v Iráku by českou ekonomiku připravila o 8 a půl miliardy korun

Devizové příjmy České republiky z turistiky by se podle České centrály cestovního ruchu v případě vypuknutí války s Irákem propadly až o 8,5 miliardy korun. Česko by mělo letos navštívit podle odhadů až pět milionů turistů. Pokud však vypukne konflikt s Irákem, mohl by jejich počet klesnout až o tři čtvrtě milionu. Obavy z teroristických útoků by snížily počet turistů celosvětově. Pro ČR to znamená méně turistů z USA, arabských zemí, Izraele, Japonska a východní Asie. Nižší počet turistů by ohrozil i tuzemskou zaměstnanost. Podle ředitele centrály Davida Gladiše by mohlo dojít až ke ztrátě asi 17 tisíc pracovních míst v oblasti cestovního ruchu. Podle předběžných údajů Českého statistického úřadu se za celý loňský rok ubytovalo v českých hotelích 4,6 milionu hostů ze zahraničí. Proti předchozímu roku to bylo o 15 procent méně. Turisté v průměru zůstávají 5,7 dne a utratí 61 dolarů na osobu a den.

Údajný vlastník půdy pod Temelínem chce dál bojovat o pozemky

Bývalý emigrant, nyní rakouský občan Josef Veselý, který se prohlašuje za majitele pozemků pod jadernou elektrárnou Temelín, hodlá požádat rakouské úřady o pomoc s vymáháním restituce od českého státu. U českých úřadů zatím vytrvale naráží na neúspěch hlavně proto, že nemá české občanství. Veselý tvrdí, že má v Česku pozemky, které mu bývalý československý komunistický režim 1971 bez náhrady zestátnil. Kromě toho vlastní také pozemky, které zdědil po matce. Z toho pod Temelínem se nalézá zhruba pět hektarů. Pětapadesátiletý muž, který se ve Vídni živí jako stavební technik, žádal v tomto týdnu o podporu českou ambasádu ve Vídni. Už poněkolikáté ale dostal upozornění, že jako rakouský občan musí řešit svoje problémy prostřednictvím rakouských úřadů.

Odboráři v elektrárnách odvolali stávkovou pohotovost

Odboráři firmy ČEZ v elektrárnách Poříčí, Chvaletice, Hodonín, teplárně Dvůr Králové a jaderných elektrárnách Dukovany a Temelín ve čtvrtek odvolali stávkovou pohotovost. Uspokojily je dohody s vedením firmy o růstu mezd a propouštění a sliby vládních představitelů o koncepci privatizace ČEZ. Vedení ČEZ podle nich písemně potvrdilo dosavadní ústní dohody o formě nárůstu mezd pro letošní rok, který bude v průměru činit 5,6 procenta. Odbory Dukovan a Temelína odvolaly pohotovost poté, co se s vedením dohodly, že o propouštění v těchto elektrárnách se bude jednat podle kolektivní smlouvy. Dosud chystané propouštění nemělo podle nich systém a ve svém důsledku mohlo ohrozit jadernou bezpečnost. Odboráři jaderných elektráren byli ve stávkové pohotovosti od poloviny února. Elektrárny Poříčí, Chvaletice, Hodonín a teplárna Dvůr Králové byly v pohotovosti od minulého pondělí.

Romové mají svou zaměstnaneckou agenturu

Prvních 500 Romů z celého Moravskoslezského kraje by se v letošním roce mělo zúčastnit rekvalifikačních kursů, které pro ně připravila Romská zaměstnanecká agentura. Ta chce pomoci snížit vysokou nezaměstnanost Romů. Pobočky agentury zatím fungují v Ostravě, Brně a Přerově. V budoucnu by však měly být v každém krajském městě. Podle předsedy představenstva agentury Milana Polhoše se v současné době Romové dostali na okraj společnosti. Je mezi nimi téměř stoprocentní nezaměstnanost. Jeho agentura se proto spojila s 13 významnými stavebními firmami, které přislíbily pomoc při řešení romské nezaměstnanosti a jsou ochotny zaměstnávat příslušníky této menšiny. Romové by se tak v budoucnu mohli zapojit například do výstavby dálnice D47, která by měla Ostravu napojit na dálniční síť. Agentura by ještě letos chtěla pro Romy najít zhruba 1000 nových pracovních míst. Do prvních rekvalifikačních kursů zaměřených na zednické práce nastoupí Romové již 15. března. Agentura by do konce roku chtěla připravit také semináře o práci na počítači či zahradnický kurs. Zaměstnanecká agentura je financována ministerstvem práce a sociálních věcí, na projekty pak přispívá EU. Zhruba 30 procent tvoří vlastní prostředky. Jde o členské příspěvky, které od svých členů získává Sdružení romských podnikatelů a soukromníků v ČR.

V téměř celé Praze zavlají v pondělí tibetské vlajky

Tibetské vlajky, které mají připomenout porušování lidských práv v Tibetu, zavlají v pondělí na všech radnicích městských částí hlavního města s výjimkou Prahy 11. Ač se i v této části metropole vlajka v předešlých letech vyvěšovala, letos s tím radní Jižního Města nesouhlasili. Vyvěšování vlajek symbolizuje podporu Tibeťanům, kteří odmítají čínskou nadvládu. V metropoli má už několikaletou tradici. Jednou z vůbec prvních městských částí, která se připojila k celosvětové akci Vlajka pro Tibet, byla Praha 3 v roce 1996. K připomínce krvavě potlačeného povstání Tibeťanů ve Lhase v roce 1959 se postupně připojovaly další radnice. Žádné problémy s tím neměla a nemá ani radnice Prahy 6, v jejíž blízkosti sídlí čínské velvyslanectví. Nad žižkovskou radnici bude vlajka v 15:00 vyvěšena slavnostně. Radnice připravila kulturní program, přednášku s promítáním diapozitivů a vernisáž dobových i současných fotografií z Tibetu. Během celého programu bude podáván tibetský čaj.

Na obnovu domů po srpnových povodních chybí až 1,5 miliardy

Zhruba 1,5 miliardy korun chybí Praze 8 na odstranění škod, které srpnové povodně napáchaly na obecních domech. Podle starosty Prahy 8 Josefa Noska jsou další škody na metru a silnicích. Karlín a Libeň patří mezi pražské čtvrti, které loňské záplavy postihly nejvíce. Podle finančního náměstka pražského primátora Jiřího Paroubka však osmá pražská část dostane peníze, jakmile přijde s konkrétními projekty. Peníze magistrát poskytne z vlastních prostředků a z půjčky od Státního fondu rozvoje bydlení, která může být čerpána až do výše 1,5 miliardy korun. Další finance půjdou z Fondu solidarity, do něhož Evropská unie poskytla republice celkem čtyři miliardy korun. Peníze do Karlína a Libně mohou plynout i z ministerstva pro místní rozvoj formou nenávratné půjčky. Na jeden dům ministerstvo poskytuje 200.000 až 700.000 korun. Do oprav domů Praha 8 zatím investovala kolem 400 milionů korun. Záplavy v Karlíně a Libni zasáhly 1100 domů.

Libiš postaví byty díky daru švýcarského Červeného kříže

Deset malých bytů pro lidi postižené loňskou povodní vznikne v přízemním domě, který začne za několik týdnů stavět obec Libiš na Mělnicku. Tuto investici z větší části zaplatí dar švýcarského Červeného kříže ve výši devíti milionů korun. Peníze by neměly přijít přímo na účet obce, ale dodavatelům stavby za konkrétně vykonané práce. Při srpnových povodních byla v obci různou měrou zaplaveno asi 125 objektů. Třicet domů muselo být zcela zdemolováno, dalších pět je neobyvatelných. Dvacet rodin získalo loni v říjnu náhradní bydlení v objektu složeném ze zateplených obytných buněk. Další lidé dosud žijí například v zapůjčených bytech. Většina mladých rodin původně plánovala, že začne sama stavět nové domy s pomocí státní dotace 850.000 korun. Lidé však narazili na příliš tvrdé podmínky Povodí Labe pro stavbu nových domů v ohrožených územích a také většina z nich nedokázala splnit podmínky pro získání státní dotace.

O víkendu v Praze vystoupí Slovenské národní divadlo z Bratislavy

Ke dvěma pohostinským představením přijedou o víkendu do Prahy členové Slovenského národního divadla z Bratislavy. Na jevišti Stavovského divadla představí dvě úspěšné inscenace. V sobotu to bude hra polského dramatika Janusze Glowackého Čtvrtá sestra, která byla vůbec poprvé uvedena v roce 1999. Příběh z prostředí současného moskevského bytu, v němž se svými dcerami žije generál sovětské armády ve výslužbě, nastudoval režisér Emil Horváth. Druhý večer uvede slovenská scéna hru Franze Wittenbrinka Sekretářky, kterou podle stejnojmenné inscenace hamburského Schauspielhausu adaptovali Martin Porubjak a Ivan Marton. Představení nabídne zajímavé srovnání, neboť činohra Národního divadla v Praze uvádí českou verzi textu v Kolowratu. Pražské Národní divadlo oplatí slovenskou návštěvu koncem roku.

Dny evropského filmu doprovází mimořádný zájem pražských diváků

Dny evropského filmu doprovází mimořádný zájem pražských diváků. Plno bylo nejenom při čtvrtečním zahájení této přehlídky v pražském kině Lucerna, ale i na dalších třech projekcích v žižkovském Aeru, které přehlídku hostí poprvé. Víkend Dnů evropského filmu nabídne fanouškům celkem dvanáct projekcí. I letošní jubilejní ročník dodrží tradici a těm největším filmovým notorikům nabídne noční promítání. Dny evropského filmu vyvrcholí v Praze 16. března a poté budou pokračovat v Brně. Zastupují tvorbu současných a letos poprvé i budoucích členských zemí Evropské unie včetně koprodukcí s dalšími státy. Celkem jde o 35 národních kinematografií. S některými tituly se seznámí diváci v Ostravě, Olomouci a Plzni. Pořadateli přehlídky jsou velvyslanectví a kulturní instituty současných a budoucích členských zemí Evropské unie, Delegace Evropské komise v České republice, město Praha a ministerstvo kultury. Jedním z podporovatelů je nadnárodní fond Eurimages.

Brněnské sdružení přiblíží obraz Němce v české kultuře

Brněnské sdružení Mládež pro interkulturní porozumění připravilo rozsáhlý cyklus Obraz Němce v české kultuře a společnosti. "Se žádným jiným sousedním státem nemáme tolik minulostí a předsudky zatížené vztahy jako s Německem," řekla koordinátorka projektu Tereza Brůchová. Přednášky a projekce se uskuteční každý čtvrtek až do června. Návštěvníci se mohou těšit na sedm přednášek o tom, jak je německý element zachycován v české literatuře, v karikatuře, v každodenní mezilidské komunikaci, na pracovišti, kde spolu pracují Češi a Němci, i v učebnicích dějepisu. "Chceme přispět k rozpoznávání stereotypů, které jsou zakořeněny hluboko v povědomí každého z nás a zakládají se na nejrůznějších historických událostech, ale i předsudcích a nedorozuměních," uvedla Brůchová. Sdružení Mládež pro interkulturní porozumění pořádá každý rok v květnu festival Multikulturní Brno. Stejnojmennou výstavou před dvěma lety v brněnském Místodržitelském paláci představili všechny komunity, které kdy v Brně žily. Prezentuje se i na internetové adrese www.osmip.cz.

Noc s Andersenem stráví děti v knihovnách v Česku, Slovensku i Polsku

Noc v pohádkovém duchu nazvanou Noc s Andersenem letos stráví děti nejen v České republice, ale i děti ze Slovenska a Polska. Kromě čtení pohádek a různých překvapení a dobrodružství si děti mohou prostřednictvím internetu také povídat a sdělovat své zážitky ostatním kamarádům ve více než 130 knihovnách. V uherskohradišťské Knihovně Bedřicha Beneše Buchlovana se letošní, již čtvrtá noc, uskuteční v duchu detektivního pátrání. Pohádky dětem přečtou herci Slováckého divadla. Herci také sehrají část pohádky Kocour Holmes a kocour Watson, kterou má divadlo nyní v repertoáru. Kromě toho pozvali pracovníci knihovny také uherskohradišťské kriminalisty i s jejich psem. Děti si tak budou moci například vyzkoušet, jak se odebírají otisky prstů, uvidí ukázku výcviku služebního psa a dozví se další zajímavosti ze života policistů. Akce je určena převážně dětem školního věku do 12 let. V loňském roce na Mezinárodní den dětské knihy přespalo v knihovnách 1483 dětí, 254 dospělých a tři psi. Ve Zlínském kraji podobnou noc z 28. na 29. března uspořádá také knihovna ve Vsetíně, Valašském Meziříčí na Vsetínsku. Na Uherskohradišťsku pořádá Noc s Andersenem knihovna v Babicích, ve Starém Městě, Jarošově, Uherském Ostrohu a Uherském Brodě.

Tenista Ulihrach se odvolá proti dvouletému trestu za doping

Pozitivní dopingový nález u Bohdana Ulihracha po říjnovém turnaji v Moskvě potvrdila analýza B vzorku, takže český hráč dostal od Mezinárodní tenisové federace (ITF) automaticky dvouletý zákaz činnosti. Ulihrach v pátek v Praze oznámil, že se proti trestu odvolá a požádá federaci o slyšení, na základě kterého může být trest snížen nebo zrušen. Pozitivní test měl Ulihrach loni 3. října na metabolity anabolického steroidu nandrolonu. Ulihrach tvrdí, že stále netuší, proč měl zvýšenou hladinu zakázané látky. Nandrolon patří mezi anabolické steroidy, které jsou v kategorii 'nejtěžší doping', a v tenisu, atletice, fotbalu a dalších sportech za jejich užití automaticky následuje dvouletý distanc. Stejnou látku našli dopingoví komisaři u Petra Kordy na Wimbledonu v roce 1998. Bývalý druhý hráč světa rovněž dostal dvouletý trest, federace mu ho později zkrátila na polovinu, ale Korda mezitím ukončil kariéru.

A na závěr ještě krátce o počasí:

Bude zpočátku oblačno až polojasno, ráno a dopoledne se ještě místy udrží mlhy nebo nízká oblačnost a ojediněle bude slabě sněžit. Teploty 3 až 7, na horách bude kolem 1 stupně.

Tolik zprávy Radia Praha.

07-03-2003