Denní souhrn zpráv Zprávy Radia Praha

06-03-2003

Z dopisu na rozloučenou vyplývá, že upálený mladík měl problémy

Mladík, který se ve čtvrtek ráno upálil u Národního muzea na Václavském náměstí, měl u sebe kromě třístránkového materiálu "Akce pochodeň 2003", v němž zřejmě on sám popisuje problémy světa, ještě jeden dopis na rozloučenou. "Z jeho textu nevyplývá, že by měl tento nešťastný čin mladého muže politický podtext. Z dopisu je patrné, že on sám měl problémy, které blíže nespecifikoval," sdělila ČTK Eva Brožová z pražské policie.

Policie nyní podle ní šetří, proč se mladík rozhodl tímto způsobem skončit se životem. Osmnáctiletý mladík z Humpolce ráno přišel na rampu Národního muzea, odložil si věci, polil se hořlavou tekutinou a zapálil se. "Hořící muž seskočil na chodník pod kašnu, kde si ho povšiml náhodný kolemjdoucí, byl to policista, a následně i službu konající policista. Okamžitě se společně snažili hořícího muže uhasit, což se jim nakonec podařilo," popsala ranní tragédii Brožová. Další policisté podle ní na místo přivolali záchranou službu a hasiče. Mladík zemřel při převozu do nemocnice.

V materiálu Akce Pochodeň 2003, který byl zveřejněn na internetu, mladý muž vysvětlil, že k činu ho vedla nespokojenost s vývojem celého světa. Na 150 řádcích vyjmenoval jevy, které podle něj vedou lidstvo do záhuby. Zřejmě ho ale k sebevraždě, kterou sám s odkazem na sebeupálení Jana Palacha v roce 1969 pojmenoval Pochodeň 2003, vedly i osobní problémy.

"Jsem další oběť takzvaného demokratického systému, kde ale nerozhodují lidé, avšak peníze a moc. Po celý svůj život jsem se setkával s problémy, které jsem asi nedovedl řešit. Jenže bylo jich nějak moc. Už nemohu dál. Ostatní si z ničeho nic nedělají, nikoho nic nezajímá. Je to hrůza," napsal.

Student střední průmyslové školy v Pelhřimově byl podle pondělního vydání deníku Blesk obviněn z podněcování útoků na veřejná zařízení a hrozily mu až dva roky vězení. Na jeho webové stránky je zablokovaný přístup. Šlo o stránky věnované takzvaným darkerům, ti přerušují dodávky elektřiny úmyslnými zkraty vysokého napětí. V dopise napsal, že ho nějaká teroristická skupina využila k vytvoření webových stránek. "Nevím, ale mám pocit, že jsem byl něčím ovládán, a když jsem se probudil, bylo již pozdě," naznačil i blíže neurčité spiknutí.

Odkázal také na sektu Vesmírní lidé, která bojuje za zrušení peněz a proti takzvané čipové totalitě. Na internetových stránkách sekty se uvádí, že lidem jsou bez jejich vědomí implantovány čipy, jimiž jsou pak ovládáni a kontrolováni. Vesmírní lidé o sobě tvrdí, že navazují kontakty s vesmířany.

Civilizace se podle nábožensky založeného mladíka řídí heslem "Drogy, násilí, peníze a moc". "A když máte náhodou nějaký problém, všichni se proti vám obrátí jako vosy. Lidem dělá velké potěšení dívat se na bolest druhých. Je snadné někomu ublížit, ale už vůbec není snadné někomu pomoct," uvedl. Kritizoval také poměr lidí k životnímu prostředí. "Na záchranu není pozdě, ale pokud budeme takto pokračovat dále, tak se buď všichni udusíme ve znecištěném vzduchu nebo povraždíme při válce".

"Nebyl nespokojený pouze se situací v České republice, ale z toho, že lidé na celém světě opouštějí hodnoty, které dělaly život určitě lepším, než je nyní," řekla ČTK senátorka Jaroslava Moserová. Lékařka, která ošetřovala Jana Palacha před jeho smrtí, ale nesouhlasí s popisem toho, jak by si sebevrah představoval přímou demokracii. "Tak by to skutečně nešlo," zhodnotila představu, že by každý občan mohl navrhovat zákony a všichni by o nich hlasovali.

"Ať už má na tom podíl kdokoliv, Satan, špatná doba - to je jedno, chci, aby se lidé nad sebou zamysleli a snažili se zmírnit zlo, které každý den páchají. A to lze udělat jen jediným způsobem. Více o mne se již dozvíte ze stránek novin. Prosím, neudělejte ze mne blázna," uzavřel nepřímou výzvou k následování svého kroku. Celý text prohlášení je zveřejněn na stránkách na www.novinky.cz.

Odborníci: Chlapec mohl trpět vážnou duševní poruchou

Sebevražda mohla být pro mladíka, který se ve čtvrtek ráno upálil na Václavském náměstí, východiskem z nějakého dlouhodobého depresivního stavu, mohlo se jednat i o vážnou duševní poruchu, míní odborníci. Srovnávat jeho čin se smrtí Jana Palacha je velmi obtížné, chlapce podle nich spíše přitahovala symbolika místa.

Důvody k sebevraždě, které uvádí ve svém dopise na rozloučenou, ve skutečnosti trápí většinu lidí. On ale sáhl po něčem, co obvyklé není, řekla ČTK psychiatrička Tamara Tošnerová.

Devatenáctiletý Zdeněk Adamec v dopise vysvětluje, že k činu ho vedla nespokojenost s vývojem celého světa. Na 150 řádcích vyjmenoval jevy, které podle něj vedou lidstvo do záhuby. V dopise volá po zavedení totální demokracie, která by minimalizovala moc centrální vlády. Zmiňuje i některé ekologické organizace či sekty. Mimo jiné uvedl, že se stal obětí teroristů.

"Deprese často nemusí mít nějaký vyvolávající moment. Na toho člověka může doléhat velké množství věcí včetně otázek soužití mezi lidmi a stavu společnosti. On tyto momenty považuje za velmi tíživé a nevidí východisko," řekl ČTK primář bohnické psychiatrické léčebny Tibor Mikloš. Právě dlouhodobá, hluboká a intenzivní deprese může podle něj přejít až v duševní nemoc.

Tento názor sdílí i Tošnerová. Že by mladíkovo upálení mělo proti něčemu burcovat, pokládá za nepravděpodobné. V současnosti jsou podle ní v popředí úplně jiné motivace k sebevraždě, než je burcování společnosti. Z odkazů v dopise na Satana, některé sekty, ale i na Palacha spíše vyplývá, že ho přitahovala symbolika, míní psychiatrička. Upozornila však, že o chlapci vůbec nic neví, aby dělala nějaké závěry.

Psycholog Karel Humhal v rozhovoru pro Radiožurnál upozornil, že i kdyby se u Zdeňka jednalo o psychickou nemoc, jeho čin přesto vypovídá o stavu celé společnosti. "Jeho psychika nějakým způsobem zrcadlí, co ve společnosti je, a určitý stín to na tu společnost v každém případě vrhá," podotkl Humhal.

Zdeňek pocházel z Humpolce a byl studentem pelhřimovské průmyslovky. Ani jeho nejbližší okolí a rodina prý nemuselo poznat, že se s ním něco děje. Přestože člověk udělá něco tak závažného, jeho chování v předchozí době s tím nemusí korespondovat, soudí Mikloš.

Právě pozůstalí bývají sebevrahovým činem postiženi nejvíce, říká Humhal. Odvrátit člověka, který se rozhodl pro smrt, je však velmi složité. "Jsou lidé, kde ten sebevražedný čin vyvěrá z jakési pro nás prakticky téměř nepochopitelné motivace a tam je ta šance velmi malá," dodal psycholog.

Politiky sebevražda mladíka na Václavském náměstí šokovala

Čin mladíka, který se ve čtvrtek ráno upálil na pražském Václavském náměstí, považují politici za lidskou tragédii. Bez ohledu na důvody, které Zdeňka Adamce k sebevraždě vedly, je každého zmařeného života škoda, shodli se. Někteří pochybují o tom, zda je tak radikální forma protestu v současnosti přiměřená.

Nikdo z politiků, bez ohledu na stranickou příslušnost, nespojuje tragédii s páteční inaugurací nového prezidenta Václava Klause (ODS). Předseda Sdružení Děkujeme, odejděte Josef Brož ovšem míní, že čin středoškoláka z Humpolce je stejně zoufalou reakcí na poměry v zemi, jako bylo upálení Jana Palacha před 34 lety. "Cynismus Václava Klause stojí symbolicky za touto smrtí," řekl ČTK. "To vyjádření je natolik lidsky hnusné, že bych těžko hledal adekvátní slova," reagoval tajemník prezidenta Ladislav Jakl.

Mladík v dopise na rozloučenou uvedl, že se upálil kvůli nespokojenosti s vývojem celého světa. Vyzývá k zavedení totální demokracie, která by minimalizovala moc centrální vlády. Odvolává se na památku Jana Palacha, který se na stejném místě upálil v roce 1969 na protest proti lhostejnosti společnosti po sovětské okupaci země.

Předseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD) soudí, že žádný takový skutek nelze hodnotit bez znalosti osobního života dotyčného. "Je to tragické si takovým způsobem vzít život. Pokud by to měl být protest vůči čemukoliv v osobním či politickém životě, přiznám se, že mi to dnes připadá jako nešťastné," řekl ČTK. Soudí, že člověk má jiné možnosti, jak změnit poměry v zemi či ve svém životě. "Je to tak krajní krok, že já s ním asi nikdy nebudu souhlasit," dodal.

Šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik soudí, že taková událost musí mrzet každého slušného člověka. "Ať je ten čin motivován jakkoli, každého mladého života je škoda," řekl. "Je škoda každého života, který je ztracen, zvláště v době 19 let, kdy začíná," uvedla ministryně zdravotnictví Marie Součková (ČSSD).

Také místopředseda sněmovny a KDU-ČSL Jan Kasal byl upálením mladého člověka zděšen. "Počkám si na další informace, ale pochopitelně taková lidská oběť vždycky znamená zdvižený prst a důvod k zamyšlení pro všechny," uvedl Kasal. "Je to strašně smutná věc, ať už byly důvody jakékoliv. Člověk snad chápe čin Jana Palacha v kontextu tehdejší situace, dnes mi chybí slova k něčemu takovému," uvedl Karel Kühnl (US-DEU).

Podle spisovatele Jiřího Stránského podobné protesty principiálně nemají smysl ani v případě, kdy se netýkají politických záležitostí.

"Možná i dovedu pochopit rozpoložení této generace v pohledu na to, co se děje před jejíma očima. Domnívám se však, že tento způsob protestu není řešením ani pro člověka takhle mladého," uvedl předseda českého Penklubu a člena Konfederace politických vězňů ČTK. Sám byl mnohokrát v situaci, kdy se podle něj takové řešení zdálo dokonce být nejjednodušší. "Hluboce je mi to líto, ale hluboce s tím nesouhlasím," dodal Stránský, který byl začátkem 50. let odsouzen na osm let za velezradu.

Hlaváček:Irácká krize může mít dopad na naše zemědělství

Zemědělci mají obavu z dopadu případného útoku Spojených států na Irák na světový trh s potravinami, který by mohl nepříznivě ovlivnit i odbyt českých zemědělských komodit v oblasti Blízkého východu.

"Řada zemědělských komodit, které se produkují na území ČR, končí v teritoriu, kde může konflikt (s Irákem) vzniknout. Lze očekávat, že (v případě války) nebude o tyto komodity zájem, nebo je do této oblasti dodá někdo jiný. Poté mohou nastat odbytové problémy," řekl novinářům během jednání sněmu Agrární komory ČR její prezident Václav Hlaváček.

ČR na Blízký východ podle Hlaváčka vyváží zejména mléko a mlékárenské výrobky, drůbež a cukr. "Je to problém, se kterým musíme počítat, abychom nebyli zaskočeni," uvedl Hlaváček.

Válka s Irákem by tak podle Hlaváčka mohla ještě více zhoršit špatnou finanční situaci tuzemských zemědělců, kterým loňský propad cen, nepřízeň počasí a záplavy způsobily škody za zhruba 2,5 miliardy korun.

Vedení Temelína se dohodlo s dodavateli na dvoutýdenní odstávce

Oprava netěsnosti na druhém bloku jaderné elektrárny Temelín, kvůli níž byl ve čtvrtek v noci odstaven reaktor, si vyžádá vychlazení bloku. Vedení elektrárny se proto dohodlo s dodavateli, že plánovaná odstávka spojená s revizí bude provedena dříve. Odstávka byla původně plánovaná až na příští týden po ukončení poslední etapy energetického spouštění.

"Obsluha teď převede blok do studeného stavu. Odstávka je plánována asi na dva týdny. Po provedení všech prací dokončíme zkoušky poslední etapy spouštění, které budou trvat ještě zhruba týden," uvedl mluvčí elektrárny Milan Nebesář. Po dokončení všech testů bude následovat komplexní vyzkoušení bloku, tedy nepřetržitý chod zařízení po dobu šesti dnů. Státní úřad pro jadernou bezpečnost pak rozhodne o zahájení zkušebního provozu druhého bloku.

Následující dva týdny tak Temelín nebude vyrábět elektřinu, protože již od 31. ledna je odstaven také první blok. I na něm provádějí pracovníci elektrárny a dodavatelských firem revizi, s níž je spojena výměna jedné čtvrtiny paliva v reaktoru.

O termínu setkání Klause a Rychetského se zatím nerozhodlo

Termín schůzky prezidenta Václava Klause s ministrem spravedlnosti Pavlem Rychetským, na které se bude hovořit o případné prezidentské amnestii, zatím nebyl určen. ČTK to ve čtvrtek řekla mluvčí ministerstva spravedlnosti Iva Chaloupková.

Klaus po svém zvolení uvedl, že amnestii bezprostředně nechystá a neuvažuje o ní, nicméně se o této věci ještě poradí s ministrem. Zeptá se ho, zda existuje skupina vězňů, u které by stálo za to uvažovat o jejich propuštění. Chaloupková uvedla, že Rychetský nechce svůj názor na tuto otázku zveřejnit dříve, než s ním seznámí prezidenta.

Vyhlašování amnestií a udělování milostí patří mezi pravomoce hlavy státu, které nevyžadují souhlas jiných ústavních činitelů. Amnestii většího či menšího rozsahu prezident tradičně vyhlašuje po své inauguraci nebo při významných výročích státu. Dá se očekávat, že pokud Klaus tuto pravomoc vůbec využije, dotkne se jen malého počtu vězňů. Klaus se prezidentského úřadu a všech svých ústavních kompetencí ujme po slavnostní inauguraci v pátek.

Amnestie se na rozdíl od individuálních milostí, které může prezident také udělit, vztahují současně na stovky lidí. Klausův předchůdce Václav Havel během výkonu své funkce udělil amnestie tři, a to vždy po zvolení do funkce (v letech 1990, 1993 a 1998). Největší a také nejvíce kritizovanou byla amnestie z 1. ledna 1990, kdy bylo propuštěno 75 procent odsouzených, tedy více než 15.000 lidí. Mnozí amnestovaní neměli kam jít, zaplnili nádražní budovy a způsobili značný nárůst kriminality.

Možný Klausův mluvčí Klvaňa má zkušenost z médií i pobytu v USA

Ačkoli Václav Klaus nedávno uvedl, že pokud bude zvolen prezidentem, vybere si za mluvčí mimopražskou ženu z novinářského prostředí, zaujme toto ostře sledované místo pravděpodobně zástupce šéfredaktora Hospodářských novin Tomáš Klvaňa. Šestatřicetiletý Klvaňa tuto informaci již potvrdil, nicméně ji zatím označil za svou interní dohodu s Klausem.

Jako zástupce šéfredaktora má Klvaňa v Hospodářských novinách ve své působnosti zahraniční oddělení, zahraniční integraci listu, vnitřní vzdělávání a informační grafiku. Jak sám uvádí, do Hospodářských novin přišel se zkušeností snad ze všech médií kromě internetového časopisu. Pracoval nebo spolupracoval v rozhlase, televizi i časopisech (například Reflex). Před svým angažmá v Hospodářských novinách působil několik měsíců jako zahraničněpolitický komentátor Mladé fronty Dnes.

Podstatnou část svého profesního života strávil Klvaňa ve Spojených státech, kde pobýval od roku 1993 do roku 2000, získal doktorát v oboru komunikace a mezinárodních vztahů a přednášel o médiích na několika univerzitách. "Z toho posledního angažmá se snažím nevypadnout úplně, protože reflektovat náš svět s mírným, řekněme akademickým odstupem, je pro mě podstatnou protiváhou každodenního novinového shonu," uvádí ve svém profilu na internetových stránkách Hospodářských novin. V současnosti proto vede seminář na New York University v Praze s názvem Media, Culture and Globalization (Média, kultura a globalizace).

Jako sobě nejbližší ze všech médií označuje deník. "Dobře dělané noviny jsou vážná a důležitá věc, a té vážnosti a důležitosti je v médiích čím dál méně," řekl. Podle Klvani papírové noviny přežijí i nástup elektronického věku, stejně jako divadlo přežilo vznik filmu a rozhlas přežil vznik televize.

Ve svých textech z poslední doby se Klvaňa věnoval hlavně zahraniční politice, krizi kolem chystaného útoku na Irák a Spojeným státům. Nevyhýbal se však ani domácí politice, například se několikrát zabýval situací české pravice, především pak ODS.

Po loňských parlamentních volbách, ve kterých zvítězila sociální demokracie, například napsal, že se potvrdilo, že občanští demokraté neumějí komunikovat s nikým mimo vymezený okruh tvrdé voličské základny. Uvedl, že ODS je v očích občanů nejvíc ze všech stran spojována s problémem korupce a klientelismu, z čehož viní média a politické protivníky, místo toho, aby se pokusila tento obraz napravit činy. Dodal, že strana nikdy pořádně nevysvětlila skandál s jejím financováním v roce 1997, nevyvodila z něj důsledky a neomluvila se. Tyto skutečnosti podle Klvaňova názoru zastiňují klady ODS, k nimž patří organizovanost, intelektuální zázemí, pracovitost a tah vpřed. "ODS je, bohužel, nedůvěryhodnou stranou," napsal Klvaňa ve svém příspěvku pro Hospodářské noviny.

Ve svých článcích například hodnotil i osobu svého budoucího šéfa Klause. V roce 1999 napsal, že se často a rádo zapomíná, že Václav Klaus první poloviny devadesátých let byl historickou postavou, nejdůležitějším pozitivním fenoménem tehdejší politické scény. "Zapomíná se na to bohužel také proto, že Klaus byl zároveň, a s postupem dekády stále více, jedním z hlavních travičů toho rybníka," uvedl.

Klvaňa hovoří anglicky, rozumí německy a rusky.

Zeman nezvládl svůj odchod z politiky, míní sociální demokraté

Sociální demokraté s hořkostí a lítostí sledují opakované výpady svého bývalého předsedy Miloše Zemana na současné stranické vedení v čele s premiérem Vladimírem Špidlou. Už i z tábora jeho věrných stoupenců se ozývají hlasy, že expremiér nezvládl svůj odchod z politiky a jeho vzkazy z chalupy na Vysočině nejsilnější vládní stranu jen poškozují.

"Je to smutný pohled na konec velkého muže," prohlásil ve čtvrtek předseda poslanců ČSSD Milan Urban. Ministr obrany Jaroslav Tvrdík si myslí, že Zemanovy útoky paradoxně sociální demokracii semknou. "Mně se nesmírně líbí, protože jestliže budou pokračovat ještě chvilku, tak se strana sjednotí poměrně obdivuhodným způsobem. Mně je Miloše Zemana dnes už líto," řekl novinářům ministr, který byl i v předchozí menšinové vládě Miloše Zemana.

Také první místopředseda ČSSD Stanislav Gross už v této chvíli nepřisuzuje prohlášením svého někdejšího šéfa velký význam, má je spíš za kolorit politické scény. "Ne každý unese odchod z vysoké politiky," řekl ve čtvrtek na adresu Zemana, který dokázal povznést ČSSD z politického ústraní na výsluní a po loňských volbách dobrovolně odešel do předčasného důchodu.

Zeman prostřednictvím médií opakovaně zpochybňuje Špidlu v čele sociální demokracie, kterou za tři týdny čeká volební sjezd. V souvislosti s volbou prezidenta, v níž neuspěl, viní Špidlu, Grosse i předsedu sněmovny Lubomíra Zaorálka ze zákulisních intrik. Tento týden všechny tři vyzval k odstoupení. Ve čtvrtečních Lidových novinách expremiér zase obvinil svého nástupce, že nabídl lukrativní post někdejšímu ministru průmyslu Miroslavu Grégrovi výměnou za posílení své pozice v rozkolísané ČSSD. Špidla i Grégr vzápětí naznačované politické motivy nabídky striktně odmítli.

Zaorálek míní, že způsob, jakým Zeman zasahuje do života sociální demokracie, je mimořádně nevhodný a stranu poškozuje. "Pokud by Miloš Zeman chtěl něco takového říci, měl by to učinit jinak. Nelze takovým způsobem vzkazovat své výhrady," řekl ve čtvrtek novinářům předseda dolní komory parlamentu. Soudí, že váha Zemanových prohlášení v poslední době spíše klesá. "Mě to mrzí, protože se nenašel způsob, jak by se Miloš Zeman důstojněji a vážněji podílel na životu sociální demokracie. Nepomáhá to ani jemu, ani ČSSD," dodal Zaorálek.

Také Špidla považuje Zemanovo chování za nepatřičné, více se nechtěl vyjádřit. Při obhajobě svého předsednického křesla zatím nemá protikandidáta. V úterý čeká jeho vládu hlasování o důvěře.

Union banka nesmí cenné papíry obchodovat, pouze vypořádávat

Obchodník s cennými papíry Union banka nesmí nakupovat či prodávat cenné papíry, může pouze dokončovat dříve uzavřené obchody. K vypořádávání kontraktů může využívat i služeb pražské burzy, kde je nadále členem, zjistila ve čtvrtek ČTK.

Union bance po uzavření poboček začalo hrozit vedle ztráty bankovní licence i odejmutí obchodní licence. Komise pro cenné papíry s ní zahájila správní řízení o odnětí povolení k obchodování a předběžným opatřením jí nařídila zastavit poskytování investičních služeb a nakládání s majetkem zákazníků. Union banka se proti tomu ohradila. Pravomocné rozhodnutí komise ještě nevydala.

Obchodnická licence Union banky platí a proto zůstává na pražské burze. "Union banka na burze neobchoduje, může ale vypořádávat. Jde o opatření na ochranu trhu, budeme vyčkávat na další vývoj," řekl zástupce generálního tajemníka BCPP Vladimír Ezr.

Na kapitálovém trhu ovšem mezitím klesla důvěryhodnost Union banky zřejmě hodně hluboko. "Je těžké označit za bezproblémového partnera banku, které bezprostředně hrozí odebrání bankovní licence a zánik," odmítal případnou spolupráci jeden z předních domácích brokerů.

Komise měla obavy o finanční kondici UB a podezírala ji i z přerušení činnosti bez toho, aby zajistila plnění závazků vůči klientům. Proti rozhodnutí o předběžném opatření se není možné odvolat.

Union banka patří objemem obchodů s cennými papíry na burze do první desítky. V únoru zaujala banka s výsledkem 10,5 miliardy korun šestou příčku mezi burzovními členy, ale několik firem údaje nepublikuje.

Union banka uzavřela 21. února kvůli nedostatku hotovosti pobočky a centrální banka jí pohrozila odnětím licence. Obměněné vedení Union banky předložilo centrální bance plán na záchranu.

Ozbrojený lupič přepadl v Opavě banku, zadržela ho ochranka

Opavskou pobočku Komerční banky se ve čtvrtek dopoledne pokusil neúspěšně přepadnout ozbrojený sedmadvacetiletý cizinec. S pistolí v ruce přeskočil přepážku a požadoval vydání peněz. Pracovníkům ochranné služby střežícím banku se ale zločince podařilo zadržet a předat policii. ČTK to řekla mluvčí finančního ústavu Marie Růžičková.

Doplnila, že lupič do banky vnikl okolo 09:45. "Pobočka pak byla na 15 minut uzavřena," podotkla Růžičková. Severomoravská policejní mluvčí Dagmar Bednarčíková ve čtvrtek ČTK řekla, že lupič si sebou přinesl igelitovou tašku, do které uložil ukradené peníze. "Taška s penězi se mu roztrhla, muž zazmatkoval a dal se na útěk," uvedla Bednarčíková.

V tomto týdnu to už je druhé přepadení peněžního ústavu, které řeší opavští policisté. Ozbrojený lupič maskovaný černou kuklou totiž ve středu dopoledně přepadl pobočku České spořitelny na Opavsku. Podle dostupných informací si odnesl přibližně 50.000 korun, řekl ČTK mluvčí opavských policistů René Černohorský.

Podle Čenohorského lupič do pobočky České spořitelny vešel okolo 10:30. Na pracovnici za přepážkou namířil pistoli a požadoval vydání peněz. "Ženě neublížil a okamžitě, poté co převzal hotovost z budovy odešel," informoval mluvčí. Policisté se domnívají, že zločinec neměl připravený automobil a uprchl pěšky. Nevylučují proto možnost, že se pokusil zastavit některý z projíždějících automobilů,

Věk lupiče se podle svědků pohyboval v rozmezí od 16 do 20 let. Na sobě měl tmavě hnědou bundu a šusťákové kalhoty. Na nohou měl hnědé boty, upřesnil Černohorský popis lupiče. Doplnil, že podle svědků mluvil plynnou češtinou.

Japonský Daikin získá poslední volné hektary na Borských polích

Za více než 52 milionů korun odkoupí japonský výrobce klimatizačních jednotek Daikin Industries Ltd. posledních 11,6 hektaru pozemku v průmyslové zóně Borská pole. Japonci, pro něž ve čtvrtek zastupitelé schválili prodej metru čtverečního za 450 korun, tak zcela zaplní 130hektarovou plzeňskou industriální zónu.

"Je příznačné, že jako první vstoupila v roce 1996 na Borská pole japonská firma Matsushita a posledním investorem jsou také Japonci," řekl plzeňský primátor Jiří Šneberger. Ze současných 130 hektarů Borských polí odkoupily japonské firmy Matsushita, Daiho, Koyo Seiko a Fuji Kiko a Daikin přes polovinu plochy.

Daikin, který má další evropský závod s 1500 lidmi v Belgii, chce v Plzni zahájit výrobu v dubnu 2004 se 105 zaměstnanci. V první etapě bude investovat do závodu na pájení a montáž klimatizačních zařízení budov 300 milionů korun. Japonci chtějí podle informací ČTK výhledově rozšířit počet pracovníků v Plzni na osminásobek. Podle ekonomického náměstka primátora Vladimíra Duchka plánuje Daikin zahájit výstavbu už v polovině roku.

Japonci, kteří ovládají třetinu světového trhu klimatizačních jednotek, pro byty i velké továrny, se už zajímali o Plzeň před jedním a půl rokem. Daikin je členem skupiny Sumitomo Group, jednoho z pěti největších japonských konglomerátů se 700.000 zaměstnanci.

Vedoucí modelářského kroužku je podezřelý, že zneužíval děti

Policisté zadrželi sedmačtyřicetiletého muže, jehož podezřívají, že jako vedoucí modelářského kroužku v Plzni zneužíval děti. ČTK to ve čtvrtek řekl policejní mluvčí Petr Kovář.

"Vedoucí vyjel v lednu se skupinkou dětí do přírody. Ubytovali se na chalupě na Šumavě. O víkendu 18. a 19. ledna muž údajně pod různými záminkami osahával nahého desetiletého chlapce po celém těle, včetně pohlavních orgánů," uvedl.

Doplnil, že případ není ještě uzavřen a není vyloučeno, že se vedoucí choval podobně i k jiným dětem. Stíhán je na svobodě.

Bookmakeři: Hlasování o důvěře potvrdí jednotu vládní koalice

Lidé si mohou od čtvrtka vsadit, jakým výsledkem skončí úterní hlasování o důvěře koaliční vládě ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody-DEU. Bookmakeři předpokládají, že kabinet v hlasování obstojí. Na vyslovení důvěry byl vypsán kurz 1,15. Opačný výsledek vynese sázkařům 3,85násobek vkladů, informoval ve čtvrtek ČTK Filip Jonáš z loterijní společnosti Sazka.

Kabinet Vladimíra Špidly (ČSSD) si chce otestovat, jakou má u svých poslanců podporu. Důvodem je nespokojenost s tím, že někteří poslanci vládních stran v páteční prezidentské volbě zřejmě podpořili čestného předsedu ODS Václava Klause. Pokud by vládě riskantní krok nevyšel, musela by podat demisi.

Poslanecká sněmovna bude o důvěře kabinetu hlasovat na zvláštní schůzi. Zatím dávají poslanci Špidlovu kabinetu naději. Opozice sice pro setrvání současné vlády ruce nezvedne, dosud se ale se svým ne neozval žádný ze 101 poslanců vládní koalice.

Případný pád vlády by mohl podle expertů oslabit korunu a dále zbrzdit plánovanou rozpočtovou reformu. Analytici však většinou soudí, že Špidlův kabinet v úterní zkoušce obstojí.

Poslanci se stále nemohou dohodnout na tom, koho vyšlou do EP

Výběr českých poslanců, kteří by od jara působili jako pozorovatelé v Evropském parlamentu (EP), provázejí nečekané potíže. Sněmovna se ani ve čtvrtek nebyla schopna dohodnout na tom, koho do europarlamentu vyšle. Rozhodnutí odložila na příští úterý, nicméně není jisté, zda i tento den bude posledním, kdy bude o problému debatovat.

"Do dneška nedošlo k dohodě mezi předsedy poslaneckých klubů," řekl místopředseda sněmovny Vojtěch Filip (KSČM) předtím, než ve čtvrtek sněmovna schválila jeho návrh, aby výběr českých zástupců do EP znovu odložila. Dolní komora ho poprvé projednávala v úterý, ale i tehdy její pokus ztroskotal na tom, že poslanci se nebyli na výběru shodnout.

Jeden z hlavních problémů spočívá v tom, že poslanci navrhli více kandidátů a jejich náhradníků, než kolik pro ně bylo vyhrazeno míst. Česko má mít 24 pozorovatelů, z nichž osm už nominoval Senát. Zbytek má připadnout poslancům. Nejvíce míst, šest, si nárokovali poslanci sociální demokracie. Pět zástupců chtěla ODS, čtyři KSČM, dva pozorovatele a jednoho náhradníka KDU-ČSL a jednoho pozorovatele Unie svobody-DEU.

Vyslání pozorovatelů do EP souvisí s očekávaným vstupem Česka do Evropské unie (EU) a s tím, že ČR bude mít jako její členská země své zástupce v EP. Referendum o vstupu Česka do EU bude letos v červnu. Do unie má ČR a dalších devět kandidátských zemí vstoupit příští rok v květnu. V červnu 2004 budou volby do europarlamentu, jichž se poprvé zúčastní i občané nových členských zemí EU, tedy i Česka.

Do těchto voleb budou Českou republiku a další kandidátské země zastupovat v EP takzvaní pozorovatelé. Do europarlamentu přijdou letos v dubnu, kdy má být v Aténách podepsána smlouva o přistoupení Česka k EU. Pozorovatelé by se mohli účastnit akcí EP, ale nebudou mít práva jako řádní členové. Mohli by se například účastnit plenárních zasedání, ale nebudou při nich moci hlasovat a hlásit se o slovo. Promlouvat by mohli naopak bez omezení ve výborech, komisích a v politických klubech, avšak ani tam nebudou moci hlasovat. Své pozorovatele vyšle do EP každá kandidátská země.

počasí:

Zataženo, postupně v Čechách se sněžením, v nížinách počítejte se srážkami smíšenými nebo dešťovými, které budou ojediněle namrzat. Na východě ještě polojasno až oblačno. Ojediněle mlhy. Teploty 1 až -3 stupně, na východě kolem -6.

Pátek - zatažený až oblačný s deštěm nebo deštěm se sněhem, od středních poloh se sněžením. Na východě srážky jen ojediněle.

Tolik zprávy Radia Praha.

06-03-2003