Denní souhrn zpráv Zprávy Radia Praha

03-03-2003

Vláda se rozhodla požádat sněmovnu o vyslovení důvěry

Koaliční kabinet Vladimíra Špidly (ČSSD) se rozhodl požádat Poslaneckou sněmovnu o vyslovení důvěry. Vláda, která má ve sněmovně 101 z 200 poslanců, tak učinila poté, co koalice utrpěla porážku při páteční volbě prezidenta. Václav Klaus totiž dostal hlasy nejen své ODS, ale i KSČM a také některých zákonodárců koaličních stran. Koaliční kandidát Jan Sokol neuspěl, třebaže mu koaliční zákonodárci slibovali podporu. Následně se objevily signály, že prezidentská volba může ohrozit stabilitu vlády i pozici předsedy ČSSD Vladimíra Špidly uvnitř strany. Sami předsedové koaličních stran po páteční volbě ale svorně uváděli, že rozpad vlády nehrozí.

Nově zvolený prezident republiky Václav Klaus považuje za správné, že si chce vláda ověřit, zda má po volbě prezidenta pořád ještě ve sněmovně většinu. Klaus podotkl, že návrh na vyslovení důvěry není podle něj strachem z jeho osoby, ale pokusem koalice, která měla většinu, ale neprosadila vládního kandidáta, ověřit si, zda tu většinu má i nadále. Předseda ODS Mirek Topolánek má za to, že v zemi nastala vládní krize. "My jsme signalizovali, že nebudeme destabilizovat tuto vládu, a to si myslím, že dodržíme. Nikdo z nás si nepřeje předčasné volby," reagoval Topolánek. Nechtěl však odhadovat, jak hlasování dopadne.

Experti: Žádost vlády o důvěru je dobrý, ale riskantní krok

Koaliční vládu čeká buď brzký konec, nebo se jí podaří vrátit úder, který jí zasadil výsledek páteční volby prezidenta. Shodli se na tom politologové, které ČTK oslovila po rozhodnutí kabinetu požádat sněmovnu o vyslovení důvěry. Podle politologa Bohumila Doležala učinil kabinet Vladimíra Špidly jediné možné rozhodnutí, které mohl po pátečním neúspěchu koaličního kandidáta Jan Sokola učinit. "Jak to celé dopadne, je ale otázkou," poznamenal. Požadavek hlasování o důvěře považuje za dobrý strategický krok také politolog Daniel Kunštát. Svržení kabinetu by podle Kunštáta nyní znamenalo hazard také pro opoziční strany. "De facto může vládu podpořit třeba ODS, třeba tím, že odejde z jednacího sálu," domnívá se Kunštát.

Václav Klaus poprvé navštívil nové působiště na Pražském hradě

Pracovníci prezidentské kanceláře, kteří byli do svých funkcí jmenováni Václavem Havlem, předají Václavu Klausovi po jeho páteční inauguraci své rezignace. Václav Klaus v pondělí dopoledne poprvé navštívil své nové působiště na Pražském hradě. Doprovázel jej Jiří Weigl, který ve funkci kancléře nahradí Iva Mathé. S Mathém Klaus asi hodinu hovořil a pak si prošel kanceláře Hradu. Svou pracovnu si ale zatím nevybral. Klaus už kromě změny na postu kancléře prohlásil, že chce vyměnit tři až čtyři šéfy důležitých odborů, že jeho mluvčím bude žena - spekuluje se moderátorce diskusního pořadu TV Nova Janě Bobošíkové, a že zeštíhlí kancelář, ve které nyní pracuje asi sto lidí. Tajemníkem prezidenta a šéfem sekretariátu Václava Klause bude bývalý novinář, hudebník a Klausův dosavadní poradce Ladislav Jakl.

Odpolední schůzku s kroužkem poradců, na které sestavovali budoucí prezidentův tým, přerušila zpráva o narození dvojčat. Klaus podle jeho tajemníka Ladislava Jakla sehnal květinu a odjel do podolské porodnice blahopřát mamince Veronice, manželce svého mladšího syna Jana. Prezident se tak stal pětinásobným dědečkem.

Václav Klaus byl po návštěvě Pražského hradu velmi rozčarován z fyzického stavu kanceláří a takzvaného domečku (vila v Královské zahradě), kde by měl bydlet a pracovat. Nový prezident při hodnocení stavu uvedených prostor nešetřil slovy jako zdevastovaný, nepoužitelný, depresivní. "Domeček se mi zdá tak zdevastovaný, že jsem byl naprosto šokován. Připadalo mě to, jako když se najde někde na vesnici bývalý zámeček nebo tvrz, který byl jistou dobu v majetku místního JZD. Zdá se mi to naprosto nepoužitelné," řekl novinářům po návštěvě Hradu Klaus.

Václav Klaus se má sejít se předsedou sněmovny Zaorálkem a dohodnout, jak složit mandát

Nově zvolený prezident republiky Václav Klaus by se měl v úterý setkat s předsedou sněmovny Lubomírem Zaorálkem a dohodnout, jakým způsobem se vzdá poslaneckého mandátu. Funkce prezidenta je totiž neslučitelná s mandátem poslance, který Klaus v loňských parlamentních volbách obhájil. Ve sněmovně by jej měl vystřídat jednapadesátiletý Aleš Rozehnal (ODS), který je prvním náhradníkem v pražském volebním obvodě, v němž byl Klaus zvolen. Poslancem ODS byl již v minulém volebním období.

Prioritou české diplomacie je EU, bezpečnost i ekonomické zájmy

Plnohodnotné členství v Evropské unii, silné vztahy s NATO, Spojenými státy a sousedy, boj proti terorismu i ekonomické zájmy jsou hlavními prioritami české zahraniční politiky do roku 2006, jak ji schválila vláda. Ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) na tiskové konferenci prohlásil, že vize vychází z programového prohlášení koaliční vlády. Vláda se podle něj bude snažit posílit ekonomickou část zahraniční politiky, tedy zejména více motivovat české podnikatele k investicím v cizině.

Více než polovina lidí nemá o vstupu do EU dost informací

Více než polovina lidí si myslí, že nemá o českém vstupu do EU dostatek informací. Asi tři a půl měsíce před referendem tento postoj zastává 56 procent občanů, což je v porovnání s loňským říjnem jen o tři procenta méně. Spokojeno s množstvím informací je 40 procent lidí, vyplývá z průzkumu CVVM. Zájem o evropskou integraci přitom vzrostl, podle průzkumu ho má 69 procent lidí, což je o 14 procent než v říjnu. Málo zajímá nebo vůbec nezajímá vstup země do EU nadále asi třetinu lidí, uvedlo CVVM.

Lidé si ponejvíce myslí, že se vstupem země do EU se značně zvýší ceny potravin (82 procent), ceny půdy (76 procent) a ceny energií (72 procent). Pětina lidí se domnívá, že nejvíce se sníží sociální dávky, desetina si to myslí o mzdách. Více než třetina lidí očekává, že zdanění osobních příjmů se po vstupu země do unie značně zvýší, opak předpokládá jen šest procent oslovených.

Česko zatím nepřevedlo do svého práva evropské směrnice o vzájemném uznávání diplomů a profesních kvalifikací

Česká republika zatím nepřevedla do svého práva evropské směrnice o vzájemném uznávání diplomů a profesních kvalifikací, a nezajistila tudíž ani jejich aplikaci. Podle názoru Evropské komise tak především poškozuje vlastní občany. Pokud nebudou tyto předpisy sladěny do okamžiku vstupu, podstatně se ztíží uplatnění pracovníků některých profesí na unijním trhu. Podle EK má však Praha ještě čas, aby příslušné zákony schválila. Z osmi kandidátských států bylo v polovině loňského roku na území ČR zaměstnáno téměř 10.000 lidí, což je asi 21 procent z celkového počtu zaměstnaných cizinců. Těch bylo loni téměř 44.000. Z členských států pracují v zemi od roku 1993 nejčastěji Němci, Britové a Francouzi. Zvláštní skupinu tvoří devátá kandidátská země - Slovensko, jeho občané mají volný přístup na náš trh práce. K loňskému 30. červnu jich v ČR pracovalo více než 65.000.

Česko patří mezi kandidáty k zemím s dražší pracovní silou

Zatímco Kypřan stojí svého zaměstnavatele za hodinu průměrně 10,74 eura, bulharský pracovník jen 1,35 eura. Uvedl to Evropský statistický úřad Eurostat ve studii, která srovnává hodinové náklady na pracovní sílu v roce 2000. Česko vychází z tohoto srovnání jako čtvrtá nejdražší kandidátská země, kde náklady zaměstnavatele na hodinu práce pracovníka činí podle Eurostatu 3,90 eura. I tak je ale Česká republika levnější než Polsko - to drží pomyslnou bronzovou příčku s náklady 4,48 eura na hodinu práce zaměstnance. Průměr kandidátů prudce zvedají dvě země - vedle Kypru je to Slovinsko, kde hodina práce zaměstnance stojí 8,98 eura. Srovnatelné průměrné náklady na pracovníka v Evropské unii v roce 2000 činily 22,70 eura.

Tisícovka zaměstnanců Tatry protestovala proti propouštění

Nesouhlas s propouštěním, které je údajně důsledkem kroků nového vlastníka firmy, vyjádřila v Kopřivnici zhruba tisícovka zaměstnanců automobilky. Vedení Tatry v lednu oznámilo, že letos propustí asi třetinu z nynějších 5200 zaměstnanců automobilky. Odboráři Tatry nyní žádají představenstvo o přehodnocení propouštění na takový počet, který by neochromil plynulý chod společnosti.

Vláda schválila limit pro hotovostní platby půl milionu korun

Částky přesahující půl miliónu korun by měly platit občané i podniky pouze bezhotovostně prostřednictvím účtu u banky. Vyplývá to z návrhu zákona o omezení plateb v hotovosti, který schválila vláda. Poslanecká sněmovna by se měla návrhem zákona, který má omezit praní špinavých peněz a daňové úniky, zabývat na své dubnové schůzi. Na původně navrhované limitní částce 100.000 korun, kterou údajně prosadil resort vnitra, se ministři před měsícem neshodli. Nízkou částku kritizovali i pravicoví poslanci. Ministr financí Bohuslav Sobotka tehdy uvedl, že nový limit navrhne tak, aby neznepříjemňoval život běžným občanům. Limit 500.000 korun by neměl působit potíže ani obchodníkům.

Nový zákon se má vztahovat na platby v korunách i cizí měně na území České republiky i na platby do zahraničí. Výjimkou budou pouze výplaty mezd, odměn, důchodů, výplaty z penzijních fondů, vklady nebo výběry peněz v hotovosti u peněžních ústavů a nově i platba peněz určených k úschově u notáře. V případě porušení zákona budou moci udělit pokutu od 10.000 korun do jednoho miliónu korun nejen plátci, ale i příjemci hotovostní platby.

Vláda dále schválila posunutí termínu platnosti služebního zákon, který upravuje práva, povinnosti i odměňování asi 80.000 státních úředníků. Má začít platit až od ledna 2005, tedy o rok později, než se původně plánovalo. K ročnímu odkladu vedly vládu finanční důvody. Ve výdajích rozpočtu na příští rok tím stát uspoří přibližně osm miliard korun, které byly na zavedení služebního zákona původně vyčleněny. Ze zákona plyne, že na 80.000 státních úředníků získá nová práva a povinnosti. Mají například skládat slib věrnosti státu a nesmějí si přivydělávat. Na druhou stranu by měli mít nárok na pětitýdenní dovolenou a při propuštění dostat pětiměsíční odstupné.

Představitelé Union banky předložili restrukturalizační program

Hlavní představitelé Union banky předložili bankovnímu dohledu České národní banky návrh na řešení situace v bance. Centrální banka má na posouzení návrhu tři týdny, ale chce tuto lhůtu co nejvíce zkrátit a rozhodnout co nejdříve, řekla mluvčí Alice Frišaufová. Cílem řešení situace Union banky je vrátit se postupně k řízenému provozu banky. Novinářům to řekl její generální ředitel Roman Mentlík. Hlavním problémem podle něj není likvidita banky, ale smluvně-právní vztahy s klienty.

USA jednají v Německu o přemístění svých sil na východ Evropy

Vrchní velitel sil NATO v Evropě (SACEUR) americký generál James Jones dnes ve Stuttgartu potvrdil, že vede intenzívní jednání s členskými zeměmi NATO o snížení vojenské přítomnosti USA v západní Evropě a o přemístění amerických sil do východní Evropy. Informovala o tom agentura AFP. "Zvažujeme nový, modernější koncept rozmístění základen" s cílem "lépe odpovědět na nekonvenční výzvy", cituje agentura Jonesův výrok.

První úkol pro Čechy a Slováky v Kuvajtu - odborná ukázka

Příslušníci 1. česko- slovenského praporu radiační, chemické a biologické ochrany předvedli delegaci katarské armády své technické vybavení a hovořili s nimi o systému detekce zbraní hromadného ničení. Byla to první společná akce Čechů a Slováků po víkendovém příjezdu zbytku ze 69 slovenských vojáků, již se připojili k Čechům, kteří už v Kuvajtu působí.

Představenstvo ČD odvolalo generálního ředitele Zeleného

Představenstvo Českých drah odvolalo Dalibora Zeleného z funkce generálního ředitele. O jeho odvolání z nejvyššího vedení drah již delší dobu usiloval ministr dopravy Milan Šimonovský. Ve funkci generálního ředitele a předsedy představenstva Zeleného nahradil dosavadní zástupce drah ve Vídni Petr Kousal. Jeho cílem je zeštíhlit České dráhy a později i snížit počet spojů.

Zelený řekl, že akciová společnost České dráhy je v dobrém stavu. Předvstupní hodnocení Evropské komise zařadilo České dráhy mezi pět nejlepších železnic v Evropě a jako vůbec nejlepší evropskou železnici v nákladní dopravě, připomněl. Počet zaměstnanců firmy se podle Zeleného od konce roku 1998 snížil z 90.274 na 79.841 lidí. Dodal, že se však nepodařilo vyřešit ztrátové financování osobní železniční dopravy.

Schodek rozpočtu se ke konci února prohloubil na 24,9 miliardy Kč

Na 24,9 miliardy korun se ke konci února prohloubil schodek státního rozpočtu, když ještě v závěru ledna činil 10,4 miliardy korun. Schodek je stejný jako k poslednímu dni loňského února. Na celý rok byl rozpočet schválen se schodkem 111,3 miliardy korun.

Vláda dala 300 milionů korun české prezentaci na Expo 2005

Česká účast na světové výstavně Expo 2005 v Japonsku bude stát 300 milionů korun. Rozhodla o tom vláda, řekl novinářům po jednání kabinetu ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL). Expo 2005 se bude za dva roky konat v japonské prefektuře Aiči. Vláda také schválila spojení české účasti na výstavě s představením české kultury v Japonsku na Českých kulturních dnech. Spojení obou akcí bude podle ministra výhodné především z finančních důvodů. Kromě prezentace Česka po hospodářské a ekonomické stránce se tak lidé ze země vycházejícího slunce seznámí i s českým divadlem, hudbou či výtvarným uměním. Japonské Expo 2005 se zaměří na životní prostředí, energetické zdroje, růst světové populace a na zásobování lidstva potravinami. Jednotící myšlenkou má být slaďování lidské činnosti s přírodními zákony.

ČR otevřela v Kamerunu honorární konzulát

Česká republika otevřela v africkém Kamerunu honorární konzulát. Protože styky s Kamerunem jsou zatím řídké, české zastoupení má za cíl přispět k rozvoji obchodních a kulturních vztahů. Kamerun chce také přilákat české turisty. Honorární konzulkou v Kamerunu je Češka Věra Yabéko- Vitáčková.

Neziskové organizace představilo v únoru více než 500 akcí

Více než 500 akcí připravily během února pro veřejnost neziskové organizace v rámci mediální a informační kampaně 30 dní pro neziskový sektor. Jejím cílem je vždy v únoru představit veřejnosti práci a význam neziskového sektoru, řekl Marek Šedivý z Informačního centra neziskových organizací. Základním mottem letošní kampaně byla otázka "Jak by se vám líbil svět bez neziskových organizací?". Podle ohlasů se prý lidé o neziskový sektor živě zajímají a společnost bez něj si už nedovedou představit. Měsíční akce se zúčastnily například organizace podporující mentálně a zdravotně postižené děti a dospělé, koordinátoři projektů ve prospěch prevence a léčby nádorových onemocnění a skupiny zabývající se drogově závislými. Během následujícího roku se budou představitelé neziskového sektoru snažit připravit zákon o asignacích, tedy o dobrovolném odpisu jednoprocentní daně ve prospěch zvolené neziskové organizace. Zákon už jednou ve sněmovně neprošel.

Obyvatelé Vestce mají strach ze zřícení domů

Po sobotním zřícení části jednoho domu ve Vestci na Nymbursku se místní lidé obávají, že podobně mohou skončit i další domy. Jeden objekt nyní drží jen díky šroubům, několik dalších domů je také popraskaných, řekl starosta Jaroslav Janata. Ve Vestci po lednové padesátileté povodni mají také velké problémy s pitnou vodou. Říčka Mrlina se v lednu ve Vestci přelila přes ochranné hráze a záchranáři evakuovali všech 220 obyvatel. Vzápětí obec sevřel ledový příkrov. Domy začaly praskat až s nástupem oteplení. Nyní je ale půda stále zmrzlá a nikdo nedovede odhadnout, co se ještě může stát. Z rodinného domu, který se v sobotu částečně zřítil, odešli na poslední chvíli manželé s osmnáctiměsíčním dítětem.

Stát dá na vysušení dokumentů poničených povodní 712 milionů

Na vysušení dokumentů poničených loňskou povodní dá stát 712 milionů korun. Vláda přijala tento návrh vicepremiéra Petra Mareše, aby mohla být co nejdříve vypsána výběrová řízení na záchranu archivů. Novinářům to řekl vicepremiér Cyril Svoboda. Návrh počítá s tím, že by se měly všechny důležité archiválie vysušit během pěti let. Přednost by měly dostat takzvané živé spisy, například soudní záznamy, které nejsou náročné na záchranu, ale bez nichž nemohou soudy pokračovat v práci. Na záchranu historických památek vláda počítá s vybudováním nového centrálního restaurátorského pracoviště, kde konzervace unikátů potrvá ještě desítky let. V mrazírnách je nyní uloženo na 9000 metrů krychlových archiválií. Jejich opatrování stojí denně 60.000 korun, což by státní rozpočet přišlo ročně na 22 milionů.

Pořadatelé konopného happeningu oslovili primátora Béma

Proti drogové politice státu budou i letos protestovat zastánci legalizace konopí. Akce, kterou organizátoři plánují na 3. května, je součástí mezinárodní kampaně The Million Marijuana March (MMM). Kampaň usiluje o celosvětovou liberalizaci konopných drog. Pořadatelé se chtějí vyhnout problémům, které provázely přípravu loňského happeningu na pražské Letenské pláni. Tehdy totiž akci těsně před jejím začátkem zakázal tehdejší primátor Jan Kasl (ODS) s odůvodněním, že se neslučuje s protidrogovou politikou Prahy. I letos plánují pořadatelé uspořádat happening na Letné. Pokud bude postoj primátora negativní, budou hledat jiný pozemek, který nepatří městu.

Ústřední myšlenkou letošní akce MMM je boj proti nepřiměřeným postihům za držení a konzumaci konopných drog. Happening v Praze chce podnítit diskusi o legislativním rozdělení drog podle skutečné míry jejich společenské a zdravotní nebezpečnosti a otevřít cesty pro lékařské využití konopí. Vloni se akce zúčastnilo několik stovek lidí po celé České republice. V Praze se sešlo asi 2000 příznivců konopí. Loni se happeningy MMM konaly na 170 místech světa.

Policisté trénují zásahy v budově obsazené fiktivními teroristy

Odzbrojení fiktivních teroristů, kteří obsadili vícepodlažní objekt a drží v něm rukojmí, nacvičují ve Zlíně policisté a strážníci v budově v areálu jedné ze zlínských společností. Objekt jim zapůjčil před zbouráním krajský úřad, který ho koupil a vybuduje na jeho místě parkoviště. "Do konce dubna se při cvičení vystřídají specialisté ze zásahových jednotek, ale také policisté z obvodních oddělení," řekl mluvčí zlínské policie Ivo Mitáček. Členitost vícepatrové budovy umožňuje podle něj ověřit i složitější situace.

Reaktor druhého bloku Temelína poprvé zvýšil výkon na 100 procent

Reaktor druhého bloku jaderné elektrárny Temelín poprvé pracuje na plný výkon 100 procent. Podle mluvčího Milana Nebesáře bude následovat třídenní stabilizace výkonu a poté budou pokračovat zkoušky poslední etapy energetického spouštění. Do ní druhý blok vstoupil 25. února. Energetické spouštění druhého bloku, jehož cílem je postupné zvýšení výkonu reaktoru až na 100 procent, začalo koncem loňského června a skončit by mělo za měsíc. V tom případě by bylo zhruba o polovinu kratší než spouštění prvního bloku, které zkomplikovaly potíže s turbínou.

Celníci zabavili trhovcům padělky za 5,5 milionu korun

Padělané zboží za téměř 5,5 milionu korun zabavili o víkendu západočeští celníci v pohraničních tržnicích na západě Čech. Největší úlovek zaznamenali v západočeské tržnici v Potůčkách na Karlovarsku, řekla mluvčí západočeských celníků Jitka Blahutová. Společně s pracovníky České obchodní inspekce a cizinecké policie zabavili trhovcům v Potůčkách padělky značkové obuvi a textilu, pirátské hudební nosiče a neokolokované cigarety za 3,4 milionu korun.

V Plzeňském kraji odstartovala poslední etapa likvidace lednic

S likvidací starých lednic, které obsahují nebezpečný freon, začala specializovaná firma v Plzni. Sdružení měst a obcí si nechalo na začátku projektu vypracovat analýzy, které braly v úvahu počet obyvatel, počet domácností i životnost lednic. Odborníci odhadli, že v kraji je asi 19.000 starých lednic. Postupně se ale ukázalo, že jich je mnohem více, uvedl Marek Sýkora z Regionální rozvojové agentury. Likvidace spočívá v tom, že do sběrného dvora přijede speciální mobilní zařízení, jediné v republice, které zpracuje až 12 lednic za hodinu. Zhruba polovina lednic obsahuje navíc až půl kilogramu freonu i v izolační vrstvě - tyto lednice se pak svážejí na jedno místo, kde se dále likvidují. Na tuto likvidaci je jediná jednotka v západní Evropě a do České republiky přijíždí vždy jednou ročně na asi deset dnů.

Státní veterinární správa zakázala dovoz drůbeže z Nizozemska

Státní veterinární správa (SVS) kvůli onemocnění a úhynu drůbeže v Nizozemsku zakázala dovoz a tranzit drůbeže z této země do ČR. Zákaz se vztahuje na vodní i hrabavou drůbež a veškeré další ptáky včetně exotických, okrasných i volně žijících. SVS zakázala i dovoz živočišných drůbežích produktů s výjimkou výrobků dostatečně tepelně opracovaných. Jak uvedl mluvčí veterinární správy Josef Duben, podobná opatření přijaly i členské země Evropské unie. Důvodem zákazu dovozu drůbeže je chřipka (influenza), která postihla chovy drůbeže v centrálním Nizozemsku.

S požárem pily v Trhanově na Domažlicku bojovali hasiči 11 hodin

Více než 11 hodin bojovalo devět jednotek hasičů s rozsáhlým požárem, který v neděli večer zachvátil pilu v Trhanově na Domažlicku. Požár nikoho nezranil a napáchal škodu za 25 milionů korun. Oheň vypukl v areálu pily, objekt z 95 procent zničil, okolní budovy se hasičům ochlazováním podařilo před plameny zachránit.

Cenu Františka Langera letos získal básník Petr Motýl

Vítězem sedmého ročníku literární soutěže o Cenu Františka Langera se stal básník Petr Motýl. Vítězné dílo Fešácký triptych se skládá ze tří částí různých žánrů - z prózy Na Zličíně, sbírky básní Medový jed a souboru úvah nad objekty výtvarných děl Zloděj výřezů. Podle Jana Koláře z nadačního fondu porota ocenila hlavně autorovu originální obraznost, která je schopná vystihnout nejrůznější stránky života a Prahy. Čestné uznání získala Marie Štemberková za historickou hříčku Kvodlibet a Jaroslav Michálek za soubor čtyřverší Pražský bodec.

Cenu založila roku 1995 spolu s nadací nesoucí Langerovo jméno vdova po tomto významném pražském rodákovi, prozaikovi, dramatikovi a publicistovi Anna Ludmila Langerová. Letošního ročníku se podle pořadatelů zúčastnilo 14 autorů.

Poštovní známka s novým prezidentem může být v prodeji v květnu

Poštovní známka s portrétem nového prezidenta Václava Klause může být v prodeji do dvou měsíců. Hodnota poštovní známky bude s největší pravděpodobností šest korun 40 haléřů, tedy základní tarif pro známku na dopisy. "Uvidíme ale, jestli se zatím nezruší deseti- a dvacetihaléře," naznačil možné komplikace Vančura. Známku s portrétem Václava Klause prý pošta vydá v běžném počtu desítek milionů kusů.

V Kroměříži začala unikátní výstava novin ze všech kontinentů

Noviny ze 123 zemí má ve své sbírce Miroslav Karásek. Některé unikáty vystavuje v Knihovně Kroměřížska. "Neznám nikoho, kdo by měl ve světě více výtisků. K unikátům řadím noviny z ostrova Fiji, které prakticky čtou lidé jako první ve světě," řekl ČTK. Život v New Yorku po útoku teroristů připomínají noviny Today z 13. září 2001. Zajímavým exponátem je deník vycházející v USA ve vesnici se šesti obyvateli. Stále mu scházejí tisky z Palestiny, Etiopie a Somálska, ale na druhé straně má noviny vydávané jednotkami SFOR v Bosně a Hercegovině pro místní obyvatelstvo. Karásek noviny získal hlavně prostřednictvím velvyslanectví. Pokud nereagují, nezbývá než hledat přátele, kteří vyjíždějí do ciziny. Pomyslného "Modrého Mauritia" pro kroměřížského sběratele představují noviny z bývalých sovětských republik, Afghánistánu a afrických zemí.

Výstava voskových figurín představí také lidi s anomáliemi těla

Voskové figuríny ruských státníků, ale i lidí s anomáliemi těla představí netradiční výstava ve Zlíně. Mezi exponáty je k vidění například žena, která měřila 71 centimetrů a vážila pouhé čtyři kilogramy. Nejvyšší figurínou je postava Raduana, který měří téměř 2,5 metru. Podle popisku k této postavě muž nyní pracuje v bezpečnostní službě v jednom tuniském nočním baru. Strašidelné se zdají být postavy například dvouhlavého myslivce, což byl dvořan skotského krále Jakuba II.. "Na voskových podobiznách pracovali přední ruští výtvarníci. Vlasy na hlavách jsou pravé a pravé jsou dokonce i implantáty lidských očí," tvrdí jedna z organizátorek výstavy. Figuríny zapůjčilo antropologické muzeum Kunstkamera v Petrohradě.

Rybáři se obávají hromadného útoku kormoránů na zesláblé ryby

Rybáři z Pohořelic na Břeclavsku se obávají, že jim v nejbližších dnech kormoráni velcí zlikvidují rybí násadu v chovných rybnících. S příchodem jara totiž zmizí ze stojatých vod ledy a vyhladovělí kormoráni se vrhnou na zesláblé ryby. Kormoráni patří mezi chráněné živočichy a rybáři musejí mít k jejich odstřelu povolení. Početná hejna těchto ptáků působí pravidelně škody na 70 procentech ze 135 rybníků podniku. Útoky se odehrávají na jaře a na podzim. Loni rybáři odstřelili 1300 kormoránů, ale ani tím nezabránili rozsáhlým škodám.

Česká atletika nemá v boji o pořádání HME 2007 soupeře

Bez dalších konkurentů se bude ucházet česká atletika o pořádání halového mistrovství Evropy v roce 2007, protože do uzávěrky do konce února oficiálně nikdo jiný přihlášku nepodal. Dříve projevil zájem pořádat šampionát také Birmingham, dějiště letošního halového mistrovství světa. Na českém území se šampionát podobného významu konal před 25 lety, kdy nový stadion na Strahově hostil otevřené mistrovství Evropy. Soutěž evropského formátu naposledy čeští fanoušci viděli v roce 1999, kdy se na stejném místě konala superliga Evropského poháru vícebojařů. Největším problémem atletických funkcionářů je výstavba víceúčelové arény v Praze-Vysočanech, s níž atleti pro svůj šampionát počítají. Ve stejné hale by se mělo konat také hokejové mistrovství světa v roce 2004, avšak stavbu provázejí problémy.

Počasí

Bude oblačno, až zataženo, teploty 3 až 7 stupňů Celsia.

03-03-2003