Denní souhrn zpráv Zprávy Radia Praha

23-02-2003

Premiér Špidla podpořil školské odbory v otázce platů učitelů

Premiér Vladimír Špidla vyhověl požadavkům školských odborů, které nesouhlasí s tím, aby odpovědnost za některé učitelské platy převzaly od státu kraje. Po nedělní schůzce s premiérem to řekl předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství Jaroslav Rössler. Špidla podle Rösslera odborářům slíbil, že vytvoří dostatečný prostor pro další diskusi o tom, jak situaci ve školství řešit. Případné protesty, jimiž odboráři hrozili, podle odborového předáka ale ještě nejsou definitivně zažehnány. Záleží totiž na konečném řešení, na němž se vláda usnese. Ministerstvo financí navrhuje, aby krajům místo dotací z rozpočtu zůstala určitá část daní a aby samy určovaly, kolik peněz dají na školství. Školské odbory však tvrdí, že stát by se tak zbavil veškeré odpovědnosti za kvalitu, úroveň a integritu české vzdělávací soustavy.

Vláda projedná novou koncepci zdravotní péče

Na svém pondělním zasedání se bude vláda zabývat koncepcí zdravotnictví, kterou předkládá ministryně zdravotnictví Marie Součková. Podle jejího návrhu by pacienti měli mít více možností rozhodovat o svém zdraví, v nemocnicích by se měla zrušit poloprázdná oddělení a v Česku by se mohly vzdělávat zahraniční lékařské týmy. Marie Součková chce tuto střednědobou koncepci uskutečnit do roku 2006. Podle nové koncepce mají mít občané především právo na informace o svém zdravotním stavu, na svobodnou volbu lékaře a právo souhlasit s navrhovanou léčbou. Koncepce má stanovit i minimální počet potřebných lůžek v regionech. Je třeba zohlednit dostupnost lůžek a v některých regionech je podle Součkové třeba zvýšit počet lůžek pro pacienty s onkologickými nebo kardiovaskulárními chorobami. Koncepce se zabývá i zadlužeností nemocnic, to je však dlouhodobý problém. Jeho řešení musí podle ministryně předcházet vypracování auditů v jednotlivých nemocnicích. Ty mohou končit až odvoláním ředitelů zadlužených zdravotnických zařízení. Česká republika by také měla v budoucnu mít takzvaná centra excelence pro výuku zahraničních týmů v oborech, v nichž čeští odborníci dosáhli značných úspěchů. To se týká například transplantačního programu nebo dětské kardiochirurgie.

Za problémy Union banky nese část odpovědnosti i ČNB

Jistou míru odpovědnosti za současné problémy Union banky nese bankovní dozor České národní banky. V diskusním pořadu Sedmička v televizi Nova to připustil premiér Vladimír Špidla. Podle něj se dá diskutovat o tom, zda Union bance neměla být odebrána bankovní licence dříve. Odpovědnost vlády za problémy Union banky Špidla vyloučil s tím, že jde o soukromý podnik. Po skončení pořadu premiér novinářům řekl, že centrální banka je velmi nezávislou institucí, která má vlastní odpovědnost. Vláda má podle premiéra poměrně málo možností tato rozhodnutí ovlivňovat. Připustil, že čas od času se vedou debaty o tom, zda se nemá zákon o ČNB změnit. Na dotaz, zda Špidla zvažuje odvolání guvernéra České národní banky Zdeňka Tůmy kvůli možnému pochybení, premiér odpověděl vyhýbavě. Předpokládá totiž, že prezidentské pravomoci bude mít do 28. února. Pokud by se tato doba prodloužila, věc by zanalyzoval a vyvodil odpovídající důsledky.

Ceny potravin po našem vstupu do EU dramaticky nevzrostou

S cenami v tuzemsku se po vstupu Česka do Evropské unie nestane nic výrazného. V diskusním pořadu Sedmička televize Nova to uvedl premiér Vladimír Špidla. Zdůvodnil to mimo jiné tím, že stát je pod ekonomickým tlakem unie už nyní. Inflace se podle Špidly může po dobu tří až pěti let pohybovat mezi čtyřmi až sedmi procenty. S tím souhlasil i místopředseda ODS Jan Zahradil. Oba politici se shodli, že cenová hladina se bude odvíjet od výkonnosti české ekonomiky. U některých potravin se podle Zahradila zvednou ceny o čtvrtinu, někde i o polovinu. Premiér dodal, že se tak stane během pěti až sedmi let. Kromě cen se živě diskutovalo i o důchodech. Špidla dokonce uvedl, že důchodci jsou pro vstup do unie nejzabezpečenější vrstvou obyvatel. Systém důchodů je totiž založen na valorizaci, důchody se tedy zvyšují v závislosti na růstu spotřebitelských cen a růstu reálných mezd. Cenová hladina i hladina důchodů se však podle Jana Zahradila bude odvíjet od výkonnosti české ekonomiky, systém důchodové politiky záleží na státu a českém zákonodárství.

Také Kasal má podezření, že je odposloucháván

I místopředseda sněmovny Jan Kasal má podezření, že ho někdo odposlouchával. Ministr vnitra Stanislav Gross v neděli uvedl, že lidovec Kasal mu oznámil, že se mu stalo něco podobného jako třem poslancům ODS. S podezřením na odposlech svých kanceláří už od pátku postupně přišli předseda sněmovního klubu ODS Vlastimil Tlustý, šéf sněmovní komise pro kontrolu civilní kontrarozvědky Jan Klas a poslankyně Zdeňka Horníková. Ministr Gross ale zároveň dodal, že sám Kasal tomu nepřikládá příliš velký význam. Gross současně potvrdil, že policie nemá s případy údajných odposlechů poslanců ODS nic společného a že prohlídky jejich kanceláří nenašly odposlouchávací zařízení.

Pochod studentů na Hrad v roce 1948 připomene pamětní deska

Pamětní deska připomene protestní pochod vysokoškolských studentů na Pražský hrad v únoru 1948. Vysokoškoláci se v době nastupujícího komunistického bezpráví rozhodli vyjádřit svou podporu prezidentovi Edvardu Benešovi a byli za to později perzekvováni. Studentská akce začala jako klidný manifest, průvodu však v Nerudově ulici přehradil cestu kordon ozbrojených příslušníků SNB. Při jejich násilném zásahu byl postřelen student Josef Řehounek. Postoj studentů se stal záminkou k prověrkám na vysokých školách, při nichž muselo do roku 1949 školy opustit přes deset tisíc studentů a akademiků. Deska, která protest studentů připomene, bude odhalena v úterý v horní části Nerudovy ulice. Pietního aktu se kromě pamětníků zúčastní zástupci Univerzity Karlovy, Českého vysokého učení technického a předseda Senátu Petr Pithart. Senát pořízení pamětní desky zorganizoval a financoval.

Národní socialisté vyloučili ze své strany bývalého předsedu

Česká strana národně sociální zrušila členství svému někdejšímu předsedovi Janu Šulovi. Podle Ústřední rady ČSNS jednal Šula v minulosti v rozporu s dobrými mravy a vážně poškozoval zájmy své strany. Národní socialisté viní Šulu z finančního kolapsu této kdysi nejbohatší české politické strany. Při prodeji domu na náměstí Republiky v Praze nerespektoval usnesení sjezdu a se získanými penězi nakládal bez jejího souhlasu. Stíhanému podnikateli a bývalému místopředsedovi Českomoravského fotbalového svazu Janu Gottvaldovi z Drnovic půjčil pět milionů korun pouze na základě vlastního uvážení. Gottvald dlužnou částku dosud nevrátil. Strana na svého bývalého šéfa již podala trestní oznámení, policie ho však loni na podzim odložila. Po účetní uzávěrce za loňský rok bude však pravděpodobně podáno nové trestní oznámení. Mělo by se týkat nejen Šuly, ale i bývalého místopředsedy pro ekonomiku Tomáše Suchánka.

Policie odhalila další dealery drog

Osmičlenný gang výrobců a dealerů drog zadržela policie tento týden na Liberecku a v Královéhradeckém kraji. Distribuce pervitinu, extáze a marihuany gangu vynesla přes 2,5 milionu korun. Policisté při domovních prohlídkách objevili kompletní laboratoře na výrobu drog i větší množství efedrinu, z něhož se omamné látky vyrábějí. U jednoho z pachatelů našli i ruční granát. Zadržení jsou muži ve věku 26 až 36 let. Policejní rada je obvinil z nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek a jedů, za což jim hrozí až deset let vězení.

V Praze se dražila umělecká díla z Waldesovy sbírky

V sobotní aukci pražské síně Meissner-Neumann v pražském hotelu Intercontinental utratili sběratelé téměř sedm milionů korun. V aukci byla nabízena další část z restituované umělecké sbírky průmyslníka a mecenáše Jindřicha Waldese. Nejvíce, 300.000 korun, zaplatil nový majitel za kvaš Františka Kupky Čarodějnice z roku 1898, jehož vyvolávací cena byla 180.000 korun. Za vyvolávací cenu 100.000 se prodala Kupkova karikatura Dělení prostorů z roku 1919 a návrh obálky časopisu L'assiette au Beure. S velkým úspěchem se setkaly dva Preissigovy akvarely o rozměru pouhých 15 krát 24 centimetrů. Oba obrazy shodně nazvané Stromy se začaly dražit na 14.000 korun. Cena prvního z nich se zvýšila na 95.000 korun a druhého až na 110.000 korun. Zájem byl i o Preissigovu grafiku. Například jeho Hlava dívky v květinách (1906) se z 16.000 korun dostala na 75.000 korun. Za nevelký olej mistra českého rokoka Norberta Grunda Odpočívající poutníci zaplatil nový majitel 210.000 korun.

Zlínské divadlo uvedlo italskou renesanční hru

Premiéru hry Calandriáda, kterou napsal italský autor Bernardo Doviza da Bibbiena, uvedlo v sobotu zlínské Městské divadlo. Hra pochází z pera učence pracujícího ve službách proslulého rodu Medicejů a pozdějšího kardinála Bernarda Dovizy. Calandriáda patří k nejcennějším literárním odkazům slavné epochy. Svým charakterem připomněla na zlínské scéně příběhy slavného Bocacciova Dekameronu. "Objeví-li se v komedii jednovaječná dvojčata, je vždy o zábavu postaráno. Pokud to jsou navíc sourozenci rozdílného pohlaví, krásná dívka a pohledný mladý muž, je propletenec ještě zajímavější," uvedla režisérka Zoja Mikotová. Režisérka na zlínské scéně už inscenovala tituly Aucassin a Nicoletta, Ježíškova košilka a pohádku O pejskovi a kočičce. V sobotním představení se představili Radovan Král, Petra Domžalová, Radoslav Šopík, Zdeněk Julina, Zdena Kružíková a další.

Středočeský kraj prezentoval své turistické zajímavosti

Obce, města a mikroregiony Středočeského kraje se představily na výstavě Střední Čechy 2003, která v neděli skončila na výstavišti v Lysé nad Labem na Nymbursku. Největší zájem návštěvníků vzbuzovaly informace a materiály o turistice, zejména o cyklistických trasách. Zájem o mapy a publikace o přírodních a kulturních zajímavostech zaznamenali například u expozic Bělé pod Bezdězem a Benátek nad Jizerou na Mladoboleslavsku či u rozsáhlé expozice mikroregionu Křivoklátsko. Bělá se pochlubila například zbrusu novou mapou Cykloráj Ralsko, zatímco Benátky informovaly o muzeu hraček či stavěném golfovém areálu. Benátky nad Jizerou, Poděbrady a Nymburk i Lysá nad Labem prezentovala i své průmyslové zóny. Samostatné větší expozice připravila především města z Mladoboleslavska a Nymburska. Naopak Beroun, Příbram, Rakovník a Kladno se představily ve společné expozici pod hlavičkou sdružení Bohemia Centralis.

Park České Švýcarsko vyhlásil další ročník umělecké soutěže

Již čtvrtý ročník výtvarné a fotografické soutěže Náš Národní park České Švýcarsko vyhlásily správa parku, ochránci přírody a obecně prospěšná společnost České Švýcarsko. Letošním tématem fotografické části je dominanta parku, největší skalní most v Evropě, Pravčická brána. Účastníci výtvarné části pak mají za úkol libovolnou technikou zaznamenat život zvířat. Své příspěvky mohou zájemci posílat na adresu správy parku do konce října. S vítěznými pracemi se návštěvníci parku seznámí během příštího roku na několika místech Děčínska. Národní park, který byl vyhlášen v roce 2000, zaujímá severovýchodně od Děčína rozlohu 79 kilometrů čtverečních. Území tvoří unikátní pískovcová skalní města, kaňony a rokle. Národní park navazuje na německý Národní park Saské Švýcarsko, jenž byl vyhlášen o deset let dříve.

Společnost Pavučina chce zachraňovat kapličky i staré hřbitovy

Kapličky, staré hřbitovy, ale i technické památky na Havlíčkobrodsku, Polensku a Humpolecku bude zachraňovat Pavučina Vysočiny. Obecně prospěšná společnost vznikla letos v lednu a kromě oprav drobných památek a údržby pozoruhodných míst chce také přispět k rozvoji cestovního ruchu v regionu. V republice je odhadem asi 200.000 drobných památek, ale jejich detailní soupis neexistuje. Právě zmapování těchto památek a vytvoření seznamu přírodně i historicky pozoruhodných míst patří k základním úkolům Pavučiny. Společnost již od kraje získala grant na vytvoření webových stránek. Plánuje převzít údržbu Posázavské cyklostezky a měla by se také podílet na průzkumu podzemí Havlíčkova Brodu. Letos chce sdružení zachránit přibližně sto let starou hrobku u Herálce. Původně poslední místo odpočinku zdejších zámeckých pánů je zdevastované zemědělskou činností. Druhá na řadě je kaplička v Kvaseticích.

Zástupci neziskových organizací se připravují na vstup do EU

V prostorách Mezinárodního centra duchovní obnovy v Hejnicích na Liberecku se 13. a 14. března se budou školit zástupci neziskových organizací z Libereckého, Královéhradeckého a Pardubického kraje. Školení je má připravit na vstup do Evropské unie. Akce je součástí projektu Nadace rozvoje občanské společnosti. Účastníci získají všeobecný přehled o strategii unie vůči neziskovým organizacím, finančních zdrojích a také o postavení těchto organizací v zemích EU. Počátkem června se uskuteční také třídenní stáž v Bruselu, na které by se měli zástupci českých neziskových organizací seznámit s praktickým fungováním EU ve vztahu k neziskovému sektoru. Projekt je součástí programu Trust pro občanskou společnost ve střední a východní Evropě, který v České republice připravuje Nadace VIE. Náklady projektu v celkové výši 930.000 korun financuje Evropská unie z fondu Phare. Informace o neziskovému sektoru v EU shromažďuje také internetová stránka www.ngo-eu.cz.

Čeští lyžaři získali ve švédském Östersundu další medaile

Biatlonista Zdeněk Vítek vybojoval ve finále Světového poháru ve švédském Östersundu další druhé místo. V nedělním stíhacím závodu na 12,5 kilometru si zopakoval umístění ze sobotního závodu na dvacetikilometrové trati. O prvenství ho připravily dvě chyby v poslední střelbě ve stoje. Vítězem se stal Bělorus Vladimir Dračev, který se probojoval na druhé místo Světového poháru. Za Vítkem doběhl na třetím místě Nor Halvard Hannevold. Skvělý víkend českých biatlonistů na Světovém poháru v Östersundu završila Kateřina Holubcová třetím místem ve stíhacím závodu na deset kilometrů. Zvítězila Olena Zubrilovová z Běloruska, stříbro získala Norka Linda Tjörhomová o vteřinu před Holubcovou.

A na závěr ještě krátce o počasí:

V noci bude jasno, ojediněle se vytvoří mlhy nebo nízká oblačnost. Teploty -5 až -9 stupňů. Zítra má být jasno, dopoledne v nížinách ojediněle mlhy nebo zataženo nízkou oblačností. Teploty 4 až 8 stupňů, na horách kolem 5 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.

23-02-2003