Denní souhrn zpráv Zprávy Radia Praha

22-02-2003

V Praze demonstrovali anarchisté proti válce v Iráku

V Praze v sobotu odpoledne proběhla demonstrace anarchistů proti válce v Iráku. Protestní shromáždění uspořádala Československá anarchistická federace. Zhruba 250 mladých lidí se sešlo na náměstí W. Churchilla v Praze 3 a po zhruba třech hodinách, kdy průvod procházel centrem hlavního města, skončila pokojná demonstrace vpodvečer před budovou amerického velvyslanectví na Malé Straně. Anarchisté ve svých projevech ostře kritizovali přípravy na vojenskou akci USA a jejich spojenců. Podle nich se tím zakrývá pravá podstata konfliktu, v němž jde Západu o zisky z iráckých ropných nalezišť.

Svoboda: Bez rozhodnutí RB OSN se akce proti Iráku nezúčastníme

Případného útoku na Irák by se republika bez rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN nezúčastnila, a nebyla by tedy v takovém případě ani členem vojenské koalice států pod vedením USA. V pořadu České televize Špona to uvedl ministr zahraničí Cyril Svoboda. Americký ministr obrany Donald Rumsfeld ve čtvrtek prohlásil, že americká armáda je nyní v oblasti Perského zálivu připravena k invazi do Iráku, pokud se tak prezident George Bush rozhodne. Zmínil se o opatřeních NATO na ochranu Turecka a o vyslání českých jednotek do Kuvajtu. "Pan Rumsfeld může zmiňovat české vojáky, ale čeští vojáci jsou pod českým velením, pod rozhodnutím české vlády, pod rozhodnutím českého parlamentu," řekl v této souvislosti Svoboda. Poslanci v polovině ledna schválili českou pomoc v případné vojenské akci proti Iráku. Do ní by se na základě mandátu OSN zapojila protichemická jednotka, která je v Kuvajtu. O jejím nasazení by ale podle sněmovny musela rozhodnout vláda usnesením na základě "nového aktu" Rady bezpečnosti OSN. Bez mandátu OSN by mohla být jednotka nasazena do záchranných prací v případě, že by Irák při vojenské akci použil zbraně hromadného ničení proti civilistům či spojeneckým silám.

Další poslanec ODS má podezření, že je odposloucháván

Poslanec Občanské demokratické strany Jan Klas má podezření, že jeho poslanecká kancelář na Kladně byla odposlouchávána. Klas je předsedou sněmovní komise pro kontrolu civilní kontrarozvědky a členem parlamentního branného výboru. V záznamu odposlechu, který dostal do hlasové schránky svého mobilního telefonu, však podle něj nebyly žádné závažné informace a s jeho prací v branném výboru nesouvisel. Případný odposlech Klasovy poslanecké kanceláře prověřují policejní složky. Jak potvrdil ministr obrany Jaroslav Tvrdík, vojenské tajné služby poslance ODS v žádném případě neodposlouchávaly. Předseda sněmovního branného výboru Jan Vidím oznámil, že požádá ministra vnitra Stanislava Grosse, aby policie kvůli případnému odposlechu prověřila všechny kanceláře poslanců a senátorů ODS v pražských budovách parlamentu a v regionech. Odposlech své kanceláře v Rakovníku oznámil již v pátek i předseda poslanců ODS Vlastimil Tlustý. Ihned poté zasedla sněmovní komise pro kontrolu policejních odposlechů. Její členové, ale také ministr vnitra Stanislav Gross, premiér Vladimír Špidla po jejím jednání oznámili, že policejní složky ani civilní či vojenská kontrarozvědka Tlustého neodposlouchávají. Případ nyní bude vyšetřovat policie.

Vláda bude jednat o platech učitelů, zdravotnické reformě i dvojím občanství Čechů na Slovensku

Vláda se bude v pondělí zabývat platy středoškolských pedagogů. Odpovědnost za jejich mzdy by měla přejít ze státu na kraje, to se ale nelíbí ani školským odborům, ani ministryni školství Petře Buzkové. Kabinet Vladimíra Špidly dále posoudí koncepci zdravotnictví, která analyzuje zadlužení nemocnic, a návrh, který by umožnil více Čechům dlouhodobě žijícím na Slovensku mít dvojí občanství. Vláda rovněž projedná smlouvu, která změní průběh česko-rakouské státní hranice. Podle ministra vnitra Stanislava Grosse se jedná o deset případů účelného přesunu státní hranice, kdy si oba státy vzájemně předají území v rozloze zhruba 42 000 metrů čtverečních.

O krachující Union banku mají zájem další peněžní domy

O ostravskou Union banku, která se dostala do finančních problémů, v pátek uzavřela své pobočky a které hrozí krach, je přesto zájem. Jak uvádí sobotní Mladá fronta Dnes, některé banky se zajímají o nákup její pobočkové sítě. Podle Práva o ni existují dva vážní zájemci. Jedná se o rakouskou Raiffeisenbank a italskou UniCredito. Česká národní banka v pátek zahájila s Union bankou správní řízení o odnětí bankovní licence. Tento krok odůvodnila horší likviditou banky, která vede k její platební neschopnosti. Banka dostala čas na vyjádření do 3. března. Poté ČNB znovu posoudí její situaci a rozhodne. Majitel Union banky, italská skupina Invesmart, chce však dále jednat se státem o řešení krize v bance. Přibližně 2400 důchodců, kteří mají účty v Union bance, pravděpodobně bez peněz nezůstanou. Česká správa sociálního zabezpečení situaci těchto důchodců řeší, jak uvedla mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Kateřina Prejdová.

Soud s Aloisem Grebeníčkem se znovu odkládá

Soudní proces s bývalým vyšetřovatelem Aloisem Grebeníčkem, otcem současného předsedy KSČM Miroslava Grebeníčka, který je stíhán za to, že v 50. letech při výsleších mučil vězně v uherskohradišťské věznici, se opět odkládá. Důvodem nového odkladu procesu, který se táhne už pět let, je onemocnění Grebeníčkova advokáta. Advokát Čestmír Kubát navíc oznámil, že podal ústavní stížnost na postup uherskohradišťského soudu. Podle něho je Grebeníček vážně nemocen, což potvrdili lékaři, a jakékoli vzrušení mu může přivodit smrt. Soudkyně Veselá uvedla, že podle expertů Lékařské fakulty Univerzity Karlovy lze Grebeníčka předvolat. Grebeníček se k soudnímu procesu ze zdravotních důvodů ani jednou nedostavil. Průtahy kolem soudu kritizují političtí vězni. Vypovídat jich má osm, ale ne všichni se, jak sami říkají, rozsudku dožijí. Jeden z nich, Stanislav Gajdošík z Halenkovic na Zlínsku, našel dokonce letos v únoru na svém poli atrapu malé šibenice.

Do ulic vyšly první masopustní průvody

V Čechách a na Moravě už vyšly první masopustní průvody. Masopustní maškary zaplnily například Zubrnice na Ústecku. Jejich průvod ve zdejším skanzenu tvořili již tradičně členové folklorního souboru Dykyta z Krásné Lípy na Děčínsku a místní občané. Tzv. Lešetínský fašank slaví také ve Zlíně.Novinkou toho letošního byly podle organizátorů klobásy zdarma pro klienty Union banky. Stovky Pražanů se v sobotu zúčastnily masopustního průvodu na Malé Straně. Typické masopustní maškary v doprovodu Pražského pouťového orchestru prošly z Hradčan až na Kampu. Po celou cestu se masopustní masky těšily velkému zájmu domácích i zahraničních turistů. Středověké tradice oslav masopustu se poslední dobou obnovují i v dalších městských částech. Zřejmě nejznámější se už deset let odehrává na Žižkově. Letošní slavnost tam vypukne 28. února.

Pražský Smíchov si připomíná sto let povýšení na město

Pěší zónu u Anděla na pražském Smíchově oživily o víkendu slavnosti, kterými radnice páté městské části připomíná sté výročí povýšení Smíchova na město. Pouliční prodavači a prodavačky zde nabízejí zaručeně účinné přípravky na cokoli, vystupují zde staročeští hudebníci, velešikovný kejklíř i světaznalí umělci souboru Trakař. Nynější oslavy jsou součástí celoročních oslav stoleté existence Smíchova. O zájmu občanů svědčilo i to, že organizátoři rozdali tisíce pamětních pohlednic, které si lidé nechali orazítkovat radními městské části Praha 5. Oslavy by měly připomenout Pražanům nejen svéráznou minulost této městské části, ale postupně by jim měly představit i rychle se měnící současnost území kolem Anděla, kde zanikly staré domy a továrny a rostou nová administrativní, obchodní i kulturní centra.

Ekologové připravují otevření nové naučné stezky na okraji Brna

Ekologové připravují na první jarní den otevření Naučné stezky Hády a údolí Říčky na severním okraji Brna. Její vyznačení a osázení 17 panely přijde na 1,3 milionu korun. Stezku budou tvořit dva okruhy, přičemž delší bude mít 20 kilometrů. Stezka bude mít začátek v brněnských městských částech Obřany a Maloměřice. Turisty zavede k řece Svitavě, k Obřanskému hradu, provede je Hádeckou plošinou, která má charakter stepi a kde lze najít 40 chráněných rostlin. Skončí v Mariánském údolí. Ochranáři z pozemkového spolku vytvořili v uplynulých letech asi 750 metrů dlouhou naučnou stezku, která vede okolím bývalého lomu Hády na okraji Brna. Lom i jeho okolí je oplocen a stezku zatím navštěvují jen školáci v doprovodu průvodců. I přes těžbu zůstaly v jeho okolí zachovány tři vzácné přírodní lokality.

Ze sportu:

Šestačtyřicetiletá tenistka Martina Navrátilová opět posunula věkovou hranici pro nejstarší hráčku, která dokázala vyhrát turnaj WTA. Navrátilová v Dubaji společně se sedmnáctiletou Ruskou Světlanou Kuzněcovovou získala již 168. turnajový titul ve čtyřhře, když ve finále porazily první nasazený pár Cara Blacková, Jelena Lichovcevová 6:3 a 7:6.

A na závěr ještě krátce o počasí:

Bude jasno nebo skoro jasno, jen ojediněle zataženo nízkou oblačností. Místy se mohou vytvořit mlhy, ojediněle mrznoucí. Přes den teplota vystoupí na 3 až 7, na horách bude kolem 3 stupňů.

Tolik zprávy Radia Praha

22-02-2003