Denní souhrn zpráv Zprávy Radia Praha

20-02-2003

Muž obviněný z vraždy konzula nigerijského konzula naletěl africkým podvodníkům

Mužem obviněným ze středeční vraždy nigerijského konzula je dvaasedmdesátiletý lékař Jiří P. z Mělníka. Uvedl to Český rozhlas s odvoláním na policejní zdroj. Podle policejní zprávy z října loňského roku doktora vydírala skupina cizinců a on sám kvůli tomu dnes dluží lidem ze svého okolí více než 11 milionů korun. Doktor Jiří P. pracoval podle ČRo kdysi jako lékař v Afghánistánu či Lybii. Jak sám vypověděl dříve na policii, v roce 1995 ho kontaktoval zástupce společnosti National Nigeria Petroleum Company a nabídl mu, aby vstoupil do výstavby ropovodu v Nigérii. Mělo jít o vládní kontrakt. Sám do celé věci prý vložil 500.000 dolarů (14,62 milionu korun), píše se v policejní zprávě, kterou má ČRo k dispozici. Po období nepokojů ho Nigerijci kontaktovali s tím, že bude vyplacen, ale za převody musí platit poplatky. Lékaři však podle rozhlasu peníze brzy došly a začal si půjčovat ve svém okolí. Celkem si tak lékař podle policie půjčil 11,601.136 korun od dvaatřiceti lidí.

Policie před incidentem varovala před podvodníky, kteří se pokoušejí rozesíláním takzvaných nigerijských dopisů vylákat z lidí peníze. Českým podnikatelům většinou nabízejí provize za zprostředkování převodu peněz. Často se v dopisech objevují i smyšlené příběhy o tom, že disponují desítkami milionů dolarů, které se snaží převést ze zahraničí na bankovní účet českého klienta. Dopisy mají podle policie přimět adresáty, aby převedli na účet podvodníka své peníze, mnohdy v řádu tisíců dolarů, třeba na úplatek pro osobu, jež je s to transakci ovlivnit. Nigerijské podvodné dopisy jsou fenoménem již nejméně 20 let a doplatily na ně tisíce lidí po celém světě. V některých případech dokonce pisatelé nalákají oběť do Nigérie, kde v lepším případě přijde o majetek, v horším případě o život.

Vladimír Špidla v Die Presse: Češi do Iráku pouze se souhlasem RB OSN

Nasazení českých protichemických jednotek při eventuální operaci proti Saddámu Husajnovi je podmíněno novým usnesením Rady bezpečnosti OSN, řekl český premiér Vladimír Špidla v rozhovoru pro rakouský list Die Presse. Předseda vlády se v této souvislosti odvolal na nedávné stanovisko českého parlamentu. "Naše jednotky stojí tam, kde jsou také německé jednotky," odpověděl Špidla na výtku, že Praha už přislíbila Spojeným státům pomoc v případě války.

Chemici budou v Kuvajtu, nikam jinam se s nimi nepočítá, uvádí ministr obrany Jaroslav Tvrdík

Spojenečtí velitelé nepočítají podle ministra obrany Jaroslava Tvrdíka s tím, že česká chemická jednotka by byla za nynější mezinárodněpolitické situace nasazena mimo Kuvajt. "V tuto chvíli je téměř vyloučené nasazení jednotky někde jinde, například v Turecku, jak rozšířil mandát parlament," řekl na snídani s novináři Tvrdík. Do operace proti Iráku se jednotka zapojí pouze tehdy, bude-li vedena se souhlasem OSN. Bez něj zasáhnou v případě, že v oblasti budou použity zbraně hromadného ničení.

Pravděpodobně do konce května letošního roku by mělo být zřejmé, jak bude Česko chránit svůj vzdušný prostor. K jaké variantě ochrany vzdušného prostoru se armáda kloní, ale ministr Tvrdík nenaznačil. Česká armáda už musela kvůli zastaralosti z výzbroje vyřadit ruské stíhací bombardéry Su-22. Veškerá odpovědnost teď leží na několika posledních stíhačkách MiG-21, jejichž životnost však končí v roce 2004. Projekt společné ochrany českého a slovenského vzdušného prostoru, takzvané Společné nebe, je pro českou stranu stále aktuální.

Místopředseda KSČM Václav Exner přirovnal aktéry tažení proti Iráku k führerům

K novodobým führerům přirovnal místopředseda KSČM Václav Exner ty, kteří stojí v čele tažení proti iráckému režimu. Naznačoval, že důvodem vojenské akce proti iráckému režimu, kterou za účinné řešení považují zejména USA a Velká Británie, by mohla být i "cynická" snaha využít nahromaděných zásob zbraní. Varoval před tím, že konflikt by se mohl přesunout i do Evropy, Česko nevyjímaje. Exner zaútočil na ministra zahraničí Cyrila Svobodu (KDU-ČSL) kvůli jeho prohlášení, že Češi a Slováci jsou již ve válce, neboť jsou součástí rodiny, která je pro irácký režim nepřijatelná.

Polní nemocnice by mohla být začleněna do mise EU v Makedonii

Část šesté polní nemocnice, která se na přelomu roku vrátila z Afghánistánu, by mohla letos na jaře odcestovat do Makedonie, kde Evropská unie převezme vojenskou operaci od Severoatlantické aliance. Novináře o tom informoval náčelník generálního štábu Pavel Štefka. EU má vojenskou operaci v Makedonii převzít od NATO v březnu. Vojáci od počátku roku nemocnici rekonstruují a opravují. K dalšímu vyslání by měla být připravena do 31. března.

V Česku je dostatek očkovací vakcíny proti pravým neštovicím

V České republice je dostatek očkovací vakcíny proti viru varioly, pravých neštovic, který by mohl být reálně zneužit v případě teroristických útoků. Novinářům to řekl mikrobiolog Dimitrij Slonim, autor způsobu přípravy očkovací látky proti pravým neštovicím. Proti variole se přestalo celosvětově očkovat v roce 1980, protože byla vymýcena. V ČR bylo v té době zmrazeno několik set tisíc dávek vakcíny, která by mohla být účinně použita i dnes, uvedl Slonim. "Málo států v Evropě tuto očkovací látku má. V ČR je tolik vakcíny, že v případě ohrožení můžeme očkovat celý stát," řekl ČTK Slonin. Nejvíce ohroženi jsou podle něj prakticky všichni mladí lidé, protože očkování přestalo před 20 lety. Starší ročníky mají imunitu "nespolehlivou". Přitom přenosnost viru pravých neštovic je vysoká a úmrtnost dosahuje v některých případech 30 až 50 procent.

Cizinecká policie zpřísňuje opatření na západočeských hranicích

Lidé cestující přes hranice by se měli připravit na delší čekací doby na západočeských hraničních přechodech. Policie totiž provádí přísnější kontroly cizinců při vstupu do ČR a další bezpečnostní opatření, jež mají reagovat na důsledky možného konfliktu v Iráku. Ministr vnitra Stanislav Gross v této souvislosti ČTK řekl, že bezpečnostní opatření se budou týkat celého obvodu státních hranic. Přísnějšími kontrolami cizinců při vstupu do Česka a dalšími opatřeními reaguje policie na západočeských hraničních přechodech na možný válečný konflikt v Iráku, který zřejmě způsobí větší pohyb uprchlíků z krizové oblasti.

Vojáci posílí na základě rozhodnutí Ústředního krizového štábu vnější ostrahu jaderné elektrárny Dukovany na Třebíčsku. "Zástupci armády a policie už detaily mimořádných bezpečnostních opatření projednali s vedením elektrárny," řekl mluvčí elektrárny Petr Spilka. Termín přesunu vojáků do terénu nezná. Posílení ochrany vojáky se netýká vnitřní ostrahy. V areálu elektrárny a na jeho hranicích ji zajišťuje bezpečnostní agentura Group-4 Securitas. "Ta je pořád stejně dokonalá," uvedl mluvčí. Přísná bezpečnostní opatření platí také na vodních dílech Dalešice a Mohelno, která jsou zdrojem vody pro jadernou elektrárnu Dukovany.

Evropská komise: ČR má sice problémy, ale menší než ostatní kandidáti

Česká republika se potýká s mnoha strukturálními problémy, které negativně ovlivňují zaměstnanost, ve srovnání s ostatními kandidáty (bez Kypru a Malty) je na tom však ještě pořád dobře. Vyplývá to z první komplexní zprávy Evropské komise o zaměstnanosti ve 12 kandidátských zemích. Zpráva celkově vyznívá značně pesimisticky. Ačkoli nezaměstnanost je nižší než ve většině ostatních postkomunistických zemí, roste v ČR počet dlouhodobě nezaměstnaných; největší potíže mají lidé bez kvalifikace, absolventi škol, dělníci s malými dětmi, invalidé a Romové. Na základě statistik z roku 2001komisi vychází, že česká míra zaměstnanosti je stále 65 procent, o procento víc než průměr EU. Česko tedy nelze počítat mezi ty vstupující země, které podle zprávy ohrožují splnění jednoho z cílů vytyčených v tzv. lisabonské strategii unie, jímž je dosáhnout 70procentní zaměstnanosti v roce 2010. Zmíněná strategie má zajistit, aby se unie stala ve zmíněném roce nejvýkonnější ekonomikou na světě.

EK nabádá české orgány, aby se soustředily na vytváření pracovních míst změnami ve mzdové, daňové a vzdělávací politice. Rozdíl mezi minimální mzdou a životním minimem by měl být větší než dnešních 20 procent, které nemusí být dostatečným podnětem pracovat zvláště pro nezaměstnané živitele rodin s více dětmi, jež dostávají sociální dávky z více titulů. Vysoké mimomzdové náklady odrazují zaměstnavatele od přijímání málo kvalifikovaných pracovníků. Zpráva upozorňuje také na zdráhání lidí přistupovat na pracovní smlouvy na dobu určitou a na zkrácené pracovní úvazky v obavě, že budou zneužity.

Svoboda: Ve Španělsku by neměl být problém s přístupovou smlouvou

Ve španělském parlamentu s největší pravděpodobností nebude problém s ratifikací přístupové dohody mezi EU a deseti kandidátskými zeměmi včetně České republiky. ČTK to v Madridu řekl český ministr zahraničí Cyril Svoboda, který jednal s předsedkyní španělského Kongresu poslanců Luisou Rudiovou.Novou členskou zemí by se ČR měla stát v příštím roce.

Kromě irácké krize je třeba se bez otálení začít věnovat také palestinské otázce, řekla dnes v Madridu španělská ministryně zahraničí Ana Palaciová /palasiová/ po jednání se svým českým protějškem Cyrilem Svobodou. Oba ministři se shodli, že k problému odzbrojení Iráku je třeba postupovat jednotně, nejlépe mírovou cestou a v rámci Rady bezpečnosti OSN s tím, že případná vojenská operace je krajním řešením.

KSČM rozhodne až příští týden, koho podpoří při volbě prezidenta

Komunističtí zákonodárci se rozhodnou až příští týden, zda a koho podpoří na konci února při volbě prezidenta republiky. V úterý chtějí definitivně rozhodnout, zda postaví svého kandidáta. Vedení strany to ale nedoporučilo. Místopředseda KSČM Václav Exner naznačil, že ze žhavých kandidátů nemá jeho podporu ani čestný předseda ODS Václav Klaus, ani profesor filozofie Jan Sokol, jehož budou nominovat strany vládní koalice. Předseda jihočeských komunistů Petr Braný ale uvedl, že by volil spíše kandidáta ODS Václava Klause.

Unionisté podpořili Jana Sokola

Poslanecký klub Unie svobody-DEU podle očekávání jednomyslně podpořil prezidentskou kandidaturu Jana Sokola. Bývalý ministr školství, jehož nominaci ve středu schválili i zákonodárci ČSSD, téměř hodinu odpovídal na otázky unionistů, kteří jednání klubu zpřístupnili i novinářům. Předseda poslanců US- DEU Karel Kühnl prohlásil, že s jejich deseti hlasy může vysokoškolský profesor počítat ve všech kolech volby. Sokol je prvním prezidentským kandidátem, který dal podnět k veřejnému zasedání klubu. Unionisté dnes jeho žádosti vyhověli, možná to v pátek učiní i lidovci. ČSSD ve středu novináře na své jednání nepustila.

Český svaz bojovníků za svobodu vyzval poslance a senátory, aby v třetí prezidentské volbě nepodpořili vysokoškolského profesora Jana Sokola. Vadí mu zejména jeho smířlivý postoj k sudetoněmecké otázce. Případný prezidentský kandidát vládních stran označil v minulosti odsun sudetských Němců za hanebnost. Současně podotkl, že je proti revizi poválečného uspořádání, je ale pro jednání se sudetoněmeckými organizacemi. Podobné stanovisko jako svaz bojovníků dnes zveřejnila také Česká strana národně sociální (ČSNS).

Stávková pohotovost se zatím z jaderných elektráren Dukovan a Temelína nerozšíří

Stávková pohotovost odborářů z jaderných elektráren Temelín a Dukovany se zatím nerozšíří do ostatních elektráren společnosti ČEZ. Odboráři zváží případné připojení ke stávkové pohotovosti kolegů až poté, pokud by ministři průmyslu a financí nesplnili sliby ze středečního jednání s pracovníky elektráren. Po jednání odborových předáků ČEZ to řekl mluvčí stávkového výboru František Haman. V otázce mezd se podle Hamana zaměstnavatel a pracovníci po řadě jednání nejspíše dohodnou na kompromisu. Prioritou odborářů zůstává zamezení nesystémového snižování počtu zaměstnanců v jaderných elektrárnách.

Rakouští odpůrci Temelína ukončili hladovku

Rakouští odpůrci Temelína, kteří od čtvrtečního rána drželi přímo před jihočeskou elektrárnou symbolickou protestní hladovku, ukončili krátce před 14:00 protest a opustili areál. Podle aktivistů z Hornorakouské platformy proti atomovému nebezpečí chtěli aktivisté poukázat na ohrožení, které temelínská elektrárna představuje. České protijaderné organizace se k hladovce nepřipojily, protože podle nich není v Čechách hladovka protestem, který by mohl účinně oslovit politiky a veřejnost.

Vyplácení nemocenské se změní, cílem je ušetřit státu peníze

Neustále stoupající pracovní neschopnost v České republice přiměla vládu připravit zásadní změny ve vyplácení nemocenských dávek. Ty by měly být při kratší nemoci nižší, naopak nemocenská dlouhodobě nemocných lidí by mohla vzrůst. Zákon o nemocenském pojištění, který změny umožní, by mohl začít platit od ledna 2005. Od roku 1993 do roku 2001 se průměrná délka jedné pracovní neschopnosti v ČR prodloužila z 23,2 dne na 28,6 dne. Vláda chce proto zabránit zneužívání systému a ušetřit státu peníze. Původní návrhy počítající s tím, že v prvních třech dnech nemoci by nemocní nepobírali dávky žádné, ztrácejí ovšem na síle. Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach se totiž domnívá, že jsou politicky neprůchodné. Uvažuje se ale o vyplácení dávek v prvních týdnech pouze za pracovní dny. Nyní na ně mají zaměstnanci nárok za všechny kalendářní dny, po které jsou v pracovní neschopnosti. Dávky bude zřejmě v budoucnu v prvních dvou týdnech zdravotní neschopnosti vyplácet místo státu zaměstnavatel, a to pouze za pracovní dny. Stát mu bude zvýšené náklady kompenzovat snížením odvodu na nemocenské pojištění.

Hranice trestní odpovědnosti, která je 15 let, se nezmění

Hranice trestní odpovědnosti, která je nyní 15 let věku, se nezmění. Poslanecká sněmovna hned v prvním čtení zamítla návrh skupiny poslanců ODS, aby za porušování zákonů byli trestáni lidé, kterým je nejméně 14 let. Jeden z hlavních autorů této iniciativy Radim Chytka ČTK řekl, že snížení hranice trestní odpovědnosti o jeden rok navrhne znovu. Návrh na snížení hranice trestní odpovědnosti odůvodnil mimo jiné tím, že mnozí mladí lidé, kterým ještě nebylo 15 let, vědomě spoléhají při páchání trestné činnosti právě na to, že se jim nemůže nic stát. Upozornil i na to, že již čtrnáctiletí školáci šikanují nejen své spolužáky, ale i učitele.

ODS neobhájila návrh na zamezení vysokých schodků rozpočtu

Občanští demokraté v Poslanecké sněmovně neuspěli s návrhem, který měl zabránit budoucím vysokých schodkům státních rozpočtů. Ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD) podotkl, že návrh se sice tváří tak, že má dobré úmysly, ale věcnou podstatu problému neřeší. Sněmovna návrh ODS zamítla v prvém čtení. ODS předložila návrh jako reakci na státní rozpočet pro letošní rok. Rozpočet je schválen s rekordním schodkem 111,3 miliardy, což představuje 4,6 procenta HDP.

Bývalý šéf poradců premiéra Zemana Miroslav Šlouf prohrál soud s týdeníkem Respekt

Bývalý šéf poradců premiéra Miloše Zemana Miroslav Šlouf prohrál soudní spor s týdeníkem Respekt a poradcem ministryně školství Martinem Profantem. Chtěl po nich omluvu za karikaturu vystavenou před rokem a půl na výstavě na Václavském náměstí. Šloufův právník uvedl, že jeho klient nemůže kvůli špatnému mediálnímu obrazu podnikat. Na vystavené karikatuře byl Šlouf vyobrazen jako hledaný psanec z Divokého západu s nápisem Wanted. Obraz byl v expozici doplněn výňatky z Profantova rozhovoru pro Respekt, v němž hodnotil nepřesvědčivý mediální obraz Šloufa. Soudce pražského městského soudu Martin Valehrach v odůvodnění rozsudku konstatoval, že žaloba na Respekt nebyla podána oprávněně, protože týdeník výstavu neorganizoval. Profant zase podle něj pouze vyslovil svůj názor, což je právo dané Ústavou. Profant v rozhovoru pro Respekt v roce 2000 řekl, že Šloufův veřejný obraz je symbolem všech zdejších negativ - korupčních vztahů, násilnické formy vládnutí a bezohlednosti administrativy vůči občanovi. "Nebylo to tvrzení, byl to názor, který s ohledem na znalost místních poměrů korespondoval s tím, co bylo o žalobci konstatováno v médiích," uvedl soudce. Podpořil tak stanovisko Profantova právníka, podle nějž Šloufův mediální obraz vytvořilo více než 2000 negativních článků v novinách.

Soud s otcem tragicky zahynulého chlapce v Rakousku přerušen

Rakouský zemský soud v Innsbrucku přerušil líčení ve věci 50letého Čecha z Hradce Králové, který čelí obvinění, že koncem loňského října zapříčinil smrt svého devítiletého syna, jenž zemřel vyčerpáním během náročné vysokohorské túry. Muž se z jednání omluvil čtyřstránkovým dopisem s odůvodněním, že dostal soudní obsílku příliš pozdě na to, aby se mohl dostavit osobně. V psaní, které při líčení přečetla překladatelka, podrobně vylíčil okolnosti neštěstí a zároveň odmítl, že by se dopustil uvedeného trestného činu. Obžalovaný poukázal i na to, že by cesta do Rakouska byla v jeho nynější situaci pro něj finančně příliš náročná. Zdůraznil nicméně, že se nechce vyhýbat spravedlnosti, podřídí se jakémukoli rozhodnutí soudu a souhlasí s tím, aby jednání proběhlo v jeho nepřítomnosti. "To však právě není možné," cituje APA shodné prohlášení soudce i státního zástupce, kteří poukázali na to, že obviněný nebyl dosud soudně vyslechnut. "Že soud nemůže proběhnout v mé nepřítomnosti, jsem nevěděl. Bude-li se obnovené líčení konat zase v Rakousku a má přítomnost bude nutná, podřídím se a pojedu tam, i když potrestán více než ztrátou milovaného syna být stejně nemohu," řekl obviněný v reakci na vývoj v Innsbrucku.

Drama se odehrálo 28. října 2002. Chlapec se vyčerpal při skupinové túře na zasněžený hřbet 3173 metrů vysokého vrcholu Keeseck ve východním Tyrolsku. Při následném sestupu už otec se synem zůstali pozadu, a zatímco zbytek skupiny vystoupil na další vrchol, dítě už nemělo síly dále pokračovat. Dvojice následně ztratila orientaci ve větrné bouři a po několikametrovém pádu strávila noc pod širým nebem. Obžalovaný ve svém dopisu uvádí, že bouře byla nezvykle prudká, přišla zcela znenadání a nebyla předpovídána meteorologickou službou. Ráno se muž pokoušel svého umírajícího syna dotáhnout do jedné z chat, pomoci se ale dovolal až po sólovém sestupu do údolí k městečku Prägraten. Horská služba však našla chlapce už bez známek života. Úřady pak potvrdily, že dítě zemřelo na podchlazení. Syn byl podle něj zkušený z předchozích náročných výletů a tentokrát chtěl za každou cenu zdolat svoji první "třítisícovku".

Za zkreslování statistik je trestně stíháno 15 policistů

Za podvody při zpracování policejních statistik je v České republice trestně stíháno 15 policistů. V písemné odpovědi na interpelaci poslance Eduarda Vávry (ODS) to uvedl ministr vnitra Stanislav Gross (ČSSD). "Na území celé republiky bylo prověřováno asi 2000 případů, kde po prvotním prozkoumání byly určité pochybnosti, zda bylo všechno v pořádku... Z těch 2000 případů ale můžeme zatím konstatovat, že ani ne ve 100 případech se toto podezření potvrdilo a probíhá další šetření," popsal současnou situaci při odhalování falešných statistik Gross. Cílem falšování bylo zlepšit statistiky objasněnosti kriminality a dostat za to prémie.

Odbory nechtějí, aby o platech učitelů rozhodovaly kraje

Školské odbory odmítají návrh, aby platy učitelů byly převedeny ze státu do kompetencí krajů. Obávají se, že regiony nezajistí zvyšování platů. O svých požadavcích budou odboráři jednat v neděli s premiérem Vladimírem Špidlou. Pokud jim nevyhoví, chtějí uspořádat vlnu protestních akcí, řekl předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství Jaroslav Rössler. S převedením odpovědnosti za financování školství na krajskou samosprávu počítá ministerstvo financí. O návrhu má v pondělí jednat vláda. "Staneme se exoty, nikde ve světě takový systém není. To vím bezpečně," varoval šéf školských odborů.

Ani ministryni školství Petře Buzkové (ČSSD) se iniciativa ministerstva financí nelíbí a hodlá proti ní bojovat. Uvedla, že schválení návrhu by vytvořilo situaci, kdy budou učitelé na základních školách placeni státem, ale středoškolští učitelé kraji. Soudí, že by pak úpravy platů těchto dvou skupin podléhaly různým pravidlům a mohly by mezi nimi narůstat rozdíly. Platy učitelů by se ale mohly lišit i kraj od kraje.

Francouzi věnují Archeologickému ústavu 5000 odborných knih

Francouzští odborníci věnují do knihovny Archeologického ústavu Akademie věd ČR 5000 odborných archeologických knih. Kromě velkého počtu monografií se do ústavu vrátí kompletní série významných odborných časopisů, bez nichž by nemohla pokračovat vědecká práce. Archeologický ústav patří mezi nejvíce povodněmi postižené ústavy akademie věd i vůbec všechny kulturní instituce. Voda zničila největší archeologickou knihovnu v České republice, která obsahovala přes 70.000 svazků.

Majitelé domů: Návrh zákona o nájemném z dílny Ministerstva financí je protiústavní

Návrh zákona o nájemném z dílny ministerstva financí nerespektuje nález Ústavního soudu, podle nějž by mělo nájemné pokrýt náklady majitele bytu na opravy, tvrdí Občanské sdružení majitelů domů a Svaz nebydlících. Proto společně vypracovaly a vládě předaly vlastní návrh zákona o nájemném, který má do pěti let narovnat trh s byty. Ministerský návrh podle nich pouze konzervuje dosavadní stav.

Návrh ministerstva financí, který počítá s růstem nájemného maximálně o deset procent ročně, podle majitelů domů znamená de facto zmrazení nájemného. Konkurenční návrh z dílny ministerstva pro místní rozvoj nájemné zvyšuje o 15 procent ročně, což by podle majitelů domů mohlo vést k narovnání trhu s byty do 20 let. Podle Ústavního soudu by se neměl prodlužovat stav, kdy je nájemné stanoveno pod úrovní nákladů na opravy. Tato úroveň podle majitelů domů odpovídá čtyřem procentům z ceny pronajatého bytu. Dnes je to přitom podle nich pouze jedno procento. Majitelé domů a Svaz nebydlících připouštějí, že zvyšování nájemného by tvrdě dopadlo na sociálně slabé nájemníky. Proto spolu s návrhem zákona o nájemném předkládají i zákon, který ekonomicky slabým domácnostem zajistí kompenzaci vyšších nákladů na bydlení.

Mladí Romové se budou prostřednictvím česko-nizozemského projektu připravovat na povolání

Mladí Romové na Valašsku se budou moci díky česko-nizozemskému projektu připravit na povolání. Romaprojekt, který zahájila radnice ve Valašském Meziříčí, má také Romům pomoci při začleňování do společnosti, řekl její mluvčí Josef Beneš. V září se otevřou tři třídy pro Romy z Valašského Meziříčí, Vsetína a Rožnova pod Radhoštěm. Žáci ve věku od 16 let se mají připravovat v oborech kuchař-číšník a stavební dělník nebo na studium sociálněprávní problematiky. Projekt je společnou aktivitou radnic ve Valašském Meziříčí a nizozemském Bussumu. Valaši neskrývají, že výsledek experimentu je nejistý. Hlavní je podnítit v Romech vědomí, že pracovat je finančně výhodnější než brát sociální dávky, tvrdí koordinátorka Alena Vašků. Projekt počítá s tím, že romské centrum bude pro Romy pořádat rekvalifikační kurzy a umožní jim i zájmové aktivity. Jedním ze záměrů je také zavedení bakalářského studia při katedře romské kultury.

Před sto lety se narodil komunistický idol Julius Fučík

Před rokem 1989 byl tehdejším komunistickým režimem prezentován jako vzor hodný obdivu, jako romanticky nadšený a statečný hrdina. V posledním desetiletí byl mýtus neohroženého Julia Fučíka značně doplněn. Někteří badatelé označili tohoto komunistického novináře a spisovatele, který se narodil před 100 lety, za konfidenta gestapa a jeho Reportáž psanou na oprátce, která je údajně dosud nejpřekládanější českou knihou, za komunistický podvrh. Autenticitu knihy potvrdil v roce 1990 znalecký posudek Kriminalistického ústavu ministerstva vnitra. Faktem však zůstává, že komunistický režim dílo využil k propagandě své ideologie, mimo jiné i jeho upraveným a zkráceným vydáním. V necenzurované podobě vyšla kniha poprvé až v roce 1995 a potvrdila mimo jiné i to, že Fučík přece jen při výsleších na gestapu "mluvil". "Pochopil jsem, že i tady mám příležitost k boji... Bylo třeba začít hrát vysokou hru. 'Mluvil' jsem tedy. Obrátil jsem jejich pozornost docela jiným směrem," obhajoval se Fučík v závěrečné pasáži knihy. Tím se například vysvětlilo i to, proč během pobytu ve vězení mohl celu opouštět k výletům do Braníka a na Hradčany s komisařem gestapa Josefem Böhmem nebo díky čemu získal funkci "hausarbeitera" (chodbaře). To mu sice pomohlo propašovat ve formě motáků zápisky, před trestem smrti ho to však nezachránilo. Popraven byl v noci ze 7. na 8. září 1943 v berlínském Plötzensee.

Turistická sdružení chtějí zrušit víza s Kanadou a Austrálií

Organizace v cestovním ruchu chtějí iniciovat jednostranné zrušení vízové povinnosti pro Kanaďany a Australany. Kromě reciprocity totiž na české straně neexistuje věcný důvod pro jejich existenci, sdělil ředitel České centrály cestovního ruchu David Gladiš. Na devizových příjmech by se podle něj zrušení víz s Kanadou a Austrálií odrazilo růstem o stovky milionů korun. Pro turisty by se měl také zjednodušit přístup k vízům v zemích, kde není reálné, že by byla v dohledné době vízová povinnost zrušena.

Podle Gladiše je v oborech souvisejících s cestovním ruchem v ČR zaměstnáno 450 tisíc lidí. Na hrubém domácím produktu se cestovní ruch podílí osmi až devíti procenty a na exportu zhruba deseti procenty. Devizové příjmy z turistiky se pohybují kolem 100 miliard korun. Stát přitom na podporu turistiky přispívá ročně jen 250 miliony korun.

V Julských Alpách patrně vznikne nový český jeskyňářský rekord

Nový český jeskyňářský rekord vytvoří patrně v nejbližších dnech ve slovinských Julských Alpách členové speleologického sdružení Kota1000. Nedaleko města Bovec totiž loni objevili jeskyni propasťovitého charakteru, která má pracovní název KM 48. Při slaňování se dostali do hloubky 550 metrů a předpokládají, že lze pokračovat ještě hlouběji. "Jeskyně je mnohem hlubší a pokud se potvrdí naše domněnky, staneme se objeviteli nejhlubšího jeskynního systému, který kdy čeští speleologové našli," řekl jeden z členů sdružení Libor Matuška. Nejhlubší jeskynní systém, který byl dosud v dějinách české speleologie objeven, je na Novém Zélandu. Jeskyně Bohemia má 713 metrů a byla nalezena asi před pěti lety. Nejhlubší jeskyní na světě je však francouzská Mirolda s 1733 metry. S výsledky práce speleologů se mohou zájemci seznámit například na jejich internetové stránce www.speleo.cz/kota1000.

V botanické zahradě vzniká unikátní skleník

Nový ředitel Pražské botanické zahrady Oldřich Vacek chce, aby dostavbu skleníku Fata Morgana neprovázely problémy jako za jeho předchůdců. Oproti předpokladům skleník v Troji desetinásobně podraží. Původní odhad byl 20 milionů Kč. Nyní Vacek řekl, že skleník přijde na 201 milionů, přičemž nevyloučil, že se jeho cena může ještě navýšit.

Celkem 130 metrů dlouhý skleník, jehož ozdobou je původní skála, bude rozdělen do tří expozic. Návštěvníci v něm naleznou tropický les, polopoušť a květenu tropických hor. Největší část skleníku pokryje tropický les s jezírkem a vodopádem. V celém skleníku bude vystaveno 5000 druhů rostlin. Součástí expozice budou unikátní sbírky orchidejí z Vietnamu a Guatemaly, mnoho druhů masožravých rostlin, tropických jehličnanů, stromových kapradin, bahenních rostlin a palem. K vidění bude například rododendron žijící na stromě. V tropickém jezírku budou spolu s exotickými rybami trpasličí kajmani.

Panenka císařovny Sissy vévodí výstavě hraček v Uherském Hradišti

Více než 200 panenek a hraček nabízí výstava Panenky Anny Šlesingerové, která začala v uherskohradišťském Slováckém muzeu. Největší v expozici je osmdesáticentimetrová panenka rakouské císařovny Alžběty zvané Sissy, nejmenší dvoucentimetrová hračka z konce 18. století z Durynského lesa v Německu, informovala kurátorka výstavy Blanka Rašticová. Šlesingerová žije v bavorském Schwanstettenu a panenky zhotovuje přes 20 let. Zajímavá je panenka se třemi tvářemi, která se směje, pláče nebo spí.

Za ledové sochy získali bratři Bálkovi z Plzně další medaili

Plzeňští bratři Bálkovi si přivezli ze Švédska a Finska další medaili za sochy z ledu. Obsadili třetí místo v soutěži, která se odehrávala na různých místech v oblasti polárního kruhu. Sochařské týmy musely během týdne ztvárnit pět rozdílných témat. Zvítězili Bělorusové a za nimi Finové. Plzeňský tým bodoval především s téměř čtyřmetrovým torzem ženy v podobě kmenu, z něhož raší nové listy. Úspěch měl i ledový vtip, kteří autoři nazvali Whisky - Mause. "Když je někdo opilý, traduje se, že vidí bílé myšky. Tak jsme vytvořili z ledu láhev od whisky a vevnitř myši," řekl ČTK sochař Bálek.

Sport

Šesté místo obsadila Kateřina Holubcová v závodu biatlonistek na 7,5 kilometru, kterým začalo finále Světového poháru ve švédském Östersundu. V průběžném pořadí je na 14. místě.

Český biatlonista Zdeněk Vítek obsadil v Östersundu sedmé místo. Na sprinterské trati 10 kilometrů při střelecké položce ve stoje tradičně minul a za vítězným Svenem Fischerem, který vyhrál už dvaadvacátý závod v kariéře, zaostal o půl minuty.

Počasí

Bude polojasno, místy zataženo, ojediněle slabé sněžení, denní teploty minus 1 až plus 3 stupně Celsia.

20-02-2003