Denní souhrn zpráv Zprávy Radia Praha

19-02-2003

Poslanci ČSSD podpořili prezidentskou kandidaturu Sokola

Poslanecký klub ČSSD ve středu jednomyslně podpořil kandidaturu exministra školství Jan Sokola na úřad prezidenta. Uvedl to poslanec Michal Kraus. Z Krausova vyjádření však vyplynulo, že závěrečného hlasování o tom, zda se Sokol stane kandidátem ČSSD na prezidenta, se nezúčastnilo sedm poslanců. Klub jako celek má 70 členů. Sokolovu kandidaturu podporují také lidovci a unionisté. Všechny tři vládní strany mají ve dvousetčlenné Poslanecké sněmovně 101 křesel, ale zdá se, že s tolika hlasy Sokol počítat nemůže. Ze sociální demokracie nedostane podle odhadů asi deset hlasů. Své hlasy mu nedají také jeden či dva unionisté. Spekuluje se rovněž o nejednotném postoji KDU-ČSL, i když její vedení podobné úvahy odmítá jako neopodstatněné. Sokola nepodpoří ani komunisté, jichž je v dolní komoře 41. Naopak podporu by mohl mít Sokol v jednaosmdesátičlenném Senátu, kde by podle některých odhadů mohl získat až 50 hlasů.

Falbr nebude kandidovat na prezidenta republiky

Sociálnědemokratický senátor a bývalý odborový předák Richard Falbr oznámil, že se nebude ucházet o kandidaturu na prezidenta republiky. Chce tak předejít spekulacím, podle nichž by jeho případná kandidatura mohla uškodit exministru školství Janu Sokolovi. Podle Falbra právě Sokol má podporu většiny zákonodárců ČSSD. Falbr v rozhovoru pro Lidové noviny a Právo počátkem tohoto týdne potvrdil, že by mohl zasáhnout do boje o Pražský hrad, pokud Sokol nezíská před prezidentskou volbou dostatečnou podporu vládní koalice. Své definitivní rozhodnutí chtěl oznámit při středečním společném zasedání poslanců a senátorů ČSSD. S kandidaturou by prý souhlasil jen v případě, že by ho nominovali zástupci různých politických stran.

Na nigerijské ambásádě v Praze byl zastřelen diplomat

Na nigerijském velvyslanectví v Praze 6 došlo ve středu dopoledne ke střelbě, při níž byl zastřelen padesátiletý nigerijský konzul Michael Lekara Wayid a poraněn pracovník recepce na ambasádě. Ze střílení je podezřelý dvaasedmdesátiletý Čech, který přišel na velvyslanecství zřejmě v obchodní záležitosti. Střelce zadržela ochranka ambasády, která také přivolala policii. Podle neoficiálních informací z místa činu se pachatel ani nepokusil utíkat. Mluvčí pražské záchranky potvrdil, že atentátník se zhroutil a byl převezen do vojenské nemocnice ve Střešovicích. Policie ambasádu a její okolí uzavřela.

Evropská komise souhlasí s přistoupením kandidátských zemí k EU

Evropská komise vyjádřila souhlas se Smlouvou o přistoupení, dojednanou mezi unií a deseti kandidátskými zeměmi, včetně České republiky. Je to první krok ke schválení této smlouvy na straně unie před jejím podpisem v Aténách 16. dubna. Podle komisaře pro rozšíření Güntera Verheugena je to završení mnoha let intenzivní práce. "Výsledky jednání jsou dobré pro stávající členské státy, budoucí členské státy a pro unii jako celek. Zajišťují hladké začlenění nových zemí do různých politik, z nichž se skládá činnost unie, při zachování vnitřní soudržnosti a dynamiky celku," uvedl Verheugen. Na straně EU se musí ke smlouvě po dobrozdání Evropské komise vyslovit ještě Evropský parlament. Ten bude v plénu 9. dubna hlasovat o smlouvě jako celku, ale také o přijetí jednotlivých uchazečů. Konečné slovo má pak Rada ministrů EU, která se vysloví 14. dubna, dva dny před slavnostním podpisem.

Svoboda: Nutná jednota v EU, NATO i partnerství s USA

Ve věci Iráku a práce zbrojních inspektorů musí existovat jednota v EU, jednota v Severoatlantické alianci a musí také fungovat skutečné partnerství se Spojenými státy, řekl v Lisabonu český ministr zahraničí Cyril Svoboda. Svoboda jednal v Lisabonu se svým protějškem Antóniem Martinsem. Ministr poznamenal, že vojenské řešení musí být jen krajní možností a že pro případný zásah je nepochybně nutné rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN. Nikoli však nutně nová rezoluce OSN. Martins a Svoboda se rovněž dotkli kritiky francouzského prezidenta Jacquesa Chiraka na adresu kandidátských zemí za to, že podpořily razantní postoj USA k Iráku. Svoboda si nemyslí, že by jeho nelichotivé výroky svědčily o změně francouzského postoje k rozšíření EU. Martins ubezpečil, že kalendář pro vstup nových členů do EU platí a nic se na plánovaném vstupu v roce 2004 nemění.

Volby by v únoru vyhrála ODS před ČSSD

Volby do sněmovny by v únoru podle Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) vyhrála opoziční ODS před vládní ČSSD. ODS by volilo 25 procent lidí, ČSSD o dvě a půl procenta méně. Preference ČSSD, vítěze loňských parlamentních voleb, tak od září klesly o deset a půl procenta, naopak u ODS stouply o osm procent. Třetí za ČSSD a ODS by skončili komunisté, které by volilo 14,5 procenta lidí, tedy o půl procenta více než v lednu. Stejného výsledku jako v lednu - osmi procent - by dosáhli čtvrtí lidovci. Průzkum zároveň ukázal, že preference Unie svobody-DEU klesly na 1,5 procenta, takže by nesplnila pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do sněmovny.

Česko nemá podle asociace vydavatelů problémy se svobodou slova

Česká republika je podle generálního ředitele Světové asociace vydavatelů novin Timothyho Baldinga jednou z mála zemí, která nemá vůbec žádné problémy se svobodou slova. Po setkání s Baldingem to řekl předseda Senátu Petr Pithart. Setkání se zúčastnil také ministr kultury Pavel Dostál a představitelé české Unie vydavatelů. Vlastnictví deníků cizími investory zatím nezavdalo podnět ke stížnostem, že by se zahraniční majitelé tuzemských médií pokoušeli ovlivňovat jejich obsah. "Zatím se nikdy nestalo, aby se vlastník pokusil ovlivňovat obsah tiskovin," uvedl Pithart. Podle Baldinga by takovéto pokušení měl vždy spíše domácí vlastník.

Česko navrhlo kubánského disidenta Payu na Nobelovu cenu míru

Místopředseda vlády a předseda Unie svobody-DEU Petr Mareš navrhl, aby se kubánský disident Oswaldo Payá stal nositelem Nobelovy ceny míru za letošní rok. Payá je tvůrcem kubánské obdoby české Charty 77. Petici s více než 11.000 podpisy se mu podařilo loni dostat do kubánského parlamentu a další lidé se k ní připojují. Disident se za své aktivity už stal držitelem několika mezinárodních ocenění, například Sacharovovy ceny. Payá navštívil Českou republiku v druhé polovině ledna, setkal se zde s předními politiky včetně tehdejšího prezidenta Václava Havla. Ten vůdce kubánské opozice nominoval na prestižní mírovou cenu též. K České republice má Payá osobní vztah. V roce 1968 totiž veřejně protestoval proti sovětské okupaci Československa, což mu vyneslo tři roky pracovního tábora.

O ochranném systému v metru rozhodne vláda

Pražské metro bylo postavené nejen jako dopravní prostředek, ale také jako kryt pro obyvatelstvo. Po loňských povodních však zatím prošel rekonstrukcí jen dopravní systém. O tom, zda se bude obnovovat ochranný systém metra, musí rozhodnout vláda. Před týdnem proto uložila Bezpečnostní rada státu ministru vnitra Stanislavu Grossovi, aby vypracoval analýzu různých variant zajištění ochrany obyvatelstva. Podle mluvčí vlády Anny Stárkové by se měla bezpečnostní rada touto analýzou zabývat v dubnu. Metro by podle ní nemělo být zcela zbaveno své funkce krytu. Budování ochranného systému přijde na stamiliony až miliardy korun. Katastrofální povodně zanechaly na pověsti pražského metra jako účinného krytu citelné šrámy. Po srpnových povodních nefungovalo 25 stanic, tedy zhruba polovina. Zatopeno nebo ohroženo bylo 17 z nich. Oprava si podle posledních odhadů vyžádá téměř sedm miliard korun, příčiny zatopení se stále vyšetřují.

Ústavní soud zrušil část zákona transformujícího České dráhy

Ústavní soud zrušil významné části zákona transformujícího České dráhy. Soudci k 31. říjnu zrušili především ty části zákona, které se týkaly ocenění a rozdělení majetku mezi akciovou společnost České dráhy a státní organizaci Správa železniční dopravní cesty. Zrušili i větu, podle níž se nevyžaduje ocenění nepeněžitého vkladu do akciové společnosti znalci, a také ustanovení, že pro zakládací listinu akciové společnosti ČD není potřebná forma notářského zápisu. Návrhu zrušit celý zákon kvůli opakovánému hlasování v Poslanecké sněmovně, jak požadovala skupina poslanců a senátorů, však soudci nakonec nevyhověli. Soud upozornil na "značnou poruchovost hlasovacího zařízení v Poslanecké sněmovně". Neprokázalo se však, že by opakované hlasování sloužilo ke změně obsahu hlasování.

Pražský soud definitivně osvobodil bývalého prokurátora Davida

Pražský městský soud v odvolacím řízení potvrdil osvobozující rozsudek nad bývalým prokurátorem Jaroslavem Davidem. Nyní osmasedmdesátiletý David čelil obžalobě, že se v 60. letech podílel na zmaření trestního stíhání nacistického válečného zločince Wernera Tuttera. David byl v té době prvním náměstkem československého generálního prokurátora, kterého zastupoval i v tehdejší vládní komisi pro stíhání válečných zločinů. Podle rozsudku městského soudu neexistují žádné důkazy o tom, že by David vydal nějaký pokyn, aby se prokuratura Tutterem nezabývala. Dochovaly se pouze archivní materiály o tom, že o zastavení jeho stíhání rozhodl Davidův nadřízený, přičemž on jako náměstek neměl právo verdikt svého šéfa měnit. Předsedkyně odvolacího senátu Eva Burianová však v této souvislosti upozornila na skutečnost, že dozorový spis, který na Tuttera vedla generální prokuratura, nebyl nalezen.

Konsolidační agentura chce výrazně snížit letošní ztrátu

Česká konsolidační agentura chce letošní rok zakončit se ztrátou 5,7 miliardy korun oproti loňským 46,8 miliardy. Bilanční suma by měla klesnout z 216 na 156,9 miliardy korun. Agentura chce letos prodat balík konkurzních pohledávek v objemu 62 miliard korun. Letošní ztráta agentury se podle jejího šéfa Pavla Řežábka ještě může změnit, protože v původním finančním plánu není započítán prodej bloku konkurzních pohledávek. U tohoto bloku zřejmě ČKA dosáhne nižší výnosnosti než u předchozích dvou bloků, kde se pohybovala mezi sedmi a devíti procenty. Kromě konkurzního bloku chce agentura letos prodat ještě blok pohledávek dceřiné společnosti Konpo v hodnotě kolem 18 miliard. ČKA zahájí také přípravu prodeje dalšího bloku, který by měl být prodán do vstupu České republiky do Evropské unie.

Nové auto z Kolína se představí nejpozději za dva roky v Ženevě

Nový vůz, který bude v Kolíně vyrábět konsorcium Toyoty a PSA (TPCA), se veřejnosti představí nejpozději za dva roky na ženevském autosalónu na přelomu února a března. Na konferenci Auto 2003 to uvedl prezident TPCA Masatake Enemoto. Ve stejném roce automobilka zahájí v novém kolínském závodě sériovou výrobu s cílovou produkcí 300.000 vozů ročně. Automobilka chce v Kolíně vyrábět malý kompaktní vůz s cenou kolem 8000 eur, tedy asi 240.000 korun. Zhruba třetina produkce bude vyráběna pod značkou Toyota a zbytek pod značkami PSA. Přibližně 50 procent hodnoty vozu má vzniknout u dodavatelů v ČR. Ze zahraničí, od mateřských firem konsorcia, budou pocházet zejména motory a převodovky. TPCA chce letos zaměstnat prvních 270 lidí. Cílový počet v roce 2005 je přitom zhruba 3000 zaměstnanců.

Maturita bude mít novou podobu

Ministryně školství Petra Buzková představila novou podobu maturit. Cílem reformy maturitní zkoušky je především zvýšit její objektivitu, spolehlivost a vypovídací hodnotu. Maturitní zkouška bude mít dvě části, společnou a profilovou. Obsah, formu i kritéria hodnocení společné části stanoví stát, u profilové části je totéž v pravomoci školy. Společná či státní část maturity bude obsahovat zkoušku z českého jazyka, cizího jazyka a volitelného předmětu. Maturanti si budou moci vybrat mezi matematikou, občanským, přírodovědně-technickým nebo informačně-technologickým základem. Profilová část se bude skládat ze tří zkoušek. Při jejich výběru může vedení školy vycházet jak z centrální nabídky, tak zařadit vlastní předměty. Tato část má prověřit, jak studenti zvládli znalosti a dovednosti, které škola vzhledem ke svému zaměření považuje za nejdůležitější. Kromě těchto šesti předmětů si budou moci studenti zvolit z dalších, nejvíce však čtyř, nepovinných předmětů.

Biskup Cikrle vyzval kvůli Iráku k modlitbám za mír

Brněnský katolický biskup Vojtěch Cikrle vyzval kvůli irácké krizi věřící své diecéze k intenzivním modlitbám za mír. Ty by se měly stát součástí bohoslužeb. Ostatní čeští katoličtí hodnostáři zatím podobným způsobem nevystoupili. Česká katolická církev sleduje diplomatické úsilí Vatikánu i postoje duchovních autorit světa a biskupové se iráckou krizí zabývají, ale zatím se k ní nevyjadřují. "Prohlášení vydáme, až biskupové usoudí, že to situace vyžaduje," řekl jejich mluvčí Daniel Herman. K modlitbám za mírové řešení sporu s Irákem vyzvala už počátkem února Českobratrská církev evangelická.

Lékaři a medici sledovali na obrazovce laparoskopickou operaci

Moderní metody laparoskopických operací mohli ve středu sledovat v přímém televizním přenosu odborníci a studenti Univerzity Palackého na semináři, který pro ně v nově vybudovaném chirurgickém centru uspořádali lékaři z olomoucké fakultní nemocnice. Jak uvedl mluvčí nemocnice Stanislav Kopečný, miniinvazivní operační zákroky v dutině břišní a hrudní, u pacientů známé spíše jako laparoskopická chirurgie, byly ze sálů pomocí televize přenášeny na několik pracovišť fakultní nemocnice a do nemocnice v Třinci. Moderní zařízení v hodnotě jednoho milionu korun, které tento způsob sledování operace umožňuje, bylo pořízeno díky penězům z Fondu rozvoje vysokých škol a finančních příspěvků Lékařské fakulty Univerzity Palackého, olomoucké nemocnice a sponzorů. První operace pomocí laparoskopické metody lékaři chirurgické kliniky olomoucké nemocnice provedli v roce 1992.

Ekologové chtějí lepší informovanost o znečištění

Ekologové žádají, aby podniky měly povinnost informovat veřejnost o množství toxických látek, kterými znečišťují životní prostředí. Zavedení takzvaného registru znečištění již předpokládá zákon, dosud ale chybí příslušné nařízení vlády. Registr by měl podle zákona být poprvé zveřejněn na internetu a ve veřejných knihovnách v roce 2004. Pokud by registr existoval již nyní, mohl by podle ekologů zlepšit informovanost veřejnosti a pomoci záchranářům ve Spolaně Neratovice při loňských povodních, při požáru v ústecké Spolchemii či ve skladu toxických odpadů v Mratíně u Prahy. Zástupci ekologického sdružení Arnika ve středu předali ministrovi životního prostředí Liboru Ambrozkovi petici Budoucnost bez jedů, kterou dosud podepsalo přes 9000 občanů. Zároveň mu předali seznam 150 chemických látek, o nichž by podle ekologů měly podniky informovat veřejnost.

Nadační fond Naděje třetího tisíciletí dá Praze 2 půl milionu

Půlmilionový finanční dar získá i letos od nadačního fondu Naděje třetího tisíciletí druhá městská část. Podle jejího starosty Michala Basche radnice využije peníze s největší pravděpodobností na vybudování hřišť u základních škol. Nadační fond dal Praze 2 peníze i v předchozích dvou letech. Z loňského půlmilionového daru použila radnice 150.000 korun na vybavení škol počítači a 350.000 korun na zřízení školního hřiště u Základní školy v Sázavské ulici. Cílem nadačního fondu Naděje třetího tisíciletí je podpora právnických a fyzických osob, které v České republice sledují obecně prospěšné cíle v oblasti kulturní, zdravotní, sociální a vzdělávací. Do nadačního fondu přispívají mimo jiné kasina. Obdarovaní musejí přistoupit na to, že finanční dar použijí výhradně na veřejně prospěšné cíle.

Smíchov oslaví sté výročí povýšení na město

Radnice Prahy 5 připravuje oslavy stého výročí povýšení Smíchova na město. Smíchov získal statut města císařským rozhodnutím, vydaným 22. února 1903. Toto datum pátá městská část připomene už v pátek odpoledne na pěší zóně Anděl představení historického hudebního souboru. Radnice nechce oslavy pojmout jako jednorázovou izolovanou akci. Její celoroční projekt Sto let Smíchova chce připomenout nejen starou historickou podobu svérázné čtvrti, ale i její novou tvář. Městská část očekává, že se k oslavám připojí různé spolky, sdružení či firmy a počet akcí se ještě rozroste. Na oslavy zatím uvolní z rozpočtové rezervy kolem 400.000 korun.

Uchazeči o divadelní Thálie jsou Tříska, Medvecká, Stropnický i Županič

Jan Tříska, Taťjana Medvecká, Martin Stropnický, Vanda Hybnerová, Pavla Tomicová a Jiří Čapka byli v činoherním oboru nominováni na ceny Thálie za rok 2002. V kategorii operety a muzikálu se budou o tato prestižní ocenění ucházet Monika Absolonová, Daniela Šinkorová, Jiří Horký a Ladislav Županič. Thálie budou předány 22. března v Národním divadle v Praze v přímém přenosu České televize. Moderátory večera budou Táňa Fischerová, Jitka Molavcová, Pavel Trávníček, Pavel Pavlovský, Boris Rösner a Václav Postránecký.

Brněnské Městské divadlo uvede slavný muzikál Kabaret

Slavný muzikál Kabaret uvede 28. února v premiéře brněnské Městské divadlo. Režie se ujal hostující německý režisér Pavel Fieber. Kabaret nejvíce proslavila filmová verze s Michaelem Yorkem a Lizou Minnelli v hlavních rolích. V brněnské verzi se role amerického spisovatele Clifforda Bradshawa ujmou Petr Gazdík a Petr Štěpán, zpěvačku Sally Bowlesovou si zahrají Radka Coufalová, Helena Dvořáková či Markéta Sedláčková. Hra líčí berlínské zážitky spisovatele Bradshawa, současně ukazuje dobu Výmarské republiky, která vznikla po první světové válce a přetrvala čtrnáct let až do Hitlerovy Třetí říše.

V březnu proběhne festival afrických divadelních setkání

Letos se uskuteční již druhý ročník festivalu zaměřeného na Afriku a divadlo. Loni se konal na jaře v pražském Divadle Na prádle jako společenský večer českých Afričanů, doprovázený hudbou, tancem a dobrým jídlem, ale i ve Francouzském institutu, liberecké knihovně a kině Centrál v Hradci Králové. Letos se africká přehlídka uskuteční od 7. do 10. března především v pražském Činoherním klubu. Další akce budou opět v Hradci Králové a Liberci. V Činoherním klubu v Praze se uskuteční Africká noc s hudbou, zpěvem, tancem, recitací, divadlem, řemeslem a gastronomií černého kontinentu. Jednou z akcí bude Koltésova jednoaktovka nazvaná Tabataba v provedení Divadla na voru. V neděli uvede bratislavské sdružení Metamorfózy v režii Romana Poláka Koltésovu hru Boj černocha se psy. V Klicperově divadle v Hradci Králové bude konžský autor Caya Makhele 7. března číst ze své hry Bajka o lásce, pekle a márnici, jejíž český překlad právě vyšel. V rámci festivalu uspořádá časopis Svět a divadlo 8. března v Divadelním ústavu v Praze kulatý stůl na téma Kolonialismus a kultura.

A na závěr ještě krátce o počasí:

V noci bude zataženo nízkou oblačností, ojediněle se vytvoří mrznoucí mlhy. Teploty klesnou na -3 až -7, při zmenšené oblačnosti na -12 stupňů. Přes den očekáváme většinou zataženo nízkou oblačností, teploty -4 až nula, při mlze teplota klesne na -5 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.

19-02-2003