Denní souhrn zpráv Zprávy Radia Praha

06-02-2003

Irák podle předsedy VS OSN Jana Kavana něco tají, inspektoři by však měli dostat více času

Předseda Valného shromáždění OSN Jan Kavan se domnívá, že americký ministr zahraničí Colin Powell předložil Radě bezpečnosti OSN důkazy přesvědčující o tom, že Irák cosi tají. Kavan však souhlasí se stanoviskem Francie, Číny a Ruska, že inspektoři OSN mají dostat více času, aby na základě předložených zpráv prověřili, zda Irák lže, když popírá vlastnictví zakázaných zbraní. Kavan ČTK řekl, že na něho zapůsobili především odposlechy vysokých iráckých důstojníků, kteří zmiňovali odstraňování chemických látek. Každopádně musí Irák na vznesené otázky "jednoznačně, srozumitelně a rychle" odpovědět, řekl Kavan.

Představitelé členských zemí NATO se na mimořádné schůzi v Bruselu nedohodli ohledně americké žádosti o podporu v případě iráckého konfliktu. Generální tajemník aliance George Robertson oznámil, že rozhodnutí o vojenské ochraně Turecka před případným útokem z irácké strany bylo odloženo na příští týden.

Unie žádá přímou volbu, lidovci a ČSSD ještě hlasování parlamentu

Vládní koalice není jednotná v názoru, zda se má konat ještě třetí parlamentní volba prezidenta, nebo mají o nástupci Václava Havla rozhodnout občané přímo. Unie svobody-DEU na schůzce vyjednavačů požadovala všelidové hlasování, zatímco jejich koaliční partneři ČSSD a KDU-ČSL chtějí ještě najít společného kandidáta pro parlamentní volbu. Předseda US-DEU Petr Mareš novinářům řekl, že koalice chce najít shodu do několika dnů. O žádných jménech se podle něj nemluvilo. Místopředseda KDU-ČSL Jan Kasal novinářům řekl, že vynechat třetí volbu by podle něj bylo protiústavní.

Topolánek: ODS se přiklání k přímé volbě prezidenta

ODS se podle svého předsedy Mirka Topolánka přiklání k zavedení přímé volby prezidenta republiky. Nebrání se ale ani případné třetí parlamentní volbě hlavy státu. Topolánek to řekl novinářům po schůzce s šéfem Unie svobody- DEU Petrem Marešem, jehož strana na rozdíl od ostatních vládních stran jednoznačně preferuje volbu přímou.

Politologové: Akce kolem Gotta může být kampaní pro Klause

Politologové nevylučují, že za iniciativou "Karel Gott prezidentem" může stát snaha podpořit ve volbě hlavy státu čestného předsedu ODS Václava Klause. S iniciativou přišli umělci, kteří patří k příznivcům tohoto politika a kteří byli vidět na předvolebních mítincích ODS - Aleš Brichta a Lou Fanánek Hagen. Sám Gott vyjádřil přesvědčení, že se politici nakonec domluví a v případné třetí nepřímé volbě přece jen zvolí hlavu státu. V Berlíně ve středu v rozhovoru pro ČTK přitom nevyloučil svou prezidentskou kandidaturu, jestliže by se nakonec konala přímá volba. "Velice mi to lichotí, že vůbec někdo na takový nápad přišel, i když si myslím, že je nerealizovatelný," reagoval na iniciativu umělců. Myslí si také, že návrh je myšlen spíše symbolicky. "Přeji si jen, aby se politici domluvili ve třetím kole a zbavili mne tohoto dilematu," řekl. V rozhovoru otištěném ve čtvrtečních Lidových novinách však Zlatý slavík možnost své kandidatury rozhodně popřel.

Zpěvák je momentálně v Německu, kde představuje své nové nahrávky, a tam se také prý o politické iniciativě dozvěděl. Zatím proto nechce konkrétněji reagovat, dokud nezná širší odezvu v České republice. "Těším se, že až přijedu domů, přečtu si, co o tom kdo napsal a co si o tom myslí lidé." Za své 40leté umělecké působení poznal v zahraničí tolik lidí a nabral tolik zkušeností, jaké podle něj může mít málokterý politik. Teď si ale neumí představit, že by ukončil svou pěveckou kariéru a stal se "zpívajícím prezidentem". "Myslím, že by mne nikdo nebral vážně," soudí zatím.

Spojitost mezi iniciativou Karel Gott prezidentem a ODS volební manažer občanských demokratů Miroslav Beneš popřel. "Je to legitimní návrh, ale že by to byla stranická věc, to si snad nikdo nemyslí," řekl ČTK. Autoři iniciativy hovořili s Gottem, který je právě na turné v Německu, minulý týden. Hudebníci na středeční tiskové konferenci uvedli, že jde o jejich soukromou iniciativu a nejsou spojeni s žádnou politickou stranou. "Nebráníme se tomu, aby kandidoval Václav Klaus proti Karlu Gottovi v přímé volbě. Pak už je věcí národa, koho zvolí," reagoval další z iniciátorů akce Petr Pečený na dotaz, zda představou Gotta jako prezidenta nechtějí donutit politiky, aby ve třetí parlamentní volbě zvolili Klause.

Německý tisk: Představit si Gotta jako prezidenta není těžké

Představit si Karla Gotta jako reprezentanta České republiky není tak těžké, píše list Berliner Zeitung. Je to nejznámější a nejpopulárnější Čech. Hodně vykonal pro německo-české usmíření. Jeho písně dokazují, že je srdečnou a kompaktní osobností. Proč by po spisovateli Václavu Havlovi nemohl následovat zpěvák? ptá se Berliner Zeitung.

Ruský tisk si všiml úvah o Gottově kandidatuře na prezidenta

Stane se českým prezidentem patriarcha místní hudební scény Karel Gott? ptá se ruský list Komsomolskaja pravda. "Je to miláček národa, mají ho rádi i v parlamentu, který volí hlavu státu," píše deník. "Nic na tom, že se celý život předváděl na scéně, vždyť Václav Havel byl dramatik," poznamenává Komsomolskaja pravda. Podle deníku Gott "svého času ukázal svou občanskou pozici", když "pražský slavík otevřeně vystoupil proti vstupu sovětských vojsk do Československa v roce 1968". To mu však nijak nebránilo v tom, aby každý rok jezdil do SSSR a byl považován za upřímného přítele sovětských lidí, píše ruský list.

Ministr Cyril Svoboda: Česko podpoří integraci Srbska a Černé Hory do Evropy

Česká republika podpoří integraci někdejší Jugoslávie, respektive Srbska a Černé Hory do Evropské unie. Po setkání se srbsko-černohorským ministrem zahraničí Goranem Svilanovičem to řekl šéf české diplomacie Cyril Svoboda (KDU-ČSL). "Nyní je první na řadě podpora vstupu do Rady Evropy, což je předstupeň celkové integrace. Rada Evropy je zárukou vytvoření právního klimatu a ochrany lidských práv," poznamenal Svoboda. Svilanovič přijel do Prahy pár dní poté, co bělehradský parlament zpečetil rozpad Jugoslávské svazové republiky a vyhlásil vznik nového státu - Srbsko a Černá Hora.

Ukázka českých chemiků pro představitele kuvajtského letectví

Ukázku odborné činnosti a biologické ochrany předvedli pro vedoucí činitele kuvajtských vzdušných sil vojáci I. praporu radiační, chemické a biologické ochrany české armády v Kuvajtu. Česká jednotka postavila pracoviště dekontaminace osob a techniky a předvedla své veškeré technické vybavení včetně praktických ukázek z činnosti. Velitel praporu plukovník Dušan Lupuljev řekl, že ukázka byla začátkem dalších pracovních aktivit mezi naši jednotkou a kuvajtským letectvem, které plánuje vybavit své jednotky novými prostředky radiační, chemické a biologické ochrany.

Vojenští přidělenci si prohlédli libereckou chemickou základnu

Skupina vojenských a leteckých přidělenců akreditovaných v České republice si dnes prohlédla libereckou základnu chemického vojska. Reprezentanti armád 22 zemí Evropy, Ameriky a Asie přijeli na pracovní návštěvu, při níž se mohli seznámit se zázemím českého chemického vojska a přípravou nového kontingentu, řekl Radek Hampl z liberecké chemické základny. Důvodem zvýšeného zájmu o liberecké chemiky je podle něj jejich účast v boji proti terorismu na Blízkém východě. Právě z Liberce odjela před týdnem nová posila českých jednotek zapojených v misi Trvalá svoboda.

Podezřelý prášek v Plzni byla sůl, policie jde po vtipálkovi

Z podezřelého bílého prášku, který ve středu vylekal studenty a pracovníky jedné z budov Západočeské univerzity v Plzni, se vyklubala obyčejná kuchyňská sůl. ČTK to řekl mluvčí krajských hasičů František Vaško. Prášek, který na několika místech budovy někdo asi v žertu rozsypal, zaměstnal hasiče, policii a hygieniky. Po původci šprýmu, který je podezřelý ze šíření poplašné zprávy, pátrá policie. Podezřelé nálezy bílého prášku začali lidé často hlásit po teroristických útocích na USA v roce 2001. Ve Spojených státech se totiž nakazilo antraxem několik lidí, kteří přišli do kontaktu se zásilkami s bílým práškem. Všechna podobná podezření v České republice, byla zatím vždy planá.

Experti Visegrádu chtějí při boji s terorismem spolupracovat

Novým impulzem pro rozvoj spolupráce mezi Českem, Slovenskem, Polskem a Maďarskem, tedy zeměmi visegrádské čtyřky, by se mohla stát koordinace jejich bezpečnostních politik. Odborníci na bezpečnostní otázky, kteří se v Praze sešli na konferenci Visegrádská skupina a bezpečnost, se zabývali i otázkou boje proti terorismu. Podle bezpečnostního experta Oldřicha Krulíka, může hrát mezinárodní spolupráce klíčovou roli, zejména při předávání informací o teroristech. Před ostatními visegrádskými zeměmi má podle něj Česko v mezinárodní protiterostické spolupráci náskok. Již několik let je totiž členem mezinárodní policejní skupiny pro boj s terorismem. Při boji s terorismem republika pokulhává naopak v legislativě, v níž stále platí zastaralé a nevyhovující předpisy z dob socialismu. "Například trestní zákon pod pojmem teror stále rozumí snahu zvrátit ústavní řízení republiky," dodal Krulík.

Temelín získal povolení k další etapě spouštění 2. bloku

Jaderná elektrárna Temelín získala od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost povolení k přechodu do další etapy spouštění druhého bloku, v níž bude výkon reaktoru dosahovat maximálně 75 procent. "Po menších přípravách začneme zvyšovat výkon reaktoru asi o tři procenta za hodinu," řekl tiskový mluvčí elektrárny Milan Nebesář. Testy při výkonu reaktoru do 55 procent ukončila elektrárna 1. února.

Společnost Škodaexport by měla postavit elektrárnu v Indii za 300 milionů dolarů

Společnost Škodaexport by chtěla do dvou měsíců podepsat smlouvu s indickou firmou Karnataka Power Corporation o výstavbě nové tepelné elektrárny za 300 milionů dolarů (devět miliard korun). Podíl českých dodávek má být zhruba 50procentní. Elektrárna bude postavena za 36 měsíců a v provozu za 39 měsíců.

O podíl na modernizaci několika stovek tanků T-72 indické armády se uchází česká společnost Omnipol. Jak řekl její zástupce Milan Hon, Indové mají zájem i o systémy řízení letového provozu a o pasivní sledovací systémy. Ministr obrany Jaroslav Tvrdík hovořil se svým indickým protějškem Georgem Fernandesem o dohodě o ochraně utajovaných skutečností. Ta by měla tyto transakce umožnit a zjednodušila by i případný prodej cvičných letadel L-159B indickému letectvu.

Česká firma bude asi vyrábět moderní izraelské řízené střely

Izraelské řízené protitankové střely Spike chce v příštích letech vyrábět První brněnská strojírna ve Velké Bíteši. Její generální ředitel Vítězslav Musil podotkl, že transfer této vyspělé technologie by zařadil naši republiku k výrobcům nejvyspělejších střel čtvrté generace. V současné době projekt počítá s tím, že by se systém ve Velké Bíteši kompletně sestavoval, v další fázi by měli čeští výrobci na starosti veškerý servis a poradenství v Evropě. Svou podporu tomuto zbraňovému systému vyjádřil na výstavě v indickém Béngalúru i ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Zbraň podle něj ale musí ještě projít vojskovými zkouškami.

Češi nejvíce využívají tisícikoruny, nové peníze se teď nechystají

Češi si za deset let používání české koruny zřejmě nejvíce zvykli na tisícikorunové bankovky, kterých je v oběhu nejvíce. Za deset let přitom prokázal výraznou stabilitu nejen kurz domácí měny, ale i její bankovky a mince. Lidé se od roku vydání kompletní série nedočkali žádných nových bankovek ani mincí, naopak některé trh postupně opouštějí. Centrální banka před několika roky přestala vydávat papírové dvacetikoruny a letos zaniknou nejmenší mince, tedy desetníky a dvacetníky. U bankovek došlo pouze k drobným změnám zvyšujícím bezpečnost, a to především u tisícikorun. Těchto bankovek je v oběhu přes 96 milionů kusů. Dalších deseti let se však česká koruna zřejmě nedožije. Za několik let ji totiž vystřídá euro.

Dvě japonské firmy koupily devět hektarů na Borských polích

Další dvě japonské firmy vstupují na 130hektarovou průmyslovou zónu Borská pole. Společnosti Koyo Steering Systems Czech a Fuji Koyo Czech, výrobci elektrických posilovačů řízení automobilů, podepsaly s vedením města smlouvu o nákupu pozemků. Do městské kasy tak přiteče celkem zhruba 42 milionů korun, řekl primátor Plzně Jiří Šneberger. Obě partnerské firmy, které jsou kapitálově propojené a mají už několik let druhý evropský závod ve Francii, zahájí zkušební výrobu v Plzni na jaře příštího roku.

Po odchodu mexického Nemaku, který dva roky blokoval v Plzni 31 hektarů a loni začal stavět továrnu v Mostě, tak zbývá na Borských polích už pouze zhruba deset volných hektarů. O ně se zajímají další velké zahraniční firmy z oblastí automobilové techniky, dopravy a japonská firma z oblasti jemného strojírenství.

LEGO postaví u Kladna druhou montážní halu, zaměstná až 450 osob

Společnost LEGO Production, dceřiná firma dánského výrobce hraček, postaví u Kladna druhou montážní halu, v níž zaměstná 350 až 450 pracovníků. Stavbu za zhruba 300 milionů korun zahájí firma Skanska CZ letos na přelomu února a března a předá ji do užívání do 31. října. Hala má sloužit k výrobě marketingových modelů, dárkových sestav a dekorovaných stavebnicových dílků.

Ministerstvo financí nechalo odhad letošního růstu HDP na 3,3 procent

Ministerstvo financí v nové makroekonomické prognóze ponechalo odhad letošního růstu hrubého domácího produktu na 3,3 procenta. Nebýt nedávné revize Českého statistického úřadu, která podstatně vylepšila obrázek o vývoji domácí ekonomiky, šlo by ministerstvo financí s odhady růstu HDP dolů.

Prioritou nového šéfa Českého statistického úřadu je obnovení jeho důvěryhodnosti

Prioritou budoucího nového šéfa Českého statistického úřadu Jana Fischera je především obnovení důvěryhodnosti ČSÚ, která utrpěla po nedávné aféře kolem dat zahraničního obchodu. Za své další hlavní úkoly označil dokončení harmonizace tuzemské statistiky s evropskou, rychlejší publikaci statistických dat a zlepšení komunikace mezi statistiky a celníky. Důvěryhodností ČSÚ otřásla 40miliardová chyba v loňském zahraničním obchodu, kterou způsobila špatná komunikace celníků a statistiků při předávání obchodních dat. Fischer v čele ČSÚ nahradí Marii Bohatou, kterou chyba stála křeslo. Fischer strávil v ČSÚ 26 let. Z pozice prvního místopředsedy byl odvolán Bohatou v září 2000. Jako důvod tehdy Bohatá uvedla nedostatky v jeho manažerské práci.

Bývalá předsedkyně Českého statistického úřadu Marie Bohatá dostala pracovní nabídku ze statistického úřadu Evropské unie Eurostatu. "V únoru budu především odpočívat. Potom se rozhodnu. Mám i další pracovní nabídky, musím zvážit, do jaké míry se budu věnovat práci pedagogické a výzkumné, což jsou obory, ve kterých dlouhodobě působím," řekla. Generální ředitel Eurostatu Yves Franchet v minulosti několikrát ocenil činnost Bohaté v čele ČSÚ a při své návštěvě Prahy podle Eura neskrýval sympatie, které k bývalé předsedkyni statistického úřadu chová. Vyslovil se proti jejímu odchodu z čela úřadu, když byla kritizována za chybné údaje o zahraničním obchodu.

KSČM soudí, že její předloha může pomoci při diskusi o nájemném

Nárok majitelů domů na přiměřený zisk ve výši asi tří procent z vložených nákladů na výstavbu bytu a jeho modernizaci je východiskem komunistické předlohy, kterou na konci února projedná v prvním čtení Poslanecká sněmovna. Poslanec za KSČM František Beneš dal na tiskové konferenci najevo, že předloha by mohla pomoci při hledání východiska ze současných sporů vládních stran o to, jak by měl vypadat zákon o nájemném. Beneš soudí, že dva návrhy zákonů o nájemném, které připravila ministerstva financí a pro místní rozvoj, nejsou slučitelné. KSČM vychází z toho, že je třeba chránit slušné nájemníky a slušné majitele, že změny musejí být postupné a že náklady na bydlení nesmějí překročit 25 procent rodinných příjmů. ČR nemá od počátku tohoto roku právní předpis, který by reguloval nájemné.

Národní knihovna v Praze dostala z Rakouska 15.000 eur na opravu

Ředitel Národní knihovny v Praze Vojtěch Balík ve Vídni převzal finanční dar 15.000 eur (475.000 Kč) od ředitelky Rakouské národní knihovny Johanny Rachingerové určeny na náhradu škod způsobených loňskými záplavami. Peníze byly vybrány nejen mezi knihovníky, ale také od návštěvníků rakouských muzeí při podzimní akci, která umožňovala prohlídku exponátů v nočních hodinách, informovala Rachingerová. Kromě toho Rakouská národní knihovna věnovala pěti českým knihovnám tisíc knih.

Povodeň v českých knihovnách poničila nejméně 660.000 knih, časopisů, filmů a historických fondů. Vůbec největší škody, které kdy živelní katastrofa na knihovnách v ČR způsobila, dosahují zatím 380 milionů korun. Celkem bylo při povodních poškozeno nejméně 50 knihoven. Hlavní sídlo Národní knihovny v pražském Klementinu leží nedaleko Vltavy a povodně je na čtyři týdny vyřadily z provozu. Sbírkové fondy knihovny nebyly povodní nijak dotčeny, protože knihy jsou uloženy ve vyšších patrech. Voda poškodila technické infrastruktury ve sklepích a výtahy.

Balvínův deník je prý "dobrým manuálem" pro budoucího ředitele České televize

Svůj autobiografický deník z období, kdy byl generálním ředitelem České televize, představil Jiří Balvín. "Je to moje poslední služba veřejnosti," prohlásil s tím, že pokud se budoucí ředitel vyvaruje chyb, které jsou v deníku popsány, má šanci se ve své pozici udržet celých šest let. Kromě toho, že deník popisuje den po dni dění v ČT za uplynulého dva a půl roku, viděl Balvín v jeho napsání i možnost objasnit spoustu kauz, které se kolem něj, televize a jeho rodiny za tu dobu objevily v tisku. V deníku najde svá jména také asi 1000 lidí od vrcholných politiků po novináře, uvedl jeho nakladatel a tenisový partner Svatopluk Štefl a významně podotkl, že proto budou s Balvínem v den vydání raději mimo území republiky.

Z šíření drog, léků a telefonů ve věznici policie viní 26 lidí

Z šíření drog, léků a mobilních telefonů ve věznici Vinařice u Kladna policie dosud obvinila 26 lidí. Čtyři obvinění jsou bývalými či současnými zaměstnanci věznice, 11 osob si zde odpykává trest a zbývající jsou příbuzní vězňů, zaměstnanci dodavatelských firem a výrobci pervitinu. Důkazy policie získala nasazením operativní techniky, zejména odposlechy telefonů. Podezřelí jsou i další dozorci, proti nimž svědčí výpovědi vězňů. Podezření, že ve věznici se šíří drogy, policie pojala na podzim.

Zatýkání ve věznici policie zahájila před 14 dny, kdy se z odposlechů dozvěděla, že do věznice má putovat větší zásilka pervitinu.

Arnika: Spolana je zamořena dioxiny více, než se myslelo

Ekologické sdružení Arnika tvrdí, že areál chemičky Spolana v Neratovicích na Mělnicku je zamořen toxickými látkami více, než se dosud myslelo. Podle výzkumů některých odborníků se ukázalo, že zdrojem prudce jedovatých dioxinů nejsou jen budovy bývalé výroby pesticidů, ale i areál staré amalgámové elektrolýzy, řekl novinářům v Mělníku Jindřich Petrlík z Arniky. Mluvčí Spolany Jan Martínek uvedl, že tato zjištění musí vedení firmy konzultovat s vědeckými odborníky. Arnika se opírá především o výsledky měření prezentované odborníky z Krajské hygienické stanice Ostrava a Ústavu chemických procesů na nedávné mezinárodní konferenci na toto téma. Podle Petrlíka je proto nutné prověřit kontaminaci dioxiny a dalšími toxickými látkami v celém areálu Spolany.

Protipovodňový projekt umožní snížit hladinu Vltavy o 90 cm

Protipovodňový projekt, který pro České Budějovice zpracovala firma VH-Tres, umožní snížit hladinu Vltavy při stoleté vodě o 90 centimetrů, a ochrání tak nejvíce ohrožené Pražské sídliště. S pročišťováním koryta začnou pracovníci Povodí Vltavy na jaře. Rozšíření koryta si vyžádá další jednání s ministerstvy financí, životního prostředí a s vlastníky pozemků, řekla náměstkyně primátora Ivana Popelová. Povodí Vltavy předpokládá, že chystané úpravy přijdou na zhruba 75 milionů korun.

Českobudějovický magistrát se v předstihu připravuje na případné jarní záplavy, které by mohlo podpořit velké množství vody v půdě po loňském deštivém roce. Město počítá pytle na písek a chystá se jejich část naplnit tak, aby byly při povodních okamžitě k dispozici. Podle náměstkyně primátora Ivany Popelové má magistrát k dispozici odhadem asi 60.000 pytlů a je třeba ještě opatřit dalších až 50.000 pytlů, které by potřebu Českých Budějovic uspokojily. Krizový štáb má již zmapované firmy, které by pomohly s vlastní mechanizací a materiálem při stavbě hrází.

Soud ve Vadúzu údajně zastavil stíhání Železného v kauze Astrona

Lichtenštejnský zemský soud ve Vadúzu zastavil trestní stíhání ředitele televize Nova Vladimíra Železného kvůli podezření z poškozování věřitele v kauze Astrona. ČTK to sdělil Železného mluvčí Martin Chalupský. Trestní oznámení na Železného podala v roce 2001 společnost CME, když chtěl započíst svůj miliardový závazek vůči CME s pohledávkou společnosti Astrona Foundation. Železného právník Josef Monsport předpokládá, že stejně budou postupovat i české policejní orgány a stíhání v téže věci ukončí. Horní komora parlamentu nedávno vydala senátora Železného k trestnímu stíhání právě kvůli podezření z poškozování věřitele a z daňových deliktů.

Stále více lékařů odchází za prací do zemí EU, protože jejich platy tam jsou pětinásobně vyšší

Za poslední tři roky se ztrojnásobil počet lékařů, kteří chybějí v českých nemocnicích. V současné době jich schází více než 500. Stále více lékařů odchází za prací do zemí EU, protože jejich platy tam jsou pětinásobně vyšší. Zároveň neustále klesá zájem o studium na lékařských fakultách, řekl novinářům předseda Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů (LOK-SČL) Milan Kubek. Česká lékařská komora eviduje každý měsíc 20 až 30 odchodů kvalifikovaných lékařů do zahraničí. Podle Kubka je práce českých lékařů podhodnocena, většina odchází především kvůli penězům. K vyřešení situace žádají odboráři urychlené zvýšení platů lékařů alespoň na 40 procent úrovně států EU. V současné době jsou asi na 20 procentech.

První výskyt chřipky typu A zaznamenali na Uherskohradišťsku

Zdravotníci na Uherskohradišťsku zaznamenali první výskyt chřipky typu A. "Objevila se hned na několika místech, což nám potvrdily laboratorní testy," informovala ředitelka zlínské krajské hygienické stanice Olga Gröschlová. Podtrhla, že chřipka tohoto typu je velmi často původcem větších epidemií. V kraji platí od středy zákaz návštěv v nemocnicích, domovech důchodců a sociálních ústavech.

Iniciátoři Kříže smíření proti jednostranné prezentaci v Německu

Iniciátoři Kříže smíření v Teplicích nad Metují se obrátili na německé sdělovací prostředky a sudetoněmecké organizace, aby jejich projekt nebyl jednostranně prezentován jen jako pouhý památník zavražděným sudetským Němcům. "To je nedostatečný výklad. Kříž smíření má být spíš věnován všem obětem národnostních konfliktů na Broumovsku." Pomník, který připomíná povraždění 23 Němců při divokém odsunu v létě 1945, byl odhalen loni v září na místě tragédie na Bukové hoře u Teplic nad Metují. "Vybudování pomníku bylo míněno jako vstřícný nekonfliktní krok. Bohužel zůstal nepochopen a byl zúžen do česko-německého problému," uvádějí jeho iniciátoři.

Cenu Ferdinanda Peroutky získali Loewy, Lorencová a Palata

Letošními laureáty novinářské ceny Ferdinanda Peroutky se stali publicisté Jiří Loewy a Luboš Palata a redaktorka České televize Jana Lorencová. Ocenění udělované za mimořádný výkon v novinářské práci jim předala vdova po legendě české žurnalistiky Slávka Peroutková a zástupci Sdružení pro udělování Ceny Ferdinanda Peroutky. Cena byla založena v roce 1995 ke stému výročí narození významného českého novináře a publicisty.

Zelenkův Rok ďábla získal deset nominací na Českého lva

Deset nominací na filmovou cenu Český lev získal snímek scenáristy a režiséra Petra Zelenky Rok ďábla. Spolu s Výletem Alice Nellis (osm nominací) a Tycovými Smrady (sedm nominací) zabodoval v nejvíce ceněných kategoriích nejlepší film, režie a scénář. Výsledky hlasování oznámila Česká filmová a televizní akademie v pražském kině Lucerna. Křišťálové sošky naleznou majitele 1. března. Rok ďábla byl na Českého lva nominován i za kameru, střih, zvuk, hudbu, kostýmy, výtvarné řešení a výkon Jaromíra Nohavici ve vedlejší roli.

Středověký důl Jeroným na Sokolovsku navštíví jeskyňáři z celé ČR

Do podzemí středověkého dolu Jeroným u Krásna na Sokolovsku se koncem příštího týdne vydají jeskyňáři z celé republiky. Prohlídka starého dolu, který patří svým rozsahem ke světovým unikátům, zpestří program již tradičního setkání speleologů a montanistů v Bečově nad Teplou na Karlovarsku. Součástí setkání asi 70 speleologů bude také promítání diapozitivů a přednášky z loňských expedic.

Důl Jeroným u zaniklé osady Čistá na Sokolovsku, kde se od poloviny šestnáctého století těžila cínová ruda, je unikátní tím, že se díky závalu zachoval v původním stavu. Vlastník dolu, státní podniku Diamo Příbram, se snaží již několik let památku zpřístupnit veřejnosti. Projekt má stát padesát milionů korun. Zatím se podařilo opravit přístupovou šachtu do dolu, částečně zajistit jeho větrání, zavést elektřinu a zpřístupnit aspoň některé podzemní prostory pomocí přechodů a dřevěných lávek.

Největší důl na světě představí ve svých hlubinách české umění

Čtrnáct švédských a českých umělců - po sedmi z každé země - představí v největším světovém dole na železnou rudu v severošvédské Kiruně své umění tamní veřejnosti. Jejich zvláštní výstava s názvem "Wunderland" bude otevřena v polovině února a potrvá do poloviny března. Obrazy, sochy i videoprojekce budou veřejnosti přístupné přímo v šachtách kirunského dolu v hloubce 540 metrů. Právě tam má supermoderní důl své překvapivě příjemné a čisté návštěvní středisko s malou restaurací, promítacím sálem a muzeem. "Společná iniciativa, která spojuje dva tradiční hornické regiony našich zemí - Ostravsko a polární oblast Kiruny -, se zrodila při setkání v Ostravě přibližně před dvěma lety," řekl jeden z iniciátorů akce Ulf Robe. V hornickém prostředí se pochopitelně představí především hornické náměty, vedoucí do dávné historie dobývání cenných nerostů. Po Kiruně se společná švédsko-česká výstava představí také v České republice, a to na Ostravsku počátkem května letošního roku.

Cestovatel Pavel má na Velikonočním ostrově pamětní desky

Českého cestovatele a inženýra Pavla Pavla připomíná od ledna na Velikonočním ostrově pět pamětních bronzových desek. Na jedné z nich je vyobrazena socha moai, kterou se mu v roce 1986 podařilo rozhýbat, ostatní desky jeho čin oslavují. Vedle cestovatelovy mateřštiny jsou na nich nápisy v rapanuištině, španělštině a angličtině. Pavel novinářům v Praze řekl, že Velikonoční ostrov se od jeho první návštěvy velmi změnil. Přesto je navzdory civilizaci ještě stále poměrně nedotčené místo, i když sem přijíždí 30.000 turistů ročně. Mezi nimi se začínají objevovat i Češi. Vedle cestování se Pavel aktivně zapojuje také do politiky. Je místostarostou Strakonic za ODS, loni dokonce pokoušel štěstí v senátních volbách. V druhém kole ho však těsně porazil vicepremiér Pavel Rychetský (ČSSD).

Domažlické letní noci zpestří o sobotách zpěv ponocného

Ke starým tradicím se chtějí letos alespoň částečně vrátit chodské Domažlice. Od poloviny května do poloviny září bude každou sobotu chodit po náměstí ponocný s lucernou, halapartnou a troubou. Zpěvem a troubením bude ohlašovat večerní hodiny. Rozhodli o tom představitelé města a vyčlenili i peníze na pořízení kabátu a čepice pro ponocného. V minulých asi šesti letech se ponocný v Domažlicích objevil vždy v létě při Chodských slavnostech a naposledy i o minulých Vánocích. Na ponocného si přitom v Domažlicích pamatuje nejen nejstarší generace, ale i dnešní čtyřicátníci. Naposledy se totiž ve městě ozval jeho zpěv někdy v roce 1966. Poslední domažlický ponocný byl prý znám tím, že vedl zpívaný dialog se svou ženou.

Sport

Jiří Novák a Nikolaj Davyděnko zahájí v pátek ostravské utkání prvního kola Světové skupiny Davisova poháru mezi českými a ruskými tenisty. Obhájci titulu překvapivě nenahlásili do dvouher Jevgenije Kafelnikova. Druhý zápas obstarají na antuce Radek Štěpánek a Michail Južnyj, do sobotní čtyřhry jsou nahlášeny dvojice Martin Damm, Cyril Suk a Kafelnikov, Južnyj.

České pozemní hokejistky pokračují na halovém světovém šampionátu v Lipsku ve vítězném tažení. V čtvrtečním odpoledním duelu přehrály 3:0 outsidera skupiny A z Trinidadu a Tobaga a s plným bodovým ziskem jsou na nejlepší cestě do semifinále turnaje. Branky vstřelily Pavla Kozáková, Eva Staňková a Jana Špringerová.

Akrobatický lyžař Aleš Valenta oslavil v americkém Steamboat třicáté narozeniny. Daleko od domova pouze po ránu přijal textové a telefonické gratulace, klasické slavení v den svého jubilea neplánoval. Chystal se totiž na trénink před pátečním závodem Světového poháru, v kterém by chtěl opět zařadit unikátní a obtížný skok - trojné salto s pěti vruty. "Já a třicet? Cítím se na třiadvacet," prohlásil olympijský vítěz ze Salt Lake City v rozhovoru pro ČTK. V pátek v podvečer absolvuje další závod Světového poháru a poté pozve své přátele z Euroteamu a další akrobaty do pronajatého apartmá na party.

Počasí

Bude oblačno, až zataženo, teploty minus 3 až plus 1 stupeň Celsia.

06-02-2003