Denní souhrn zpráv Zprávy Radia Praha

05-02-2003

Rychetský se vzdal kandidatury na prezidentský úřad

Místopředseda vlády a ministr spravedlnosti Pavel Rychetský se nebude ucházet o prezidentský úřad. Bude naopak podporovat přechod k přímé volbě. Rychetský, který měl velkou podporu svých stranických kolegů, ve svém prohlášení uvedl, že kandidaturu nepřijímá s ohledem na postoj koaličních partnerů. Lidovci a unionisté dali již v úterý jasně najevo, že v tuto chvíli by namísto volby v parlamentu měli o nástupci Václava Havla rozhodnout radši rovnou občané. Předseda vlády Vladimír Špidla řekl, že přímá volba prezidenta je programový požadavek ČSSD, ale stále platí, že s největší pravděpodobností bude ještě další kolo volby nepřímé. Premiér ale již v úterý naznačil, že pokud se mu nepodaří přesvědčit o kvalitách Rychetského kolegy z koaličních stran, bude lepší směřovat síly na přímou volbu.

Karel Gott zvažuje svoji kandidaturu v přímých prezidentských volbách

Zpěvák Karel Gott připustil, že pokud budou o prezidentovi rozhodovat občané v přímé volbě, zváží svoji kandidaturu na nejvyšší ústavní funkci. "Svoji kandidaturu budu zvažovat až v případě přímé volby hlavy státu. Prozatím to považuji za předčasné a věřím našim zákonodárcům, že mě svým smysluplným chováním ve třetí volbě prezidenta České republiky tohoto těžkého dilematu ušetří," uvedl Gott v prohlášení, které zveřejnil rocker Aleš Brichta. Spolu se svými kolegy Lou Fanánkem Hagenem a Petrem Pečeným stojí za iniciativou Karel Gott - prezident, která ve středu představila svůj návrh "možné kandidatury" Karla Gotta na prezidentský úřad. Iniciativa je podle rockerů reakcí na neschopnost politiků, kteří již dvakrát nedokázali zvolit hlavu státu. Nejistý je podle nich i osud třetí volby. Autoři iniciativy hovořili s Gottem, který je právě na turné v Německu, minulý týden. Zpěváci opakovaně zdůrazňovali, že iniciativa není žádný happening či recese, ale vážně míněná akce. Zároveň uvedli, že nejsou spojeni s žádnou politickou stranou.

Přímá volba prezidenta by byla asi nejdříve na podzim

Přímá volba prezidenta by se asi konala nejdříve na podzim, pokud se většina zákonodárců nedokáže shodnout na některém z kandidátů. O podzimním termínu hovoří představitelé vládní koalice. S nezdarem se tak setká záměr opoziční ODS, aby se přímá volba konala zároveň s referendem o vstupu Česka do Evropské unie v polovině června. Kromě vlastní ústavní novely o zavedení přímé volby by totiž parlament musel následně schválit i prováděcí zákon, který se týká způsobu organizace volby hlavy státu. Předseda senátorů ČSSD Petr Smutný uvedl, že zákon by měl dát občanům dostatečnou lhůtu na shromáždění podpisů na podporu jimi navrhovaného adepta na hlavu státu. Kandidát z lidu by podle návrhu autorů zákona musel získat 10.000 podpisů. Do přímé volby určitě půjde čestný předseda ODS Václav Klaus, nebojí se jí ani předseda Senátu Petr Pithart, zúčastnila by se jí zřejmě i senátorka Jaroslava Moserová. Bývalý šéf ČSSD Miloš Zeman to ještě před druhou parlamentní volbou odmítl.

EU schválila znění Smlouvy o přistoupení s 10 kandidáty

Evropská unie ve středu vyjádřila v Bruselu souhlas se zněním Smlouvy o přistoupení s deseti vstupujícími kandidátskými zeměmi včetně ČR. Velvyslanci "patnáctky" sdružení ve Výboru stálých zástupců souhlasili s řadou změn, doplňků a jednostranných deklarací nováčků, které budou do smlouvy začleněny. Česká republika se dočkala udělení zeměpisného označení původu Měšťanskému budějovickému varu, který tak bude požívat stejné ochrany z hlediska evropského práva jako názvy Budějovické pivo a Českobudějovické pivo. Praha dosáhla také změny ve smlouvě, která odbourává revizní klauzuli z ujednání o trvalém snížení spotřební daně z podomácku vyráběných ovocných destilátů, a prosadila řadu dalších technických změn a úprav. Nepodařilo se naopak odstranit diskriminační podmínky obchodu na jednotném vnitřním trhu EU pro české výrobce starších generických léčiv. Českou stranu výsledek uspokojil. Podle vyjednavače Pavla Teličky se povedlo dosáhnout shody v naprosté většině otevřených věcí. "Rozhodnutí je lepší, než jsme minulý týden očekávali," řekl Telička.

Evropská unie již Česku poskytla téměř 40 miliard korun

Evropská unie již pro Českou republiku celkem uvolnila přes 1,3 miliardy eur (přes 39 miliard korun). Nejmasivnější pomoc přitom plyne z programu Phare, když od roku 1990 byly v Česku pro tento program schváleny investiční akce za přibližně 953 milionů eur. Nejnovější akcí je rekonstrukce kanalizace v Mariánských Lázních, která bude slavnostně dokončena 6. února. Celý projekt si vyžádal 133 milionů korun, z čehož EU hradila 60 procent. Kromě Phare získává Česko eura též prostřednictvím programu ISPA na budování dopravní a ekologické infrastruktury. Pro tento program byly od roku 2000 pro ČR schváleny projekty za 304 milionů eur. K financování zemědělství a rozvoje venkova slouží program SAPARD, pro který byly od roku 2000 schváleny projekty za 46,6 milionu eur. Dalších 129 milionů eur bylo pro Českou republiku schváleno v rámci Fondu solidarity EU na pomoc při nápravě povodňových škod.

Vláda schválila strategii rozvoje Jihočeského kraje

Vláda na svém středečním zasedání v Českých Budějovicích schválila strategickou vizi na obnovu a rozvoj Jihočeského kraje po loňských povodních. Projednala i některé body, které se netýkaly přímo povodňových škod, například řešení starých ekologických zátěží. Jedná se o odkaliště uranových rud v okolí Mydlovar na Českobudějovicku. Vláda ve spolupráci s ministerstvem životního prostředí zajistí prostředky na českou účast v evropském projektu ISPA. Má umožnit zkrácení doby sanace lokality z odhadovaných 40 až 60 let na osmnáct i méně. Pro rozpočet to bude znamenat výdaje do 290 milionů korun v letech 2003 až 2005. Odkaliště rekultivuje firma Diamo, ale současné tempo práce by mohlo přinést řešení zhruba za půl století. Tak dlouho by však nádrže nemusely stoprocentně kaly ochránit.

Vláda také schválila návrh zákona o bezúplatných převodech vojenského majetku na obce. Obce dosud od přebírání armádního majetku odrazuje především podmínka, že ho po deset let nemohou využívat ke komerčním účelům. Převody tak váznou a majetek v řadě míst chátrá. Podle nového zákona nebudou převod majetku doprovázet žádné omezující podmínky a bude k němu stačit pouhé vládní usnesení. Obce a kraje s ním budou moci volně nakládat a rozhodovat, zda budovy a areály prodají či využijí pro sportovní, kulturní nebo sociální účely. Převod by se měl týkat zhruba 800 až 900 vojenských objektů, například skladů, letišť, střelnic, cvičišť a souvisejících pozemků. Dále by mělo jít o 1015 bytových domů a 207 služebních bytů. Podle ministerstva financí může převedený majetek v regionech přispět k rozvoji podnikání a tím k poklesu nezaměstnanosti. Ministerstvo obrany pak díky převodům ušetří peníze vydávané na ostrahu a údržbu nepotřebných objektů.

Kabinet rovněž schválil program obnovy, odbahnění a rekonstrukce rybníků a vodních nádrží po loňských povodních. Na program by v letech 2003 až 2006 mělo být vynaloženo asi 3,3 miliardy korun. Ministerstvo zemědělství navrhuje, aby byl program financován ze zdrojů investorů, peněz ze státního rozpočtu a také ze strukturálních fondů EU. Podle ředitele profesní organizace Rybářské sdružení Václava Šilhavého se již letos v rámci programu počítá s 510 miliony korun. Povodňové škody u rybníků s produkčním chovem ryb včetně ztrát na obsádkách ryb dosáhly zhruba půl miliardy korun. Záplavy loni v srpnu zničily či poškodily rybníky zejména v jižních a západních Čechách. V Jihočeském kraji se nachází přes 6000 rybníků, přičemž na 660 z nich vznikly škody za téměř 430 milionů korun.

Ústavní soud zamítl stížnost senátorů na reformu veřejné správy

Ústavní soud ve středu v neveřejném zasedání zamítl stížnost kvůli reformě veřejné správy a rušení okresních úřadů, kterou podalo 20 senátorů z různých politických stran. Nelíbilo se jim, že poslední slovo ohledně úředníků přijímaných z rušených okresních úřadů neměly města a obce, ale ministerstvo vnitra. To však podle pléna soudu neodporovalo ústavě. To, že krajské úřady a pověřené obce musely před měsícem i proti své vůli přijmout většinu úředníků zrušených okresních úřadů neodporuje ústavě, uvedl soudce Miloš Holeček. Podle něj tato povinnost nijak nezasáhla do práv zaměstnanců.

Novým šéfem ČSÚ se stane Jan Fischer

Premiér Vladimír Špidla jmenuje novým předsedou Českého statistického úřadu bývalého prvního místopředsedu ČSÚ Jana Fischera. Na jeho jmenování se ve středu shodla vláda. Fischer v čele ČSÚ nahradí Marii Bohatou, která v pátek rezignovala kvůli chybě ve statistice zahraničního obchodu. Předseda ČSÚ musí mimo jiné projít prověrkou Národního bezpečnostního úřadu, termín jeho uvedení do úřadu proto ještě není znám. Statistický úřad nyní dočasně řídí místopředseda ČSÚ Stanislav Drápal. Eurostat v pátek zveřejnil výsledky dvoudenního auditu statistiky zahraničního obchodu a postupu ČSÚ a Generálního ředitelství cel v celé kauze. Pochybení shledal na straně celníků i statistiků. Hlavní příčinou chyby byla podle šetření nedostatečná komunikace mezi oběma úřady. Zatímco Bohatá vzápětí oznámila rezignaci, generální ředitel GŘC Zdeněk Richtr uvedl, že se k podobnému kroku nechystá.

Čeští poslanci jednali v Bratislavě o společné jednotce chemiků

Čeští poslanci ukončili dvoudenní návštěvu v Bratislavě, během níž jednali se svými kolegy ze slovenského parlamentu a ministry zahraničí a obrany Slovenské republiky. Podle předsedy zahraničního výboru Poslanecké sněmovny ČR Vladimíra Laštůvky se osou všech rozhovorů stala irácká krize. Laštůvka zdůraznil, že pokud slovenský parlament schválí vyslání roty chemiků do společného nasazení s českým praporem v Kuvajtu, mělo by se tak stát na základě stejného mandátu, aby společné působení mohlo být co nejjednodušší. Česká strana se válečných akcí zúčastní jen za předpokladu, že k tomu bude vydán mezinárodní mandát OSN. Bez něj jednotka českých chemiků zasáhne jen tehdy, pokud budou použity zbraně hromadného ničení. O vyslání slovenských vojáků do společné česko - slovenské jednotky by měl slovenský parlament rozhodovat ve čtvrtek. Čeští poslanci se při jednání s ministrem obrany dotkli také plánu na vytvoření společné protivzdušné obrany. Podle Laštůvky jde o možný model spolupráce, jeho reálnost ještě posuzují experti.

Češi přesvědčují Indii, aby si pořídila bitevníky L-159

Ministr obrany Jaroslav Tvrdík na mezinárodní letecké výstavě AeroIndia 2003 v jihoindickém Béngalúru loboval za to, aby si indické vojenské letectvo pořídilo podzvukové bitevníky L-159 z Aera Vodochody. Nejvážnějším konkurentem českého letadla je britský stroj Hawk ZJ-100 společnosti BAE Systems. Čeští piloti jsou přesvědčeni, že L-159 je lepší než konkurence i při základních parametrech. Podle šéfa testovacích pilotů Aera Miroslava Schutznera je největší rozdíl mezi oběma letouny v jejich ceně. Český stroj je podle něj navíc zcela moderní letadlo, zatímco konstrukce Hawku je už dvě desetiletí stará. Šéf Aera Antonín Jakubše připomněl lepší motor i avioniku. Aero je navíc schopno letouny dodat za 18 až 24 měsíců, zatímco konkurence až za 30 nebo 36 měsíců. Při celkové hodnotě zakázky 1,5 miliardy dolarů je dodávka z Aera asi o 400 milionů dolarů výhodnější. Indické letectvo už uzavřelo tendr na pořízení 66 cvičných strojů s tím, že vítězem je Hawk. Smlouva přesto stále není podepsána a česká strana nepřestává prosazovat L-159.

Rakousko zve české starosty na návštěvu odstavené jaderné elektrárny

Hornorakouské zemské orgány oficiálně pozvaly starosty "zainteresovaných" českých obcí k návštěvě rakouské jaderné elektrárny Zwentendorf. Ta sice byla postavena, nikdy však nebyla uvedena do provozu. Podle hornorakouské zemské ministryně životního prostředí Ursuly Haubnerové chtějí Rakušané svým českým starostům předvést mimo jiné i moderní výtopná zařízení na biomasu. Během návštěvy chce Haubnerová, sestra kontroverzního předáka Svobodných Jörga Haidera a zástupkyně jeho strany ve vládě, nabízet českým komunálním politikům alternativní zdroje energie. Kromě toho hodlá české starosty seznámit s historií rakouského odporu proti Zwentendorfu.

Vladimír Remek si v Moskvě připomene 25 let svého letu do vesmíru

2. března oslaví dosud jediný český kosmonaut Vladimír Remek 25 výročí svého kosmického letu. "Nikdy jsem nepočítal s tím, že celých 25 let nebude nikdo z mé vlasti ve vesmíru. Mrzí mě to," řekl k tomu Remek. V Rusku se v této souvislosti chystají oslavy zorganizované moskevským leteckým ústavem MATI, jejichž součástí budou výstavy a konference. Remek se jich zúčastní společně se svým někdejším velitelem Alexejem Gubarevem, s nímž na orbitálním vědeckovýzkumném komplexu Saljut 6 strávil osm dnů. Tvořili vůbec první mezinárodní posádku. Připomínkové akce k jubileu kosmického letu se podle Remka uskuteční také v České republice. Chystají se v brněnském planetáriu, odkud Remek zahájil svou kosmickou kariéru. Začal tam totiž před více než 40 lety chodit do astronomického kroužku. Čtyřiapadesátiletý Remek působí v současné době jako obchodní rada českého velvyslanectví v Moskvě. Před nástupem do diplomatické funkce pracoval jako obchodní zástupce a.s. ČZ Strakonice.

V neratovické Spolaně došlo ke smrtelnému úrazu

Jeden z pracovníků neratovické chemičky Spolana se smrtelně zranil při čištění cisterny. Následkům zranění okamžitě podlehl. Nehodu vyšetřuje policie i speciální komise ustavená vedením Spolany. Jak informoval mluvčí chemičky Jan Martínek, tragédie nastala ve 13:45 při čištění železniční cisterny. Podle Martínka dvaapadesátiletý muž při práci v cisterně omdlel. Jeho spolupracovník okamžitě zavolal pomoc, ale muže již nebylo možné zachránit. Martínek odmítl upřesnit, zda muž měl na sobě odpovídající ochranné pomůcky. Připustil ale, že se nehoda nápadně podobá tragédii, která se odehrála ve Spolaně koncem loňského září. Tehdy dva muži vstoupili do cisterny bez ochranných pomůcek, nadýchali se dusíku a oba upadli do bezvědomí. Jeden z mužů na následky zranění později zemřel v nemocnici. Spolana tehdy prohlásila, že po úrazu zpřísnila bezpečnostní opatření a školení zaměstnanců. O to závažnější je i podle Martínka fakt, že přes všechna opatření nastala podobná tragédie a navíc při ní zemřel kmenový zaměstnanec firmy.

Policie nepustila do ČR polského soukromého detektiva Rutkowského

Česká pohraniční stráž nevpustila na území České republiky polského poslance a známého soukromého detektiva Krzysztofa Rutkowského. Rutkowski vloni v září v Českém Těšíně zadržel a v rozporu s českými předpisy dopravil na polskou stranu hranice muže podezřelého z brutální vraždy osvětimské notářky. Rutkowski nyní měl podle vlastních slov namířeno do Rakouska a přes území ČR chtěl pouze přejet. Čeští pohraničníci ho ale na přechodu zadrželi a vrátili zpět do Polska. Teprve při té příležitosti se prý dozvěděl, že od konce loňského listopadu do Česka nesmí. Kontroverzní poslanec hodlá podat oficiální stížnost proti postupu české strany. Rozhodnutí českých úřadů mu údajně výrazně zkomplikovalo plnění jeho poslaneckých povinností. Jako předseda polsko-rakouské parlamentní skupiny prý do Vídně cestuje velmi často. České velvyslanectví ve Varšavě bezprostředně žádnou stížnost polského poslance nedostalo. Obdrželo pouze informaci, že svůj protest Rutkowski předal konzulárnímu odboru polského ministerstva zahraničních věcí, které by mělo podniknout vůči české straně další kroky.

O práci v Tatře přijde asi 1600 zaměstnanců

Holding Tatra Kopřivnice do konce letošního roku propustí 1600 z nynějších zhruba 5200 zaměstnanců. Snižování se dotkne především lidí z administrativy a z oblastí, které nesouvisejí přímo s výrobou. Mateřská společnost Tatra letos propustí asi tisíc lidí z nynějších 2900 lidí. Z pěti dceřiných firem pak odejde dalších 600 z 2300 zaměstnanců. Cílem propouštění je podle předsedy představenstva Zbyňka Keislera jednodušší řízení firmy a snížení ročních nákladů o přibližně 500 milionů korun. Úsporná opatření mají podle něj vrátit Tatru po loňské provozní ztrátě do zisku. Díky nižším nákladům bude Tatra konkurenceschopnější, což umožní získání nových trhů a růst zakázek. Propouštění v holdingu Tatra zvýší míru nezaměstnanosti v Kopřivnici o sedm procent na asi 20 procent. "Tak výrazné propouštění výrazně ovlivní veškeré dění v Kopřivnici. Změní se kupní síla obyvatelstva, poškodí to drobné podnikání a také se dotkne rozpočtu města," řekl starosta Kopřivnice Jiří Tichánek. Dodal, že město a Tatra jsou spojité nádoby, výrazné propouštění pro město znamená pohromu. Ze skupiny za posledních 13 let již odešlo asi 10.000 lidí.

Německý Borgers postaví ve Volduchách nový závod za 200 milionů korun

Závod na výrobu textilních potahovin pro všechny evropské automobilky za více než 200 milionů korun postaví letos ve Volduchách na Rokycansku německá firma Borgers. Výstavba začne v dubnu a bude ukončena nejdéle v listopadu. Do poloviny příštího roku bude v závodě pracovat na 500 lidí. Po závodech v Rokycanech a Hrádku jde o třetí investici na Rokycansku, kde už je firma s více než 1300 lidmi největším zaměstnavatelem. Starostka Volduch Miroslava Kodlová uvedla, že obec se zhruba tisíci obyvateli investici vítá. Většina z nich musela za prací zatím dojíždět do vzdálených míst, zejména do Rokycan a do Plzně. Průmyslový závod bude podle starostky stát mimo obec a nebude zatěžovat životní prostředí.

Liberecká nemocnice otevřela čtvrtou spinální jednotku v zemi

Nemocnice v Liberci otevřela nové pracoviště zaměřené na léčbu těžkých úrazů páteře. Takzvaná spinální jednotka je čtvrtým pracovištěm svého druhu v České republiky. Sloužit bude pacientům z Libereckého, ale i Královéhradeckého, Pardubického a Ústeckého kraje. Spinální jednotka je týmovým pracovištěm, kde se o pacienty starají odborníci různých oborů. Pracují zde specialisté z oddělení anesteziologie a resuscitace, neurologie a traumatologie, ale také rehabilitace, urologie, ortopedie a řady dalších oborů. Vybudování liberecké jednotky stálo devět milionů korun, z toho 7,8 milionu poskytlo ministerstvo zdravotnictví, zbytek zaplatila nemocnice. Nemocnice počítá s tím, že i v budoucnu bude třeba tuto péči dále zkvalitňovat. Je potřeba zrekonstruovat vodoléčebné a rehabilitační pracoviště. Ministerstvo na tyto úpravy slíbilo 15 milionů korun, které budou využity k výstavbě a rekonstrukci bazénu, vířivek, speciálních masážních prostředků a dalších procedur tak, aby trvalé následky po úrazu páteře byly co nejmenší.

Šéfdirigent Mácal už připravil pro Českou filharmonii tři sezóny

Zdeněk Mácal, který bude od letošního léta po Vladimiru Ashkenazym šéfdirigentem České filharmonie, naplánoval již s orchestrem příští tři sezóny. Bude v nich mít 19 abonentních koncertních programů, čtyři vystoupení na festivalech Pražské jaro a nejméně osm zahraničních zájezdů. Hlavním cílem Zdeňka Mácala, který se přestěhoval z USA do Evropy, je věnovat se nyní České filharmonii. Filharmonie má podle něj jako první český orchestr i jako významný evropský a světový orchestr závazky a povinnosti k domácím skladatelům, a to i k těm, na něž se neprávem zapomíná. V Mácalových programech se proto objevuje nejen Dvořák a Martinů, ale více také Vítězslav Novák, Josef Suk, Zdeněk Fibich, Josef Bohuslav Foerster nebo Ladislav Vycpálek. Vedle toho Mácal nezapomene na svého oblíbeného Gustava Mahlera, na Brahmsovu a Franckovu hudbu, či na Čajkovského, Musorgského a Rachmaninova. Mácal chce s orchestrem pracovat pravidelně a co nejvíce. "Táhneme za jeden provaz, ve filharmonii je klid a můžeme spolu muzicírovat. Mám určité zvukové představy a rozdíl bude brzy slyšet," prohlásil Mácal.

Moravské divadlo pomáhá další zatopené scéně

Své prostory poskytne tento týden Moravské divadlo v Olomouci dalšímu souboru, jehož scénu v srpnu zničila povodeň. Na střední Moravě najde tentokrát azyl pražské Švandovo divadlo. "Na naší scéně již hrálo divadlo Semafor, Činoherní studio z Ústí nad Labem či pražské Divadlo v Dlouhé. Chtěli jsme k nám pozvat i herce z Karlína, ale naše jeviště bylo pro ně malé," řekl Viktor Otiepka z Moravského divadla v Olomouci. Během letošního roku by se měly v Olomouci objevit ještě další soubory. Pražské Švandovo divadlo se zdejším divákům představí v neděli se svou komedií Velká mela aneb Francouzská kuchyně. Diváci se ve hře mohou vrátit do doby na sklonku napoleonských válek.

Výstava přibližuje život dětí v minulých stoletích

Život dětí v minulých stoletích přibližuje výstava Dětský svět, kterou otevřelo Muzeum Těšínska v Jablunkově na Frýdeckomístecku. Vedle hraček jsou tu vystaveny také školní pomůcky a oblečení. Podle autorky výstavy Věslavy Branné pochází většina exponátů z 19. a počátku 20. století. Návštěvníci si mohou prohlédnout například kočárky, peřinky a oblečení pro nejmenší. Školní léta pak připomínají staré aktovky, pouzdra, břidlicové tabulky a různé slabikáře. Nechybějí ani dětské kroje. Za zvláště cenný exponát považuje muzeum sbírku loutek z období druhé světové války. Výstava potrvá do 24. srpna.

Archeologický výzkum pod brněnskou nemocnicí odkryl cenné nálezy

Archeologický výzkum v místě budoucího pavilonu akutní medicíny brněnské nemocnice Milosrdných bratří v Polní ulici odkryl cenné nálezy. Vzácný je zejména nález téměř celého suterénu dřevohliněného domu, jak uvedl David Merta z občanského sdružení Archaia. Podle keramiky zánik stavby spadá do konce 13. století. Okolí lokality archeologové několikrát zkoumali, nikdy ovšem na tak rozsáhlé ploše. Nejstarší osídlení pocházelo z období středního a pozdního paleolitu - starší doby kamenné. Muzejní expozice tak obohatí i kamenné nástroje a mamutí stolička. Výzkumníci našli i část zahloubené stavby, takzvané zemnice, z mladší době kamenné. Našli i velkomoravské pohřebiště z devátého století - celkem 12 hrobů, většinou dětských. Byly vybaveny bronzovými náušnicemi, noži, skleněnými knoflíky a náhrdelníkem. Z počátku 13. století jsou zajímavé především pozůstatky pecí.

A na závěr ještě krátce o počasí:

V noci a zítra čekejte proměnlivou oblačnost a sněhové přeháňky. Noční teploty -3 až -7 stupňů, denní -4 až 0, na horách kolem -6 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha

05-02-2003