Denní souhrn zpráv Zprávy Radia Praha

30-01-2003

Bohatou by měl v čele ČSÚ vystřídat Fischer

Předsedkyni Českého statistického úřadu Marii Bohatou by měl v čele této instituce vystřídat bývalý první místopředseda ČSÚ Jan Fischer. ČTK to ve čtvrtek řekl zdroj blízký vládě, který si nepřál být jmenován. Na Fischerovi, jehož Bohatá v září 2000 odvolala z funkce, se již údajně shodly všechny strany vládní koalice. Fischer, který je nyní šéfem výzkumu fakulty statistiky Vysoké školy ekonomické, nechtěl celou záležitost komentovat. "Oficiální nabídku jsem nedostal a nerad bych o tom jakkoli spekuloval," řekl ČTK. Ve statistice se podle svých slov pohybuje 26 let.

Odvolání Bohaté vláda s největší pravděpodobností navrhne příští středu. Důvodem je statistická chyba v loňské obchodní bilanci. Po 2. únoru bude Česká republika bez hlavy státu a prezidentské pravomoci včetně odvolání předsedkyně ČSÚ si mezi sebe v souladu s Ústavou rozdělí premiér Vladimír Špidla (ČSSD) a předseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD). Bohatá podle svých slov stále trvá na rozhodnutí nerezignovat. Funkci je připravena dát dobrovolně k dispozici pouze v případě, že pochybení úřadu prokáže nynější audit Eurostatu. Výsledky kontroly na ČSÚ má evropský statistický úřad oznámit v pátek na tiskové konferenci. K Fischerově údajné kandidatuře se Bohatá odmítla vyjádřit. Vysvětlila pouze důvody, proč ho rok po svém nástupu do čela ČSÚ odvolala. "Důvodem byly nedostatky v manažerské práci. Souviselo to i se stavem přípravy sčítání lidu, což byla jeho odpovědnost," uvedla. Návrh na jmenování Fischera ve čtvrtek naznačil i ministr financí Bohuslav Sobotka.

ČNB zvýšila odhad růstu HDP na letošek, inflace prý zůstane nízká

Česká národní banka zvýšila v nové makroekonomické prognóze odhad růstu domácí ekonomiky v letošním roce na 2,2 až 3,5 procenta z dosavadních 1,1 až 2,6 procenta. V loňském roce dosáhl růst hrubého domácího produktu podle odhadu ČNB 2,1 až 2,3 procenta oproti dosavadním 1,8 až 2,3 procenta. Na čtvrteční tiskové konferenci to uvedl guvernér Zdeněk Tůma. Příští rok by česká ekonomika měla růst o 2,5 až 4,5 procenta. Jedním z důvodů zvýšení odhadu je nedávná revize statistického úřadu. Inflace sice začne pozvolna růst, přesto však bude nadále nízká. V lednu příštího roku by měl růst cen dosáhnout 1,6 až 3,0 procenta, v červnu příštího roku to bude 2,0 až 3,4 procenta.

Sobíšek: Za překvapivým poklesem sazeb je především nízká inflace

Čtvrteční pokles úrokových sazeb je velkým překvapením. Hlavním důvodem snížení sazeb je především výhled na pokračující nízkou inflaci, řekl ČTK v reakci na rozhodnutí centrální banky analytik HVB Bank Pavel Sobíšek. Centrální banka tak podle něj sníží výhled růstu inflace, kterou doposud pro konec letošního roku držela kolem 2,5 procenta. Současný kurz koruny podle něj není důvodem pro snížení sazeb. "Koruna nebyla rozhodujícím faktorem," domnívá se. Česká měna po oznámení verdiktu ČNB oslabila z hodnot kolem 31,35 Kč za euro až na 31,58 koruny za euro. "Přímá reakce je pochopitelná, ale dlouhodoběji by koruna oslabovat neměla," dodal Sobíšek.

Bankovní rada České národní banky odpoledne překvapila trh dalším snížením úrokových sazeb o čtvrt procentního bodu. Repo sazba se tak dostala na historicky nejnižší úroveň 2,50 procenta a čtvrt bodu pod úroveň eurozóny. Naposledy ČNB měnila sazby na konci října.

Havlův podpis dopisu je vyjádřením jeho osobního postoje

Ministerstvo zahraničí se staví zdrženlivě k podpisu prezidenta Václava Havla pod otevřený dopis podporující postoj USA k Iráku. Ve svém stanovisku uvedlo, že rozhodnutí Havla připojit se ke zmíněnému dopisu je výrazem jeho osobního postoje. Podle premiéra Vladimíra Špidly je pro český postoj ke krizi v Iráku rozhodující usnesení parlamentu a je nadbytečné něco dalšího dodávat. Premiér tak reagoval na dotaz ČTK, z jakého důvodu podepsal otevřený dopis podporující USA prezident Václav Havel, nikoli on. Na pozdější novinářskou otázku, zda on osobně byl k podpisu pod článek pozván, Špidla odpověděl, že ano. Soudí však, že mandát parlamentu k zapojení do případné vojenské akce je pro českou pozici postačující.

Stejné je i stanovisko ministerstva. "Postoj Česka je vyjádřen v příslušném usnesení vlády a v usneseních Poslanecké sněmovny a Senátu a je jasným vyjádření České republiky k otázce plnění příslušných rezolucí Rady bezpečnosti OSN ze strany Iráku," stojí v něm. Ministr zahraničí Cyril Svoboda uvedl, že Havel dopis podepsal v rámci své pravomoci. Mluvčí prezidenta Ladislav Špaček řekl, že Havlův postoj je v souladu s dlouhodobými pozicemi České republiky. Text zveřejněný ve čtvrtek v několika světových denících Špidla prostudoval, ale nepovažoval za nutné ho podepisovat. Pod článek vyzývající Evropu k podpoře amerického úsilí odzbrojit Irák své podpisy vedle Havla připojilo ještě sedm premiérů, mimo jiné polský a maďarský. Havel byl mezi osmi státníky jediný prezident.

Havel ve čtvrtek hovořil s Ahernem o Evropské unii a také svém nástupci

Prezident Václav Havel se ve čtvrtek na Pražském hradě setkal s irským premiérem Bertiem Ahernem. Pro šestašedesátiletého Havla, kterému v neděli vyprší mandát, to byla vůbec poslední podobná schůzka v prezidentské funkci. V Zrcadlovém sále Hradu s irským premiérem mluvil především o EU, ale také o volbě svého nástupce, řekl ČTK Havlův mluvčí Ladislav Špaček. "Irský premiér hovořil o tom, že je to pro něj veliká čest, že může být poslední návštěvou," uvedl Špaček. Politici pak podle něj spolu hovořili o chystaném rozšíření Evropské unie, o referendech v kandidátských zemích a také ratifikacích v členských státech patnáctky. "Krátce hovořili také o situace v Severním Irsku," poznamenal Špaček. Na památku irský premiér Havlovi věnoval souborné dílo spisovatele Samuela Becketta na kompaktních discích a také podepsanou Beckettovu knihu.

Z Pražského hradu zamířil Ahern do Senátu. "Irský postoj k Evropské unii je nám mimořádně blízký," uvedl po setkání s ním šéf horní komory Petr Pithart (KDU-ČSL).

Schůzka předsedů stran k volbě prezidenta by mohla být ve středu

Schůzka předsedů politických stran k dalšímu postupu při volbě prezidenta republiky by se mohla uskutečnit příští středu. S největší pravděpodobností ji na tento den svolá předseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD). Řekl to ve čtvrtek. "Budu se s nimi bavit o tom, jakou máme představu o dalším postupu a kdy by přicházela v úvahu třetí volba (prezidenta). Chtěl bych slyšet názory představitelů politických stran a zjistit, na čem jsme schopni se v tuto chvíli shodnout," uvedl Zaorálek.

Jařab s kandidaturou souhlasí, vládní strany ho zatím neoslovily

Senátor Josef Jařab (za ODA) je ochoten být kandidátem vládní koalice pro třetí parlamentní volbu prezidenta republiky. Žádná z vládních stran ho ale kvůli tomu zatím neoslovila. Jařab to ve čtvrtek řekl v reakci na informace, podle nichž o něm zástupci koalice uvažují jako o jednom ze sedmi možných kandidátů na funkci hlavy státu. Další možný kandidát, rektor Univerzity Karlovy Ivan Wilhelm, byl celý den na jednání vědecké rady, takže se podle svého mluvčího Václava Hájka k celé věci nemohl vyjádřit. Politici uvažují také o Janu Sokolovi, bývalém poslanci za Občanské fórum a ministrovi školství ve vládě Josefa Tošovského, který přednáší a publikuje především o filozofii a religionistice. Od roku 2000 je Sokol děkanem Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy. Až do příštího týdne je na zahraniční služební cestě.

Wilhelm a Illnerová splňují požadavky KSČM na prezidentské kandidáty

Předsedkyně akademie věd Helena Illnerová a rektor Univerzity Karlovy Ivan Wilhelm "nevykazují výrazně negativní rysy" a splňují požadavky komunistů na prezidentského kandidáta. Na čtvrteční tiskové konferenci to řekl místopředseda KSČM Jiří Dolejš s tím, že by o nich bylo možné diskutovat. Zdůraznil ale, že hovoří "čistě za sebe", protože stranické vedení o kandidátech nejednalo. Místopředseda rovněž uvedl, že je nezbytná konzultace parlamentních stran u kulatého stolu o společném kandidátovi, kterého by byli ochotni podpořit i komunističtí zákonodárci. KSČM rozhodně odmítá "politický rasismus", kterým by bylo podle Dolejše vyloučení KSČM z jednání, jak prosazuje Unie svobody-DEU. Komunisté by to považovali za signál, že kandidát, vzešlý z takového jednání, by mohl pokračovat v izolacionistické politice vůči KSČM. Za takové situace by komunističtí poslanci a senátoři měli podle Dolejše "silně oslabený důvod" koaličního kandidáta volit.

Kvůli anonymu bylo na dvě hodiny vyklizeno ruzyňské letiště

Kvůli anonymu hrozícímu bombou policie vyklidila ve čtvrtek dopoledne letiště v Praze-Ruzyni. Na místo přijeli pyrotechnici, kteří areál nového i starého letiště prohledali. Výbušninu policisté nenašli. Provoz na letišti byl plně obnoven zhruba po dvou hodinách, řekla ČTK mluvčí cizinecké policie Barbora Kudláčková. Anonym oznámil uložení bomby na tísňovou linku krátce po 09:30. Podle Daniely Razímové z pražské policejní správy to byl mladistvý mužský hlas. Letiště bylo uzavřeno a vyklizeno před 10:00. "Anonym nespecifikoval, kde bomba je. Prohlíželo se nové i staré letiště," uvedla Kudláčková. Lidé museli čekat venku před terminály. Cestující, kteří přilétali, museli zůstat v letadle. Policisté prohledali terminály i plochu letiště, žádnou bombu nenalezli. Na novém letišti byl obnoven provoz před 12:00, na starém o hodinu dříve, sdělila Kudláčková.

Ústřední krizový štáb se sejde příští pátek

Ústřední krizový štáb zasedne příští pátek, aby projednal nejnovější bezpečnostní opatření, která souvisejí s vývojem ve světě a pravděpodobným útokem na irácký režim Saddáma Husajna. O termínu jednání štábu ve čtvrtek novináře informoval ministr vnitra Stanislav Gross. Poznamenal, že opatření, která jsou nyní plánována a o nichž štáb rozhodne, se nedotknou běžného života občanů. "Já v tuto chvíli mohu konstatovat, že vláda ministerstvu vnitra svěřila všechny kapacity, které stát má k tomu, abychom byli schopni čelit případným problémům," řekl Gross. Nyní se podle něj vypracovávají návrhy kroků, které je potřeba udělat. Právě na nich se má v pátek shodnout krizový štáb.

Afghánská redakce Svobodné Evropy si připomněla rok existence

Afghánská redakce v pražské budově rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda si ve čtvrtek připomněla rok vysílání. Denně vysílá 12 hodin do Afghánistánu ve dvou jazycích - paštštině a darí. Výročí oslavili zaměstnanci rádia společně s českými žurnalisty Jaromírem Štětinou, Petrou Procházkovou a jejich afghánským kameramanem Muhammadem Yusufem Paikarem. Představili svůj zhruba půlhodinový dokumentární film o roli náboženství v Afghánistánu a vztazích mezi křesťanstvím a islámem. "Rádio má velký význam. Do jisté míry nahrazuje televizi, lidi jsou hladoví po novinkách a informacích," řekla Petra Procházková o tom, jak lidé v kábulských ulicích vysílání vnímají. Podle údajů Svobodné Evropy poslouchá afghánské vysílání asi 5,8 milionu lidí. Stanice má nyní svou kancelář v Kábulu a korespondenty v dalších osmi městech. Pražská redakce nyní čítá asi 30 lidí, mezi nimi je přibližně třetina žen.

Počet žadatelů o azyl klesl loni o více jak polovinu

Počet žadatelů o azyl v České republice klesl v loňském roce ve srovnání s rokem 2001 o více jak polovinu. Celkem bylo loni umožněno setrvání v zemi 130 cizincům z téměř 8500 žadatelů, řekl na čtvrteční tiskové konferenci ministr vnitra Stanislav Gross. Grossův náměstek Miloslav Koudelný přičítá pokles žadatelů novele azylového zákona, která začala platit začátkem minulého roku. Mimo jiné podle něj například omezila žadatelům o azyl přístup na trh práce. "V prvním roce azylového řízení nemají na pracovní trh vstup," uvedl Koudelný. Podle něj nejčastěji žádají o azyl v ČR Ukrajinci, kteří tvoří 20 procent všech žadatelů. Na dalších příčkách jsou Vietnamci, Slováci a Moldavané.

Uprchlíci si opakovaně stěžují na zdlouhavou proceduru vyřizování žádostí o český azyl i na podmínky v azylových táborech. Minulý týden například zahájili tři uprchlíci v pobytovém středisku v Kostelci nad Orlicí protestní hladovku. Na neudržitelné podmínky v táborech upozornil ministry i veřejný ochránce práv Otakar Motejl. Panuje v nich podle něj téměř vězeňský režim. Minulý týden vláda schválila návrh, který by měl zlepšit komunikaci policie s národnostními a etnickými menšinami a život běženců v záchytných táborech.

O pohledávkách ČSSZ musí rozhodnout ministr dopravy

Ministr dopravy Milan Šimonovský bude muset rozhodnout, kdo má zaplatit zhruba miliardové závazky bývalé státní organizace České dráhy vůči správě sociálního zabezpečení a zdravotním pojišťovnám. Po čtvrtečním zasedání správní rady nástupnické Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) to ČTK řekl předseda správní rady Ivan Foltýn. Podle Foltýna sice pohledávky i závazky bývalé státní organizace ČD mají v rámci transformace přejít na SŽDC, výjimku však tvoří závazky z pracovněprávních vztahů, které by podle jednoho z právních výkladů měly přejít na akciovou společnost. Správě železniční dopravní cesty hrozí Česká správa sociálního zabezpečení obstavením účtů a zdravotní pojišťovny si vymohly zmrazení nakládání s drážním majetkem.

Předsedkyně zdravotního výboru navrhne zavést zdravotní knížky

Lidem možná v budoucnu přibude nový doklad - zdravotní knížka. Autorka této myšlenky, předsedkyně zdravotního výboru sněmovny Milada Emmerová (ČSSD), soudí, že to zlepší zdravotní péči. ČTK řekla, že zavedení knížek navrhne možná už do zákona o zdravotní péči, který by měla sněmovna letos projednávat. "Ještě se poradím s nějakým legislativcem," uvedla. V knížce by měl člověk mimo jiné napsáno, jakými nemocemi trpí a jaké léky bere, u jaké zdravotní pojišťovny je, kdo je jeho praktický lékař a další údaje. Mělo by to omezit praxi, kdy hlavně staří lidé chodí k několika lékařům, kteří jim předepisují stále nové léky a přemíra medikamentů jim nakonec spíš uškodí. "Jakmile člověk bere víc než pět léků ... narůstají nežádoucí účinky", uvedla poslankyně, sama civilním zaměstnáním lékařka. Už jen to, že do knížky by každý lékař nahlédl, by podle ní pomohlo. "Ten je odborník na to, ten na ono, někdo z nich třeba upozorní, že takové léky dohromady ten člověk vůbec nemůže brát," uvedla a dodala, že by to byla korekce, "taková velká vizita".

Mlynář dal Telecomu měsíční ultimátum na dohodu o ADSL

Ministr informatiky Vladimír Mlynář dal vedení Českého Telecomu měsíční ultimátum na dohodu s alternativními operátory o podmínkách nabízení vysokorychlostního internetu ADSL. "Další komplikace a odklady ve věci ADSL už nejsou možné. Pokud do měsíce nedojde k dohodě, využiji všech možností, které mi dává zákon," uvedl Mlynář po schůzce s předsedou představenstva Telecomu Ondřejem Felixem. Podle ministra má vláda mimořádný zájem na urychleném zprovoznění ADSL pro občany. Proto požádal Felixe, aby příslušná jednání byla ukončena do poloviny února.

Katolická fakulta má dva kandidáty na děkana, volba bude v pátek

Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy má dva kandidáty na děkana - profesory a kněze Ludwiga Armbrustera a Miroslava Zedníčka, oba patřící do generace sedmdesátníků. Akademický senát mezi nimi bude podle zveřejněného usnesení vybírat v pátek. Od konce předloňského roku, kdy ministerstvo školství kvůli nekvalitní výuce a vědomé konzervativní izolaci pohrozilo škole odebráním licence, žila katolická fakulta v provizoriu. Volba děkana je dalším z obnovných kroků na škole. "Nejbližším úkolem nového děkana bude získat škole zbývající akreditace, zejména doktorské programy," řekl ve čtvrtek místopředseda Akademického senátu Josef Bartoň. Armbruster působí na katedře filozofie, Zedníček je vedoucím katedry historicko-právní. Úroveň fakulty vedené Václavem Wolfem a pak Jaroslavem Polcem byla ve druhé polovině 90. let předmětem kritiky církevních i akademických kruhů; hrozil jí zánik a nucenou správu převzal před rokem rektor univerzity Ivan Wilhelm.

Divadlo v 7 a půl definitivně ztratilo střechu nad hlavou

Brněnské Divadlo v 7 a půl definitivně ztratilo střechu nad hlavou, budovu v ulici Koliště. "Co v této nádherné budově bude, je ve hvězdách. Věřme snad jen osudu, že ne například tržnice," řekl ve čtvrtek ředitel divadla Matěj T. Růžička. "Stádo dobrovolných divadelních mravenců přesunulo veškeré bohatství, nashromážděné během sedmi let existence, do prostor bývalé Kartáčovny v sousedním domě," uvedl. Již letošní sezonu kvůli problémům s budovou nezahájilo divadlo včas. Nyní hostuje na jiných brněnských divadelních scénách a v klubech - například v HaDivadle, na malé scéně Mahenova divadla či v klubech Dessert a Livingstone. "Zatím nikdo neví, ale možná i Kartáčovna by mohla být jednou divadelní scénou," tvrdí Růžička.

Americký muzikolog Beckerman vydal novou knihu o Dvořákovi

Biografie Antonína Dvořáka z pera známého amerického muzikologa Michaela Beckermana, která by měla přinést nový pohled na tohoto slavného českého skladatele, vyšla v lednu ve Spojených státech. Její recenzi přináší na svých internetových stránkách list International Herald Tribune (IHT). Nové Dvořákovy světy - hledání skladatelova vnitřního života v Americe (New Worlds of Dvorak - Searching in America for the Composer's Inner Life) nejsou prvním Beckermanovým dílem o českém hudebním géniovi. Profesor univerzity v Santa Barbaře, který je mimo jiné nositelem ceny České hudební společnosti za přínos českému hudebnímu vědeckému bádání, totiž již k dvořákovským studiím přispěl dříve knihou Dvořák a jeho svět.

Počasí

V noci většinou oblačno, zpočátku místy, později jen ojediněle slabé sněžení. K ránu i polojasno. Nejnižší teploty -3 až -7 stupňů. Slabý proměnlivý vítr.

30-01-2003