Denní souhrn zpráv Zprávy Radia Praha

24-01-2003

Poslancům a senátorům se opět nepodařilo zvolit nového prezidenta

Ani ve třetím kole druhé volby Poslanecká sněmovna a Senát nezvolily nového prezidenta. Kandidát ODS Václav Klaus, ani kandidátka lidovců, unionistů a nezávislých senátorů Jaroslava Moserová nezískali potřebný počet hlasů. Klausovi chybělo ke zvolení 14 hlasů. Ve sněmovně dostal 95 a v Senátu 32 hlasů. Dohromady tedy získal 127 hlasů, ale ke zvolení jich potřeboval nejméně 141. Moserová dostala ve třetím kole celkem 65 hlasů, a to 26 ve sněmovně a 39 v Senátu.

Prezidentští kandidáti Klaus, Moserová a Zeman nastínili, jakými by byli prezidenty

Poslanci a senátoři si ve Španělském sále Pražského sálu si na začátku schůze vyslechli projevy kandidátů, kteří se ucházejí o jejich podporu v druhé volbě prezidenta republiky. Tři uchazeči o nejvyšší ústavní funkci Václav Klaus (ODS), Miloš Zeman (ČSSD) a senátorka Jaroslava Moserová se snažili se vysvětlit, proč by se právě oni měli stát nástupcem Václava Havla. Jeho mandát vyprší již v neděli 2. února. Moserová a Klaus svůj projev četli z papíru, Zeman i tentokrát mluvil spatra. Podle vylosovaného pořadí jako první mluvil Klaus, jako poslední měl šanci vystoupit bývalý šéf ČSSD Zeman.

Jednašedesátiletý kandidát ODS Václav Klaus ve zjevné narážce na Zemana prohlásil, že nikdy neavizoval odchod z politiky a nikdy nedemonstroval svoji výlučnost. Svoji kandidaturu nevnímá ani jako gesto, jehož smyslem je pouze "zamíchat kartami". Již dříve řekl, že takto vnímá nominaci senátorky Moserové. "O podpoře své kandidatury nevyjednávám za nějaké budoucí přísliby. Nabízím pouze sebe, své zkušenosti, schopnosti a postoje," prohlásil bývalý předseda ODS. Klaus posluchače ve Španělském sále rozesmál, když připomněl, jak po první volbě v nadsázce vyzval ty, kteří ho nevolili, aby se do příště polepšili. "Zkusil jsem začít sám od sebe. Ukázalo se, že to není snadné, ale za pokus to stojí," řekl Klaus za potlesku přítomných. Na závěr řekl, že sice nezapomíná na politické souboje, ale nyní jsou pro něj již minulostí.

Jaroslava Moserová několikrát zmínila svou základní odlišnost od ostatních dvou kandidátů i prezidenta Havla. "Jsem žena, ale ujišťují vás, že jsem zmužilá, jinak bych tu nebyla," řekla. Poukázala na fakt, že v češtině neexistuje ženská alternativa ke slovu státník. Soudí však, že by si dokázala zjednat respekt. S odkazem na zakladatele Československa Tomáše Garrigua Masaryka konstatovala, že politiku nutno důsledně podřizovat zákonům etickým. "Zkušenost učí, že politika rozumná a poctivá je nejúčinnější a nejpraktičtější," uvedla čerstvá třiasedmdesátnice se zkušenostmi v nejvyšší diplomacii i politice. "Nedovolila bych, aby mne ovládly city," slíbila.

Miloš Zeman zdůraznil, že budoucí prezident by neměl mít své oblíbené a neoblíbené politické strany nebo v jich budovat svá hradní křídla. Neměl by nadužívat svých "často až monarchistických kompetencí" při jmenování klíčových postů ve státě, například Ústavního soudu. "Prezident by neměl být jen moralistním kazatelem, tepajícím právem či neprávem zlořády a neduhy," uvedl bývalý premiér s tím, že prezident je jako součást výkonné moci za stav země spoluodpovědný. Hlava státu má být podle Zemana moderátorem politického dialogu. Senátorům a poslancům řekl, že jim za podporu nenabízí žádná lukrativní místa. "Nepovažujte tento nelobbistický postup za důkaz nezájmu o vás, ale za výraz hlubokého respektu k vaší svobodné vůli a svobodné volbě," uzavřel osmapadesátiletý Zeman, označovaný za nejsledovanějšího důchodce v zemi.

Neúspěch Miloše Zemana je překvapením

Hlavním překvapením prezidentské volby je především neúspěch Miloše Zemana. V minulých dnech se totiž předpokládalo, že naději na postup do druhého kola má v dolní komoře právě kandidát sociálních demokratů. Zemanovi tudíž k úspěchu nepomohla ani masívní kampaň za zvolení v tomto týdnu. Naopak úspěch Moserové v Senátu takovým překvapením není. Počítalo se totiž s tím, že v horní komoře bude o postup do druhého kola soupeřit Klaus a Moserová, přičemž za mírného favorita byla považovaná senátorka. Ve sněmovně podpořilo všechny tři kandidáty více poslanců, než kolik jich předložilo jejich kandidatury, nebo kolik mají jejich mateřské strany mandátů.

Klause udivilo, že Zeman hned po první volbě opustil Hrad

Prezidentského kandidáta Václava Klause (ODS) velmi udivilo, že jeho protikandidát Miloš Zeman (ČSSD) opustil ještě před vyhlášením oficiálních výsledků Pražský hrad. Klaus řekl, že chtěl za Zemanem jít a podat si s ním ruku. "Já bych se s Milošem Zemanem potkal z primárně férových důvodů a podal si s ním ruku. Ale to, že ho tady nevidím, mě mrzí. Já bych za ním šel i kdybych vyhrál nebo prohrál," řekl. Dodal, že by mu řekl, že na jejich vzájemných vztazích se nic nemění.

Komunisté chtěli na Hradě debatovat, nikdo je ale nevyslyšel

Komunistické straně Čech a Moravy se ve Španělském sále při volbě prezidenta republiky nepodařilo rozproudit debatu o žhavých politických tématech. Prezidentským kandidátům proto v rozpravě před prvním volebním kolem položili čtyři otázky. Dotazy ale zůstaly bez odpovědí. Předseda komunistů Miroslav Grebeníček kandidáty vyzval, aby se vyjádřili k plánované válce proti Iráku a zapojení Armády ČR do této války. Zajímala je dále problematika ochrany nájmů, názor na problematiku omluvy sudetským Němcům a názor na prolomení restituční hranice února 1948 ve vztahu k majetkům šlechty a církve. Názory Klause i Zemana na účast ČR ve válce proti Iráku lze vyvozovat z jejich dřívějších postojů. Zeman již jako premiér stál jednoznačně na straně USA při afghánské operaci, kam ČR vyslala své vojáky. Klaus se nedávno, když sněmovna rozhodovala o české účasti ve válce proti Iráku, naopak hlasování zdržel.

Na dotazy předsedy KSČM odpověděl před třetím kolem druhé volby kandidát ODS Václav Klaus, který byl také u lidovců. Klaus podle místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše prý řekl, že je o těchto věcech připraven otevřeně jednat. Podle místopředsedy Václava Exnera Klaus připomněl, že se mu dlouhodobě vyčítá, že jako premiér k deregulaci nájemného nepřistoupil. Podotkl prý také, že se při rozhodování sněmovny o české účasti v tažení proti Iráku zdržel hlasování.

Zdeněk Škromach: Každý předseda nese odpovědnost za neúspěch své strany

Každý předseda nese odpovědnost za neúspěch své strany, řekl novinářům místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach poté, co prezidentský kandidát sociální demokracie Miloš Zeman prohrál již v prvním kole souboj s Václavem Klausem, kterého kandidovala ODS. Sociální demokraté o tom budou muset s chladnými hlavami diskutovat. Konečné rozhodnutí bude mít sjezd, který se sejde koncem března, dodal. Škromach nechtěl spekulovat o tom, zda Zemanova prohra a případné zvolení Klause prezidentem ohrozí znovuzvolení předsedy ČSSD Vladimíra Špidly do funkce nebo jeho premiérské křeslo.

Politologové: Špidlovo křídlo se pomstilo za bojkot první volby

Tábor premiéra Vladimíra Špidly uvnitř ČSSD není tak slabý, jak se původně očekávalo. Shodli se na tom politologové, které krátce po skončení prvního kola prezidentské volby oslovila ČTK. Výsledek hlasování, který vyřadil z boje o Hrad bývalého premiéra Miloše Zemana, podle nich vypovídá o tom, že se expremiérovi odpůrci chtěli zřejmě pomstít jeho příznivcům za bojkot neúspěšné první volby. Politolog Rudolf Kučera se domnívá, že překvapivý neúspěch Zemana lze přičíst na vrub lidem kolem místopředsedy ČSSD Stanislava Grosse, kteří se zřejmě nakonec přiklonili na Špidlovu stranu a rozhodli se hlasovat proti Zemanovu zvolení. Kučera míní, že v ČSSD proti sobě bojují minimálně tři skupiny.

Schůzi poslanců a senátorů sledoval v pracovně i prezident Havel

Společnou schůzi poslanců a senátorů sledoval i prezident Václav Havel. Nepřišel však jako při první volbě pozdravit zákonodárce přímo do Španělského sálu, ale společně s manželkou Dagmar pozorovali schůzi na monitorech v Havlově pracovně. Šestašedesátiletý Havel opustí prezidentský úřad v neděli 2. února.

Prezident po volbě uvedl, že patová situace v parlamentu vede k tomu, že se politické strany buď dohodnou předem na společném prezidentském kandidátovi, nebo budou hlavu státu volit přímo občané.

Schwarzenberg neúspěch volby čekal a dává šance Motejlovi

Druhý neúspěšný pokus o zvolení nového českého prezidenta nepřekvapil bývalého Havlova kancléře Karla Schwarzenberga, neúspěch Miloše Zemana už v prvním kole volby ho zato udivil. Velké naděje teď dává exministru spravedlnosti Otakaru Motejlovi. "Přece jenom se nad námi svatý Václav smiloval," řekl ČTK s nadsázkou. Potomek šlechtické rodiny se netají odstupem jak k sociálnímu demokratovi Zemanovi, tak ke kandidátu občanských demokratů Václavu Klausovi. Schwarzenberg však nedával šance ani senátorce Jaroslavě Moserové. "Velice ctím paní Moserovou, je to skvělá žena. Šance na zvolení ale neměla. Politika je umění možného," konstatoval.

Spojené státy dopraví v pondělí další české chemiky do Kuvajtu

Spojené státy přistaví letouny na blíže nejmenované české letiště a v pondělí 27.ledna zahájí přepravu dalších českých chemiků do Kuvajtu. Oznámily to diplomatické zdroje, které si nepřály být jmenovány. Podle listu The Washington Post má odletět 107 českých specialistů a 40 vozidel. V článku o přípravě na případný chemický a biologický útok list napsal, že německá jednotka má za úkol detekovat a identifikovat druh použité látky a česká jednotka má na starosti očistu a lékařskou pomoc.

Azylanti v Kostelci protestují hladovkou proti podmínkám v táboře

Dva pětatřicetiletí uprchlíci z Arménie a jeden z Ukrajiny zahájili v pobytovém středisku v Kostelci nad Orlicí na Rychnovsku hladovku. Tvrdí, že protestují hlavně proti údajně nelidským podmínkám v táboře. Hladovkáři tvrdí, že je v jejich postoji podporuje další asi 20 azylantů. Nuně Matevosjanové a jejímu druhovi Arturu Karapetjanovi například vadí, že žijí v jednom pokoji společně s jejich dvěma dětmi, dvanáctiletým a šestiměsíčním. Stěžují si také na vypínání elektřiny v noci či na údajný nedostatek tepla v místnostech. Ředitelka pobytového střediska uvedla, že tábor je jedním z nejmodernějších v republice a podmínky v něm jsou zcela srovnatelné s tábory v Evropské unii. Uprchlíci si stěžují také na údajně zdlouhavý proces vyřizování jejich žádostí o azyl. "Když nás Česká republika nemůže přijmout, řekněte nám, běžte odsud," uvedl Karapetjan, jenž žádá o azyl tři roky. Protestující se chtějí obrátit na OSN, českého ochránce lidských práv a na ministerstvo vnitra.

Ministr obrany Jaroslav Tvrdík chce nahradit Hradní stráž vojáky elitních jednotek

Ministr obrany Jaroslav Tvrdík chce novému prezidentovi navrhnout zrušení Hradní stráže a její nahrazení příslušníky elitních jednotek. Jednotka by pak spadala pod jeho úřad, stejně jako tomu bylo v letech 1990 až 1999, píší Hospodářské noviny. Podle Drahomíry Nové z týmu, který připravil koncepci profesionální armády, je třeba otazníky kolem Hradní stráže vyřešit do roku 2006, kdy už mladí muži nebudou muset absolvovat základní vojenskou službu. Ozbrojené síly budou složeny výhradně z profesionálů. Ti by pak chránili rovněž Pražský hrad.

Hradní stráž byla ustavena v roce 1918 na ochranu prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Během druhé světové války byla zrušena, její úkoly plnilo vládní vojsko. Nakrátko byla obnovena v letech 1945 až 1948, poté byla její tradice potlačena. V nynějších uniformách od Theodora Pištěka se vojáci stráže poprvé předvedli 15. března 1990 při státní návštěvě tehdejšího německého prezidenta Richarda von Weizsäckera. Stráž zajišťuje ostrahu Pražského hradu a vojenské pocty při zahraničních návštěvách. Slouží v ní necelá tisícovka vojáků.

Temelín vyrobil ve čtvrtek rekordní množství elektrické energie

Temelínská jaderná elektrárna vyrobila ve čtvrtek 35.510 MWh elektrické energie, což zatím představuje rekordní denní výrobu. První blok ve čtvrtek pokračoval ve zkušebním provozu na plném výkonu, druhý pracoval na poloviční výkon. Od začátku února bude blok asi na dva měsíce odstaven, protože ho čeká výměna čtvrtiny paliva v reaktoru. Na druhém bloku pokračují zkoušky zařízení podle denního plánu energetického spouštění v etapě s výkonem reaktoru do 55 procent.

Investiční společnosti uvažují o přesídlení svých fondů do ciziny

Tuzemské investiční společnosti uvažují o přesunutí svých podílových fondů do zahraničí. Mohlo by se tak stát za předpokladu, že se v České republice brzy nesníží daňové zatížení fondů, řekl generální manažer Unie investičních společností Martin Hanzlík. Současné 15procentní zdanění českých fondů znamená jejich znevýhodnění oproti fondům registrovaným například v Lucembursku nebo Irsku, kde je daň nulová. Při jinak stejných podmínkách tak mají fondy registrované v tuzemsku nižší výkonnost, což bývá hlavním kritériem pro výběr společnosti. Investiční společnosti o snížení či zrušení daňové zátěže jednají s ministerstvem financí.

Davit Rath nabídl Dagmar Havlové členství v etické komisi České lékařské komory

Prezident České lékařské komory (ČLK) David Rath požádal prezidentovu manželku Dagmar Havlovou, aby se stala členkou etické komise této stavovské organizace. Havlová nabídku přijala, píše Mladá fronta Dnes. Etická komise je poradním orgánem komory a zatím příliš nefungovala. Nyní by se měla vyjadřovat například ke klonování, interrupcím či eutanazii. "Chceme etickou komisi rozšířit o lidi, kteří jsou mimo medicínu, ale něco o ní vědí. A Dagmar Havlová má nadaci, v níž podporuje například prevenci rakoviny," řekl listu Rath.

Jihočeská univerzita odsoudila útok na své dva africké studenty

Jihočeská univerzita odsoudila rasově motivovaný útok na své dva africké studenty. Podle policie je napadla trojice skinheadů v noci na sobotu před českobudějovickou restaurací Orca. Vedení univerzity chce přijmout opatření, která by za podpory organizací působících v oblasti lidských práv zajistila zahraničním studentům černé pleti na univerzitě jistotu a bezpečí. Píše se to v oficiálním prohlášení univerzity, které ČTK získala. Skini podle policie oba Afričany nejprve slovně uráželi. Pak je bili pěstmi a kopali do nich. Nakonec zaútočili i na mladíka, který se studentů zastal.

Šalamoun sbírá podpisy na Havlovu podporu v otázce milostí

Spolek na podporu nezávislé justice Šalamoun uspořádal podpisovou akci, která má očistit prezidenta Václava Havla a jeho nejbližší spolupracovníky od podezření z ovlivňování některých milostí. Peticí chce zároveň Havlovi před vypršením jeho mandátu poděkovat za vše, co pro zemi vykonal, informoval ČTK předseda spolku John Bok. "Jsme rozhořčeni, že právě v době před vaším odchodem z úřadu bylo bez důkazů zahájeno toto bezuzdné štvaní," stojí v dopise, který chce sdružení spolu s podpisy odeslat Havlovi. O prezidentské milosti se začala zajímat policie. Existuje podezření, že Havel mohl některé milosti udělovat na základě zkreslených podkladů. Podezření se ale nevztahuje přímo na prezidenta, ale údajně na pracovníky jeho kanceláře či lidi, kteří jsou s ní v kontaktu. V tisku se však objevily i informace, že určitý vliv na udělování prezidentských milostí mohl mít i Šalamoun. Bok, jenž prezidentské kanceláři zaslal několik desítek žádostí o milost, to však důrazně popírá.

Primátor Bém: Škody v metru přesáhnou sedm miliard korun

Povodňové škody v metru přesáhnou podle pražského primátora Pavla Béma (ODS) nyní odhadovaných zhruba sedm miliard korun. Konkrétní částku primátor nesdělil. Nepředpokládá ale, že by se ztráty vyšplhaly až na osm miliard. Kdyby tomu tak bylo, město by se dostalo do neřešitelného dluhu, řekl Bém rozhlasové stanici BBC. Konečná škoda bude známa koncem března, kdy by měla rekonstrukce metra skončit, uvedl Bém. Podotkl, že bude dále potřeba investovat dvě až tři miliardy do ochranného systému podzemní dráhy. Do budoucna je možné tyto prostředky najít, město se však neobejde bez pomoci státu, dodal primátor.

Dražba dětských výtvarných prací pomůže zaplavené škole

Na nákup školního nábytku a učebních pomůcek bude věnován výtěžek dražby výtvarných prací žáků základní školy Štěchovice u Prahy, kterou poničila loňská srpnová povodeň. Aukce se uskuteční 30. ledna v pražském Muzeu České policie, kde jsou dětská dílka od 7. ledna vystavena. Do dražby půjde asi 15 ze stovky vystavených obrázků, řekla ředitelka školy Anna Gonzalezová. Povodeň v obci napáchala škody kolem 150 miliónů korun. Velká voda se nevyhnula ani škole a zatopila prakticky celé přízemí.

Krajský úřad chce na "silnici smrti" vyhlásit havarijní stav

Moravskoslezský krajský úřad chce v příštím týdnu vyhlásit havarijní stav na zhruba patnáctikilometrovém úseku silnice mezi obcemi Dub a Starý Jičín na Novojičínsku, které se přezdívá "silnice smrti". Chce tak stát přinutit k nutné opravě cesty, která je hlavním silničním tahem ze severní Moravy ve směru na Brno a Prahu. Cesta je dlouhodobě v havarijním stavu a její poškození ještě zhoršilo letošní zimní mrazivé počasí.

Žena spáchala sebevraždu tím, že vypila kyselinu sírovou

Šestapadesátiletá žena z jižní Moravy spáchala v uplynulých dnech sebevraždu tím, že vypila čtvrt litru kyseliny sírové. "Příbuzní se jí snažili zachránit a přivolali sanitku, jejich úsilí však bylo marné," řekla policejní mluvčí. Motiv ženina činu není znám. Ročně na jižní Moravě sebevraždu spáchá přibližně 280 lidí, převážně mužů. Podle statistik se počet sebevrahů v uplynulých letech výrazně nezměnil. Lidé po padesátce si život berou nejčastěji kvůli zdravotním problémům.

Policie dopadla gang, který ukradl z účtů devět milionů korun

Policie dopadla tři muže z Prahy, které podezřívá, že ukradli z cizích účtů téměř devět milionů korun. Jak píší Lidové noviny, muži podle policie kradli občanské průkazy, na odcizené dokumenty lepili své fotografie a s falešnými doklady se pokoušeli v bankách vybírat konta původních majitelů průkazů. Policie zatím přesně neví, jakým způsobem trojice zjišťovala čísla kont okradených. "V několika případech, kdy poškozenému odcizili všechny doklady i s kartou od účtu, je to jasné, ale ve většině z nich je to záhada," cituje list vyšetřovatele. Ten je přesvědčen, že rozsáhlé podvody organizoval někdo další, koho se zatím dopadnout nepodařilo.

Exloze v kamionu zranila řidiče

Exploze v kabině kamionu zranila na parkovišti v Pardubicích dvaačtyřicetiletého řidiče. Muž byl s popáleninami převezen vrtulníkem na kliniku v Praze. V autě explodoval plyn z neodborně nainstalovaného propanbutanového vařiče, kterým si muž v kabině zřejmě přitápěl. Podle názoru policistů i vyšetřovatele hasičů inicioval výbuch výboj, který vznikl poté, co řidič zapnul elektrické stahování oken. Muž při nehodě utrpěl popáleniny na 40 procentech těla. "Podle odborníků bylo štěstí, že plynová lahev nebyla plná. Byla by prý schopna kabinu rozmetat," konstatovala policejní mluvčí.

V lednickém zámku končí rozsáhlá rekonstrukce Modrého sálu

Restaurátoři v nejbližších dnech ukončí rozsáhlou rekonstrukci Modrého sálu v lednickém zámku, která přišla na téměř 1,5 milionu korun. Sál je v přízemí objektu a patřil k důležitým reprezentačním prostorám. Opravy hradí z fondu pro záchranu kulturního dědictví ministerstvo kultury. Zámek, jehož současná podoba pochází z poloviny 19. století, je považován za jedno z vrcholných architektonických děl anglické novogotiky. Kdysi patřil rodu Lichtenštejnů. Ročně zámek navštíví přes 130.000 turistů, a patří proto k nejnavštěvovanějším památkám jižní Moravy. Do seznamu míst světového a kulturního dědictví UNESCO byl lednicko-valtický areál zapsán v květnu 1997.

Katolická církev slavila svátek patrona novinářů

Katolická církev si připomněla svátek sv. Františka Saleského. Patronem novinářů a spisovatelů prohlásil tohoto světce papež Pius XI. před 80 lety, v roce 300. výročí jeho úmrtí. Hlavním důvodem jmenování savojského biskupa patronem pracovníků v médiích byla prý skutečnost, že jako jeden z prvních představitelů katolické církve zavedl stěžejní masmédium své doby - letáky. V době náboženských svárů na přelomu 16. a 17. století viděl sv. František Saleský v letácích jedinou možnost, jak lidem přiblížit "pravdy víry". Svůj den slaví podle tiskového střediska církve také Konference evropských křesťanských rádií (CERC).

Loos patří k nejvýznamnějším architektům, jeho díla však chátrají

Několika výstavami, přednáškami a sympoziem připomene Muzeum hlavního města Prahy letošní 70. výročí úmrtí architekta a teoretika českého původu Adolfa Loose. Mezi Loosova vrcholná díla patří například pražská Müllerova vila, jeho méně známé projekty však postupně chátrají. I proto chce muzeum jeho dílo představit široké veřejnosti. Nejvýznamnějším Loosovým přínosem je koncepce prostorového plánu neboli Raumplanu, který rezignuje na patra a vytváří důmyslný systém prostorů propojených schodišti. Nejvýrazněji se uplatnil v Müllerově vile, která je od roku 1995 národní kulturní památkou. V letech 1997 až 2000 prošla náročnou rekonstrukcí.

Hostem Febiofestu je i syn slavných rodičů Edoardo Ponti

Hostem pražské části Febiofestu je i syn slavných rodičů - věhlasného italského producenta Carla Pontiho a herečky Sophie Lorenové, filmový a divadelní režisér a herec Edoardo Ponti. Své matce svěřil jednu z hlavních rolí ve filmu Mezi cizinci. Prahu označil za krásné a romantické město, které vždy toužil poznat. "Chodil jsem tu teď se svou přítelkyní celé odpoledne a těším se, až se zase do ulic vydáme," podotkl.

Někde je líp - film o hledání domova a o životě Romů v Británii

Dva synové a osm dcer Romky Ester Kováčové se svými partnery a dětmi se snaží v Británii najít nový domov a identitu. Film Někde je líp není příběhem o životě azylantů, ale o tom, co to vlastně znamená opustit svůj domov a začít v cizině, mezi cizinci a cizím jazykem, říká o svém hodinovém dokumentu režisérka Mira Erdevički. Film bude mít světovou premiéru 27. ledna v rámci Febiofestu. Matka deseti sourozenců, která získala v Británii doživotní azyl, umírá, a před jejími dospělými dětmi se najednou zjevuje skutečnost, že musí být pohřbená daleko od domova. Začínají přemýšlet nad tím, kam vlastně patří, kdo jsou a kým chtějí být.

Erdevički strávila s Kováčovými s přestávkami dva roky a nejvíc ji prý fascinovala jejich schopnost žít a radovat se v každé situaci, i když už nezbývala skoro žádná naděje a schopnost začínat stále znovu. Poté, co se roznesla zpráva, že všichni, kteří byli natáčeni, budou z Británie deportováni, musela natáčení na půl roku přerušit, i když toto tvrzení bylo absolutně nepravdivé. Tak velký byl jejich strach z možnosti deportace. Ve druhé polovině filmu je to cítit, přiznává režisérka. Rodinu Kováčových si Erdevički vybrala proto, že je mezi azylanty naprosto výjimečná. "Je to rodina, která byla v Čechách bohatá," říká. Muži pracovali, starší Zdeněk dokonce podnikal, chtěli koupit dům. Pak z nich zákon o občanství udělal slovenské občany, ačkoli mnozí z nich se v Česku už narodili. Snažili se několik let na Slovensku žít, ale po mnoha útocích a odsuzování se rozhodli pro emigraci. V Anglii je nastěhovali do nejchudších čtvrtí, kde jsou jejich sousedy lidé, kteří také žijí ze sociální podpory, ale azylanty mezi sebou nechtějí, vypráví režisérka příběh rodiny. Film nekončí tím, zda Kováčovi azyl získají, či ne. Končí slovy jedné z žen: "Všude samé problémy, doma jsem je měla, já jsem kvůli tomu utekla z domova a mám je i tady."

Mladí čeští kuchaři z Hronova se předvedli v Blackpoolu

Bramboračka, pečená kachna s bramborovými nočky a červeným zelím a štrůdl byly pro anglické jazyky nezvyklé pochoutky na stolech reprezentační české večeře v Blackpoolu. Studenti hotelové školy z Hronova zde na závěr dvouměsíční stáže v tomto severoanglickém městě uctili své hostitele ukázkou české kuchyně a svého umění. U zrodu výměnné akce stála už před lety lady Milena Grenfellová-Bainesová a ředitel zdejší hotelové školy David Slinger.

V Jihlavě vznikne hornický skanzen

Město Jihlava už má projektovou dokumentaci na výstavbu hornického skanzenu, který by měl vzniknout během tří let na jižním okraji města. Projekt počítá s oplocením celého areálu o rozloze zhruba 24 hektarů. Skanzen má připomínat středověké dolování stříbra v Jihlavě. Kromě ukázek těžby a technologie zpracování stříbrné rudy by tu měly být dílny původních doprovodných řemesel - tesařů, kolářů a hrnčířů. V jeho blízkosti má být stylová restaurace a parkoviště.

Fotbalový brankář Čontofalský je další posilou Petrohradu

Brankář Kamil Čontofalský z Bohemians Praha se stal dalším fotbalistou, který odchází z české ligy do Zenitu Petrohrad. Dohodu o přestupu slovenského reprezentanta potvrdil hráčův manažer Pavel Zíka.

Katarská příprava skončila pro jednadvacítku další remízou 0:0

Další bezbrankovou remízu uhráli fotbaloví reprezentanti do 21 let v Kataru den před odletem zpět do vlasti. V přípravě s domácím celkem v Dauhá sice měli vytrvalou převahu a řadu šancí, ale žádnou neproměnili a pouze potvrdili svou střeleckou nemohoucnost, která je provázela mezinárodním turnajem.

Africký trénink Šebrleho narušilo zranění, lýtko už je v pořádku

Čtrnáct dní v přípravě ztratil na soustředění v jihoafrickém Potchefstroomu vícebojař Roman Šebrle. Důvodem bylo poraněné lýtko, které si český světový rekordman natáhl v den odletu 7. ledna. Stříbrný medailista z olympijských her v Sydney se rozhodl neriskovat a dva týdny trénoval jen lehce, plaval a běhal ve vodě.

Počasí

Oblačno až zataženo, místy sněžení nebo sněhové přeháňky. Teploty 0 až plus 4 stupně Celsia.

24-01-2003