Denní souhrn zpráv Zprávy Radia Praha

19-01-2003

Unie svobody-DEU v čele s novým předsedou Petrem Marešem zůstává ve vládě

Unie svobody-DEU zůstává i nadále součástí vládní koalice společně s ČSSD a KDU- ČSL. S tímto očekávaným výsledkem skončil v neděli v Brně víkendový sjezd nejmenší vládní strany. Novým předsedou US-DEU se stal vicepremiér Petr Mareš, který jasně porazil svého jediného soupeře, senátora Roberta Koláře. Mareš chce ve vládě setrvat, pokud budou tři ministři US-DEU schopni prosazovat některé zásadní principy ze stranického programu. Odmítá ale vládní účast časově omezovat. Ještě před volbou vedení dali unionisté zelenou pokračování vládní spolupráce - pro vystoupení z kabinetu Vladimíra Špidly (ČSSD) nejpozději po vyhlášení výsledků červnového referenda o vstupu země do EU hlasovalo pouze sedm delegátů sjezdu.

Nejbližším spolupracovníkem Mareše zvolil sjezd senátora Jana Hadravu. Řadovými místopředsedy se stali poslanec František Pelc a ministr pro místní rozvoj Pavel Němec. V užším vedení zůstává i šéf platformy DEU Ratibor Majzlík, kterému křeslo místopředsedy zaručuje integrační smlouva obou pravicových stran. Ten totiž před sjezdem hrozil, že členové DEU odejdou ze strany, pokud bude vládní svazek pokračovat až do nových voleb v roce 2006. Majzlík proto podporoval Koláře, který chtěl rozhodnout o dalším vládním angažmá po vstupu země do EU v příštím roce. Majzlík později v kuloárech tvrdil, že svá slova nemyslel tak ultimativně, a žádná roztržka prý nehrozí.

Největší polemika se na shromáždění strhla kvůli několika návrhům na usnesení, které předložila bývalá předsedkyně Hana Marvanová. Nyní již řadová poslankyně chtěla, aby ministři a zákonodárci US-DEU prosazovali radikální reformu veřejných financí a zamezili dalšímu zadlužování země, a to za předem jasně stanovených kritérií. Úřadující šéf unie Ivan Pilip i předseda poslaneckého klubu Karel Kühnl tyto návrhy označili za naprosto nereálné. Nakonec delegáti vypustili z usnesení nejspornější pasáže. Marvanová prosadila jen obecnou formulaci snižování dluhů státu prošetření korupčních kauz minulých vlád a to, že unie nepodpoří zvýšení daní občanů ani firem.

Rozhodnutí setrvat ve vládě s ČSSD a lidovci je pro Unii svobody-DEU podle politologů v současné době asi jediné možné řešení. Podle Tomáše Lebedy bude Mareš pokračovat v dosavadní linii strany. Jeho kolega Rudolf Kučera soudí, že nyní bude mít Mareš ve vládě, kde má na starosti vědu, výzkum a lidské zdroje, důstojnější roli.

Špidla a Svoboda vítají výsledky sjezdu Unie svobody-DEU

Premiér Vladimír Špidla (ČSSD) a místopředseda vlády Cyril Svoboda (KDU-ČSL) uvítali výsledek sjezdu Unie Svobody-DEU, která se rozhodla i nadále setrvat v koaliční vládě. Zvolení vicepremiéra Petra Mareše předsedou unie je podle Špidly jasným důkazem stability současné vládní koalice a vnese klid pro práci vlády na celé funkční období. "Podle mě tato koalice vydrží celé období, neboť je založena na politické logice vzešlé z parlamentních voleb," řekl ČTK Špidla, předseda ČSSD. "Je to pro občany dobrá zpráva, že nehrozí žádná krize," dodal šéf lidovců Svoboda. Předseda ODS Mirek Topolánek rozhodnutí unionistů očekával. "Myslím, že ztratili veškerý pud sebezáchovy," řekl pro ČTK.

Podle Miloše Zemana je Václav Klaus porazitelný, pokud bude ČSSD jednotná

Kandidát ODS Václav Klaus je podle Miloše Zemana v prezidentských volbách porazitelný, pokud bude sociální demokracie jednotná. "Václava Klause jsme porazili již třikrát ... Je to těžký soupeř, ale tato skutečnost dokazuje, že je porazitelný, bude-li ovšem sociální demokracie jednotná," řekl v neděli novinářům Zeman před zahájením krajské konference ústecké ČSSD. Jediný, kdo podle Zemana může Klausovi zajistit vítězství v prezidentských volbách, je nejednotná sociální demokracie. "Udělejme všichni na svém místě, poslanci, senátoři i ostatní členové sociální demokracie všechno pro to, ať vyhrajeme počtvrté," řekl ve svém projevu na konferenci Zeman.

Na jednotu strany při podpoře Zemana apeloval ve svém vystoupení také místopředseda Stanislav Gross. "I pro druhou volbu platí, že když se sociální demokracie rozhodne jít, tak prostě musí jít jako sociální demokracie ... s celou svojí silou a s celou svojí energií," řekl Gross. Volba prezidenta podle něj není tak důležitá, aby se kvůli ní strana rozpadla. Poslance a senátory, kteří se podepsali pod kandidaturu Jaroslava Bureše na prezidenta, ale poté ho nevolili, pak označil za zbabělce.

Přestože je ČSSD nejsilnější vládní stranou, není Zemanovo zvolení jisté. Dokonce by mohl vypadnout už v prvním ze tří kol volby. Nezíská totiž zřejmě hlasy všech 81 poslanců a senátorů ČSSD. Předseda ČSSD Vladimír Špidla například odmítl lobbovat v Zemanův prospěch. K volbě by Zemanovi nepomohly ani hlasy komunistů, kteří navíc nevylučují podporu Klausovi. Lidovci a unionisté, koaliční partneři ČSSD, Zemana nepodpoří.

Sociální demokracie v neděli na krajských konferencích vybírala kandidáty na předsedu, místopředsedy strany a další funkcionáře, které bude volit březnový sjezd. Konference se konaly ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku, ve Stodu na Plzeňsku a v Litoměřicích na Ústecku. Ve zbývajících krajích se sociální demokraté sejdou v sobotu 25. ledna.

Zeman ani při nezvolení prezidentem nechce zpátky do čela ČSSD

Miloš Zeman se ani v případě neúspěchu v prezidentských volbách nechce vrátit do čela sociální demokracie. "Ne ... Já plním své sliby," řekl v neděli novinářům Zeman před odjezdem z ústecké krajské konference sociální demokracie v Litoměřicích. Dodal, že nabídku, aby kandidoval na šéfa strany, již dostal před několika měsíci právě od ústecké krajské ČSSD, ale odmítl ji. Zeman nechtěl komentovat, zda Vladimír Špidla je osobností, která by měla dále nejsilnější stranu v zemi vést. "To musí posoudit svobodně a v tajné volbě delegáti sjezdu, který bude za dva měsíce," řekl Zeman, který nechtěl dávat žádná doporučení.

Škromach: Není doba na vystřídání předsedy ČSSD

Premiér Vladimír Špidla by měl podle místopředsedy ČSSD Zdeňka Škromacha zůstat v čele sociální demokracie i po její březnovém sjezdu. Nyní není doba na změnu na nejvyšším stranickém postu, řekl Škromach v nedělním pořadu Sedmička televize Nova. "V tuto chvíli prostě není doba na to, kdy bychom měli střídat předsedu," prohlásil Škromach, který je označován za jednoho z možných Špidlových protikandidátů. Dosavadní vedení strany bude mít podle Škromacha na sjezdu poměrně velkou podporu. Jak podotkl, dosavadní nominace z krajů na předsedu strany vyznívají jednoznačně ve prospěch Špidly. "V tuto chvíli je třeba hledat společný názor k tomu, abychom byli schopni udržet stranu v jednotě. To samozřejmě bude záležet i na dalším postupu Vladimíra Špidly jako předsedy strany, aby přispěl k tomu sjednocení," řekl Škromach. Pro něj je nepochopitelný Špidlův postoj k čerstvému prezidentskému kandidátovi ČSSD Miloši Zemanovi. "Určitě není rozumný," uvedl. Vladimír Špidla, který není příznivcem svého předchůdce v čele strany a vlády, po sobotním jednání vedení ČSSD uvedl, že nepokládá za nutné se se Zemanem setkat. Nebude pro něj ani vyjednávat podporu u ostatních parlamentních stran. "Vzhledem k některým postojům je reálnější, abychom podporu Miloše Zemana vyjednávali společně se Standou Grossem, protože tady je možné zaručit významnou podporu v poslaneckém klubu sociální demokracie, aby nevznikla znova situace, která byla při první volbě," uvedl Škromach.

V první volbě už na počátku neuspěl bývalý ministr spravedlnosti Jaroslav Bureš. Nevolili ho ani všichni poslanci ČSSD, kteří ho na prezidenta navrhli. Předseda ČSSD nebyl podle Škromacha připraven razantně podporovat ani Bureše, protože se s ním neztotožnil. Místopředseda KSČM Miloslav Ransdorf si nedokázal představit, že sociální demokraté Bureše nakonec "podříznou jako podsvinče", jak uvedl v Sedmičce. Komunisté podle Ransdorfa v páteční druhé volbě hlavy státu spíš podpoří Zemana než jeho nejvážnějšího protikandidáta Václava Klause (ODS). "Neumím si představit, že by KSČM posvětila svou volbou to, co se u nás dělo během 90. let. Mám na mysli reformu, která řadu měst a regionů změnila v průmyslové hřbitovy. A to je spojené s Václavem Klausem," řekl posléze novinářům.

Škromach: Míra nezaměstnanosti by se nyní měla stabilizovat

Míra nezaměstnanosti v České republice by podle ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha letos neměla příliš růst. "Míra nezaměstnanosti by se neměla výrazným způsobem odchýlit," uvedl Škromach v diskusním pořadu Sedmička na televizi Nova. Podle něj se tak letos míra nezaměstnanosti bude pohybovat do půl procenta oběma směry od současných hodnot. Na konci loňského roku přitom nezaměstnanost v ČR dosáhla historicky nejvyšších 9,8 procenta a analytici předpokládají, že už v lednu se dostane přes deset procent. Současný nárůst považuje Škromach za sezónní a předpokládá, že letos vznikne 40 až 50 tisíc nových pracovních míst. Vývoj navíc negativně ovlivňuje recese v okolních zemích, především v Německu, dodal. Přes výrazný růst nezaměstnanosti přitom ministr boj vlády s růstem nezaměstnanosti považuje za úspěšný. "Děláme maximum pro to, aby nezaměstnaných nebylo více," dodal. Naopak jeho oponent, místopředseda KSČM Miloslav Ransdorf, vládu za její činnost kritizoval a prohlásil, že sociální demokracie v tomto bodě nemá žádnou koncepci.

Škromach se rovněž vyjádřil k revizi údajů Českého statistického úřadu. Podle něj bude nutné vyvodit z této chyby tvrdé důsledky včetně personálních změn. Škromach věří, že špatná data byla pouze úřednickou chybou a nikoli účelovým záměrem. Nicméně připustil, že revize podává úplně jiný pohled na úspěšnost vlády Miloše Zemana, jednoho z kandidátů pro další volbu prezidenta. ČSÚ ve čtvrtek šokoval trh, když zveřejnil rozsáhlou revizi údajů o loňském zahraničním obchodu. Revize výrazně zlepšila obrázek domácího hospodářství, úřadu však ubrala na důvěryhodnosti. Podle revidovaných obchodních čísel dosáhl schodek obchodní bilance od července do listopadu loňského roku pouze 35,2 miliardy korun a nikoli dosud uváděných 73,9 miliardy. Vývozci si tedy vedou podstatně lépe, než dosud statistici tvrdili. Vliv silné koruny a slabé zahraniční poptávky nebyl tak silný, jak předchozí údaje naznačovaly.

Premiér Špidla: Na zvládnutí reformy veřejných financí máme deset let

Česká republika má na zvládnutí reformy veřejných financí zhruba deset let, ale musí do ní intenzivně, ale citlivě vstoupit už v letošním roce. Naše země se nenachází v katastrofální situaci, ale musíme reagovat na realitu. Uvedl to v neděli na krajské konferenci ČSSD prémiér Vladimír Špidla. "Základním důvodem, proč reformu děláme, je koncepce sociálního státu, který bez ní není možný," řekl předseda vlády ve svém projevu na volební konferenci ČSSD v Plzeňském kraji. Podle něj nelze dlouhodobě řešit deficit veřejných rozpočtů vydáváním dluhopisů, neboť v určitém okamžiku, který se podle Špidly nedá odhadnout, je nikdo nekoupí, podobně jako se to stalo například v Argentině. V rozpočtu by pak podle premiéra vznikla díra 40 až 50 miliard korun, k níž se blížíme. "Tendence je jasná a my jí musíme změnit," dodal premiér.

"Reforma veřejných financí není o datu připojení k jednotné evropské měně. Neděláme reformu kvůli Evropě, ale kvůli sobě," vysvětlil ve svém referátu ministr financí Bohuslav Sobotka. Podle něj by bylo ekonomicky škodlivé, pokud bychom se chtěli připojit k euru už v roce 2006, jak doporučuje Česká národní banka. "Můj odhad je 2009 až 2010," dodal šéf rezortu financí. Podle něj není metoda reformy dosud rozhodnutá a bude se k ní konat speciální konference strany. "Pokud to neuděláme my sociálně spravedlivým způsobem, udělá to za nás pravice, která pod záminkou reformy veřejných rozpočtů rozbije sociální stát," dodal Sobotka. Podle něj bude debata velmi složitá a budou v ní figurovat individuální zájmy dílčích skupin.

Přípravy na protiirácké tažení pociťují nepřímo i vojáci v Kosovu

Přípravy na protiirácké tažení se v těchto dnech netýkají jen českých chemiků v Kuvajtu, ale nepřímo i česko-slovenského praporu mise KFOR v Kosovu. Jeho příslušníci museli totiž převzít zodpovědnost za část prostoru, který dříve hlídali britští vojáci. Britové se z oblasti stáhli v rámci přesunu vojenských sil v souvislosti s plánovanou operací v Zálivu. Češi a Slováci tak hlídají o 240 kilometrů čtverečných více než dříve. Náčelník operační skupiny Oldřich Nápravník upozornil, že prapor převzal od Britů prostor severokosovského města Podujeva, kde je velká hustota osídlení. "Hlídáme nyní oblast, kde je celkem 120.000 lidí, převážně Albánců. V samotném Podujevu jich je asi 45.000," vysvětlil.

Česko-slovenský prapor má v Kosovu na starosti bezpečnost na kosovsko-srbské hranici, zajištění bezpečného návratu uprchlíků do příhraničních oblastí, vytvoření podmínek pro mírové soužití kosovských Srbů a Albánců, ochranu srbské menšiny v příhraničních oblastech proti hrozbám radikálů a také poskytuje pomoc humanitárním organizacím. Vojáci by se měli v Kosovu se svými nástupci vystřídat po půlročním působení koncem dubna. Jsou v pořadí již sedmou půlroční misí, která je od června 1999 v Kosovu. V provincii se v rámci mise KFOR vystřídalo již 1780 příslušníků Armády ČR.

V Brně se představují i dokumenty o ruském exilu v Československu

Výstava mapující ruský, rusínský a ukrajinský exil související s bývalým Československem doplňuje v Brně expozice o českém a slovenském exilu. Zájemci si mohou tuto specifickou část české a slovenské exilové historie prohlédnout v Paláci šlechtičen v Kobližné ulici, kde je rovněž výstava věnovaná slovenskému exilu let 1900 až 1959. Obyvatelé ruských zemí začali do Čech a na Slovensko přicházet už ve 20. letech minulého století, uvedl jeden z autorů výstavy Vladimír Bystrov. Prchali před nastupujícím komunistickým režimem v Rusku. Po roce 1945 však museli opustit i bývalé Československo, které se dostalo do sovětské sféry vlivu. Ti, kteří nestihli odejít dál na západ, byli většinou odvlečeni zpět do sovětských gulagů. Důvodem, proč byla tato specifická skupina exulantů zařazena do projektu o českém a slovenském exilu, je podle Bystrova to, že tito lidé se stále označují za Rusy z Československa.

Expozice, které jsou v Brně kromě Paláce šlechtičen, ještě v Moravské zemské knihovně, Mramorových sálech Moravského zemského muzea a v Domě umění města Brna, jsou první částí rozsáhlého projektu. Mapují český a slovenský exil v letech 1900 až 1959. Po třech měsících se výstava přesune z Brna do Bratislavy, následně do interiérů Pražského hradu. Poté bude putovat po českých kulturních centrech v zahraničí. Projekt by měl asi v roce 2008 vyvrcholit založením muzea českého a slovenského exilu v Brně. Jedním z výstupů by pak podle Jana Kratochvila z pořádající Společnosti pro kulturu a dialog K2001 měly být i podklady pro výuku na všech stupních škol.

Oprava zaplavených plastik ze Zbraslavi bude stát 20 milionů korun

Národní galerie v Praze dostane od ministerstva kultury 80 milionů korun na nápravu škod, které jí způsobila srpnová povodeň. V částce je vedle 60 milionů na obnovu Anežského kláštera i 20 milionů na restaurování plastik, které byly zatopeny ve zbraslavském zámku. ČTK to řekl generální ředitel Národní galerie Milan Knížák. Ten ale nejprve uvedl, že bylo zaplaveno maximálně 50 děl třetí kategorie. Mezi umělci, jejichž díla byla v depozitáři uložena, patří Josef Václav Myslbek, Jan Štursa, Stanislav Sucharda či Josef Mařatka. Připomínky pracovníků galerie a novinářů, kteří na místě viděli místo hliněných plastik hromádky hlíny, odbýval slovy o dlouhodobě špatném stavu depozitáře. Později Knížák říkal, že plastiky stačí opláchnout a vysušit. Nyní uvedl, že na jejich restaurování je třeba 20 milionů korun.

V barokním zámku na jižním okraji Prahy je od roku 1996 stálá expozice asijského umění. Předtím v objektu byla expozice plastiky 19. a 20. století a několik tisíc bronzových, hliněných i sádrových plastik zůstalo v depozitáři. Při záplavách pravděpodobně nebylo možné zabránit jejich zatopení. V době, kdy šlo i o čas, však situaci ještě zkomplikoval fakt, že vedoucí asijské sbírky neodpovídá za sochy v depozitáři. Ty patří Sbírce moderního a současného umění. Než pracovník s klíči od depozitáře do Zbraslavi dorazil, bylo pozdě. Do nevyhovujícího depozitáře se již sochy nevrátí. Buduje se pro ně nový depozitář a novou stálou expozici Knížák plánuje v Anežském klášteře. Středověké umění, které je v něm dosud vystaveno a jež také čelilo velké vodě, se bude stěhovat jinam.

Pět měsíců od záplav opět uvítá Valdštejnská jízdárna návštěvníky

Valdštejnská jízdárna, jejíž podzemní prostory loni poničily srpnové záplavy, otevře po pětiměsíčních opravách opět své brány milovníkům umění. Velká voda zasáhla podzemní prostory jízdárny, samotný výstavní sál poškozen nebyl. Většina škod už byla odstraněna, řekla ČTK Květa Kozáková z Kanceláře Senátu, do jehož areálu jízdárna patří. Jízdárna zahájí provoz příští týden otevřením výstavy malíře druhé poloviny 19. století Václava Brožíka. Jízdárna se po povodni ocitla bez elektrického proudu, neboť přívodní kabely od trafostanice byly poškozené a namočené. Plně funkční je už i vzduchotechnika i sociální zařízení. Nefunguje zatím osobní výtah do suterénu a prvního patra, kam je však přístup schodištěm.

Jízdárna nebyla jediným objektem v Senátu, který zasáhla povodeň. Zatopen byl i jednací sál horní komory, voda poškodila mimo jiné podlahy i senátorské lavice. Do konce února, kdy má být jednací sál opraven, se musí instalovat rozvody vzduchotechniky a elektrického proudu. Ve stejné době budou obnoveny místnosti zvukové a obrazové režie a instalováno hlasovací zařízení. "Slíbený termín zprovoznění sálu do konce března bude dodržen, pokud proběhne hladce zpětná montáž složité a citlivé techniky zvukové a obrazové režie," uvedla Kozáková. Senátoři se od srpna musejí scházet ke schůzím v Hlavním neboli Rytířském sále Valdštejnského paláce, kde se konala zasedání české horní komory.

Spolek Kašpar zahájil projekt premiér nazvaný 12 a dost

Komedii současného amerického autora Davida Ivese nazvanou Je to v čase uvedl v sobotu na jevišti pražského Divadla v Celetné spolek Kašpar. Zahájil tak projekt nazvaný 12 a dost, ve kterém chce většinou v české premiéře představovat moderní divadelní texty. Podle mluvčí souboru Michaely Ďurčanské jeho zvláštností je, že inscenace budou mít po premiéře pouze tucet pražských repríz a definitivně zmizí z repertoáru. "Půjde většinou o zajímavé hry, neobvyklé formou i obsahem. Produkčně jejich představení nebudou krácena, inscenace nazkoušíme v řádném čase a se slušným rozpočtem," řekla před premiérou Ďurčanská ČTK. Mimopražští diváci je uvidí v rámci zájezdů od září tohoto roku.

Sport

Čeští fotbalisté do 21 let prohráli i ve svém druhém utkání na turnaji v Dauhá. Také Číně v sobotu podlehli 0:2, branky jim vstřelili v 69. minutě hlavou Wang Sin-sin a v závěru zápasu Jü Tcha-o. V tabulce skupiny B tak Češi zůstali bez bodu poslední.

Po argentinském kouči Juliu Velaskovi převzal českou reprezentaci volejbalistů jeho asistent Pavel Řeřábek, kterého na svém zasedání v Praze schválila do funkce správní rada svazu. Řeřábek bude tým připravovat na letošní vrchol, podzimní mistrovství Evropy v Německu, i na olympijskou kvalifikaci pro hry v Aténách.

Jedenáct jmen obsahuje nominace českých běžců na lyžích na mistrovství světa, které se uskuteční v druhé polovině února v italském Val di Fiemme. Výběru daly konečnou podobu víkendové výsledky závodů Světového poháru v Novém Městě na Moravě. V návrhu nominace mužů jsou Lukáš Bauer, Martin Koukal, Petr Michl, Jiří Magál, Tomáš Tempír a Milan Šperl. "Chtěli bychom ještě rozšířit počet mužů o sprintera Ondřeje Bímana. Podmínkou ale je, aby bodoval v závodě Světového poháru v Reit im Winklu," uvedl sportovní ředitel běžeckého úseku Čestmír Skrbek. Pětici nominovaných žen tvoří Kamila Rajdlová, Helena Balatková, Kateřina Smutná, Petra Markelová a Iva Janečková.

Krátce o pondělním počasí:

Oblačno až zataženo, místy slabé sněžení nebo mrholení. Nejvyšší teploty v Čechách 2 až 6 stupňů Celsia.

19-01-2003