Denní souhrn zpráv Zprávy Radia Praha

04-01-2003

Václav Havel pozval na večeři na rozloučenou i Klause a Zemana

Prezident Václav Havel se chce rozloučit se všemi, kdo za deset let existence České republiky něco znamenali v politice, armádě a bezpečnostních složkách. Na zámek v Lánech, kde příští čtvrtek s manželkou Dagmar uspořádá velkolepou večeři, pozval mimo jiné i své letité rivaly Václava Klause a Miloše Zemana, informuje s odvoláním na mluvčího prezidentské kanceláře Martina Krafla sobotní deník Právo. Krafl listu sdělil, že pozváni byli například všichni premiéři a místopředsedové vlád, šéfově sněmovny a Senátu, ředitelé tajných služeb, náčelníci generálního štábu, špičky Nejvyššího kontrolního úřadu či guvernéři České národní banky. Nechtěl však říci, kdo z pozvaných již přislíbil účast. Mluvčí ODS Michaela Maláčová informovala, že čestný předseda strany Klaus se dostaví.

Mezi pozvanými je podle deníku i místopředseda sněmovny Ivan Langer, který je jedním z největších prezidentových kritiků. Zván je i místopředseda sněmovny František Brožík, jehož Havel loni odmítl jmenovat viceprezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu. Pozvánku dostal i bývalý šéf BIS Stanislav Devátý. Pro jeho odvolání po aféře s údajným sledováním ústavních činitelů se v roce 1996 vyslovil i Havel.

Václavu Havlovi vyprší mandát 2. února. První kolo volby jeho nástupce se uskuteční 15. ledna. ČSSD do něj nominovala bývalého ministra spravedlnosti Jaroslava Bureše, ODS svého bývalého předsedu Václava Klause. Poslanci KSČM navrhli někdejšího vojenského prokurátora Miroslava Kříženeckého a všichni lidovečtí a většina unionistických poslanců předsedu Senátu Petra Pitharta.

Vláda projedná zapojení ČR do ženijní výcvikové organizace NATO

Výcvik a vzdělávání ženistů v zemích Severoatlantické aliance a Partnerství pro mír zajišťuje výcviková organizace Euro NATO Training Engineer Center (ENTEC). O zapojení do tohoto programu bude ve středu jednat česká vláda. Středisko funguje při ženijní škole německé armády v Mnichově. Ze vstupu do programu pro Česko plyne povinnost přispívat do společného rozpočtu na administrativní a provozní výdaje a na výdaje na kurzy. Právě kvůli těmto platbám je nutný souhlas vlády s materiálem, který předkládá ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Zapojení do programu má české armádě přinést především zlevnění nákladů na kurzy ženistů a zlepšení schopnosti jejich spolupráce s partnery v NATO. Ministr obrany předkládá i materiál týkající se plánovaných oprav vojenské speciální techniky v letošním roce.

Poslanci chtějí novelu správního řádu, ve středu ji posoudí vláda

Lidé v Česku by mohli v budoucnu mít účinnější nástroj, jak se bránit úřadům, které v jejich věci nic nedělají. Předpokládá to poslanecký návrh novely správního řádu, který na svém středečním zasedání posoudí vláda. Sněmovně ho společně předložili sociální demokraté Miloš Kužvart a Josef Mikuta a komunistka Zuzka Rujbrová. Posílit postavení občanů v případných sporech s úředníky má i Nejvyšší správní soud, který od čtvrtka funguje v Brně. Lidé se na tuto novou instituci budou moci obracet jako na odvolací instanci se žalobami proti úřadům, a to jak proti jejich postupu, tak proti nečinnosti. Novela jim chce dát nejprve možnost pokusit se o nápravu ještě jinak než žalobou k soudu. Důslednější ochrana před nečinností správních orgánů je totiž klíčovým bodem poslanecké předlohy. "Je to jeden z největších problémů a nešvarů české veřejné správy," uvedli její autoři v důvodové zprávě. Navrhli proto dát do zákona co, kdy a jak mají občan či nadřízený orgán udělat, aby úřad přiměli k rozhodnutí.

Média si v uplynulém čtvrtletí nejvíce všímala prezidenta Havla

Celostátní i regionální média v Česku věnovala v posledním čtvrtletí minulého roku z politiků nejvíce prostoru prezidentovi Václavu Havlovi. Za ním se největšímu zájmu novinářů těšil premiér Vladimír Špidla. Vyplývá to z analýzy tisku, televizních a rozhlasových stanic i internetových serverů, které provedla agentura Newton IT. Příspěvky o Havlovi se od října do prosince zabývaly především ukončením a hodnocením jeho působení v prezidentské funkci, kterou za necelý měsíc po bezmála 13 letech opustí. Havel byl ze sledovaných politiků také nejčastěji hodnocen v pozitivním duchu. O Špidlovi se psalo a hovořilo zejména v souvislosti s prosincovým summitem EU v Kodani, na němž Česká republika uzavřela přístupová jednání s Bruselem.

Třetím nejzmiňovanějším a zároveň nejčastěji kritizovaným politikem se v posledních třech měsících roku stal bývalý předseda ODS Václav Klaus. Média věnovala velkou pozornost kongresu nejsilnější opoziční strany, na němž Klause v čele ODS vystřídal senátor Mirek Topolánek.

Na čtvrté příčce žebříčku politiků, o něž se novináři nejvíce zajímají, se umístil expremiér Miloš Zeman. Bývalý předseda sociálních demokratů se stal suverénním vítězem prezidentského referenda ČSSD a i když je ochoten kandidovat až v případné druhé volbě hlavy státu, je považován za vážného adepta.

Komunistický ministr vnitra Jung půjde znovu před soud

Kauzou Josefa Junga, který v 70. a 80. letech zastával funkci českého ministra vnitra, se bude z rozhodnutí senátu Nejvyššího soudu znovu zabývat nižší soud. S odvoláním na předsedu senátu Jana Engelmanna o tom informuje sobotní deník Právo. Jung je podezřelý z toho, že se podílel na nezákonném vystěhování spisovatele Pavla Kohouta do ciziny. Nejvyšší soud podle listu zrušil jak usnesení Obvodního soudu pro Prahu 7, tak i odvolacího Městského soudu v Praze, které Jungovo trestní stíhání zastavily kvůli promlčení. Přikázal, aby soud prvního stupně kauzu znovu projednal a znovu o ní rozhodl. Vyhověl tak dovolání nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešové, která s rozhodnutím obou nižších soudů nesouhlasila. Oba soudy tehdy dospěly k závěru, že žalovaný skutek byl promlčen nejpozději 30. prosince 1999. Jung byl přitom obviněn až 1. října 2001.

Nyní osmasedmdesátiletý Jung se podle obžaloby dopustil zneužívání pravomoci veřejného činitele tím, že v roce 1979 rozhodl o odnětí státního občanství spisovateli a dramatiku Pavlu Kohoutovi. V roce 1978 Kohout vycestoval se svou ženou Jelenou Mašínovou legálně do Vídně, kde měl roční smlouvu s Burgtheatrem. Při návratu ho československé orgány nevpustily do země a vzápětí mu odňaly občanství. Kohout se proti tomuto rozhodnutí civilně-správního úseku ministerstva vnitra odvolal k tehdejšímu ministrovi Jungovi. Ten ale výrok potvrdil s odůvodněním, že rozhodnutí je v souladu s tehdejším zákonem o nabývání a pozbývání státního občanství. Jung tak rozhodl, že se spisovatel domů už nevrátí.

Řidiče tramvají kritizuje vedení DP, kolegové z metra i autobusů

Odborová organizace řidičů pražských autobusů soudí, že jejich práce je náročnější, a zaslouží si tak víc peněz než řidiči tramvají. Nesouhlasí proto s ohlášenou půldenní stávkou, kterou se "tramvajáci" chtějí v pondělí domáhat stejných platů, jaké mají oni. Řidiče tramvají kritizují i odbory pražského metra a rovněž vedení dopravního podniku (DP). Mluvčí DP Michaela Kuchařová ČTK řekla, že generální ředitel Milan Houfek svolal v sobotu další kolo jednání s odborovými organizacemi. Zástupci Federace řidičů tramvají v čele s jejím předsedou Antonínem Dubem ale prý jednání po několika minutách opustili. "Dali tak opět najevo, že jim nejde o skutečně seriózní vyjednávání o mzdových podmínkách pro řidiče," tvrdí Kuchařová. Vedení pražského dopravního podniku se bude snažit odvrátit hrozbu stávky řidičů tramvají ještě na nedělním jednání.

Šéf odborové organizace řidičů autobusů Stanislav Havrlík ČTK řekl, že požadavky řidičů tramvají ohrožují jednání o zvýšení mezd pro všechny zaměstnance DP. Uvedl, že řidiči tramvají by se neměli domáhat splnění svých požadavků hned stávkou, ale měli by zkusit dohodnout se na nich při jednání o kolektivní smlouvě. Teprve v případě neúspěchu by měli zvážit, zda využít dalších možností, nebo stávkovat. Havrlík dodal, že rozdíl v příjmech mezi řidiči není v praxi tak velký, jak by se mohlo zdát při porovnání základních tarifů.

S řidiči tramvají nesouhlasí ani odbory pražského metra. Počínání "tramvajáků" je podle nich "v rozporu se závazně sjednanými a podepsanými dohodami mezi všemi zástupci odborů a vedením společnosti". ČTK to sdělil předseda odborů metra Jiří Šindelář. Také on upozornil na výsledky uvedené studie, která má zmapovat náročnost jednotlivých profesí.

Občané Teplicka uctili v Oseku památku 144 obětí důlní katastrofy

Památce 144 obětí důlní katastrofy na někdejším dole Nelson III v Oseku na Teplicku se v sobotu poklonili představitelé Oseku, Spolku severočeských havířů, báňského úřadu, Euroregionu Krušnohoří a dobrovolných hasičů. K pomníku obětem katastrofy, který tvoří sousoší truchlících rodičů mrtvého horníka, položili květy. Druhé největší důlní neštěstí v České republice a největší v podkrušnohorské pánvi, od něhož 3. ledna uplynulo 69 let, způsobil výbuch nahromaděného uhelného prachu. "Ani po otevření dolu po tragédii v roce 1938 nebyla pravá příčina výbuchu uhelného prachu zcela hodnověrně zjištěna," řekl ve své vzpomínce u pomníku Vratislav Procházka ze Spolku severočeských havířů.

Již 28 let následuje po této pietní vzpomínce branný běh mladých hasičů. Je to na památku šesti či sedmi hasičů, kteří byli mezi horníky a také zahynuli, řekli ČTK místní hasiči.

Největší důlní katastrofou v českých zemích byl požár v příbramském dole Marie v roce 1892, který si vyžádal životy 319 havířů.

Rakouští odpůrci atomu zformulovali šest požadavků hladovky

Rakouští odpůrci jaderné elektrárny Temelín, kteří drží už třetím dnem hladovku v dřevěné maringotce na náměstí hornorakouského města Freistadt, zatím nepodlehli nářkům žaludků a ujišťovali o odhodlání vydržet bez pevné stravy až do pondělí. Kolem sobotního poledne se v maringotce pohybovalo deset aktivistů. Odpůrci Temelína také zformulovali šest požadavků hladovky. Kromě odstavení jihočeské elektrárny a vystoupení Rakouska z evropské organizace Euroatom prosazují také stažení rakouské společnosti Energie AG z českého trhu s elektřinou, úplný zákaz dovozu elektrického proudu a přechod veřejných institucí na odběr ekologicky vyrobené energie. Důraz kladou také na hledání spojenců "na všech úrovních". Dění uvnitř maringotky lze průběžně sledovat na internetové adrese www.hungerstreik.at.

"Protestní půst", jak bývá akce rovněž nazývána, však zatím nevyvolal velký ohlas rakouských novinářů ani politiků ve Vídni. Tradiční projev solidarity přišel z regionu, když hornorakouský hejtman (předseda zemské vlády) Josef Pühringer slíbil uspořádání temelínského zemského "summitu" na 14. ledna. Hladovky nepřímo využili nacionalističtí Svobodní (FPÖ), jejichž místopředseda Max Walch vyzval kancléře Wolfganga Schüssela k rozhodnějšímu bránění rakouských požadavků na odstavení Temelína. "Proces z Melku musí být splněn do poslední tečky. Nejvyšším cílem nadále zůstává nulová varianta, tedy úplné odstavení jihočeského poruchového reaktoru," napsal v prohlášení. Kancléř by měl podle něj k jednáním s Prahou přizvat také zástupce ostatních stran. Předseda rakouských sociálních demokratů (SPÖ) Alfred Gusenbauer by mohl například využít dobré kontakty k ČSSD, soudí politik FPÖ pocházející z Horních Rakous.

Pravoslavní věřící oslaví Vánoce pouze při bohoslužbách

Pouze při bohoslužbách budou v Karlovarském kraji slavit pravoslavní věřící blížící se vánoční svátky. Podle juliánského kalendáře připadají na 6. a 7. ledna. Oficiální pravoslavné oslavy Kristova narození nechystají žádné hotely ani sanatoria v lázeňských městech na západě Čech. Stovky lidí ale nepochybně zamíří do pravoslavných chrámů v Karlových Varech, Mariánských Lázních a Františkových Lázních. Oslavy pro své občany neplánuje ani karlovarský konzulát Ruské federace. "Je to církevní svátek, takže budou pouze bohoslužby," řekl ČTK konzul Nikolaj Goluk. Bohoslužby budou v pravoslavném chrámu sv. Petra a Pavla v Karlových Varech, v chrámu sv. Vladimíra v Mariánských Lázních a v kostele sv. Olgy ve Františkových Lázních.

Koledníci dostali rady, jak vybrat od lidí peníze pro chudé

Rady, jak vybrat peníze pro chudé a lidi v nouzi, dostali v sobotu v katedrále svatého Václava v Olomouci koledníci, kteří již od pátku vyrážejí do ulic města s kasičkami Tříkrálové sbírky katolické charity. "Jste posláni nejen proto, abyste bušili na příbytky lidí, ale i na jejich srdce," řekl koledníkům páter František Hanáček. Tříčlenné skupinky mají žádat o dar pro potřebné a zároveň lidem zvěstovat narození Ježíše Krista. První koledníci vyrazili do moravských obcí a měst již na Štědrý den, koleda by měla skončit v pondělí. V olomoucké diecézi, která zahrnuje kraj od Šumperka až po Zlín, registruje charita 2800 skupin koledníků. Každý ze Tří králů má odznak a průkaz koledníka. Pokladničky jsou úředně zapečetěné a děti doprovází dospělý. Neměly by se tak opakovat případy z předešlých let, kdy se za koledníky vydávali podvodníci.

Na Brněnsku se objevili první falešní koledníci Tříkrálové sbírky

Pracovníci brněnské diecézní charity zaznamenali první případy zneužití tradiční Tříkrálové sbírky. "Podle našich informací se falešní koledníci objevili na Brněnsku a v brněnských částech Královo Pole a Líšeň," řekla ČTK Diana Kosinová z charity. Na koledníky v Brně se zaměří strážníci. "Budou například kontrolovat průkazy vedoucích kolednických skupinek a pečeti kasiček," poznamenala Kosinová. Charita nic nenamítá proti lidem, kteří chtějí dodržovat zvyk tříkrálových koled. Nikdo se však nesmí zaštiťovat tříkrálovou sbírkou, kterou charita pořádá, upozornila. Aby lidé měli jistotu, že přispívají na charitní sbírku, mohou si zkontrolovat průkaz vedoucího skupinky. Doklad obsahuje i číslo, jež musí být identické s tím na zapečetěné kasičce. Kasičky jsou označeny razítkem obce.

Letošní sbírky se na jihu Moravy se účastní 6000 koledníků. Akce potrvá do 8. ledna. Výtěžek je určen například na nákup aut pro domov pokojného stáří v Hodoníně, rekonstrukci rajhradského hospicu a opravu břeclavského azylového domu pro matky s dětmi v nouzi. Loni se zde podařilo vybrat 6,5 milionu korun.

Obrázky Nejkrásnější Ježíšek převezme Muzeum dětských kreseb

Kolekci kreseb s názvem Nejkrásnější Ježíšek, kterou do neděle vystavuje Centrální katolická knihovna v Praze 6, převezme poté Muzeum dětské kresby na Starém Městě v domě U Žáby. Z iniciativy Lidových novin, které poprvé vyhlásily pro děti soutěž na vánoční téma v roce 2000, tak vzniklo už několik tisíc obrázků. Redakce se nejprve domnívala, že všechny zničila letní povodeň v původním sídle deníku v Karlíně. Nakonec se však na podzim našly. Podle organizátorů výstavy se zjistilo, že se většinu obrázků přece jen podařilo zachránit včasným přenesením do vyšších pater. Vystavená kolekce obsahuje několik desítek vybraných betlémů a zachycení poezie Vánoc očima dětí ve věku od tří do 15 let, včetně kreseb sluchově a mentálně postižených. V Muzeu dětské kresby by měly být v budoucnu uloženy i obrázky z loňské soutěže.

Pokračuje pražský mezinárodní festival dechových hudeb

Na mezinárodní festival dechových hudeb, který v pátek začal v Praze, se do české metropole sjely téměř dvě desítky orchestrů. Program v Národním domě na Smíchově zahájila večerním koncertem Hudba Hradní stráže a Policie České republiky. O víkendu se uskuteční soutěž účastníků z Česka, Německa, Nizozemska a Norska. Soubory jsou zařazeny do několika kategorií. Jejich vystoupení jsou přístupna veřejnosti. Volný vstup je i na sobotní večerní koncert laureáta loňského festivalu - Městského dechového orchestru z Kopřivnice. Zahraje spolu s belgickým hostem letošní přehlídky. Při závěrečném ceremoniálu a společenském večeru na letňanském výstavišti orchestry v neděli převezmou ceny ze soutěže. Společně přednesou Kmochovu skladbu Muziky, muziky.

Animovaný snímek Fimfárum Jana Wericha zhlédlo 30.000 diváků

Do konce loňského roku zhlédlo animovaný snímek Fimfárum Jana Wericha v českých kinech takřka třicet tisíc diváků. Potvrdily se tak předpoklady producentů, že i loutkový film si v českých kinech najde své publikum - navíc velice pestré. "Typickým návštěvníkem kina nejsou jen rodiče s dětmi na odpoledních představeních. Své dospělé publikum film nachází i na podvečerních a večerních projekcích," řekla ČTK mluvčí tohoto animovaného projektu Alena Vandasová. Vývoj návštěvnosti i přes nástup druhého dílu Harryho Pottera přesvědčil producenty Fimfára k výrobě dalších dvou distribučních kopií. V současnosti tento snímek putuje po českých městech už ve čtrnácti vyhotoveních.

Fimfárum vzniklo v koprodukci Krátkého filmu Praha, České televize, Aurela Klimta a Martina Vandase a mělo premiéru koncem listopadu. Skládá se z pěti animovaných pohádek o zlých čertech, vychytralých chalupnících, kovářce a umrlcích vyprávěných neopakovatelným Werichovým hlasem. Na vánočním trhu se v reedici objevila kniha těchto Werichových pohádek, která vyšla v 60. letech s ilustracemi Jiřího Trnky.

Ze sportu:

Čeští hokejisté do 20 let prohráli na mistrovství světa v kanadském Halifaxu se Slovenskem 0:2 a obsadili v konečném pořadí šesté místo. Brankáře Lukáše Mensatora, který poprvé nastoupil jako jednička, překonali třicet vteřin před koncem první třetiny Anton Zágora a ve třetí třetině Rastislav Lipka. Tým vedený trenérem Jaroslavem Holíkem tak vylepšil pouze o jedno místo své loňské vystoupení ze šampionátu v Pardubicích a Hradci Králové.

Výsledky pátečního 35. kola extraligy ledního hokeje: Znojmo - Pardubice 1:2, Sparta Praha - Liberec 4:3 v prodloužení, Třinec - Vítkovice 4:6, Zlín - Vsetín 4:5, Havířov - Litvínov 1:4, Slavia Praha - Plzeň 5:0 a Karlovy Vary - České Budějovice 1:2. Tabulce vévodí Pardubice před pražskou Slavií a Třincem. Beznadějně poslední je Havířov.

Obdivuhodná série hokejistů pražské Slavie a jejich brankáře Romana Málka trvá. Strážce slávistické svatyně udržel už podesáté v této sezoně čisté konto, znovu překonal svůj vlastní rekord a výrazně přispěl k výhře nad Plzní 5:0, kterou mužstvo z Edenu prodloužilo svoje vítězné tažení už na osm utkání. Málek neinkasoval už 191 minut a v příštím duelu proti Českým Budějovicím bude mít příležitost zaútočit na 218 minut trvající extraligový rekord v neprůstřelnosti někdejšího třineckého brankáře Martina Vojtka.

Čeští tenisté Martin Damm a Cyril Suk vyhráli na turnaji v katarském Dauhá čtyřhru. Ve finálovém utkání porazil druhý nasazený pár největší favority soutěže, Marka Knowlese z Baham a Kanaďana Daniela Nestora, 3:6, 6:1, 7:6. V třetím setu odvrátila česká dvojice dva mečboly a po tie-breaku se mohla radovat.

Český tenista Bohdan Ulihrach se prozatím nezotavil z natrženého lýtka. Nezúčastní se proto nadcházejícího úvodního grandslamového turnaje sezóny Australian Open, který v Melbourne začne 13. ledna. Kolínský rodák, aktuálně třetí tenista českého žebříčku, si zranění přivodil na prosincovém soustředění. Účast v Melbourne mu v pátek nedoporučil známý lékař a fyzioterapeut Pavel Kolář.

Čeští házenkáři prohráli na mezinárodním turnaji ve Stuttgartu i druhé utkání. Po pátečním debaklu s Maďarskem 27:40 nestačili v sobotu na áčko domácí reprezentace, jemuž podlehli 27:34. Stuttgartské klání je pro ně součástí přípravy na červnové zápasy play off o postup na mistrovství Evropy 2004.

V úvodním utkání mezinárodního házenkářského turnaje juniorů do 21 let v Jičíně prohráli čeští reprezentanti se seniory Dukly Praha 23:25. Svěřenci trenéra Jiřího Lišky, kteří se připravují na kvalifikaci o postup na mistrovství světa, prakticky celý zápas vedli. Ještě ve 40. minutě měli k dobru tři branky (18:15), ale nakonec podlehli.

Ústí se chystá na velkou vodu, stoupá i Mže na Plzeňsku

I když se vzedmuté hladiny řek na většině území České republiky postupně vracejí k normálu, velká voda ohrožuje obyvatele některých obcí a měst Ústeckého kraje v blízkosti Labe. Vchody svých domů zajišťují pytli s písky i lidé z plzeňské čtvrti Roudná, kteří s obavami sledují stoupající Mži. V pohotovosti jsou i další obce v okolí hracholuské přehrady. Kritická situace nastala v obci Vestce na Nymbursku, kde záchranáři v noci na sobotu kvůli velké vodě evakuovali všech 220 obyvatel. Rozsáhlé vodní laguny právě v Roudné a Vestci začaly likvidovat velkokapacitní čerpadla, o jejichž nasazení rozhodl krizový štáb Hasičského záchranného sboru v čele s ministrem vnitra Stanislavem Grossem. Voda se musí odčerpat dříve, než zamrzne. Meteorologové totiž očekávají výrazné ochlazení.

V sobotu po poledni platil nejvyšší, třetí stupeň povodňové aktivity celkem na 19 místech. Na řekách v povodí Vltavy, Berounky, Sázavy, horního Labe, Jizery, Orlice i horní Moravy řeky pozvolna klesají. Vltava v Praze stagnuje, druhý povodňový stupeň - pohotovost, který byl vyhlášen v pátek, potrvá zřejmě do pondělí. Voda v metropoli zaplavila nábřežní náplavky. Berounka v městské části Radotín zaplavila už v pátek část cyklistické stezky a vylila se do polí. V sobotu před polednem tam kulminovala. Voda zaplavila silnici spojující Radotín a Černošice u Prahy, která je neprůjezdná.

Voda dále stoupá na Labi od Přelouče až po státní hranici. Labe má kulminovat v Ústí v neděli odpoledne na výšce 7,5 metru. S obavami pozorují stoupající vodu i na Litoměřicku, kde jsou dodnes laguny po loňských záplavách.

Krátce o nedělním počasí v České republice:

Většinou oblačno, místy sněhové přeháňky. Teploty minus osm až minus čtyři stupně Celsia.

04-01-2003