Denní souhrn zpráv Zprávy Radia Praha

15-12-2002

Ramiro Cibrian: Peníze jsou důležité, hlavní je však židle u stolu EU

Češi by si měli uvědomit, že peníze, jež bude země dostávat ze společné evropské pokladny, jsou sice důležité, ale nejsou tím nejdůležitějším. Novinářům to v neděli řekl velvyslanec a vedoucí delegace Evropské komise v Praze Ramiro Cibrian. Hlavní je podle něj to, že Česká republika bude mít v unii stejný hlas jako všichni ostatní. "Židle a mikrofon pro Česko budou stejné jako všech ostatních zemí," dodal Cibrian. Přestože jiné země budou dostávat po vstupu v přepočtu na jednoho obyvatele více peněz, nemají podle velvyslance Češi důvod k tomu, aby byli zklamáni. "Česko nemá žádné problematické jaderné elektrárny, které by se kvůli členství v EU musely zavřít. Česká republika nebude mít žádné vnější hranice. Proto nedostane tolik peněz na posílení hranic," uvedl. Dodal, že i podíl lidí, kteří pracují v zemědělství, je v ČR nižší než třeba v Polsku. "Osobně chci zatleskat všem, kteří tvrdě pracovali. Skláním se před všemi, kteří vytrvali v jednání," poznamenal Cibrian.

O rozšíření unie o deset zemí včetně České republiky se definitivně rozhodlo v pátek na závěr summitu EU v Kodani. Čeští vyjednavači se přitom až do poslední chvíle snažili zlepšit zejména finanční podmínky tohoto kroku. Dosáhli navýšení kompenzačních plateb. Tři roky po vstupu, tedy v letech 2004 až 2006, získá země 83 miliónů eur. Navíc bude moci do svého rozpočtu převést z fondů EU dalších 100 miliónů eur. Polepší si i zemědělci. V roce 2004 budou moci dostávat 55 procent dotací, jež pobírají jejich kolegové v současných státech EU. V roce 2005 to bude 60 a o rok později 65 procent.

Nástupcem Václava Klause v čele ODS se stal nečekaně Mirek Topolánek

Novým předsedou ODS se na nedělním kongresu ODS ve Františkových Lázních stal nečekaně šestačtyřicetiletý Mirek Topolánek. V čele strany vystřídal Václava Klause, který vedl občanské demokraty téměř 12 let. Právě Topolánek byl považován za kandidáta, který je pro Klause nejméně přijatelným nástupcem. Mirek Topolánek byl zvolen ve druhém kole, v němž porazil místopředsedu strany Petra Nečase, považovaného za favorita. Topolánka volilo 179 delegátů, Nečase o 11 méně. Do druhého kola volby se přitom Topolánek dostal jen těsným vítězstvím nad Janem Zahradilem. V prvním kole vypadli i Miroslava Němcová a Jindřich Novohradský.

Topolánek vzápětí po zvolení poděkoval těm, kteří volili jej i jeho protikandidáta Nečase. Řekl, že s Klausem měl v minulosti problémy, označil se ale za jeho nejloajálnějšího spolupracovníka. Navrhl, aby se odcházející Klaus, který usiluje o prezidentský úřad, stal čestným předsedou strany. Delegáti kongresu vzápětí tento návrh jednomyslně schválili a ocenili Klause bouřlivých dlouhotrvajícím potleskem vestoje. Chvíli předtím, než byl výsledek volby lídra oficiálně ohlášen, věděli Nečas s Klausem, že Nečas neuspěl. Z jejich tváří bylo patrné, že je hlasování delegátů nemile překvapilo.

Prvním místopředsedou občanských demokratů se stal Jan Zahradil

Prvním místopředsedou občanských demokratů se stal devětatřicetiletý Jan Zahradil. Do funkce, kterou ODS zavedla do svých stanov v pátek, se dostal díky 179 hlasům delegátů kongresu ve Františkových Lázních až ve druhém kole volby. V souboji porazil o 12 hlasů Petra Nečase. V prvním kole hlasování vypadl ze hry o křeslo prvního místopředsedy Ivan Langer, když získal pouhých 23 hlasů. Vlastimil Tlustý a Martin Říman se vzdali svých kandidatur ve prospěch Nečase krátce po oznámení nominací.

Trojici místopředsedů ODS budou tvořit Nečas, Bendl a Němcová

Neúspěšný kandidát na předsedu i prvního místopředsedu ODS Petr Nečas získal funkci řadového místopředsedy. Ve druhém kole voleb pro něj hlasovalo 217 delegátů kongresu ve Františkových Lázních. Ve třetím kole volby se stali místopředsedy ODS středočeský hejtman Petr Bendl se 191 hlasem a místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová. Hlas jí dalo 220 delegátů sjezdu strany ve Františkových Lázních.

Topolánek: Hlavní je teď zachovat jednotu ODS a vyhrát volby

Nově zvolený předseda ODS Mirek Topolánek považuje za hlavní prioritu v nové roli udržet jednotu strany a vyhrát krajské a senátní volby i volby do Evropského parlamentu v roce 2004. Myšlenky, které ODS na české politické scéně 12 let prosazovala, se podle něj nebudou v ničem měnit. Klíčové bude umět program "prodat". V těchto základních otázkách se prý Topolánek shoduje i s Petrem Nečasem a Janem Zahradilem, které při volbě předsedy porazil. Topolánek je připraven své principy prosazovat ve spolupráci s nově zvoleným vedením ODS a komunikovat také s ostatními, zejména nelevicovými politickými stranami. "Tato volba ukázala, že byli tři silní kandidáti, tři různé názorové proudy. To, co nás spojuje, je snaha udržet jednotu ODS a vyhrát volby," řekl Topolánek novinářům na kongresu ve Františkových Lázních, který v neděli rozhodl, že právě on nahradí v čele strany Václava Klause. Nemá přitom obavy, že by jeho chladné vztahy se zakladatelem a nyní čestným předsedou ODS Klausem stranu oslabily. Oba podle něj mají blízké názory, ale rozdílnou povahu a mentalitu.

Mirek Topolánek se narodil 15. května 1956 ve Vsetíně. V Brně vystudoval strojní fakultu na Vysokém učení technickém a posléze pracoval v podniku Automatizace a mechanizace OKD a v Energoprojektu. V roce 1991 založil firmu VAE; byl jejím generálním ředitelem, od roku 1996 pak předsedou představenstva. Figuroval také jako předseda dozorčí rady Vítkovických staveb. Je členem rady Sdružení pro obnovu a rozvoj severní Moravy a Slezska. Působil v Občanském fóru, od roku 1994 je členem ODS.

Klaus: Problémem není Topolánek, ale očekávání jeho stoupenců

Václav Klaus považuje svého nástupce v čele ODS Mirka Topolánka nikoliv za názorově, ale spíše typově odlišného člověka, než je on. Problém nevidí v osobě Topolánka, který byl před kongresem považován za jemu nejméně blízkého kandidáta. Spíše se obává očekávání, která do nového lídra nejsilnější pravicové strany někteří lidé vkládají a která nemůže naplnit.

"Problém nevidím v Mirkovi Topolánkovi, jistý problém je v tom, že někteří ho vystrkali do této funkce s očekáváními, která nejsou očekáváními Mirka Topolánka, ale těch některých jiných lidí. Ale já si myslím, že on si je toho velmi dobře vědom," řekl Klaus novinářům na kongresu ve Františkových Lázních. Neupřesnil však, jaká očekávání má na mysli. Těsné výsledky prvního i druhého kola volby předsedy, v němž Topolánek o 11 hlasů porazil Nečase, podle Klause ukazuje, že "ODS hledá a já myslím, že našla". Nyní již jen čestný předseda ODS přitom po ohlášení výsledků dával najevo, že volba většiny delegátů jej rozladila. Jeho favoritem byl Nečas, i když jej Klaus nikdy za svého nejpřijatelnějšího nástupce veřejně neoznačil.

Premiér Špidla naznačil, že jeho vztahy s Topolánkem asi budou chladné

Vztahy mezi premiérem a předsedou vládní ČSSD Vladimírem Špidlou a nově zvoleným šéfem ODS Mirkem Topolánkem budou zřejmě chladné. Špidla si nemyslí, že se po zvolení Topolánka nějak výrazně změní jeho komunikace s předsedou občanských demokratů. Vladimír Špidla v minulosti opakovaně dával najevo, že občanské demokraty a zejména Václava Klause považuje za své zásadní protivníky. Špidla a Klaus udržovali minimální kontakty. Počátkem listopadu se viděli poprvé po pěti měsících. Špidla prohlásil, že zvolení Topolánka předsedou ODS je věcí této strany. Základní politická rovnováha se podle něj nemění.

Zástupci ČSSD a US-DEU tvrdí, že s Topolánkem se dá jednat

Nového šéfa ODS Mirka Topolánka považují zástupci vládních ČSSD a US-DEU za člověka, se kterým dá jednat. Předseda lidovců Cyril Svoboda prostřednictvím svého mluvčího Topolánkovi poblahopřál a doufá, že se muž číslo jedna v ODS s ostatními lídry politických stran setká. Šéf opoziční KSČM Miroslav Grebeníček bere Topolánkovo zvolení na vědomí. Prohlásil, že pro zasvěcené lidi nebylo tajemstvím, že právě Topolánek má reálnou šanci na zvolení, i když se mnozí orientovali na Nečase. Dodal, že Topolánka vnímá jako představitele strany, která je i nadále hlavním soupeřem komunistů.

Podle premiéra Špidly je v Blatné je vidět, jakou sílu má lidská solidarita

Předseda vlády Vladimír Špidla při sobotní návštěvě Blatné, kde již stojí 30 domků postavených místo obydlí zničených záplavami, upozornil na sílu lidské solidarity. Nové domky, od nichž obyvatelé převzali tento týden klíče, podle premiéra dokládají, že lidé z Blatné, kde srpnové záplavy zlikvidovaly 37 bytů, nezůstali sami. "Uvědomil jsem si, kolik lidí se muselo spojit, abychom těm 30 rodinám, které se dostaly do strašné situace v srpnu tohoto roku, už na Vánoce mohli pomoci," řekl Špidla poté, co v nových domech navštívil některé rodiny.

V Plzeňském, Jihočeském, Ústeckém a Středočeském kraji bylo při záplavách zničeno přes 1500 domů, takže povodňové domky rostou i v dalších obcích. Nedaleko Blatné již jeden vznikl v Metlích a šest jich stojí v Předmíři. V těchto obcích dosáhly škody 150 miliónů korun a velká voda v nich nenávratně zničila 14 stavení.

Strojírenský vývoz ČR po letech růstu přešlapuje na místě

Vývoz českých strojírenských výrobků, které jsou hlavním exportním artiklem země, letos přešlapuje na místě. V minulosti přitom vykazoval vysoký růst. Za deset měsíců tohoto roku meziročně dokonce mírně klesl na necelých 497 miliard korun. Vinu na tom nese ochlazení rozhodujících ekonomik Evropské unie nebo Spojených států a silná koruna. Podle šéfa vládní agentury Czechtrade Martina Tlapy by se firmy měly zaměřit na perspektivní, rostoucí trhy. Především na země bývalého Sovětského svazu, balkánské státy, Čínu nebo Indii.

O obvinění či odložení kauzy ztrát ve Štiříně se letos nerozhodne

Protikorupční služba policie ani po téměř roce a půl vyšetřování nedospěla k žádnému rozhodnutí v kauze ztrátového hospodaření v Konferenčním centru Štiřín. Jeho bývalého šéfa Jiřího Zoufala podezírá z toho, že při zadávání některých zakázek zvýhodnil dodavatelskou firmu a finančně poškodil stát. Podle státního zástupce pro Prahu-východ Františka Krejčího rozhodnutí, zda bude někdo stíhán, nebo jestli se případ odloží, do konce roku určitě nepadne.

Projekt Nová odysea: Černí čápi hledají zimoviště v Asii

Překvapivý pokus samičky čápa černého Kateřiny o přelet ze západu Číny přes osmitisícové pohoří Karakoram na indický subkontinent patří mezi zajímavosti projektu Nová odysea, který monitoruje cestu tří černých čápů v Asii. Projekt už zaznamenal i jednu tragédii - v afghánských horách ve druhé polovině listopadu zahynul čáp Petr. ČTK o tom informoval vedoucí projektu Nová odysea Miroslav Bobek. Projekt má obdobné zaměření jako projekt Africká odysea, který od roku 1995 sledoval tah čápů černých z Evropy do Afriky. Nová odysea začala letos. Čápi nesou technické zařízení, jež umožňuje pozorovat, kudy a kam letí zimovat a co je na jejich cestách a v zimovištích ohrožuje. Organizátorem projektu jsou Český rozhlas a Zoopark Chomutov.

Po čtyřleté přestávce bylo otevřeno Švandovo divadlo

Pět repríz čeká po sobotní premiéře, která otevřela zrekonstruované Švandovo divadlo, hru současného maďarského dramatika Čas katů. Všechna představení ve dnech 16. až 20. prosince budou slavnostní. Rekonstrukce někdejšího Realistického divadla, známého po roce 1989 jako divadlo Labyrint, stála město 190 miliónů korun. Loni to bylo 120 let, kdy se v něm začalo hrát. "Je to vítězství ducha nad hmotou," řekl ČTK o znovuotevření Švandova divadla pražský radní Igor Němec. Sám dobře zná všechny peripetie, které doprovázely přerušení divadelní činnosti a dohady nad její další podobou. Po premiéře se setkal s dalšími, kteří hned v zahajovací den chtěli být u toho. Byli mezi nimi například ministr kultury Pavel Dostál, autor zahajovací hry Kornél Hamvai a překladatelka Kateřina Pošová, prezident Herecké asociace Jan Teplý, šéf činohry Národního divadla v Praze Michal Dočekal a režiséři Otomar Krejča a Ivan Rajmont. Na své kolegy se přišli podívat herci Ladislav Trojan, Tatiana Vilhelmová, Věra Galatíková, Ladislav Frej či Bohumil Švarc, který právě na smíchovském jevišti začal po příjezdu z Plzně v roce 1949 svou první sezónu v Praze.

Po více než čtyřleté přestávce, způsobené zdlouhavou rekonstrukcí, se tak Smíchov dočkal divadla, jehož historie sahá až do roku 1881. Však také ve foyeru připomíná jeho zakladatele, podnikatele a umělce Pavla Švandu ze Semčic busta, jejímž autorem je akademický sochař Jan Bartoš. Rekonstrukce, původně plánovaná na dva roky, se protáhla na více než dvojnásobek. Po roce 1990 požádala o vydání budovy v restituci rodina Švandových. Získala ji na přelomu let 1992 a 1993 a vzápětí ji prodala společnosti Mirofilm. Od ní ji koupil pražský magistrát jako zřizovatel za 45 miliónů korun. V květnu 1998 skončila poslední divadelní sezóna. Původní projekt opravy počítal s variabilním prostorem a arénovým hledištěm, avšak nedočkal se jednoznačného přijetí. Novým ředitelem divadla se na základě konkursu stal v listopadu 1999 Daniel Hrbek.

Druhým hostem přehlídky České divadlo byl královéhradecký Drak

Královéhradecké Divadlo Drak bylo v neděli druhým hostem celoroční přehlídky České divadlo 2002/2003. Na jevišti pražského Rokoka uvedlo dvě představení režiséra Jakuba Krofty Liška Bystrouška. Inscenace vznikla s použitím hudby Leoše Janáčka na motivy Rudolfa Těsnohlídka a podle scénáře Jakuba Krofty a Zory Vondráčkové. "Liška Bystrouška je inscenací pro celou rodinu. I když hlubší vrstvy v ní ocení spíš dospělí, kteří už něco vědí o proměnách vztahů, uplývajícím čase i očistných silách přírody," napsal v programu k přehlídce kritik Jan Kerbr. Hra prezentuje dva milostné vztahy - omamně probouzející se sbližování Lišky a Lišáka (loutkám se s přibývajícím citem rozsvěcují zevnitř zvířecí mordy) i unavené soužití mezi revírníkem a jeho hašteřivou manželkou. Plátno, před nímž a za nímž se formou stínohry odehrávají všechny výjevy, se otáčí.

Dalším souborem, hostujícím v rámci této celoroční přehlídky v Praze, bude mimořádně už v pondělí 16. prosince Klicperovo divadlo z Hradce Králové. Jeho členové uvedou na jevišti Laterny magiky hru Arnošta Goldflama Písek v nastudování Vladimíra Morávka. Přehlídka, nad níž převzali záštitu ministr kultury a pražský primátor, celkem obsáhne 51 inscenací toho nejlepšího z aktuální nabídky českých scén. Inscenace uvedené v Praze jsou tlumočeny do znakové řeči.

Národní galerie připravila pro diváky vánoční i povánoční dárky

Různé doprovodné akce, kterými chce do svých expozic přilákat více návštěvníků, připravuje Národní galerie v Praze (NG). Před nedávnem také odstartovala mediální kampaň, která by umění v galerii měla přiblížit co nejširší veřejnosti. Přichází i s několika nabídkami, které se týkají vánočního času. Milovníci umění si pod stromeček nemusí nadělovat jen originály obrazů, grafik či drobných plastik, ale mohou zakoupit a darovat celoroční vstupenku do expozic Národní galerie.

Z předvánoční návštěvy některé z expozic Národní galerie si také mohou lidé domů odnést betlém, jehož postavičky namaloval Mikoláš Aleš. Betlém si u Alše objednal spolek českých učitelů Komenský počátkem roku 1902. Originální kresby jsou majetkem NG a jsou uchovávány v její grafické sbírce v paláci Kinských. Na dobu od 25. prosince připravuje galerie akci Druhé vánoce v Národní galerii v Praze. Každé dítě, které přijde se svými rodiči do kterékoli expozice NG, obdrží dárek.

Recesisté v Děčíně chystají bohatý program na přelom roku

Děčínští recesisté ze Společnosti pro přepravu ročních období vodní cestou připravují na Štědrý den tradiční topení vánočního kapra v děčínském Zámeckém rybníku. Každoroční rituál začne v 11:00. O dva dny později, na Štěpána, se vydají recesisté se svými příznivci na Bukovou horu, aby "vynesli" zimu tam, kam patří, tedy do hor. Druhým cílem tohoto svatoštěpánského putování je "sklepávání vánočních řízků". Od výchozí železniční zastávky v Malém Březně na Ústecku je 683 metrů vysoká Buková hora vzdálena zhruba osm kilometrů. Děčínští vynašeči zimy musejí na této trase překonat i 550 metrů převýšení. Na 1. ledna připravuje společnost novoroční plavbu z Ústí nad Labem do Děčína.

Pardubice připravují pátou štědrovečerní procházku

Již popáté se po štědrovečerní večeři vydají obyvatelé Pardubic na sváteční procházku do ulic města. Štědrovečerní procházka, při níž se přátelé a známí setkávají ve vánočně vyzdobených a osvětlených ulicích, nahrazuje v Pardubicích společnou oslavu konce roku. Letos nabídne dvě překvapení. Novinkou bude zpřístupnění dominanty historické části města, Zelené brány, která je mimo turistickou sezónu uzavřena. Z ptačí perspektivy se budou moci návštěvníci na město podívat nejen na Štědrý den. Na 60 metrů vysokou věž se mohou "vyšplhat" i během noci, od 21:00 do 01:00. Vánoční dárek čeká i na milovníky pardubického divadla. Právě o štědrovečerní půlnoci roku 2001 vyhlásilo divadlo sbírku na novou oponu. Po roce, přesně ve 24:00, bude ve zrekonstruované budově nová malovaná opona slavnostně odhalena. Malíř a restaurátor Václav Špale ji vytvořil podle původní opony Františka Urbana, která shořela v roce 1931. Výroba, financovaná ze sbírky, přišla zhruba na milión korun.

Třetí adventní neděle vyhnala v Praze lidi do ulic i přes mrazivé počasí

Ulice hlavního města v neděli vypadaly, jako by třetí adventní neděle znamenala místo zklidnění a přípravy na oslavy Vánoc spíše stupňování nákupní horečky. Kolem poledne byly ulice zaplněné lidmi jako ve všední den, stanice metra a tramvají v centru chrlily masy nakupujících. S postupem dne ale zástupy řídly, lidé s balíčky se zastavovali u stánků se jmelím a kupovaly si adventní věnce, aby si na nich mohli doma zapálit již tři svíčky. Advent je pro křesťany obdobím očekávání příchodu Ježíše Krista, přípravou na oslavu jeho narození. V poslední době se ale i v České republice stal součástí předvánočního shonu, který obchodníci využívají k maximálnímu prodeji zboží a reklamě.

V předvánoční Praze ale nelákají jen obchody. Atmosféru blížících se svátků lze najít také na mnoha výstavách, které se v tuto dobu konají. Nabízejí inspiraci k výzdobě vánočních příbytků, na jiných mohou lidé nakoupit výtvarné originály, jimiž podarují své blízké. Novinkou letošní zimy v centru Prahy je kluziště na Ovocném trhu, které bylo v neděli obležené především malými i většími dětmi. Ti starší bruslili, menší stáli okolo a pozorovali je nebo se koulovali. I když v Praze stejně jako téměř nikde v republice není sníh, provozovatelé kluziště přivezli horu sněhu, která byla pro děti velkým potěšením.

Sport

Již jen osmadvacet českých hokejistů bude bojovat o konečnou nominaci na juniorské mistrovství světa, které se uskuteční od 26. prosince do 5. ledna v kanadském Halifaxu a Sydney. Trenéři Jaroslav Holík a Jiří Kalous totiž v neděli na tiskové konferenci zveřejnili zúženou podobu výběru, který absolvuje závěrečný kemp před turnajem v Amherstu. Do Ameriky odletí čeští junioři již v pondělí a v dějišti akce odehrají i dva přípravné zápasy, 21. prosince proti Švýcarsku a o den později proti Slovensku. Až poté Holík oznámí definitivní nominaci. V závěrečném výběru je šestnáct hráčů z Evropy a dvanáct ze zámořských soutěží. Trenéři ale na poslední chvíli přehodnotili svůj úmysl, že hráči z Čech, kteří odletí do Kanady, mají nominaci jistou.

Stříbrnou medaili získal na evropském šampionátu plavců v krátkém bazénu v německé Riese Květoslav Svoboda. Na trati dvě stě metrů volný způsob nestačil pouze na favorizovaného Itala Brembillu, který byl o šest setin rychlejší.

Házenkáři Baníku Karviná utrpěli v šestém kole základní skupiny C Ligy mistrů debakl. V Rusku podlehli týmu Čehovski Medvedi Moskva 23:40.

A ještě krátce o počasí na pondělí

Zataženo, občas sněžení, teploty vystoupí na -1 až +3 stupně Celsia.

15-12-2002