Denní souhrn zpráv Zprávy Radia Praha

13-12-2002

EU se dohodla se všemi kandidáty o ukončení rozhovorů

Evropská unie v pátek večer na schůzce v Kodani uzavřela na nejvyšší úrovni přístupové rozhovory s deseti kandidátskými zeměmi včetně České republiky.

ČR podle diplomatů získala rozpočtové kompenzace ve výši 87 miliónů eur na období 2004-6. Ve stejné době bude moci převést ze strukturálních fondů EU do státního rozpočtu 100 miliónů eur. Dalším výsledkem je možnost navýšit přímé zemědělské podpory ze státního rozpočtu na 55, 60 a 65 procent úrovně EU v letech 2004- 2006.

ČR se dohodla s Rakouskem na deklaraci ohledně Temelína

Premiéři České republiky a Rakouska Vladimír Špidla a Wolfgang Schüssel se v pátek večer v Kodani dohodli na krátké společné deklaraci ohledně jaderné bezpečnosti elektrárny Temelín. Deklarace bude přiložena ke Smlouvě o přistoupení.

Podle diplomatického zdroje obsahuje jedinou větu, že obě strany budou plnit závazky obsažené v předchozích dohodách, tedy v závěrech tzv. melkského procesu.

Špatné počasí překazilo Havlovu cestu na summit EU do Kodaně

Prezident Václav Havel kvůli špatnému počasí neletí na summit Evropské unie do Kodaně. Nad kodaňským letištěm jsou mraky jen asi 30 metrů nad zemí. "V takovém počasí se nedá přistát," poznamenal jeden z pracovníků ruzyňského letiště. Zrušení Havlovy cesty potvrdil i mluvčí prezidentské kanceláře Martin Krafl.

Nad Kodaní byla mrznoucí mlha a letiště nepřijímá, řekl pracovník ruzyňského letiště. Počasí se podle něj začalo kazit už v pátek odpoledne. Havel se měl zúčastnit páteční slavnostní večeře a setkat se s dánskou královnou Margrethe II.

Havla do Kodaně pozval dánský premiér Anders Fogh Rasmussen. Havlovo výsadní postavení souvisí s tím, že je nejdéle sloužícím evropským prezidentem. V zahraničí je Havel také vnímán jako symbol demokratických změn ve východní Evropě a sjednocování starého kontinentu.

I proto byl pozván rovněž do Atén, kde se bude příští rok podepisovat smlouva o rozšíření Evropské unie. To už Havel nebude v prezidentské funkci.

Summit o rozšiřování unie působil jako chaos, kde každý ví něco

Nervozita, střípky informací poletovaly vzduchem a neustávající horečná vyjednávání, tak pusobila atmosféra na jednání na summitu Evropské unie, na kterém patnáctka pozvala deset nových členů ze střední a východní Evropy a Středomoří.

V ohromné tiskové hale kongresového střediska Bella Center na kraji Kodaně sedí u svých počítačů stovky novinářů a píší. Jiní přibíhají z neformálních tiskových briefingů nebo se snaží odchytit příchozího komisaře, ministra nebo mluvčího některé členské země. Ve vzduchu se stále vznáší všudypřítomná otázka: Co se děje? Víte něco nového?

V jídelně pro žurnalisty jsou připraveny křehké saláty, mísy s krevetami a tácy s různými druhy mas ve voňavých omáčkách. U stolů je ale prázdno. Na jídlo není čas. Rozhlasový žurnalista, který na chvíli usedl, vstává od nedojedené polévky a utíká pro minidisk - právě se dozvěděl, že v bludišti národních tiskových sálů se s novináři setkává další z ministrů kandidátských zemí.

Východní Evropa zažívá svůj okamžik slávy. České, slovenské, a především polské požadavky náhle zajímají světové agentury jako Reuters nebo AP. "Jaká je vlastně teď slovenská pozice?" obrací se Marcin Grajewski z Reuters na Roberta Sermeka z TASR. "Čekáme, co se vyjedná, a chceme se na tom podílet," dovídá se.

Oficiální program summitu dávno ztratil smysl. Odehrávají se desítky jednání na různých úrovních. Dánský premiér ráno přijal svého polského kolegu, po něm českého, slovinského a maďarského. A znovu Polsko, které se na poslední chvíli rozhodlo, že bude hrát vabank a chtít všechno.

Některá setkání jsou krátká - deset či patnáct minut. "Jednají poučení lidé. I za pět minut se může něco změnit," nastínil ministr zahraničí Cyril Svoboda, který znovu opakuje, že Česko se požadavku na víc peněz od EU nevzdá. Kvůli tomu, na kolika různých úrovních se paralelně jedná, často ani vysocí diplomaté nevědí, jaký je vlastně poslední vývoj a přicházejí se zeptat spřátelených novinářů.

"Slyšeli jste nějaké drama o Polácích - hrozby, že neuzavřou jednání, cokoliv?" ptá se maďarský novinář György. Nikdo neví.

Uprostřed tiskového střediska se vytvořil hlouček kamer - přišel český premiér Vladimír Špidla. Slepě se k němu vrhají nejen čeští, ale i slovenští, polští a další žurnalisté. "Kdo to je?" ptá se anglicky polohlasně rudovlasá novinářka. "Český premiér," odpovídá jí někdo. Žena kývá a vypíná diktafon - chce informace o Turecku, Česko ji nezajímá. Pak rychle odchází, neboť o několik metrů dál se vytváří další hlouček - komisař pro regiony Michel Barnier obklopený kamerami a mikrofony něco říká.

Mluví tiše, novináři, kteří nestojí těsně u něj, nic neslyší a po chvíli souboj vzdávají. "Slyšel jsem, že druhé kolo jednání skončilo bez výsledku a bude třetí," přitočí se polský rozhlasový moderátor ke skupince kolegů. Nikdo neví, kdy jednání skončí. Dánské předsednictví by chtělo mít výsledek - deset zemí s uzavřenými vyjednávání zhruba v sedm hodin večer. Korunovat by jej měla slavnostní večeře u královny v zámku Christianborg. Jen málo novinářů je ale tak optimistických, mluví se o sobotním ránu, i neděli. Všichni žurnalisté mají ostatně hotelové rezervace do neděle nebo pondělka. "Možná v pátek nebudeme vůbec spát," obává se jeden z žurnalistů. "Viděl jsem lidi, kteří si sem nesli matrace," dodává druhý. Větší jistotu nemají ani diplomaté: "Jak to mám vědět? Nevěštím," odpověděl Svoboda na otázku, kdy myslí, že jednání skončí.

Česko a Slovensko ruší ochranná opatření ve vzájemném obchodu

Česká republika a Slovensko od příštího roku zruší všechna stávající omezení ve vzájemném obchodu. Specifická pravidla v obchodu s cukrem zůstanou v platnosti.

Dohodl se na tom během pátečního pravidelného zasedání Rady celní unie (RCU) v Bratislavě český ministr průmyslu a obchodu Jiří Rusnok se slovenským protějškem, ministrem hospodářství Robertem Nemcsicsem.

Reaktor druhého bloku Temelína znovu nastartují příští týden

Pracovníci Jaderné elektrárny Temelín již úspěšně provedli tlakové zkoušky jaderné i nejaderné části druhého bloku a začátkem příštího týdne zřejmě nastartují opět reaktor. Řekl to v pátek mluvčí elektrárny Milan Nebesář. Reaktor je odstaven kvůli potížím turbogenerátoru a zkoušky energetického spouštění jsou od konce srpna zastaveny.

Nebesář uvedl, že personál bloku nyní nastavuje technologické systémy a připravuje zařízení na zvýšení teploty vody v jaderném okruhu. "Předpokládáme, že přerušené zkoušky energetického spouštění budou pokračovat začátkem příštího týdne," dodal. Druhý blok měl potíže v nejaderném okruhu, kde bylo nutné už dvakrát vyměnit rotor generátoru.

Reaktor byl odstaven od konce srpna a povolení k pokračování energetického spouštění dostal Temelín od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost 5. listopadu. Technici však nebyli spokojeni s vyvážením turbogenerátoru, takže jeho část znovu demontovali. V současnosti nevyrábí elektřinu ani první temelínský blok, který je odstaven od začátku prosince. Mimo provoz bude až do začátku příštího roku a celý leden bude pracovat na plný výkon. V únoru začne dvouměsíční odstávka s výměnou čtvrtiny paliva v reaktoru.

MF chce vydat dluhopisy na krytí příštího schodku již v roce 2003

Ministerstvo financí nevylučuje, že dluhopisy určené na krytí schodku státního rozpočtu roku 2003 bude vydávat již v příštím roce. Na pondělní jednání vlády proto připravilo návrh zákona o státním dluhopisovém programu na úhradu rozpočtovaného schodku státního rozpočtu České republiky na rok 2003. Doposud stát vydával dluhopisy zpětně.

Zákon především projednává technické otázky a vychází ze zákona o státním rozpočtu na rok 2003. "Návrh nemohl být součástí zákona o státním rozpočtu, protože jeho schvalovací proces je zjednodušen," uvedl pro v pátek mluvčí ministerstva Jaroslav Dědič.

"Navrhovaný dluhopisový program umožní ministerstvu financí vydat na rozpočtovaný schodek roku 2003 státní dluhopisy, které budou mít dobu splatnosti delší než 1 rok, již v průběhu roku 2003," dodal.

Ministerstvo již dříve oznámilo, že na úhradu schodku příštího státního rozpočtu vydá dluhopisy ve výši 106,5 miliardy korun. Zbývající část předpokládaného deficitu zřejmě uhradí dlouhodobě úhrady a finance na účtech státních finančních aktiv. Státní dluh se na konci roku 2003 vydáním těchto dluhopisů zvýší na 514,9 miliardy korun z letošních 405,6 miliardy.

Státní rozpočet na rok 2003 navrhuje rekordní schodek 111,3 miliardy korun při příjmech 684,062 miliardy a výdajích 795,362 miliardy korun. Závěrečné čtení rozpočtu je plánováno na příští týden.

Ambrozkův úřad bude používat ekologicky šetrné výrobky

Všichni zaměstnanci ministerstva životního prostředí budou muset od pondělí používat výhradně recyklovaný papír. Pro služební potřeby budou muset také dávat přednost ekologicky šetrným výrobkům a pro pohoštění při pracovních jednáních budou nakupovat pouze nápoje ve vratných obalech. Rozhodl o tom ministr životního prostředí Libor Ambrozek (KDU-ČSL), který to v pátek řekl na tiskové konferenci.

Po České inspekci životního prostředí je Ambrozkův úřad druhým orgánem státní správy, který začal důsledně uplatňovat šetrnější chování k životnímu prostředí. Podobné úsilí vyvíjel už Ambrozkův předchůdce ve funkci Miloš Kužvart (ČSSD). Přiznal však, že výměna starých postupů a technologií se ukázala být příliš drahá.

"Není možné jenom o ochraně životního prostředí mluvit a přijímat zákony, ale resort životního prostředí by měl jít příkladem," vysvětlil Ambrozek svá rozhodnutí. Ministerstvo následuje příkladu kolegů z Nizozemska, Německa a Rakouska. Ministr doufá, že podobně jako jeho úřad by se mohly zachovat i další resorty. "Oslovíme nejen ministerstva, ale i ostatní orgány státní a veřejné správy. Myslím si, že tato aktivita může najít odraz i v řadě měst," dodal ministr.

Dosud se na ministerstvu používal recyklovaný papír jen částečně. Byly z něj vyrobeny veškeré dopisní obálky a část kancelářského papíru. Výhradně na recyklovaný papír se nyní budou tisknout také vizitky zaměstnanců. Podle ředitele úřadu ministerstva Miroslava Jandury může ministerstvo používáním recyklovaného papíru velikosti A4 ušetřit až půl miliónu korun ročně.

Ekologické chování na ministerstvu ale může narazit na některá úskalí. Například používání recyklovaného papíru závisí na typech používaných kopírovacích strojů. Exministr Kužvart již dříve upozornil na to, že kopírovací stroje, které ministerstvo vlastní, se pro recyklovaný papír nehodily a jejich časté čištění bylo velmi drahé.

Ambrozek v pátek uvedl, že ministerstvo chce po několika měsících výsledky šetrného provozu vyhodnotit. Chce se zabývat případně i dalšími návrhy, jež se týkají třeba lepšího třídění odpadů nebo zateplení budovy. Ministrův tajemník Daniel Vondrouš doplnil, že zprávu se všemi výsledky a zkušenostmi ministerstvo nabídne k využití ostatním resortům a institucím.

Buzková ocenila studenty, kteří uspěli v mezinárodních soutěžích

Čtyři desítky studentů, kteří reprezentovali republiku na mezinárodních vědomostních olympiádách a soutěžích, v pátek přijala a ocenila ministryně školství Petra Buzková. "Ráda slyším o úspěších českých studentů na mezinárodních soutěžích. Je to důkaz toho, že české školství je i přes potíže schopno podchytit talenty a pomoci jim," uvedla.

Student prvního ročníku matematicko-fyzikální fakulty v Praze Josef Cibulka získal na mezinárodní olympiádě v informatice zlatou medaili. Na tuto školu ho nasměrovala láska k počítačům a jeho schopnosti v programování. Prozradil, že se na základní škole věnoval zejména matematice, později ho však okouzlily počítače a začal se jim věnovat.

Alexandr Kazda z Gymnázia Nad Alejí v Praze 6 absolvoval mezinárodní fyzikální olympiádu, kde získal čestné uznání. Soutěže se zúčastnilo téměř 300 studentů a on skončil zhruba v polovině. "Nebyl to žádný skvělý úspěch. Ale chci se zúčastnit i dalšího ročníku, protože mám rád fyziku a myslím si, že je dobré si takovou soutěž vyzkoušet," řekl v pátek. Zatím neví, jestli se bude věnovat matematice nebo fyzice, ale zřejmě zkusí štěstí na matematicko-fyzikální fakultě.

Letos se čeští žáci a studenti zúčastnili deseti mezinárodních soutěží, například olympiád v chemii, biologii, informatice, matematice a dalších oblastech. Česká reprezentace se může pochlubit zlatou medailí z mezinárodní olympiády v informatice, stříbrnou z biologické, matematické olympiády a také z olympiády ekologických projektů.

Akcionáři České rafinérské se shodli na cenách dodávek do dubna

Akcionáři České rafinérské, společnost Unipetrol a seskupení zahraničních firem IOC, se v pátek dohodli na prodloužení dodávek surovin Chemopetrolu, dceři Unipetrolu, do konce dubna 2003. Do 1. května 2003 by měl být ukončen přechod České rafinérské na tzv. přepracovací rafinérii. Podmínkou je ale souhlas antimonopolního úřadu. Vyplývá to z informací, na kterých se shodli akcionáři na mimořádné valné hromadě firmy. Sdělil to mluvčí ČeR Jaroslav Růžek.

Smlouvy o přeměně firmy by měly strany podepsat do konce ledna, ale ještě podléhají schválení mateřskými společnostmi akcionářů nebo valnou hromadou. K odvolání generálního ředitele ČeR Ivana Ottise, o kterém se spekulovalo, na hromadě nedošlo. Jeho odchod ale již akcionáři připravují.

ČSÚ: Nejvíce je rodin s dvěma dětmi, ale ty s jedním je dohánějí

Nejčetnější sice byly i v posledním desetiletí úplné rodiny se dvěma dětmi, dohánějí je ale rodiny jen s jedním dítětem. Do dvou let by je mohly předstihnout, pokud se nebude rodit víc dětí. Vyplývá to z výsledků loňského sčítání lidu, bytů a domů, které v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). S nízkou porodností souvisí i počet rodin s malými dětmi, který se proti předešlému sčítání v roce 1991 snížil o 305.000.

Úplných rodin se dvěma malými dětmi bylo loni přes 516.000, o 154.500 méně než před jedenácti lety. Počet rodin s jedním dítětem se také snížil, ale jen z 565.500 na 473.700. Zvýšil se naopak počet rodin s dospělými dětmi, a to o 125.800 na 1,24 miliónu.

"Největší česká rodina - není to přesné - největší rodina žijící v České republice má 19 lidí. Nebyl překonán rekord sčítání z roku 1991. Bylo to asi 28 lidí," řekla v pátek novinářům vedoucí sčítání Jiřina Růžková. Více než deset členů mělo podle ní 325 rodin.

Celkem bylo úplných rodin sečteno přes 2,33 miliónu, o téměř 180.000 méně než v roce 1991. Jednoznačně největší vliv na to mělo snížení počtu uzavíraných manželství, uvedla Růžková. Ještě před rokem 1990 se ročně uzavíralo až 90.000 sňatků, v roce 2001 se jejich počet o 40.000 snížil. "Tak ohromný zlom jsme nikdy nezaznamenali," podotkla Růžková.

Připomněla, že se v posledním desetiletí do vdavek neženou hlavně ženy ve věku od 20 do 24 let. Navzdory očekávání demografů tyto ženy sňatek neuzavírají ani v pozdějším věku. Vysokoškoláci si nejčastěji berou za manželky ženy se stejným stupněm vzdělání, ale vysokoškolačky se nejčastěji vdávají za středoškoláky. "Je to asi tak, že když vysokoškolačky se chtějí vdávat, tak ti vysokoškoláci jsou už dávno ženatí," míní Růžková.

Takzvaně bez papírů žilo jako druh a družka loni v Česku podle sčítání 125.000 rodin, o jedenáct let dříve to bylo necelých 85.000 rodin. Rodin, kde byl jeden nebo oba rodiče nezaměstnaní, bylo téměř 177.000. Ve více než čtvrtině úplných rodin byl jeden z rodičů nepracující důchodce.

Televize čekají o Vánocích opět rekordní sledovanost

Celoplošné televize očekávají letos o Vánocích opět rekordní sledovanost. Ve vánočním období totiž tráví lidé s televizí výrazně delší dobu než v jiných dnech roku. Každý dospělý člověk loni trávil sledováním televize každý den mezi 24. a 31. prosincem pět hodin a 29 minut, což je o hodinu a půl více než je celoroční průměr, sdělil Štěpán Wolde ze společnosti Arbomedia, která prodává reklamní čas České televize.

Největší nárůst času stráveného před televizí zaznamenala loni skupina tzv. přednostů domácností, tedy lidí, kteří rozhodují o významných nákupech a investicích rodin a kteří jsou podle Woldeho velmi těžko zasažitelným cílem inzerentů. Přednostové domácností tráví o Vánocích denně u obrazovek o hodinu a 57 minut více než po zbytek roku.

Z externích faktorů má výrazný vliv na sledovanost počasí. Pokud tedy bude pokračovat současné mrazivé počasí bez sněhu, které lidi neláká k vycházkách a výletům, lze čekat také o Vánocích růst sledovanosti televizí. Podle mluvčího Novy Petra Kostky sice Vánoce bez sněhu mohou přilákat další diváky, programová nabídka televize je však bohatá a diváků tedy bude hodně v každém případě. Jejich eventuální nárůst kvůli počasí nebude tedy z pohledu celkového počtu pravidelných diváků významný, dodal Kostka.

Vánoce jsou podle Woldeho velmi specifickým obdobím v prodeji reklamního času. V období Vánoc a konce roku se totiž objevuje méně inzerce a od jiných zadavatelů než v říjnu, listopadu a v první půlce prosince, kdy se inzerenti v očekávání předvánočních nákupů předhánějí. Přesto zadavatelé reklamy o Vánocích nespí, mezi sledovanými pořady si však vybírají. Zájem o populární vánoční pohádky, klasické filmy a zábavné pořady je citelný, ale tak masový příliv reklamy jako v předvánočním období diváci nezažijí, sdělil Wolde.

Jde přitom podle něj o standardní chování zadavatelů reklamy v tomto období roku, které inzerenti využívají spíše k imagovým kampaním, než k prezentaci konkrétních produktů. V letošním roce navíc tento trend posílil i celkový meziroční pokles aktivity největších zadavatelů, který přinesl konec roku. Na druhé straně se otevřel prostor pro menší inzerenty.

Základní úroveň příjmů z reklamy zůstane podle Woldeho zachována i ve vánočním období, a to přes pokles aktivity velkých zadavatelů.

Krátce o počasí:

V sobotu - zataženo, místy mrznoucí mlhy a ojediněle slabé sněžení, hlavně na jihozápadě Čech. Nejvyšší denní -5 až -1 stupeň, na Šumavě a v Krušných horách kolem -1. Foukat bude mírný východní až severovýchodní vítr.

13-12-2002