Denní souhrn zpráv Zprávy Radia Praha

11-12-2002

ČR by podle EU měla prohlubovat decentralizaci státu

Česká republika by měla pokračovat v decentralizaci státní správy. Shodli se na tom odborníci Evropské unie, kteří se v Praze zúčastnili slavnostního zahájení projektu Phare 2001. Projekt zaměřený na podporu reformy veřejné správy, který počítá s rozpočtem 40,3 miliónu korun, potrvá do konce příštího roku. Kromě Česka se do něj zapojí také Francie a Španělsko. Finanční pomoc je určena ministerstvu vnitra, respektive jeho odboru pro reformu veřejné správy. Cílem je vytvořit podmínky pro efektivní činnost samosprávných územních celků. Experti se budou snažit zmapovat chod veřejné správy a doporučí, jak ho vylepšit. Projekt je rozdělen do tří základních oblastí. Zabývat se bude legislativou, kontrolou mechanismů a komunikační strategií. "Stát by se měl co nejvíc přiblížit občanovi," zdůraznil na středeční tiskové konferenci vedoucí delegace Evropské komise Ramiro Cibrian. Je podle něj důležité, že Česká republika úspěšně uzavírá jednání s unií. Skutečnost, že Česko dostane ze společné evropské pokladny ze všech nově přijatých zemí nejméně peněz, považuje za spravedlivou.

Pavel Telička k financím od EU: Je nutné hledět i na specifika země

Hlavní český vyjednavač s EU Pavel Telička považuje za zavádějící a předčasné hovořit o penězích, které dostane Česko od unie na hlavu. V těchto propočtech zatím ČR vychází z kandidátských zemí nejhůře s asi 70 euro na osobu, což rozhořčilo některé české poslance a senátory. Telička toto číslo nezpochybnil, ale zároveň zdůraznil, že finální rozhodnutí o financích padne až na nadcházejícím summitu v Kodani. "Přepočítávat na hlavu můžeme všechno. Ovšem víte dobře, že můžeme potom hovořit o specifikách země - jestli někdo má či nemá schengenskou hranici, jestli někdo má či nemá jadernou elektrárnu, která má být utlumena," uvedl Telička. Míní, že příjmy i odvody peněz nelze přesně stanovit, lze je jen odhadnout - na rozdíl od kompenzací, které jsou nyní ve výši 564 miliónů euro pro ČR nejvyšší z kandidátských zemí. I tak ale bude ČR v Kodani usilovat o jejich zvýšení. Telička podotkl, že při jednání o finančních otázkách s EU je ČR zhruba v polovině a má jasné limity, pod něž nehodlá na nadcházejícím kodaňském summitu jít. Uvedl, že Praha bude usilovat právě o navýšení kompenzací od EU, které budou jako jediné obsaženy ve smlouvě o přistoupení, i navýšení přímých plateb pro zemědělce.

Senátory zřejmě uspokojilo vysvětlení Teličky k vyjednávání s EU

Senátory z výboru pro evropskou integraci ve středu zřejmě uspokojilo vysvětlení hlavního českého vyjednavače Pavla Teličky, který je na neveřejném jednání informoval o dosud dohodnutých podmínkách vstupu Česka do EU. Některé zákonodárce už v úterý popudilo, že Brusel chce Praze dávat méně peněz v přepočtu na jednoho obyvatele než jiným kandidátským zemím. "Na základě informací, které jsme obdrželi, bych nehodnotil výsledky našeho vyjednávacího týmu až takto příkře," řekl ČTK po jednání předseda výboru Jiří Skalický. Podotkl, že definitivní výsledek vyjednávání padne až na kodaňském summitu EU, který bude ve čtvrtek a v pátek. Sice se pravděpodobně nepodaří zvýšit přímé platby do zemědělství, klíčovou otázkou budou kompenzační platby, míní Skalický. "Lze očekávat přinejmenším získání práva na dorovnávání přímých plateb našim zemědělcům v příštích letech," uvedl senátor.

EU: Připravení kandidáti nebudou muset čekat na nepřipravené

Na nadcházejícím summitu Evropské unie nebude žádný kandidát moci zablokovat vstup ostatních zájemců o členství v EU; připravení kandidáti na vstup nebudou muset čekat na ty nepřipravené, varovalo ve středu dánské předsednictví EU vzpurné kandidáty. "Jsme odhodlaní dosáhnout dohody s co nejvíce kandidátskými státy a doufáme, že to bude s deseti. Ti, kteří jsou připraveni (k uzavření přístupových rozhovorů), přitom nebudou muset čekat na ty, kteří připraveni nejsou," citovala agentura AFP nejmenovaného dánské představitele. Agentura poznamenala, že největší kandidátský stát Polsko dosud odmítá přistoupit na podmínky navržené unií pro přijetí Varšavy do EU od roku 2004. Země, jejíž ekonomika je hodně závislá na zemědělství, požaduje vyšší zemědělské dotace. Chce o tom jednat tento týden na summitu v Kodani, a to přes varování Dánska. Dánský ministr zahraničí Per Stig Moeller v úterý upozornil, že podobný postup je riskantní. "Když se snažíte vyhrát všechny karty současně, riskujete, že je všechny ztratíte," řekl.

EU vyjádřila na podzim připravenost přizvat na summitu ke členství Polsko, ČR, Slovensko, Maďarsko, Slovinsko, Kypr, Maltu, Litvu, Lotyšsko a Estonsko. Některé státy včetně ČR vyjádřily odhodlání požadovat do poslední chvíle lepší finanční podmínky pro svůj vstup, především v zemědělské oblasti.

Zemědělci zablokují ve čtvrtek čtyři hraniční přechody

Zemědělci, kterým se nelíbí dojednané podmínky vstupu České republiky do Evropské unie, zablokují ve čtvrtek dopoledne na dvě hodiny kamiónovou dopravu na několika hraničních přechodech. Rozhodlo o tom představenstvo a krizový štáb Agrární komory. "Hraniční přechody zatarasíme zemědělskou technikou," řekl ČTK tajemník Agrární komory Jan Záhorka. Zemědělci chtějí zablokovat kamiónovou dopravu na hraničních přechodech Mikulov, Rozvadov, Dolní Dvořiště a Jiříkov ve směru do České republiky. Blokáda hraničních přechodů bude od 10 do 12 hodin a je naplánována na stejný den, kdy bude v dánské Kodani zahájen dvoudenní summit EU. Na něm má být slavnostně ukončeno vyjednávání s deseti budoucími členy EU. Od summitu se očekává, že rozhodne o vstupu kandidátských zemí do EU v květnu 2004.

Prezident Agrární komory Václav Hlaváček ČTK řekl, že zemědělci chtějí blokádou přechodů přinutit politiky, aby se více zabývali problémy českého zemědělství. "Nic jiného nám nezbývá. Upozorňujeme na problémy, které se netýkají pouze zoufalých zemědělců, ale ve svém důsledku celé společnosti," uvedl Hlaváček. Neobává se, že protestní blokáda pošramotí obraz zemědělců u veřejnosti. "Budeme blokovat pouze kamiónovou dopravu," řekl. Dodal, že pokud výsledek nadcházejícího summitu EU bude pro české zemědělce nepříznivý, zváží Agrární komora další protestní akce.

Česká republika de facto ukončila v noci na úterý jednání s EU o bilaterálních zemědělských otázkách včetně výrobních kvót. Otevřen zůstal v podstatě jen požadavek na zvýšení přímých zemědělských podpor v prvních letech po vstupu, který v pondělí večer formálně oživili všichni vyjednávači visegrádské "čtyřky". Kvůli podmínkám vstupu do EU se v Praze během podzimu konaly již tři zemědělské demonstrace. Česko podle ministra zemědělství Jaroslava Palase v jednání o zemědělských kvótách neprosadilo dva ze svých konečných požadavků. Jde o limit pro krávy bez tržní produkce mléka a vývozní kvótu pro cukr, kde zůstalo 13.000 tun místo žádaných 60.000 tun.

Odboráři Škody Auto zcela odmítli mzdové návrhy firmy

Odboráři svazu Kovo v automobilce Škoda Auto zcela odmítli návrhy firmy ohledně růstu mezd zaměstnanců pro příští rok. Dále trvají na zvýšení mzdových tarifů o 17 procent, zatímco firma navrhuje prodloužit platnost nynějších dohod a teprve od pololetí zvýšit mzdy o tři procenta. Rozhodla o tom ve středu podniková rada odborů, řekl ČTK odborářský mluvčí Jaromír Cvrček. Odboráři tak poprvé oficiálně reagovali na návrhy, jež firma předložila při úterním 5. kole kolektivního vyjednávání. Poprvé se při této příležitosti začalo jednat o otázce mezd. Firma navrhla prodloužit o půl roku platnost kolektivní smlouvy, která by měla skončit 31. prosince 2002. Místo okamžitého zvýšení mzdových tarifů firma navrhuje kompenzace každému zaměstnanci 2500 korun, což odpovídá nárůstu měsíční mzdy o 2,1 procenta. Novou kolektivní smlouvu chce firma uzavřít od 1. července 2003 s ročním nárůstem výdělků o tři procenta. Další kolektivní smlouva by se pak měla uzavřít od 1. července 2004 a zaručovat nárůst mezd o 3,2 procenta. Firma také nabídla zvýšení příspěvku na penzijní připojištění zaměstnanců, zvýšení částky na bytové půjčky i zlepšení podmínek pro koupi automobilu zaměstnanci. Podle Cvrčka ale odboráři tyto návrhy odmítli. "Podniková rada je považuje za neadekvátní dosud vynaložené práci," řekl.

Novela zákona o myslivosti uspěla, znovu ale rozdělila sněmovnu

Poslanecká sněmovna schválila novelu mysliveckého zákona. Její odpůrci tvrdí, že pokračuje v omezování práv vlastníků a potenciálně ohrožuje majetkové zájmy obcí. Jeden z autorů předlohy Ladislav Skopal naopak prohlásil, že novela zjednoduší administrativu při zakládání honebních společenstev a zlevní jejich práci. "Je to vítězství myslivecké lobby," soudí však poslanec Miloslav Kučera. Novela podle něj mimo jiné bere majitelům přednostní právo krmit a střílet zvěř na vlastním pozemku. Občanští demokraté, většina unionistů a někteří lidovci byli proti této legislativní úpravě. Hlavně sociální demokraté a komunisté je ale přehlasovali. Předloha nyní putuje do Senátu. Kučera zcela nevyloučil, že pokud do konce projednávání v parlamentu nedozná změn, obrátí se kvůli ní na Ústavní soud. Zákon o myslivosti bývá ve sněmovně již tradičně předmětem tvrdých sporů, podobně tomu bylo i koncem loňského roku.

Sněmovna zvolila Otakara Schlossbergera finančním arbitrem

Poslanecká sněmovna ve druhém kole voleb zvolila finančním arbitrem Otakara Schlossbergera. Nepodařilo se jí ale zvolit zástupce arbitra. Schlossberger, který je dlouholetým expertem na platební styk, pracuje nyní v Raiffeisenbank. Dříve tuto práci dělal v Komerční bance a České spořitelně. Úřadu by se měl ujmout od 1. ledna 2003.

Arbitr, jehož úřad sněmovna zřídila v květnu, má řešit mimosoudní spory při platebním styku. Finanční arbitr by měl proti soudnímu procesu spor vyřešit daleko rychleji. Měl by přitom rozhodovat spory do částky 50.000 eur (zhruba 1,5 miliónu korun). Arbitrovu činnost bude zajišťovat centrální banka.

Václav Havel volal minitsru Grossovi kvůli obvinění z ovlivňování milostí

Spor se zřejmě rozhořel mezi prezidentem Václavem Havlem a ministrem vnitra Stanislavem Grossem. Ten totiž v úterý hovořil o tom, že policie prošetřuje podezření, podle něhož Václav Havel uděluje milosti na základě zkreslených podkladů. Prezident Havel ve středu kvůli tomu Grossovi telefonoval a žádal po něm vysvětlení. "Prezident v telefonátu vyjádřil svůj podiv nad tím, že ho ministr vnitra neinformoval o podezření, že jsou některé podklady pro udělování milostí záměrně zkreslovány," řekl ČTK mluvčí Havlovy kanceláře Martin Krafl. Ministr podle něj v telefonátu Havlovi přislíbil, že mu příslušné informace urychleně dodá.

HDP ve 3.čtvrtletí vzrostl o 1,5 pct, nejméně za poslední 3 roky

Růst české ekonomiky opět zpomalil. Ve třetím čtvrtletí se hrubý domácí produkt meziročně reálně zvýšil o 1,5 procenta ve stálých cenách, což je nejslabší výsledek za poslední tři roky. Tempo hospodářského růstu je pomalejší než revidovaných 1,9 procenta za předchozí čtvrtletí a 3,3 procenta za loňské třetí čtvrtletí. Proti druhému čtvrtletí se HDP zvýšil o 0,3 procenta. Oznámil to Český statistický úřad. Podle něj byl vývoj ve třetím čtvrtletí částečně způsoben povodněmi. Ty negativně ovlivnily přímo výrobu a následně cestovní ruch a pojišťovnictví. Ani ekonomická situace v zemích hlavních obchodních partnerů zatím podle statistiků nejevila výraznější známky oživení. Silná koruna navíc nadále podporovala růst dovozu a naopak komplikovala situaci podnikům orientovaným na vývoz. Analytici předpokládali zvolnění tempa růstu ekonomiky ve třetím čtvrtletí v průměru na 1,1 procenta.

ČSÚ: Průmyslová výroba v říjnu stoupla meziročně o 3,5 procenta

Výroba průmyslových podniků se v říjnu meziročně zvýšila o 3,5 procenta. Po očištění od vlivu pracovních dnů vzrostla o 5,5 procenta. Vyplývá to z předběžných údajů, které zveřejnil Český statistický úřad. Průmyslová výroba tak navázala na pozitivní vývoj v září, kdy posílila o 9,2 procenta. V srpnu se přitom výroba kvůli povodním meziročně snížila o 2,8 procenta. Za leden až říjen letošního roku se průmyslová výroba zvýšila meziročně o 4,7 procenta a po očištění od vlivu počtu pracovních dnů o 4,9 procenta. Tržby z průmyslové činnosti ve stálých cenách se v říjnu zvedly o 3,4 procenta a po očištění od vlivu počtu pracovních dnů o 5,5 procenta. Průmyslovou výrobu v říjnu povzbudil zejména růst produkce elektrických a optických přístrojů. O výrazných 22,6 procenta se zvedla i produkce v gumárenském a plastikářském průmyslu. Výroba stoupla také v dobývání ostatních nerostných surovin, průmyslu skla, keramiky a porcelánu a potravinářském a tabákovém průmyslu. Výrazný pokles naopak nastal v kožedělném průmyslu. Ten si proti říjnu 2001 pohoršil o 42 procent.

ÚOHS dal SCP pokutu 300.000 Kč za zneužití dominantního postavení

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uložil Středisku cenných papírů (SCP) za zneužití dominantního postavení pokutu 300.000 korun. Přestupek spočíval ve zpoplatnění některých služeb pouze jednomu až dvěma promile klientů ze zhruba tří miliónů majitelů cenných papírů, zapsaných v SCP. ČTK to řekl předseda ÚOHS Josef Bednář. Ukončení dlouhého správního řízení umožnilo podle něj nedávné stažení rozkladu ze strany SCP. Nejpozději do tří měsíců musí SCP úřadu předložit novou, nediskriminační konstrukci ceníku za své služby.

ÚOHS povolil spojení ČEZ a distribučních firem s třemi podmínkami

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže povolil spojení elektrárenské společnosti ČEZ a regionálních distribučních firem. "Úřad povolil spojení těchto subjektů a zároveň uložil tři strukturální podmínky," řekl ČTK bez dalších podrobností předseda úřadu Josef Bednář. Podle tiskové zprávy ÚOHS povolil spojení ČEZ s pěti distributory, a to Středočeskou energetickou, Východočeskou energetikou, Severočeskou, Západočeskou a Severomoravskou energetikou. Rozhodnutí není pravomocné a ve lhůtě patnácti dnů lze proti němu podat rozklad. ÚOHS šetřil propojování elektroenergetiky ve třech správních řízeních. Zabýval se i spojením České energetické přenosové soustavy s dceřinou společností Fondu národního majetku Osinek a poskytnutím veřejné podpory. O výsledcích těchto řízení však šéf antimonopolního úřadu neinformoval.

ČEZ se nelíbí vyjmutí tří distributorů a poukazuje na plynárny

Společnosti ČEZ se nelíbí verdikt antimonopolního úřadu, který rozhodl spojit ČEZ s pěti distribučními firmami, ale ponechat mimo vlastnictví ČEZ minoritní podíly ve třech zbylých rozvodných firmách. Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž v tiskovém sdělení pro ČTK poukázal na plynárenství, kde úřad souhlasil s vytvořením monopolu. Úřad totiž podle Kříže propojil osm distribučních plynárenských firem s Transgas a tím rozhodl o vytvoření monopolu v oblasti dodávky, přenosu, distribuce a obchodu, a to na celém území ČR. "Těžko vysvětlit, jaký vidí úřad rozdíl mezi plynem a elektroenergetikou," uvedl Kříž. S textem rozhodnutí nebyl ČEZ navzdory informacím šéfa ÚOHS předem seznámen.

Arnika: Většina spaloven produkuje víc dioxinů, než činí limit

Pouze sedm zhruba z šesti desítek českých spaloven splňuje podle loňských dat limit pro vypouštění rakovinotvorných dioxinů, který bude platit od 1. ledna. Zařízení, která limit nemohou splnit, mají šanci vyhnout se sankcím, když předloží plán, jak této hodnoty dosáhnout do dvou let. Většina z nich však plán dosud nezveřejnila. "Tyto spalovny by tak měly podle zákona být od 1. ledna zavřeny," řekl Jindřich Petrlík z ekologického sdružení Arnika. Problém se týká například spaloven komunálního odpadu v Praze, Liberci a Brně a řady spaloven nebezpečného odpadu v nemocnicích. Petrlík nevěří, že státní orgány tyto spalovny opravdu zavřou. Plány firem měly zveřejnit krajské úřady, učinily tak pouze čtyři. Protože na připomínkování má veřejnost přesně třicet dní, do konce roku nebudou moci kraje, které na svou povinnost vyplývající z nového zákona o ovzduší zapomněly, plány schválit. "Hodně bude další postup záviset na České inspekci životního prostředí, ta může spalovnám nesplňujícím podmínky zakázat provoz," míní Petrlík. Ředitelka inspekce Eva Tylová ČTK řekla, že její úřad se bude podnětem zabývat. "Záleží na právním výkladu," uvedla s tím, že v případě nesplnění limitů hrozí spalovnám pokuty.

Johannes Kinský na honu při nabíjení postřelil honce

Jedenašedesátiletého honce postřelil při honu v lesích Jana Parishe na Orlickoústecku Rakušan Johannes Kinský. Výstřel z brokovnice vyšel ve chvíli, kdy osmatřicetiletý šlechtic nabíjel vypůjčenou zbraň. Tři broky zasáhly honce stojícího asi 30 metrů od něj do pravé ruky. Kinský není držitelem platného zbrojního průkazu. Podle informací, které získala ČTK od policistů, Kinský možná porušil zákon o zbrani a střelivu. "Zranění honce je kvalifikováno jako lehké, broky uvázly pod kůží. Muž byl okamžitě po ošetření propuštěn z péče lékařů," řekla ČTK mluvčí orlickoústecké policie Eva Sichrová. "Ucítil jsem jen štípnutí. Kolegové mě pak odvezli do nemocnice. Ten výstřel padl nečekaně a rychle, že ani nevím, jak se to seběhlo," popsal událost zraněný muž.

Kinského pozval na hon potomek starého anglického šlechtického rodu Jan Parish, který vlastní rozsáhlé panství v okolí Žamberka. Pozemky včetně místního zámku získal v restituci. Rodina Parishů udržuje čilé kontakty s potomky dalších šlechtických rodů, mimo jiné i s Kinskými. Brokovnici zapůjčil Kinskému právě hostitel.

Skauti budou zjišťovat, co vědí mladí cizinci o České republice

Je světově nejproslulejší Čech prezident Václav Havel, spisovatel Franz Kafka, hudební skladatel Antonín Dvořák, atlet Emil Zátopek, nebo někdo jiný? Na tuto a další otázky o České republice má odpovědět ojedinělý průzkum, který na blížícím se světovém jamboree v Thajsku provedou čeští skauti. Setkání se na přelomu roku zúčastní na 30.000 mladých lidí z více než 150 zemí. "Často se mluví o našich světově známých osobnostech. Rozhodli jsme se proto využít jedinečné příležitosti, kdy se na jednom místě sejdou zástupci opravdu z celého světa, a porovnat náš pohled s jejich znalostmi. Chceme se zeptat i zástupců tak exotických zemí, jako je Samoa, Tonga, Tuvalu, Burkina Faso či Mauricius," informoval ČTK zahraniční zpravodaj Junáka Pavel Trantina.

V Thajsku budou dospělí skauti rozdávat účastníkům jamboree starším 16 let dotazníky o České republice v angličtině, španělštině a francouzštině. Svůj názor na světově nejznámějšího českého sportovce, spisovatele či historickou památku budou moci vyjádřit i čeští občané na internetové adrese www.skaut.cz/thajsko. České hlasování začne 19. prosince, průběžné výsledky z jamboree budou k dispozici od 30. prosince. "Komplexní vyhodnocení, včetně srovnání našeho pohledu se zahraničním, bude publikováno 10. ledna 2003," uvedl Roman Šantora z ústředí Junáka.

Dvacáté skautské jamboree se uskuteční na přelomu roku u přímořské pláže Sattahip. Českou republiku bude reprezentovat přes šedesát účastníků.

Ze sportu:

Úterní derby hokejové extraligy mezi Spartou a Slavií, které se nedohrálo kvůli dýmovnici vhozené na led, bylo kontumováno 5:0 ve prospěch Slavie. Rozhodl o tom ředitel extraligy Stanislav Šulc s tím, že selhala pořadatelská služba. Vedení Sparty bude muset rovněž zaplatit pokutu ve výši 10.000 korun. Zápas 31. kola byl předčasně ukončen v 44. minutě za nerozhodného stavu 2:2. Sparta má možnost se proti verdiktu odvolat do pondělí 16. prosince k valné hromadě Asociace profesionálních klubů, která se sejde v Lánech.

Hokejisté pražské Slavie si upevnili díky kontumační výhře 5:0 v derby na ledě Sparty druhé místo v extraligové tabulce. Na třetí Třinec mají svěřenci Vladimíra Růžičky po 31. kolech náskok sedmi bodů, na vedoucí Pardubice naopak ztrácejí patnáct bodů. Sparta klesla na čtvrté místo.

Český brankář Martin Prusek přispěl šestadvaceti úspěšnými zákroky k tomu, že Ottawa v úterním utkání severoamerické NHL vyhrála na ledě Buffala 4:2. K úspěchu Senátorů pomohl také Slovák Marián Hossa, který vstřelil dva góly. Radek Bonk a Martin Havlát si pak shodně připsali po jedné asistenci. V dresu poražených Sabres se ze své letošní čtvrté trefy radoval Aleš Kotalík.

Obránce New Yorku Islanders Roman Hamrlík si při úterním zápase s Chicagem Blackhawks vykloubil rameno a bude čtyři týdny mimo hru. Český hokejista v utkání, které Islanders na domácím ledě prohráli 2:3, vyrovnával na 1:1, pak však při jednom z obranných zákroků nešikovně upadl na mantinel a kvůli zranění levého ramena zápas nedohrál.

Český běžec na lyžích Martin Koukal skončil šestý ve sprintu Světového poháru v italském Clusone na trati 1500 metrů volnou technikou. Koukal těsně nepostoupil do finále a v závodu o páté místo prohrál ve finiši jen o desetinu sekundy se Švédem Peterem Larssonem.

Basketbalistky Gambrinusu JME Brno prohrály v pátém kole Evropské ligy v domácím prostředí s vedoucím družstvem skupiny A a obhájcem prvenství v soutěži, francouzským týmem USVO Valenciennes, v poměru 69:85. O vítězství francouzských basketbalistek rozhodla dynamičtější a kombinačně rychlejší hra podložená přesnou koncovkou.

V Javorníku padl čtyři roky starý teplotní rekord

Čtyři roky starý teplotní rekord byl ve středu ráno překonán v Javorníku na Jesenicku. Krátce po šesté hodině ranní teplota klesla na minus 16,7 stupně Celsia, zatímco v roce 1998 se pohybovala okolo minus 13,6 stupně Celsia, řekla ČTK Mirka Mrázková z pobočky Českého hydrometeorologického ústavu v Ostravě. Mrazivé počasí posledních dnů se již v několika případech přiblížilo teplotním rekordům. Například ve Světlé Hoře na Bruntálsku bylo naměřeno v úterý minus 19,1 stupně Celsia, přičemž teplotní rekord je o pouhé dvě desetiny vyšší. "Pod vlivem tlakové výše nad Skandinávií k nám proudí studený vzduch od východu," uvedla Mrázková. Mírné oteplení by mohlo přijít koncem tohoto týdne. Mrázková doplnila, že nynější chladné počasí nepatří k extrémním teplotám. Například v lednu 1985 bylo v Ostravě-Porubě naměřeno minus 27,3 stupně Celsia.

Krátce o čtvrtečním počasí v České republice:

Skoro jasno až polojasno, ojediněle mlhy nebo nízká oblačnost z mlh. Teploty minus 6 až minus 2 stupně Celsia.

11-12-2002