Denní souhrn zpráv Zprávy Radia Praha

08-12-2002

Al-Káida údajně hrozí izraelským turistům v Praze, vnitro informaci nepotvrdilo

Turisté z Izraele jsou v Praze v nebezpečí, hrozí jim teroristický útok, který plánuje organizace Al-Káida, napsal v neděli izraelský deník Jediot Achronot a s odvoláním na bezpečnostní zdroj z Jeruzaléma i agentura Reuters. Mluvčí českého ministerstva vnitra Gabriela Bártíková však odpoledne řekla ČTK, že její úřad vše prověřoval a kontaktoval i své partnery v Izraeli, informaci se ale potvrdit nepodařilo. Také izraelská ambasáda v Praze má informace pouze z médií a tak nepřijala žádné kroky. Pokud by izraelským občanům hrozilo v Česku skutečné nebezpečí, velmi pravděpodobně by je před cestou varovalo jejich ministerstvo zahraničí.

O údajných útocích nemá žádné oficiální informace ani česká policie a tak zachovává bezpečnostní opatření na úrovni, která byla přijata po teroristických útocích v New Yorku a Washingtonu loni 11. září. "Okamžitě byl v této souvislosti ověřován zdroj informací přes partnerské složky v zahraničí, včetně kontaktu s izraelskými partnery, kteří tuto informaci nepotvrdili," prohlásila Bártíková. Ani předseda pražské židovské obce Tomáš Jelínek nemá informace, že by podobný útok skutečně hrozil. Podle něj mají podobné fámy ale velmi nepříjemný dopad na turistický ruch ve městě, který už je poškozen letními povodněmi. Zpráva se objevila nedlouho po dvou atentátech na Izraelce v keňské Mombase z 28. listopadu.

Rozpočtovou reformu zřejmě ministři podpoří, výhrady má Škromach

Ministerstvem financí navrhovaná reforma veřejných výdajů a daní zřejmě nalezne podporu převážné většiny členů vlády. Ministři v neděli totiž návrh ministerstva podpořili, výhrady má především ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. ČTK to řeklo několik účastníků vládního semináře v Kolodějích. Podle premiéra Vladimíra Špidly se však o reformě bude ještě dlouho jednat. Ministerstvo financí zřejmě ještě do návrhu reformy zapracuje některé drobné úpravy, které vznikly právě z nedělní diskuse. Podle informací ČTK by se však nemělo jednat o zásadní změny a návrhem se vláda bude zabývat pravděpodobně v pondělí 16. prosince.

Premiér Vladimír Špidla v neděli řekl, že seminář se zabýval "celkovými rozpočtovými rámci". "Sloužil k výměně informací, k ničemu dalšímu," uvedl bez dalších podrobností. O materiálu zpracovaném ministerstvem financí má vláda jednat příští pondělí, Špidla ale prohlásil, že jej nebude schvalovat. "Vláda o tom bude jednat, předpokládám ještě dlouhou diskusi, která bude trvat ještě dlouhé týdny a měsíce," uvedl předseda vlády. Ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha, který měl k návrhu výhrady, se v neděli ČTK nepodařilo zastihnout. Podle úřadujícího předsedy US-DEU Ivana Pilipa je určitě dobře, že podobný návrh vznikl, i když je poněkud "polovičatý". Dosud však nelze říci, nakolik bude politická vůle ho přijmout. Reforma má státu ušetřit desítky miliard korun a vést k poklesu deficitu veřejných rozpočtů z letošních 5,7 procenta HDP na 3,7 procenta HDP v roce 2006.

Vláda se bude zabývat změnami bezpečnostní strategie země

Rozšířením NATO i EU se zlepšuje bezpečnost České republiky v Evropě, na druhou stranu se ale bezpečnostní situace změnila s razantnějšími útoky teroristů a celosvětovým bojem proti nim. Tyto faktory bere v úvahu dokument ke změnám v bezpečnostní strategii republiky, který vládě v pondělí předloží ministr zahraničí Cyril Svoboda. "Nová situace po teroristických akcích a integrační procesy v Evropě vytvářejí i nové prostředí v České republice," řekl ČTK mluvčí ministerstva zahraničí Karel Borůvka. Bezpečnostní strategií, kterou přijala vláda před dvěma roky, se řídí Bezpečnostní rada státu a vycházejí z ní jednotlivá ministerstva. Změny ve strategii berou v úvahu i závěry summitu NATO. Určí také, co by se dělo v krizové situaci, například jak by vypadala obrana země, jak by se nakládalo s pohonnými hmotami či civilními kryty. Materiál má rovněž řešit, co může země nabídnout Severoatlantické alianci. V úvahu připadají například čeští chemici či polní nemocnice a další specializované jednotky.

Kardinál Vlk ke krajanům v New Yorku: Nevyužili jsme svobodu

Český katolický primas, kardinál Miloslav Vlk v rozhovoru s českými krajany v New Yorku připustil, že katolická církev nedokázala využít svobodu, kterou nabídlo období po roce 1989, aby upevnila své řady. Prostor byl tak velký, že "jsme nebyli schopni ho využít," řekl kardinál krajanům, kteří se shromáždili v newyorské čtvrti Astoria v Bohemian Hall, jež slouží jako víceúčelové zařízení pro české krajanské aktivity. Spolu s kardinálem Vlkem přicestovala do New Yorku část dětského pěveckého souboru Bambini di Praga, která ve velkém sále Bohemian Hall zazpívala koledy jako připomínku českých vánoc ve staré vlasti. Vlk daruje v neděli newyorské arcidiecézi repliku Pražského jezulátka, celosvětově uctívané sošky, a bude koncelebrovat mši v katedrále svatého Patricka s místním kardinálem Edwardem Eganem.

V odpovědích na četné dotazy krajanů Vlk uvedl, že po roce 1989 se lidé dali na podnikání a pustili se do dalších aktivit, kterými naplnili svoji svobodu. Církev se před rokem 1989 domnívala, že má hodně skrytých přívrženců, kteří se projeví v době svobody, ale byla to "naivní" představa. "Ono to nenastalo," řekl Vlk s tím, že laici, na něž církev spoléhá, jsou nyní pasivní a tíhu práce nesou kněží. Poslední sčítání sice prokázalo prudký pokles počtu věřících, ale to je podle Vlka klamný závěr, protože při dotazování byla špatně postavena otázka mísící příslušnost k církvi s vírou. Podle Vlka mnoho lidí věří, ale konfesně se "neváže" k církvi, a proto je statistika nezaznamenala. Kardinál dále podotkl, že se přesto každý týden shromažďuje "pod kazatelnami" půl miliónů lidí, čímž se prý nemůže pochlubit leckterá politická strana. Dosluhující pražský primátor Igor Němec, který se večera také zúčastnil, ho upozornil, že mezi oním půl miliónem lidí je hodně straníků. K otázce majetku Vlk řekl, že kdyby někdo chtěl "potrestat" katolickou církev, tak by jí mohl navrátit všechen majetek. Církev by prý neměla prostředky na jeho správu. Zdůraznil, že církev proto nechce všechen majetek nazpět. Dodal, že vláda sice uzavřela smlouvu se Svatým stolcem (Vatikánem), kde je zmínka o záměru řešit majetkové problémy, ale stejná vláda, která smlouvu podepsala, nedokáže v parlamentu prosadit její schválení.

Prezident asi z první volby nevzejde, potom je vše otevřené

Kdo se stane po Václavu Havlovi druhým českým prezidentem, zůstává velkým rébusem pro novináře, politology i samotné politiky. Rozložení sil v parlamentu, který se k volbě hlavy státu sejde poprvé 15. ledna, a dosud známí kandidáti zatím nedávají velkou naději, že by nový prezident vzešel již z první tříkolové volby. Co se stane potom, zůstává v rovině hypotéz a spekulací. Nejednotnost ČSSD i celé vládní koalice nahrává podle politologů zejména kandidátovi ODS Václavu Klausovi. Velkou neznámou je podle nich postoj komunistů. Připouštějí také, že nakonec může dalších pět let obývat Pražský hrad osobnost, která se v dosavadních úvahách ještě vůbec neobjevila. "Bylo by velkým překvapením, kdyby byl prezident zvolen v první volbě. S tím už asi nikdo nemůže vážně počítat. A pak je to absolutně otevřené," řekl v neděli politolog Michal Klíma z Vysoké školy ekonomické. Po první neúspěšné volbě se podle něj mohou politici dohodnout na tom, že prezidenta zvolí přímo občané, nebo začnou jednat o kandidátech pro druhou volbu. Mezi adepty se pak může objevit člověk, jehož jméno zatím není v tuto chvíli ve hře. "Dá se počítat i s naprosto překvapivým vývojem. V tuto chvíli nikdo netuší, jak to všechno dopadne. Málokdy je něco tak s otevřeným koncem jako právě tato volba prezidenta," uvedl Klíma.

Motejlovu kandidaturu na prezidenta podpořili i Jařab a Štampach

Dalšími garanty podpisové akce, která má podpořit kandidaturu ombudsmana Otakara Motejla na prezidentský úřad, se v neděli stali senátor Josef Jařab a teolog Ivan Štampach. Petici v pátek vyhlásila občanská iniciativa vycházející z takzvaného Brandýského fóra, které sdružuje několik nevládních organizací. O nových garantech v neděli informovala mluvčí fóra Hana Holcnerová. Do sobotní noci se podle ní na internetu sešlo přes 880 podpisů. Kromě internetové adresy www.prezidentcr.cz mohou lidé posílat podpisy i na adresu Hana Holcnerová, Ježkova 7, 638 00 Brno. S velkou pravděpodobností se také objeví v ulicí dobrovolníci s podpisovými archy, doplnila. Dosavadními garanty petice byli vedle Holcnerové i filozof Erazim Kohák, senátor Jiří Zlatuška, publicista Petr Uhl, sociolog Rudolf Battěk a politolog Jaroslav Šabata. Petice bude směřovat do obou komor parlamentu. Motejl je podle iniciátorů podpisové akce vhodný kandidát, nejvíce nadstranický a uznávaný i v zahraničí.

Vlčí hlídky střeží v Beskydech před pytláky bezpečí šelem

Bezpečí vlků, rysů a medvědů, kteří žijí v Beskydech, střeží od začátku prosince skupinky speciálně vyškolených dobrovolníků. "Hlavním úkolem takzvaných vlčích hlídek je odradit myslivce od nelegálního lovu chráněných šelem a zároveň vyhledávat nástrahy, které lovci na vzácná zvířata připravují," řekl ČTK Miroslav Kutal z Hnutí DUHA, které projekt hlídek už několik let připravuje. Doplnil, že hlídky mají mít především preventivní účinek. "Jejich viditelná přítomnost může případné pytláky odradit," řekl. Ilegální lov je podle ochránců přírody hlavní překážkou obnovení populací ohrožených šelem, které se v posledních letech vracejí do Beskyd ze Slovenska. "Zvířata jsou stále ohrožena. Důkazem toho je zastřelená rysí samice, kterou před nedávnem našli obyvatelé Krásné na Frýdeckomístecku. Letos už hlídky hned při své první cestě do hor našly jednu nalíčenou past," uvedl ekolog. Podle něj v minulých letech hlídky zničily desítky návnad a pastí.

Bílá, Gott a Lucie opět zlatými v anketě Český slavík

Absolutní vítězka Lucie Bílá a s ní Karel Gott a skupina Lucie se v této sestavě stali již čtvrtý rok po sobě zlatými v anketě Český slavík. Hlasování zjišťuje nejpopulárnější interprety zábavné hudby. Výsledky oznámené v sobotu v přímém přenosu ve Státní opeře Praha nezměnil ani letošní nový způsob hlasování. Poprvé bylo možné poslat hlas jen prostřednictvím SMS - krátké textové zprávy z mobilního telefonu. Anketních hlasů letos přišlo na 70.000, méně než třetina loňského počtu.

Na stříbrné pozici - sám překvapen - se umístil Petr Muk a jako třetí Daniel Hůlka, který v minulých letech těsně soupeřil s Gottem. Za Bílou skončily v oblíbenosti Helena Vondráčková a Iveta Bartošová. Gott, který dostal 19.143 bodů, je od roku 1963 "zlatým" v československé a pak české historii ankety již poosmadvacáté. "Tentokrát jsem to opravdu nečekal," prohlásil - jako vždy - když stál na pódiu a zdůvodnil své obavy novým způsobem hlasování. První místo mezi skupinami obsadila kapela Lucie s 16.109 body. Za ní se umístily skupiny Olympic a Kabát. Titul Objev roku převzala úspěšná dívčí skupina Black Milk, kterou vytvořily dcery zpěváků Karla Černocha, Leška Semelky a Ladislava Kerndla.

Na festivalu zazněla v premiéře filmová hudba od Martinů

Na Festivalu Bohuslava Martinů uvedl v neděli večer komorní orchestr Berg v koncertní premiéře skladatelovu hudbu k filmu Střevíček. Dosud nezvěstnou partituru napsal Martinů před sedmdesáti lety jako doprovod k propagačnímu snímku Baťovy zlínské obuvnické firmy. Nadace Bohuslava Martinů ji letos koupila od londýnského aukčního domu Sotheby's. Film Střevíček i se zvukovým záznamem je uchován ve fondech Národního filmového archivu. Stejně tak se podařilo letos v Londýně koupit i noty k dokumentárnímu filmu o Mariánských lázních Město živé vody. Ten se však zřejmě nedochoval.

V Praze v sobotu předzpívali kandidáti pro soutěž v Cardiffu

Hudební šéf Velšské národní opery v Cardiffu Julian Smith vyslechne během dvou měsíců ve 45 městech světa nejméně 450 mladých pěvců. V sobotu se mu při předzpívání v Praze představila desítka z nich, interpretů různých národností. Smith do poloviny ledna 2003 vybírá v hudebních metropolích 25 účastníků prestižní mezinárodní pěvecké soutěže, která se ve velšské metropoli koná každé dva roky v červnu. "Mužů chtějících se profesionálně věnovat klasické hudbě ubývá - je to vidět jak mezi orchestrálními hráči, tak mezi zpěváky," řekl v sobotu Smith, hudební poradce soutěže. Do Prahy přiletěl z Kyjeva a v pondělí už má naslouchat zase dalším kandidátům v Bukurešti. Mezi vítězi cardiffské soutěže jsou i někteří současní proslulí sólisté světových operních divadel, jako třeba britský basbarytonista Bryn Terfel, ruský barytonista Dmitrij Hvorostovsky či finská sopranistka Karita Mattila. Vítězství mnohým pomohlo strmě nastartovat kariéru, řekl Smith.

Korda porazil Sticha a zvítězil v londýnském turnaji veteránů

Český tenista Petr Korda v neděli v londýnské Royal Albert Hall porazil Němce Michaela Sticha a odnesl si trofej pro vítěze turnaje tenisových veteránů. V pěti zápasech soutěže neztratil set, ve finále vyhrál hladce 6:1, 6:4. Korda si věřil, protože Sticha už letos porazil na turnaji ve Frankfurtu. Německý tenista na cestě do finále porazil favorizovaného Johna McEnroea. Bývalá americká hvězda si dělala velký zálusk na vítězství a dopředu v Londýně trénovala. "Nikdy jsem v Anglii nevyhrál žádný turnaj," řekl Korda. "Anglii beru jako kolébku tenisu. Vyhrát tady, to je něco jiného a je to fantastické," radoval se.

I přes porážku s Maďarskem je trenér házenkářek Zerzáň spokojen

Navzdory porážce v závěrečném střetnutí skupiny D evropského šampionátu s Maďarskem je trenér českých házenkářek Jiří Zerzáň velice spokojen. "Dosáhli jsme prvního cíle, kterým byl pro nás postup ze skupiny mezi dvanáctku nejlepších týmů starého kontinentu. Již to považuji za značný úspěch našeho mladého celku," řekl muž, pod jehož vedením družstvo zvítězilo nad Slovinskem a Běloruskem. Ocenil, že jeho svěřenkyně zahrály i tentokrát dobře, v mezích svých možností, přestože proti úřadujícím evropským šampiónkám z aarhuské palubovky odešly se sedmibrankovou porážkou. "V zápase proti mistryním Evropy jsme předvedli výbornou kombinační hru, což ocenil i maďarský trenér Mocsai. Největší rozdíl byl však v silová hře a umění se prosadit jedna na jednu. Nemáme se za co stydět a jsem i rád, že tyto zápasy odhalují naše nedostatky," zdůraznil český kouč.

Předpověď počasí pro Českou republiku na pondělí

V pondělí bude na území České republiky proudit studený vzduch od východu. V noci skoro jasno až polojasno. Na severovýchodě území při zvětšené oblačnosti ojediněle sněžení. Noční teploty minus osm až minus dvanáct st. C. Přes den se očekává skoro jasno až polojasno. Denní teploty minus sedm až minus tři st. C.

08-12-2002