Denní souhrn zpráv Zprávy Radia Praha

07-12-2002

ČSSD v první volbě nasadí Bureše, druhá volba je otevřená

Bývalý ministr spravedlnosti Jaroslav Bureš se definitivně stal kandidátem sociální demokracie pro první volbu prezidenta republiky. Ústřední výkonný výbor ČSSD tak rozhodl na sobotním zasedání v pražském Kongresovém centru. Novinářům to oznámil premiér a předseda ČSSD Vladimír Špidla. V případě, že by z první volby nástupce Václava Havla nevzešel, rozhodne širší vedení nejsilnější vládní strany o kandidátovi do opakované volby. Až druhého kola volby hlavu státu je připraven se zúčastnit expremiér Miloš Zeman, který to v sobotu osobně zopakoval i členům ústředního výboru. Neprošel ovšem návrh Zemanových stoupenců, aby se bývalý předseda ČSSD už v sobotu stal kandidátem ČSSD pro druhou volbu. "Jsem spokojen," řekl Zeman při odchodu s tím, že podpořil kandidaturu Bureše.

Burešova šance na zvolení hlavou státu však není podle všeho příliš velká. Pro většinu zákonodárců KDU-ČSL a Unie svobody-DEU není totiž na rozdíl od Motejla přijatelný. Lidovci navíc ještě stále nerozhodli o tom, zda do volby vyšlou staronového předsedu Senátu Petra Pitharta. Zákonodárci ODS zase oficiálně nehodlají dát hlasy nikomu jinému než Václavu Klausovi. Komunisté mají pro první kolo vlastního kandidáta, někdejšího vojenského prokurátora a advokáta Miroslava Kříženeckého.

Bureš jako jediný ze čtyř kandidátů sociálnědemokratického referenda (čtvrtým byl vysokoškolský pedagog Martin Potůček) uspořádal volební kampaň. Během ní navštívil na 40 míst České republiky, nastínil mimo jiné i svou představu o prezidentské funkci. Podle Bureše by se hlava státu měla co nejvíce setkávat s občany, uvážlivě udělovat milosti nebo se zajímat o činnost regionů. Bureš také představil své soukromí - nechal se fotografovat na chalupě či u svého autoveterána. Jak sám řekl, to vše mu pomohlo smazat handicap, že jako politik nebyl tak známý.

ODA prohloubí spolupráci s Evropskými demokraty, ale nesloučí se

Občanská demokratická aliance (ODA) bude prohlubovat spolupráci s Evropskými demokraty bývalého pražského primátora Jana Kasla, ale slučovat se s nimi zatím nebude. Rozhodla o tom celostátní konference, která se v sobotu konala v Humpolci na Pelhřimovsku. K fúzi nedojde a ani si jí nepřejeme, řekla novinářům nově zvolená předsedkyně aliance Jiřina Nováková. Dodala, že hlavním mottem bude spolupráce a ta by měla být velmi blízká. "Strana učiní všechny nezbytné kroky k tomu, aby k postupné integraci došlo. Proto se rozhodla vytvořit výbor, který tento proces připraví, nicméně konference přijala jednoznačně rozhodnutí, že se tak nestane jak bylo původně avizováno od 1. ledna 2003", řekla. ODA bude usilovat o sjednocení české pravice. Dalším subjektem, který se podle Novákové k budoucí užší spolupráci nabízí, je Cesta změny.

Konference v sobotu také volila nového předsedu a místopředsedy strany. Odstupujícího Michaela Žantovského v čele strany nahradila Jiřina Nováková, která převahou zvítězila nad druhou kandidátkou Helenou Chudomelovou. Ta byla následně zvolena místopředsedkyní. Dalšími místopředsedy se stali Jaromír Císař a Oldřich Malota. Šestapadesátiletá Nováková je tlumočnice a překladatelka. Od roku 1990 pracovala v komunální politice, v minulém volebním období byla místostarostkou na Praze 14.

Konference v sobotu také podle očekávání oficiálně navrhla senátorku Jaroslavu Moserovou za svou kandidátku na prezidenta České republiky. "Děkuji, že jsem ve hře, i když možná v platonické hře," řekla k tomu Moserová.

Čtveřice zemí otvírá debatu, co s Visegrádem po vstupu do EU

Na slovenských hradech Smolenice a Červený Kameň šéfové české, maďarské, polské a slovenské vlády, případně jejich zástupci, nedebatovali v pátek a v sobotu výhradně o zacelení trhlin v koordinaci postupu vůči Evropské unii před kodaňským summitem, ale i o budoucnosti regionální spolupráce poté, co se visegrádská čtyřka (V4) stane součástí unie. "Základní cíle V4 z roku 1991 - dostat se do NATO a EU - byly prakticky dosaženy. Visegrád končí jednu etapu. Zvažujeme, zda není záhodno sepsat novou dohodu, s přihlédnutím k novým okolnostem," řekl polský premiér Leszek Miller po neformální schůzce. "I v nové situaci jsme pro zachování identity V4 jako regionální skupiny se silným vlivem."

Rakouští odpůrci Temelína hrozí trvalou blokádou hranic

Rakouští odpůrci české jaderné elektrárny Temelín z Hornorakouské platformy proti atomovému nebezpečí v sobotu vydali výzvu k "trvalé" blokádě hranic s Českou republikou na přechodu Wullowitz/Dolní Dvořiště. Blokáda by měla začít ve středu 11. prosince v 18:00 SEČ. "Rok po ujednáních vlády, týkajících se kapitoly energetika ve vstupních jednáních ČR s EU, nezbylo z tehdejších slibů vůbec nic," tvrdí se v prohlášení platformy. "Stojíme před troskami oficiální protiatomové politiky země a před zakončením vyjednávání s ČR, aniž by Rakousko chtělo vůbec ještě využít příležitost něco změnit. Cílem naší nouzové akce je upozornit na oprávněné obavy obyvatelstva a posudky expertů, a dosáhnout tak opětného otevření kapitoly energetika. Summit EU začíná již 12. prosince a po něm bude již pozdě," varují odpůrci Temelína. V případě, že nedostanou povolení příslušných úřadů k trvalé blokádě hranic, hodlají zahájit hladovku.

V Praze v sobotu demonstrovali mladí lidé proti útoku na Irák

Asi třicítka převážně mladých lidí v sobotu na pražském náměstí Jana Palacha vyjádřila svůj nesouhlas s připravovaným a zřejmě už neodvratným útokem proti Iráku. Martin Šafek z Iniciativy proti válce, která protest pořádala, pak na schodech Rudolfina narůžovo přetřel papírový model neviditelného bombardéru B-2A. "Je to válka o mocenské zájmy," řekl novinářům Šafek. Protestující sice nesouhlasí s režimem Saddáma Husajna, ale jeho svržení je prý úkolem iráckého lidu. Podle nich chybí důkazy jak o tom, že Irák disponuje zbraněmi hromadného ničení, tak o jeho spojení s teroristickou organizací Al Kajda. Spojené státy a Velká Británie podle protestujících připravují válku i přes dodržení rezoluce OSN ze strany Iráku.

Prezident Havel omilostnil muže, který za totality zastřelil pohraničníka

Prezident Václav Havel udělil milost muži, který v roce 1959 zastřelil při útěku za hranice pohraničníka. Muž byl odsouzen k 13 letům a vyhoštění. Trest odnětí svobody si již odpykal a Havel mu tedy nyní odpustil i trest vyhoštění. "Velmi lituje, že před lety způsobil smrt jiného člověka, neměl v úmyslu ho zastřelit, ale jen zastrašit, aby mu tenkrát nepřekazil jeho úmysl uprchnout přes hranice. V současné době je velice vážně nemocný a jeho onemocnění nedává naději na dlouhé přežití. Na sklonku svého života by ještě rád navštívil své sourozence a hrob rodičů," uvádí se v odůvodnění milosti na internetových stránkách Hradu. Omilostněný muž v roce 1959 zběhl do tehdejšího západního Německa. Sám byl pohraničníkem a při útěku vystřelil na svého kolegu, který na následky zranění zemřel. Z Německa později odcestoval do Spojených států, kde se usadil a získal americké občanství. Po 20 letech, v roce 1979, přijel do Československa, kde byl ale zatčen a odsouzen. Prominutí trestu vyhoštění v tomto případě prezidentovi doporučil i ministr spravedlnosti.

Štěpán: 21. století bude patřit socialismu, jen se neví kdy

Komunistická strana Československa (KSČ) měla v sobotu v kulturním domě na Maninách v Praze Holešovicích svůj 20. sjezd. Konal se podle heslem "21. století bude patřit socialismu", které je podle generálního tajemníka Miroslava Štěpána pravdivé, ačkoliv si jeho komunisté nekladou v tomto ohledu žádné konkrétní termíny. Podle Štěpána vyšla strana z jubilejního 20. sjezdu čitelnější a hlásí se do ní i mladí členové. Na sjezdu, kterého se zúčastnili necelé dvě stovky delegátů, dostalo stranické průkazky i šest nových členů ve věku těsně nad 20 let. Komunisté přijali programový dokument nazvaný "Za mír, národní identitu, práci, za akceschopnou stranu", který se má stát základem volebního programu.

Štěpánova komunistická strana vznikla v roce 1995 pod názvem Strana československých komunistů. Byla jednou ze stran, které se odtrhly od KSČM. K původnímu názvu KSČ se Štěpánovi komunisté vrátili koncem roku 1999.

Zdravotnické odbory jsou připraveny stávkovat kvůli platům

V případě potřeby jsou odbory připraveny vynutit si stávkou zvyšování platů ve zdravotnictví a sociálních službách před vstupem České republiky do Evropské unie. Novinářům to v sobotu na sjezdu Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče řekl jeho předseda Jiří Schlanger. Dosud nebyl k tak razantnímu kroku odborů důvod, ale stávka patří mezi možnosti, kterých mohou využít, konstatoval Schlanger. Stejně rozhodně chtějí odboráři postupovat, pokud při tvorbě státních rozpočtů budou pokračovat škrty v sociální oblasti. Odbory však podpoří sociálnědemokratické členy vlády, kteří chtějí vyrovnat rozdíl v odvodech na sociální a zdravotní pojištění mezi zaměstnanci a samostatně výdělečně činnými osobami. Podnikatelé platí čtyřikrát méně, ale mají stejný nárok na důchod a sociální dávky, uvedl předseda svazu.

Sdružení na ochranu nájemníků Praha odmítlo deregulaci nájemného

Účastníci sobotního shromáždění Sdružení na ochranu nájemníků (SON) Praha odmítli pokusy o úplnou deregulaci nájemného. Podle nich nájemné v zemích Evropské unie vždy podléhá v té či oné formě regulaci ze zákona. "SON Praha dále kategoricky požaduje, aby vláda neprodleně zpracovala a zákonodárný sbor urychleně schválil nový zákon o nájemném, čímž skončí legislativní vakuum v této věci. Žádáme, aby nový zákon důsledně vycházel z příslušných principů legislativy Evropské unie," uvedli účastníci shromáždění v závěrečném usnesení. Nájemníci reagovali na situaci po 20. listopadu, kdy Ústavní soud zrušil na návrh ombudsmana Otakara Motejla cenový výměr ministerstva financí k regulaci nájemného. Soud rozhodl, že nájemné nelze regulovat výměrem, ale pouze zákonem. Norma o nájemném ale chybí.

V Prostějově se vyskytlo několik případů černého kašle

Lékaři v Prostějově zaznamenali v posledních dvou měsících čtyři případy černého kašle, nemoci, která díky propracovanému systému očkování z Česka už před desetiletími takřka vymizela. Specialisté však ubezpečují, že lidé nemají důvod k panice, protože choroba se objevuje zcela výjimečně a dá se úspěšně léčit antibiotiky. Primářka infekčního oddělení prostějovské nemocnice Jana Kleinerová v sobotu ČTK řekla, že ve všech případech nemoc postihla chlapce. "Měla lehký průběh, který se projevuje u očkovaných lidí. Tři už jsou po léčení doma, jeden leží na infekčním oddělení," uvedla. Trojice jedenáctiletých chlapců spolu hraje hokej ve sportovním oddílu, další s nimi nemá nic společného.

Příznivci liverpoolských "brouků" si připomněli své idoly

Legendární hudbu čtyř "brouků" z Liverpoolu si v pátek večer připomněli členové i příznivci klubu Baetlemaniaků, jejichž tradiční setkání se konalo v pátek večer v kulturním domě Opatov v Praze 4. Na devátém setkání všech fanoušků britské skupiny Beatles se sjelo několik stovek lidí z celé republiky. "Celorepublikové setkání Beatlemaniaků je název největší, veřejné, jednoročně pravidelně pořádané kulturní akce, kterou děláme zásadně vždy počátkem prosince, v blízkosti data výročí zavraždění Johna Lennona," řekl předseda klubu Beatlemaniaků Jiří Svátek. Na páteční akci vystoupily kapely, které se ve svém repertoáru věnují beatle-revivalu. Vedle hvězdy loňského koncertu, košické kapely The Backwards, se pražskému publiku líbil i druhý letošní zahraniční host, slovenský objev - skupina Chrobáky.

Českokrumlovská galerie zahájila největší výstavu Dalího

Nejrozsáhlejší evropskou výstavu grafik Salvatora Dalího od soboty hostí českokrumlovská galerie Egon Schiele Art Centrum. Výstava Salvator Dalí - Dobytí iracionálna je součástí oslav desátého výročí zápisu Českého Krumlova na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Je ojedinělá svým rozsahem (obsahuje na 500 exponátů) i tím, že jde o kompletní soubor umělcových grafik. Galerie je do Krumlova svezla z devíti míst v Evropě. Výstava potrvá do 14. září 2003.

Díla budou hlídat nové bezpečnostní kamery. Galerie kvůli loňské krádeži obrazu za 40 miliónů korun posílila bezpečnostní systém z původních tří na 18 kamer, řekla její ředitelka Hana Jirmusová. Art Centrum do nových kamer investovalo 2,5 miliónu korun. Rozmístilo je tak, aby zabíraly každý kousek rozsáhlé galerie i ulici před ní. Neměl by se tak opakovat případ krádeže obrazu Egona Schieleho, který loni na podzim ukradl zloděj během prohlídky galerie. Policistům se ho podařilo nalézt teprve před dvěma týdny.

České házenkářky na ME postoupily do dalšího kola

České házenkářky zvítězily na mistrovství Evropy v dánském Aarhusu i ve svém druhém utkání a po sobotní výhře 25:19 nad Běloruskem si zajistily postup do další fáze turnaje. Své účinkování v základní skupině zakončí svěřenkyně Jiřího Zerzáně v neděli duelem s obhájkyněmi titulu Maďarkami, jehož výsledek už nemůže na jejich účasti mezi nejlepší dvanáctkou nic změnit.

Korda je ve finále londýnského turnaje a chce vyhrát

Petr Korda v sobotu porazil hladce Henriho Leconta v semifinále turnaje tenisových veteránů v londýnské Royal Albert Hall. "Letos chci vyhrát," řekl český hráč novinářům po zápase, v kterém zvítězil 6:4 a 6:3. Během utkání nebylo nikdy pochyb o vítězi. "Co chcete, je to mladík," popíchl o pět let starší Leconte. Ve finále Kordu čeká buď Němec Michael Stich nebo domácí Jeremy Bates, kteří večer sehrají druhý semifinálový zápas. Korda je se svou hrou spokojen. "Konečně hraji srdcem, ne hlavou. Tak mě to chtěl naučit táta," liboval si. Po loňské finálové prohře s Francouzem Guy Forgetem plánuje složit reparát. "Loni mě porážka zabolela," přiznal v sobotu. "V Anglii jsem nikdy nic nevyhrál, takže tento turnaj pro mě hodně znamená," vyznal se.

Počasí

V noci na neděli převážně oblačno a ojediněle sněhové přeháňky. Noční teploty minus tři až minus sedm st. C, ojediněle až minus deset st. C. Přes den se očekává většinou oblačno a ojediněle sněhové přeháňky. Denní teploty minus tři až plus jeden st. C.

07-12-2002