Denní souhrn zpráv Zprávy Radia Praha

02-12-2002

Vláda definitivně zastavila prodej Telecomu Deutsche Bank

Kabinet premiéra Špidly v pondělí rozhodl o definitivním zastavení prodeje 51,1procentního podílu státu v Českém Telecomu konsorciu Deutsche Bank a TDC. Ministři rozhodli na doporučení privatizačního poradce JP Morgan poté, co se kupec nedohodl na podmínkách odkupu akcií minoritního akcionáře TelSource. Na tiskové konferenci to uvedl ministr financí Bohuslav Sobotka. Vláda uložila ministrům financí a informatiky, aby do konce ledna 2003 předložili nový návrh prodeje Telecomu. Vláda zároveň pověřila FNM, aby ukončil spolupráci s privatizačním poradcem.

V České republice bude od ledna minimální mzda o 500 korun vyšší

Minimální mzda bude podle rozhodnutí vlády 6200 korun měsíčně, tedy o 500 korun vyšší než dosud. Vláda tak rozhodla i přes námitky některých ministrů a podnikatelů. Ministerstvo průmyslu a obchodu například požadovalo zvýšení pouze o 200 korun. Námitky měli i ministři školství Petra Buzková a kultury Pavel Dostál (oba ČSSD). Poukazovali na to, že návrh ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha (ČSSD) neřeší dostatečné krytí vyšších minimálních mezd, které se dotknou i státních zaměstnanců, v rozpočtu.

Naopak ještě vyšší minimální mzdu požadovaly odbory, které prosazovaly zvýšení na 6500 korun. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch na rozdíl od ekonomů soudí, že zvýšení minimální mzdy bude nutit zaměstnavatele, aby práci lépe organizovali a co nejefektivněji využívali pracovní síly. Vyšší minimální mzda podle něj také zmenšuje prostor pro vyplácení černých platů a snižování daňových odvodů. Minimální mzda představuje v České republice necelých 40 procent průměrných platů.

Podle Hospodářské komory budou muset firmy kvůli zvýšení minimální mzdy propouštět

Zvýšení minimální mzdy, které schválila vláda, může vyvolat propouštění. Výkon odváděné práce totiž podle předsedy Sdružení podnikatelů Bedřicha Dandy v některých regionech a oborech nedosahuje výše navrhované minimální mzdy, a zaměstnavatelé by tak museli lidem mzdy doplácet do výše, kterou stanovila vláda. Podle Dandy propouštění nebude masové, dotkne se především zaměstnanců s nízkou kvalifikací. V některých regionech a oborech však pro ně může být problém najít novou práci. Danda připomněl také to, že minimální mzda má vliv na výši odvodu zdravotního a sociálního pojištění, což může mít negativní dopad na fungování především menších firem nebo osob samostatně výdělečně činných.

Prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek odhaduje růst nezaměstnanosti kvůli propouštění po zvýšení minimální mzdy až o procentní bod. Na konci října činila míra nezaměstnanosti v České republice 9,3 procenta. Minimální mzdu přitom pobírají asi dvě procenta lidí, a to především s nízkou kvalifikací v oborech, jako je textilní průmysl, některé služby nebo některá odvětví lehkého průmyslu. Podle Drábka je zvýšení minimální mzdy o 500 Kč pro podnikatele příliš velkým skokem. Firmy by podle něj byly schopny unést zvýšení maximálně o 300 korun, tedy na 6000 korun. Drábek odmítl argument, podle něhož vláda zvýšila minimální mzdu, aby motivovala lidi pracovat a ne pobírat sociální dávky. Ty se totiž mají odvozovat od minimální mzdy a ne naopak, aby minimální mzdu vláda nastavovala podle sociálních dávek, řekl.

Vláda souhlasí, aby koncesionářské smlouvy posuzoval i parlament

Všechny koncesionářské smlouvy na výstavbu a provoz dálnic soukromými subjekty by mohl od příštího roku vedle vlády posuzovat i parlament. Kabinet v pondělí propustil do parlamentního čtení poslanecký návrh novely zákona o pozemních komunikacích, který tuto možnost upravuje. Mluvčí vlády Anna Stárková na tiskové konferenci uvedla, že kabinet se nebrání tomu, aby měli poslanci možnost posoudit smlouvy, ale nebudou moci do nich zasahovat.

O to, zda se bude novela týkat i výstavby dálnice D47 z Lipníka do Ostravy, se povedou zřejmě právní spory. Dálnici má postavit a do roku 2032 provozovat izraelská Housing & Construction za maximálně 125 miliard Kč v loňských cenách. Odpůrci projektu označují cenu za příliš vysokou. Stát nyní s investorem jedná o upřesnění rizik projektu. Opoziční poslanci považují projekt za nevýhodný. Výstavba koncesním způsobem se bude zřejmě týkat chystané dálnice D3 z Prahy do Českých Budějovic či D11 do Hradce Králové a dále do Polska.

Deficit rozpočtu ke konci listopadu vzrostl na 42 z 32 mld. Kč

Na téměř 42 miliard vzrostl koncem listopadu deficit ve státní kase. Koncem října přitom byl zhruba o deset miliard nižší. Podle odhadů ministerstva financí se celoroční schodek státního rozpočtu vyšplhá zhruba na 62 miliard, což je o 16 a půl miliardy víc než schválený deficit. Návrh státního rozpočtu na rok 2003 počítá s rekordním více než 111-ti miliardovým schodkem.

Zemědělci přijedou protestovat do Prahy za vyvedení zemědělství z krize

Až 10 tisíc zemědělců má ve středu dorazit do Prahy. V metropoli chtějí protestovat za vyvedení zemědělství z krize a vyjednání rovných podmínek s Evropskou unií. Podle šéfa Agrární komory Václava Hlaváčka si farmáři také chtějí vynutit větší pomoc státu při řešení letošní ekonomické krize. Demonstrace by měla začít dopoledne před budovou ministerstva zemědělství, odkud se zemědělci vydají k pochodu Prahou. Organizátoři počítají se zastávkou na Václavském náměstí a před sídlem Delegace Evropské komise v Praze. Dalším možným cílem je i Úřad vlády, přesnou trasu ale budou pořádající agrární organizace ještě projednávat. Řidiči by tedy ve středu měli v hlavním městě počítat s velkými dopravními problémy.

Volba prezidenta prověří vládní koalici, sporný je hlavně Zeman

V České republice může mít volba prezidenta republiky citelný dopad na jednotu sociální demokracie i soudržnost celé vládní koalice. Nejsilnější vládní stranu i její koaliční partnery rozděluje zejména osobnost bývalého premiéra Miloše Zemana. Pro lidovce a unionisty je Zeman naprosto nepřijatelný, bývalý šéf ČSSD dělí i svoji mateřskou stranu. Případné Zemanovo zvolení by podle některých spekulací mohlo vyvolat zemětřesení na politické scéně. Koaliční dohoda obsazení nejvyšší funkce ve státě nijak neřeší, a tak záleží vše na jednání, kompromisech a ústupcích politiků nejen vládních stran. Zástupci ČSSD, unie i lidovců v pondělí ČTK potvrdili, že volba nástupce Václava Havla bude mít nepochybně dopad na celou vnitropolitickou scénu, včetně vládní koalice. Jaké tyto následky budou, zatím jen odhadují, nebo radši vůbec nepředvídají. Kdo se ujme prezidentského úřadu, totiž zůstává stále otevřenou otázkou.

Lidovci a unionisté nyní napjatě očekávají výsledky sobotního Ústředního výkonného výboru ČSSD, který má rozhodnout o sociálnědemokratickém kandidátovi na Hrad. Unie svobody již dříve navrhovala koaliční jednání o společném kandidátovi. "Jednat o tom chceme dál, v tuto chvíli čekáme, jaký bude závěr nominační konference ČSSD," řekl úřadující předseda unionistů Ivan Pilip. Ve hře je i možnost, že pokud by ombudsmana Otakara Motejla nenavrhla sociální demokracie, mohli by to učinit zákonodárci Unie svobody. "Nevylučoval bych ani tuto variantu, ale zatím jsme nedospěli k jednoznačným závěrům," uvedl Pilip. Motejl skončil v referendu ČSSD až třetí za Zemanem a bývalým ministrem spravedlnosti Jaroslavem Burešem, stále má ale šanci stát se prezidentským kandidátem ČSSD.

Také místopředseda KDU-ČSL Tomáš Kvapil očekává, koho nakonec sociální demokracie navrhne. Diskuse Zemanových příznivců a odpůrců uvnitř nejsilnější strany nepokládá za směrodatné. "Pro mě je rozhodující to, co řekne oficiální stranický orgán, a to je ústřední výkonný výbor," řekl Kvapil. Lidovci na Hrad prosazují Petra Pitharta, který usiluje i o křeslo šéfa Senátu.

Místopředseda ODS Ivan Langer ČTK řekl, že o výměnném obchodu mezi občanskými a sociálními demokraty pouze slyšel v rovině spekulací bez udání zdrojů. "Mohu jednoznačně kategoricky vyvrátit, že by se o něčem takovém diskutovalo ve vedení ODS," uvedl k možnému oprášení opoziční smlouvy mezi Zemanem a Klausem. Komunisté dali najevo, že prezidentský kandidát, který by stál o jejich podporu v případném druhém kole volby, by musel dát zřetelně najevo, že skončí doba izolace KSČM.

Podle předsedy Senátu by měl milosti nadále podepisovat pouze prezident

Odpovědnost za udílení prezidentské milosti by nadále měla nést pouze hlava státu. Kontrasignace milosti ministrem spravedlnosti či premiérem je zbytečná, řekl v pondělí novinářům v Ostravě předseda Senátu Petr Pithart (KDU-ČSL), který je jedním z uchazečů o prezidentský úřad. "Je to spojeno s rizikem, že i prezident se může zmýlit. Ve chvíli, kdy by tady byla kontrasignace ministra spravedlnosti nebo premiéra, nedohodli by se na ničem," podotkl Pithart. Dodal, že institut prezidentské milosti rozhodně musí zůstat zachován. Snížit by se však měl počet udílených milostí. Pithart se domnívá, že by tak vzniklo více prostoru pro jejich objasnění veřejnosti.

Pokračuje debata mezi EU a kandidáty o financování rozšíření

Vyřešit maximum technických problémů, spojených s financováním rozšíření EU, do příštího pondělka, kdy se v Bruselu sejdou ministři zahraničí členských a kandidátských zemí - to je cílem série schůzek, které začaly v pondělí v Bruselu. Z vyhlášení vyjednávačů prvních zemí - ČR, Slovinska a Litvy - vyplynulo, že všichni počítají s jednáním až do summitu v Kodani svolaného na 12. a 13. prosince. Podle českého hlavního vyjednávače Pavla Teličky zbydou do Kodaně zřejmě takzvané horizontální otázky, například přímé zemědělské podpory, tedy jejich počáteční výše a délka přechodného období, během něhož budou postupně zvyšovány. Budou to "ty věci, kde by unie nemohla nyní mít mandát na jiné než na nejvyšší politické úrovni", vyložil. "My jsme řekli, co chceme. Nyní je na unii, jak odpoví."

Jak Pavel Telička dále řekl, Česká republika předložila v pondělí předsedajícímu Dánsku a Evropské komisi vlastní "balíček" požadavků, který je odpovědí na návrhy formulované protistranou minulý týden. Odmítl prozradit jakákoli konkrétní čísla, domnívá se však, že by reakce mohla přijít před koncem týdne. Řada technických problémů - zejména výrobní zemědělské kvóty - by pak mohla najít řešení na schůzi ministrů zahraničí členských a kandidátských zemí v pondělí nebo v úterý.

Verheugen: Problém Benešových dekretů je vyřešen

Komisař EU Günter Verheugen v pondělí při přednášce ve Vídni ocenil "úspěšné vyřešení takových obtížných otázek, jakými byly Benešovy dekrety, ruská enkláva Kaliningrad nebo irské referendum o rozšíření unie". K Benešovým dekretům podle agentury APA výslovně uvedl, že "tento problém zmizel". Za nejnaléhavější problém, který musí Evropská unie řešit v současné době, označil Verheugen kyperskou otázku. "Jsme vyřešení tohoto problému blíže než kdy dříve," prohlásil komisař a vysoce ocenil nedávný plán OSN na opětné sjednocení ostrova.

Ministr Svoboda hovořil ve Varšavě především o rozšíření EU

Očekávané rozšíření Evropské unie (EU) a bilaterální česko-polské vztahy byly hlavní náplní rozhovorů českého ministra zahraniční Cyrila Svobody s čelnými polskými představiteli. Svoboda je v polské metropoli na jednodenní oficiální návštěvě. Šéf české diplomacie a polští politici shodně potvrdili trvající vůli ke spolupráci obou zemí v závěrečné fázi vstupních rozhovorů o podmínkách rozšíření EU. Poukázali přitom na společné zájmy, především ohledně jednání týkajících se rozpočtových a zemědělských otázek. Záměrem obou stran je rovněž pokračování této spolupráce i po podepsání smluv o vstupu do unie. "Je náš společný zájem vyjednávat až do Kodaně," řekl Svoboda novinářům po setkání se svým polským protějškem Wlodzimierzem Cimoszewiczem. Kodaňský summit EU by přitom neměl být tečkou za v současnosti velmi intenzivními kontakty v regionu. "Naší výzvou je hledat formy spolupráce i po Kodani," dodal.

Podle ministra Svobody podpoří ČR kandidaturu Vratislavi na pořádání EXPO 2010

Česká republika podpoří v úterním prvním hlasování mezinárodního organizačního výboru EXPO kandidaturu jihopolské Vratislavi na uspořádání světové výstavy v roce 2010. V případných dalších kolech se čeští zástupci budou řídit podle vývoje situace, uvedl v pondělí ve Varšavě český ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda po setkání se šéfem polské diplomacie Wlodzimierzem Cimoszewiczem. "Česká republika s radostí podpoří Polsko v kandidatuře na pořádání EXPO," řekl Svoboda. Jeho polský protějšek současně vyjádřil naději, že česká podpora Vratislavi vydrží po všechna možná čtyři hlasovací kola.

Vedle dolnoslezské metropole se o uspořádání výstavy ucházejí rovněž Moskva, Šanghaj, korejské Josu a mexické Queretaro. "Pozice Vratislavi před hlasováním vypadá velmi slibně," řekl novinářům Krzysztof Mroziewicz z tamního organizačního výboru EXPO 2010. Jak již dříve v rozhovoru pro ČTK uvedl bývalý náměstek primátora města Jaroslaw Obremski, na případném uspořádání světové výstavy ve Vratislavi by měla mít zájem rovněž Česká republika stejně jako německá spolková země Sasko. "Na této události získá celý region, nejen Vratislav," zdůraznil.

Evropský parlament se bude zabývat spojením ČEZ s distributory

Evropský parlament by se měl ještě před Vánocemi zabývat integrací osmi regionálních distribučních společností do akciové společnosti ČEZ. O stanovisko Evropské komise k tomuto kroku požádal poslanec Evropského parlamentu Ward Beysen. O jeho iniciativě informovala agentura MediaConsulting. Beysen se obává, že nově vzniklá skupina ČEZ bude kontrolovat více než 70 procent výroby a dvě třetiny národního trhu elektřiny pro konečné zákazníky. Interpelací chce Beysen zjistit, zda spojení s distributory může negativně ovlivnit soutěž na trhu s elektřinou a omezit tím volnou volbu a ceny jak pro konkurenty, tak i spotřebitele. Tímto krokem by podle něj mohli být odrazeni další potenciální investoři před vstupem na český energetický trh.

ČEZ by se měl na základě květnového usnesení vlády spojit s osmi elektroenergetickými distribučními společnostmi. Za státní podíly v distributorech by měl zaplatit asi 32 miliard korun. ČEZ má zároveň státu prodat 66 procent ze své dosud stoprocentní dcery, přenosové soustavy ČEPS. Cena akcií ČEPS byla zatím stanovena asi na 15 miliard, nyní se však provádí jejich ocenění. Spojením ČEZ s distributory a oceněním firem se zabývá i tuzemský antimonopolní úřad.

RFE/RL bude od půlky prosince do Íránu vysílat po celý den

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (REF/RL) bude z Prahy do Íránu od půlky prosince vysílat po celý den. Doposud bylo vysílání dvanáctihodinové, řekla ČTK mluvčí RFE/RL Sonia Winterová. Íránská redakce bude program připravovat v české metropoli ve spojení s Hlasem Ameriky. Rozšíření relace do Íránu je v souladu s plánem zintenzivnit vysílání na Střední východ, uvedla Winterová. RFE/RL je organizace financovaná Američany. Zvýšení počtu hodin podle Winterové souvisí i s bojem proti terorismu. Íránské vysílání zahájila Svobodná Evropa v září 1998 spolu s vysíláním do Iráku. Obě islámské země to nesly nelibě a protestovaly u české vlády. Írán dokonce odvolal svého velvyslance. Zahájení obou vysílání tehdejší český kabinet s ohledem na možná bezpečnostní rizika zvažoval.

RFE/RL sídlí v centru Prahy nedaleko Václavského náměstí. Bezpečnost redakcí i lidí a obavy z možného teroristického útoku patří k důvodům, proč česká vláda začala uvažovat o přestěhování redakcí. Všechna dosavadní jednání mezi českou vládou a představiteli RFE/RL o náhradním objektu zatím ztroskotala, nový impuls jim dal před dvěma týdny americký prezident George Bush. Při návštěvě České republiky záměr stěhování podpořil, třebaže vedení rádia se k němu staví rezervovaně. Podle neoficiálních informací jsou tak jednání mezi rádiem a českou vládou opět na pomyslném počátku. Ministerstvo vnitra minulý týden uvedlo, že se vhodná budova našla. RFE/RL ani ministerstva vnitra a zahraničí nyní k věci nechtějí více říci s tím, že se stále jedná a s průběžnými výsledky média nechtějí seznamovat.

Tisk: Existuje spojení mezi Mombasou a Prahou?

Britský list The Daily Telegraph v pondělí s odvoláním na izraelskou výzvědnou službu napsal, že podle názoru židovského státu existuje spojení mezi raketami vystřelenými minulý týden na izraelské letadlo v keňské Mombase a loňským pokusem sestřelit v Praze letadlo s izraelským ministrem zahraničí Šimonem Peresem. Česká policie však oprávněnost domněnky, že by útok v Mombase nějak souvisel s loňským nálezem střely u ruzyňského letiště, popírá. Pondělní The Daily Telegraph píše, že výrobní čísla nalezených odpalovačů raket z Mombasy je spojují s pražským nálezem. Podle anglického deníku jsou čeští činitelé přesvědčeni, že pražský incident byl součástí neúspěšného pokusu sestřelit Perese.

Na podzim roku 2001 byla u pražského letiště nalezena protitanková střela RPG-75. Podle zdrojů deníku Právo byla součástí akce namířené proti izraelskému cíli. Právo tehdy upozornilo, že dva dny před nálezem střely 18. října odlétal z Prahy Šimon Peres. Policejní ředitel Jiří Kolář ovšem 2. listopadu prohlásil, že vyšetřování v žádném případě nepotvrdilo, že by tato zbraň byla připravena k zasažení konkrétního cíle. Ohledně pražského incidentu panovala v Izraeli domněnka, že jde o akci Hizballáhu. Ale na nedělním zasedání vlády řekl izraelský ministr obrany Šaul Mofaz, že sílí podezření, že za keňskou akcí je Al-Káida, i když není žádný konkrétní důkaz.

Český voják z mise v Kuvajtu je podezřelý z krádeže

Voják z českého kontingentu v Kuvajtu je podezřelý, že kradl ve vojenském obchodě na americké základně. Případ vyšetřuje vojenská policie, potvrdil v pondělí ČTK Vladimír Palán z generálního štábu. V Kuvajtu působí česká protichemická jednotka v rámci operace Trvalá svoboda. Podle Palána byly kromě toho u jednoho z oddělení české armády v Kuvajtu "narušeny mezilidské vztahy". I když Palán neupřesnil, co se stalo, uvedl, že kvůli tomu bylo podáno několik trestních oznámení.

Na americké základě v Kuvajtu jsou vedle Čechů ještě Němci. Úkolem českých chemiků je chránit organizační štáb operace Trvalá svoboda. Ve svém oboru jsou v mezinárodním měřítku považováni za špičku. Češi jsou připraveni zasáhnout nejen v případě vojenského konfliktu, ale i při ekologické havárii. V Kuvajtu oproti původním plánu zůstanou zřejmě ještě v příštím roce. Jejich pobyt hodlají zaplatit Kuvajťané, kteří mimo jiné chtějí, aby čeští experti vycvičili kuvajtské chemiky.

Výroba chlórové chemie ve Spolaně se obnoví zřejmě v úterý

Za přísných bezpečnostních opatření chystá společnost Spolana v úterý po několikaměsíční přestávce rozjezd takzvaného provozu chlórové chemie. Definitivní rozhodnutí padne na jednání najížděcího týmu v úterý dopoledne, kde by měl podepsat příslušné protokoly. Po absolvování všech potřebných testů je tak připravena k rozjezdu výroba chlóru, louhu, kyseliny chlorovodíkové a PVC. Tyto provozy zůstávaly odstaveny jako poslední z celého areálu Spolany, který se po srpnové povodni začal postupně uvádět do provozu od začátku října. Výpadek této části provozu nastal ale již v červnu po výbuchu krakovací pece ve výrobě PVC.

Rozjezd chlórových provozů považují za vysoce rizikový především ekologická sdružení i místní obyvatelé. Na tuto chvíli se proto podle Martínka připravují důkladně i podnikoví hasiči, kteří budou mít k dispozici vodní clony. O rozhodnutí Spolany zahájit provoz chlórové chemie budou informováni i starostové okolních měst a obcí.

Po zásahu ve Spolchemii se několik policistů podrobí léčbě

Několik ze zhruba 60 policistů, kteří se kvůli zásahu při požáru výrobny pryskyřic v ústeckém Spolku pro chemickou a hutní výrobu (Spolchemie) podrobili jaterním testům, se bude muset ambulantně léčit. Jejich testy totiž byly pozitivní. "Policisté dostali léky, aby se játra zklidnila a aby se vyloučily případné škodliviny," řekl v pondělí ČTK mluvčí severočeské policie Petr Vojtíšek. Neuvedl, o kolik policistů jde. Podle Vojtíška měli pozitivní testy policisté, kteří zasahovali přímo na místě požáru a jeho okolí, i ti, kteří následně zkoumali vyhořelý provoz. "Jde zejména o policisty dopravní služby, kriminalisty a techniky," řekl Vojtíšek. Testům se mají podrobit také zasahující hasiči. Jejich severočeský mluvčí Václav Aubrecht uvedl, že zatím neví, zda a kolik hasičů se kvůli zásahu ve Spolchemii bude muset léčit. Podle mluvčího ústeckého magistrátu Milana Knotka se podrobí jaterním testům také všichni zasahující městští strážníci.

Autor druhého falešného povodňového konta byl dopaden

Policie dopadla autora druhého podezřelého povodňového konta. Rus dlouhodobě žijící v České republice byl obviněn z pokusu o podvod. V pondělí byl odeslán návrh na podání obžaloby na státní zastupitelství, řekla ČTK Daniela Razímová z pražské policie. Podle policejního rady muž v době srpnových záplav vyzýval občany, aby na jeho konto posílali peníze pro zatopené. "Na internetu uvedl 'Pomozte občanům Prahy' a dal tam svůj účet," řekl policista. Přestože obviněný nezpůsobil žádnou škodu, nikdo totiž nevyslyšel jeho internetovou výzvu a muž neobdržel žádné peníze, hrozí mu až dvouleté vězení.

Za zřízení falešného povodňového konta byl předminulý týden trestním příkazem odsouzen ke 150 hodinám obecně prospěšných prací čtyřiadvacetiletý David Tůma. Byl obviněn a poté i obžalován z pokusu o podvod za to, že v srpnu vylepil ve Vodičkově ulici v Praze 1 leták se žádostí o příspěvek na povodňové konto. Neuvedl ale, že jde o jeho osobní účet, který si v bance otevřel ještě před povodněmi.

Šlechtický rod Salmů už nemá nárok na zámek v Blansku

Desetiletý restituční boj o zámek v Blansku je definitivně u konce. O vrácení památky po celou dobu marně usilovali potomci šlechtického rodu Salmů. Pozemkový úřad v Blansku rozhodl, že na něj nemají nárok. Salmové mohli proti tomu podat do pondělí odvolání. Jejich právní zástupce Felix Nevřela, ale prohlásil, že tak naučiní. Tím je záležitost uzavřena.

Památkáři stupňují boj s restituenty o renesanční zámek v Opočně

Pardubický památkový ústav se chystá stupňovat boj s potomky šlechtického rodu Colloredo-Mansfeldů o renesanční zámek v Opočně na Rychnovsku. Ve snaze uchovat zámek v majetku státu chtějí památkáři na přelomu roku vydat informační bulletin s nejnovějšími právními analýzami a důkazy o občanství posledního šlechtického vlastníka, řekl v pondělí ČTK Oldřich Vaňura ze Státního památkového ústavu v Pardubicích. V publikaci budou podle něj chronologicky seřazeny všechny dosavadní soudní spory o zámek a jeho vybavení. Budou tam také listiny, v nichž se Josef Colloredo-Mansfeld přiznal k tomu, že během druhé světové války vyplnil žádost o získání říšského státního občanství.

Sčítání bezdomovců: V Ostravě žije bez stálého domova 208 lidí

Bez střechy nad hlavou a stálého domova žije v Ostravě v současné době 208 lidí. Bezdomovci by se však mohlo v budoucnu stát dalších několik stovek osob. Vyplývá to z výsledků sčítání bezdomovců, které ČTK poskytl odbor sociálních věcí ostravského magistrátu. Bez jakéhokoli přístřeší žije v různých částech města 147 lidí. Kromě jednotlivců jsou mezi nimi i mladé páry. Matky s dětmi ani rodiny zatím na ulicích nepobývají. Dalších 61 lidí přespává v noclehárnách pro bezdomovce. "Dá se však očekávat, že v budoucnu se budeme muset potýkat také s dětským bezdomovectvím.

Průzkum STEM: Lidé nejvíce věří NKÚ, posiluje však také důvěra v poslance

Po červnových volbách výrazně stoupla důvěra lidí v Poslaneckou sněmovnu. Zatímco v květnu poslancům věřilo jen 44 procent lidí, nyní jich je 59 procent. Důvěra v dolní komoru je tak nejvyšší za posledních osm let. Vyplývá to z listopadového průzkumu veřejného mínění společnosti STEM. Nejvyšší důvěře se stabilně těší Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), Ústavní soud a ombudsman. Nejméně naopak lidé důvěřují Senátu. "V porovnání s předvolebním obdobím si polepšila naprostá většina významných institucí - jen Senát je stále většinou lidí odmítán," uvádí se v průzkumu.

Z budky na Vítězném náměstí bude možné zavolat přímo Ježíškovi

Ze zvláštní telefonní budky na Vítězném náměstí v Praze 6 mohou i letos děti volat svá vánoční přání přímo Ježíškovi. Příležitost budou mít denně od 14. do 22. prosince. V minulých dvou letech využili budku dokonce i mnozí dospělí. Loni a předloni si děti přály nejčastěji skládací koloběžku a postavy z dětského televizního seriálu Pokémon. Holčičky žádaly především panenky Barbie a kluci auta na ovládání a vláčky. Přáním dětí nad devět let byly hlavně mobilní telefony, počítače, skateboardy a lyže. Děti, kterým bylo více než 14 let, chtěly nejčastěji hodně peněz. Dospělí si přáli zdraví, štěstí a lásku. Ve všední dny volalo Ježíškovi kolem 80 dětí. O víkendech stoupl počet hovorů až na 180. Telefonistka se každého ptá, jak se jmenuje, kolik je mu let a jaký chce dárek. Zeptá se i na telefon rodičů, aby jim mohla přání dětí tlumočit.

Valašský mikulášský jarmek začne koštem starostových slivovic

Ochutnávkou starostových slivovic začne ve čtvrtek ve Valašských Kloboukách na Zlínsku Valašský mikulášský jarmek. V pátek příchod jarmarečních oslav naladí místní folklórní soubory. "Sobota bude jarmarkem v duchu valašských tradic, připravena je zabijačka, ukázka řemesel, košty polévky kyselice, slivovice i klobásek. Na jarmarku, lidově řečeno jarmeku, lidé uvidí práci tradičních řemeslníků, například kovářů, řezbářů, přijede i bednář a tkadlec. V rekonstruované dřevěnici předvede své ševcovské umění papučář. Příchozí ochutnají pravou valašskou kyselici, letošní vypálenou slivovici a domácí klobásku i koláče nazývané frgály. Organizátoři 11. ročníku Valašského mikulášského jarmeku očekávají až 15.000 návštěvníků. Na tento den přijede na náměstí více než 200 prodejců a řemeslníků. Pořadatelé pro tuto akci našlapali a naložili 350 kilogramů krouhaného zelí a hospodyňky navaří více než 1000 litrů valašské kyselice.

Rolling Stones se také "přivalí" v létě do Prahy

Legendární britská rocková skupina Rolling Stones zahájí v červnu velké evropské turné, během něhož uskuteční koncert i v Praze. Oznámily to v pondělí světové agentury s odvoláním na organizátory turné. Celkem má skupina koncertovat ve 22 evropských městech. Kdy dojede do Prahy, se zatím nepodařilo zjistit. Přesná data a místa konání některých koncertů mají být upřesněna až v příštích týdnech. Evropské turné se uskuteční pod názvem Licks a "Stouni" pro plánovaných více než 50 koncertů budou nabízet tři různé verze programu, lišící se použitými kulisami a výběrem ze 130 skladeb. Výběr bude záviset především na místních zvyklostech a známosti jednotlivých skladeb - kromě historických evergreenů zazní také hity z poslední doby i zcela nové. Koncerty se budou konat na stadionech, v arénách a sportovních halách.

Jarní povodně mohou být větší než jindy, začíná mokré období

Lidé se asi musí připravit na to, že se povodně stanou součástí ročního koloběhu počasí. Podle odborníků stojí Evropa na prahu klimatického cyklu, který bude studený a vlhký. Hydrologové sice záplavy nedokáží dlouhodobě předpovědět, ale jarní povodně mohou být v příštím roce větší než dříve. Srážky již nyní dosahují nadprůměrných hodnot, v příštím roce to nemá být jiné a nasycené povodí bude vysychat léta. "Srážky budou v příštím roce pravděpodobně nejméně o dvacet procent vyšší oproti normálu," řekl v pondělí ČTK klimatolog Jiří Svoboda z Masarykovy univerzity. Více srážek bylo už letos - od ledna do října zaznamenal Český hydrometeorologický ústav šest měsíců s nadprůměrným množstvím srážek. Nejvíce pršelo v srpnu, který České republice přinesl ničivé záplavy. Tehdy spadlo 195 procent srážkového normálu. I listopad, který je srážkově slabý, přinesl několikrát zvýšení hladin řek. Ani prosincové povodně nejsou výjimkou. V Praze hrozila například v roce 1993. Hladina rozvodněné Vltavy tehdy vyšplhala na první stupeň povodňové aktivity. Pokud není v zimě velké teplo, nevystačí většinou zimní srážky na větší záplavy.

Avšak klimatolog uvedl i teorie proti tomu, že by se povodeň podobná té srpnové, mohla brzy opakovat. Extrémy teplotní i srážkové totiž provázejí zejména začátek každého cyklu. "Nikdo nepamatuje tak horká jara, jako jsou od roku 1995, pak přijde velmi studený začátek léta a druhá polovina léta je mokrá - to je extrém," vypočítal klimatolog. Rok 1995 se podle něj kryje s koncem posledního cyklu, který byl teplý a suchý a začal na přelomu let 1939 a 1940. Základní klimatický cyklus je asi devadesátiletý, polovina je teplá a suchá a druhá je studená a mokrá. Cyklus je natolik dlouhý, že lidé během něj zapomínají na předchozí období a stane se například to, že vzniknou obydlí v záplavových oblastech. V délce cyklu ale mohou být odchylky. Od poloviny 90. let jsou patrné změny a povodně postupně postihují Evropu. Extrémy budou podle Svobody trvat deset let a pak se počasí zklidní. Srážky ale budou v příštích desetiletích určitě vyšší než dnes.

Krátce o úterním počasí v ČR:

Převážně zataženo, místy s deštěm, na horách se sněžením, denní teploty 3 až 7 stupňů Celsia.

02-12-2002