Denní souhrn zpráv Zprávy Radia Praha

28-11-2002

Policie odložila případ pěti utržených lodí, nebyl to trestný čin

Ústečtí policisté odložili případ pěti lodí, které se při povodních 15. srpna utrhli z kotviště v Krásném Březně na Ústecku a způsobily škodu kolem 20 miliónů korun. Vyšetřovatelé na základě výpovědí, videozáznamů a dalších materiálů nezjistili, že by někdo z odpovědných osob spáchal trestný čin, sdělila mluvčí severočeské policie Jarmila Hrubešová.

Případ policisté vyšetřovali jako podezření ze spáchání trestných činů obecného ohrožení a poškozování a ohrožování provozu obecně prospěšného zařízení. Neznámý pachatel podle trestního oznámení způsobil při vysokém stavu Labe utržení lodí.

Neřízené lodě poškodily a na měsíce vyřadily z provozu vysokotlaký plynovod přes Labe, utrhly převozní prám přívozu ve Velkém Březně na Ústecku. Prám pak poničil provizorní lávku pod železničním mostem v Děčíně. Plavidla také poškodila trafostanici v Těchlovicích na Děčínsku.

Soud zprostil bývalého ministra kultury Kabáta obžaloby

Pražský městský soud zprostil bývalého ministra kultury Jindřicha Kabáta obžaloby z porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Státní zastupitelství mu kladlo za vinu, že v roce 1993 nechal kvůli úvěru na rozjezd České lotynky zastavit bance dvě památkově chráněné budovy v centru Prahy. Oba objekty patří státu.

Poslanci se liší v názoru, jak bude sestaven zákon o nájemném

Značně rozdílné názory panují mezi poslanci v otázce, co má být páteří připravovaného zákona o nájemném. Někteří chtějí uzákonit nájemné jako regulovanou cenovou kategorii, jiní by regulaci zrušili, další hovoří o nastavení nájemného do rovnováhy s potřeby majiteli domů. Z nejednotných názorů poslanců vyplývá, že sněmovní debata o nájemném bude velmi bouřlivá.

Hlavní podnět k diskusím o nájemném dalo rozhodnutí Ústavního soudu, který zrušil cenový výměr o regulaci nájemného. Výměr ministerstvo financí narychlo přijalo předminulý týden místo jiného výměru, který rovněž vyvolal spory. Zrušením nového výměru soud vyhověl návrhu ombudsmana Otakara Motejla a skupiny 18 senátorů. Podle ministerstva financí tak soud zmrazil nájemné v bytech s regulovaným nájemným zhruba na sedm měsíců.

Místopředseda ODS Miroslav Beneš, který se problematice nájmů v ODS věnuje, upozornil, že ve sněmovně panují ohledně zákona o nájemném dva extrémní názory. Podle prvního z nich je zapotřebí zachovat současnou výši nájemného, informoval Beneš. "To pak ale majitel nemovitosti nemůže nemovitost opravit, když na to nevybere finanční prostředky," vysvětlil.

Druhý extrém je podle něj ten, že majitelé si libovolně budou zvedat nájemné. Beneš by chtěl, aby byla přijata konstrukce věcně usměrňovaného nájemného. "To zhruba znamená, že nájemník by platil podle toho, kolik stojí majitele nemovitost," řekl. Taková konstrukce podle něj musí počítat i s určitou amortizací a mírou zisku.

Beneš také upozornil na to, že se často míchají pojmy nájemného a nákladů na bydlení, které navíc zahrnují služby spojené s užíváním bytu. "Je faktem, že tyto náklady jsou velmi vysoké. Například v Holandsku se pohybují mezi 25 a 50 procenty výdajů domácnosti," řekl poslanec. Poznamenal, že ale rozhodně neumí nyní říci, kolik by to bylo procent výdajů v ČR.

Místopředseda KDU-ČSL Jan Kasal zopakoval svůj dřívější názor, že spíše než k zákonu o nájemném se kloní ke kompenzacím, jež by dostávali občané, kteří nejsou kvůli nízkému příjmu schopni nájemné hradit. "Nepochybně by se to muselo promítnout do zákona o sociální potřebnosti nebo nějakého podobného zákona," řekl už před týdnem.

Místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip (KSČM) si myslí, že zákon o nájemném by měl pevně stanovit to, že nájemné je regulovaná cenová kategorie. Dále by měl stanovit dobu a úpravu regulace. "Takzvaný trh s byty může nastat jedině ve chvíli, kdy se dostatek bytů staví, aby lidé mohli vůbec reagovat na přemrštěné požadavky majitelů domů," řekl.

Poslanec ČSSD a předseda Sdružení nájemníků Stanislav Křeček řekl, že zákon o nájemném musí najít mechanismus pro případy, kdy se nájemce s majitelem bytu či domu nedohodnou na výši nájemného. Uvedl, že nájemné by mělo být výsledkem dohody obou stran.

Křeček rovněž podpořil další regulaci nájemného. V Evropě je podle něj obvyklé, že rodina vydává na bydlení asi 20 až 21 procent příjmů, v bohatých státech, například ve Švýcarsku, je to sedm procent. V České republice je to už teď 24 až 25 procent a v případě domácností důchodců 40 až 60 procent, uvedl poslanec.

Unionistka Hana Marvanová řekla, že její strana prosazuje přechod od regulovaného na místně obvyklé nájemné, jež by určovala nabídka a poptávka. V zákoně by ale podle ní měl být jako vodítko stanoven limit nájemného, případné spory by rozhodovaly soudy. Pronajímatelé by podle ní měli dosahovat přiměřeného zisku. Uvedla také, že roční nájemné by se stanovovalo v závislosti na tržní ceně nemovitosti.

US-DEU je podle Marvanové toho názoru, že rodina s nižšími či průměrnými příjmy by neměla na bydlení vydávat víc než 30 procent svých příjmů.

Deník Právo a portál Seznam vytvoří společný zpravodajský server

Provozovatel internetového portálu Seznam a vydavatel deníku Právo uvedou od začátku příštího roku do provozu společný zpravodajský server Novinky.cz. Sdělil to předseda představenstva společnosti Borgis, jež je vydavatelem Práva, Zdeněk Porybný. Oba partneři očekávají, že se server stane jedním z nejnavštěvovanějších v tuzemsku.

"Cílem je skloubit vynikající zpravodajskou kapacitu týmu Flashnews s mimořádným dosahem portálu Seznam a vytvořit tak špičkový český zpravodajský, společenský a komentářový server," vysvětlil Porybný, podle něhož k majetkovému propojení Seznamu a firmy Borgis nedojde. Redakční obsah bude zajišťovat tým serveru Práva - Flashnews.cz.

Porybný tak upřesnil informace čtvrtečního vydání týdeníku Ekonom, podle kterého nový server vytvoří tým složený z internetových verzí deníků Blesk, Sport, Právo a z internetového magazínu Novinky.cz.

Podle Ekonomu se nový zpravodajský gigant na českém internetu postaví dominantnímu hráči iDnes.cz, který například v říjnu obsadil se 794.599 čtenáři čtvrtou pozici v návštěvnosti tuzemských internetových serverů. Nejnavštěvovanějším webem byl v říjnu portál Seznam s 1,993 miliónu návštěvníků.

Katolická církve pořádá konferenci k práci s mládeží

Kněží, řeholníci a laici, kteří pracují v katolické církvi s mladými lidmi, se v pátek a v sobotu setkají v Praze na konferenci o mládeži.

Setkání několika desítek křesťanů, které se uskuteční osmým rokem, je podle České biskupské konference příležitostí ke společnému zamýšlení nad tématem Jak prohloubit odpověď církve na požadavky mladých lidí.

Podkladem pro diskuse budou přednášky sociologů, ale také výstupy z fór a setkání katolické mládeže, která se během roku konala v Česku i v zahraničí.

Závěry konference mají sloužit nejen práci zúčastněných, ale budou podle organizátorů také důležitým vstupem pro připravovaný plenární sněm katolické církve v České republice.

Předseda ODS Klaus je prvním oficiálním kandidátem na prezidenta

Předseda opoziční ODS Václav Klaus se stal prvním oficiálním kandidátem na funkci prezidenta republiky. Na prezidenta ho navrhli členové poslaneckého klubu ODS. Informovala o tom tisková mluvčí strany Michaela Maláčová.

Informaci o Klausově kandidatuře potvrdil předseda sněmovní volební komise Pavel Hojda (KSČM). Řekl také, že Klaus je zatím jediným kandidátem. Sněmovní volební komise projedná jeho nominaci příští úterý. Toto projednání bude znamenat, že komise vezme Klausovu nominaci na vědomí.

Nového prezidenta budou volit při společné schůzi obě komory parlamentu, kde ale ODS nemá většinu. Ve dvousetčlenné sněmovně má 58 a v jednaosmdesátičlenném Senátu 26 křesel. První kolo volby se uskuteční 15. ledna. Každého kandidáta může navrhnout nejméně deset poslanců nebo deset senátorů. Nominace mohou předkládat nejpozději 48 hodin před volbou.

Drahoš: Odvolání Balvína je přepych, můj post to může ohrozit

Za zbytečný přepych pokládá ředitel brněnského studia České televize (ČT) Zdeněk Drahoš odvolání generálního ředitele ČT Jiřího Balvína. "Balvín je jedním z pěti skutečných televizních profesionálů, které dvouokruhová celostátní Česká televize má," řekl muž, který zůstal v posledním roce ve své funkci pouze díky Balvínovi.

Rada ČT odmítala Drahoše ve funkci potvrdit kvůli tomu, že se jí zdá nedůvěryhodný. Balvín Drahošovi upravil pracovní smlouvu bez vědomí rady, čím podle svých kritiků obešel zákon.

Podle Drahoše se Balvín nedopustil ničeho, za co by měl být z místa generálního ředitele odvolán. Připustil, že změna v čele ČT může ovlivnit i jeho setrvání ve funkci ředitele brněnského studia. Drahoš však dobrovolně odejít nehodlá. "Po těch dvou letech útočení na mě si to (dobrovolnou rezignaci) nemohu dovolit. Navíc by to byl nevděk vůči řadě lidí, kteří celou dobu stojí při mě," poznamenal.

Do jaké míry Balvínův odchod z funkce televizi ohrozí, Drahoš nedokáže předvídat. "Obecně lze říci, že podnik, kde se každý rok střídá šéf, se vylučuje ze skupiny firem, které mají šanci pracovat koncepčně," míní.

Osoba ředitele brněnského studia a hospodaření pobočky pod jeho vedením byly před dvěma lety jednou z příčin krize ve veřejnoprávní televizi. Drahošovi podřízení ho častokrát kritizovali a obviňovali z toho, že brněnské studio ČT zneužívá k soukromým zájmům, což Drahoš vždy důsledně popíral.

V pondělí začnou instituce jednat o průzkumu okolí Spolany

Tři státní instituce by se měly v pondělí začít radit o koordinaci průzkumu v okolí chemičky Spolana. Hlavní hygienik se zástupci České inspekce životního prostředí a Státní veterinární správy se chtějí dohodnout, jakou jednotnou metodou zjistit zdravotní a ekologická rizika. Řekla to ředitelka ČIŽP Eva Tylová.

Dosavadní průzkumy okolí Spolany žádná instituce nekoordinovala. "Problém je v tom, že to zasahuje do působnosti tří ministerstev - životního prostředí, zemědělství a zdravotnictví. Možná by pomohlo, aby vláda určila konkrétní osobu, která bude vše koordinovat," řekl poradce Greenpeace pro toxické látky Miroslav Šuta. Resorty si podle něj dosud přehazovaly odpovědnost mezi sebou.

Bezprostředním podnětem ke zvýšení aktivity státních institucí byly výsledky rozborů, které nedávno zveřejnilo ekologické sdružení Greenpeace. Podle nich byly prokázány vysoké koncentrace dioxinů a polychlorovaných bifenylů nejen v půdě, ale i v tkáni kachny a ve slepičích vejcích v obci Libiš na Mělnicku v blízkosti Spolany. Ekologičtí aktivisté ale v poslední době zveřejnili i další informace, které naznačují úniky jedovatých látek v době záplav do vody, půdy i potravinového řetězce.

Česká inspekce životního prostředí upozorňuje, že dosud získané testy jsou značně roztříštěné a že jejich nesprávná interpretace může celou situaci zkreslit. Právě inspekce je jedním z iniciátorů komplexní studie, která by měla situaci podrobně zmapovat. "Dosavadní průzkumy byly především zaměřeny na celkové zamoření. Nebylo to ale dosud cíleno na potravinový řetězec, jak se plánuje nyní," řekla Tylová. Na pondělní schůzce u hlavního hygienika by si zástupci resortů měli ujasnit, jaký rozsah a metody průzkumu budou mít dostatečnou vypovídací hodnotu a přitom na ně bude dostatek peněz.

Ministerstvo životního prostředí nyní dalo také podnět ke zpracování analýzy rizik v okolí Spolany. Ta by měla zohlednit i rozbory a podněty ekologických sdružení Greenpeace a Arnika, výsledky testů zadaných inspekcí, hygieniky i dalšími institucemi. Analýza by měla zmapovat zamoření půd a zemin i podzemních vod. Jak řekla mluvčí resortu Karolína Šůlová, zpracování analýzy zpracuje odborná firma na základě výběrového řízení. To bude vyhlašovat Fond národního majetku.

V Třebíči byli postřeleni dva muži, jeden z nich je policista

Dva muži byli v noci na středu postřeleni na volném prostranství v okrajové části Třebíče. Jeden ze zraněných je policista, řekla mluvčí jihomoravské policie Dagmar Bartoníková. Postřelení muži se v brněnské nemocnici podrobili chirurgickému zákroku. "Oba jsou mimo ohrožení života," uvedla Bartoníková. Okolnosti případu nechtěla mluvčí komentovat.

Dvaadvacetiletý policista slouží na městském ředitelství v Brně a v době nehody byl mimo službu. Okresní policie v Třebíči k událostem odmítala cokoli sdělit. Případ převzala kriminální policie jihomoravské policejní správy. "Šetříme podezření ze spáchání trestného činu pokusu o vraždu a pátráme po pachateli," řekla Bartoníková s tím, že bližší informace zatím policie poskytovat nebude.

Podle nepotvrzeného svědectví se tragédie odehrála na parkovišti u řeky v městské části na Polance. Policista byl údajně zraněn na noze a čtyřiatřicetiletý zaměstnanec místní bezpečnostní agentury má mít prostřelenou hlavu v týle.

Sbírka v chomutovském hypermarketu vynesla přes osm tisíc korun

Více než osm tisíc korun obsahovala pokladna Nadace pro transplantaci kostní dřeně, umístěná od srpna v chomutovském hypermarketu. Peníze poslouží k rozvoji českého transplantačního programu, řekl organizátor humanitární sbírky a spolupracovník nadace Jiří Fencka z Jirkova na Chomutovsku. Kasu otevřel za asistence ředitele hypermarketu Jiřího Jandy.Vybranou částku, přesně 7808 korun a 14 eur (asi 442 korun), považuje Fencka za úspěch. Po dohodě s Jandou proto nadační kasu ponechá v hypermarketu i nadále.

Jednašedesátiletý dlouholetý řidič autobusu chomutovského podniku ČSAD Fencka se po onemocnění leukémií před pěti lety podrobil transplantaci kostní dřeně. "Měl jsem štěstí. Dřeň mi daroval bratr - dvojče. Nyní se snažím pomáhat všem stejně postiženým lidem. Přeji si, aby i jejich léčba byla úspěšná. To se ale neobejde bez finančního zázemí," vysvětlil. Kasy umísťuje v různých prodejnách na Chomutovsku od roku 1999, celkový výtěžek již přesáhl 205.000 korun. Nadaci pro transplantaci kostní dřeně založili lékaři a rodiče pacientů s těžkými chorobami krve.

Poslanci rozpočtového výboru poobědvali na Pražském hradě

Poslanci rozpočtového výboru, kteří jednají o státních financích na příští rok, poobědvali na Pražském hradě. Setkání s prezidentem Václavem Havlem v době, kdy se připravuje státní rozpočet, je už tradicí. Tentokrát se ale koná naposledy, neboť Havel 2. února ve svém úřadu končí.

"Scházíme se, a navazujeme tím na dlouholetou tradici," řekl při setkání prezident. S poslanci pak hovořil především o tom, jak je státní rozpočet na příští rok sestaven, kde jsou jeho silné, ale i slabé stránky.

"Pozvání chápeme nejen jako váš zájem o financování veřejné sféry, ale také jako výraz ocenění naší práce," uvedl předseda výboru Miroslav Kalousek (KDU-ČSL). Kromě členů rozpočtového výboru přišly za Havlem na Hrad také místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Jitka Kupčová (ČSSD) a Miroslava Němcová (ODS). Podle Kalouska je to důkaz toho, jaký se ve sněmovně přisuzuje setkání s Havlem význam.

Rozpočtový výbor patří v dolní komoře k těm nejvýznamnějším. Svědčí o tom zřejmě i to, že si jeho členy "předcházejí" také na Hradě. Připravili pro ně raut, což u podobných schůzek většinou nebývá zvykem. Podle Hradu je to proto, že poslanci za Havlem zavítali o přestávce v jednání a nestačili se naobědvat. Poslanci rozpočtového výboru se věnují také financím, s nimiž hospodaří prezidentská kancelář. Vláda navrhla přidělit Kanceláři prezidenta republiky na příští rok 309 miliónů korun. Loni měl Hrad k dispozici 293 miliónů korun. Hrad na rozdíl od loňska, kdy byl rozpočet v první verzi výrazně nižší, neměl nyní k navržené částce výhrady.

Za vraždu budoucí tchyně dostal Šťastný 14,5 roku vězení

Brněnský krajský soud poslal na 14,5 roku do vězení šestadvacetiletého Tomáše Šťastného za vraždu tchyně. Podle obžaloby ji letos dubnu v Holešově na Kroměřížsku zabil 13 ranami nožem. Muž si na to nevzpomíná a tvrdí, že byl opilý. Důkazy však jasně svědčí proti němu. Součástí trestu je i protialkoholní léčba. Pokud Šťastný podá odvolání, bude se kauzou zabývat vrchní soud.

Muž byl odsouzen za jinou vraždu již před sedmi lety v Sokolově. Soud mu tehdy vyměřil čtyřletý trest, nyní mu hrozilo až 15 let vězení. Motivem činu byly spory mezi Šťastným a obětí.

V obžalobě se uvádí, že pachatel zasadil třiapadesátileté oběti bodné rány do krku, hrudníku a zad. Žena utrpěla vnitřní zranění a na místě zemřela. Muž tělo ukryl do úložného prostoru její postele, vyspal se a až druhý den se přihlásil na policii.

Útok se odehrál v bytě, kde žil Šťastný s dvouletou dcerou, družkou, kterou si chtěl vzít, a budoucí tchyní. Před napadením navštívil tři restaurace, kde vypil 14 piv.

Když se potom opilý vrátil domů, byla tam jen spící dcera a její babička. Muž dítě přikryl a okřikl vrčícího psa na chodbě. "Vtom přiběhla družčina matka a hned mi začala sprostě nadávat. Co bylo pak, si nevzpomínám. Musel jsem ji zabít já, nikdo jiný v bytě nebyl," řekl po zadržení policii. Šťastného družka Jitka přišla domů až po vraždě. Teprve ráno zjistili, že její matka je mrtvá. Obžalovaný odmítl před soudem vypovídat, stejně tak jeho družka.

Špálovy kresby, črty, deníky i oleje vystavuje Galerie Tvrdohlaví

Galerie Tvrdohlaví od čtvrtka představuje dílo umělce, jehož reprodukce mají mnohé české rodiny ve svých obývacích pokojích. Malba Václava Špály je sice známa širší veřejnosti, ale výstava nabízí i četné skici, kresby a náčrty, z nichž většina je prodejných. Přehlídku doplňují ukázky z evidence díla, kterou si Špála od roku 1926 pořizoval.

Soupis díla čítající 2421 položek vychází jako kniha. Vydala ji Nadace Karla Svolinského a Vlasty Kubátové, která soupis koupila na aukci. Evidence ale neobsahuje díla, která do té doby malíř již prodal, daroval či vyměnil. Od 20. let si Špála vybudoval početnou klientelu odběratelů děl, k níž náleželi četní kolegové z oboru, například Josef Čapek, Emil Filla, Bohumil Kubišta, literáti František Halas, Jaroslav Seifert, historici umění, nakladatelé, novináři a politici.

Jeden z umělců, kteří měli zásadní vliv na formování českého moderního umění, ale ke svým dílům přistupoval velmi pragmaticky. Obrazy dokázal vyměnit s jinými umělci, ale i se zlatníkem za zlato, s rukavičkářem za usně či s řezníkem za maso, popsal novinářům Špálův život Roman Musil z nadace. Špála si svá díla pro sebe "známkoval" - ty podle něj nejlepší nepustil z ateliéru.

Kromě těchto kuriozit historici i návštěvníci výstavy z evidence děl vyčtou, kolik obrazů Špála vytvořil za jeden rok. "Maloval především od jara do podzimu, přes zimu psal recenze, své texty a věnoval se spolkové činnosti," říká Musil. Špála, který byl členem spolku Mánes, Skupiny výtvarných umělců a Tvrdošíjných, dokázal namalovat i několik menších obrazů denně. Špála byl ovlivněn dílem Edvarda Muncha, Paula Gauguina, Vincenta van Gogha a Augusta Renoira. Historici umění na jeho tvorbě oceňují zejména spojení moderního výtvarného výraziva s náměty z přírody a českého venkova. Již za první republiky uspořádal desítku samostatných výstav a u příležitosti 40. narozenin mu spolek Mánes uspořádal retrospektivu. Špálova díla pravidelně dosahují vysokých částek na aukcích, oleje na nynější výstavě se prodávají za ceny od půl do miliónu korun.

Krátce o počasí:

V týdnu od 2. do 8. prosince se v České republice očekává oblačno až zataženo a místy déšť nebo přeháňky, od středních poloh srážky smíšené nebo sněhové. Noční teploty budou tři až minus tři st. C, denní dva až osm st. C.

28-11-2002