Denní souhrn zpráv Zprávy Radia Praha

16-11-2002

Ukrajinský prezident Kučma přijede do Prahy na summit NATO

Ukrajinský prezident Leonid Kučma pojede do Prahy na summit NATO společně s ministrem zahraničí Anatolijem Zlenkem. Kučma se zúčastní zejména zasedání Euroatlantické rady partnerství a ministr Zlenko zasedání komise Ukrajina-NATO. Činitelé NATO už dříve naznačili, že Kučma není na pražské vrcholné schůzce aliance vítaným hostem, protože ho Spojené státy obviňují, že dal souhlas k prodeji varovného radarového systému Kolčuga do Iráku, a porušil tak sankce OSN. Kučma na toto obvinění zareagoval rezolutním tvrzením, že systém Kolčuga do Iráku neprodal. USA podle něj svým neodůvodněným obviněním poškodily vztahy mezi Ukrajinou a západním uskupením.

Česko neudělilo běloruskému prezidentovi Lukašenkovi vízum, Minsk povolal svého velvyslance

Česká republika neudělila běloruskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi vízum. Ten se proto nemůže zúčastnit pražského jednání NATO. Běloruské ministerstvo zahraničí se v pátek večer rozhodlo povolat velvyslance do Minsku na konzultace. Český ministr zahraničí Cyril Svoboda uvedl, že důvodem odmítnutí vydat Lukašenkovi vízum je porušování lidských práv v Bělorusku. Nevydání víza označil za nezávislé rozhodnutí celé české vlády, která ho pečlivě zvážila. Zbytek běloruské delegace vízum dostane. Naše rozhodnutí není proti Bělorusku, není proti běloruským občanům, uvedl ministr. Lukašenko by podle Svobody svůj pobyt v Praze využil k legitimizaci svého autokratického režimu. Česká strana nemohla Lukašenkovi zajistit "speciální zacházení a ochranu", které požadoval, dodal šéf české diplomacie.

Běloruský ministr zahraničí Michail Chvostov označil neudělení víz Lukašenkovi za bezprecedentní krok v diplomatické praxi, který byl učiněn pod tlakem Spojených států. Česká strana neuměla přijmout vlastní rozhodnutí a neprojevila ve vztahu k Bělorusku přátelské vztahy, prohlásil šéf běloruské diplomacie. Zároveň zdůraznil, že běloruská strana nenechá výzvu české strany bez pozornosti a reakce bude následovat. Rozhodnutí České republiky přivítala naopak běloruská opozice, která je označila za adekvátní reakci na to, co se nyní děje v Bělorusku.

Předseda ruské Státní dumy kritizuje opatření proti Lukašenkovi

Za hrubé porušení mezinárodního práva označil záměr Evropské unie zakázat vstup na své území běloruskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi a několika desítkám představitelů jeho režimu předseda dolní komory ruského parlamentu (Státní dumy) Gennadij Selezňov. Podle informace z diplomatických zdrojů se chce "patnáctka" příští týden dohodnout na zákazu udělování víz Lukašenkovi a vybraným představitelům jeho režimu.

Praha se chystá na summit NATO, platí další opatření

Jen několik dnů zbývá do doby, než se Praha a Česká republika stane středem pozornosti celého světa. Na dvoudenní summit Severoatlantické aliance, který začne ve čtvrtek, se sjede na pět desítek šéfů států a vlád členských zemí NATO a zemí zapojených do programu Partnerství pro mír. Společně s nimi přijede i několik tisíc hostů. V zemi se proto připravují nejpřísnější bezpečnostní opatření v její historii.

Zatím jen dopravní značky zákaz zastavení s daty na téměř celý nadcházející týden dávají v okolí pražského Kongresového centra tušit, že se sem má za několik dní kvůli summitu NATO soustředit pozornost hlav států. V samotné budově bývalého komunistického Paláce kultury je ovšem živo. Z výsuvných plošin se dokončuje obří billboard se znakem Severoatlantické aliance a zeměkoulí. Ani v centru města není zatím příliš znát, že by se mělo něco mimořádného dít. I prodejna hamburgerů u Muzea, která se může stát cílem anarchistů, nabízí nevzrušeně jako vždy své zboží. A tak jen výkladní skříně prodejce luxusních automobilů na Vinohradské třídě, pobité velkými dřevotřískovými deskami, dávají tušit, že se možná přece jen něco bude dít.

Rakouská protivzdušná obrana zvýší pohotovost při summitu NATO

V souvislosti s blížícím se summitem NATO v Praze uvede do zvýšené pohotovosti své síly protivzdušné obrany také Rakousko. Přes jeho území bude už v pondělí přelétat deset amerických stíhaček F-16 mířících z Itálie do České republiky na leteckou základnu v Čáslavi. Během čtyř až pětiminutového přeletu budou americké letouny eskortovány rakouskými stíhačkami Draken.

Prezident USA George Bush se v Praze s německým kancléřem Schröderem nesejde

Americký prezident George Bush neplánuje oficiální schůzku s německým kancléřem Gerhardem Schröderem během summitu NATO v Praze, ale předpokládá se, že spolu budou mluvit neformálně během summitu. Ve Washingtonu to řekla prezidentova poradkyně pro otázky národní bezpečnosti Condoleezza Riceová, která také sdělila některé podrobnosti programu Bushovy evropské cesty. Prezident a první dáma odletí z Washingtonu v úterý ráno a do Prahy přiletí v úterý večer. Ve středu bude absolvovat několik schůzek, přičemž jejich námětem budou otázky kolem NATO, Irák, válka s terorismem a bilaterální záležitosti. Ve středu odpoledne George Bush promluví k účastníkům Pražského atlantického studentského summitu (Prague Atlantic Students Summit), jehož se účastní studenti z 35 členských a partnerských zemí NATO.

Brněnský protest proti NATO skončil pokojně a bez velkého zájmu

První ohlášená demonstrace proti pražskému summitu NATO skončila v Brně bez incidentů a jen za minimálního zájmu veřejnosti. Akce, kterou svolala Antimilitaristická iniciativa, se zúčastnilo zhruba 70 aktivistů. NATO není podle anarchistů zárukou světového míru, stejně jako v minulosti jí podle nich nebyla Varšavská smlouva. "Není pravda, že NATO prosazuje lidská práva, například Turecko jako člen aliance je porušuje celkem jasně a otevřeně," řekl ČTK jeden z aktivistů Otto Wolf. Jako řešení vidí zrušení NATO a organizované armády a použití armádních výdajů na sociální účely. Na akci dohlížela dvacítka policistů a strážníků, v záloze byly další posily. Protest monitorovali i čtyři členové Občanských právních hlídek.

Skupina křesťanů se modlila za mír a vyzvala Západ k obratu

Modlitbami za mír a výzvou, aby Západ přehodnotil svůj postoj k ostatnímu světu, přispěla v Praze skupina křesťanů k atmosféře příprav na summit NATO. Ekumenická pobožnost se uskutečnila před katolickým kostelem na náměstí Míru. "Bůh řekl: Nezabiješ!" stálo na transparentu. Aktivistů bylo zhruba deset a posluchačů asi dvakrát tolik. Jako hlavní myšlenka zaznělo upozornění, že i křesťané porušují toto přikázání a že jsou vinni mnoha minulými i současnými válkami. Za cestu k míru nepovažují organizátoři bohoslužby ani bombardování, k němuž NATO v minulosti v některých případech přistoupilo.

Premiéři kandidátských zemí přijali společný vyjednávací postoj

Zástupci desítky kandidátských zemí, s nimiž Evropská unie (EU) počítá jako s budoucími členy, se ve Varšavě shodli, že vstupní rozhovory je nutné zakončit do prosince letošního roku. Finanční podmínky, za nichž tyto státy rozšíří řady současných členů, však podle nich nesmějí znamenat katastrofu pro národní rozpočty. Premiéři ve společném prohlášení připomněli myšlenku postupného přechodu na plnou výši členských příspěvků a zároveň se shodli v tom, že takový postup by byl opodstatněný za podmínky, že se postupně přejde také na plnou výši zemědělských dotací, jak kandidátům navrhuje Evropská unie.

Pokusů o "sladění not" mezi kandidáty byla již celá řada. Žádný z nich ale nepřežil nejbližší vyjednávací kolo s Bruselem. To by se však nemělo podle českého premiéra Vladimíra Špidly opakovat. "Nyní je to skutečně vážné. Jeden každý si uvědomuje, že jeho pozice je méně jistá, než když postupujeme koordinovaně," řekl premiér ČTK. Společný postoj, který ve Varšavě zaujali zástupci kandidátů, se podle Špidly vztahuje pouze na společné problémy. Proti očekávání se společné stanovisko netýká zemědělství.

V Praze jednali o rozšiřování EU mladí zástupci zemí visegrádské čtyřky

Závěrečná fáze jednání o rozšíření Evropské unie je hlavním tématem konference, na níž se do Prahy sjeli mladí politici ze zemí visegrádské čtyřky. Na jednání pozvali zástupce ministerstev, aby s nimi hovořili mimo jiné o komunikační strategii v přístupových jednáních a o postupu vyjednávání v rámci kapitoly zemědělství. Visegrádská mládež na sebe upozornila počátkem roku v souvislosti se zrušení schůzky premiérů zemí Visegrádu v Budapešti kvůli výrokům tehdejšího maďarského premiéra Viktora Orbána o takzvaných Benešových dekretech. Tehdy svou budapešťskou konferenci nezrušila. Odmítla své setkání nechat negativně ovlivnit "diplomatickým napětím na vládní úrovni".

Otto Habsburg: Tlak na zrušení dekretů musí trvat i po rozšíření

Benešovy dekrety nepředstavují překážku pro vstup České republiky do Evropské unie, některé z nich jsou ale v rozporu se základními hodnotami společenství, a proto by se mělo na Praze vytrvale požadovat, aby je odstranila, myslí si potomek posledního rakousko-uherského císaře Otto Habsburg. Uvedl to v rozhovoru pro rakouský list Oberösterreichische Nachrichten. Člen bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) má dojem, že mladší generace Čechů je k problému mnohem otevřenější než její předchůdci.

Pojem Benešovy dekrety se užívá pro soubor právních norem, které byly vydávány v letech 1940-1945 československým prezidentem Edvardem Benešem. Představitelé vysídleneckých organizací v Německu a Rakousku napadají zejména dekrety týkající se postavení německé a maďarské menšiny, a to především dekrety o konfiskaci majetku a dekret o úpravě státního občanství. Ten až na výjimky zbavil československého občanství ty, kteří v minulosti dobrovolně převzali německé nebo maďarské občanství. V dekretech samých však odsun Němců zakotven nebyl, o jeho uskutečnění rozhodly vítězné mocnosti na konferenci v Postupimi v srpnu 1945 s ohledem na roli, kterou německá menšina sehrála při okupaci Československa.

O křeslo šéfa ODS usiluje také místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová

Seznam kandidátů, kteří se chtějí utkat o předsednické křeslo opoziční ODS, se rozšířil o místopředsedkyni sněmovny Miroslavu Němcovou. ČTK řekla, že ke kandidatuře se definitivně odhodlala po pátečním jednání poslaneckého klubu. Svou kandidaturu na křeslo předsedy ODS již oficiálně oznámil místopředseda strany Jan Zahradil. Uchazečů o místo po Václavu Klausovi, jenž chce z čela strany odejít, aby mohl kandidovat v prezidentských volbách, však je více. O funkci šéfa ODS bude usilovat i šéf senátorů ODS Mirek Topolánek a pravděpodobně také starosta Prahy 6 a horký kandidát na funkci pražského primátora Pavel Bém.

Vedení ČSSD připustilo, že senátní volby vyhrála ODS

Předsednictvo sociální demokracie na svém zasedání připustilo, že letošní senátní volby vyhrála ODS. K tomuto závěru vedení nejsilnější vládní strany dospělo přesto, že ČSSD proti minulým letům své volební výsledky zlepšila, řekl novinářům v pražském Lidovém domě předseda sociálních demokratů Vladimír Špidla. "Trend se zlepšil, ale nevyhráli jsme," uvedl. Připomněl, že při doplňovacích senátních volbách v roce 1998 ČSSD získala tři mandáty, v roce 2000 pouze jeden, zatímco letos sedm. Sociální demokraté však tentokrát obhajovali deset mandátů, takže tři křesla v horní komoře ztratili.

Sociální demokracie postaví vlastního kandidáta už v prvním kole prezidentských voleb. Předsednictvo ČSSD potvrdilo toto rozhodnutí, které vychází z dřívějšího usnesení stranického ústředního výkonného výboru. Ve druhé opakované volbě prezidenta, pokud by první byla neúspěšná, je připraven kandidovat expremiér Miloš Zeman. Chce tak ale učinit jen v případě, že by se v referendu, které uspořádala ČSSD, pro něj vyslovila většina straníků.

Bývalý elitní zpravodajec Hučín skončil v sociální síti

Bývalý elitní zpravodajec Bezpečnostní informační služby (BIS) Vladimír Hučín skončil kvůli trestnímu stíhání v sociální síti. Před soudem čelí žalobě ze sedmi trestných činů souvisejících většinou s jeho prací pro kontrarozvědku. V rodném Přerově ho prý proto nikdo nechce zaměstnat. "I když jsem sháněl práci i sám, nevzali mě ani u popelářů," řekl Hučín. Podle něj má ve městě každý strach dát mu práci, aby to nebylo považováno za veřejnou podporu jeho osoby. "Někteří lidé mě neoficiálně oslovili, že by mi práci dali, ale raději počkají, jak dopadne můj soud," uvedl bývalý kapitán BIS.

Hučín jako člen Konfederace politických vězňů proti sobě v Přerově popudil řadu vlivných lidí, když veřejně poukazoval na jejich komunistickou minulost. V rukou má také materiály, které vypovídají o tom, jak si lidé od policie, tajných služeb, justice či různých úřadů s minulým režimem zavdali, a přesto dnes zastávají důležité funkce. Všechna obvinění popírá. Tvrdí, že se stal nepohodlným, když odhalil spiknutí bývalých komunistů a jejich pronikání do vysokých státních funkcí a bezpečnostních složek.

Národní Cenu Česká hlava získali Karel Smetana a Jiří Labský

Karel Smetana z anatomického ústavu 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Jiří Labský z Ústavu makromolekulární chemie Akademie věd ČR převzali v pražském v Národním domě na Smíchově Národní cenu Česká hlava. Oba se podíleli na vynálezu, který umožňuje připravit transplantát lidské kůže bez pomoci myších buněk. Smetana se zabývá možností využití dat, která lze při výzkumu získat, a to při diagnostice zhoubných kožních nádorů a nádorů sliznic a použití pro léčbu lidí, kteří mají různé kožní defekty.

Na galavečeru se udělovala také Cena pro nejlepší studentskou práci Prix Academia. Získal ji student Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Filip Teplý, který vyvinul převratnou technologii syntetické tvorby helicenů - uhlíkových molekul. "Od těchto molekul si slibujeme, že by mohly fungovat jako molekulární součástky pro budoucí počítače," přiblížil svou práci.

Rakouská ocenění v Olomouci převzali duchovní, senátor i voják

Olomoucký katolický arcibiskup Jan Graubner, pedagog a senátor František Mezihorák (ČSSD) a voják Milan Valovič v Olomouci převzali významná ocenění za zásluhy o sjednocování Evropy. Udělil jim je rakouský stát a tamní katolické sdružení Reichsbund. Mezihorák a Valovič dostali státní vyznamenání, které uděluje rakouský prezident Thomas Klestil. Shoda okolností přitom přivedla do jedné místnosti dva muže, kteří spolu léta sváděli tvrdé boje. Valovič pracoval jako šéf vojenského újezdu Libavá a Mezihorák se několik let zasazoval o změnu neutěšené situace místních lidí. I na základě jeho kritiky ministr obrany Jaroslav Tvrdík správce újezdu nakonec odvolal.

Valovič dostal ocenění za to, že vyvinul úsilí, aby se připomněly osady v újezdu, které vojáci po odsunu sudetských Němců srovnali se zemí. Spolupracoval se sudetoněmeckými spolky v Rakousku a Německu při opravách památných míst i kostela ve Staré Vodě. Mezihorák převzal vyznamenání za to, že se řadu let zasazuje o smíření Česka, Rakouska a Německa, na toto téma publikuje a spolupracoval s rakouským ministerstvem školství při natáčení dokumentu. Duchovního Graubnera ocenila rakouská katolická organizace Reichsbund Evropským prstenem Aloise Mocka. Arcibiskup dostal vyznamenání za mimořádné zásluhy o sjednocování Evropy, konkrétně za usmiřovací iniciativy, které přesahují hranice Česka. Graubner vyvolal pozornost letos na jaře, když sloužil mši v Norimberku v rámci každoročního srazu Sudetoněmeckého krajanského sdružení.

Mladí Češi nemají o esperanto zájem, v Asii a Africe je to naopak

O esperanto, nejrozšířenější umělý jazyk, nemají mladí Češi na rozdíl od svých vrstevníků v Africe a Asii příliš velký zájem. Učí se spíš řeči, o nichž vědí, že jim mohou přinést nějaký profit, řekl místopředseda Českého esperantského svazu Petr Chrdle. Esperanto přitom podle něj může přispět k uvedení kultury málo lidnatých národů do povědomí uživatelů rozšířenějších jazyků. "V čínštině by nevyšla Babička Boženy Němcové, kdyby ji nepřeložili z esperanta. Je to tedy úžasný pomocník pro malé jazyky, aby se jejich kultura dostala do světa," podotkl. Členové Českého esperantského svazu se v sobotu sešli na konferenci v Praze. Do neděle se tu budou zabývat propagací a rozvojem tohoto jazyka v České republice. Svaz má zhruba 1000 členů.

První učebnice esperanta vyšla v roce 1887, jejím autorem byl Ludvík Lazar Zamenhof. Žil v ruském městě, kde se hovořilo čtyřmi jazyky. Často se strhly pouliční nepokoje. Zamenhof byl přesvědčen, že důvodem je jazykové nedorozumění. Proto se snažil vytvořit neutrální jazyk. Jeho základem jsou indoevropské jazyky, některé výrazy jsou převzaty z latiny i germánských jazyků.

V Pardubicích a Chrudimi začala po sedmi dnech téct teplá voda

Část obyvatel Pardubic a Chrudimi se mohla, po sedmi dnech od havárie v opatovické elektrárně, opět vykoupat v teplé vodě. Díky teplému počasí potřebují byty méně tepla, a dva záložní zdroje v Pardubicích proto mohly začít ohřívat i vodu. V neděli by měly v Hradci Králové začít topit dva kotle dovezené z Prahy. Na jejich instalaci technici pracují nepřetržitě.

V samotné elektrárně pokračují opravy dvou ze šesti kotlů, které zasypala zřícená střecha. Elektrárna potvrdila, že úterní termín zapálení prvního kotle je reálný. Druhý kotel chce zapálit ve středu. Po zahájení provozu dvou kotlů by se situace v zásobování teplem měla vrátit k normálu. Vyřazení elektrárny postihlo asi 200.000 lidí v pardubicko-hradecké aglomeraci. Nejvíce trpí Hradec Králové, který nemá žádný záložní zdroj. Výrazně lepší je situace v Pardubicích a Chrudimi, neboť v Pardubicích topí menší záložní teplárna a účinně pomáhá i teplárna Synthesie.

Města v Karlovarském kraji bojují s přemnoženými holuby

K likvidaci přemnožených holubů se letos po Karlových Varech a Chebu odhodlala i další města v Karlovarském kraji. Poprvé se do boje s obtížnými opeřenci pustí příští týden Mariánské Lázně na Chebsku. Pracovník odboru životního prostředí tamní radnice Václav Černý připouští, že na přemnožení holubů má vliv i chování některých lázeňských hostů a turistů. "Holubi mají v Mariánských Lázních snadnou obživu po celý rok. Pacienti a turisté je na kolonádě krmí oplatkami. Neuvědomují si, že holubi mohou přenášet řadu chorob," řekl Černý novinářům.

Před cirkusem Humberto se sešli lidé prosazující zákaz drezúry

Zhruba deset aktivistů z občanského sdružení "Svoboda zvířat" před cirkusem Humberto na pražském Opatově přesvědčovali rodiče i děti, aby na představení nechodili a raději navštívili zoo. Aktivisté prosazují zákaz drezúry volně žijících zvířat. Rodičům rozdávali letáky a dětem omalovánky s medvědy, které je měly přesvědčit, že by zvířatům bylo lépe v lese. Většina dospělých i dětí slušně poděkovala, ale šli dál k pokladně. Jen ojediněle ochránci zvířat narazili na ostřejší slova. "Zvířata se u nás mají dobře," tvrdí majitel cirkusu Bohumil Navrátil. "Nikdy nepřipustím, že jsou u mě zvířata týraná. Dostanou, co potřebují. Tu tradici udržím a tito lidé mě nemůžou zastrašit," zdůraznil.

Zpěvák Chris Rea přilákal několik tisíc fanoušků

Několik tisíc fanoušků přilákal do haly na Výstavište na svůj první pražský koncert britský hudebník Chris Rea. V české metropoli se už měl legendární kytarista a autor písní zastavit v roce 2000. Musel však tehdy koncertní turné zrušit kvůli vážné nemoci a operaci. Rea už dodal na trh 19 alb. Ze zatím poslední desky zněla směs blues, soulu, gospelu i reggae a plážové hudby.

Ilja Hurník přijímal při koncertě gratulace k 80. narozeninám

Deset dní před osmdesátinami přijímal už nyní Ilja Hurník blahopřání. Skladateli, klavíristovi a spisovateli přáli hudebníci i přátelé při gratulačním koncertě v pražském Sále Martinů. Kompozičním východiskem se pro Ilju Hurníka staly formy starší hudby. Je také oblíbeným hudebním popularizátorem, beletristou a esejistou. Napsal řadu knih včetně hudební detektivky a hudebních pohádek. Na jeviště se opakovaně vrací jeho operní hříčka Dáma a lupiči napsaná v šedesátých letech dvacátého století podle anglické filmové detektivky Pět lupičů a stará dáma.

Hostem festivalu německého jazyka byl slavný Maximilian Schell

Přední švýcarský divadelní a filmový herec, producent a režisér Maximilian Schell byl hostem Pražského divadelního festivalu německého jazyka. V Divadle na Vinohradech četl z vlastní prózy Rebel. Stejně jako v říjnu 1989 ve Frankfurtu nad Mohanem u příležitosti udělení Mírové ceny německého knižního obchodu Václavu Havlovi, kterou tehdy český dramatik nemohl převzít, četl z jeho projevu nazvaného Slovo o slovu. Jako pravý Švýcar si přinesl na jeviště stolní hodiny a kontroloval si čas. V dobré náladě celé dvě hodiny vyprávěl historky a vyznal se ze svého okouzlení Prahou.

Václav Neckář byl propuštěn z nemocnice, čeká ho rehabilitace řeči

Zpěváka Václava Neckáře, který 5. listopadu zkolaboval při divadelní zkoušce, propustili v pátek lékaři z pražské Nemocnice na Homolce do domácího ošetřování. Informuje o tom deník Bleska a Večerník Praha. Devětapadesátiletý umělec prodělal mozkovou příhodu, která postihla centrum řeči. Nenarušila však centra pohybová ani smyslová. Podle lékařů mu již nehrozí bezprostřední nebezpečí, musí však odpočívat, brát léky a pokračovat v rehabilitaci řeči.

Neckář působil v letech 1965 až 1968 v pražském divadle Rokoko. Poté dva roky vystupoval v legendární skupině Golden Kids, v níž se sešel s Martou Kubišovou a Helenou Vondráčkovou. Od roku 1971 vystupoval se svou skupinou Bacily. V 60. letech se Neckář objevoval i ve filmu, k nejznámějším patří Ostře sledované vlaky, Šíleně smutná princezna a Skřivánci na niti.

Tenista Jiří Novák chce vydržet mezi elitou

Tenista Jiří Novák ukončil na Turnaji mistrů v Šanghaji svoji úspěšnou sezónu. Sice nevyhrál turnaj, ale byl v semifinále Australian Open, mezi osmičkou na Masters, na pátém místě světa a tenisový rok zakončil jako sedmý v žebříčku. Tato fakta ho řadí mezi elitu a staví do nové role v dalších měsících. Novák prorazil až ve své deváté sezóně. Dlouho se pohyboval kolem padesátého místa žebříčku a nejlépe byl třicátý. Díky trenérovi Janu Kukalovi je v sedmadvaceti letech ve světové desítce, kde byl z českých hráčů naposledy před dlouhými deseti lety Petr Korda. Podle slov trenéra Novákovi ještě chybí některé varianty ve hře, smrtící instinkt a moment překvapení.

Po více než desetiměsíčním létání z místa na místo se Novák po Šanghaji těšil domů. "Budu co nejvíc odpočívat," plánoval volno s početnou rodinou v Prostějově. "Už se těším na Vánoce u stromečku s dětmi. V té době mě nikdo nedonutí stát na dvorci," zařekl se. Hned po svátcích nabere směr Austrálie, kde do sezóny vstoupí v Perthu s Danielou Bedáňovou startem v Hopmanově poháru.

Vichr na severní Moravě způsobil výpadky proudu a lámal stromy

Silný nárazový vítr, místy dosahující síly vichřice, způsobil na Frýdeckomístecku množství výpadků elektrického proudu. V Beskydech na Lysé hoře řádil dokonce orkán, vítr dosahoval rychlosti 111 kilometrů za hodinu. Větrná kalamita postihla Moravskoslezský kraj naposledy před 14 dny.

Počasí

Bude převážně oblačno, místy přeháňky, noční teploty 5 až 9, denní 8 až 12 stupňů Celsia.

16-11-2002