Denní souhrn zpráv Zprávy Radia Praha

02-11-2002

Skončily volby - strany vládní koalice pravděpodobně ztratily většinu v Senátu

Strany vládní koalice pravděpodobně ztratily většinu v Senátu. V letošních senátních volbách obhájí podle průběžných výsledků zřejmě nejvýše 11 křesel. K nadpoloviční většině by potřebovaly získat o pět více. Při prosazování vládních předloh tak zřejmě budou muset ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody hledat v Senátu podporu zejména u nestraníků. Právě kandidáty neparlamentních stran lze již nyní považovat za vítěze senátních voleb. Kromě ředitele televize Nova Vladimíra Železného, který kandidoval za hnutí Nezávislí, se do Senátu dostane podle všeho nejméně dalších šest zástupců neparlamentních stran.

Sociální demokraté podle průběžných výsledků k 18:30 vedli v osmi obvodech, občanští demokraté v sedmi. Kandidáti KDU-ČSL mají lepší vyhlídky na vítězství ve dvou obvodech, unionisté stejně jako komunisté v jednom obvodu. Ve zbývajících osmi obvodech mají nejvyšší šance na vítězství kandidáti neparlamentních stran a nezávislý Karel Barták.

Účast voličů ve druhém kole senátních voleb bude podle očekávání zřejmě vyšší než před týdnem; dosud se pohybuje kolem 34 procent. V porovnání s prvním kolem je to o 11 procent více. V komunálních volbách volební účast zatím přesahuje 50 procent.

Od cesty k urnám v sobotu voliče mnohde odradil hustý déšť. Na účasti se podepsal zřejmě i odjezd lidí na hřbitovy u příležitosti svátku Památky zesnulých. Před kulturním domem v Havířově na Karvinsku se v sobotu poprvé rozzářil vánoční strom a doprovázel voliče na cestě k volbám. Větší účasti ale nepomohl.

V pátek hned po otevření volebních místností volila řada politiků, svůj hlas odevzdal i prezident Václav Havel. Sociálnědemokratické kandidáty v sobotu v Jindřichově Hradci volil premiér Vladimír Špidla s manželkou Viktorií. K volbám přišel také expremiér a dlouholetý předseda ČSSD Miloš Zeman, který si za senátora vybral kandidáta ODS Petra Weisse. Místopředsedkyně Marie Součková na to reagovala slovy, že by kandidáta ODS nevolila. "Pokud bych využila svého práva a k volbám šla, tak rozhodně bych volila toho kandidáta, který je pro referendum," řekla.

Podle výsledků sečtených do sobotních 18:30 své křeslo v Senátu určitě obhájí Jitka Seitlová, která na Přerovsku kandidovala za Nezávislé. Podobně je na tom i odborový předák Milan Štěch (ČSSD), který křeslo obhajoval na Pelhřimovsku. Mandát na dalších šest let má zřejmě zajištěný i vicepremiér Pavel Rychetský (ČSSD), který o křeslo v Senátu již podruhé usiloval na Strakonicku.

Na Kolínsku byl pravděpodobně zvolen rovněž kandidát ČSSD, lékař Jan Rakušan. Za Plzeň v horní komoře zasedne zřejmě nová tvář, lékař Richard Sequens (US-DEU). Naopak na Vyškovsku se odehraje bitva do poslední chvíle. Františka Adamce (KDU-ČSL) a Ivo Bárka (za ČSSD) po sečtení hlasů z téměř dvou třetin okrsků dělilo jen osm hlasů. V jednom z nejsledovanějších duelů letošních senátních voleb v Praze 1 zatím vede Martin Mejstřík (Cesta změny) před Petrem Weissem z ODS.

Pithart připustil, že se bude znovu ucházet o křeslo šéfa Senátu

Předseda Senátu Petr Pithart (KDU- ČSL) v sobotu připustil, že pokud k tomu budou vhodné podmínky, bude se znovu ucházet o místo v čele horní parlamentní komory. Pithart v sobotu novinářům ve volebním štábu lidovců řekl, že jeho rozhodnutí obhajovat funkci šéfa Senátu se bude odvíjet především od výsledků senátních voleb, v nichž voliči rozhodli o obměně třetiny Senátu. Lidovci si v nich určitě pohorší - obhajovali šest mandátů, ale zřejmě nezískají ani polovinu. Pithart uvedl, že než budou známy výsledky voleb, jsou tyto úvahy předčasné. Stejně nechtěl hovořit o tom, jak se po těchto volbách změní jeho vyhlídky jako kandidáta KDU-ČSL na funkci prezidenta.

David Rath obhájil křeslo prezidenta České lékařské komory

Delegáti sjezdu České lékařské komory v sobotu v Brně rozhodli, že David Rath bude i v příštích čtyřech letech prezidentem této stavovské organizace. Obdržel 196 z 292 platných hlasů. O funkci se utkali tři kandidáti: vedle Ratha i kandidát Koalice ambulantních lékařů, varnsdorfský gynekolog Ivan Sucharda, a brněnský soukromý psychiatr Jiří Berka za sdružení soukromých lékařů a podnikatelů ve zdravotnictví Skalpel. David Rath je rád, že vyhrála jeho vize o směřování této stavovské organizace. Novinářům řekl, že v centru pozornosti současného vedení komor by měl být člověk. Největším bohatstvím jsou podle něj kvalifikovaní, zkušení a pracovití lékaři, kteří mají být preferováni před budovami nebo technikou. Rath plánuje schůzky s ministry a soustředí se i na řadu zákonů, které leží v Poslanecké sněmovně. Zdůraznil také, že nyní je velmi napjatá situace kolem lékařů, kteří nechtějí sloužit více přesčasových hodin, když jim vláda nechce zvýšit platy. Komora se podle Ratha pokusí hrát roli prostředníka.

Rathovi kritici nesouhlasí s jeho chováním a vystupováním. Podle nich mu chybí sebereflexe. Oba protikandidáti po výsledcích voleb novinářům řekli, že jejich návrhy směřovaly více k budoucnosti komory. Sucharda i Berka uvedli, že v současnosti jsou preference lékařů v oblasti ekonomické a že komoře zřejmě nezbývá než se v podstatě odborovými záležitostmi zabývat.

Prezident Václav Havel odletěl na dovolenou na Kanárské ostrovy

Prezident Václav Havel v sobotu ráno odletěl na dovolenou na Kanárské ostrovy. Více než týden by měl společně s manželkou Dagmar pobývat na ostrově Grand Canaria, řekl ČTK prezidentův mluvčí Ladislav Špaček. Ozdravný pobyt u moře Havlovi doporučili lékaři. Přejí si, aby se v teplejším prostředí doléčil po nedávném zánětu průdušek. Havel se chce podle Špačka na dovolené také připravit na summit Severoatlantické aliance, který se za necelé tři týdny uskuteční v Praze.

"Paní Havlová se tam také zúčastní koncertu, jehož výtěžek bude věnován nadaci prezidentského páru Vize 97 na pomoc lidem postiženým letošními povodněmi," dodal Špaček. Prezident na Kanárských ostrovech dovolenou tráví často. Většinou ale pobývá na ostrově Lanzarote. Mluvčí neprozradil, proč nyní místo svého pobytu změnil, ani jak je ubytován. Dovolenou na Kanárských ostrovech Havel většinou střídá s pobytem ve své letní rezidenci na jihu Portugalska. Špaček nedokázal říci, jak dlouho prezident v zahraničí bude. "Je to jeho dovolená, a proto si i návrat stanoví sám," poznamenal pouze. Předpokládá ale, že Havel se na Kanárských ostrovech zdrží více než týden. Pracovníci prezidentské kanceláře nemuseli kvůli dovolené rušit jeho pracovní program, protože s odpočinkem před summitem NATO už dopředu počítali.

Špidla: Zákon umožňující USA bránit české nebe je připraven

Návrh zákona, který by měl umožnit amerických letcům společně s českými kolegy chránit během listopadového summitu NATO v Praze český vzdušný prostor, již byl připraven. Novinářům to v sobotu v Lidovém domě řekl premiér Vladimír Špidla. Nyní podle něj návrh zkoumají právníci. Podle premiérových informací se americká nabídka kryje s obsahem návrhu zákona. Přesná formulace je věcí právníků. "Koncept už je vyřešen," zdůraznil Špidla. O předloze má v neděli večer jednat vláda a konečné rozhodnutí by měla přijmout na pravidelné schůzi ve středu 6. listopadu.

Američanům se do ochrany českého území podle některých tiskových informací příliš nechtělo, protože jde o bezprecedentní záležitost, která není smluvně podložena. Podle pátečního sdělení velvyslance USA v Praze Craiga Stapletona již Spojené státy o poskytnutí pomoci České republice v době pražského summitu NATO rozhodly. Americká letadla by měla spolu s českými vzdušnými silami 21. a 22. listopadu chránit 46 hlav států či vrcholných představitelů 19 členských zemí NATO a států zapojených do programu Partnerství pro mír.

Kožený údajně zažaloval prezidenta Ázerbájdžánu o 100 miliónů USD

Viktor Kožený se rozhodl podat žalobu na prezidenta Ázerbájdžánu Gejdara Alijeva, na jeho syna Ilhama a na bývalého šéfa tamní privatizační komise Nasiba Nasibova. U londýnského a newyorského soudu po nich požaduje 100 miliónů dolarů (přes tři miliardy korun) za neuskutečněnou privatizaci ázerbájdžánského ropného monopolu Socar. S odvoláním na tamní tisk o tom informuje sobotní Mladá fronta Dnes. Žádné americké a britské zdroje podle deníku tuto informaci zatím nepotvrzují. O tomto kroku prý neslyšeli ani čeští diplomaté. Informaci přinesl ve čtvrtek deník Jeni Musavat a uvedl, že soud v USA žalobu přijal. Kožený spolu se skupinou amerických podnikatelů utratil v letech 1997 a 1998 skoro půl miliardy dolarů za nákup bonů v ázerbájdžánském ropném monopolu Socar. Privatizace se však neuskutečnila a kupóny se staly bezcennými. Jeho partneři ho poté zažalovali a chtějí zpět 200 miliónů dolarů. Kožený se podle MfD hájil tím, že na vině je prezident Alijev a jeho syn, který je zároveň viceprezidentem Socaru. "Ta investice se nepovedla. Byl jsem možná naivní, když jsem věřil, že se bude privatizovat. Nedošlo mi, jak moc zkorumpovaná je to země," komentoval to později. Představitelé Ázerbájdžánu však tvrdí, že se o prodeji Socaru nikdy vážně neuvažovalo. V soudním sporu mezi Koženým a americkými investory již soud zablokoval část Koženého majetku, například jeho vilu v coloradském Aspenu a sídlo v Londýně.

Rumunský soud poslal Čecha za kouření marihuany do vězení

Na tři a půl roku do vězení poslal rumunský soud českého občana Vladimíra Chromého, kterého přistihli policisté při kouření marihuany na veřejnosti. Jednadvacetiletý mladík měl u sebe pouze dva gramy marihuany, které by stačily na ubalení zhruba čtyř cigaret, píše sobotní Mladá fronta Dnes s tím, že v Česku by za takový prohřešek zřejmě žádný trest nedostal. Chromému nejprve soudce uložil peněžitý trest, soud vyšší instance jej však posléze poslal do vězení. Mladý Čech se proti rozsudku odvolal. Není již sice ve vazbě, ale Rumunsko opustit nemůže, dokud o případu nerozhodne nejvyšší soud. Chromý měl v září začít studovat na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. V srpnu odjel na prázdniny do Rumunska. V parku v Brašově vykouřil marihuanovou cigaretu s partou Rumunů. Všimli si jich tajní policisté, kteří cizince sledovali do hospody v jiném městě. Tam pak Chromého zatkli jejich uniformovaní kolegové. Přistihli jej, když kouřil další cigaretu marihuany. Podle obvinění ji nabízel i dalším lidem u stolu.

Kardinál Vlk sloužil tradiční mši za zemřelé na Vyšehradě

Kardinál Miloslav Vlk sloužil v sobotu, v den Památky zesnulých, mši za zemřelé v kapitulním chrámu sv. Petra a Pavla na Vyšehradě. Poté se spolu s věřícími vydal na průvod světel ke Slavínu, kde se pomodlil u památníku předních osobností českého národa na Slavíně. Kardinál připomněl na začátku eucharistie oběti nedávných katastrof. Vyzval věřící, aby se modlili i za mrtvé, které si vyžádalo zemětřesení v Itálii, a za lidi, kteří zemřeli v moskevském divadle obsazeném teroristy.

Na druhý listopadový den připadá památka "na všechny věrné zemřelé" - takzvané Dušičky. Katoličtí věřící při návštěvě kteréhokoli svého kostela v těchto dnech po zpovědi, přijímání, vyznání víry a modlitbách mohou získat takzvané plnomocné odpustky "přivlastnitelné pouze duším v očistci".

Narušený postoj k jídlu má deset procent mladých žen

Poruchou příjmu potravy, mentální anorexií, trpí jedna dívka ze dvou set. Příznaky této duševní choroby, spojené s odmítáním potravy kvůli obavám z tloušťky, má na konci puberty šest procent dívek. Narušený postoj k jídlu a přehnané kontrolování tělesné hmotnosti lze pozorovat u deseti procent mladých žen. Porucha je desetkrát častější u dívek než u chlapců, řekl ČTK autor zevrubné publikace o příčinách a léčbě této nemoci František Krch. Knihu vydalo v těchto dnech nakladatelství Portál. Krch se zabývá léčbou mentální anorexie v pražské Všeobecné fakultní nemocnici. Varující podle něj je, že stále větší počet žen a dívek zaměňuje dietu za normální jídelní režim. Jen málokterá má reálnou představu o tom, kolik by měla vážit. V touze po dokonalé štíhlosti, již stavějí na odiv modelky a filmové hvězdy, odmítají dívky a mladé ženy, někdy ale i hoši, jídlo a vyvolávají zvracení. Hladovění se střídá s nezvladatelnými záchvaty přejídání. Pacientky prudce hubnou, přesto se cítí tlusté. Ztrácejí měsíční krvácení, jsou unavené, zimomřivé a apatické. V těžkých případech nastává metabolický rozvrat a nemocná musí dostávat umělou výživu do žíly.

Lidé budou moci v neděli navštívit reprezentační sály Hradu

Veřejnosti se v neděli znovu otevřou dveře do jindy nepřístupných sálů Pražského hradu. Návštěvníci si budou moci prohlédnout třeba Rudolfovu galerii, Španělský sál a salóny jižního křídla Nového paláce, řekl ČTK mluvčí Hradu Ladislav Špaček. Pražský hrad pořádá dny otevřených dveří většinou dvakrát do roka. Obvykle je to u příležitosti státních svátků. Reprezentační místnosti sídla hlavy státu si každý rok přijde prohlédnout několik tisíc lidí.

V barrandovských ateliérech vznikne velkofilm Van Helsing

Nový film Stephana Sommerse o bájném vymítači zla doktorovi Van Helsingovi obsadí až do června příštího roku čtyři největší barrandovské ateliéry. Režisér úspěšných snímků Mumie a Mumie se vrací spolu s představitelem hlavní role Hughem Jackmanem, známým z filmů X-men a Operace: Hacker, budou dalšími hvězdami stříbrného plátna, které Praha uvítá. Podle Michala Dolany ze společnosti GCI Praha pro ně na Barrandově vzniká několik obřích dekorací. Generální ředitel barrandovského studia Radomír Dočekal jednal o tomto projektu se zástupci producenta, hollywoodského studia The Universal Pictures, už na jaře v Los Angeles. "Spokojenost s profesionalitou a rychlostí naší práce na filmu Šanghajští rytíři byla důležitou referencí pro získání této zakázky," řekl Dočekal ČTK. Dekorace vzniknou jak uvnitř ateliérů, tak na jejich pozemcích. Filmaři prý projevili zájem i o služby barrandovských laboratoří.

Český tenista Novák se dostal na Turnaj mistrů do Šanghaje

Český tenista Jiří Novák si zahraje elitní Turnaj mistrů. Sedmadvacetiletý reprezentant získal jistotu poté, co v pátek z turnaje série Masters v Paříži vypadl Američan Andy Roddick. Novák díky tomu zůstane sedmý v hodnocení ATP Champions Race, čímž se jako poslední kvalifikoval do Šanghaje. Novák se stal pátým českým tenistou, který se dostal na prestižní Turnaj mistrů, letos dotovaný částkou 3,7 miliónu dolarů. Naposledy to dokázal před deseti lety Petr Korda. Před ním turnaj hráli Ivan Lendl, Tomáš Šmíd a Karel Nováček.

Počasí

V noci na neděli oblačno až polojasno a místy přeháňky. Noční teploty: pět až jeden st.C, při zmenšené oblačnosti okolo nuly. Přes den se očekává v západní polovině území oblačno až zataženo a místy déšť, v nejvyšších polohách i srážky smíšené nebo sněhové.

02-11-2002