Denní souhrn zpráv Zprávy Radia Praha

28-10-2002

Odkaz 28. října může země rozvíjet v EU

Předválečné Československo coby inspirace pro dnešní dny a Evropská unie jako rámec, v němž mohou čeští občané úspěšně navázat na odkaz první republiky. Zhruba v tomto duchu byly projevy řečníků v pražském Národním muzeu, kde se v pondělí uskutečnilo slavnostní shromáždění k 84. výročí vzniku založení samostatného československého státu. Všichni rovněž ocenili úlohu lidí, kteří se postavili totalitním režimům - nacistickému, komunistickému, nebo oběma.

Například předsedkyně Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS) Anděla Dvořáková řekla, že nadcházející vstup země do EU lze považovat za další dějinnou křižovatku. Soudí, že svaz by měl v lidech povzbuzovat vlastenectví, protože "český národ má být na co hrdý". Také vicepremiér Pavel Rychetský (ČSSD) uvedl, že je třeba navázat na stát, v jehož čele jako první československý prezident stanul Tomáš Garrigue Masaryk. Připomněl dlouhé období totality, po kterém se o to Češi začali znovu pokoušet. Myslí si, že různé problémy po roce 1989 souvisejí i s tím, že po desetiletích nesvobody chybí základy mravnosti. Někdy se podle něj zdá, se země čerpá z výhod otevřené ekonomiky, ovšem z 20. a 30 let minulého století si spíš osvojila to záporné - hašteřivost a provincialismus. Odkaz 28. října je možné slavit i jako svátek univerzálního konceptu lidských práv, dodal.

Brňané si připomněli 84. výročí československé státnosti

Čtyřiaosmdesáté výročí vytvoření československého státu si v pondělí připomněly asi dvě stovky Brňanů. Státní svátek lidé uctili položením květin a zpěvem státní hymny u sochy Tomáše Garrigua Masaryka na Komenského náměstí v centru Brna. Slavnostního ceremoniálu se zúčastnil také primátor města Petr Duchoň a zástupce jihomoravského hejtmana František Polách. Primátor připomněl slova známého novináře Ferdinanda Peroutky, podle něhož nebylo ani tak revoluční vytvoření národní vlády v roce 1918, ale odmítnutí vstupu do federace zemí bývalého rakouského mocnářství. Pietního aktu se zúčastnili také například zástupci legionářů, svazu bývalých příslušníků pomocných technických praporů a politických stran.

Havlův zdravotní stav beze změn, večer přijede předat vyznamenání

Zdravotní stav prezidenta Václava Havla, který se už pět dní léčí ze zánětu průdušek, se zatím nezměnil. Nadále pobývá v domácím léčení na zámku v Lánech na Rakovnicku a užívá antibiotika, řekl v pondělí Havlův mluvčí Ladislav Špaček. Šestašedesátiletý Havel měl v pondělí u příležitosti 84. výročí vzniku samostatného státu na programu řadu akcí, které ale kvůli náhlým zdravotním problémům zrušil. Večer by přesto měl přijet na Pražský hrad, aby zde jako už tradičně u příležitosti státního svátku předal několik desítek vyznamenání. "To mu zřejmě nerozmluvíme," uvedl Špaček. Také loni si Havel nenechal udílení státních vyznamenání ujít. A to i přesto, že si do Vladislavského sálu Pražského hradu musel odskočit přímo z nemocnice, kde se tehdy rovněž léčil ze zánětu průdušek.

Vznik ČSR si připomněla jen malá skupinka Bratislavanů

Pondělní výročí vzniku Československa vyvolalo podobně jako v minulých letech jen malý zájem Bratislavanů. K pomníku československé státnosti v centru slovenské metropole si existenci někdejšího společného státu Čechů a Slováků přišlo připomenout jen asi čtyřicet lidí. "Dnes asi mají lidé jiné starosti než chodit na náměstí. Ale i tak mě mrzí, že nás na podobná shromáždění nechodí aspoň o trochu víc. Vždyť Československo bylo stát, za který se rozhodně Slováci ani Češi nemusí stydět, právě naopak," řekl ČTK jeden z přihlížejících důchodců. "Pro mě je Československo už pouze letitou vzpomínkou. Jsem tady hlavně kvůli dědovi," dodal jeho asi 20letý vnuk.

Proti EU a nynější vládě v Praze protestovalo 150 nacionalistů

Proti vstupu České republiky do Evropské unie a proti členství v NATO i proti nynější vládě demonstrovalo v pondělí na Palackého náměstí na 150 nacionalistů. Demonstrace ke Dni samostatného československého státu se účastnili i skinheadi, kteří již v poledne pochodem Prahou protestovali proti současné vládní politice. Anarchisté, kteří pohrozili, že nezůstanou stranou, se během akcí nacionalistů neobjevili. Shromáždění se obešla bez incidentů. Přestože během shromáždění jejich účastníci nenarušovali veřejný pořádek, během bezpečnostních opatření police v ulicích zadržela tři osoby. Dva zadržení nemohli prokázat totožnost, třetí je podezřelý z trestného činu propagování fašismu. To, že se ultrapravice s xenofobními a fašistickými tendencemi tváří seriózně, ji činí podle anarchistů o to nebezpečnější. "Její akce na Palackého náměstí by rozhodně neměla projít bez povšimnutí a ani my nebudeme stát stranou," tvrdili v pondělí.

Kodaň uvítala kandidáty deštěm, v prosinci jim rozdá pozvánky

Aprílové počasí provázelo pondělní minisummit kandidátských zemí Evropské unie v Kodani. Premiéři, vrcholní představitelé unie a diplomaté si ovšem rozmarů počasí, kdy se během dne střídal liják, vítr a občas i hřejivé sluneční paprsky, ani nestačili všimnout. Celý den strávili v konferenčním centru Eigtveds Pakhus nedaleko dánského ministerstva zahraničí. Budova kdysi sloužila jako sýpky, v pondělí se ocitla v obležení politiků, novinářů i policistů. Počasí ovlivnilo jednání jen okrajově - kyperská delegace kvůli vichřici, která v noci zasáhla velkou část Evropy, dorazila do dánské metropole s menším zpožděním.

Dánský premiér Anders Fogh Rasmussen, jehož země do konce roku "patnáctce" předsedá, pozval na setkání zástupce 13 zemí střední a východní Evropy a Středomoří, které se ucházejí o členství v EU. Desítka z nich včetně České republiky se už za šest týdnů právě v Kodani dočká pozvánky do tohoto společenství s platností od roku 2004. Do poloviny prosince ještě čeká diplomaty obtížná jednání o podmínkách přijetí. Během pondělka v Kodani několikrát zaznělo, že i když mnohé věci ještě nejsou dořešeny, historickému rozhodnutí o rozšíření již nestojí nic v cestě.

Špidla prohlásil, že Česko patří při vyjednávání s EU k "tvrdšímu jádru"

Česká vláda považuje páteční kompromisní dohodu členských zemí Evropské unie o financování rozšíření za dobrý základ pro další jednání, ale nikoliv za uzavřenou věc. Premiér Vladimír Špidla během pondělního summitu kandidátských zemí EU v Kodani prohlásil, že Česká republika patří v tomto ohledu k "tvrdšímu jádru" uchazečských zemí a o podmínkách přijetí bude s Bruselem ještě "vážně" jednat. "Česká republika představuje tvrdší jádro vyjednávání, většina zemí v celkové kalkulaci není tak tvrdá jako my," řekl v pondělí Špidla českým novinářům v Kodani. Právě v metropoli Dánska, které nyní předsedá EU, má "patnáctka" v polovině prosince uzavřít přístupové rozhovory s kandidátskými státy střední a východní Evropy a Středomoří. Desítka zemí má do unie vstoupit začátkem roku 2004. "EU se rozšíří, o tom není pochyb, a vstoupí do ní všechny státy z těch deseti, které budou chtít. Ten, kdo zůstane stranou, zůstane izolován zřejmě velmi dlouho," poznamenal český premiér.

Vichřice si vyžádala pět zranění, následky se odklízely celý den

Celé pondělí pracovali hasiči, energetici, silničáři a České dráhy na odstraňování škod, které v republice způsobila vichřice. Vítr, který místy dosahoval síly orkánu, lámal stromy, ničil střechy a trhal elektrická a telefonní vedení. Ve Středočeském kraji vyhlásili energetici stav nouze. Žádné oběti na lidských životech si nevyžádal. Zraněni byli ale tři hasiči a dva lidé, na jejichž karavan v kempu na Příbramsku spadl strom. Síly orkánu dosáhl vítr například na střední Moravě. Na úpatí Drahanské vrchoviny meteorologové naměřili v nárazech 132,2 kilometru v hodině, což je v oblasti rekord. Obdobně silný vítr byl i na Sněžce. Hasiči kvůli silnému větru zasahovali od nedělního odpoledne do pondělního poledne u 2078 případů na celém území republiky a pracovníci ČD během dne postupně obnovovali provoz na tratích, které zavalily vyvrácené stromy.

Škoda Superb vyhlášena ve Skotsku za luxusní auto roku

Škoda Superb, která se v Britáii prodává od jara, byla tento víkend vyhlášena ve Skotsku za luxusní vůz roku. Cenu jí udělila Asociace skotských automobilových novinářů. Soky škodovky byly v anketě například Renault Vel Satis a Mercedes Benz E. Předseda asociace Graeme Giles na superbu ocenil cenu, kvalitní práci a zejména šíři nabídky. Za cenu rodinného vozu poskytuje podle jeho slov kvalitu luxusní limuzíny s velkou nabídkou motorů. Superb se začal v Británii prodávat letos koncem května. Základní model zde stojí 14.200 liber (710.000 korun), nejdražší Elegance 2.5 V6 TDI s automatickou převodovkou Tiptronic 24.500 liber (1,225.000 korun).

V právě uplynulém týdnu vznikly v ČR pochybnosti o jeho budoucnosti, když se v tisku objevily zprávy, že koncern Volkswagen spatřuje budoucnost své mladoboleslavské automobilky v levnějších vozech pro východní Evropu. Předseda představenstva Škody Auto Vratislav Kulhánek v reakci na páteční protestní shromáždění odborářů novinářům řekl, že všechny tři modely, které dnes firma vyrábí, se budou dělat nadále a budou mít své následovníky. Superb se podle jeho slov bude vyrábět do roku 2007. Škoda Auto musela v září kvůli poklesu odbytu snížit produkci a očekává, že letos prodá o 15.000 méně vozů než loni.

Česká republika se v Rakousku představí Českým rokem 2004

Česká republika by se měla v roce 2004 představit v Rakousku kulturním pásmem s názvem Český rok. Nápad vzešel z pondělního pracovního setkání ministra kultury Pavla Dostála a státního sekretáře na spolkovém kancléřství Franze Moraka ve Vídni. "Právě v této době, kdy jsou vztahy mezi Českou republikou a Rakouskem zatíženy historickými hypotékami, je důležité pěstovat kontakty na kulturní úrovni," prohlásil Morak po schůzce s tím, že prezentace ČR by se měla pořádat ve spolupráci s rakouskými ministerstvy zahraničí a školství. Vzorem pro plánovanou akci je letošní přehlídka Polska s podobným názvem Polský rok. Dostál přisoudil chystanému projektu velkou symboliku v souvislosti s blížícím se vstupem ČR do Evropské unie. Při jednání s Morakem se zajímal také o způsob sponzorování kulturních akcí a zdůraznil, že by v Česku rád vyzkoušel zavedení odčitatelné položky pro finanční podporu soukromých muzeí, která krátce funguje v Rakousku. Dostál rovněž jménem ČR poděkoval za rakouskou pomoc při srpnových záplavách.

Počasí

V noci na úterý bude polojasno až oblačno a ojediněle přeháňky, od vyšších poloh sněhové. Noční teploty pět až jeden st. C. Přes den se očekává polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky, od vyšších poloh sněhové. Denní teploty sedm až 11 st. C. Vát bude jihozápadní až západní vítr o rychlosti sedm až 22 km/h.

28-10-2002