Denní souhrn zpráv Zprávy Radia Praha

18-10-2002

Nizozemsko zablokovalo uzavření kapitoly "hospodářská soutěž"

Nizozemsko v pátek znemožnilo uzavření kapitoly "hospodářská soutěž" v rámci rozhovorů mezi EU a Českou republikou výhradou k navrženému přechodnému období pro státní pomoc hutním podnikům. Podle státního tajemníka Pavla Teličky nemají Holanďané konkrétní výhrady; jejich postoj je odrazem vnitropolitické situace i kritického postoje vlády v Haagu vůči procesu rozšíření EU. Telička se tudíž v Bruselu nesešel se svými protějšky z členských zemí a vyjednávací kolo se nekonalo. Kapitola zůstala na jednacím stole a Praha i Evropská komise se budou v příštích dnech snažit nizozemskou blokádu překonat.

EU hodlá zkoumat české banky bez ohledu na osud kapitoly "soutěž"

Evropská komise bude nadále trvat na zprůhlednění státní pomoci poskytnuté českým bankám, a to bez ohledu na to, zda bude v příštích dnech nebo týdnech uzavřena kapitola o hospodářské soutěži, či nikoli. Dokud nebude zcela jasné, jakou státní podporu banky dostaly, v jaké výši a na jak dlouho, nenavrhne povolit, aby taková pomoc trvala i po vstupu do Evropské unie. "Zásada je taková, že banky, u kterých nebude jasné, co bylo přiznáno, v jakém objemu a na jakou dobu, nebudou zařazeny na seznam bank, které smějí dál požívat státní pomoci," řekl zdroj blízký jednání o těchto věcech. V předposlední verzi návrhu společného stanoviska EU byly podle něj jako neprůhledné vyjmenovány Česká spořitelna, IPB a Komerční banka.

Zpráva o dekretech není a neměla být závazná pro členské státy

Zpráva Evropské komise o takzvaných Benešových dekretech není závazná pro členské státy EU a nikdy to nebyl její úmysl. Prohlásil to v pátek mluvčí komise Jean-Christophe Filori. Kruhy blízké komisi v pátek zdůrazňovaly, že zpráva, podle níž nejsou dekrety právní překážkou českého vstupu do Evropské unie, si nečiní nárok vyřešit obtížnou poválečnou historii. Nemá také znamenat, že toto téma je zcela uzavřeno. K překonání pocitu poválečných křivd může přispět jen rychlá a účinná integrace Česka do EU, což dokazuje úspěšné poválečné sjednocování Evropy.

Německá vláda expertizy k dekretům pro EU a EK nekomentuje

K expertizám kolem takzvaných Benešových dekretů, které jsou určeny pro Evropský parlament a Evropskou komisi, se německá vláda zatím nevyjadřuje s tím, že jsou určeny právě pro evropská grémia. Neodpověděla dosud ani na dopis, který zaslal minulý týden předsedovi Evropské komise Romanu Prodimu, předsedovi Evropského parlamentu Patu Coxovi a německému kancléři Gerhardu Schröderovi bavorský ministerský předseda Edmund Stoiber a v němž žádal zrušení dekretů ještě před českým vstupem do EU. S odpovědí Stoiberovi berlínský kabinet zřetelně nespěchá. "Máme ve zvyku odpovědět a určitě se tak stane," řekla v pátek mluvčí tiskového úřadu vlády bez uvedení bližšího termínu. Stanoviska k těmto otázkám spolková vláda podle mluvčí nemění.

Zprávu Evropské komise, že dekrety nejsou překážkou vstupu ČR do EU, v pátek naopak kritizoval jako "promarněnou šanci" Svaz vyhnanců, který zastřešuje organizace vysídlenců ze zemí střední a východní Evropy. "Evropská politika tím není věrohodnější. Roznětka v německo-českých a rakousko-českých vztazích tak trvá," uvedla předsedkyně svazu Erika Steinbachová. "Téma Benešových dekretů tím neskončilo," dodala.

Britský odvolací soud propustil pilota ČSA na svobodu

Kapitán ČSA Václav Pojer byl v pátek v anglickém Birminghamu odvolacím soudem propuštěn na svobodu s podmínečným trestem. Pilot byl ve středu uvězněn na měsíc za to, že nesl na palubu svého letadla nabitou pistoli. Zbraň pronesl už v Praze, kde to ovšem odhaleno nebylo. Odvolací soud se v pátek rozhodl odsuzující rozsudek změnit. Uložil mu na na dva roky podmínečný trest šestiměsíčního vězení za držení zbraně. K tomu připojil tisíc liber (necelých 50.000 Kč) peněžitého trestu za držení střeliva. Kapitán Pojer nebyl po rozsudku k zastižení.

Jeho obhájce Nicholas Roy řekl, že je s rozhodnutím po odvolání spokojen, protože je vyvážené. "Na jedné straně říká, že nošení nabitých zbraní je zakázané a bude přísně trestáno - to je těch šest měsíců -, ale na druhé straně uznává, že kapitán Pojer je slušný člověk, s doposud vynikající pověstí, který se dopustil hloupé chyby. To je to propuštění na svobodu s podmínkou." Podle Roye neměl být Pojer vůbec odsouzen k vězení. Odvolací soud pátečním rozsudkem přistoupil na argumenty obhajoby, řekl. Soudní líčení už v prvním stupni prokázalo, že pilot prošel i se zbraní kontrolou už v Praze. Pojer svou vinu před soudem přiznal.

Podezřívaní potápěči zvažují žalobu na chorvatskou policii

Dva čeští potápěči, kteří v Chorvatsku pět týdnů čelili obvinění, že zavraždili svého kamaráda z jachty, zvažují žalobu na chorvatskou policii. Poradíme se o tom s právníky, řekl novinářům Daniel Frolec, který se v pátek vrátil společně s Ivo Kožnarem do České republiky. Oba propustila chorvatská policie z vězení ve středu. Letadlo s propuštěnými potápěči přistálo na ruzyňském letišti krátce před tři čtvrtě na dvanáct. Po přivítání s příbuznými a známými si novinářům postěžovali na nekorektnost chorvatské policie. "Ve vězení jsme se nebáli, na rozdíl od včerejší noci, kdy jsme se báli o vlastní bezpečnost, protože nám kolega řekl, že máme opustit Chorvatsko co nejrychleji," prohlásil Ivo Kožnar. Na otázku, zda se jim chtěl někdo pomstít, řekl, že v Chorvatsku jsou stále lidé, kteří si myslí, že vraždili. Při akci na záchranu zemřelého potápěče Miroslava Kukliše přišel o život také jeden z chorvatských záchranářů.

Německo zkoumá případ zadržené Bělorusky, která má v ČR azyl

Německá justice zkoumá, zda je možné vydat Bělorusku jeho občanku Natalii Sudliankovou, která dostala azyl v Česku, je na ni vydán mezinárodní zatykač a byla na jeho základě v Německu zadržena. Jak v pátek informoval příslušný soud v bavorském Bamberku, úřady zjišťují, zda ji lze také v Německu chápat jako politickou uprchlici a odepřít vydání do její vlasti. Bělorusko viní Sudliankovou z trestného činu, který ale není politický, sdělil mluvčí vrchního soudu v Bamberku Josef Düsel. Povahu obvinění odmítl upřesnit, ale jde podle něj o čin, který je trestný kdekoli jinde. Zda se ho Sudlianková skutečně dopustila, německá justice neví a nezjišťuje to. Podle mluvčí rozhlasové stanice Svobodná Evropa (RFE/RL) Sonii Winterové je Sudlianková redaktorkou běloruské redakce v Praze. Svobodná Evropa také zajistila své redaktorce v Německu právního zástupce.

Zástupci Kuvajtu se seznámili s vybavením armádních chemiků ČR

Čeští vojáci, kteří působí v Kuvajtu, představili zástupcům kuvajtských ministerstev vnitra a obrany ochranný chemický a zdravotnický materiál, který má jednotka k dispozici. Prezentace se zúčastnili lidé odpovědní za nákup tohoto materiálu. ČTK to v pátek v prohlášení sdělil tiskový mluvčí kontingentu Armády České republiky působícího v Kuvajtu major Luděk Lávička. Pracovníky českého velvyslanectví v Kuvajtu seznámili vojáci s nebezpečím, jež představují zbraně hromadného ničení, a vybavili je prostředky první pomoci. Zkontrolovali také materiál civilní ochrany velvyslanectví.

Političtí vězni kritizují rozhodnutí soudu v Zítkově kauze

Za vítězství práva nad morálkou považují někteří bývalí političtí vězni rozhodnutí Nejvyššího soudu, který před nedávnem zrušil dva předchozí rozsudky v kauze vydavatele Hitlerovy knihy Michala Zítka. Předseda Sdružení osvobozených politických vězňů a pozůstalých Oldřich Stránský v pátek sdělil, že soudní verdikt bývalé vězně znepokojuje, přestože nepochybují o tom, že neodporuje právnímu řádu. Nejvyšší soud své rozhodnutí odůvodnil tím, že nacistické hnutí ve své původní podobě již neexistuje, a Zítko je proto vydáním knihy Mein Kampf nemohl podporovat. "Také nacisté měli své platné zákony, podle nichž se řídili nejen tehdejší soudy, ale také vykonavatelé těchto zákonů sloužící v jednotkách SS a SA. Výsledkem byla druhá světová válka, koncentrační tábory a plynové komory," namítá sdružení v prohlášení, které poskytlo médiím.

US chce další úspory v rozpočtu 7 mld. Kč a čistý deficit 80 mld.

Zástupci Unie svobody - DEU jdou na nedělní koaliční jednání o vládním návrhu rozpočtu na příští rok s požadavkem dalších úspor ve výši kolem sedmi miliard korun. V pátek to řekla unionistka Hana Marvanová. Čistý deficit, tedy schodek bez úhrady ztráty České konsolidační agentury či úvěru od Evropské investiční banky, navrhovaný ministerstvem financí ve výši 87,6 miliardy, by tak měl podle ní klesnout zhruba na 80 miliard korun. "Naší podmínkou je, že se musí výrazně snížit deficit rozpočtu. Vytipovali jsme oblasti, ve kterých se dá ušetřit kolem sedmi miliard korun tak, aby čistý deficit klesl zhruba na 80 miliard," uvedla Marvanová s tím, že o tom rozhodl jejich poslanecký klub. Úspory unionisté vidí především ve zrušení neobsazených tabulkových úřednických míst, na než jsou v rozpočtu přesto peníze. Škrtat podle nich lze i ve výdajích jednotlivých ministerstev na nákup služeb či na aktivní politiku zaměstnanosti.

Politologové: Senátní volby politickou scénu výrazně neovlivní

Výsledky senátních voleb, jejichž první kolo voliče čeká příští týden, podle odborníků politickou scénu příliš neovlivní. Jediné, v čem by se mohla obměna třetiny Senátu odrazit, jsou prezidentské volby, které se odehrají na začátku roku, shodli se politologové v rozhovorech pro ČTK. Na to, která strana bude ve volbách nejúspěšnější, mají rozporné názory. Protože v povaze českých voličů je vyvažovat výsledky předcházejících voleb, politolog Zdeněk Zbořil předpokládá, že hlasy dají spíše pravicovým kandidátům. To by podle něj mohlo pomoct ODS, která se po prohraných volbách do sněmovny ocitla v krizi. Moc šancí nedává ze stejného důvodu Zbořil kandidátům KSČM. Zbořil od obměny třetiny Senátu očekává hlavně příliv nových tváří z regionů. Podle Zbořilova kolegy Bohumila Doležala by po volbách v Senátu mohli posílit sociální demokraté. Podle společnosti CVVM se k senátním volbám chystá 54 procent voličů, což je o osm procent vyšší deklarovaná účast než před dvěma lety. V prvním kole se tehdy ale k urnám vypravilo nakonec 34 procent a v kole druhém 22 procent lidí.

Politikové: Senátní volby rozhodnou o příštím prezidentovi

V nadcházejících senátních volbách budou voliči rozhodovat o tom, kdo vystřídá v čele České republiky Václava Havla a jakým způsobem se bude prezident volit, soudí představitelé politických stran. Půjde podle nich také o to, jak v očích voličů obstála vládní koalice a zda posílí pravice nebo levice. Místopředsedkyně ČSSD Marie Součková věří, že posílí její strana a že se senátní váhy vychýlí ve prospěch levice. "Občané budou možná volit harmonii vyváženosti," uvedla. Nepodceňuje ani možné posílení komunistů, protože voliči KSČM "jsou disciplinovaní", k urnám určitě přijdou a při nízké účasti by mohli komunističtí kandidáti uspět. Komunisté by chtěli podle svého místopředsedy Poslanecké sněmovny Vojtěcha Filipa získat alespoň takovou přízeň voličů, která by stačila na vytvoření senátorského klubu. Nyní mají tři senátory, zatímco pro vznik klubu je jich potřeba pět.

Prezident v penzi by měl být zajištěn stejně jako zákonádárci

Prezident by měl být v penzi zajištěn platem a všemi dalšími požitky, které náležejí zákonodárcům. Předpokládá to podle vicepremiéra a ministra spravedlnosti Pavla Rychetského (ČSSD) návrh zákona, který počátkem tohoto týdne rozeslal členům kabinetu k připomínkovému řízení. Kromě finanční dávky, která by měla zhruba odpovídat platu poslance nebo senátora, by měl mít prezident po odchodu z Hradu nárok na kancelář, asistenta či automobil, upřesnil vicepremiér. Podle jedné varianty předlohy by tak byl zajištěn doživotně, podle druhé na deset let, dodal. V České republice dosud nenastala situace, kdy by bylo třeba řešit postavení prezidenta v penzi. V čele ČR stál zatím pouze Václav Havel. Diskuse o jeho zajištění poté, co "odevzdá klíče od Hradu", se začaly objevovat s blížícím se koncem jeho druhého a posledního volebního období.

Lidé si mohou vsadit, kdo se stane Havlovým nástupcem

Sázkaři mohou od soboty tipovat, kdo nahradí v prezidentské funkci Václava Havla. Podle bookmakerů je největším favoritem ombudsman Otakar Motejl. Následují ho předseda Senátu Petr Pithart, předseda ODS Václav Klaus, exministr spravedlnosti Jaroslav Bureš a bývalý premiér Miloš Zeman, informoval v pátek mluvčí loterijní společnosti Tipsport Lubomír Ježek. Stokoruna vložená na Motejla se může zúročit částkou 150 korun, na Pitharta 200 korun a sázkou na Klause nebo Bureše se lze za stejných podmínek obohatit o 400 korun. Tipování Zemanova zvolení pak vynese ještě o stokorunu více. Dalším kandidátům již bookmakeři příliš šancí nepřisuzují. Sázka na senátorku za ODA Jaroslavu Moserovou proto v případě jejího úspěchu zaručí výherci padesátinásobek vložené částky, tipování komunistického kandidáta Miroslava Kříženeckého pak dokonce devětadevadesátinásobek. Pořadí favoritů v podstatě odpovídá posledním průzkumům veřejného mínění. Vedle nich se hodně hovoří také o vysokoškolském profesorovi sociologie Martinu Potůčkovi, řada lidí by si přála vidět na Hradě i katolického duchovního Tomáše Halíka.

Spotřeba nealkonápojů se od roku 1993 zdvojnásobila na 220 litrů

Spotřeba nealkoholických nápojů v ČR se od roku 1993 zvýšila dvojnásobně na letošních 220 litrů na osobu ročně. Největší dynamiku v oboru zaznamenala skupina minerálních a balených vod, včetně sodové vody. Za osm let se celková výroba nealkoholických nápojů zvedla více než 3,5krát na loňských 22,73 miliónu hektolitrů. ČTK to řekl tajemník profesního Svazu výrobců nealkoholických nápojů František Mydlil. Českou zvláštností je podle něj ochucování minerálních vod, které nemá jinde obdobu. V tuzemsku jasně dominují nápoje sycené oxidem uhličitým, zatímco v Maďarsku a Polsku dávají spotřebitelé přednost nápojům nesyceným. Rezervy má domácí spotřeba ovocných šťáv a nektarů, která činí 14 litrů na osobu a rok, zatímco v EU dosahuje průměrných 22 litrů. "Výrobci mají v sortimentu šťáv a nektarů otevřenou cestu," uvedl Mydlil s tím, že trojnásobnou spotřebu proti ČR má Rakousko a více se tyto nápoje pijí i v Maďarsku a Polsku. Německo má spotřebu limonád kolem 250 litrů na osobu a rok, ale výrazně se uplatňují se 40 litry i různé typy ovocných šťáv.

Vyhláška o balení pečiva snížila prodej

Odbyt pekárenských výrobků, které se na základě vyhlášky ministerstva zdravotnictví nově prodávají zabalené, silně poklesl. Opatření se zřejmě nejvíce projevilo u koblih. "Tam, kde striktně zavedli balenou koblihu, šly prodeje okamžitě minimálně o 50 procent dolů," řekl v pátek výkonný ředitel Delta pekáren Jan Jedlička. Odkolek podle generálního ředitele Ivana Fleka zaznamenal v září snížení prodeje jemného pečiva o deset procent. "Například zájem o dříve velmi dobře prodejné koblihy však klesl dokonce asi o třetinu," odhadl Flek. Vyhláška omezující prodej nebalených potravin jde podle členky představenstva Svazu obchodu Jany Kváčové výrazně nad rámec evropské směrnice, jíž má zavést do českého právního řádu. Předpis mimo jiné zakazuje prodej půleného chleba, zdobeného a jemného pečiva, koblih a suchých plodů, ale i samoobslužný prodej salátů či vajec, pokud zboží není v obalu.

Moderátor Jan Pokorný převzal výroční novinářskou cenu

Dvaačtyřicetiletý rozhlasový a televizní moderátor Jan Pokorný v pátek v Havlíčkově Brodě převzal výroční Novinářskou cenu Nadace Český literární fond. Porota mu ji udělila za kultivaci české politické a mediální scény. "Ne, že by naši politici neuměli jíst příborem a mluvit... Pokorný je uměl umravnit v éteru i na televizní obrazovce, donutil je dodržet stanovený čas diskusního příspěvku a uvědomit si, že televizní kamera a mikrofon nepatří jenom jim. Neskáčou rivalům do řeči a alespoň se tváří, že se zájmem poslouchají sokovy argumenty," řekla o laureátovi předsedkyně poroty Jana Šmídová. Umravnit ale umí i posluchače v diskusních pořadech Radiožurnálu, dodala. Dělat politické diskuse není podle Pokorného nic těžkého. "Je to docela snadné, protože naše politická scéna je teď hodně prázdná...," řekl. Politikům si odvykl důvěřovat a přistupovat k nim jakkoliv citově. "Moje povinnost je pokusit se zprostředkovat posluchačům jejich názory, víc k těm politikům necítím a volit jsem nebyl," uvedl.

Kateřina Vincourová připravila instalaci pro Galerii Jiří Švestka

Mladá česká výtvarnice a dosud jediná ženská nositelka Chalupeckého ceny Kateřina Vincourová vytvořila pro Galerii Jiří Švestka novou instalaci, kterou nazvala Noví hrdinové. S nafukovacími objekty, které nyní obsahují ekologický apel, se Vincourová vrací do pražské galerie po třech letech od přehlídky v Galerii hlavního města Prahy. Známé rozměrné nafukovací objekty, s nimiž má publikum mladou výtvarnici spojenou, jsou v nové instalaci čistě bílé. Mají tvary PET lahve, plechovky od nápoje, zubní pasty či krabičky od margarínu a vypadají jako běžně používané reklamní poutače. Divák se však dovnitř může podívat okénkem, za nímž pro něj autorka připravila jednoduché příběhy o ohrožené krajině, znečištěném životním prostředí i reklamou odcizených lidech. Instalaci ve výstavní síni doplňuje zátiší s podivnými postavičkami, sedícími a rozjímajícími kolem ohně. "Vždy mi přišlo potupné a degradující, když jsem viděla v ulicích chodící upoutávky a reklamy, pod nimiž se skrývají lidí. Když vidím člověka, který už není člověkem, ale třeba kečupem, za který je přestrojený," vysvětlila Vincourová jednu z inspirací své práce.

Laureátem literární Ceny Franze Kafky se stal Ivan Klíma

V pořadí již druhým laureátem mezinárodní literární Ceny Franze Kafky se stal spisovatel Ivan Klíma. Rozhodla o tom mezinárodní porota složená ze zahraničních znalců literatury a zástupce českého PEN klubu. V pátek o tom informovala Společnost Franze Kafky. Cenu spisovateli předá pražský primátor Igor Němec (ODS) na slavnostním setkání, které se uskuteční 29. října v Brožíkově síni Staroměstské radnice. Laureát obdrží přibližně 400.000 korun a sošku, která je replikou budoucího Kafkova pomníku. Autorem plastiky je sochař Jaroslav Róna. Jedenasedmdesátiletý Klíma je autorem mnoha povídek, románů, novel, publicistických statí i literárních studií. Jeho práce byly přeloženy zhruba do 30 jazyků. Ve svých dílech vyslovuje především odpor proti zmechanizování života, pasivitě a bezpráví, ale zabývá se i vztahy mezi mužem a ženou, láskou, nevěrou a smrtí. Za normalizace publikoval v samizdatu a v zahraničí.

Přes 800.000 Francouzů již vidělo akce České kulturní sezóny

Již více než 800.000 lidí se ve Francii přišlo podívat na některou z akcí, které se konají v rámci České kulturní sezóny. Přehlídka, která se ve Francii jmenuje Bohemia Magica, začala v červnu a v těchto dnech vstupuje do své druhé poloviny. Pořadatelé v pátek novinářům řekli, že přehlídka je velmi úspěšná. Francouzské veřejnosti se představuje české výtvarné umění, klasická, populární i jazzová hudba, literární akce, divadelní představení, filmové projekce a semináře. Na přehlídce Bohemia Magica se podílí tři tisíce umělců s pěti sty projektů. Na celkovém rozpočtu 200 miliónů korun se vedle sponzorů obě země podílejí stejným dílem. Pravděpodobně nejúspěšnější událostí byla výstava děl Františka Kupky, která se konala v muzeu Orsay a již vidělo 303.000 návštěvníků. Úspěšná byla podle generální komisařky za českou stranu Olgy Kubelkové-Poivre d'Arvor výstava fotografií Josefa Koudelky. Navštívilo ji přes 170.000 lidí.

Bývalý mistr světa v dráhové cyklistice Miroslav Vymazal zemřel

Bývalý úspěšný československý dráhový cyklista Miroslav Vymazal v pátek zemřel v Bratislavě po dlouhé těžké nemoci ve věku padesáti let. Vymazal spolu s Vladimírem Vačkářem vybojoval v tandemu čtyři tituly mistrů světa v letech 1973, 1974, 1977 a 1978. K tomu v této disciplíně přidali s Vačkářem stříbro z mistrovství světa 1975 a bronzové medaile v roce 1979.

Vymazal patřil v sedmdesátých letech do kvarteta elitních československých sprinterů, které tvořil společně s Antonem Tkáčem, Ivanem Kučírkem a Vladimírem Vačkářem. Ve sprintu skončil pátý na mistrovství světa 1978 v Mnichově a získal také jeden titul domácího mistra republiky. Jeho silnou disciplínou byl rovněž kilometr s pevným startem, v této disciplíně startoval na olympijských hrách 1976 v Montrealu, kde obsadil deváté místo. Sbíral také tituly na domácích šampionátech.

Jihočeské řeky již pravděpodobně dosáhly vrcholu a budou klesat

Jihočeské řeky v pátek v podvečer pravděpodobně dosáhly vrcholu a v dalších hodinách se jejich průtoky začnou vracet do normálních hodnot. Poslední data sice pocházejí z odpoledních hodin, úhrny srážek však nasvědčují tomu, že řeky již kulminovaly, řekl dispečer povodí Vltavy. Podle něj nejvíce vystoupala hladina Lužnice, která v Klenovicích a pravděpodobně i v Bechyni dosáhla druhého stupně povodňové aktivity. Nežárka, Blanice a Malše se zastavily na prvním stupni. U Lužnice vodohospodáři předpokládají, že pokles nastane později, protože má ploché povodí a voda z ní odtéká pomaleji.

Počasí

V noci na sobotu oblačno a místy přeháňky, od vyšších poloh sněhové. Noční teploty pět až jeden st. C. Přes den se očekává většinou oblačno a místy přeháňky, od vyšších poloh srážky sněhové. Denní teploty šest až deset st. C.

18-10-2002