Denní souhrn zpráv Zprávy Radia Praha

16-10-2002

Čeští potápěči zadržovaní v Chorvatsku propuštěni na svobodu

Dva čeští potápěči, Daniel Frolec a Ivo Kožnar, kteří byli před pěti týdny zadrženi v Chorvatsku s obviněním z vraždy svého kolegy Miroslava Kukliše, byli ve středu propuštěni na svobodu. Oznámil český Radiožurnál. Podle mluvčí okresního soudu ve Splitu, na níž se rozhlas odvolává, nebylo zatím rozhodnuto, zda oba muži ještě ve středu odcestují z Chorvatska.

Volba prezidenta už v půlce ledna

Nový prezident republiky by mohl být znám už v půlce ledna. Organizační výbor sněmovny totiž navrhnul, aby volba hlavy státu proběhla na společné schůzi obou komor parlamentu, která by se mohla konat 15. ledna na Pražském hradě. Společnou schůzi obou komor Parlamentu svolává podle Ústavy předseda sněmovny. V tomto případě to bude šéf dolní komory Lubomír Zaorálek. Mandát nynějšího prezidenta Václava Havla skončí v únoru.

Návrh ústavní novely, která by umožnila volit jeho nástupce v lidovém hlasování, připravují občanští demokraté. ODS dosud přímou volbu hlavy státu odmítala, ale názor změnila minulý týden, když prezidentskou kandidaturu oznámil její předseda Václav Klaus. Ostatní strany sice přímou volbu podporují, ale většinou tvrdí, že pro lednové prezidentské volby se už změna nestihne. Podobného názoru je i Václav Havel

Pilot ČSA odsouzen na čtyři týdny vězení; advokát se odvolal

Soud v britském Birminghamu ve středu odsoudil ke čtyřem týdnům vězení kapitána ČSA Václava Pojera. Pojer se přiznal, že na palubu svého letadla ve služebním kufříku nesl pistoli a střelivo. Advokát se proti rozsudku na místě odvolal.

Jak se u soudu ukázalo, pilot pronesl svou zbraň bezpečnostní kontrolou už na pražském ruzyňském letišti. Soudu obhájce řekl, že v České republice legálně drženou zbraň jeho klient v kufříku prostě zapomněl.

Česká republika si nemůže dovolit být bez prezidenta, míní Havel

Česká republika si nemůže dovolit být bez hlavy státu. Je o tom přesvědčen současný prezident Václav Havel. Přiklání se přitom k tomu, aby prezidenta volili přímo občané a nikoli parlament. Nedá se to podle něj ale stihnout tak, aby lidé vybírali už jeho nástupce. Pražský hrad by tudíž musel na nového "pána" nějaký čas čekat.

"Technicky se nic nestane. Ty prezidentovy pravomoce přejdou na jiné ústavní činitele. Politicky, morálně i z mezinárodně politického hlediska by to vůbec nebylo dobré," řekl ve středu Havel novinářům. Současnému prezidentovi vyprší mandát už 2. února příštího roku. Politické strany sice už hovoří stále častěji o Havlově možném nástupci, zatím ale není jasné dokonce ani to, jak se bude nový prezident volit.

Summit NATO podpoří příliv investic do české ekonomiky

Summit Severoatlantické aliance, který se uskuteční v listopadu v Praze, podpoří další příliv přímých zahraničních investic do české ekonomiky. "Vstupem do NATO a převzetím organizace letošního summitu si náš stát opět o něco upevní svou pozici v ratingových hodnoceních politických rizik, které každý investor bedlivě sleduje," řekl generální ředitel agentury Czechinvest Martin Jahn.

Přímý dopad summitu NATO na objem takto získaných investic lze předem jen těžko vyčíslit, uvedl. "Již teď je však jasné, že zprávy o jeho průběhu budou ve světě sledovat nejen politici, ale i představitelé nadnárodních společností a významných světových výrobců," prohlásil.

České hostitelství této významné akce podle Jahna vyšle jasný signál, že se země neliší od vyspělých průmyslových zemí světa. Ekonomická a politická stabilita země je jedním ze základních kritérií při výběru cílového umístění přímých zahraničních investic, uvedl Jahn. Nejde přitom pouze o okamžitý přímý ekonomický dopad, ale zejména o posílení mezinárodní prestiže státu. České hospodářství do poloviny letošního roku od roku 1990 přitáhlo již téměř 32 miliard dolarů přímých zahraničních investic. Jenom v loňském roce to bylo bezmála pět miliard dolarů a letos za pololetí již dokonce 5,4 miliardy USD.

Německo zatklo na české hranici hledaného kurdského aktivistu

Německá pohraniční policie zadržela v pondělí na neupřesněném přechodu do Česka hledaného tureckého občana, aktivistu nelegální separatistické Strany kurdských pracujících (PKK). Oznámily to německé justiční zdroje.

Muž byl identifikován jen jako Alí K., nebylo však uvedeno, na kterém přechodu byl zadržen, ani zda směřoval z Německa či z Česka, první možnost je však pravděpodobnější.

Alí K. byl považován za hlavu zakázané PKK pro Hamburk a okolí. Svůj vliv postupně rozšířil na celou centrální oblast západní části Spolkové republiky kolem Kolína nad Rýnem a Düsseldorfu, kde žije mnoho Kurdů. Podle německých zdrojů se PKK v dubnu na německém území reorganizovala ve snaze uniknout zákazu činnosti (vyhlášenému za teroristické metody boje) a nyní působí jako Kurdský kongres pro svobodu a demokracii. Za 15 let ozbrojeného boje PKK za samostatný kurdský stát na jihovýchodě Turecka, kde žijí většinou Kurdové, zahynulo na 37.000 lidí.

Doprava byla po požáru rychlíku u Okrouhlice již obnovena

Doprava na železniční trati mezi stanicemi Okrouhlice a Havlíčkův Brod, kde se ve středu ráno vznítily vagóny mezinárodního rychlíku, již byla obnovena. "Vlaky jezdí obousměrně po jedné koleji od 11:30. Na druhé koleji začnou jezdit kolem 15:00, po odtažení poškozených vagónů a opravě trakčního vedení," informoval vedoucí tiskového oddělení Českých drah Petr Šťáhlavský.

Přední, požárem nepoškozená část vlakové soupravy rychlíku číslo 277 pokračuje v jízdě do cílové stanice v Budapešti. Před 13:30 byl "Slovan" na česko-slovenské hranici. Vlivem požáru má asi dvouapůlhodinové zpoždění, upozorňují České dráhy.

Na požár v jednom z vagónů šestimístné soupravy upozornili cestující průvodčího před stanicí Okrouhlice na Havlíčkobrodsku kolem 08:30. Ten pak vlak se strojvedoucím nouzově zastavil. Nikdo z cestujících nebyl zraněn. Podle hasičů začal hořet čtvrtý vagón, který z poloviny sloužil pro přepravu zásilek a z poloviny k přepravě cestujících.

Požár hasiči zlikvidovali v 09:30 a rychlík se zbylými vagóny poté pokračoval v jízdě. V době výluky zajišťovaly dopravu mezi Havlíčkovým Brodem a Okrouhlicí náhradní autobusy. Příčiny požáru se vyšetřují, škody se odhadují na zhruba milión korun. Vedle kombinovaného poštovního vozu byl zničen také vagón první třídy. Na místě jsou i pracovníci životního prostředí, kteří zkoumají obsah poštovního vozu. Nedaleko odstavených vagónů teče totiž řeka Sázava.

Rakouští odpůrci Temelína nadšeni Říhovou analýzou elektrárny

Hornorakouští odpůrci jihočeské jaderné elektrárny Temelín radostně přivítali studii člena vládní komise pro posuzování vlivu JETE na životní prostředí Josefa Říhy, který na rozdíl od komise jako celku doporučuje elektrárnu definitivně odstavit.

"Říhova studie poprvé umožňuje seriózní a obsáhlou diskusi o nulové variantě, tedy o neuvedení elektrárny do provozu," reagoval v rozhovoru pro agenturu APA hornorakouský pověřenec pro příhraniční jaderná zařízení Radko Pavlovec.

Šéf hornorakouských Zelených Rudi Anschober vyzval rakouskou vládu a zejména ministra životního prostředí Wilhelma Molterera, aby s českou stranou zahájil intenzivní jednání o "nulové variantě" pro Temelín. "Je jasné, že příští rakouská vláda (vzešlá z voleb 24. listopadu) si bude muset odstavení Temelína určit za svůj prvořadý cíl," zdůraznil. Podle členky hornorakouské zemské vlády pro životní prostředí Ursuly Haubnerové, sestry kontroverzního Jörga Haidera, dokazuje Říhova studie jednoznačně, že "nulová varianta představuje pro Česko nejen ekologicky, ale i ekonomicky jediné smysluplné rozhodnutí". Nyní se už nebude moci Praha uzavírat před požadavky na odstavení elektrárny, dodala.

Říha svou studii vypracoval na objednávku nevládní organizace V havarijní zóně JETE. Podle něj je zastavení jaderné elektrárny Temelín a trvalé zakonzervování jejích zařízení nejvýhodnějším řešením ze všech posuzovaných hledisek. Závěr vládní komise, která posuzovala vliv na životní prostředí, je naproti tomu pozitivní. Komise říká, že vliv Temelína na životní prostředí je "nízký, nevýrazný a přijatelný". Nejlépe byl vyhodnocen vliv na hydrologii, nejhůře vliv na přírodu a krajinu. Vlivy na ovzduší a klima jsou mezi tím. Dlouholeté spory o Temelín definitivně ukončila sociálně demokratická vláda po těsném hlasování ministrů v květnu 1999. Kabinet určil časový harmonogram a rozhodl, že náklady na výstavbu nesmějí převýšit 98,6 miliardy korun; tato suma je těsně před vyčerpáním. Případné další náklady a změny by měl financovat ČEZ jako provozovatel. Po spuštění Temelína by Česko mělo z jaderných elektráren pokrýt přes 40 procent své spotřeby elektřiny.

Svoboda: Výsledek zprávy o dekretech vítáme, nebrání vstupu do EU

Česká republika přivítala text zprávy Evropské komise týkající se takzvaných Benešových dekretů a nemá vůči němu námitky. Podle komise poválečné dekrety prezidenta Edvarda Beneše nejsou překážkou vstupu Česka do Evropské unie. Sdělili jsme v úterý Bruselu, že se závěrem té zprávy nemáme potíže, řekl novinářům šéf české diplomacie Cyril Svoboda.

Podle informací z Bruselu čeká Evropská komise se zveřejněním své zprávy o slučitelnosti Benešových dekretů s legislativou EU právě na vyjádření Prahy. Dvanáctistránkový dokument je prý připraven ke zveřejnění už od pátku minulého týve středu.

Jakmile Evropská komise dostane z Prahy odpověď, zpraví o obsahu zprávy ještě Evropský parlament a Rakousko, což jsou další dva subjekty zapojené do debaty o dekretech, a vzápětí ji zveřejní. Mělo by se tak stát už ve čtvrtek nebo v pátek.

Na analýze pracovali odborníci z Evropské komise a z českého ministerstva zahraničí od letošního května. "Jakmile bude zveřejněna, nezůstanou v této věci už žádné otevřené otázky," řekl v pátek evropský komisař pro rozšíření Günter Verheugen. Upozornil, že podle názoru Evropské komise je současný český právní řad zcela v souladu s pravidly a hodnotami Evropské unie.

Harapes jde v Praze 1 do voleb, protože nechce zůstat stranou

Baletní mistr Vlastimil Harapes, který již třicet let bydlí v Praze 1, jde do voleb jako lídr nezávislých kandidátů, protože nechce zůstat stranou. Nejde mu prý o fanatismus, ale o starou Prahu, která si to zaslouží. Na tiskové konferenci řekl, že se rozhodl kandidovat po přečtení programu volební strany Moderní město.

Moderní město chápe jako město současné, ve kterém žijeme. Nejde podle něj o fanatismus, ale o udržování rovnováhy mezi tradicí a současností. Jde o to, aby si obojí rozumělo navzájem a jedno nevytlačovalo druhé, uvedl.

Obecní správa by měla být podle kandidátů Moderního města především službou. Majetek by měla spravovat tak, aby sloužil především obecnému prospěchu. Krédem Moderního města je "radnice bez korupce".

Šestapadesátiletý Harapes dostal nabídku Unie svobody-DEU, aby za ni kandidoval na Kladensku do Senátu. Unionisté připouštěli, že si záměrně vybrali atraktivní osobnost, protože tam nemají silnou pozici. Harapes nabídku odmítl 14 dní před registrací kandidátek. Na Kladensku obhajuje mandát Ladislav Svoboda (ČSSD). Za ODS kandiduje Jindřich Sybera a za KSČM Jana Klasová.

Opilý pár napadl policisty, v poutech odvezli i ženu

Opilý pár napadl v noci na úterý v centru Pardubic policejní hlídku. Policisté čtyřiačtyřicetiletého muže i o 19 let mladší ženu spoutali a odvezli na záchytnou stanici. Při zásahu utrpěli policisté lehká zranění, oděrky a pohmožděniny. Policisté v Pardubicích se s útoky ze strany veřejnosti setkávají stále častěji.

Nad verbálními ataky, které jsou řešeny jako přestupek, často mávnou rukou. Počet fyzických útoků se však téměř zdvojnásobil. "Loni jsme ke 30. září měli čtyři případy fyzického napadení policisty, letos jde v tomto případě již o sedmý útok," řekla mluvčí pardubické policie Hana Kvasničková.

Všechna napadení jdou podle ní na vrub násilníků z ulice, nikoli řidičů, kteří se někdy při silniční kontrole snaží hlídce ujet. "Muž napadl hlídku, která chtěla zkontrolovat auto projíždějící centrem. Nejprve policistům nadával, pak sáhl k fyzickému útoku," popsala poslední incident mluvčí. Když policisté nasazovali muži pouta, začala ho jeho společnice bránit. I ji zklidnila až pouta.

Orientační dechová zkouška prokázala v krvi obou útočníků zhruba dvě promile alkoholu. Ráno policisté dvojici obvinili z útoku na veřejného činitele, za což hrozí až tříleté vězení.

Rozšíření EU zabrání nové železné oponě v Evropě

Pro rozšíření evropské patnáctky o další země bude mimo jiné velmi důležitý výsledek referenda o smlouvě z Nice, které se uskuteční o víkendu v Irsku. Prezident Havel proto s dalšími kolegy z visegrádských zemí, tedy Polska, Slovenska a Maďarska, vydali společné stanovisko, v němž tvrdí, že odmítnutí niceské Smlouvy o EU by pro země visegrádské čtyřky bylo zklamání.

Havel také poskytne rozhovor irské televizi, aby tak pomohl přesvědčit zejména nerozhodnuté Iry o prospěšnosti rozšíření unie. Nedovolil si ale odhadnout, jak víkendové referendum dopadne. "Je věcí Irů, jak se rozhodnou. Naší věcí je zdůrazňovat ty dimenze smlouvy, které jsou v zájmu celé Evropy," uvedl pouze. Irové budou o smlouvě z Nice hlasovat již podruhé. Poprvé ji totiž v referendu nepodpořili.

Také z jiných koutů Evropy se ale ozývají hlasy, které se staví proti rozšíření EU. Zpochybňovat rozšíření začaly třeba po nizozemských liberálech i další tamní politické strany. Tisková agentura NPA uvedla, že poslanci vládní křesťanské demokracie (CDA) dospěli k názoru, že Polsko, Slovensko, ale ani Česká republika nesplňují podmínky pro vstup do EU. Nizozemští křesťanští demokraté jsou společně s českými lidovci součástí Evropské lidové strany.

Ve čtvrtek a v pátek se v Lisabonu uskuteční sjezd této strany, na které se chystá i šéf českých lidovců Svoboda. Myslí si, že hlasy proti rozšíření unie jsou v nizozemské lidové straně ojedinělé. "Celá Evropská lidová strana je pro rozšíření EU, tedy i o Českou republiku. To neznamená, že nemůže zaznít tu či onde hlas opačný," uvedl Svoboda. Také prezident Havel je přesvědčen o tom, že odpůrci rozšíření EU jsou v menšině.

Obhájkyně poštovního lupiče se obrátila na Nejvyšší soud

Druhou největší poštovní loupeží v zemi, při které se z olomoucké pošty před čtyřmi lety ztratilo 20 miliónů, se bude zabývat Nejvyšší soud v Brně. Obrátila se na něj nedávno prostřednictvím dovolání obhájkyně jednoho ze čtveřice podezřelých mladíků. Mužům olomoucký vrchní soud uložil na začátku března tresty odnětí svobody od deseti do dvanácti let.

Obhájkyně Pavla Fleka Julie Xinopulosová se odmítla k důvodům dovolání vyjádřit, již dříve však uvedla, že rozhodnutí soudu považuje za justiční omyl. Její kolega Petr Dítě, který zastupoval u soudu druhého z obžalovaných, dovolání nepodal. "Pokud by soud rozhodl ve prospěch klienta obhájkyně Xinopulosové, rozhodl by tím zároveň i v náš prospěch," vysvětlil obhájce.

Olomoucký krajský soudce Petr Angyalossy, který se kauzou zabýval, již dříve řekl, že nevěří tomu, že obhájkyně s dovoláním u Nejvyššího soudu uspěje. Mimořádný opravný prostředek, takzvané dovolání k Nejvyššímu soudu, umožňuje od ledna novela trestního řádu. Dosud mohl pouze podat stížnost pro porušení zákona ministr spravedlnosti. Podle pracovnice trestního oddělení obdržel Nejvyšší soud v Brně dosud přes 800 dovolání. "Dovolání v této kauze k nám přišlo na začátku října," uvedla pracovnice.

Muži odsouzení za poštovní loupež svou vinu na začátku procesu shodně popírali a loupež připisovali ruské mafii. Krajský soud původně jednoho z nich zprostil obžaloby a Flekovi, kterého Xinopulosová zastupuje, udělil tři roky za to, že od neznámých Rusů převzal peníze. U vrchního soudu však další ze čtveřice mužů svou výpověď změnil a za pachatele označil zbylé komplice. Soudci poté všechny muže odsoudili za loupež a udělili jim vysoké tresty. Podstatná část peněz z lupu se dodnes nenašla.

Železný: Loňská reportáž ČT o jednání v USA je nepravdivá

Ředitel televize Nova Vladimír Železný odmítá, že by americkým investorům při loňské schůzce v New Yorku předložil plán na propojení tří českých komerčních televizí. Při jednání podle svých slov nevystupoval jménem nikoho jiného než Novy. V pořadu České televize (ČT) byla celá řada nepravdivých údajů, prohlásil ve středu Železný u pražského městského soudu, který se zabýval jeho žalobou na televizi.

Spor se týká reportáže odvysílané loni 18. června v pořadu Fakta. Podle ní exministr zahraničí Jan Kavan loni v květnu při návštěvě USA zorganizoval schůzku Železného s americkými investory TV 3. Ředitel Novy jim podle ČT nabídl společný projekt Novy, Primy a TV 3. Takový záměr by odporoval mediálnímu zákonu.

Železný, který se domáhá omluvy a satisfakce 250.000 korun, přišel k soudu dobře naladěn, fotografy z médií častoval úsměvy. Při výslechu objasňoval důvody schůzky s investory a dokonce se dožadoval toho, aby mohl odpovědět právníkovi ČT na dotaz, který soudkyně Dagmar Stamidisová zamítla. Chtěl mu vysvětlit otázky týkající se upisování veřejných akcií na kapitálových trzích.

Ředitel Novy shodně s dříve vyslechnutým Kavanem prohlásil, že schůzka s americkými investory se konala v souvislosti s hrozící arbitráží kvůli TV 3.

Soudu Železný dále líčil, jak jej reportáž poškodila pracovně i osobně. Zmiňoval ohrožená jednání s případnými investory Novy, opakované dotazy kolegů, pracovních partnerů a řady občanů. "Došlo k znedůvěryhodnění mé osoby," prohlásil Železný s tím, že si poměrně dlouho "budoval pověst čestného člověka". Újmu považuje za mimořádně velkou i proto, že reportáž shlédlo asi 800.000 lidí. "Koláč (sledovanosti) nemám," zavtipkoval.

Železný sledoval i výslech tří někdejších reportérů, kteří se na pořadu Fakta podíleli. Svědci označili reportáž za pravdivou, přičemž odmítli jmenovat dva na sobě nezávislé zdroje, z jejichž informací čerpali. Železný důvěryhodnost zdrojů zpochybnil.

Reportéři uvedli, že někteří oslovení lidé se tehdy nechtěli ke kauze vyjádřit kvůli obavám z hněvu mocného Železného. Poukazovali i na to, že je Železný diskreditoval v pořadu Volejte řediteli, když prý řekl, že se v ČT dělají reportáže za peníze na zakázku. Také údajně prohlásil, že jde o pseudopolitické kauzy pro Miroslava Antla pod patronací Jana Vávry. Spor byl odročen na neurčito. Stamidisová totiž nyní cestou právní pomoci požádá Spojené státy o zajištění výslechů tří amerických investorů, kteří loni s Kavanem a Železným jednali.

Ředitel Novy je od loňska stíhán kvůli poškozování věřitele. Obviněn je také z daňových úniků za 6,8 miliónu korun.

Krátce o počasí:

Je zataženo, s občasným deštěm nebo přeháňkami. Nejvyšší teploty 13 až 17 stupňů.

16-10-2002