Denní souhrn zpráv Zprávy Radia Praha

15-10-2002

ODS do konce týdne připraví návrh přímé volby prezidenta

Poslanci ODS do konce týdne připraví návrh ústavní novely, která umožní volit prezidenta v lidovém hlasování. Poté strana novelu sama předloží. Podle předsedy poslaneckého klubu ODS Vlastimila Tlustého byla pro tento postup výrazná většina členů klubu. Jiří Pospíšil, kterého klub pověřil vypracováním návrhu, uvedl, že ODS prosazuje, aby se přímo volil už nástupce Václava Havla v lednu příštího roku. Občanští demokraté prosazují přímou volbu hlavy státu od minulého týdne, kdy oznámil svou kandidaturu na prezidenta předseda strany Václav Klaus. Proti přímé volbě, která je v rozporu s tím, co ODS prosazovala dříve, se už ozvali někteří straničtí senátoři a liberecká ODS. Ostatní strany sice přímou volbu podporují, tvrdí ale, že do ledna se její zavedení stihnout nedá. Už několikrát to prohlásil ministr spravedlnosti Pavel Rychetský.

Zahradil nechce kandidovat na šéfa ODS

Místopředseda ODS Jan Zahradil zatím nehodlá kandidovat na lídra strany, i po prosincovém kongresu však chce zůstat v jejím úzkém vedení. Novinářům zdůvodnil svůj postoj tím, že necítí z regionů drtivou podporu, a nechce proto svou případnou kandidaturou stranu štěpit. Zahradil rovněž nechtěl komentovat vyhlídky zatím jediného kandidáta na post nového předsedy, moravskoslezského hejtmana Evžena Tošenovského. Po ohlášeném odchodu Václav Klause z čela strany by podle Zahradila neměli občanští demokraté opustit základní témata své dosavadní politiky a měnit zahraniční politiku. Změnit by se ale podle něj měla organizační struktura strany. Měla by podle něj vzniknout funkce prvního místopředsedy a větší váhu by měla získat stínová vláda. Občanští demokraté si zvolí nové vedení v polovině prosince na mimořádném kongresu ve Františkových Lázních. Klaus, který vedl ODS od jejího vzniku, minulý týden oznámil, že svou funkci obhajovat nechce. Výkonná rada ODS ho nominovala do prezidentských voleb.

Gross hodlá odstoupit, pokud policie při summitu NATO selže

Ministr vnitra Stanislav Gross oznámil, že odstoupí ze své funkce, pokud během listopadového summitu NATO v Praze nebude náležitě zajištěna bezpečnost. "Pokud bezpečnostní opatření jako celek selže, tedy nikoli že selže jeden policista nebo dílčí část toho systému, pokud by došlo k událostem, které jsou na podmínky České republiky něčím naprosto nepředstavitelným..., v tu chvíli rezignuji na funkci ministra vnitra," řekl. Stejný přístup bude vyžadovat i od svých podřízených a všech ostatních, kteří zodpovídají za pořádání summitu. Podle policejního prezidenta Jiřího Koláře hrozí během summitu především pouliční nepokoje. Policisté odhadují, že do Prahy přijede demonstrovat 10.000 až 12.000 lidí. Policie se podle Koláře poučila nejen z nejrůznějších akcí, které se konaly v zahraničí, ale také před dvěma lety během pražského zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. Tehdy policistům chyběla například výstroj, zejména pro takzvané těžkooděnce. Policie proto nakoupí asi 3500 obleků. Vybavení policistů na summit NATO bude stát asi 33 milionů korun. Policie chce také nyní proti demonstrantům zasahovat mnohem aktivněji než před dvěma lety. Chce také omezit počet lidí, kteří hodlají přijet do České republiky. Nevpustí do země nikoho, kdo je v mezinárodní evidenci registrován jako nežádoucí osoba. Turisté, kteří budou chtít koncem listopadu navštívit ČR, by se podle něj měli připravit na delší kontroly na hranicích.

Unie svobody chce snížit schodek státního rozpočtu

Poslanci Unie svobody jsou ochotni podpořit státní rozpočet na příští rok za podmínky, že do něj nebudou zahrnuty ty ztráty České konsolidační agentury, které ještě neprošly účetní závěrkou. Podle předsedy unionistických poslanců Karla Kühnla činí tato neschválená ztráta zhruba 32 miliard korun. O uvedených 32 miliard by se mohl snížit původně plánovaný rozpočtový schodek 157 miliard korun. Ministr financí Bohuslav Sobotka označil unionistický návrh za logický a možný. Kabinet svoji představu o hospodaření státu v příštím roce odešle do sněmovny nejpozději 25. října. V prvním čtení by poslanci měli rozpočet projednat na schůzi 7. listopadu. V dolní komoře má koalice ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody-DEU nejtěsnější většinu, a záležet tak bude na hlasu každého ze 101 poslanců vládních stran.

Smlouva s Vatikánem se odkládá

Sněmovna odložila projednávání smlouvy mezi Českou republikou a Vatikánem. Ministr zahraničí Cyril Svoboda navrhl, aby debatu o tomto dokumentu přerušila a vrátila se k ní v lednu. Do ledna bude podle Svobody možné vyjasnit si stanoviska. Hlavně poslanci KSČM a někteří občanští demokraté mají k úpravě vztahu státu a katolické církve připomínky. Svoboda však ve sněmovně prohlásil, že smlouva katolíky proti jiným církvím rozhodně nezvýhodňuje. Rovnoprávnost podle něj zaručuje Ústava i další zákony, které přijímá parlament. Smlouva, která je výsledkem dvouletého jednání mezi Prahou a Vatikánem, upravuje podmínky působení katolické církve v kultuře, školství, zdravotnictví a v sociálních záležitostech. Předpokládá možnost zřizovat církevní právnické osoby a církevní zařízení. Počítá také s tím, že případná změna současného způsobu financování nenaruší ekonomické zabezpečení církve. Ministr dnes uvedl, že na textu nelze nic měnit, což ale podle něj platí pro všechny mezinárodní smlouvy. "Smlouva je normálním odrazem dobrých vztahů mezi Českou republikou a Vatikánem, s nímž máme diplomatické styky již od roku 1920," prohlásil Svoboda. Nad oddalováním ratifikace smlouvy vyjádřil znepokojení kardinál Miloslav Vlk. Její nepřijetí ve sněmovně by mohlo podle něj nepříznivě ovlivnit rozhodování věřících při referendu o vstupu do EU. Smlouvu v červenci podepsali Svoboda a papežský nuncius Josef Erwin Ender.

V Senátu jsou už jen dva členové Občanské demokratické aliance

Občanská demokratická aliance má v Senátu už jen dva zástupce, kteří zůstali členy strany. Jsou jimi předseda aliance Michael Žantovský, který svůj mandát už letos neobhajuje, a předsedkyně společného senátorského klubu Unie svobody a ODA Jaroslava Moserová. Alianci po jejím někdejším předsedovi Danielu Kroupovi, bývalé místopředsedkyni Jitce Seitlové a telčském starostovi Václavu Jehličkovi opustil i podnikatel Jiří Rückl. Jaroslava Moserová ODA opustit nehodlá, protože se podle svých slov nepovažuje za politickou turistku. Strana podle ní musí existovat dál, protože musí splácet dluh. Dluh ve výši téměř 70 milionů korun vedl počátkem roku k roztržce s lidovci a unionisty v tehdejší čtyřkoalici. Společný klub ODA a unionistů v Senátu má nyní 16 členů. ODA postavila do letošních senátních voleb pouze šest kandidátů, z nichž ve straně je jen polovina z nich.

Hučín chce zveřejnit svůj proces

Předlistopadový disident a bývalý důstojník BIS Vladimír Hučín vyzval v Plzni bývalé politické vězně, aby se zasadili o to, aby jeho soudní proces byl veřejný. Líčení, v němž je Hučín obžalován ze sedmi trestných činů, se totiž koná o okresního přerovského soudu bez účasti veřejnosti. Soud se obává, aby se nevyzradily utajované skutečnosti. Hučínovi obhájci však tvrdí, že některá obvinění nemají s tajnými informacemi nic společného. Hučín apeloval na asi 130 bývalých politických vězňů, aby se dožadovali zveřejnění procesu, který podle něj zinscenovali lidé, kteří ho jako disidenta pronásledovali. Předseda plzeňské organizace politických vězňů Jaroslav Cuhra řekl, že Hučín je o svém vykonstruovaném procesu informoval a oni se jím budou zabývat. Podle místopředsedy Lubomíra Hrušky jsou političtí vězni v Hučínově procesu od začátku na jeho straně. Hučín je podezřelý z toho, že mimo jiné zneužíval kontrarozvědku ke svým osobním zájmům, šířil mezi lidmi obavy z narůstajícího levicového extremismu a nezákonně přechovával zbraně, munici a tajné materiály. Hučín obvinění popírá. Tvrdí, že se stal nepohodlným, když odhalil spiknutí bývalých komunistů a jejich pronikání do vysokých státních funkcí a bezpečnostních složek.

Schüssel ocenil přístup české vlády v jednání o Temelínu

Rakouský kancléř Wolfgang Schüssel vyzdvihl postoj vlády Vladimíra Špidly k rakouským bezpečnostním požadavkům pro atomovou elektrárnu Temelín. Český kabinet podle Schüssela zcela podporuje plnění uzavřených dohod z Melku a Bruselu. Pro Rakousko je velmi důležité, že v rozhovorech nejde pouze o otázky působení na klima, ale o "životní bezpečnostní zájmy" českého, rakouského a evropského obyvatelstva. Kancléř tak reagoval na sobotní setkání ministra zemědělství a ekologie Waltera Molterera se šéfem české diplomacie Cyrilem Svobodou v jihomoravském Vranově. Ministři se na schůzce dohodli, že Rakousko a Česko vytvoří společnou vědeckou pracovní skupinu pro otázky jaderné energetiky.

FNM určil firmu, která zlikviduje dioxiny ve Spolaně

Fond národního majetku vybral firmu, která zlikviduje jedovaté dioxiny ve Spolaně Neratovice. Stala se jí společnost SITA Bohemia, která má jako jediná v České republice licenci na fyzickou likvidaci dioxinů. Výkonný výbor fondu ji zvolil bez výběrového řízení a využil tak ustanovení zákona, které umožňuje zadat zakázku přímo, pokud jsou ohroženy lidské životy nebo hrozí majetkové ztráty značného rozsahu. Informaci o zvolené firmě potvrdil mluvčí Spolany Jan Martínek. Sanace zbývajících dvou objektů zamořených dioxiny se podle něj bude lišit od sanace prvního objektu. Ten byl v roce 1998 hermeticky uzavřen betonovým sarkofágem, nynější projekt však počítá se stavbou podtlakových hal a likvidací látek. Zamoření tří provozů Spolany dioxiny sahá do šedesátých let minulého století. Tehdy zde firma vyráběla hnojivo, jehož účinky na lidský organismus nebyly ještě ověřeny. Teprve poté, co 80 lidí onemocnělo vážnými chorobami kůže, se přišlo na škodlivost dioxinů a provozy byly v roce 1969 uzavřeny. Po srpnových povodních si chemička nechala podle Martínka změřit koncentraci dioxinů v areálu Spolany. Množství dioxinů překročilo o 5000 pikogramů německý limit pro průmyslovou oblast, který je 10.000 pikogramů na gram zeminy.

Jihočeský kraj rozdělil peníze na odstranění povodňových škod

Dalších téměř 11 milionů korun rozdělil Jihočeský kraj na likvidaci škod po srpnových záplavách. Část z nich přitom kraj získal snížením rozpočtu na programy svého rozvoje. Podle mluvčí krajského úřadu Marie Ptáčkové je na záchranu historických památek po povodních určeno celkem 3,75 milionu a na příspěvky 50 občanským sdružením na opravy a obnovu poškozených sportovních zařízení dalších sedm milionů korun. Příspěvky na záchranu památek získalo například Prácheňské muzeum v Písku na obnovu kostela Nejsvětější Trojice, Cisterciácké opatství ve Vyšším Brodě na Českokrumlovsku na obnovu klášterní zahrady, mlýn na řece Blanici v Těšovicích na Prachaticku a statek v Doudlebech na Českobudějovicku. Mezi padesáti občanskými sdruženími, která obdrží příspěvky na opravy a obnovu zaplavených sportovišť, jsou podle Ptáčkové mimo jiné čtyři sportovní kluby z Českého Krumlova a tělovýchovné jednoty Lokomotiva Veselí nad Lužnicí na Táborsku, Slavoj Husinec na Prachaticku a Sokol České Budějovice.

Horníci na Ostravsku zatím stávkovat nebudou

Vedení těžební společnosti Ostravsko - karvinské doly chce během pěti let propustit až polovinu důlních zaměstnanců. Mezi horníky tak podle odborů panuje nervozita, stávka ani stávková pohotovost se ale zatím nechystá. Podle šéfa podnikových odborů Miroslava Syrového je stávka krajním řešením, zatím však probíhají jednání mezi odbory, vedením společnosti a ministerstvem průmyslu a obchodu. V pondělí večer se sešel předseda hornického odborového svazu Cyril Zapletal s ministrem Jiřím Rusnokem. Podle mluvčí MPO Vladimíry Říhové to byla pouze informativní schůzka, Syrový i Zapletal jsou s ní však spokojeni. Jak uvedl Zapletal, odboráři se s ministrem Rusnokem a vedením OKD dohodli na jednání o podmínkách dovozu polského uhlí, aby firma nemusela propouštět. Společnost Karbon Invest, která je majoritním vlastníkem OKD, nyní zaměstnává téměř 19 tisíc lidí. Do konce roku 2007 chce propustit přes osm tisíc lidí, z toho 5800 horníků. Práce v podzemí by měli vykonávat zaměstnanci najatých externích firem, především Poláci a Slováci.

Mladí lidé na Zlínsku nabízeli bílé pastelky na podporu nevidomých

Sedmdesát dvojic mladých lidí během úterý nabízelo v 11 městech Zlínského kraje bílé pastelky s nápisem Umění žít ve tmě. Pastelku získal každý, kdo v rámci celostátní kampaně na podporu zrakově postižených přispěl alespoň 20 korunami. Sbírka Bílá pastelka se konala celkem ve 180 českých městech a obcích ČR. U příležitosti Mezinárodního dne bílé hole ji již potřetí pořádala Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých. Vybrané peníze jsou určeny na pomůcky k výuce lidí, kteří přišli o zrak po úrazu nebo nemoci. Učí se například zvládat samostatnou chůzi se slepeckou holí nebo psem a musejí se naučit i prostorové orientaci. Jen zlínská pobočka Tyfloservisu ročně školí až tři sta lidí.

Praha 7 si připomene 100 let od založení první střední školy

Obyvatelé Prahy 7 si ve středu připomenou 100 let od založení prvního středoškolského vzdělávacího ústavu na území této městské části. Na slavnostním setkání v základní škole v Umělecké ulici si mohou zájemci od 18:00 poslechnout koncert vážné hudby či přednášku rozhlasového redaktora a populárního autora knih o Praze Eduarda Škody. Publiku se představí také komorní smyčcový orchestr Archioni ze Základní umělecké školy Tuklatská a několik profesionálních hudebníků z Opery Národního divadla. Z významných osobností se setkání zúčastní například spisovatel Ivan Kraus, režisér a scenárista Jiří Krejčík, literární historik Radko Pytlík, zpěvák a hudební skladatel Jan Spálený a psychiatr Miroslav Plzák. Vybrané vstupné bude věnováno na povodňové konto.

Ekologové požadují zákaz farem s kožešinovými zvířaty

Ekologové chtějí prosadit, aby parlament při novelizaci zákona na ochranu zvířat zakázal v Česku chov kožešinových zvířat na farmách. Podle Tomáše Poppa z ekologické organizace Svoboda zvířat žije většina kožešinových zvířat na farmách v neustálém stresu. "Jsou držena v holých, drátěných klecích. Mají malý výběh. Stres u nich vede k sebepoškozování," uvedl Popp. Podle dostupných informací žije na českých farmách asi 40.000 zvířat, zejména norků, činčil, polárních a stříbrných lišek, fretek a nutrií. Podle ekologů jsou ze současné situace dvě východiska. První předpokládá úplný zákaz chovu zvířat na farmách podobně jako ve Velké Británii. Druhý, využívaný v Rakousku, jej povoluje, ale s podmínkou, že se zlepší životní podmínky zvířat. Novela zákona na ochranu zvířat teprve vzniká. Poslanci se jí začnou zabývat patrně v listopadu.

Olomoucká zoo otevře unikátní opičí výběh až na jaře

Unikátní výběh, ve kterém olomoucká zoologická zahrada chová opice makaku, bude znovu pro návštěvníky otevřen až na jaře příštího roku. Vedení zoo muselo výběh uzavřít před dvěma měsíci poté, co agresívní opice napadly několik lidí. Nyní se budují bezpečnostní opatření, která by dalším útokům měla zabránit. Podle ředitele zoo Zdeňka Slavotínka budou například na visuté lávce nad výběhem elektrické rošty, které opicím zabrání návštěvníky napadat. Zahrada už k lávce vybudovala elektrický plot. Výběh, kde se mohou návštěvníci procházet přímo mezi dvěma desítkami makaků japonských, otevřela olomoucká zoo v dubnu. Někteří neukáznění lidé však opice krmili a opice později napadly tři osoby. Na ukázněnost návštěvníků a především na přísný zákaz krmení bude proto dohlížet stálá služba.

Turisté opět mohou v Krkonoších chodit i mimo značené stezky

Správa Krkonošského národního parku zrušila zákaz vstupu do lesa mimo značené stezky, který v pěti lokalitách KRNAPu platil od počátku letošního srpna. Tehdy ho správa parku vydala kvůli sběračům borůvek, kteří vandalsky ničili celé trsy borůvčí. Místa s omezeným vstupem se nacházela většinou ve třetí zóně parku, částečně také ve druhé. V těchto zónách se lidé mohou normálně pohybovat i mimo značené stezky. V nejpřísněji chráněné části Krkonoš, první zóně parku, je pohyb turistů pouze po značených stezkách stanoven zákonem. Národní park v nejvyšších českých horách je rozdělen do tří zón od roku 1992. Sběr lesních plodů je povolen jen ve třetí zóně parku. Borůvková sezóna v Krkonoších obvykle začíná v červenci. Jak uvedl Jiří Flousek z vrchlabského ústředí KRNAP, ani v příštích letech se návštěvníci během sběračské sezóny nebudou moci v parku pohybovat zcela volně.

A na závěr ještě krátce o počasí:

V noci bude zataženo, od západu postupně s deštěm, noční teploty klesnou na 10 až 6 stupňů. Zataženo má být i zítra. Teploty 13 až 17 stupňů, na horách kolem 11 stupňů Celsia.

15-10-2002