Denní souhrn zpráv Zprávy Radia Praha

13-10-2002

ODS chce přímou volbu prezidenta kvůli Klausovi

Občanská demokratická strana navrhuje přímou volbu prezidenta ve snaze umožnit odcházejícímu šéfovi strany Václavu Klausovi zvolení do funkce hlavy státu. Přiznal to místopředseda ODS Jan Zahradil v diskusním pořadu české soukromé televize Nova. "Je to účelová utilitární změna, jejímž jediným účelem je prostě dát Václavu Klausovi šanci, aby se mohl stát prezidentem," uvedl Zahradil. Podle něj je Klaus ze všech kandidátů nejlepší. "Když vidíme, co se houfuje za Václavem Havlem, tak to mám dojem, že takové nástupce si skutečně ani Václav Havel nezaslouží," prohlásil Zahradil, který patří k Havlovým kritikům.

Mezi dosavadními možnými kandidáty ale jsou podle úřadujícího předsedy Unie svobody-DEU Ivana Pilipa "minimálně dva, kteří by byli důstojnými prezidenty v této zemi". Mezi unionisty se mluví o Otakaru Motejlovi, který patří mezi favority ČSSD, a kandidátovi KDU-ČSL Petru Pithartovi. Pilip podotkl, že ODS ještě před parlamentními volbami byla proti přímé volbě, protože doufala v pokračování spolupráce s ČSSD. Kandidáta občanských demokratů by pak mohly tyto strany zvolit prezidentem parlamentní cestou a sociální demokraté by si ponechali funkci premiéra.

US-DEU podpoří rozpočet,jehož schodek nepřevýší ten letošní

Unie svobody-Demokratická unie podpoří podle úřadujícího předsedy Ivana Pilipa takový schodek státního rozpočtu na příští rok, který nepřesáhne letošní deficit. Řekl to v nedělním diskusním pořadu české soukromé televize Nova. Podle místopředsedy ODS Jana Zahradila Unie svobody odhlasuje schodek, který sociální demokracie navrhne. "Kdybychom použili metodu, která byla použita v letošním roce, to znamená, že do příjmů zahrneme i nějaké příjmy z privatizace či odblokování zahraničních dluhů, snížíme ztrátu konsolidační agentury, tak já odhaduji, že by to mohlo být okolo 120 miliard korun, protože to je číslo fakticky dosažené letos," uvedl Pilip.

Předpokládaný deficit rozpočtu na příští rok zatím činí 157 miliard korun. Součet nároků jednotlivých ministerstev však číslo zvyšuje o dalších asi 40 miliard korun. Definitivní návrh státního rozpočtu na příští rok by měl kabinet schválit v pondělí 21. října nebo ve středu 23. října, podle toho, kdy bude zasedat. Do konce měsíce návrh odešle k projednání do Poslanecké sněmovny. Ministerstvo financí se chystá do konce roku předložit čtyřletý rozpočtový výhled včetně návrhu změn na příjmové i výdajové straně.

Jan Zahradil naznačil, že možná nebude kandidovat na předsedu ODS

Místopředseda ODS Jan Zahradil naznačil, že možná nebude v prosinci na kongresu ODS usilovat o místo předsedy strany, i když je zařazován mezi případné kandidáty. Zahradil v nedělním diskusním pořadu české soukromé televize Nova uvedl, že nemá pro kandidaturu takovou podporu, jakou by lídr strany měl mít. "Vůči mojí osobě existuje určitá podpora jak uvnitř členské základny ODS, tak i uvnitř veřejnosti. Ale nejsem v tuto chvíli zdaleka přesvědčen, že tato podpora je většinová a že bych byl tím konsensuálním kandidátem, na kterém by se členská základna shodla," řekl. Bez takovéto podpory by pro něj bylo obtížné kandidovat a štěpit ODS.

Funkci předsedy uvolní po více než 11 letech Václav Klaus. Zájem o nástupnictví už projevili moravskoslezský hejtman Evžen Tošenovský a starosta Prahy 6 Pavel Bém, avšak pod podmínkou, že se mu předtím podaří získat křeslo pražského primátora. Jako o možném kandidátovi se mluví také o středočeském hejtmanovi Petru Bendlovi.

Naděje v soutěži, pokrok v zemědělství, blokáda v institucích

Z jednání mezi členskými státy Evropské unie o společných pozicích vůči České republice lze soudit, že sílí naděje konečně uzavřít kapitolu "hospodářská soutěž", a to zřejmě na konci příštího týdne. Evropská komise předložila "patnáctce" také nový návrh stanoviska k zemědělství, který obsahuje dílčí vylepšení. Naopak u kapitoly instituce se země Evropské unie shodují, že samy od sebe nevyhoví požadavku Prahy mít v Evropském parlamentu nikoli 20, ale 22 poslanců jako jiné stejně lidnaté země. Evropská komise obdržela od Česka ve čtvrtek seznam případů státní pomoci poskytnuté při privatizaci velkých bank, který v posledních týdnech naléhavě požadovala; zjistila však, že je neúplný, a požádala Prahu o doplnění. Členské státy z této věci učinily podmínku uzavření kapitoly a při nedělním jednání konstatovaly, že ještě nemají ujištění EK o tom, že státní pomoc v českém bankovnictví je zmapována. Podle nejmenovaného zdroje v Radě EU se pracovní skupina pro rozšíření naopak shodla na udělení přechodného období pro poskytování státní pomoci třem českým hutním podnikům do roku 2006, ovšem s podmínkou, že ještě jednou před vstupem prověří naplňování programu restrukturalizace ocelářství a podnikatelských plánů jednotlivých firem.

Ministr Sobotka: Ministerstvo chce urychlit prodej Škody Holding

Ministerstvo financí má zájem o rychlý a pružný prodej státního podílu ve Škodě Holding strategickému partnerovi. Do konce listopadu schválí vláda kupce, kterého jí doporučí Česká konsolidační agentura (ČKA). Prodej bude završen koncem roku, řekl ČTK po návštěvě Škody Holding ministr financí Bohuslav Sobotka. "Osobně se zasadím o to, aby proces nebyl nijak brzděn," uvedl. V tomto smyslu bude také působit na ČKA, která prodává 48 procent akcií Škody Holding a pohledávky za více než 3,5 miliardy korun. Podle něj je Škoda Holding "perspektivní firmou se solidním managementem".

Cílem ministerstva financí je docílit toho, aby po převodu státního podílu správce konkursní podstaty zbankrotované Škody a.s. prodal zbylých 52 procent Škody Holding. Rychlost přípravy tohoto prodeje podle Sobotky důsledně kontrolují dva zástupci ČKA ve věřitelském výboru Škody a.s. Ministr přesto upozornil, že konkursní správce má velkou míru nezávislosti. "Je logické, aby tento balík získal stejný partner, který odkoupí státní podíl," dodal ministr. Podle něj je ale nyní pro jeho úřad primární prodej balíku v držení ČKA. Mezi 15 současnými zájemci o plzeňskou Škodovku je podle ministra více finančních investorů než průmyslových firem.

Sasko naléhá, aby ČR zastavila výstavbu stupňů na Labi

Německá země Sasko, která sousedí se severozápadními Čechami, naléhá na zastavení výstavby vodních stupňů na českém úseku Labe. Poté, co staronová německá vládní koalice rozhodla tento týden v důsledku srpnových záplav o zastavení výstavby regulačních opatření na německém úseku řeky, volá Sasko po tom, aby Berlín vyvinul tlak i na Prahu. "Spolková vláda se nyní musí zasadit o to, aby nedocházelo ke stavbě stupňů v Česku," uvedl o víkendu v listu Sächsische Zeitung saský ministr ekologie Steffen Flath. "Musí se naopak více zasazovat o rozvoj železničního tahu mezi Drážďanami a Prahou." Podle německého deníku český ministr životního prostředí Liber Ambrozek vyjádřil potěšení nad ukončením stavebních úprav koryta Labe v Německu. Listu řekl, že tak ztrácí smysl také plánované výstavba dvou stupňů na českém území. Stejně jako jeho předchůdce Miloš Kužvart má Ambrozek pochybnosti o budování vodních děl mezi Ústím nad Labem a Hřenskem. Saský ministr Flath hledá podporu proti českému projektu také v bruselské centrále Evropské unie, odkud by Praha mohla dostat na výstavbu finanční podporu. EU však zatím Sasko neuspokojila a český plán neodmítá.

Česká účast na festivalu Prix Europa v Berlíne

V lehce zasněženém Berlíně začala soutěžní část tradičního podzimního festivalu programů, které vyrobily veřejnoprávní televizní a rozhlasové stanice, Prix Europa. Hlavním cílem festivalu Prix Europa je pomáhat sjednocovat Evropu také v oblasti kultury a vyrovnávat se s problémy multikulturní společnosti. Festivalu se účastní přes 600 programů z téměř 40 zemí Evropy. Akce se koná v budově rádia Svobodný Berlín pod záštitou Rady Evropy, Evropského parlamentu, Evropské komise, Evropské kulturní nadace, spolkových zemí Berlín a Braniborsko a dalších organizací. Česká republika má několik želízek v ohni. V kategorii hraný televizní film soutěží "Azyl" režisérky Zuzany Zemanové. V kategorii televizní dokument se bude o některou z cen ucházet film Heleny Třeštíkové "Hitler, Stalin a já". V kategorii televizní publicistika je to jedna část z pořadu Klekánice ostravského studia České televize. Český rozhlas je zastoupen v kategoriích dokument, drama a internet.

Členové skupiny PodeBal odhalili provokativní sochu Beneše

Provokativní sochu někdejšího československého prezidenta Edvarda Beneše odhalili na pražském Palackého náměstí členové umělecké skupiny PodeBal. Na podstavec umístili bustu, na jejíž obličej namalovali českou vlajku. Na pamětní desku pak umístili heslo "Věrni zůstaneme" a stuhu s vytištěnými výňatky z dekretů, které Beneš podepsal a parlament schválil po druhé světové válce. "Inspirací pro instalaci pomníku byla mimořádná shoda všech politických stran ve věci Benešových dekretů. Je potřeba, abychom se konečně vyrovnali s minulostí. Vadí nám xenofobie, nacionalismus a populismus, které na jaře předvedli politici tím, že se ve stylu Národní fronty jednotně postavili za Benešovy dekrety, a tím i za zločiny, které se pod jejich záštitou nutně udály," tvrdí členové skupiny PodeBal.

Sněmovna letos v dubnu hlasy zástupců všech stran ujistila české občany, že právní a majetkové vztahy plynoucí z poválečných zákonů a prezidentských dekretů jsou nezpochybnitelné, nedotknutelné a neměnné. Současně konstatovala, že na základě těchto norem dnes již nemohou vznikat žádné nové právní vztahy. Stanovisko reagovalo na zpochybňování dekretů ze strany některých německých, rakouských a maďarských politiků a sudetoněmeckých organizací.

Skupina PodeBal na sebe upozornila svými kontroverzními díly již v minulosti. Letos na jaře například vzbudila rozruch záměrem umístit v rámci výstavy politického umění na jednu z budov Pražského hradu nápis Zimmer Frei. Pražský hrad se postavil proti, čímž odstartoval diskuse o vztahu umění a cenzury.

Návštěvní den a koncert vynesl 15.000 korun na obnovu Žofína

Sobotní den otevřených dveří v pražském paláci Žofín, poškozeném srpnovou povodní, přilákal téměř pět tisíc návštěvníků. Na večerní benefiční koncert Velkého orchestru paláce Žofín přišlo kolem 400 posluchačů. Na dobrovolném vstupném se vybralo zhruba 15.000 korun, které budou použity na obnovu zničeného paláce, řekl ČTK pracovník žofínské správcovské firmy Antonín Fischer. O ničivé následky srpnové velké vody měli zájem převážně lidé středního věku. Zaujala je nejen výstava fotografií ze záplav. Na místě měli možnost vidět rovněž stav sanačních prací. Provlhlá omítka stěn v přízemí je osekána, sál v přízemí má provizorní podlahu. Škody na historické budově podle správcovské firmy činí několik desítek miliónů korun a stále narůstají, protože nelze komerčně využívat všechny prostory. Palác Žofín prošel před osmi lety nákladnou rekonstrukcí. Vltava zaplavila přízemí novorenesanční budovy do výše dvou metrů. V suterénu zničila velká voda kotelnu, klimatizaci, počítačové vybavení a další technologii.

Děti hledaly v Třebíči Foglarova ježka v kleci

Celkem 114 dětí z celé republiky se letos pojedenácté sjelo do Třebíče na Stínadelský sraz. Podle Foglarovy populární knížky Rychlé šípy v uličkách města hledaly ukrytý hlavolam, ježka v kleci. Letos zůstal na domácí půdě - nejrychleji ho našla skupina z Horní ulice, řekl ČTK jeden z organizátorů a vedoucí tábornického oddílu Dakota Jan Burda. "Které město Foglara inspirovalo k napsání Rychlých šípů, se neví, ale my tvrdíme, že Vontové a Rychlé šípy žili u nás, v Židech," podotkl někdejší skaut Burda. Křivolaké uličky ve zdejší Židovské čtvrti, kterou ohraničuje řeka a příkré svahy, Stínadla skutečně připomínají. Soutěž má každý rok jiný program, vysvětlil. Až do sobotní noci letos děti plnily nejrůznější úkoly a v různých koutech města hledaly části mapy, podle které našly místo s ježkem. Těm nejrychlejším ho v uličce Pod podloubím předal Široko, oblečený v černém plášti s bílou maskou na obličeji.

Děti v Pardubicích postavily ojedinělé městečko z papíru

Ojedinělé městečko z papíru s obytnými domy, obchody, školami, úřady a továrnami postavily děti na Pernštýnském náměstí v Pardubicích. Městečko mělo téměř tři stovky papírových budov a zabralo přes 600 metrů čtverečních. Akci uspořádal místní Klub hurá kamarád. Domy z papírových krabic si děti většinou vyrobily předem doma nebo v hodinách výtvarné výchovy ve škole. "S tatínkem jsem domeček slepovala a barvila dvě odpoledne," řekla ČTK asi osmiletá školačka. Pro příchozí pořadatelé připravili krabice a malířské náčiní, aby si přímo na náměstí mohli vytvořit svůj dům.

Na Blanensko se vracejí losi evropští, děti odlily jejich stopy

Na Blanensko se po téměř čtyřech staletích vracejí losi evropští. Tříčlennou skupinu u obce Drnovice zahlédli lidé již před třemi roky. Mnozí si lesní obry pletli se zatoulaným dobytkem. "Loni jsme našli v lese jen několik stop, ale letos se losi zaručeně vrátili," řekl ČTK vedoucí místních dětských mysliveckých kroužků Arnošt Šmétka. Školáci mají také přímý důkaz o pobytu dvou až tří losů u obcí Lysice, Dlouhá Lhota a Lačnov. V lesích odlili spolu se svým vedoucím jejich stopy. Odlitky skončily v lysické škole a po domluvě s učiteli budou vystaveny před přírodopisnou učebnou. "Jednoho losa jsem sám zahlédl, když jsem byl v uplynulých dnech na houbách. Nejdřív jsem uslyšel zapraštění v houštinách, pak funění a nakonec se ve vzdálenosti asi 30 metrů objevil los. Je to nezapomenutelný zážitek," uvedl Šmétka. S dětmi z kroužků myslivosti a ochrany přírody nyní musí častěji vyrážet do lesa, protože školáci by také chtěli některého z losů spatřit.

Los je pokládán za lesního obra. Dorůstá do délky 2,3 metru a v kohoutku do výšky 2,5 metru. Váží až 600 kilogramů. Na jižní Moravě byl kvůli intenzivnímu lovu vyhuben v 16. století. V ČR žije podle dostupných informací kolem 30 losů. Je možné, že na Blanensko přicházejí z Českomoravské vysočiny a rozšiřují své teritorium. Nelze také vyloučit, že přišli z jižních Čech nebo dokonce z Polska.

Čtyři zadržené fanoušky policie obvinila z výtržnictví

Čtyři z deseti zadržených britských fanoušků rowdies, kteří v pátek v noci demolovali pražský klub Atlas, vyšetřovatel obvinil z výtržnictví. Tři již policie propustila. Jeden z nich je mladistvý, po nezbytných procedurách jej policie propustí také, řekl ČTK operační důstojník. Zbylých šest dostalo pořádkovou pokutu. Za výtržnictví hrozí až tři roky vězení nebo peněžitý trest. Rvačku s personálem klubu vyprovokovalo zhruba 40 fanoušků. Policie zadržela deset nejagresivnějších. Opilí cizinci majiteli podniku způsobili škodu za 100.000 korun. Ochranka klubu utrpěla drobná poranění, jinak se nikomu nic nestalo. Nedělní příjezd anglických fotbalových fanoušků rowdies do Prahy se obešel bez výtržností.

Ze sportu:

Vítězem 112. ročníku Velké pardubické steeplechase se stal osmiletý kůň Maskul v sedle s německým žokejem Peterem Gehmem. Ten zopakoval prvenství z loňského roku, kdy v prestižním pardubickém dostihu triumfoval s Chalkem. Toho amatér Václav Luka zadržel. Na druhém místě doběhl Decent Fellow a třetí místo patří Kedonovi. Vítězný kůň ze stáje Nýznerov trénovaný Radkem Holčákem získal na trati 6900 metrů pro stáj Ray Racing polovinu z celkové dotace čtyři milióny korun.

Triatlonistka Lenka Radová obsadila výborným finišem druhé místo v závodu Světového poháru na ostrově Madeira. Lepší než česká reprezentantka byla jen britská závodnice Andrea Whitcombeová, jež zvítězila s náskokem 18 sekund. Na pátém místě doběhla Renata Berková.

Reprezentanti Švédska zvítězili v mezinárodním hokejovém turnaji zdravotně postižených na vozíčcích, který skončil na zimním stadiónu v Uherském Hradišti. Hlavní cenu jim předal ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach se zlínským hejtmanem Františkem Slavíkem a hradišťským starostou Ladislavem Šupkou. Druzí skončili hráči Estonska a třetí tým Velké Británie. České reprezentační družstvo obsadilo mezi šesti zeměmi za Walesem a Německem poslední místo.

České stolní tenistky vyhrály ve Vlašimi bez ztráty bodu základní skupinu první divize Evropské ligy. V posledním utkání dnes zdolaly Bulharsko 3:0 a v lednu budou hrát o postup do superdivize.

Krátce o pondělním počasí v České republice:

Většinou oblačno, místy, na Moravě a ve Slezsku ojediněle, přeháňky. Teploty 8 až 11 stupňů Celsia.

13-10-2002