Denní souhrn zpráv Zprávy Radia Praha

08-10-2002

O referendu o vstupu do EU rozhodne sněmovna patrně příští týden

O přijetí ústavního zákona, který občanům umožní rozhodnout o vstupu Česka do Evropské unie (EU) v referendu, bude Poslanecká sněmovna rozhodovat patrně už příští týden v pátek. Její výbory budou zákon posuzovat ne obvyklé dva měsíce, ale jen týden. Počítá se s tím, že referendum by se mohlo konat ve druhé čtvrtině příštího roku. První čtení návrhu zákona ve sněmovně potvrdilo, že referendum o vstupu země do EU podporují všechny parlamentní strany.

Posudek Evropské unie dává podle ministra zahraničí Cyrila Svobody šanci, že se ČR stane členem EU v roce 2004

Navržený posudek Evropské unie dává České republice šanci, že se podle očekávání stane novou členskou zemí unie 1. ledna 2004. V reakci na letošní návrh hodnotící zprávy o připravenosti země na vstup do EU to řekl ministr zahraničí Cyril Svoboda. Zprávu Evropská komise schválí a zveřejní ve středu. Očekává se, že bude pozitivně laděna, avšak poukáže i na trvající nedostatky. Komise nabádá například k dalšímu úsilí na zkrácení soudních řízení, zejména v občanskoprávních věcech a je nadále "vážně" znepokojena korupcí a hospodářskou kriminalitou. Poukazuje též na situaci romské menšiny. "To jsou problémy, které nemají jednoduché řešení a nevyřeší se za 14 dnů nebo v nějaké krátké době. To je trvalý úkol, který máme před sebou," uvedl k tomu šéf české diplomacie.

Celkově je návrh pozitivní a chválí zemi za pokračující plnění politických kritérií členství a zejména za přijetí zákona o státní službě. Komisi také těší, že pokračovala reforma soudnictví. Převážně kladně se v návrhu píše o české ekonomice. Podle zatím neschváleného dokumentu komise doporučí ukončit přístupové rozhovory do konce letošního roku a připravit tak Česko na členství od začátku roku 2004.

Václav Havel se sešel s lucemburským velkovévodou Jindřichem

Mezi Lucemburskem a Českou republikou existuje zvláštní druh přátelství. Je o tom přesvědčen prezident Václav Havel, který se na Pražském hradě setkal s panovníkem Lucemburského velkovévodství Jindřichem. Sedmačtyřicetiletý velkovévoda přijel na třídenní návštěvu České republiky. České země měly s Lucemburskem po dlouhá léta společné panovníky, krále Jana Lucemburského a jeho syna Karla. Významnou roli ve vzájemných vztazích hraje podle prezidenta i sympatie menších států. Spolupráce České republiky a Lucemburska se podle prezidenta projevuje nejen v kultuře a hospodářství, ale také v politické rovině, a to dokonce na regionální úrovni. Spolupracovat totiž chtějí země takzvané visegrádské čtyřky, kterou vedle České republiky tvoří Slovensko, Maďarsko a Polsko, se třemi státy Beneluxu, tedy Belgií, Nizozemskem a Lucemburskem.

Na lucemburského velkovévodu na Pražském hradě kromě schůzky s prezidentem čekala také prohlídka někdejšího sídla českých panovníků. Zavítal například do katedrály svatého Víta, Starého královského paláce a navštívil i sídlo nadace prezidentského páru Vize 97 v Královské zahradě.

Lucembursko v těchto dnech v Praze otevírá rezidentní velvyslanectví. Doposud měla tato země v České republice pouze konzulát. Také Česká republika 25. října otevře své rezidentní velvyslanectví v Lucemburském velkovévodství, řekli novinářům ministři zahraničí obou zemí Cyril Svoboda a Lydie Polferová. Českým velvyslancem se stane Pavol Šepelák.

Prezident Václav Havel je před odchodem ze své funkce spokojen se stavem republiky

Prezident Václav Havel, jenž za necelé čtyři měsíce opustí svůj úřad, je spokojen s tím, v jakém stavu předá zemi svému nástupci. Havlovi vyprší jeho prezidentský mandát 2. února 2003. V čele země stojí s krátkou přestávkou prakticky nepřetržitě v její polistopadové historii. Havel už přitom nemůže být zvolen znovu hlavou státu, protože podle současné ústavy může politik zastávat prezidentský úřad nejvýše dvě pětiletá funkční období za sebou.

Lidovečtí senátoři podpořili nominaci Petra Pitharta na prezidenta

Lidovečtí senátoři jednomyslně podpořili nominaci Petra Pitharta na funkci prezidenta republiky. Pokud stejné rozhodnutí koncem roku přijme i celostátní konference KDU-ČSL, současný předseda Senátu se v lednu utká minimálně se třemi dalšími uchazeči o nástupnictví po Václavu Havlovi. ODA se rozhodla do boje vyslat senátorku Jaroslavu Moserovou, komunisté bývalého vojenského prokurátora Miroslava Kříženeckého. Sociální demokraté chtějí vlastního kandidáta vybrat v referendu. Přihlášku do stranických primárních voleb už poslal expremiér a někdejší šéf ČSSD Miloš Zeman, ombudsman Otakar Motejl, exministr spravedlnosti Jaroslav Bureš a profesor Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Martin Potůček. Unie svobody-DEU ani ODS zatím svého kandidáta neoznámily. Všeobecně se však soudí, že by občanští demokraté mohli nominovat svého předsedu Václava Klause.

Petr Pithart v těchto dnech objíždí jednotlivé krajské organizace KDU-ČSL a seznamuje je se svými záměry. Je pro zachování současných prezidentských pravomocí. Podle něj je tradicí této země, že hlava státu dává své funkci váhu ne rozsahem kompetencí, ale autoritou a věrohodností. Za naprosto výjimečné, ale správné považuje právo prezidenta udělovat milost, a to v určitých mimořádných situacích i před vynesením soudního verdiktu.

Expertíza Benešových dekretů pro sudetské Němce odporuje posudkům pro Evropský parlament

Předseda Sudetoněmeckého krajanského sdružení (SL) a poslanec Evropského parlamentu (EP) za bavorskou CSU Bernd Posselt parlamentu předal právní expertízu, která odporuje stanoviskům tří mezinárodních odborníků pro EP k takzvaným Benešovým dekretům. Posudek, který pro SL vypracoval expert na mezinárodní a evropské právo Dieter Blumenwitz z univerzity v bavorském Würzburgu, označuje dekrety za rasistické. Jsou podle něj nadále součástí českého práva a diskriminují příslušníky německé menšiny žijící v ČR a občany Evropské unie. Nejsou tedy slučitelné s právem EU a musejí být zrušeny ještě před českým vstupem do společenství.

Právníci, které pověřil vypracováním posudku Evropský parlament, usoudili, že dekrety nejsou překážkou českého vstupu. Jochen Frowein z Německa, Christopher Prout z Británie a Ulf Bernitz ze Švédska mají za to, že evropského práva se netýkají. Lidským právům ovšem podle nich odporuje zákon o amnestii z roku 1946, který promíjel protiněmecké zločiny.

Rakouští svobodní trvají na tvrdém postoji vůči ČR

Nový předseda rakouské krajně pravicové strany svobodných (FPÖ) Mathias Reichhold v rozhovoru pro agenturu APA potvrdil, že jeho strana trvá na tvrdém postoji vůči České republice v otázkách Benešových dekretů i jaderné elektrárny Temelín. Své požadavky dokonce ještě vystupňoval žádostí o vytvoření odškodňovacího fondu pro odsunuté Němce.

Ministr Gross: Kvůli summitu NATO monitorujeme různé stránky na internetu

Policejní specialisté, kteří se zabývají počítačovou kriminalitou, bedlivě sledují některé české i zahraniční internetové stránky. Hledají na nich informace o případných demonstracích proti pražskému summitu NATO. Ministr vnitra Stanislav Gross ČTK řekl, že policie zprávy z internetu nepodceňuje. Ředitel Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Petr Želásko potvrdil, že na některých stránkách se různí aktivisté již svolávají na protesty a mítinky, které chystají na dobu konání summitu.

Delegace 30 západoevropských levicových stran přijedou v listopadu do Prahy protestovat proti Severoatlantické alianci. Na konferenci, která bude demonstraci předcházet, budou levicoví experti hledat jiný způsob zajištění bezpečnosti, než jaký nabízí aliance, řekl ČTK místopředseda KSČM Vlastimil Balín. Komunisté podle něj nezpochybňují fakt, že světový terorismus je velkým problémem, proti němuž se mezinárodní společenství musí bránit. Větší roli by však při tom podle nich měla hrát Rada bezpečnosti OSN.

Británie vypověděla další skupinu českých žadatelů o azyl

Británie vypověděla další větší skupinu neúspěšných žadatelů o azyl z České republiky. ČTK to potvrdilo ministerstvo vnitra v Londýně. Jedná se o 46 osob. Britský ministr vnitra David Blunkett v pondělí řekl, že ČR považuje za bezpečnou zemi, jejíž občané v drtivé většině nemají důvod o azyl žádat. Hodlá změnit zákon, aby jim to v podstatě znemožnil.

Kanada: Ročně zamítáme sedm procent českých žádostí o vízum

Kanadské velvyslanectví obdrží ročně 9000 až 10.000 žádostí českých občanů o vízum. V průměru zamítne sedm procent, tedy kolem 650 žádostí, řekla ČTK mluvčí zastupitelského úřadu Lucie Čermáková. Počet odmítnutých žádostí označuje jako nízký. Češi potřebují na cestu do Kanady vízum od roku 1997. Ottawa je zavedla přesně před pěti lety, aby zamezila vlně žádostí českých Romů o azyl. Praha s recipročním opatřením vyčkávala čtyři roky, protože se snažila rozhodnutí zvrátit. Snaha byla neúspěšná, proto česká vláda vízovou povinnost pro Kanaďany nakonec zavedla také, a to loni v dubnu.

Poslanec Rutkowski podává trestní oznámení na české policisty

Polský poslanec Krzysztof Rutkowski, který před týdnem jako soukromý detektiv v Českém Těšíně na Karvinsku zřejmě nezákonně zadržel a za hranice zavlekl muže hledaného v Polsku kvůli vraždě, podává trestní oznámení na českotěšínské policisty. "Policisté lhali, a tak vyvolali mezinárodní skandál," řekl ČTK Rutkowski. Policisté podle něj tvrdili, že jim poslanec odmítl hledaného třiadvacetiletého Davwida Soltysika vydat a odvezl ho za hranice v diplomatickém voze. Proto prý česká policie nemohla proti akci, která byla později v tisku přirovnávána k chování lovců lidí na Divokém západě, zasáhnout. "Není to pravda a z videozáznamu je patrné, že se policisté nesnažili muže zadržet na českém území a že auto nemělo označení diplomatický vůz," uvedl Rutkowski. Záznam z českotěšínského zásahu poslanec v neděli, kdy přijel opět do České republiky, předal i pražským policistům.

Ceny potravin drží nízkou inflaci

Spotřebitelské ceny v ČR v září meziměsíčně klesly o 0,5 procenta. V meziročním srovnání se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,8 procenta. Oznámil to Český statistický úřad. Nízkou míru inflace podle statistiků nadále drží ceny potravin. Vliv mají dále ceny zemědělských výrobců, dovozní ceny a zpevňování kursu koruny, uvedl ČSÚ.

Nezaměstnanost v září zůstala podle očekávání na 9,4 procenta

Nezaměstnanost v České republice se v září nezměnila a zůstala na srpnových 9,4 procenta. Úřady práce evidovaly k 30. září 492.903 lidí bez práce. Loni v září činila míra nezaměstnanosti 8,5 procenta. Nejnižší nezaměstnanost evidovaly úřady práce v okresech Praha-západ (2,8 procenta), Praha-východ (3,6 procenta), Benešov (3,8 procenta) a Praha (3,9 procenta). Míru nezaměstnanosti 12 procent a více vykázalo 17 okresů, nejvyšší byla v okresech Most (21,7 procenta), Karviná (19,3 procenta), Louny a Teplice (17,5 procenta), Chomutov (17,2 procenta) a Ostrava-město (17 procent).

Ačkoli míra nezaměstnanosti zůstala v září proti srpnu beze změny, počet lidí bez práce stoupl téměř o pět tisíc, a přiblížil se tak magické hladině půl miliónu osob. Slabá evropská ekonomika a silná koruna budou podle ekonomů nezaměstnanost dále zvyšovat; její míra může na konci letošního roku překonat hranici deseti procent. Na jedno volné pracovní místo nyní v České republice připadá opět více než deset nezaměstnaných.

Připravuje se další přesun výroby z Británie do ČR?

V jedné z největších velšských elektronických továren vyvolal paniku interní dokument vedení, podle něhož se uvažuje o možném přesunu výroby do České republiky. Píše to britský deník The Western Mail. Podle deníku jde o podnik LG Philips v Newportu, který zaměstnává 1200 lidí a vyrábí počítačové obrazovky. Jde o společný podnik jihokorejské LG Electronics a nizozemského koncernu Philips. Po přesunu výroby firmy Black and Decker v těchto dnech do Čech by šlo o druhou podstatnou ztrátu pracovních míst v Británii ve prospěch České republiky.

České Emco se chystá vyrábět müsli v Polsku nebo na Slovensku

Domácí producent potravin Emco chystá v roce 2003 expanzi do zahraničí ve výrobě müsli. Do pěti miliónů korun hodlá investovat v Polsku nebo na Slovensku. "Pro Polsko hovoří velikost trhu a prodeje," řekl na dotaz ČTK na tiskové konferenci majitel firmy Zdeněk Jahoda. O umístění investice rozhodnou náklady a kvalita surovin. Hlavním exportním trhem je Slovensko, avšak vývoz škrtí silná koruna. Dohodnuty jsou též dodávky do Slovinska a Chorvatska. Zájem zkoumá Emco rovněž na dalších evropských trzích, a proto se koncem října zúčastní potravinářského veletrhu Sial v Paříži.

Ocelové a železné trubky z Česka znovu zatíží antidumpingová cla

Evropská komise uvalila konečná antidumpingová cla na dovoz českých svařovaných trubek z čisté oceli nebo železa do Evropské unie. Přirážku k ceně ve výši 17,9 procenta dostane společnost JÄKL Karviná, respektive její vývozní firma JÄKL Impax. Na výrobky akciové společnosti Železárny Veselí a všechny ostatní výrobce v České republice uvalila komise cla ve výši 52,6 procenta z ceny. Podobná opatření postihla také Polsko, Thajsko, Turecko a Ukrajinu, píše bulletin Quotidien Europe. Nynější definitivní opatření je uvaleno na pět let, fakticky ale zanikne po vstupu České republiky do EU. Pro české ocelárny znamená verdikt ztrátu západoevropského trhu s tvrdými dopady na výrobu, obrat a zaměstnanost.

Hutím z uskupení Z-group podnikatele Zdeňka Zemka vadí ve vývozu do Evropské unie více silná koruna než antidumpingová cla. "S antidumpingem jsme se za půl roku dokázali vypořádat," řekl ČTK Zemek. Evropská komise uvalila na výrobky Železáren Veselí antidumpingové clo 52,6 procenta z ceny, čímž potvrdila půlroční předběžné opatření. Železárny Veselí se proto snaží nacházet nová odbytiště třeba v Polsku, na Slovensku nebo v Bělorusku. Do EU se snaží prorazit s jinými nezatíženými výrobky.

Vítkovice Steel začaly pro Chorvaty dodávat plechy za 500 mil. Kč

Hutní společnost Vítkovice Steel začala v těchto dnech dodávat lodní plechy pro chorvatské loděnice. Do Chorvatska poputuje letos zboží asi za 250 miliónů korun. Na další, zhruba 250miliónový export má hutní firma s chorvatskými loděnicemi uzavřenou opci, jež platí do konce příštího roku. Společnost považuje výrobu lodních plechů za jednu ze svých domén. Tuzemská říční doprava ale nikdy nebyla dostatečným odbytištěm pro kapacity firmy. Rozhodujícími teritorii pro prodej lodních plechů se proto postupně staly nejen Chorvatsko, ale i Finsko, Německo, Velká Británie a Polsko, které však letos procházejí v oboru stavby lodí složitým vývojem.

Problém s výkupy pozemků ohrožuje projekt překladiště v Lysé

Neustávající problémy s výkupem pozemků začínají vážně ohrožovat projekt výstavby kontejnerového překladiště, které plánuje postavit dánská společnost Maersk v Lysé nad Labem na Nymbursku. Pokud jednání s neústupnými vlastníky pozemků neskončí dohodou do konce roku, investor zřejmě výstavbu neuskuteční ani v Lysé ani na jiném místě v ČR. ČTK to řekla mluvčí firmy Jana Polanská. Maersk chce postavit na zelené louce v blízkosti města rozsáhlé kontejnerové překladiště, kam budou směřovat vlaky naložené zbožím z přístavů v severní Evropě. V novém terminálu se bude zboží překládat na menší vlaky směřující do zemí střední Evropy.

Rakouské ministerstvo oceňuje vstřícnost ČR ve věci Temelína

Rakouské ministerstvo životního prostředí znovu výslovně pochválilo českou stranu za vstřícnost a vzorné plnění dohod týkajících se jaderné elektrárny Temelín. Po pondělním ocenění z úst ministra Wilhelma Molterera předstoupil před novináře ve Vídni s podrobnější informací příslušný sekční šéf ministerstva Ernst Streeruwitz. Konkrétně pak zmínil dva klíčové technické problémy - vysokotlaké potrubí a ventily -, v nichž česká strana již předložila návrhy na zlepšení bezpečnosti a odstranění nedostatků.

I přes snahy odborářů dostanou lékaři přidáno jen o sedm procent

Lékaři a zdravotnický personál dostanou v příštím roce přidáno v průměru o sedm procent, jak se na tom před nedávnem dohodly odborové svazy s vládou. Nic na tom nezměnilo ani úterní jednání zástupců Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů s ministryní zdravotnictví Marií Součkovou (ČSSD). Ta uvedla, že nemůže dovolit, aby částky na mzdy převyšovaly výdaje nutné na chod nemocnic. Sedmiprocentní navýšení tarifů je podle ní reálná částka k tomu, aby se nemocnice dál nezadlužovaly. Zástupci LOK přesto trvají na rychlejším zvyšování peněz lékařů.

ČR poslala žádost o podklady k Čechům vězněným v Thajsku

Ministerstvo spravedlnosti odeslalo v pátek do Thajska žádost o předání podkladů k posouzení žádosti dvou Čechů vězněných v thajském žaláři za pašování drog. Radek Hanykovics a Emil Novotný si chtějí zbytek trestu odpykat v českém vězení. Žádosti napsali den poté, co začala 24. září platit česko-thajská smlouva o vydávání vězňů. Její podmínkou je uznání výše trestu, který tato asijská země vyměřila. Ministerstvo spravedlnosti proto nyní potřebuje získat materiály z trestních spisů obou odsouzených, včetně rozsudků a výsledků amnestijních řízení. Jakmile Thajsko materiály poskytne, dostane je Nejvyšší soud, který musí potvrdit uložený trest. Celý proces si podle mluvčí ministerstva spravedlnosti vyžádá minimálně šest měsíců. Pokud se předání zdaří a muži skončí v českém vězení, republika po nich bude soudně vymáhat zhruba 100.000 korun, které vynaloží na jejich přepravu z Asie. Výkon trestu v české věznici se bude řídit zdejšími předpisy. Odsouzenci tak mohou po odpykání dvou třetin trestu požádat o podmínečné propuštění. Mohou žádat i o milost. Odsouzencům by výhledově mohla trest zkrátit i případná amnestie.

Novotný byl zatčen na letišti v Bangkoku v březnu 1995 se 4,2 kilogramu heroinu. Thajský soud mu vyměřil 50 let vězení, později snížený královskou amnestií o sedm a půl roku. V roce 1996 dostal 50 let vězení i Hanykovics, jehož zadržela policie s 2,4 kilogramu heroinu. Trest mu loni královská milost snížila o 25 let.

Počátkem příštího roku bude uvedena do provozu tísňová linka 112

Od počátku příštího roku začnou lidé v České republice využívat evropské číslo telefonického tísňového volání 112. Pracovníci 14 operačních center v zemi na něm budou přijímat hovory v češtině i různých světových jazycích. Cílem je sjednotit číslo s EU. Cizinci již nebudou muset při nehodách, požárech a katastrofách hledat čísla tísňových linek. Pomůže to i českým občanům, kteří si snáze zapamatují, že ve všech zemích unie platí pro tísňové volání číslo 112.

Ministr Sobotka: Pokrok v reformě penzijního systému uděláme do konce roku

Do konce letošního roku chce ministerstvo financí podle ministra Bohuslava Sobotky předložit vládě novelu zákona o penzijním připojištění. Ta by měla znamenat pokrok v harmonizaci českého penzijního systému s Evropskou unií. Návrh pravidelné hodnotící zprávy Evropské komise, která má být schválena a zveřejněna ve středu, požaduje mimo jiné právě reformní kroky v důchodové oblasti.

Zahraniční experti budou odhalovat slabiny české justice

Hledáním nedostatků v práci českých soudů a justičních orgánů se budou v příštích dvou letech zabývat odborníci ze Severního Porýní-Vestfálska a Velké Británie. V rámci nového projektu Evropské komise mají v České republice sledovat práci vybraných soudů a hodnotit dosavadní průběh reformy české justice. Zároveň by měli navrhnout i způsoby, jak zjištěné nedostatky odstranit. Projekt s názvem Reforma soudnictví a řízení soudů je financován z programu Phare. EK na něj uvolnila 25,5 miliónu korun.

V boji s povodní se podle lidí vyznamenali hlavně hasiči

Většina institucí, úřadů a firem udělala pro zmírnění následků srpnových povodní podle 44 procent veřejnosti maximum. Lidé v této souvislosti nejlépe hodnotili hasičské záchranné sbory. Druhou a třetí nejlépe hodnocenou institucí bylo vojsko a záchranná služba. Plyne to ze zářijového šetření agentury GfK Praha. Nejhorší hodnocení si vysloužily chemické firmy, které podle více než poloviny občanů situaci téměř nezvládly, a pokud ano, tak s velkými problémy.

Židovské muzeum po záplavách otevře 15. října expozice a hřbitov

Židovské muzeum v Praze otevře 15. října po dvou měsících opět expozice v synagogách. Muselo je uzavřít po srpnové povodni. Nepřístupná však nadále, a to zřejmě ještě na rok, zůstává Pinkasova synagoga. Starý židovský hřbitov, který se nyní také otvírá, mohou lidé projít po nové a netradiční prohlídkové trase. "Návštěvníci uvidí například nejstarší náhrobek Avigdora Kary a zároveň i ten nejmladší. Poté se napojí na starou trasu, aby viděli i ta nejzajímavější místa včetně náhrobků rabi Löwa a Mordechaje Maisla," řekla mluvčí muzea Jana Smékalová. Nová trasa podle ní vznikla i proto, že původní cesta podél hřbitovní zdi byla a stále je velmi podmáčená a bylo by nebezpečné po ní chodit.

Povodně odkryly na zdech krnovského kostela unikátní fresky

Unikátní fresky z poloviny 18. století v těchto dnech opravují restaurátoři na zdech kostela v areálu kláštera minoritů v Krnově na Bruntálsku. O jejich existenci se památkáři dozvěděli až v okamžiku, kdy kostel v roce 1997 vytopila velká voda. Kostel vyzdobil brněnský umělec Josef Stern. "Až do objevu těchto fresek byl považován za dobrého, ale pouze regionálního malíře. Historici a znalci umění, kteří se k nám přijeli podívat, žasli. Tvrdí, že jde o objev středoevropského významu," uvedl představený kláštera Josef Goryl. "Stern v Krnově vytvořil dílo hodné Michelangela a jeho Sixtinské kaple. Na polovině stropu, nad varhanami i v bočních lodích jsou vidět biblické výjevy ze života Panny Marie," poznamenal mluvčí ostravsko-opavské diecéze Pavel Siuda.

Skalní města Českého ráje byla nominována na seznam UNESCO

Skalní města Českého ráje jsou první českou přírodní památkou, která se oficiálně uchází o zápis na prestižní seznam světového dědictví Organizace OSN pro pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). Pokud česká kandidatura nebude vybrána mezi 30 památek, jejichž oficiální projednávání bude zahájeno příští rok, bude přeřazena na program roku 2004.

O zařazení na seznam UNESCO se uchází 11 skalních útvarů. Nejcennějšími místy přírodní památky jsou Příhrazské, Hruboskalské a Betlémské skalní město, Klokočské a Prachovské skály a také Maloskalsko. Správa Chráněné krajinné oblasti Český ráj si od zápisu slibuje, že vnese kvalitu a systém do organizace cestovního ruchu. Současně by měl zápis zaručit i správnou péči o krajinu. Na seznamu světového dědictví je zatím 11 českých památek.

Česko-slovenský dokument o Wintonovi nominován na Emmy

Česko-slovenský dokumentární film Nicholas Winton - síla lidskosti, který byl vyroben v koprodukci s Českou televizí, se dostal mezi finalisty ocenění International Emmy Award, které se uděluje za nejlepší programy vyrobené televizemi na celém světě kromě USA. Oznámili to v pondělí na tiskové konferenci v Cannes organizátoři soutěže.

Nicholas Winton byl koncem 30. let burzovním makléřem a v roce 1938 se chystal na dovolenou s lyžemi do Švýcarska. Od přítele se však dověděl o akcích na pomoc uprchlíkům a po zabrání Sudet a později po příchodu nacistů do Prahy si uvědomil kritickou situaci. Společně se dvěma dalšími přáteli otevřel v Praze kancelář a začal organizovat transporty židovských dětí do náhradních rodin v Británii, protože žádná jiná země je nechtěla přijmout. První vlak odjel z pražského Hlavního nádraží v květnu 1939 a pěti transporty se podařilo odvézt do bezpečí nejméně 669 dětí, jejichž rodiny později z velké části zahynuly v koncentračních táborech. Šestý vlak byl připraven pro 251 dětí na začátek září, propuknutí války však jeho odjezd znemožnilo. On sám na svůj čin nikdy neupozornil, a tak se dostal do povědomí veřejnosti, až když o něm v roce 1988 natočila televize BBC dokument a on se ocitl ve studiu s lidmi, které zachránil. Česká a slovenská veřejnost se o Wintonovi dozvěděla zřejmě až roce 1991, kdy jej do Prahy pozvala Federace židovských obcí a Lidové noviny a kdy jej přijal tehdejší předseda československého Federálního shromáždění Alexander Dubček.

Šéfka sdružení Jihočeské matky získala cenu německých ekologů

Cenu německého Spolku ochránců přírody (Bund Naturschutz) převzala představitelka ekologického sdružení Jihočeské matky Dana Kuchtová. Bavorská pobočka této největší německé ekologické organizace tak podle jejího představitele Huberta Weigera ocenila dlouholeté úsilí Kuchtové o zastavení jaderné elektrárny Temelín i to, jak posiluje přátelství mezi národy. Cena za ochranu přírody je nejvyšším oceněním v rámci organizace Bund Naturschutz, která ji uděluje již více než 20 let.

Policisté dopadli vandala, který údajně sťal hlavu soše Hurvínka

Policisté dopadli třiadvacetiletého muže, kterého podezírají z toho, že 6. září urazil hlavu soše Hurvínka v Šafaříkových sadech v Plzni. Muž podle policie urazil soše hlavu den poté, co o ni přišel při vandalském útoku Spejbl. Hlava této postavičky se našla vedle sochy. Dílo sochaře Františka Bálka odhalili v červnu představitelé města v době loutkářského festivalu Skupova Plzeň. Plzeňský primátor Jiří Šneberger byl vandalstvím otřesen. "Snad bych ještě, byť s obtížemi, pochopil útok na sochu nositele určité ideologie, ale na sochy loutek, které desetiletí rozdávají radost a nikomu neublížily, nemohl zaútočit normální člověk," řekl tehdy ČTK.

V Harrachově zahájila provoz moderní lanovka

V harrachovském sportovním areálu zahájila provoz moderní čtyřsedačková lanovka na Čertovu horu. "Nahradila dvousedačku, která má za sebou 20 let provozu. Je pohodlnější, bezpečnější a má dvojnásobnou kapacitu. Za hodinu může přepravit až 1800 lidí," řekl předseda představenstva akciové společnosti Sportovní areál Harrachov Vladimír Boháč.

Češka Krausová vyhrála Světový pohár v paraglidingu

Česká reprezentantka Petra Krausová vyhrála ženský Světový pohár v paraglidingu. Rozhodla o tom v posledním dějství seriálu v jihokorejském Mun Kjeonku, kde skončila třetí. Náskok z předchozích soutěží jí stačil na celkové prvenství. Nejúspěšnější z českých mužů Tomáš Brauner skončil na 35. místě. Zvítězil Švýcar Alex Hofer. Světový pohár se létá od roku 1992 a tvoří ho pět soutěží. Letos se létalo v Mexiku, Itálii, Francii, Turecku a v Jižní Koreji.

Čeští zástupci v poháru UEFA už znají své soupeře

Čtyři české fotbalové celky, které postoupily do druhého kola Poháru UEFA se dozvěděly, koho budou mít za soupeře. Fotbalisté Slovanu Liberec budou hrát s anglickým druholigovým klubem Ipswich Town. Pražská Slavie se může těšit na Partizan Bělehrad, fotbalisté Viktorie Žižkov narazí na Betis Sevilla a pražskou Spartu čeká turecký klub Denizlispor.

Počasí

Zimní počasí se letos hlásí v Krkonoších i sousedních Orlických horách dříve, než je obvyklé. Na vrcholky obou pohoří se sneslo husté sněžení. Ačkoli je sníh mokrý a dlouho zřejmě nevydrží, leží na krkonošských i orlických hřebenech kolem deseti centimetrů. Příliv studeného vzduchu na české území bude slábnout. V noci bude polojasno až oblačno a ojediněle, na severu a severovýchodě území místy přeháňky, na horách sněhové. Noční teploty 0 až 4, denní teploty 9 až 13 stupňů Celsia.

08-10-2002