Denní souhrn zpráv Zprávy Radia Praha

05-09-2002

Armáda plánuje ukončit činnost polní nemocnice v Afghánistánu

Ministerstvo obrany plánuje, že ke konci letošního roku stáhne z Afghánistánu podstatnou část české polní nemocnice. V Afghánistánu by v rámci mezinárodní operace ISAF mělo zůstat zhruba 20 lékařů a dalšího personálu jako součást mezinárodní nemocnice. Jak uvedl náčelník generálního štábu Jiří Šedivý, stažením polní nemocnice by měla armáda ušetřit asi půl miliardy korun, které budou v nadcházejícím roce sloužit jako rezerva pro neočekávané situace, ale i pro opravu techniky ze zahraničních misí.

O stažení polní nemocnice se uvažuje i z bezpečnostních důvodů. Uvedl to velitel nemocnice Jindřich Sitta. Čeští vojáci však podle něj nejsou v nebezpečí života. K důvodům odchodu z Afghánistánu kromě snahy ušetřit finance pak podle Sitty patří i rostoucí vyčerpání personálu nemocnice, který v těžkých podmínkách nedaleko od Kábulu pracuje od května. Za dva a půl měsíce na místě čeští lékaři ošetřili asi tisícovku vojáků, uvedl Sitta. Lékaři také ošetřili přes 8000 místních zraněných a nemocných, často v rámci výjezdů do okolí své základny.

Významné změny chystá armáda v systému činnosti protichemické jednotky v Kuvajtu. Vojáci počítají s tím, že od 1. dubna příštího roku zanechají v Kuvajtu veškerou techniku a pouze 50 osob. Zbytek jednotky, tedy asi 200 vojáků, bude v pohotovostním režimu připraven v České republice. Do Kuvajtu by se v případě potřeby vojáci přesunuli do 48 hodin. Novinářům to řekl ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Přechodem na takzvanou sníženou úroveň pohotovosti, kterou již nyní v Kuvajtu praktikují němečtí vojáci, ušetří armáda značné finanční prostředky. Pro nadcházející rok je pro misi v Kuvajtu vyčleněno 224 miliónů korun.

Armáda krátí účast v misích, v budoucnu chce vše platit ze svého

Důvodem snižování účasti českých vojáků v zahraničních misích je snaha ministerstva obrany dokázat v příštích letech zaplatit celou účast z vlastního rozpočtu. Dosud byly některé mise financovány například z dluhopisového programu nebo z jiných rozpočtových kapitol. Náměstek ministra obrany Ján Dzvoník řekl, že státní rozpočet by v příštím roce jen těžko platil nákladné zahraniční armádní operace.

Česká republika má nyní své vojáky ve čtyřech zahraničních misích. V Kosovu v rámci operace KFOR působí ve společném česko- slovenském kontingentu 409 českých vojáků. V misi SFOR je 15 vojáků, z toho na velitelství v Sarajevu osm. V rámci operace Trvalá svoboda v Kuvajtu působí protichemická jednotka v počtu 247 vojáků a v Afghánistánu v operaci ISAF je 132 vojáků. ČR má i vojenské pozorovatele, a to například v Chorvatsku, Gruzii, Iráku, Kosovu a Kongu. Celkové náklady na činnost zahraničních jednotek mají v roce 2003 dosáhnout necelé miliardy korun.

Česko-slovenský prapor KFOR zahájil závěrečnou fázi přípravy

Vojáci 2. česko-slovenského praporu KFOR ve vojenském výcvikovém prostoru Boletice na Českokrumlovsku zahájili pětidenní odborně- taktické cvičení. Vyvrcholí jím jejich polní příprava na plnění úkolů v jihosrbské provincii Kosovo, kam odletí postupně v době od 11. do 30. září. Hlavními úkoly vojáků zůstává ochrana hranic mezi Kosovem a Srbskem, zajišťování klidného návratu uprchlíků, podpora humanitárních organizací a společně s civilní správou OSN zajištění bezpečnosti národnostních menšin.

Prezidenti Havel a Klestil vyzvali k řešení česko-rakouských sporů

K věcnému dialogu o sporných česko- rakouských otázkách Benešových dekretech a budoucnosti temelínské jaderné elektrárny vyzvali ve Znojmě prezidenti obou zemí Václav Havel a Thomas Klestil. Za schůzky na jižní Moravě vypracovali prohlášení, které by mělo přispět k uzavření všech problematických otázek do vstupu České republiky do Evropské unie. Uvedli v něm, že Rakousko se důrazně zasazuje o přijetí ČR do unie. Je ale také nutné pojmenovat stinné stránky společných dějin obou zemí a kriticky se vypořádat s minulostí. "Morální odpovědnost za těžké utrpění a křivdy způsobené v minulosti mnoha lidem musí být uznána," píše se v dokumentu, který se tak nepřímo dotýká vysídlení sudetských Němců po druhé světové válce z Československa. Češi a Rakušané nyní stojí podle prezidentů před výzvou poučit se z chyb minulosti a otevřít novou kapitolu společných dějin založených na důvěře, přátelství a soužití ve společné Evropě.

Případný ozbrojený zásah proti Iráku by měl být podle českého prezidenta Václava Havla a jeho rakouského protějšku Thomase Klestila akcí mezinárodního společenství. Shodli se na tom při jednání ve Znojmě. Reagovali tak na úmysl USA zasáhnout v rámci potírání světového terorismu v Iráku i bez asistence vojenských spojenců.

Premiér Špidla hovořil s polským prezidentem Kwašniewským hlavně o budoucnosti Visegrádu

O budoucnosti takzvané visegrádské čtyřky před a po očekávaném vstupu České republiky, Polska, Maďarska a Slovenska do Evropské unie jednal český premiér Vladimír Špidla s polským prezidentem Aleksandrem Kwašniewským ve Varšavě. Během půlhodinového rozhovoru v Prezidentském paláci se dotkli i summitu OSN o trvale udržitelném rozvoji v jihoafrickém Johannesburgu, odkud se Kwašniewski právě vrátil.

Státy visegrádské skupiny se shodly na nutnosti pokračovat ve spolupráci i po vstupu do EU

Premiéři a vysocí představitelé zemí takzvané visegrádské skupiny se v polském lázeňském městečku Krynica Górska shodli na nutnosti pokračovat ve spolupráci i po očekávaném rozšíření Evropské unie (EU). Vzorem by mohly být úzké kontakty například mezi zeměmi Beneluxu nebo Severské rady, informoval novináře předseda slovenské vlády Mikuláš Dzurinda. "V každém případě vycházíme z názoru, že Visegrád bude trvat i po vstupu do EU," potvrdil český premiér Vladimír Špidla. Představitelé zemí V4 diskutovali rovněž o přípravách na referenda o vstupu jednotlivých zemí do EU. Předmětem jednání byl rovněž očekávaný dopad jejich výsledků na hlasování občanů dalších zemí. Jak informoval Špidla, účastníci schůzky se vyslovili pro zvážení organizace referend takzvanou kaskádovou metodou. Jako první by se tedy ke členství v EU měli vyjádřit občané té země, kde je podpora nejvyšší. Premiéři zemí V4 také podpořili snahu Slovenska stát se členem NATO.

Premiér Vladimír Špidla se neobává, že by vyšší daně negativně ovlivnily spotřebitelské ceny a způsobily jejich výraznější růst. Špidla to řekl novinářům v polské Krynici. Vzhledem k aktuálním vyhlídkám na další růst spotřebitelských cen není podle premiéra nutné se obávat, že by vyšší daňová zátěž měla na inflaci negativní vliv. Míra inflace se totiž snižuje a podle Špidly ani ty nejpesimističtější odhady nepočítají s tím, že by její růst přesáhl tříprocentní hranici. Vláda tento týden rozhodla, že uvede do praxe celou řadu změn v daňové soustavě, většina změn ale bude znamenat zvýšení daní.

Na povodně má jít i nemocenská, doplatí na to lidé s vyšší mzdou

Na nápravu povodňových škod možná poputují i peníze určené na nemocenské dávky. Vláda by ráda jejich horní hranici zmrazila. Maximální denní dávka měla podle zákona od ledna ze 419 korun vzrůst na 455 korun, nyní se pravděpodobně zvýší jen o desetikorunu. Na zmrazování nemocenských tak opět doplatí lidé s vyšší mzdou. Podle premiéra Vladimíra Špidly by horní hranice pro výpočet nemocenské dávky neměla růst jeden až dva roky. Odbory se zmrazením nemocenské nesouhlasí. Zvýšení o inflaci chce odborová konfederace ministrovi práce navrhnout v pátek. V neděli má totiž vláda návrhy úsporných opatření, mezi něž patří i úprava nemocenské, projednat. "Je to kompromisní řešení. Chceme, aby se dávky proti životním nákladům nepropadly," řekl předseda odborů Štěch.

Politologové k návrhům úspor: Vláda zneužívá situaci

Za nesmyslné označují politologové vládní návrhy úspor v sociální oblasti, které by měly přinést peníze na popovodňovou obnovu země. Bohumil Doležal z Fakulty sociálních věd Karlovy univerzity má návrhy zmrazení růstu nemocenských a důchodů za nehoráznost. "Není to ani populistické. Připadá mně, že ty lidi jednají ve stresu a soutěží o to, kdo si vymyslí větší nehoráznost," řekl ČTK. Podobně vidí situaci i jeho kolega Rudolf Kučera. "Jde tady o zneužívání povodní," uvedl. Poslední odhady hovoří o škodách za 100 miliard korun, zmrazením růstu nemocenské by vláda podle tisku získala 800 miliónů korun. Stát podle Kučery začíná ve jménu povodňových ztrát zasahovat do všech oblastí a překračuje přitom hranici, která je nutná pro krytí škod. Vláda podle něj porušila programové prohlášení, v němž slíbila, že nebude zvětšovat daňové zatížení. Daňové změny mohou podle politologů prověřit strukturu českých voličů. Balíčky jsou totiž probírány krátce před podzimními komunálními a senátními volbami. Dopad opatření se tak může projevit ještě před jejich zavedením.

Státní dotace na obnovu obydlí bude shodná pro všechny

Pojištění i nepojištění lidé, jimž povodně poničily obydlí, budou mít při odstraňování povodňových škod od státu stejný nárok na úhradu nákladů na opravu s limitem do 200 tisíc korun. Na začátku příštího týdne totiž ministr pro místní rozvoj Pavel Němec podepíše program, který nebude žádným způsobem znevýhodňovat pojištěné, řekl mluvčí ministerstva Petr Dimun.

Výrobci: Vyšší daň z lihu omezí spotřebu, stát přijde o výnos

Zvýšení spotřební daně z lihu, se kterým v balíčku změn daňových zákonů na úhradu škod způsobených ničivými záplavami počítá stát, neposílí příjmy státního rozpočtu. Soudí tak výrobci lihovin, podle kterých se sníží spotřeba alkoholu a tudíž poklesnou i státní daňové příjmy. Navíc se prohloubí cenové rozdíly mezi legálními a nelegálními výrobky a zvýrazní se tak už dost silná pozice falšovaných a pirátských lihovin na českém trhu, shodují se. Podle odhadu největšího tuzemského výrobce lihovin, společnosti Stock Plzeň, se na tuzemském trhu prodá ročně 20 až 25 miliónů litrů nelegálně vyrobených lihovin, zatímco legální produkce se pohybuje kolem 80 miliónů litrů. Generální ředitel firmy Martin Petrášek soudí, že kvůli černému trhu s lihovinami stát ročně přichází na spotřební dani o dvě až tři miliardy korun.

Spotřební daň z lihu vzroste spolu se spotřební daní z cigaret již od 1. prosince letošního roku, pokud návrh novely zákona o spotřební dani projde včas celým legislativním procesem. Podle ministerstva financí za půllitr běžné 40procentní lihoviny lidé zaplatí díky vyšší dani o osm korun navíc. Vyšší spotřební daně mají v příštím roce do státní kasy podle plánu MF přinést zhruba 3,4 miliardy korun.

Zvýšení spotřební daně z tabákových výrobků může podle odhadu finančního ředitele tabákové firmy Reemtsma International Praha Richarda Vavříka vést k poklesu prodeje cigaret na českém trhu o pět až deset procent. Vyšší zdanění povede ke zdražení, na které kuřáci částečně zareagují přechodem k ručně baleným či pašovaným cigaretám, řekl ČTK Vavřík. Vládní cíl zvýšit příjmy státního rozpočtu se nakonec podle Vavříka kvůli propadu odbytu zdaněných tabákových produktů nemusí naplnit.

Unie svobody je podle Pilipa proti majetkové dani, o které uvažuje ČSSD

Předseda Unie svobody Ivan Pilip si nedovede představit zavádění majetkové daně a doufá, že s myšlenku této daně sociální demokracii nepřijde. Ministr financí Bohuslav Sobotka ve středu v rozhovoru pro ČTk uvedl, že povodňovým balíčkem daňové změny nekončí. Další jednání o daňové politice ministr předpokládá na podzim, kdy chce ČSSD vznést právě otázku posílení majetkových daní či návrh na zavedení registračních pokladen.

Komunisté obviňují vládu, že využívá povodně pro vlastní cíle

Vláda sociálních demokratů a stran Koalice využívá podle opoziční KSČM záplavy k tomu, aby prosadila již před povodněmi plánované daňové změny, a to ve zrychleném legislativním procesu. Komunistům se podle místopředsedy Václava Exnera nelíbí zejména výše takzvané milionářské daně. Vláda se zatím dohodla na zdanění příjmů nad 900.000 korun ročně 35 procenty, tedy o tři procenta více než dosud. Komunisté by chtěli pro bohaté daň až 55 procent. Zatímco zdanění bohatých by KSČM přivítala, návrh nezvyšovat důchody a sociální dávky považuje za ožebračování chudých. Nelíbí se jí ani úvahy o zmrazení nemocenských.

EP vyzval k uvolnění miliardy eur na nápravu povodňových škod

Poslanci Evropského parlamentu schválili drtivou většinou požadavek, aby Evropská unie uvolnila v letošním roce miliardu eur (30 miliard korun) na nápravu povodňových škod v Německu, Rakousku, České republice a na Slovensku. Rezoluce dále zmiňuje už přislíbenou pomoc Česku ve výši 9,75 miliónu eur nových prostředků z programu Phare a 48 miliónů přesměrovaných na nápravu škod v rámci programu ISPA. "Parlament zdůrazňuje, že je třeba kandidátským zemím poskytnout další finanční pomoc z rezervy pro naléhavé potřeby," píše se bez dalšího vysvětlení v dokumentu. Zatím není jasné, podle jakých kritérií a jakého klíče budou peníze rozdělovány. Platí jen politické rozhodnutí, že z fondu budou moci čerpat jak členské, tak kandidátské země.

Všechny politické kluby v Evropském parlamentu podpořily návrh předsedy Patricka Coxe, aby poslanci z kandidátských zemích zasedli v lavicích EP jako pozorovatelé dlouho před vstupem jejich zemí do EU.

Podle deníku Právo nabízí americká banka ČR úvěr 150 miliard korun, ministerstvo financí o tom nic neví

Americká firma Newark Commercial Capital Corporation nabídla České republice úvěr ve výši pěti miliard dolarů (asi 150 miliard korun) s desetiletým odkladem splátek a úrokem 1,27 procenta. Tato nabídka převyšuje i nejvyšší odhady povodňových škod. Informuje o tom deník Právo, které se odvolává na pražského funkcionáře ČSSD Jana Koldu. Podle něho obdržel v pátek oficiální nabídku premiér Vladimír Špidla a rozhodl se jí zabývat. Kolda uvedl, že půjčku dojednali zástupci kanadské společnosti CRA Nova. Ta by totiž ráda v České republice nabídla své montované dřevěné domy pro postižené povodněmi. Firma chce podle Koldy v ČR nabízet nejlevnější řadové domky s 50 metry čtverečními obytné plochy za 550 tisíc korun. Podle zdrojů Práva však existovaly podobné nabídky úvěrů již před pěti lety při záplavách na Moravě. "Nakonec vždy jednání uvázla na tom, že úvěry nebyly dostatečně finančně kryty či jejich poskytnutí bylo vázáno na účelové, většinou stavební projekty," řekl zdroj.

Ministerstvo financí nabídku od americké banky Newark Commercial Capital Corporation nemá, řekl ČTK mluvčí úřadu Jaroslav Dědič. Potvrdil, že na krytí povodňových škod MF nyní projednává půjčku od Evropské investiční banky. Ta by podle ministra financí Bohumila Sobotky měla činit do deseti miliard korun. Půjčka bude výhodná, uvažuje se o úvěru s 30letou splatností a sedmiletým odkladem splátek.

Švýcarsko vyčlenilo pro země Evropy a Asie 50 miliónů franků

Švýcarsko vyčlenilo pro regiony v Evropě a Asii zasažené záplavami pomoc ve výši 50 miliónů švýcarských franků. Oznámilo to tamní ministerstvo zahraničí. Téměř 80 procent z této částky, která v přepočtu činí přes jednu miliardu Kč, bude použito pro Evropu, především pro Německo, Rakousko, Českou republiku, Rusko a Slovensko.

Do České republiky dorazí v neděli třetí zásilka humanitární pomoci švýcarské vlády. Bude obsahovat 400 vysoušečů. Pomoc poskytne také Kuvajt. Jeho vláda koncem srpna rozhodla, že za účelem pomoci při odstraňování katastrofálních škod po záplavách v ČR převede Mezinárodnímu výboru Červeného kříže 500.000 dolarů. Také lichtenštejnská vláda rozhodla, že uvolní na pomoc zemím střední Evropy postiženým záplavami celkem jeden milión franků, tedy asi 685.000 eur. Rakousko, Německo a Česká republika mají dostat vždy čtvrt miliónu franků (5,1 miliónu korun), méně postižené Slovensko pak 100.000 franků. Zbývajících 150.000 franků je určeno na okamžitou naléhavou pomoc a na podporu projektů na úrovni obcí.

Voda už počtvrté zaplavila obec Přehýšov na Plzeňsku

Obec Přehýšov na Plzeňsku zatopila po vydatném dešti znovu voda. Ves s necelou tisícovkou obyvatel tak byla od začátku srpna již počtvrté pod vodou. Tentokrát však zůstala jen ve dvorech a garážích a nezatopila obytné části, řekla ČTK starostka Eva Kohoutová.

Vládní povodňové konto půjde na byty, zatím na něm je 90 miliónů

Kabinet v neděli vedle souboru úsporných opatření vyvolaných záplavami probere také návrh využití vládního povodňového konta. Na účtu je k dnešku 90,3 miliónu korun, informovala ČTK mluvčí ministerstva životního prostředí Karolína Šůlová. Peníze budou použity na bydlení pro lidi, kteří během záplav přišli o domov.

Charita již vybrala 32 miliónů; za peníze hodlá stavět i domy

Téměř 32 miliónů korun určených na pomoc obětem letošních záplav již zaslali dárci z ČR i ze zahraničí na účet sdružení České katolické charity. Její pracovníci hodlají za tyto peníze například rekonstruovat zničené budovy nebo pomohou vybudovat v obcích domy pokojného stáří a nájemní objekty. "Přibližně třetina z této sumy tvoří dary ze zahraničí, zejména z Německa," řekla mluvčí České katolické charity Marta Fišerová. Číslo konta charity je 369-369369369/0800, variabilní symbol 906.

Nebezpečí infekcí potrvá několik měsíců, děti je nutné očkovat

Nebezpečí infekční žloutenky A, leptospirózy, úplavice či salmonelózy v oblastech záplav ještě několik měsíců potrvá, proto se lidé nadále musí chránit. Očkování dětí od tří do pěti let proti hepatitidě A v těchto regionech je povinné. Novinářům to řekl hlavní hygienik ČR Michael Vít. Do konce týdne bude podle něj očkovací látka i ve volném prodeji, a tak se mohou nechat očkovat všichni, kteří o to budou mít zájem. "Minimálně měsíc od vyschnutí tůní hrozí leptospiróza, u hepatitidy A potrvá riziko jistě ještě dva až tři měsíce," varoval hlavní hygienik. Uvedl, že epidemiologická situace je tři týdny po záplavách v Česku nadále příznivá. Zásobení pitnou vodou je podle Víta zajištěno, bez vodovodu je 145 obcí.

Povodně ovlivní dopravní opatření v Praze době summitu NATO

Povodeň a likvidace povodňových škod ovlivní plánovaná dopravní omezení v metropoli při listopadovém summitu NATO. Definitivní návrh dopravního řešení má být hotov do 29. září, řekl mluvčí magistrátu Martin Kupka. Summit se bude konat v Praze 21. a 22. listopadu a lze jen těžko odhadnout, v jakém rozsahu už budou průjezdné komunikace, které jsou po povodních uzavřeny. V provozu nebude celé pražské metro, které povodně zaplavily. Kancelář pro přípravu summitu NATO uvažuje i o tom, že osloví všechny české televize. Pokusí se s nimi domluvit, aby v době jednání Severoatlantické aliance zařadily do vysílání výjimečně atraktivní pořady, uvedl Kupka. Český velvyslanec při NATO Karel Kovadna hovořil i o snížení cen v nákupních střediscích na okraji Prahy, aby tam lidé jezdili a ulevili tak centru. Kupka potvrdil, že takový návrh od vládního zmocněnce pro summit Alexandra Vondry zazněl.

Irsko za poslední tři roky vyhovělo 20 českým žádostem o azyl

Irsko v posledních třech letech udělilo podle oficiálního údaje azyl nejméně 20 českým občanům. Podle irské statistiky počet žádostí loni poklesl, ale nyní se opět zvyšuje. Mluvčí odmítl upřesnit důvody, proč Irsko žádostem českých občanů o politický azyl vyhovělo. Poukázal však na to, že vysoký komisariát OSN pro uprchlíky i mezinárodní soudní praxe se shodují v tom, že ačkoli hlavním důvodem pro udělení azylu je perzekuce ze strany státních orgánů, azyl je možno udělit i v případech, kdy části populace nerespektují pravidla určená zákony uprchlíkovy země. Pokud v takovém případě odpovědné úřady buď vědomě nezákonné chování tolerují, nebo odmítají či nejsou schopny poskytnout účinnou ochranu, je to možno rovněž považovat za perzekuci.

Na Sokolovsku unikla kyselina dusičná ze železniční cisterny

Kyselina dusičná unikla z železniční cisterny na trati mezi Novým Sedlem a Chodovem na Sokolovsku. Poškozená cisterna byla odstavena asi půl kilometru od Nového Sedla a hasiči oblast kolem ní okamžitě uzavřeli. Zatím není jasné, kolik kyseliny uniklo. Zasahující hasiči jsou vybaveni ochranným oděvem a dýchacími přístroji.

Václav Havel žádá Ústavní soud, aby zrušil část zákona o ústavní výchově

Prezident Václav Havel požádal, aby Ústavní soud zrušil část zákona o výkonu ústavní výchovy. Zákon umožňuje, aby děti, kterým soud nařídí ústavní výchovu, byly umístěny nejen do diagnostických ústavů, ale nově rovněž do rodin, jež se o ně chtějí starat. Havel už dříve vyjádřil názor, že zákon je nedokonalý a může porušit základní práva dětí. Za nový zákon, který prezident napadl, se naopak postavily Fond ohrožených dětí a také Poradna pro občanství. Podle nich měla předloha zlepšit situaci více než 7000 dětí, jež se nacházejí ve školských zařízeních pro ústavní výchovu.

Soud: Zeman svými výroky urazil odboráře a musí se jim omluvit

Bývalý premiér Miloš Zeman (ČSSD) se musí omluvit za urážku odborářů ostravské Nové huti. Rozhodl o tom pražský soud. Zeman před více než dvěma lety čtveřici odborářů označil na tiskové konferenci za kolaboranty, kteří přihlíželi tunelování největší české ocelárny. Soud rozhodl o tom, že expremiér musí odborářům poslat omluvné dopisy. V nich vezme zpět výroky, které jsou podle verdiktu soudu hrubě urážlivé.

Obžalovaní z největší poštovní loupeže v dějinách české kriminalistiky jsou definitivně volní

Trojice obžalovaných z největší poštovní loupeže v dějinách české kriminalistiky zůstane definitivně na svobodě. Pražský Vrchní soud potvrdil osvobozující rozsudek Městského soudu v Praze. Podle soudu obžalovaným nepodařilo vinu prokázat. Tři maskovaní lupiči přepadli 31. října 1997 dejvickou poštu a odnesli odtud 28,5 miliónu korun. Asi dva měsíce po události policie zatkla tři pracovníky firmy FT elektro. Uloupené peníze se nikdy nenašly. Soudce kritizoval policejní postup identifikace pachatelů. Klíčové svědkyni totiž policie předložila fotografie pouze tří podezřelých a neprovedla identifikaci za pomoci figurantů.

Proti rozsudku není možný žádný řádný opravný prostředek, státní zastupitelství však může podat dovolání k Nejvyššímu soudu. Žalobkyně si ponechala lhůtu na rozmyšlenou. Obžalovaní přijali rozsudek s úlevou a po poradě s právníky hodlají podat žádost o odškodnění kvůli osmi měsícům, které strávili ve vazbě.

Policie poprvé v ČR odhalila automatizovanou pěstírnu marihuany

Plně automatizovanou pěstírnu vysoce kvalitní marihuany odhalila policie v objektu bývalé bramborárny na Pelhřimovsku. Jde o první případ v České republice, řekl ředitel policie v Praze 3 Jiří Neuwirth. V souvislosti s případem policisté podezírají 13 lidí z Prahy a okolí ve věku od 26 do 38 let, pět hlavních podezřelých je ve vazbě. Prostředky na vybudování pěstírny podezřelí zřejmě získali z pojistných podvodů. "Při plné funkčnosti objektu by bylo možno vyprodukovat zhruba 190.500 kusů cigaret, a to čtyřikrát za rok," uvedl vedoucí oddělení obecné kriminality v Praze 3 Aleš Haisl. V pěstírně policisté kromě marihuany nalezli i 2,5 kilogramu trhavin, které měly v budoucnu sloužit v případě nutnosti ke zničení objektu.

Odhad analytiků: Růst HDP ve 2.čtvrtletí zpomalil na 2,2 procenta

Růst hrubého domácího produktu České republiky ve druhém čtvrtletí dále zpomalil na 2,2 procenta ze 2,5 procenta v prvním čtvrtletí, odhadují v průměru analytici oslovení ČTK. Důvodem zpomalení růstu domácí ekonomiky je podle nich především slabá zahraniční poptávka. Českou republiku nečekají radostnější vyhlídky ani ve 3. čtvrtletí, kdy ekonomickou aktivitu dočasně ochromily povodně. Podle ekonomů vzroste HDP za celý letošní rok o 2,0 až 2,7 procenta.

Na letišti Mošnov se do konce roku 2003 začnou opravovat Boeingy

S opravami velkokapacitních letadel typu Boeing 747 Jumbo-Jet na mezinárodním letišti Ostrava-Mošnov se počítá do konce roku 2003. Smlouva o výstavbě leteckého opravárenského závodu bude podepsána 27. září v rámci třetího ročníku konference Investiční fórum Ostrava (IFO), řekl Michal Kubíček, mediální zástupce IFO. Projekt s investičními náklady více než 400 miliónů korun má vytvořit přes 250 nových pracovních míst v leteckém průmyslu a další místa během výstavby závodu ve stavebním průmyslu.

Odboráři získají ve sklárnách Květná podíl 90 procent a obnoví výrobu

Odborový svaz zaměstnanců sklářského, keramického, bižuterního průmyslu a porcelánu získá 90 procent podílu ve sklárnách Květná a obnoví výrobu. Společníkem zůstane bývalý ředitel skláren Josef Hefka, který měl původně ve firmě 49 procent, ale nesehnal peníze na zaplacení svého podílu. Ještě loni pracovalo ve sklárnách až 450 lidí, ale v listopadu Crystalex oznámil jejich propuštění. Zaměstnanci demonstrovali s tím, že firma je zisková, a Crystalex přistoupil na veřejný tendr. Z osmi zájemců nikdo neuspěl a firma byla zavřena.

Jihomoravský kraj a Dolní Rakousy podepsaly smlouvu o spolupráci

Hejtmani Jihomoravského kraje a Dolních Rakous Stanislav Juránek a Erwin Pröll podepsali ve Znojmě smlouvu, která by měla přispět k rozvoji obou sousedících regionů. Dotýká se turistického ruchu, školství a spolupráce na ekologických a zemědělských projektech, financovaných Evropskou unií. S Dolním Rakouskem uzavřeli podobnou dohodu o vzájemné spolupráci také hejtmani Vysočiny František Dohnal a Jihočeského kraje Jan Zahradník. Společným zájmem jižní Moravy i Dolních Rakous je rozsáhlá rekonstrukce silnice Vídeň-Jihlava, která bude nejkratší spojnicí mezi rakouským a českým hlavním městem. Oba státy již spolupracují v Podyjí na ochraně životního prostředí, na českém i rakouském břehu se nacházejí národní parky.

V liberecké botanické zahradě kvete vzácná středoamerická rostlina

V Botanické zahradě v Liberci vykvetla poprvé v historii vzácná středoamerická rostlina Dracontium gigas. "Vlastní ji jen málo zahrad, trvalo nám 12 let, než nás obdařila květy," řekl ČTK ředitel zahrady Miloslav Studnička. Květina kvůli své výjimečnosti nemá ani český název. "Je vysoká asi 3,5 metrů, mohutný řapík připomíná kmen, list tvoří korunu. Stopka květu, ležící u kořene, má asi 40 centimetrů. Obaluje jí tmavěfialová kápě o průměru 57 centimetrů," popsal rostlinu Studnička. Vzácný exemplář podle něj vedle botaniků přitahuje hlavně mouchy, které květ opylují. Na rozdíl od přírodovědců je však neoslovuje ojedinělost rostliny, ale její zápach připomínající zkažené maso.

V Příbrami se o víkendu uskuteční mezinárodní výstava Nože 2002

Příznivci nožů a chladných zbraní se v sobotu a neděli sejdou v Příbrami na 11. mezinárodní výstavě Nože 2002. Výstava se koná pravidelně od roku 1992 a je největší akcí svého druhu v České republice, řekl organizátor Pavel Formánek. Letos se v Příbrami představí na 80 řemeslných i průmyslových výrobců, prodejců, výtvarníků, řezbářů a rytců.

Nález hornického sídliště v Jihlavě je zcela unikátní

Sedmdesátičlenná komise složená z archeologů, památkářů a dalších odborníků potvrdila, že nález středověkého kutiště stříbra a hornického sídliště v místě budování obchvatu Jihlavy pochází ze 13. století a je v Česku naprosto unikátní. ČTK to oznámil Peter Kováčik, ředitel společnosti Archaia Brno, která tam provádí terénní výzkum. Podle jeho slov by se všechny nálezy měly předat muzeu, kde by se mohly zakomponovat do uvažovaného hornického skanzenu.

Staroměstský orloj opět funguje

Staroměstský orloj od středečního poledne opět ukazuje přesný čas a turisté už mohou obdivovat suitu apoštolů, která se objevuje za malými dvířky každou celou hodinu. Ručičky Staroměstského orloje se zastavily 13. srpna dopoledne pět minut před jedenáctou. V době povodní totiž voda zaplavila trafostanici, na kterou je radnice napojena.

Podzim na Hradě: Šípek, Všetečka, vážná hudba i Dan Bárta

Pestrý kulturní podzim slibuje na podzim Správa Pražského hradu. Od 13. září zde začne výstava předního českého designéra Bořka Šípka pod názvem Designnomad. Již od pátku je možné na Hradě zhlédnout expozici fotografií Pražanů i osudových událostí let 1968, 1969 a 1989, a to pod názvem Jiří Všetečka - Pražský chodec. Mezinárodní hudební festival Struny podzimu představí od října do prosince v nejrůznějších prostorách Pražského hradu přední umělce včetně pěvkyně Evy Urbanové, violoncellisty Jiřího Bárty a zpěváka Dana Bárty.

Výtvarník Šípek, který bývá nazýván hradním architektem, představí v potemnělém románském podlaží nejen své skleněné výtvory, ale i nábytek, příbory, porcelán a též výběr z italské, belgické a české kolekce výrobků. "Je to průřez mé tvorby za posledních 20 let," uvedl Šípek, jehož dílo bude možné zhlédnout do 23. listopadu.

Michálkovo Babí léto je v užším výběru na Evropskou filmovou cenu

Evropská filmová akademie zařadila Michálkovo Babí léto do užšího výběru titulů usilujících o nominaci na Evropskou filmovou cenu. ČTK to oznámil producent snímku Jaroslav Bouček. Film se rovněž dostane do americké distribuce a objeví se v kinech v Austrálii, Novém Zélandu, Finsku, Norsku a Izraeli. Tragikomický příběh pětasedmdesátníka odmítajícího se smířit s údělem rezignujícího stáří byl koncem června oceněn v Polsku. Na jaře měl už druhý úspěch u amerického publika. Poté, co ho diváci prestižního festivalu v Palm Springs ze 160 snímků zařadili mezi nejlepších deset, byl oceněn v Clevelandu. Stalo se tak v konkurenci 77 titulů z celého světa.

Výstava v Lobkovickém paláci přibližuje krásu českého granátu

Krásu českého granátu a historii jeho zpracovávání ve šperkařském průmyslu přibližuje výstava, která začala v Lobkovickém paláci na Pražském hradě. Výstavu připravilo Národní muzeum, které vlastní sbírku více než 800 předmětů s granáty vzniklých od 13. století, která je největší na světě. Na výstavě mohou návštěvníci vidět více než polovinu granátové sbírky, která je v tomto rozsahu vystavena poprvé. Nejstarší šperky s českými granáty nosili germánští panovníci v období stěhování národů od poloviny pátého století. Nejstarším exponátem je ozdoba pocházející ze staveniště křižovnického kláštera u Karlova mostu. Z druhé poloviny 15. století pocházejí již dokonale broušené granáty používané do prstenů či k ozdobě kalichů.

Počasí

Bude polojasno až oblačno a ojediněle přeháňky. Denní teploty 21 až 25 stupňů Celsia.

05-09-2002