Denní souhrn zpráv Zprávy Radia Praha

04-09-2002

Premiéři ČR a Polska jsou pro rozšíření NATO v Praze

Premiéři Česka a Polska Vladimír Špidla a Leszek Miller se ve středu během setkání v polské metropoli Varšavě shodli, že podzimní summit NATO v Praze by měl završit rozšíření aliance. Otevřít cestu ke členství by měl otevřít mimo jiné pobaltským státům a Slovensku, uvedl na společné tiskové konferenci předseda polské vlády po rozhovoru se svým českým protějškem. "Shodli jsme se, že blížící se summit NATO v Praze by měl završit rozšíření aliance o země, které si přejí vstup do NATO a jsou na vstup připravené," řekl Miller. Polsko dlouhodobě prosazuje zachování politiky otevřených dveří v rámci aliance. Představitelé země bez ohledu na stranickou příslušnost se opakovaně se vyslovují především pro připojení Slovenska a Litvy.

Premiéři: Česko a Polsko by měly prohloubit ekonomické kontakty

Premiéři Česka a Polska Vladimír Špidla a Leszek Miller se během rozhovorů v polské metropoli Varšavě shodli v tom, že vzájemné hospodářské vztahy dosáhly dobré úrovně. Obě země by ale měly hledat cesty k využití rezerv, řekl na společné tiskové konferenci předseda polské vlády. "Hovořili jsme o tom, jak využít tyto rezervy, jak urychlit rozhodnutí, která podmiňují postup v hospodářských vztazích," uvedl bez dalších podrobností Miller. Konkrétní otázky by během první oficiální zahraniční cesty českého premiéra měli řešit ministři dopravy a spojů Milan Šimonovský a průmyslu a obchodu Jiří Rusnok. Česká republika je sedmým největším obchodním partnerem Polska. Celkový loňský obchodní obrat překročil tři miliardy dolarů s deficitem na úrovni 300 miliónů dolarů v polský neprospěch. Po hlubokém útlumu vzájemných hospodářských kontaktů po pádu komunistického režimu v obou zemích v roce 1989 je v posledních letech patrný dynamický rozvoj, když vzájemný obrat vzrostl ze zhruba dvou miliard dolarů v roce 1996 na loňské více než tři miliardy.

Špidla a Miller: Referenda o vstupu do EU je třeba koordinovat

Středoevropské státy usilující o vstup do Evropské unie by měly vzájemně koordinovat přípravu a pořádání národních referend o přistoupení. Shodli se na tom polský premiér Leszek Miller s předsedou české vlády Vladimírem Špidlou, který ve středu zahájil dvoudenní oficiální návštěvu Polska. Oba premiéři na tiskové konferenci ve varšavském zámku Belweder uvedli, že nehovořili o žádných termínech či pořadí, kdy by se lidová hlasování v kandidátských zemích měla konat.

Svoboda jedná na Slovensku o integraci a vzájemných vztazích

Český ministr zahraničí Cyril Svoboda, který ve středu ráno zahájil jednodenní oficiální návštěvu Bratislavy, jednal s místopředsedou slovenské sněmovny Pavlem Hrušovským zejména o integraci obou zemí do Evropské unie a v případě Slovenska také o vstupu do NATO. Jak řekl Svoboda po setkání na dotaz ČTK, je pro Slováky velmi důležité, aby se zde po nadcházejících parlamentních volbách nová vláda vytvořila co nejrychleji, a to vzhledem k integračním ambicím země.

Svoboda upozornil, že česká vláda nehodlá zasahovat do vnitřních záležitostí Slovenska, ale považuje za naléhavé, aby vzhledem k nadcházejícím důležitým mezinárodním aktivitám, jako je summit NATO v Praze, hodnotící zpráva Evropské komise a poté kodaňská vrcholná schůzka, byl nový slovenský kabinet sestaven co nejdříve. Hrušovský se Svobodou jednal také o spolupráci obou parlamentů při práci v Konventu EU, kde by podle něj Česko a Slovensko měly usilovat o co největší shodu.

Tvrdík je v otázce možného útoku proti Iráku militantnější

Česká republika by měla trvat na tom, aby Irák bezpodmínečně plnil rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Je o tom přesvědčen ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Po středeční schůzce s prezidentem Václavem Havlem zároveň přiznal, že jeho postoj vůči Iráku je militantnější než názor premiéra Vladimíra Špidly či ministra zahraničí Cyrila Svobody. "Je mi poměrně blízký názor polského prezidenta (Aleksandera Kwašniewského), který prohlásil, že jestli jsme 11. září (datum loňských teroristických útoků na New York a Washington) mohli být překvapeni, tak nyní být překvapeni nemůžeme," uvedl Tvrdík. Na otázku, jaký bude český postoj v případě útoku proti Iráku, ale podle něj není jednoduché nalézt odpověď. "Bude ji hledat celá politická reprezentace, nikoliv pouze ministr obrany," dodal.

Ministr Ambrozek ocenil výsledek jednání summitu v Johannesburgu

Nejvýznamnějším výsledkem jednání Summitu o udržitelném rozvoji v Johannesburgu je shoda účastníků v oblasti zdravotnické hygieny, která předpokládá, že do roku 2015 má o polovinu vzrůst počet osob, jež budou mít přístup k sanitárním zařízením, stejně jako dohoda o omezení počtu vylovených ryb. ČTK to ve středu řekl český ministr životního prostředí Libor Ambrozek, který se summitu účastnil. Podle jeho slov je důležitý také fakt, že se podařilo dosáhnout pro ekologii významné dohody minimalizovat do roku 2020 škodlivý vliv chemikálií na lidi a životní prostředí. "Ukázalo se, že zájem o životní prostředí už není jen věcí osamocených skupin ekologů, ale, jak vyplynulo z projevů na plenárních zasedáních, stává se stále více předmětem zájmu nejvyšších představitelů různých států. Důležité však nyní je, aby se to, na čem se státy dohodly v oblasti udržitelného rozvoje, uskutečňovalo i v praxi," řekl Ambrozek. Účastníci středečního závěrečného zasedání summitu se mimo jiné seznámili s poselství českého prezidenta Václava Havla, které zdůraznilo význam globální odpovědnosti.

V Praze-Malešicích spadl na silnici barel 600 litry kyseliny

V pražských Malešicích vypadl ve středu kolem 09:30 z jedoucího nákladního vozu barel s 600 litry kyseliny sírové. Chemikálie vytékala na vozovku. Poškodila šest projíždějících vozů a hrozilo, že vnikne do kanalizace. Před polednem šéf odboru vyšetřování pražských hasičů Václav Hladík ČTK řekl, že hasiči zamezili dalšímu úniku kyseliny. Poškozený kontejner odvezla specializovaná firma, látka se do kanálů nedostala. Kontejner s kyselinou byl na nákladním voze zřejmě špatně zajištěn, v zatáčce se uvolnil a spadl na silnici, řekla ČTK mluvčí pražské policejní správy Daniela Razímová. Nehoda se stala na křižovatce Sazečské a Teplárenské ulice v Praze 10 - Malešicích. Nebezpečná chemikálie vytekla z kontejneru na vozovku v délce 50 metrů. Hasiči se ihned snažili kyselinu neutralizovat a zabránit jejímu úniku do kanalizace. Pražský kanalizační systém je po povodních poškozený, nefungují čističky odpadních vod a splašky tečou přímo do Vltavy. Na místě nehody jsou proto i pracovníci České inspekce životního prostředí.

Daň z cigaret a lihu vzroste již od letošního prosince

Již od 1. prosince letošního roku vzroste spotřební daň z tabákových výrobků a lihu, pokud návrh novely zákona o spotřební dani projde celým legislativním procesem. Naopak spotřební daň z pohonných hmot se zvýší až od 1. července 2004. V rozhovoru pro ČTK to ve středu řekl ministr financí Bohuslav Sobotka. Dosud se předpokládalo, že spotřební daně na alkohol a tabák vzrostou až od 1. ledna 2003 a spotřební daně na pohonné hmoty naopak již od začátku roku 2004. Podle ministra by u půllitru běžné 40procentní lihoviny měla spotřební daň vzrůst zhruba o osm korun na láhev. Daň u cigaret se zvýší ze stávajících 40 procent z ceny na 44 procent. ČR se v rámci harmonizace s legislativou EU zavázala do roku 2006 postupně zvýšit daň u cigaret až na 57 procent. Změny ve spotřebních daních podle ministra přibližují domácí sazby minimálním sazbám v Evropské unii. Sobotka upozornil, že vyšší zdanění piva ani vína vláda nechystá.

Pojišťovny zatím vyplatily klientům za povodně do dvou miliard Kč

Pojišťovny vyplatily svým klientům postiženým ničivými záplavami zatím kolem dvou miliard Kč, z toho naprostou většinu na zálohách. Likvidátoři pojišťoven prohlédli již většinu z několika desítek tisíc nahlášených škod, sdělili ve středu největší pojišťovny. Pojišťovací ústavy přitom odhadují, že v souvislosti s povodňovou katastrofou vzniklo jejím klientům v Čechách zhruba 100.000 škod za téměř 30 miliard korun. Kooperativa na zálohách i na pojistném plnění uzavřených případů vyplatila klientům téměř miliardu korun. Z dosud nahlášených škod je přibližně 70 procent prohlédnuto, definitivně vyřízeno je přes 700 případů, řekl ČTK mluvčí druhé největší pojišťovny Marek Vích.

Terezínská starostka vrátila humanitární pomoc, byla nepoužitelná

Terezínská starostka Růžena Čechová (nezávislá) vrátila sedm obytných buněk, které městu přišly jako pomoc z Brněnska. "Potřebujeme ubytování pro lidi, kterým povodeň zničila byty, a přijdou nám buňky, u nichž chybí například celá stěna," vysvětlila ve středu Čechová, proč buňky vrátila. ČTK zjistila, že vlakem poslala tyto buňky brněnská diecézní charita. Její ředitel Oldřich Haičman ČTK řekl, že charitě tuto pomoc pro Terezín nabídla jedna stavební firma. "Celou záležitost prověřím a učiníme taková opatření, aby se něco podobného neopakovalo," dodal. Terezínskou starostku zvláště rozzlobilo, že firma chtěla za poničené buňky zaplatit 80.000 korun a dopravu. Z firmy nám vzkázali, abychom si buňky opravili, nebo je postavili vedle sebe, takže by chybějící stěna vlastně nechyběla, uvedla starostka.

Spolana připustila, že voda spláchla do Labe i toxické látky

Zástupci chemické továrny Spolana Neratovice ve středu připustili, že povodeň z areálu firmy vyplavila i toxické a rakovinotvorné látky. Na jejich přítomnost v odebraných vzorcích ve středu upozornili ekologové. Spolana ale zároveň uvedla, že byly zjištěny v minimálních množstvích, která se pohybovala těsně nad hranicí měřitelnosti. V takto malých množstvích mohou být v Labi detekovány všechny chemické látky, se kterými se ve Spolaně pracuje, řekl ČTK mluvčí firmy Jan Martínek. Spolana se středečním prohlášením podle něj rozhodla předejít dalším obviněním, že zatajuje únik některých látek ze svého areálu. Podle Spolany je možné, že z továrny unikly při povodních i takové zdraví nebezpečné látky jako například chloroform, trichlorethen či xyleny. V dříve uveřejněném seznamu látek uniklých ze Spolany je neuvedla podle Martínka proto, že se nedostaly z žádného registrovaného místa. Tyto látky podle něj za běžného provozu Spolany dostávají do odpadních vod a čistírny odpadních vod.

Podle mluvčího byly některé nebezpečné chemikálie v okamžiku nástupu povodně v odpadních vodách a také v čističce odpadních vod, kde teprve čekaly na vyčištění. Povodeň tyto odpadní vody odplavila do Labe. "Také mohlo dojít k oplachu stopových množství těchto látek z prostor Spolany, kde se s nimi manipuluje. Proto byly ve vodě naměřeny," řekl Martínek. V dosud jediném oficiálním seznamu látek uniklých do Labe Spolana v předchozích dnech přiznala únik téměř 3500 tun různých chemikálií, hnojiv i ropných látek. Podle hodnocení firmy byla většina z nich zředěna tak, že neohrozily zásadně životní prostředí. Ekologové s touto verzí nesouhlasí. Česká inspekce životního prostředí, Povodí Labe a Povodí Vltavy budou ještě vyhodnocovat další série vzorků vody i půdy.

Při úklidu školy se dva vojáci přiotrávili kyanovodíkem z lepidel

Dva vojáci se v úterý odpoledne lehce přiotrávili při úklidu sklepů českobudějovické Základní školy Oskara Nedbala. Chemická jednotka jihočeských hasičů při následném měření zjistila ve sklepních prostorách menší množství kyanovodíku, řekla ve středu ČTK mluvčí českobudějovické policie Lucie Ptáčková. "Rychlá záchranná služba převezla oba vojáky na ošetření. Jednoho si v nemocnici ponechali na pozorování," uvedla mluvčí. Podle ní nebyla látka v množství, které by ohrožovalo životy a zdraví lidí. Hasiči přesto evakuovali na 40 lidí včetně personálu do náhradních prostor. Látka se podle Ptáčkové uvolňovala z chemických lepidel dřevotřísek a dřeva, které byly nasáklé vodou po povodních. Pavilón nyní čeká kompletní kompletní úklid a desinfekce všech prostor.

Odboráři z České televize široce kritizovali ředitele Balvína

Obsáhlé kritice podrobili ve středu zástupci Nezávislé odborové organizace České televize (NOO ČT) restrukturalizaci veřejnoprávní televize i personální kroky generálního ředitele Jiřího Balvína. Na tiskové konferenci Balvína s mírnou nadsázkou přirovnali k jeho předchůdci Jiřímu Hodačovi. Právě kroky tohoto muže vedly odbory na přelomu let 2000 a 2001 ke stávce v ČT. Nový mluvčí televize Richard Klatovský slova odborářů odmítl. Poukázal na to, že třeba v jeho případě bylo uspořádáno výběrové řízení a to bylo zcela regulérní. Odboráři jsou znepokojeni skutečností, že vrcholný management televize propouští pro "nadbytečnost" některé pracovníky a jiným nabízí pouze smlouvy na dobu určitou. Odborům prý tyto své kroky dává pouze na vědomí, nesnaží se s nimi personální otázky skutečně projednávat. Odcházející profesionálové, například zkušení dramaturgové či lidé z kvalitních tvůrčích skupin, jsou tak podle Dekoje nahrazováni lidmi neschopnými nebo nezkušenými.

Domácí násilí se stane trestným činem nejdříve příští rok

Domácí násilí se stane nejdříve příští rok trestným činem, za který by hrozilo půlroční až osmileté vězení. Přísnější postih za fyzické i psychické násilí mezi členy rodiny chce skupina senátorů v čele s Jitkou Seitlovou (dříve ODA) zavést novelou trestního zákona. Po středečním semináři v Senátu o právních možnostech trestání za domácí násilí se ale rozhodla novelu ještě dopracovat. "Zakotvení pojmu domácí násilí v trestním zákoně má své opodstatnění z hlediska prevence. Cílem návrhu je vytvořit právní bariéry nejvážnějším případům domácího násilí," uvedla Seitlová. Policie podle ní nyní nemá dostatečné právní prostředky, aby tomuto druhu násilí zabránila. Náměstek ministra spravedlnosti Josef Baxa poznamenal, že domácí násilí lze postihovat i podle platných zákonů, problémy jsou však s jeho odhalováním a prokazováním. Oběti jsou totiž často citově a ekonomicky spjaté s pachatelem. Jednání domácích tyranů lze ale nyní trestat například jako ublížení na zdraví, vydírání či omezování osobní svobody.

ČR zvýší clo na dovoz výrobků z brambor o třetinu současné sazby

Česká republika zvýší clo na dovoz mouky, krupice, prášku, vloček, granulí a pelet z brambor o třetinu současné smluvní sazby. Důvodem opatření, které bude platit do konce roku, je překročení úrovně importu, stanovené pro zvýšení ochrany domácího trhu. Příslušné nařízení ve středu schválila vláda, řekl ČTK Jindřich Marek z tiskového odboru kabinetu. Dovoz uvedených výrobků z brambor dosáhl od počátku roku do konce července 1814 tun, zatímco stanovená spouštěcí úroveň činí 1812 tun. Smluvní celní sazby jsou u jednotlivých výrobků rozdílné.

Martin Stropnický se opět objeví na vinohradském jevišti

Bývalý český velvyslanec ve Vatikánu Martin Stropnický, který koncem srpna odešel z vysoké diplomatické funkce, se vrací k herecké profesi. Začne už tento měsíc zkoušet v pražském Divadle na Vinohradech titulní roli v nejnovější hře britského dramatika Patricka Marbera nazvané Howard Katz. "Vzal jsem si roční neplacené volno, takže zůstávám s ministerstvem zahraničí v jakémsi volném svazku, a chci si zkusit několik věcí v uměleckém světě," řekl ve středu Stropnický ČTK. Mezi další svou činností jmenoval i návrat k autorským pořadům vlastních textů a písní, s nimiž vystupoval spolu se členem pražské Ypsilonky Janem Jiráněm.

Divadlo Archa odehraje své projekty v tanečním divadle Ponec

Pražské Divadlo Archa, které bylo zatopeno při srpnové povodni, začne novou sezónu v náhradních prostorech. Hlavním místem, kde bude Archa působit několikrát za měsíc nejméně do prosince letošního roku, je žižkovské divadlo Ponec. Představení a koncerty uváděné v nedobrovolném exilu Archy budou mít podtitul Archa pluje! "Název symbolizuje, že divadlo nepřestává po dobu rekonstrukce umělecky fungovat. Sice nepůsobí ve svém domovském přístavu, ale dál uvádí představení, na která je jeho publikum zvyklé," řekl ve středu novinářům ředitel Archy Ondřej Hrab. Při povodni zjistil, že komunita, která se kolem jeho scény vytvořila, je velká a mnozí externí technici, umělci, ale i diváci přicházeli do zničeného divadla pomáhat. Nejaktivnější byli tanečníci, asi jsou zvyklí na fyzickou práci, podotkl Hrab.

Bratři Ebenovi natočili po sedmi letech další album

Bratři Ebenovi, označovaní za nejzvláštnější skupinu v historii české populární hudby, natočili po sedmi letech další album. Kryštof, Marek a David spolu přitom již sedmnáct let soustavněji nekoncertovali. Už koncem sedmdesátých let, kdy "Ebeni" vstupovali na scénu, se v jejich hudbě proplétaly vlivy klasiky, folku, rocku či jazzu s prvky hudebního humoru a tento styl neopustili. Jejich cesty se přitom v podstatě rozešly v druhé polovině osmdesátých let. Synové skladatele Petra Ebena a synovci Ilji Hurníka nepatří do žádného hudebního proudu. Jejich ojedinělý "sound" tvoří spojení Markovy kytary, Kryštofova klavíru či flétny a Davidova klarinetu a sopránsaxofonu. Písničky charakterizuje v hudbě i textech jemná ironie, svižnost, neotřelé rýmy a cit pro pointu. Získali si tak publikum napříč hudebními žánry. První řádné album Malé písně do tmy vydali Ebenové v roce 1984 a dalších jedenáct let trvalo, než vznikl titul Tichá domácnost. Mezitím si v roce 1990 odskočili k Adventním písním a koledám, které nahráli se zpěvačkou Martou Kubišovou. Nynější deska s názvem Já na tom dělám navazuje podle vydavatele na poetiku Tiché domácnosti.

Indická komedie Bouřlivá svatba se objeví v českých kinech

Indické filmy nejsou v české distribuci častými hosty. Po dlouhé době se v kinech objeví indická romantická komedie Bouřlivá svatba, kterou ve středu společnost Artcam představila pražským novinářům. Premiéru má 5. září. Snímek natočila indická režisérka Mira Nairová v koprodukci s USA, Francií a Itálií. Líčí v ní přípravy svatebního veselí v jedné z dobře situovaných rodin v Dillí. Pohostinný předměstský dům má přijmout nejširší příbuzenstvo včetně přízně ženicha, který pracuje v Houstonu jako inženýr. Zatímco svatební přípravy jsou v plném proudu, musí si nevěsta tajně uspořádat svůj rozháraný citový život. Především ukončit vztah s ženatým televizním pracovníkem, svým bývalým nadřízeným.

Počasí

V noci na čtvrtek oblačno až polojasno a ojediněle přeháňky. K ránu místy až skoro jasno a ojediněle mlhy. Noční teploty: 15 až 11 st. C. Přes den meteorologové očekávají polojasno až oblačno a místy přeháňky nebo bouřky. Denní teploty: v Čechách 20 až 25 st. C, na Moravě a ve Slezsku 23 až 27 st. C.

04-09-2002