Denní souhrn zpráv Zprávy Radia Praha

03-09-2002

Čeští politici pro zdrženlivý postoj k možnosti vojenské operace v Iráku

V této chvíli ještě nelze hovořit o hrozbě útoku na Irák. V telefonickém rozhovoru to ČTK řekl předseda nadcházejícího Valného shromáždění OSN a bývalý ministr zahraničí ČR Jan Kavan, který se účastní summitu o udržitelném rozvoji v jihofrickém Johannesburgu. Podle něj se nyní diskutuje o tom, jak byl měl irácký prezident Saddám Husajn splnit rezoluce Rady bezpečnosti OSN. "Stále doufám, že pod tlakem mezinárodního společenství Saddám Husajn tyto rezoluce začne plnit především tím, že dovolí bezpodmínečný návrat zbrojních inspektorů, kteří by ověřili, zda jsou či nejsou pravdivé zprávy o tom, že Irák vyrábí zbraně hromadného ničení," řekl Kavan. Pokud by irácký prezident podle něj na vznášené požadavky přistoupil, mohl by útok odvrátit. Jako předseda VS OSN samozřejmě musím reprezentovat názory většiny členský států OSN a ty, pokud se k tomu vyjadřují, zastávají stanovisko poměrně blízké postoji většiny členských států Evropské unie, a to, že bychom měli najít diplomatické, politické spíše než vojenské řešení, podtrhl Kavan. Vojenské řešení by podle jeho slov vedlo mimo jiné i k rozpadu mezinárodní koalice proti terorismu, která vznikla po loňském 11. září.

Pokud Spojené státy zaútočí na Irák, obrátí proti sobě celý arabský svět a bude hrozit rozbití světové protiteroristické koalice, která vznikla po loňských zářijových útocích na USA. Tento nezřídka zastávaný názor sdílí Zdeněk Matějka ze Střediska mezinárodních studií Jana Masaryka Vysoké školy ekonomické. Má proto spíše pochopení pro zdrženlivý postoj české vlády k možnosti vojenské operace v Iráku. Podle premiéra Vladimíra Špidly není vojenský vpád optimálním řešením situace a je třeba maximálně hledat a využít jiné prostředky. S tím souhlasí i český ministr zahraničí Cyril Svoboda, který doufá, že vojenský konflikt nebude třeba. Pokud by se přeci jen k útoku schylovalo, musí mít podle Svobody širší mezinárodní mandát. Spojené státy uvažují o vojenském zásahu v Iráku, protože mají podezření, že Bagdád je ve spojení s teroristy a vyvíjí zbraně hromadného ničení. Většina zemí Evropské unie požaduje, aby Irák respektoval rezoluce OSN a povolil návrat jejích zbrojních inspektorů, a staví se proti útoku.

Ministerstvo zahraničí se zřejmě chystá odvolat velvyslance Andra z Kazachstánu

České ministerstvo zahraničí pravděpodobně odvolá z funkce velvyslance v Kazachstánu Miroslava Andra. Toho jako agenta tajné služby podle tisku pomáhal dosadit na jeho místo v zahraničí bývalý generální sekretář ministerstva Karel Srba, který zřejmě pod krycím jménem Salima pracoval pro vojenskou rozvědku. Srba nyní čelí obvinění z korupce a organizování vraždy novinářky. Právě Andr byl podle Hospodářských novin v tajné službě jeho řídícím důstojníkem.

Andr popírá, že by do Kazachstánu vyjel jako špión rozvědky a celou věcí se cítí velmi poškozen. "Cítím, že jsem profesně skončil a naprosto zbytečně. Já jsem nikdy nic protistátního nedělal," řekl ČTK. Informace, že Andra vyslala rozvědka, potvrdil Hospodářským novinám šéf bezpečnostního výboru sněmovny Jan Vidím. Andr podle něj "nemůže ve své funkci zůstat ani vteřinu". Andr tvrdí, že Vidím má špatné informace. Andr nedávno řekl, že pracoval pod Srbovým vedením na ministerstvu zahraničí tři měsíce. Od té doby, co Andr před třemi lety nastoupil do Kazachstánu, se prý se Srbou nesetkal a ani s ním nemluvil.

Dánsko: Benešovy dekrety nepatří do vstupních jednání EU

Poválečné dekrety čs. prezidenta Edvarda Beneše nejsou součástí vstupních jednání Česka do Evropské unie. Stejně jako ostatní témata, která do jednání nepatří, musí proto být v případě zájmu některých zemí projednávána bilaterálně, nezávisle na vstupním procesu. Prohlásil to na přednášce ve Vídni dánský velvyslanec Torben Mailand Christensen, jehož země nyní EU předsedá. Reagoval tak jednoznačně na pokusy některých rakouských politických sil, které se ze "zrušení" dekretů snaží udělat podmínku českého přijetí do unie.

Evropská komise z taktických důvodů zřejmě nenavrhne v zemědělství nic nového

Evropská komise s největší pravděpodobností koncem měsíce nevyjde vstříc ani dílčím požadavkům kandidátských zemí a z taktických důvodů nenavrhne výraznější změny v jejich prospěch v rámci jednání o podmínkách členství v zemědělské oblasti. ČTK to potvrdil generální ředitel pro rozšíření v EK Eneko Landaburu. Český vyjednávač, státní tajemník Pavel Telička v pondělí Landaburuovi naznačil, že kdyby komise v některých dílčích věcech ustoupila, usnadnila by tím české straně zaujímání pružnějších pozic v jiných bodech, takže by šlo o vzájemně výhodný obchod. Pokud se EK naopak bude strnule držet výchozího stanoviska, hrozí, že se všechny problémy nahustí do závěrečné fáze jednání, což by ji mohlo přetížit a zpomalit.

Vyšší daně příští rok do rozpočtu přinesou deset miliard Kč

Daňové změny navrhované ministerstvem financí v povodňovém balíčku by měly v příštím roce do státní pokladny přinést zhruba deset miliard korun. ČTK to řekl mluvčí MF Jaroslav Dědič. Jak potvrdil náměstek ministra financí Eduard Janota, stát by měl v příštím roce získat zhruba čtyři miliardy korun zvýšením spotřebních daní z cigaret a alkoholu. Dalších šest miliard korun do pokladny poplyne z úpravy sazeb DPH, kde snížená sazba pět procent vzroste na sedm a základní sazba 22 procent klesne na 21 procent. Výnos z vyššího zdanění bohatých, od něhož si stát podle náměstka slibuje přes miliardu korun, bude vykompenzován poklesem daně z příjmu právnických osob a chystaným společným zdaněním manželů. Daňovými změnami by tak stát získal polovinu sumy, kterou v návrhu rozpočtu na rok 2003 na financování části povodňových škod hledá.

Na povodňových kontech jsou stovky miliónů, pomoc už míří k lidem

Na největších povodňových kontech se už sešlo celkem více než 266 miliónů korun. Nejvíce peněz je zatím na účtu společnosti Člověk v tísni, která nashromáždila téměř 132 miliónů korun. Na vládní povodňové konto lidé poslali více než 77 miliónů a Česká katolická charita vybrala na pomoc lidem postiženým vodou asi 30 miliónů korun. Vybrané peníze směřují především na první humanitární pomoc, vysoušení a čištění zatopených domů. Používají se také k obnově infrastruktury, jako je například čištění zdrojů pitné vody nebo oprava komunikací. Společnosti, které získávají peníze ze sbírek, se dohodly na tom, že budou uvolňování peněz a pomoc koordinovat.

Zástupce velvyslanectví USA předal v Terezíně deset vysoušečů

Deset naftových vysoušečů přivezl do Terezína zástupce amerického velvyslance v České republice Ken Hillas. Pět jich je určeno pro Památník Terezín a pět pro město. "Je to velká pomoc, musíme totiž vysušit zhruba 300 místností," ocenil rychlou americkou aktivitu ředitel Památníku Terezín Jan Munk. Terezín zaplavila srpnová povodeň do výše 1,5 metru. Terezínskému památníku způsobila škody ve výši zhruba 60 miliónů korun. Přesto se vedení památníku rozhodlo otevřít pietní místa pro veřejnost již toto pondělí.

Invalidovna v Praze 8 bude už je volně přístupná

Volně přístupná pro lidi i automobily už je oblast Invalidovny v Praze 8. Jak uvedl starosta Josef Nosek, nehrozí zde už žádné nebezpečí. Doposud se zde lidem nedoporučovalo přespávat, měli jen uklízet a brát si z bytů potřebné věci. Mohli sem pouze místní a ti, kteří jim přišli pomáhat s úklidem. Soukromé automobily směly bez povolení vjíždět do čtvrti jen večer. Domů se zatím nemůže vrátit přibližně 10.000 obyvatel pražského Karlína.

Vodu v metru nezpůsobily destrukce ve stanicích, míní šéf komise

Primární zatopení metra nezpůsobily destrukce v některých jeho stanicích, ale spíše vadné technologie a špatný protipovodňový plán. Domnívá se to šéf komise pro prošetření příčin zaplavení pražského metra, kterou zřídila Rada hlavního města Prahy, František Laudát (ODS). Podle zaměstnanců dopravního podniku bylo primárním zdrojem zatopení prolomení podlahy a stěny ve stanicích trasy B Palmovka a Můstek. Škody v metru se pohybují podle odhadů kolem dvou miliard korun.

Pojišťovny nesouhlasí se snížením podpory pojištěným občanům

Členské pojišťovny České asociace pojišťoven (ČAP) nesouhlasí se záměrem vlády snižovat podporu pro obnovu obydlí, jež byla zničena povodněmi, těm občanům, kteří mají majetek pojištěn. V případě přijetí návrhu doporučí pojišťovny dotčeným osobám, aby hájily svá práva všemi dostupnými právními prostředky, sdělila asociace. Pojišťovny zastávají názor, že krok ministerstva pro místní rozvoj by poškozoval odpovědné občany, kteří se na vlastní náklady před rizikem pojistili.

Národní galerie spočítala škody po povodni na 60 miliónů korun

Národní galerie v Praze (NG) odhaduje škody po povodni v Anežském klášteře na 60 miliónů korun. Veškeré zatím vyčíslené škody však voda způsobila jen na zařízení a technice, středověké umění neutrpělo žádnou újmu. Částka zahrnuje i náklady na restaurátorské práce. V jakém rozsahu budou zapotřebí, zatím NG neví, řekl generální ředitel NG Milan Knížák. Podzemní prostory kláštera byly zatopeny vodou z kanalizace zcela, v přízemí voda sahala do výšky dvou metrů.

Úbytek cizích turistů po povodních nemusí být výrazný

Pokles počtu přijíždějících zahraničních turistů kvůli záplavám, jež postihly Českou republiku, nemusí být na očekávaných celoročních údajích příliš znát. Podle náměstka ministra pro místní rozvoj Čestmíra Sajdy je však nyní výpadek zahraničních turistů zřetelný, a to především v Praze. Pokud by byl letošní rok srovnatelný s loňskem, co se meteorologických podmínek týče, pravděpodobně by byl výpadek turistů po povodních na celoročním údaji znatelný. Pěkný podzim však může krátkodobý výpadek turistů po povodních nahradit. Navíc velký počet zahraničních návštěvníků očekává náměstek v souvislosti s listopadovým summitem NATO v Praze.

Aero není s nabídkou L-159 indické armádě mimo hru

Největší česká zbrojovka Aero Vodochody je s nabídkou lehkých bitevníků L-159 indické armádě stále ve hře. ČTK to řekl prezident Aera Antonín Jakubše. Popřel tak poslední informace z médií, podle nichž Indie s největší pravděpodobností české letouny nekoupí a dá přednost cvičným vojenským letounům Hawk britské společnosti BAE Systems. Jakubše byl členem české delegace, která o přednostech nabídky Aera minulý týden přesvědčovala představitele indické vlády a vojenského letectva.

Premiér Špidla: Zvýšení platů učitelů závisí na jednání o rozpočtu

Požadavky školských odborů na zvýšení platů učitelů je podle premiéra Vladimíra Špidly (ČSSD) třeba posuzovat z hlediska státního rozpočtu jako celku, nikoliv jako izolovaný problém. Premiér po jednání s předsedou Českomoravské konfederace odborových svazů Milanem Štěchem přitom zdůraznil, že školství je prioritou jeho vlády. Žádný konkrétní závěr jednání nepřineslo. Učitelé by v příštím roce měli podle dohody odborů s vládou z minulého týdne pobírat o sedm procent vyšší plat než letos. Školští odboráři se ale k dohodě nepřipojili a požadují vyšší růst.

Lidé protestují proti záměrům Italů na skládce v Pozďátkách

Zatím 800 lidí podepsalo petici proti dalšímu provozování skládky zvláště nebezpečných odpadů v Pozďátkách na Třebíčsku, která je šestým rokem v havarijním stavu. Minulá vláda se na svém předvolebním zasedání v Jihlavě zavázala, že skládku prostřednictvím státního podniku DIAMO vykoupí a její sanaci zaplatí. Nyní je ale skládka v rukou italské firmy, která zde chce zpracovat milióny tun odpadů.

Ze skládky, kterou původně provozovala firma IH-ENVI, šest let vytéká kyselina sírová obohacená o těžké kovy. Okresní úřad v Třebíči na sledování a likvidaci havárie už vynaložil milióny korun.

Produkce základních obilovin letos klesne asi o osm procent

Produkce základních obilovin by letos mohla být vlivem povodní o osm procent nižší než v roce 2001. Celkem se letos podle odhadů sklidí 6,367 miliónu tun základních obilovin. Vyplývá to ze zpřesněného odhadu hektarových výnosů a sklizní, který zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Deštivé počasí, přívalové deště a záplavy v některých krajích v Čechách a v některých oblastech na jižní Moravě totiž poškodily porosty, z nichž mnohé zůstaly nesklizeny, konstatují statistici.

Sklizeň jablek bude proti předpokladům vyšší, až 150.000 tun

Letošní sklizeň jablek z intenzivních sadů by se mohla přiblížit k hranici 150.000 tun. Proti loňsku by to bylo asi o šest procent více, řekl tajemník ovocnářské unie Martin Ludvík. Dosavadní odbyt jablek je slabší než loni. Důvodem je velká úroda v zahrádkách a alejích u cest, která by mohla vzrůst až dvaapůlkrát na přibližně 200.000 tun. Mimořádný propad sklizně ovocnáři letos zaznamenali u meruněk. Těch se podle odhadů sklidilo kolem 700 tun, což je pouhá pětina loňské sklizně a nejnižší úroda za posledních deset let.

Ministr Palas se rozhodl uvolnit od čtvrtka dovoz hovězího z pěti zemí EU

Ministr zemědělství Jaroslav Palas rozhodl uvolnit od čtvrtka 5. září dovoz skotu, hovězího masa a masných výrobků z Rakouska, Dánska, Finska, Lucemburska a Řecka. Jde o státy EU s nejnižším výskytem tzv. nemoci šílených krav (BSE). Dovoz jatečného skotu bude uvolněn jen v kategorii stáří do 24 měsíců. U importu masa a masných výrobků ze zvířat starších 30 měsíců bude podmínkou doklad o negativním vyšetření na BSE, sdělil mluvčí ministerstva zemědělství Martin Severa.

Ceny plynu pro domácnosti budou od října v průměru nižší o 7,4 procenta

Ceny zemního plynu pro domácnosti s platností od října klesnou v průměru o 7,4 procenta. U jednotlivých regionálních prodejců plynu však činí rozpětí slev 6,6 až 7,9 procenta. Měsíční paušály zůstanou v platnosti. Na tiskové konferenci to řekl předseda Energetického regulačního úřadu Pavel Brychta. Důvodem pro pokles cen plynu je příznivý vývoj cen ropy a tedy i zemního plynu na světových trzích a posílení kursu koruny vůči americkému dolaru i euru. Předpokládaná sleva uspoří domácnostem používajícím plyn k vaření i topení průměrně kolem 2000 korun ročně.

Rozvadovští celníci našli v autobuse přes dva kilogramy marihuany

Přes dva kilogramy marihuany našli rozvadovští celníci v linkovém autobuse z Amsterodamu do Brna. Droga byla uložena ve dvou balíčcích v igelitové tašce v odkládacím prostoru nad sedadly. K zásilce se nikdo nepřihlásil, ale policie má určitou stopu, kterou zatím prověřuje. Letos rozvadovští celníci objevili drogu v linkových autobusech nejméně ve 30 případech.

Bezcenná auta z povodní prodávají desítky dealerů

Desítky dealerů se v poslední době začaly v ČR zabývat prodejem zaplavených vozů z Německa a Rakouska. Jen na největší tuzemský autobazar AAA Auto se v posledním týdnu obrátilo 16 prodejců s nabídkou vozů, které se při záplavách ocitly pod vodou, sdělil ČTK majitel bazaru Anthony Denny s tím, že zaplavená auta se mohou objevit i v dalších bazarech. Podle Dennyho jsou zaplavené vozy bezcenné a pro svého nového majitele mohou při provozu představovat velké riziko.

Česko-švédský projekt pomůže zajistit rovnost ženám a mužům

Rovné zacházení v práci i v rodině má pomoci do budoucna českým ženám a mužům zajistit nový česko-švédský projekt, který v Praze oficiálně odstartovali zástupci obou zemí. Výsledkem ročního partnerského programu se stane návrh soustavy institucí, které by měly na rovnost obou pohlaví dohlížet, prosazovat ji a vymáhat. "Český právní řád již desetiletí rovnost mužů a žen uznává, ale v praxi k naplnění vždy nedochází," uvedl ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. Podle něj statistiky dokládají, že ženy berou za stejnou práci nižší plat než jejich mužští kolegové, mají menší zastoupení v politice i ztížený přístup k zaměstnání. Muži jsou pak znevýhodněni po rozvodu, kdy zřídka dostávají děti do své péče.

V základních školách působí deset tisíc nekvalifikovaných učitelů

V základních a speciálních školách působí zhruba deset tisíc nekvalifikovaných učitelů. Jeden z osmi pedagogů tak nemá pro svou práci potřebné vzdělání. Za posledních pět let se počet kantorů bez kvalifikace zvýšil dokonce téměř o čtvrtinu. Mnohem více takových lidí působí na prvním stupni škol. Vyplývá to z údajů Ústavu pro informace ve vzdělávání, které tato instituce zveřejnila i na internetu. Podle předsedy školských odborů Jaroslava Rösslera je hlavní příčinou odchodu odborně připravených kantorů ze školství jejich nelichotivá finanční situace.

Letní škola slovanských studií na jihu Čech letos již pojedenácté

Celkem 42 studentů z 15 zemí se účastní již 11. běhu Letní školy slovanských studií, který až do 13. září pořádá Pedagogická fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Kromě praktických cvičení, odborných přednášek, konverzačních kurzů a literárního čtení patří do programu také exkurze do muzeí, knihoven a galerií i zájezdy do historicky a kulturně zajímavých míst jižních Čech. "Na jih Čech přijeli všichni přihlášení, zprávy o rozsáhlých škodách způsobených záplavami neodradily žádného z nich," řekla sekretářka školy Miloslava Moravcová.

Muzeum železné opony má na šumavské Kvildě vzniknout do tří let

Kasárna pohraniční stráže v příhraniční šumavské obci Kvilda na Prachaticku se mají do tří let změnit na Muzeum železné opony. Vnější areál má nabídnout návštěvníkům pohled na zbraně obou mocenských bloků, namířených zrcadlově proti sobě. Ve vnitřní části chce nadace soustředit obsáhlý archív dokumentů, filmových záznamů, relikvií i příběhů lidí a firem, které ovlivnilo rozdělení světa. Bude v něm archiv a restaurace stylově rozdělená na ruskou a americkou zónu. Mají tam být také například místnosti upravené jako pracovny prezidenta USA a prvního tajemníka Ústředního výboru Komunistické strany Sovětského svazu.

Přerovští hasiči zachránili dívku, kterou našli v propasti

Z hlubin propasti nedaleko Hranic na Přerovsku vyprostili hasiči v pondělí večer třiadvacetiletou dívku, kterou našli těžce zraněnou v místech, kde puklinu v zemi zatopila voda. Podle přerovské policejní mluvčí Danuše Sklenářové dívka utrpěla zlomeninu žebra a zhmožděninu kotníku. Její volání o pomoc zaslechl náhodný kolemjdoucí. Propast v přírodní rezervaci Hůrka nedaleko Hranic je podle posledních měření hluboká 244 metrů, z toho je 175 metrů zatopeno vodou.

Socha Jana Nepomuckého ukryje odkaz pro příští generace

Zrestaurovaná socha svatého Jana Nepomuckého bude v pátek odhalena na náměstí Svobody v Bohumíně na Karvinsku. Do podstavce sochy byl ukryt odkaz pro budoucí generace. Jde o soudobé kovové mince, dokument o historii sochy i zpráva o nejdůležitějších událostech letošního roku, řekla mluvčí bohumínské radnice Katherini Davasová. Připomněla, že v původním podstavci sochy byly letos v červnu nalezeny historické mince ze 17. až 19. století, které pocházely z celé Evropy.

Bankovky od dob Marie Terezie jsou k vidění na zámku Kozel

Unikátní výstava mapující historii papírových peněz v českých zemích je k vidění v galerii jízdárny zámku Kozel na jihu Plzeňska. Výstava nabízí zcela výjimečnou možnost vidět veškeré oficiální papírové peníze používané na našem území od jejich zavedení patentem císařovny Marie Terezie roku 1762 až do dnešních dnů, řekl ČTK sběratel a autor výstavy Miloslav Krist. Návštěvníci se dozvědí i o padělatelích peněz a přečtou si humorné i tragické příběhy provázející jejich existenci.

Tunel valem Prašného mostu propojil horní a dolní Jelení příkop

Návštěvníci Pražského hradu mohou volně procházet valem Prašného mostu. Dolní a horní část Jeleního příkopu propojil tunel, který slavnostně otevřel prezident Václav Havel s manželkou Dagmar. Právě jejich nadace Vize 97 se podílela na financování stavby, která stála asi 30 miliónů korun. "Je to svým způsobem zcela ojedinělá procházka. Doufejme, že ji veřejnost brzy objeví a že si na ni zvykne," uvedl Havel.

Čas nás tlačí, ale projektu haly Sazka věřím, řekl Fasel

Předseda Mezinárodní hokejové federace (IIHF) René Fasel je přesvědčen, že česká strana splní svůj závazek a pro světový hokejový šampionát v roce 2004 vystaví v metropoli důstojnou víceúčelovou halu. Řekl to na brífinku v Praze po jednání s předsedou českého svazu Karlem Gutem a Alešem Hušákem, generálním ředitelem společnosti Sazka, která je investorem stavby. Předložený projekt Sazky Fasela doslova uchvátil. "S ničím podobným jsem se ještě v Evropě nesetkal. Udělal na mě velmi silný dojem. Nezbývá než si přát, aby za nějakých sedmnáct, osmnáct měsíců bylo všechno připraveno podle plánů," pravil. Švýcarský sportovní diplomat přiznal, že když si telefonicky sjednával s Hušákem schůzku v Praze, mrazilo ho při představě, že ničivé povodně zasáhly i vysočanskou lokalitu.

Sport

Tenista Jiří Novák skončil na grandslamovém US Open v osmifinále. Poslední český zástupce ve dvouhře a čtrnáctý nasazený v New Yorku prohrál s Lleytonem Hewittem z Austrálie, světovou jedničkou a obhájcem titulu, po setech 4:6, 2:6 a 5:7 za hodinu a třiačtyřicet minut hry.

I v pětačtyřiceti letech má bývalá světová tenisová jednička Martina Navrátilová divákům co nabídnout a dokazuje to na letošním US Open. Nejdříve ve smíšené čtyřhře spolu s Indem Leanderem Paesem zdolali nejvýše nasazený australský pár Rennae Stubbsová, Todd Woodbridge a po čtyřiadvaceti hodinách si v páru s Irodou Tuljaganovou z Uzbekistánu poradily v dámské čtyřhře s Australankou Alicií Molikovou a italskou tenistkou Franceskou Schiavoneovou.

Počasí

Bude polojasno, až oblačno, s možností přeháněk nebo bouřek. Denní teploty: 22 až 27 stupňů Celsia.

03-09-2002