Denní souhrn zpráv Zprávy Radia Praha

31-08-2002

Ministři EU schválili zřízení fondu pro členy i kandidáty

Politický návrh na zřízení zvláštního fondu EU pro nápravu důsledků katastrof schválili v sobotu ministři zahraničních věcí 15 členských zemí Evropské unie. Oznámili, že tento fond bude sloužit jak členským, tak kandidátským zemím. Není tedy vyloučeno, že z něj bude moci ČR čerpat při odstraňování následků srpnových povodní. "Je to nástroj solidarity pro všechny členské a kandidátské země, pro všechny Evropany," řekl předseda Evropské komise Romano Prodi. Jak dodal, panuje především silná politická vůle tuto solidaritu prokázat. Připomněl, že vrcholné schůzky v Berlíně bezprostředně po záplavách se zúčastnili premiéři Německa a Rakouska, členů EU, stejně jako kandidátů České republiky a Slovenska. Ministři pověřili Evropskou komisi, aby záhy vypracovala přesný návrh statusu takového fondu, jeho financování a podmínek výplat z něj, který schválí na příští řádné schůzi 30. září. Do té doby se k němu vysloví ještě ministři financí. Souběžně se bude návrhem komise koncem září zabývat také Evropský parlament, který ovšem připravuje debatu o následcích povodní už na příští týden. Romano Prodi uvedl, že se Evropská komise bude snažit najít peníze ještě z letošního rozpočtu EU, které by mohly být vyplaceny na sklonku roku - pak by se mohla hlásit také Česká republika. Od roku 2003 má podle jeho představ být do fondu převedeno 500 miliónů eur (15 miliard korun). Slíbil, že exekutiva EU bude dál spěchat. Na detailním technickém návrhu statusu fondu se podle něj již pracuje. Jeho dokončení označil za otázku dní.

Mezi šéfy diplomacií tedy neuspěly názory, že by bylo kvůli "čistotě" hospodaření EU lepší vyčlenit fond pouze pro členské země a kandidátům nabízet případně pomoc z rozpočtových kapitol, které jim jsou určeny. Ministři se shodli, že by nebylo únosné po poslední zkušenosti takto pomoc rozdělovat. "Je to podstatná prověrka evropské solidarity. Fond je v zásadě otevřen i pro kandidátské země," řekla rakouská ministryně Benita Ferrerová-Waldnerová. "Je důležité předvést solidaritu s ostatními uvnitř EU i mimo ni," zdůvodnil rozhodnutí dánský ministr zahraničí Per Stig Möller, který neformální ministerské schůzi v Helsingöru na severním dánském pobřeží předsedal. Ocenil, jak rychle a pružně Evropská komise zareagovala na přírodní katastrofu ve střední Evropě.

V noci ze soboty na neděli skončí v pěti krajích České republiky stav nouze

V sobotu o půlnoci skončí po 19 dnech v pěti krajích zasažených povodněmi stav nouze, který vyhlásil premiér Vladimír Špidla. Mimořádný stav, při němž lze omezit některá práva občanů, platil do soboty v Praze, Středočeském, Jihočeském, Plzeňském a Ústeckém kraji. Opatření mělo původně platit do půlnoci 22. srpna, na mimořádném zasedání 21. srpna ho kabinet prodloužil do konce měsíce. Od začátku září nahradí stav nouze v okresech Děčín a Litoměřice a v některých částech Prahy stav nebezpečí. Opatření vyhlašované hejtmany dává úřadům prakticky stejné pravomoci jako centrálně vyhlašovaný stav nouze. Stav nouze zpočátku platil také v Karlovarském kraji, který čelil pouze lokálním povodním, zrušen byl již o půlnoci z 16. na 17. srpna. Podle hejtmanů postižených krajů pomohlo vyhlášení stavu nouze zejména při evakuaci lidí, při úklidu ulic před povodňovou vlnou a při povolávání mužů na civilní službě k likvidaci povodňových škod.

Premiér Špidla ocenil ve Žďáru práci dobrovolných hasičů

Předseda vlády Vladimír Špidla ocenil v pátek ve Žďáru nad Sázavou práci dobrovolných hasičů během záplav. "I tato povodeň ukázala, že dobrovolní hasiči se nezpronevěřili svému poslání, byli všude, kde jich bylo potřeba a jejich práce si získala mimořádnou úctu," řekl premiér Špidla na letní slavnosti ke 115. výročí založení dobrovolných hasičů. Slavnost se konala v rámci oslav 750. výročí založení žďárského cisterciáckého kláštera. Na louce u Bránského rybníka poděkoval premiér před stovkami lidí nejen hasičům, ale všem, kteří se zapojili do zdolání katastrofy, kterou Česká republika ve své historii dosud nepoznala. Připomněl, že dobrovolné hasičské sbory vznikaly v 19. století pod heslem "Bližnímu ku pomoci". "Za více než sto let na sebe tisíce lidí vzaly dobrovolně tuto službu, naučili se ovládat techniku a ve stovkách případů pomohli a bohužel i v řadě případů ztratili své zdraví nebo život," dodal. V době povodní se na desítkách míst mnohokrát přesvědčil, že jsou to dobří lidé. "Jako politik jsem velmi rád, že jeden z dobrovolných hasičů se rozhodl kandidovat do Senátu," řekl Špidla na závěr. Na Žďársku, kde je 10.000 dobrovolných hasičů, bude v říjnu usilovat o křeslo v horní komoře parlamentu jejich okresní starosta Jan Dřínek, který má i podporu Špidlovy ČSSD.

Po odčerpání vody ze stanic metra teče voda skrz zavřené uzávěry

Vodu ze stanic pražského metra Vltavská a náměstí Republiky se nedaří odčerpat proto, že jakmile jsou stanice suché, začne protékat voda skrze uzavřené tlakové uzávěry. Stanice jsou tak za čas opět plné. Zda za neustále přitékající vodu z míst za uzávěry může další díra v metru, se zatím neprokázalo. Dopravní podnik se stále odvolává na to, že za dosud uzavřenými tlakovými uzávěry nikdo nebyl, a není proto možné zjistit, kde a proč voda do metra pronikla. Do té doby podle podniku nebude ani možné zjistit, kdo nese za dvoumiliardové škody způsobené záplavami odpovědnost. Tlakové zátarasy se zavírají zevnitř a zvenku proto nejdou proti síle vody otevřít. Je proto třeba počkat až bude voda zcela odčerpána. Na to čeká i policie, která zjišťuje, zda by neměl být někdo za stav metra potrestán. Voda prolomila konstrukci zatím na dvou místech na trase metra B. Ve stanici Palmovka prolomila stěnu, na Můstku vzedmula podlahu. Metrostav, který velkou část metra stavěl, tvrdí, že destrukce stavby je důsledkem, nikoliv příčinou průniku vody do metra.

Podle ministra Tvrdíka jedná ČR o ochraně vzdušného prostoru se zeměmi NATO

Česká republika jedná o ochraně svého vzdušného prostoru s některými zeměmi Severoatlantické aliance. Na letecké přehlídce v Hradci Králové to prohlásil ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Další podrobnosti nesdělil. Tvrdík má v polovině září předložit vládě návrhy vzdušné ochrany země. Už teď je totiž jisté, že kvůli záplavám nebude mít Česká republika potřebných 60 miliard korun na nákup 24 nových stíhaček Gripen. Ministr zopakoval, že variantami je nákup menšího počtu letadel, pronájem letounů nebo zabezpečení ochrany vzdušného prostoru ve spolupráci s partnery z NATO. Práci na potřebných analýzách podle něj již obnovilo Centrum pro nákup nadzvukových stíhacích letounů. Současně ministerstvo obrany vytváří příslušné pracovní či konzultační skupiny s jednotlivými státy, které mohou připadat v úvahu jako dodavatelé bojových letounů pro českou armádu.

Spolana ukončila přečerpání chlóru ze zaplaveného skladu

Specialisté ve Spolaně Neratovice v sobotu odčerpali poslední zbytky plynného chlóru ze dvou zásobníků v novém skladu, který zatopila nedávná povodeň. Mohl tak být zrušen i druhý stupeň chemického poplachu v areálu továrny. Po zrušení druhého stupně chemického poplachu budou moci do areálu závodu nastoupit všichni zaměstnanci, včetně dceřiných společností. Začne se uklízet a budou se upřesňovat škody, které voda napáchala na zařízeních. Spolana hodlá zachovat i během sanačních prací zpřísněná hygienická a bezpečnostní opatření.

Ze zatopené Spolany unikly stovky kilogramů chlóru poprvé 15. srpna. V Neratovicích byl vyhlášen třetí stupeň chemické pohotovosti. O dva dny později unikl další chlór. Den poté ho začali specialisté odčerpávat ze skladu a přepracovávat na neškodný chlornan sodný. Naposledy unikl chlór 23. srpna, když během sanačních prací v nové budově skladu prasklo potrubí. Opět byl vyhlášen třetí stupeň chemického nebezpečí. Podle odborníků naměřené koncentrace nepředstavovaly riziko pro zdraví lidí, chlór však poškodil porost v okolí továrny.

Pražské ulice byly v sobotu průjezdné, hlavní nápor je čeká v neděli

Dopravní kolaps se v sobotu Praze vyhnul - hlavní nápor čeká město v neděli. Podle mluvčí pražské policie Evy Brožové bývá sobota v metropoli vždycky volnější. Lepšímu průjezdu Prahou by v neděli měly napomoci billboardy, které nechal nainstalovat magistrát. Jak potvrdil mluvčí Martin Kupka, 20 informačních ploch je umístěno na příjezdových komunikacích před Prahou. Dopravě by měla trochu ulevit i v sobotu znovu otevřená část Strakonické ulice.

Do 14 dnů se na Strahov vrátí studenti, evakuovaní musí pryč

Už za dva týdny se do evakuačních center na pražských Strahovských kolejích vrátí studenti. Znamená to, že obyvatelé Karlína, kteří zůstali po povodních bez střechy nad hlavou, musí pryč. Městská část Prahy 8 má tak 14 dní na to, aby jim zajistila náhradní ubytování. Zatím se podle šéfa evakuačního střediska Jana Veseckého začal kompletovat seznam lidí, kteří se ze Strahova nemají kam vrátit. Na kolejích je stále 538 karlínských obyvatel. Asi 110 lidí ale není v Karlíně trvale hlášeno. Vesecký prohlásil, že se zatím zjišťují možnosti, kam je v září přemístit.

Kandidátem ODS na pražského primátora je Pavel Bém

Kandidátem občanských demokratů na prvního muže Prahy se stal starosta šesté městské části Pavel Bém. Bude tedy hlavním lídrem ODS pro podzimní volby do pražského zastupitelstva. Celou kandidátku včetně volební jedničky musí ještě v pondělí schválit Výkonná rada ODS. Sociální demokraté nominovali na primátora nynějšího ekonomického náměstka primátora Jiřího Paroubka. Kandidátem Unie svobody je šéf klubu této strany v pražském zastupitelstvu Michael Hvížďala. Také lidovci vybrali šéfa svého klubu, a to Mariána Hoška.

Soukromé dětské domovy mají nárok na stejné peníze jako státní

Soukromé dětské domovy budou mít od neděle nárok na stejné peníze jako obdobná státní zařízení. Novela zákona o dotacích soukromým školám z minulého roku, která vstoupí 1. září v účinnost, říká, že dětské domovy takzvaného rodinného typu mají ze státního rozpočtu dostávat na dítě stejně, jako čerpají na jednoho svěřence státní dětské domovy. Dosud měly soukromě provozované dětské domovy nárok pouze na poloviční dotaci. Místopředsedkyně Fondu ohrožených dětí Zdeňka Tesařová při přijetí novely uvedla, že získání plné dotace umožní vznik a rozvoj dalších privátních domovů. "Soukromé dětské domovy, pokud jsou dobře vedeny, směřují mnohem více k rodinné výchově, než se daří běžným dětským domovům," zdůraznila tehdy. Podle předkladatele poslaneckého návrhu novely lidovce Josefa Janečka zvýšení dotací soukromým dětským domovům nebude znamenat žádný nárůst výdajů oproti situaci, kdy by všechny děti byly umístěny ve státních dětských domovech. Loni na podzim, kdy poslanci návrh schválili, existovalo v Česku pouze šest soukromých dětských domovů. Ve státních dětských domovech žilo zhruba pět tisíc dětí.

Češi dostanou od září v Německu ošetření, důchod i nemocenskou

Od 1. září dostanou v Německu Češi, kteří si hradí zdravotní pojištění, nezbytnou lékařskou péči bezplatně jako Němci. Rovné zacházení jim zajistí smlouva o sociálním zabezpečení mezi oběma zeměmi. Lidé, kteří v Německu pracují a mají sociální pojištění, budou mít nárok i na nemocenskou a penzi. Obdobné smlouvy Česká republika v minulosti uzavřela ze západoevropských zemí s Francií, Švýcarskem, Rakouskem a Lucemburskem.

Český občan byl v USA odsouzen kvůli ilegálnímu zaměstnávání

Celkem deset měsíců stráví v americkém vězení třiadvacetiletý Čech Karel Klement za nelegální zaměstnávání přistěhovalců ze střední a východní Evropy. Americký federální soudce ve státě Tennessee odsouzenému vyměřil stejný trest, jaký dostal za tentýž čin před měsícem jeho bratr Bohumil Klement. Podle imigračních úředníků budou sourozenci po odpykání trestu deportováni domů. Bratři byli společníky v úklidové firmě B&K Services, kde pracovalo více než 50 ilegálních přistěhovalců.

Muž s kufříkem si krátil cestu z práce přes zátarasy u RFE/RL

K ostře hlídané budově Rádia Svobodná Evropa nad Václavským náměstím v Praze pronikl v pátek přes betonové zátarasy muž s kufříkem. Ostraha objektu ho okamžitě zadržela a přiměla jej, aby kufřík položil na zem. Přivolaný pyrotechnik v kufříku našel nářadí. "Chtěl si jenom zkrátit cestu z práce," řekla mluvčí pražské policie Eva Brožová.

Budovu RFE/RL střeží od loňského 27. září obrněné transportéry, vojáci, policisté a betonové zátarasy. Ministr vnitra Stanislav Gross tehdy opatření odůvodnil informacemi o konkrétním hrozícím teroristickém útoku na tuto budovu.

Od neděle začíná v ČR platit novela protipirátského zákona

Novela protipirátského zákona, která začíná platit v České republice v neděli, umožní boj proti prodejcům a dovozcům padělaného zboží. Umožní také zakročit proti organizacím a lidem, kteří se zabývají paděláním kazet a kompaktních disků. Celníci by podle novely nově měli poskytovat informace o odesílatelích a příjemcích padělků lidem, které výroba a šíření falzifikátů poškozuje. Vlastníci práv k duševnímu vlastnictví tak díky novele dostanou do ruky nástroj účinnější obrany v civilních sporech proti plagiátorům.

Česká republika se stále potýká s pirátskou produkcí na trhu zvukových i obrazových nahrávek a její objem se zvyšuje. Už deset let se v boji proti nim angažuje Česká protipirátská unie, která jako neziskové zájmové sdružení právnických osob potírá všechny formy pirátství v oblasti výroby, dovozu a šíření audiovizuálních děl. Za tu dobu zadržela na 70.000 nelegálně nahraných nosičů určených k prodeji. Jen loni bylo mezi nimi 10.000 videokazet a 533 kompaktních disků s filmy.

V Hradci Králové probíhá mezinárodní vojenská letecká přehlídka

Devátý ročník mezinárodní armádní letecké přehlídky Czech International Air Fest probíhá v sobotu a neděli na vojenském letišti v Hradci Králové. Návštěvníci se mohou vidět více než stovky letounů z 15 zemí. Na zemi či ve vzduchu se předvádějí americké stíhačky F-15, F-16, francouzská Mirage a švédské gripeny. na programu je i atraktivní vystoupení vojenských akrobatických skupin ze Švédska a Slovenska. Česká armáda má v premiéře ukázat dvoumístný lehký bitevník L-159B z Aera Vodochody. Představí se i čeští piloti vrtulníků, kteří při letošních záplavách zachránili na 1600 lidí. Letošní ročník je výjimečný humanitárním vyzněním. Třicet procent z vybraného vstupného půjde na obnovu letošními povodněmi zničených mateřských a základních škol na Mělnicku a Litoměřicku. Částka pomoci by se podle pořadatelů mohla pohybovat až kolem miliónu korun.

Do ankety Strom roku přihlásili lidé 200 stromů z celé země

Do ekologické ankety Strom roku 2002 přihlásili do soboty lidé 200 stromů z celé České republiky. Z nich vybere odborná porota 12 finalistů. O tom, který strom je nejkrásnější, rozhodnou čtenáři časopisu Květy a také návštěvníci internetové adresy www.stromzivota.cz. Vítěz ankety bude vyhlášen 20. října v pražském Divadle na Fidlovačce. Jak uvedla ekologická Nadace partnerství, která akci pořádá, cílem ankety je přimět lidi k většímu zájmu o stromy ve svém bydlišti a přírodu. V uplynulých dvou letech se s úspěchem konala v Brně a ekologové se rozhodli, že letos poprvé uspořádají i celostátní anketu. Nadace Partnerství podporuje výsadbu stromů a veřejné zeleně ve městech i v krajině. Do soboty finančně podpořila 60 organizací, které vysadily přes 6000 stromů.

Miroslav Horníček zůstává v intenzivní péči

Stav herce Miroslava Horníčka je sice stabilní, podle lékařů je ale nadále velmi vážný a již několik týdnů se příliš nemění. Třiaosmdesátiletý herec, který je již dva měsíce hospitalizován kvůli celkové sešlosti věkem, stále zůstává na jednotce intenzivní péče liberecké nemocnice. "O jeho propuštění se neuvažuje, vyžaduje trvalou ošetřovatelskou péči," řekl v sobotu lékař Vladimír Mareš. On a jeho manželka, vrchní sestra, měli Horníčka od Vánoc nejprve půl roku ve svém domácím ošetřování. Nechodil a byl plně závislý na jejich pomoci. "Zvládli jsme to jen díky tomu, že jsme oba zdravotníci," poznamenal doktor. Horníček se podle něj neobejde bez nepřetržité péče. Naděje, že by se vrátil domů je poměrně mizivá, protože řadu léků musí dostávat nitrožilně. Navíc poměrně málo jí, a proto musí přijímat i umělou výživu. "Je při vědomí a dny většinou tráví poslechem rádia a cédéček," dodal Mareš. Herec tentokrát nebyl hospitalizován s žádným akutním onemocněním. Trpí však chronickým cévním onemocněním mozku a řadou dalších obtíží, které přinesl věk. Jeho stav komplikuje i těžká cukrovka.

Herec, prozaik, dramatik, režisér a výtvarník Miroslav Horníček oslaví v listopadu 84. narozeniny. Před pěti lety převzal platinovou desku Supraphonu a při vyhlašování ankety TýTý byl zapsán do televizní dvorany slávy. Je držitelem Ceny Thálie za mimořádný přínos jevištnímu umění, nositelem Ceny humoru Karla Poláčka a čestným občanem Plzně, kde se narodil.

Deníky Bohemia: Škrétův obraz skrýval neznámé zobrazení Příbrami

Neznámé a nejstarší vyobrazení Příbrami skrývala zadní strana obrazu Panny Marie Svatohorské od Karla Škréty, který visel v galerii na mariánském poutním místě Svatá Hora u Příbrami. Objevený obraz pochází z období po roce 1647 a bude poprvé představen v rámci Dnů evropského kulturního dědictví 14. a 15. září, napsaly sobotní Deníky Bohemia. Dosud byla za nejstarší vyobrazení Příbrami považována rytina z roku 1665 z knihy Bohuslava Balbína Diva Montis Sancti. Unikátní zobrazení Příbrami bylo odhaleno poté, co byl obraz svatohorské madony kvůli restaurování sejmut ze zdi. Na jeho rubu se objevilo dosud neznámé zobrazení města, řekl deníku správce poutního místa Stanislav Přibyl. Obraz dlouhodobě zapůjčil příbramskému muzeu a do svatohorské galerie nechal namalovat jeho kopii.

Do konce týdne mohou lidé vidět expozice Národní galerie zadarmo

Ještě celý víkend nabízí Národní galerie v Praze lidem návštěvu svých expozic zdarma. Vybírat se bude pouze dobrovolné vstupné. Získanou částku chce galerie věnovat na povodňové konto společnosti Člověk v tísni. Přístupné jsou však jen ty expozice, které nezasáhly povodně - tedy ve Veletržním paláci, Šternberském paláci a v klášteře sv. Jiří. Uzavřeny zůstávají klášter sv. Anežky české a zbraslavský zámek. Ve Veletržním paláci si návštěvníci mohou prohlédnout expozici Umění 19., 20. a 21. století a ještě stihnou výstavu amerických umělců ze skupiny New New Painters, která končí v neděli. Šternberský palác na Hradčanském náměstí nabízí expozici Evropské umění od antiky do závěru baroka a v nedalekém jiřském klášteře je instalovaná expozice Umění manýrismu a baroka v Čechách.

Umělci z Čech a Německa se setkají v Hrádku

Šestadvacet výtvarníků a umělců nejrůznějšího zaměření z Čech a Německa se sejde od 2. do 14. září v Hrádku nad Nisou na prvním uměleckém sympoziu. Umělci budou pracovat na dílech ze dřeva, kamene a kovu. Chybět nebudou ani malíři. Cílem setkání je oživení přeshraničních styků, výměna odborných zkušeností a obohacení kulturního života v příhraničí. Díla, která se během akce zrodí, v Hrádku zůstanou. Zaplní prostor od bodu Trojmezí podél cyklostezky až k rekreačnímu areálu Kristýna. Obrazy ozdobí místní radnici. Z programu Phare dostali organizátoři na sympozium 7000 eur. Setkání řemeslníků uzavře 14. září odpoledne dvouhodinový koncert brněnské bluegrassové kapely Poutníci.

Hudebního festivalu v Mostě se zúčastnilo na 2500 Romů z celé ČR

Rekordních asi 2500 Romů z celé České republiky se v sobotu zúčastnilo 15. ročníku festivalu romských pěveckých, tanečních a hudebních souborů Romfest v Mostě. Navíc se omluvila řada souborů z oblastí postižených ničivými záplavami. Do soutěže se přihlásilo na 25 pěveckých a tanečních souborů všech věkových kategorií, kvůli povodním však dorazilo jen 12 z nich. Umění jednoho z nejlepších souborů minulých ročníků soutěže, skupinu Sam Roma Sam (Jsme Romové jsme) z mosteckého sídliště Chanov, už diváci obdivovat nemohli. Soubor se rozpadl. Podle pořadatelů totiž řada romských rodin z Chanova vycestovala do zahraničí za lepším.

České a slovenské dechové hudby hrály na festivalu Pod Javorinú

Čtyři kapely z České a Slovenské republiky se v sobotu sešly na prvním ročníku festivalu dechových hudeb "Pod Javorinú" ve Strání v okrese Uherské Hradiště. Představila se místní Javorinka a Straňanka, slovenská Galaxia a Valaška z Valašských Klobouk. V závěrečném koncertu vystoupily dechovky společně. Své skladby dirigovali Jan Reňák a Slovák Gejza Príbela. Kapely zahrály Reňákův pochod Na shledanou Slovácko a Príbelovu Trenčiansku kasáreň. Třetí skladbou byla polka Sehradští mládenci od Václava Maňase mladšího. Ve Strání má dechovka dlouhodobou tradici, vždyť první dechová hudba tu byla založena v roce 1890.

Na koštu se sešlo 217 vzorků vín, peníze z aukce jdou na povodně

Celkem 217 vzorků vín z celé jižní Moravy ochutnali účastníci sobotního koštu vína při třetím ročníku Slováckého vinobraní v Uherském Hradišti. Součástí koštu byla aukce 17 vzorků vín. Výtěžek 2660 korun z dražby pěti z nich věnují pořadatelé akce povodněmi poškozenému Českému Krumlovu. Aukce vynesla 13.380 korun. Z degustace vín před týdnem vyšel jako letošní šampión Moravský muškát Vinařství Vaďura z Polešovic. Jedná se o ledové víno ročník 2001. Na aukci byla vína spíše ze severní Moravy a převládala bílá. Mezi nimi nejběžnější odrůdy Rulandské bílé a Ryzlink bílý. Raritou se stal Ryzlink rýnský ročník 1971 z Mikulova, který byl vydražen za 2000 korun. Ostatní vína byla zhruba dvacet let stará.

Ze sportu:

Kanoista Martin Doktor skončil ve finále na kilometrové trati na světovém šampionátu v Seville šestý. Titul mistra světa získal nejlepší Evropan Němec Dittmer. Česká čtyřkanoe ve složení Minařík, Šimeček, Heller a Břečka se museli spokojit se sedmým místem, kajakářka Barbora Futerová dojela poslední - devátá.

Tenistka Daniela Bedáňová porazila ve třetím kole US Open Rusku Myškinovou 6:3, 3:6 a 6:2 a postoupila do osmifinále. Tam prověří dvacátou nasazenou hráčku největší favoritka turnaje ve Flushing Meadows Američanka Serena Williamsová.

Stanislav Chovanec s vozem Škoda Octavia WRC vyhrál šestý díl mistrovství České republiky v jednodenních automobilových soutěžích, 11. ročník Böttcher rallye Vyškov. Zajistil si tak s předstihem celkové vítězství ve sprintrallye. Chovanec má před závěrečným závodem sezóny, který se uskuteční v polovině října v Sosnové na Českolipsku, náskok 34 bodů na Tomáše Vojtěcha, který byl druhý i dnes. Vedoucí jezdec tudíž už nemůže být předstižen.

A ještě o počasí v České republice:

Na východní Moravě a ve Slezsku zpočátku polojasno, jinde ale zataženo s občasným deštěm. Teploty do 22, na východě do 26 stupňů Celsia.

31-08-2002