Denní souhrn zpráv Zprávy Radia Praha

17-08-2002

Velká voda na Labi se přesunuje do Německa; začíná se uklízet

Vzedmutá hladina Labe, která ještě v noci na sobotu ohrožovala města v Ústeckém kraji, klesá. Povodňová vlna se přesunula na sever do Německa. Na Litoměřicku však nadále zůstává obrovské jezero, Terezín je stále zaplaven. Hladiny všech jihočeských řek a Vltavy v Praze klesly, takže tam lidé mohli začít odstraňovat následky záplav. Řeka Dyje v sobotu naopak mírně zkomplikovala povodňovou situaci na Břeclavsku, odkud bylo evakuováno zhruba 300 obyvatel obce Drnholec.

Po čtvrtečním poškození nádrže s chlórem ve Spolaně a jeho úniku do ovzduší zůstává dosud plyn v jedné budově chemičky. Hasiči ji však už ve čtvrtek utěsnili a unikání chlóru do okolí snížili na minimum. Podle ředitele středočeských hasičů Jana Žižky jsou naměřené hodnoty chlóru kolem budovy stejné jako osmihodinová přípustná koncentrace pro pracovníky chemických provozů. Žižka tak opravil vyjádření okresní povodňové komise a neratovické chemičky, že chlór z objektů neuniká vůbec. Kvůli zamezení dalších havárií má Spolana obnovit jeden z provozů, který dokáže zpracovat chlór na neškodný chlornan.

Továrna na výrobu léků v Roztokách u Prahy byla sice částečně zatopena, ale nebezpečí lidem v jejím okolí podle roztockého starosty nyní nehrozí. Voda, která je kontaminována i dosud nezjištěnými látkami, z areálu chemičky neodtéká a odborníci ji upraví na zdravotně nezávadnou.

Labe v Ústeckém kraji sice klesá, ale města a obce zatím kvůli výšce hladiny nemohly začít s likvidací škod. Práce chtějí zahájit v pondělí. Nejvýše sahá hladina Labe v Děčíně, kde byla v poledne na hranici 11,7 metru. Od pátečního večera, kdy voda dosáhla nejvyššího bodu, klesla o 60 centimetrů. V Ústí Labe kleslo na 11 metrů. V pátek odpoledne dosáhla řeka nejvýše 11,85 metru, přičemž obvykle se její hladina pohybuje kolem dvou metrů.

V Roudnici nad Labem na Litoměřicku již voda zcela opustila ulice města. V Litoměřicích voda v Labi klesla od čtvrtka o jeden metr. Ve městě je stále zatopena pobřežní část. Na levém břehu Labe v sousedství Litoměřic jsou dosud pod vodou Mlékojedy, České Kopisty, na pravém břehu Žalhostice. Zcela zaplaven je nadále Terezín.

Přestože hladiny všech jihočeských řek klesají, platí v kraji stále stav ohrožení na Lužnici v Bechyni a na Vltavě v Březí u Českých Budějovic. Nejhorší situace zůstává ve městech na Lužnici, jejíž hladina se snižuje pomalu. Domů se zatím nemohli vrátit evakuovaní obyvatelé obcí v okolí rybníku Rožmberk, který v důsledku záplav více než zdvojnásobil svou plochu.

Několik desítek obyvatel se naopak v sobotu mohlo natrvalo vrátit do záplavami postiženého Karlína v Praze 8. Celý Karlín by měl být přístupný asi za 14 dní. Lidé se ale stále nemohou vracet do evakuovaných oblastí Prahy 7 v dolních Holešovicích, kde nefunguje voda, kanalizace ani elektřina. V Praze 1 lidé nadále nemohou do oblasti kolem Petrského náměstí. Lidé z Prahy 2 už jsou doma, v Praze 5 zbývá zpřístupnit čtvrtinu z celkového počtu evakuovaných budov. V šesté městské části bydlí opět doma třetina vystěhovaných lidí. Lepší se i situace v Troji, kde hasiči čerpají vodu ze sklepů a uklízí se.

Na Břeclavsku se zřejmě uklidnila situace v obci Novosedly na Břeclavsku, kde díky úsilí lidí vydržela hráz nápor vody z rozlité Dyje. Začala však prosakovat ochranná hráz u ústí Litobratřického potoka, takže muselo být preventivně evakuováno pět ulic v obci Drnholec. Na většině území Plzeňského kraje se voda už vrátila do říčních koryt. Pouze v okolí Švihova na Klatovsku a Přeštic a Dolní Lukavice na Plzeňsku je Úhlava vylitá do okolí. Plzeňský magistrát v sobotu přidělil vyplaveným lidem prvních sedm náhradních bytů. Dalších 14 žádostí čeká na vyřízení. Město má připraveno 70 náhradních bytů.

Metro je podle dopravních podniků na dvou místech prolomeno

Minimálně na dvou místech v pražském metru došlo k průlomu tunelu nebo stanice. V rozhovoru pro sobotní deník Právo to uvedl generální ředitel dopravních podniků (DP) Milan Houfek. Upřesnil, že voda se do metra dostala zvenku na Palmovce a "někde" u Můstku. Přesný rozsah škod podnik ještě nezná, jelikož jsou zavřeny všechny tlakové staniční uzávěry. Voda v metru už nestoupá a DP začíná čerpat zhruba 11 stanic. Podle Houfka jde o ty, kde lze čerpat vodu na nějakou dosažitelnou vzdálenost do Vltavy. "Nechceme čerpat stanice v centru Prahy a zahlcovat tím kanalizaci, která je sama pod vodou," poznamenal. Pražské metro bude do provozu uváděno postupně a obnovení celého provozu lze čekat až za několik měsíců. Houfek je přesvědčen, že v září, kdy se vrátí děti do škol a po městě se bude pohybovat mnohem více lidí, musí nastat dopravní kolaps. "Ať budeme dělat cokoli, metro nenahradíme," uzavřel Houfek.

Tvrdík podle tisku nevylučuje trestní oznámení kvůli uvolněným lodím

Ministr obrany Jaroslav Tvrdík nevylučuje, že by mohlo být podáno trestní oznámení kvůli nákladním lodím, které se při záplavách uvolnily na Labi. Uvedl to v rozhovoru pro sobotní Právo. Ve středu a ve čtvrtek se na dolním toku rozbouřeného Labe uvolnilo nejméně 13 lodí. Některé z nich speciální jednotky potopily pomocí trhavin. Při odstřelu zahynul jeden člověk. Jedna loď poškodila železniční a silniční most v Děčíně, ostatní se podařilo ukotvit. Na okamžitou reakci měla armáda a policie pouze několik desítek minut. Proto bylo téměř vyloučené nasazení těžké techniky, která by lodě potopila ze břehu, uvedl Tvrdík. "Měli jsme ale také připravenu alternativu potopení ze vzduchu prostředky protivzdušné obrany. Byli připraveni stíhači a bojové vrtulníky, ale potopení střelbou se jevilo jako daleko složitější a zejména pro obyvatele nebezpečnější," vysvětlil ministr obrany.

Záplavy si nejspíš vyžádaly další oběť, na Lounsku pohřešují muže

Od středy pohřešují v Bítozevsi na Lounsku šestačtyřicetiletého muže. Policie předpokládá, že se nejspíš utopil v rozvodněné řece Chomutovce, která obcí protéká. Pátrání po muži zatím nebylo úspěšné, je nutné počkat, až voda opadne, řekl v sobotu operační důstojník lounské policie. Nezaměstnaného svobodného muže uvolnil pro pomoc obci v rámci veřejně prospěšných prací lounský úřad práce. Pokud se potvrdí verze o utonutí, stane se muž již čtrnáctou obětí záplav, které od minulého týdne sužují značnou část České republiky. Lounsko přitom patří mezi povodněmi nejméně postižené okresy Ústeckého kraje.

Záplavy si dosud vyžádaly třináct lidských životů. Přímo ve vodě našlo smrt zřejmě osm lidí, ostatní zahynuli například po námaze spojené se záchrannými pracemi, po pádu podmáčeného stromu či kvůli své neukázněnosti.

Ministr Palas nabídl zatopeným obcím projekt výstavby domků

Projekt výstavby rodinných domků, které by financoval stát a nemovitosti by pak převedl do vlastnictví obcí, připravilo pro oblasti postižené záplavami ministerstvo zemědělství. Ministr Jaroslav Palas s ním v sobotu seznámil představitele jihočeských obcí Metly, Předmíř, Majdalena a Hluboká nad Vltavou. "Nedokážu nyní kvantifikovat, kolik je spadlých domů v celé ČR, ale určitě víc než 200," řekl. "Jednalo by se o plnohodnotné domky, jejichž dodavatelům by s.p. Lesy ČR poskytl dřevo jako základní surovinu, což by výrazně zlevnilo výstavbu. Financována by byla z povodňového fondu, z prostředků, které byly původně určeny na program obnovy venkova a ministerstvo zemědělství je převádí z Pozemkového fondu do resortu ministerstva pro místní rozvoj a z fondu bydlení," uvedl ministr. Domky by měly být postaveny do tří měsíců.

Jejich cena bude činit 1,3 miliónu korun, z nich asi 300.000 korun připadá na dodávku Lesů ČR. Vláda na výstavbu poskytne 150.000 korun a 850.000 korun činí půjčka se splatností 20 let a úrokovou mírou čtyři procenta. "Byly by to obecní domy a záleželo by na obcích, zda je obyvatelům prodají třeba formou dlouhodobých splátek.

Statici prohlížejí domy zběžně, budou se do nich muset vrátit

Rychle a pouze zběžně prohlížejí zatím stavební odborníci budovy v oblastech postižených povodní. Pražské městské části tak chtějí umožnit obyvatelům co nejrychlejší návrat domů. Podle rektora Českého vysokého učení technického Jiřího Witzanyho, který je koordinátorem skupiny 40 statiků, se ale budou muset specialisté na statiku do objektů vrátit a důkladně je prozkoumat. "Původně jsme předpokládali detailnější průzkum. Nyní to jsou zběžné prohlídky, detailnější jen v domech, kde se objeví určité signály. Krátkodobé vizuální prohlídky budou převládat, hlubší nastanou až později," řekl v sobotu rektor Witzany. Podle něj u zběžných prohlídek záleží hlavně na zkušenostech a erudovanosti stavebních úředníků a statiků, aby nedostatky na budovách nepřehlédli. U objektů, které nevykazují zjevné trhliny a kde prohlídka nezjistí jiné závady, stavební úřad příslušné městské části vydá povolení k jeho obývání. U staveb se závažným poškozením provedou prohlídku odborníci.

Gross: Přehrady budou preventivně zkontrolovány statiky

Přehrady na rozvodněných řekách budou podle ministra vnitra Stanislava Grosse podrobeny preventivní prohlídce. Statici zkontrolují zda nebyly náporem velké vody poškozeny. "Vodní díla jsou sice dimenzována na větší vodu, ale ten nápor tady neměl obdoby," zdůvodnil sobotní rozhodnutí Ústředního krizového štábu Gross. Náporu velké vody odolávaly zejména přehrady na Vltavě a Dyji.

Americký prezident v sobotu Havla ujistil, že USA poskytnou pomoc

Americký prezident George Bush v sobotu v telefonickém rozhovoru ujistil prezidenta Václava Havla, že Spojené státy České republice poničené záplavami poskytnou pomoc. ČTK to řekl prezidentův mluvčí Ladislav Špaček. "Prezident Bush ujistil našeho prezidenta, že Spojené státy pomohou všemi možnými prostředky, které budou mít k dispozici," uvedl Špaček. Dodal, že o konkrétních částkách či humanitárním materiálu hlavy států nehovořily. Prezident Bush rovněž dal pokyn americkému velvyslanci v Praze Craigu Stapletonovi, který nyní pobývá v USA, aby se vrátil do Prahy a pomohl na místě. Prezident Havel se s prezidentem Bushem setká při zářijové návštěvě Spojených států. S českým prezidentem se v pátek spojil i George Bush starší, otec dnešního prezidenta USA a sám bývalý prezident. V rozhovoru mu tlumočil lítost a solidaritu Američanů se situací v České republice. USA dosud republice poskytly zhruba půl miliónu dolarů, tedy asi 17 miliónů korun, informovalo v pátek ČTK americké velvyslanectví v Praze. Zastupitelský úřad nabídl pražskému magistrátu, že se postará o vyčištění a úklid Kampy, kterou zalila vltavská voda v minulých dnech kompletně. Velvyslanectví také zřídilo bankovní účet, na který jeho zaměstnanci zasílají peníze na likvidaci následků záplav.

Američané chtějí pomoc městům, která kdysi osvobodili

Spojené státy chtějí pomoci vojenskou ženijní technikou záplavami postiženým českým městům, která za druhé světové války osvobodily. Do úvahy přicházejí Plzeň a Písek. ČTK to řekl diplomatický zdroj z českého zastupitelského úřadu ve Washingtonu. O formě této pomoci jedná americké velvyslanectví v Praze s velitelstvím amerických jednotek v Evropě. Návrh byl již předložen české straně.

Z Itálie odstartovalo první ze dvou letadel s pomocí pro ČR

Z vojenského letiště u severoitalské Pisy odstartoval v sobotu v poledne první ze dvou letounů C-130, které Itálie vysílá s pomocí pro záplavami postiženou Českou republiku. Informovala o tom agentura ANSA. První letoun do Prahy přiváží část ze 100 vodních pump a 370 vysoušečů, o něž požádala česká vláda. Další zařízení přepraví druhý letoun, který odstartuje později. "Odpověděli jsme urychleně na žádost o pomoc," řekl agentuře představitel italské civilní ochrany Vincenzo Spaziante, "a jsme připraveni k další pomoci, bude-li třeba."

Jihopolští hasiči vyjeli na pomoc zaplaveným českým oblastem

Na čtyři desítky hasičů z jihopolského Slezska v sobotu vyjely na pomoc zaplaveným oblastem v České republice. V jejich vybavení jsou vodní pumpy a další zařízení k likvidaci následků povodní. "Zůstaneme v České republice tak dlouho, jak dlouho budeme potřeba," uvedl mluvčí slezské požární stráže Jaroslaw Wojtasik. Místo nasazení polských hasičů záleží na rozhodnutí české strany. Jak již dříve ČTK informoval zástupce velitele polské civilní obrany generál Ryszard Grosset, na výjezd do ČR je připraveno na 120 polských záchranářů. Pomoc nabídla rovněž polská armáda, a to při výstavbě provizorních pontonových mostů.

Generální tajemník UNESCO vyzval k záchraně památek po povodni

Generální tajemník Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) Koičiro Macuura v sobotu vyzval mezinárodní společenství, aby se mobilizovalo k záchraně světového kulturního dědictví, které v České republice a na dalších místech střední Evropy poškodily rozsáhlé záplavy. "UNESCO a jeho Středisko světového dědictví poskytnou v rámci svých možností veškerou technickou a finanční pomoc k obnově kulturního dědictví poničeného záplavami. Naše finanční zdroje jsou však omezené," uvedl Macuura v tiskovém prohlášení, které v sobotu obdržela v Paříži. UNESCO je podle něj obzvláště znepokojeno škodami, které velká voda způsobila v historickém centru Prahy a jeho staré židovské čtvrti. "Tato čtvrť je nositelem jedinečného svědectví bohaté minulosti, jejíž stopy byly v tragických podmínkách narušeny ve velké části tohoto regionu. Proto je velmi důležité, aby tato památka byla chráněna," uvedla Macuura. Znepokojení vyjádřil i v souvislosti se škodami v historickém jádru Českého Krumlova, které je stejně jako historické centrum Prahy od roku 1992 zapsáno na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. To má obavy i o stav památek ve Vídni a Salzburku a o jedinečné budovy moderní architektonické školy Bauhaus v polabském městě Dessau.

Francie nabízí Česku a Německu pomoc expertů na památky

Francie v sobotu nabídla České republice a Německu vyslání skupin expertů v oblasti památkové péče, architektury a muzejnictví, kteří by pomohli při odstraňování následků ničivých povodní. Oznámila to agentura AFP. Podle ní francouzský ministr kultury Jean-Jacques Aillagon v této souvislosti zaslal dopis svým resortním protějškům z Česka a Německa Pavlu Dostálovi a Julianu Nida-Rümelinovi. "Pokud to shledáte užitečným, nabízím vám vyslání mise expertů v oblasti památkové péče, architektury a muzejnictví," napsal Aillagon. Ministr se zmínil především o škodách, které voda napáchala v Drážďanech a Praze, která podle něj "skrývá jedno nejvýjimečnějších kulturních dědictví v Evropě".

Lachtana z pražské zoo odneslo Labe do Německa; samice nezvěstná

Jeden z dvojice lachtanů, kteří při záplavách uplavali z pražské zoologické zahrady, je už v Německu. Celodenní záchranná akce na Labi tak skončila bez úspěchu. Lachtan jménem Gaston proplul před polednem Děčínem a odpoledne ho rozvodněná řeka odnesla za hranice. Samice je nezvěstná. "Nikdo ji neviděl," řekl v sobotu pracovník ústecké zoologické zahrady Tomáš Kraus. Lachtana sledují stále dva čluny českých záchranářů. Další dvě lodě hasičského záchranného sboru byly z akce odvolány předtím, než Gaston proplul Hřenskem a uplaval do Saska. "Situace není dobrá, člunům už dochází palivo a hrozí, že ho nebudou moci dále sledovat," uvedl Kraus. Prostřednictvím ředitele pražské zoo se proto pokoušejí kontaktovat záchranáře, policii a ochránce přírody v Německu, aby pomohli lachtana chytit.

Ruské velvyslanectví nabídlo ČR pomoc, čeká na její přijetí

Ruské velvyslanectví v Praze v sobotu nabídlo českému ministerstvu zahraničí humanitární pomoc pro oběti záplav. Ruská federace je připravena vyslat do České republiky nákladní vozidla s technikou na odčerpávání vody, lůžkoviny i léky, řekl v sobotu mluvčí ruského zastupitelského úřadu Gennadij Askaldovič. "Pomoc vyšleme okamžitě, jakmile se dozvíme, že ji můžete přijmout," doplnil mluvčí. Podle něj pomoc organizuje ruské ministerstvo pro mimořádné události. O humanitární dodávce z Ruska rozhodne krizový štáb. Podle ruské agentury ITAR-TASS by případná ruská pomoc mohla obsahovat i potraviny, oblečení a tým záchranářů. Stejný zdroj uvedl, že ruští experti by mohli Praze pomoci při obnově provozu metra, které bylo při povodních částečně zatopeno.

Knihovny v České republice mají poškozeno přes půl miliónu svazků

Více než půl miliónu svazků poškodila povodeň v knihovnách v České republice. Záplavy se nevyhnuly ani řadě archivů a dalších institucí, v nichž voda poničila množství unikátních nenahraditelných knih, starých tisků, prvotisků a archiválií. Národní knihovna zjišťuje škody a snaží se získat peníze i materiální pomoc ze zahraničí. Jediná záchrana pro namočené tisky je jejich zmrazení a následné postupné vysoušení. Knihovny proto žádají o co nejrychlejší pomoc a zapůjčení mrazicích vozů. Jakmile bude papír několik dní mokrý, začne hnít či plesnivět, a vzácné tisky pak již nelze zachránit. Hlavní budova Národní knihovny v pražském Klementinu fondy před vodou uchránila, protože jsou ve vyšších patrech. Stropy v Klementinu jsou vysoké šest metrů. Voda byla v suterénu a přízemí, kde poškodila trafostanici a kotelnu. "Obvolávali jsme knihovny, na významné škody v regionech to nevypadá. Spíš to budou malé knihovny tam, kde obec je přímo zatopená," řekl náměstek ředitele Národní knihovny Vít Richter.

Archiv požádal o zeleninové přepravky, odveze v nich mokré tisky

Státní ústřední archiv požádal v sobotu o zapůjčení zeleninových přepravek, aby mohl zatopené tisky převézt do mrazíren. Zmrazením vody totiž lze dokumenty zachránit. Instituce navíc nemá ani dostatek dopravních prostředků, kterými by mohla nasáklé a poničené archiválie přemístit, informoval Miroslav Kunt z archivu. Záchranné práce je nutné zahájit nejpozději do dvou dnů po opadnutí vody, tiskům jinak hrozí plesnivění. Papírové dokumenty je potřeba co nejrychleji zmrazit nebo naopak vzduchem vysušit. Nevhodné je oddělovat jednotlivé listy. Zmrazení vody lze použít u map, kreseb, plakátů a reprodukcí. Namočené knihy není rozhodně dobré otevírat. Odborníci doporučují okamžité zmrazování či sušení stran fénem.

Olympic přeje z New Yorku pevné nervy

Hlavně pevné nervy i po povodních přejí členové skupiny Olympic do České republiky z New Yorku, kde zahájili v pátek večer dvoutýdenní turné ke čtyřicátému výročí vzniku kapely. V newyorském Europe club nabídli průřezovou směs hitů. Turné vyvrcholí koncem srpna účastí na třetím ročníku českého a slovenského Rockfestu poblíž Chicaga. "Dokud to (někdo) neprožil, neví, o co jde. Když to prožije, tak jen zděšeně kouká," řekl Petr Janda, zpěvák a zakladatel Olympicu. Povodně se ho osobně nedotkly, protože bydlí mimo Prahu, ale v polovině července mu průtrž mračen vyplavila sklep domu a zničila nahrávací studio. "Poprvé jsem zažil, co je to za hrůzu, když voda běží ze všech stran ... a nedá se nijak přehradit," dodal.

Temelín spustil druhý reaktor, první blok kvůli opravě nevyrábí

Reaktor druhého bloku Jaderné elektrárny Temelín je opět nastartován, ale kvůli opravě odvodnění páry v nejaderné části je od večera od rozvodné sítě odpojen první blok. Výkon reaktoru prvního bloku je snížen na pět procent, ale zřejmě již večer se blok vrátí na nominální výkon, řekl v sobotu Václav Brom z tiskového odboru elektrárny. Brom tvrdí, že jde o běžnou provozní opravu přibližně pěticentimetrového odtoku a dodavatelská firma ji zvládne během dne. První blok pak bude pokračovat ve zkušebním provozu, v němž vyrábí 1000 megawattů.

V masívu Mont Blanku zahynuli dva mladí čeští horolezci

V horském masívu Mont Blanku zahynuli dva mladí čeští horolezci. Těla dvaadvacetiletého alpinisty a jeho o dva roky staršího spolulezce nalezli v sobotu v podvečer vysokohorští četníci ze Chamonix. Zprávu agentury AFP potvrdila česká konzulka v Paříži Ljuba Svobodová. Uvedla, že diplomaté se nyní pokoušejí navázat kontakt s rodinami horolezců, kteří podle dosavadních informací zdolávali alpské štíty pouze ve dvojici. Během víkendu by se mělo vyřešit, zda a kdy budou ostatky mladých Čechů převezeny do vlasti. Agentura AFP oznámila, že horolezci byli nalezeni na ledovci Charpua na západním úpatí štítu Petit Dru ve výšce 2900 metrů nad mořem. Alpinisté byli k sobě přivázáni jistícími lany. Podle četníků zemřeli na následky pádu během sestupu, a to zřejmě v noci na sobotu nebo v sobotu ráno.

Hokejový svaz předá výtěžek ze zápasu s Ruskem na povodňové konto

Finančními příspěvek určený k likvidace škod způsobených záplavami hodlá věnovat Český svaz ledního hokeje. Výkonný výbor se na svém sobotním zasedání v Karlových Varech, kde budou večer vyhlášeny výsledky ankety Zlatá hokejka, usnesl, že předá výtěžek z utkání s Ruskem na charitativní účely spojené s povodněmi. První mezistátní zápas nové sezóny s letošními vicemistry světa sehrají čeští hokejisté 3. září v Brně. V nejbližších dnech bude rozhodnuto, na který konkrétní případ bude finanční injekce poukázána.

Tomáš Enge v Maďarsku zvítězil

Tomáš Enge zvítězil v desátém závodu mezinárodního mistrovství formule 3000 na maďarském Hungaroringu a posunul se do čela průběžného pořadí. Český pilot stáje Arden International odstartoval z prvního místa a vedení si suverénně udržel v průběhu celého závodu. Za Engem dojeli dva italští reprezentanti stáje Coloni, Enrico Toccacelo a Giorgio Pantano. Dosavadní lídr šampionátu Sebastian Bourdais z Francie obsadil čtvrté místo a na českého pilota ztrácí dva body. Do konce sezóny zbývá účastníkům formule 3000 odjet závody v belgickém Spa (31. srpna) a italské Monze (14. září). Zatímco loni ztratil Enge na Hungaroringu šanci na celkový triumf v šampionátu, tentokrát neponechal nic náhodě. V pátek vyhrál kvalifikaci a v sobotu si dojel pro čtvrté vítězství v sezóně. Enge dobře odstartoval a hned si vypracoval náskok několika sekund před italskou dvojicí. Bourdais vedl se ztrátou zbytek pole.

Počasí

V noci je polojasno a ojediněle s přeháňkami. K ránu mlhy. Noční teploty: 16 až 12 st.C. Přes den se očekává polojasno, během dne místy až oblačno a místy přeháňky nebo bouřky. Denní teploty: 24 až 28 st.C. Teplota vzduchu v nadmořské výšce 1000 metrů bude 19 st.C. Vát bude severovýchodní až východní vítr rychlostí pět až 20 km/h. Tlaková tendence: slabý pokles. Rozptylové podmínky budou dobré.

17-08-2002