Denní souhrn zpráv Zprávy Radia Praha

31-07-2002

Vláda neschválila své prohlášení, přerušila debatu o rozpočtu

Několik hodin ve středu kabinet projednával první verzi návrhu státního rozpočtu na příští rok. Nakonec jednání přerušil a bude v něm pokračovat příští týden. Kabinet se také neshodl na konečném znění svého programového prohlášení. Podle premiéra Vladimíra Špidly se tak stalo kvůli formulačním výhradám, které měli k dokumentu jednotliví ministři. Konečný návrh programového prohlášení nyní ve spolupráci s ministry zpracuje vicepremiér Pavel Rychetský. Kabinet jej schválí v pondělí, pouhý den předtím, než jej předloží ke schválení Poslanecké sněmovně.

Také o rozpočtu se bude debatovat příští týden. O rozpočtových prioritách, mezi něž patří dotažení reformy veřejné správy, vzdělání, věda, investiční pobídky a vstup do Evropské unie, se podle Špidly nevedla polemika. Vláda podle očekávání odvolala i šéfa Úřadu pro veřejné informační systémy Jiřího Krumpa. Jde o formální krok. Krumpovo místo zaujme ministr bez portfeje Vladimír Mlynář, který bude ve vládě odpovídat za informační technologie.

Železný zůstane šéfem Novy, PPF s MEF Holdingem ovládnou CET 21

Vladimír Železný zůstane generálním ředitelem televize Nova. Vyplývá to z dohody, na jejímž základě koupí finanční skupina PPF 50 procent společnosti MEF Holding Jiřího Šmejce a zároveň do ní převede svůj podíl ve firmě CET 21. Ta vlastní licenci k vysílání Novy. Firmy, které dosud stály ve sporu o Novu proti sobě, to uvedly ve společném tiskovém prohlášení. PPF a MEF se zároveň dohodly, že do pozice předsedy představenstva nového MEF Holdingu zvolí Šmejce. Jednateli CET 21 budou Železný a člen vedení PPF Petr Dvořák. Pozice třetího jednatele zůstane neobsazena. Podíl v CET získala PPF koupí společnosti Vilja. Nový holding bude mít řídící vliv v CET 21 a zároveň bude vlastnit všechny hlavní servisní organizace Novy.

Ministerstvo zahraničí ve středu vypovědělo smlouvu s firmou Certos

Společnost Certos, která od roku 1998 organizovala na ministerstvu zahraničí výběrová řízení, už pro úřad nebude pracovat. "Dnes jsme ukončili spolupráci s firmou Certos dle platné smlouvy s touto firmou. Nedošlo k žádnému nestandardnímu jednání ze strany ministerstva," potvrdil ve středu ředitel tiskového oddělení ministerstva Karel Borůvka. Dodal, že ministerstvo chce pod novým ministrem změnit systém práce ve své hospodářské části. "To není nic proti firmě Certos, která je známá na trhu. Dochází k normálnímu ukončení spolupráce na základě smlouvy," řekl Borůvka. Jméno Certosu se začalo objevovat v souvislosti s přípravou vraždy novinářky Sabiny Slonkové. Mezi čtyřmi obviněnými je i někdejší generální sekretář ministerstva Karel Srba, jenž je podezřelý také z majetkové trestné činnosti. Od firem, které získaly zakázky na ministerstvu zahraničí, prý vybíral úplatky.

Eurotelu v pololetí poprvé v historii klesly výnosy, nižší i zisk

Největšímu tuzemskému mobilnímu operátorovi Eurotelu klesly za pololetí poprvé v historii v meziročním srovnání výnosy, a to o pět procent na 13,86 miliardy korun. Zisk se snížil o 5,4 procenta na 3,16 miliardy korun a náklady klesly o devět procent na 6,966 miliardy Kč. Sdělil to Český Telecom, který v Eurotelu ovládá 51 procent. Nižší výnosy podle mluvčího Eurotelu Jana Kučmáše ovlivnily pokles prodeje mobilních telefonů, snížení propojovacích poplatků i koncových cen. Za nižší zisk mohou zejména vyšší odpisy. Společnosti meziročně poklesl průměrný měsíční výnos na jednoho zákazníka (ARPU) z 858 na 610 korun. Průměrný počet provolaných minut za měsíc klesl ze 121 na 99 minut na klienta.

Czechtek v Andělce skončil, zůstaly jen hromady pytlů s odpadky

Nepovolená technoparty Czechtek v Andělce u Višňové na Liberecku po šesti dnech skončila. Po stovkách automobilů a 12.000 účastníků zůstaly na pozemcích nedaleko Andělky jen hromady pytlů s odpadky. Poslední hudební aparatura zmlkla a na místě zbyla jen hrstka skalních příznivců techna, kteří čekají na objednaná nákladní auta, aby sesbírané odpadky naložili. Úklid veřejných prostranství zbyde na obec. "Ve srovnání s tím, co bylo na poli po technoparty, je množství odpadků v obci zanedbatelné, ráno sem nastoupí naši lidé a uklidí to," řekl ve středu místostarosta Dan Ramzer. Dodal, že byl opravdu příjemně překvapen, když viděl, jak po sobě účastníci akce uklízejí. Někteří dokonce pytle s odpadky nakládali do svých automobilů a odváželi je s sebou.

Otevřený dopis rakouských odpůrců Temelína ministru Rusnokovi

Hornorakouská platforma proti atomovému nebezpečí ve středu v otevřeném dopise novému českému ministrovi průmyslu a obchodu Jiřímu Rusnokovi vyjádřila politování nad tím, že "podobně jako jeho předchůdci nedbá ekonomických a bezpečnostně technických faktů spojených s jadernou elektrárnou Temelín". Platforma připomněla, že Rusnok při návštěvě v Temelíně chválil toto zařízení jako jedinečné technické dílo, které je důvodem k hrdosti, a mluvil i o jeho ekonomickém významu. Zmínila se také o reakci sdružení Jihočeské matky na Rusnokovy výroky; podle tohoto sdružení je jedinečnost Temelína jako technického experimentu a prototypu právě důvodem toho, proč je zprovoznění elektrárny tak problematické a bezpečnostní riziko tak velké.

Ministerstvo životního prostředí chce ozelenit svůj chod

Příkladem v ekologickém chování chce být ostatním úřadům ministerstvo životního prostředí, které nyní vede lidovec Libor Ambrozek. Kde to bude účelné, hodlá úřad podle jeho tajemníka Daniela Vondrouše používat recyklovaný papír, úsporné osvětlení a plynový provoz aut. Ambrozkův předchůdce Miloš Kužvart se o ozelenění svého úřadu snažil také, podle jeho slov se však výměna starých postupů a technologií ukázala příliš drahou.

Dřív než se Ambrozkovo ministerstvo ke změně rozhodne, chce současný stav analyzovat. "Nelze očekávat změny od září," uvedl Vondrouš. Například rozšiřování podílu aut na plynový pohon, o němž Ambrozek uvažuje, může narazit na staré smlouvy o servisu ministerských vozů. Používání recyklovaného papíru zase závisí na typech používaných kopírovacích strojů. Ty, které ministerstvo vlastní, se podle dřívějších Kužvartových vyjádření pro recyklovaný papír nehodily a jejich časté čištění bylo velmi drahé. V příštích čtyřech letech by chtěl Ambrozek také zateplit budovu ministerstva na pražském Edenu a snížit tak energetickou náročnost jejího provozu.

CVVM: Češi jsou s ekologickým chováním firem nespokojeni

Více než čtyři pětiny Čechů si myslí, že podniky a firmy se k životnímu prostředí chovají špatně. Při šetření Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) to uvedlo 82 procent respondentů. Sedmasedmdesát procent lidí je nespokojeno i s postihem těch, kdo životní prostředí poškozují, a 74 procent s chováním občanů k životnímu prostředí. Sedmapadesát procent dotázaných uvedlo, že odevzdávají nebezpečný odpad, 56 procent třídí i odpad běžný. Proti loňskému průzkumu se ekologické chování Čechů ani jejich názory na vztah k životnímu prostředí výrazně nezměnily.

Politik FPÖ Achatz: ČR ustupuje z projaderného stanoviska

Šéf poslaneckého klubu Svobodných (FPÖ) v hornorakouském zemském sněmu Hans Achatz považuje výrok českého ministra životního prostředí Libora Ambrozka o ukončení jaderného programu za novou šanci v boji proti Temelínu. Ambrozek nedávno řekl, že hodlá do programového prohlášení vlády prosadit ukončení českého jaderného programu; Temelín považuje za poslední jadernou elektrárnu v zemi. Podle Achatze jsou tyto výroky "obrovským krokem správným směrem. Nyní i oficiální ČR ustupuje bez výhrad ze svého stanoviska ve prospěch jaderné energie." Ambrozkovo poznání, že energetická budoucnost České republiky je v obnovitelných zdrojích energie, svědčí o ekologické a ekonomické prozíravosti a velkém vědomí odpovědnosti vůči příštím generacím, citovala agentura APA Achatze. "Je to také známka toho, že Českou republiku je možné získat pro rozumné rozhovory, orientované na řešení problému," poznamenal politik FPÖ.

Policie prověřuje obchodní praktiky autobazaru AAA Auto Praha

Policie zjišťuje, co je pravdy na tom, že největší český prodejce ojetých vozů AAA Auto Praha používá ve vztahu ke svým zákazníkům nekalé obchodní praktiky. Obvodní policie Prahy 8 ověřuje informace na základě dvou trestních oznámení od nespokojených klientů autobazaru, řekl ČTK policejní rada, který má případ na starosti. Autobazar obvinění popírá a brání se rovněž trestním oznámením.

K 32 hladovkářům v pankrácké věznici se přidali další čtyři

Ke 32 obviněným, kteří v pondělí v pankrácké věznici vyhlásili hladovku, se v úterý přidali další čtyři. Jde rovněž o vězně převážně ze zemí bývalého Sovětského svazu, sdělila ve středu mluvčí vězeňské služby Miloslava Havlíčková. Hladovkáři při individuálních pohovorech nesouhlasili například s uvězněním, neboť se cítí nevinní. Všichni lidé držící hladovku jsou pod zvýšenou lékařskou i bezpečnostní kontrolou. Vězni jsou nespokojeni s délkou vyřizování svých případů, s prací justice, s údajným nedodržováním lidských práv a vybavením cel. "Oprávněnost požadavků je jako vždy objektivně prošetřována, ale vězeňská služba je nebude řešit pod manipulativním nátlakem jakýchkoli osob či skupin," uvedla mluvčí.

Líčení s ukrajinským gangem pokračovalo závěrečnými řečmi

Závěrečnými řečmi státní zástupkyně, obhájců a obžalovaných ve středu pokračoval u pražského městského soudu proces se šestičlenným ukrajinským gangem. Skupina má podle obžaloby na svědomí sérii brutálních přepadení pražských obchodů a jednoho kasina. Poté bylo přelíčení přerušeno do pondělního odpoledne, kdy už bude jen vyhlášen rozsudek. Zatímco státní zástupkyně Jana Bugárová navrhovala pro Ukrajince přísné tresty v rozmezí od osmi do 11 let, všichni obžalovaní i jejich obhájci požadovali zprošťující rozsudek. Tvrdili, že v době loupeží nebyli v České republice, ale na Ukrajině. Zároveň se snažili zpochybňovat důkazy, které předložila státní zástupkyně, mimo jiné tím, že poukazovali na rozpory ve svědeckých výpovědích.

Policie v Pardubicích zadržela bývalého šéfa podsvětí pod Tatrami

Policisté zadrželi koncem uplynulého týdne v Pardubicích mezinárodně hledaného slovenského občana Milana R.. Slovenská policie ho marně hledala pět let kvůli podezření z rozsáhlé ekonomické a násilné trestné činnosti. Milan R., který byl považován za šéfa podsvětí v Popradu pod Vysokými Tatrami, je ve vydávací vazbě v Hradci Králové. O jeho umístění do vydávací vazby, kde bude čekat na převezení na Slovensko, rozhodl o víkendu předseda senátu Krajského soudu v Hradci Králové Jiří Mádr, informovala ve středu mluvčí hraniční a cizinecké policie v Hradci Králové Hana Fidlerová. Zadržený by měl být vydán Okresnímu soudu Košice I., který na něj vydal zatykač pro podvod a vydírání. Popradského podnikatele stíhají rovněž vyšetřovatelé z Krajského úřadu vyšetřování v Prešově na východě Slovenska. Podle dostupných informací je Milan R. podezřelý z úvěrových podvodů za mnoho desítek miliónů korun.

Dílo obviněného sochaře v lázních asi nezůstane, město na ně nemá

Obrovský žulový obelisk, který před Vřídelní kolonádou v Karlových Varech u příležitosti letošního mezinárodního filmového festivalu vztyčil sochař Pavel Opočenský, v lázních asi nezůstane. Důvodem k demontáži díla ale zřejmě nebude obvinění Opočenského ze sexuálních deliktů, jemuž čelí od konce minulého týdne. Podle vedení města je na překážku spíše vysoká cena, kterou umělec za dílo údajně požaduje. "Slyšel jsem o částce kolem jednoho miliónu korun. To rozhodně nelze zaplatit, to město nemá," řekl ve středu náměstek karlovarského primátora pro kulturu Edmund Janisch (ČSSD). O možné koupi ale podle něj z radnice se sochařem zatím nikdo nejednal. Město má podle Janische v oblasti výtvarných děl jiné priority.

Na táboře u Bažantnice se v noci moc nespí - sledují se hvězdy

Jen s krátkým spánkem se na dva týdny smířily dvě desítky účastníků letního astronomického tábora na fotbalovém hřišti u Bažantnice na Plzeňsku. Když je jasno, pozorují mladí astronomové od setmění do svítání oblohu. Pod vedením zkušenějších kolegů zužitkovávají teoretické znalosti, které získali během roku v astronomických kroužcích, řekl ve středu vedoucí tábora a ředitel plzeňské hvězdárny a planetária Lumír Honzík. Účastníci ve věku od 12 do 30 let sledují meteorické roje, proměnné hvězdy a Měsíc. Pozorování trvá celou noc a když se astronomové kolem čtvrté ráno vracejí do stanů, čeká je pět hodin spánku. Ráno totiž musejí zpracovat získané údaje.

Srpen bude teplý, teploty už ale nepřekročí 30 stupňů Celsia

Druhý prázdninový měsíc by měl být podle meteorologů teplotně nadprůměrný. Z dlouhodobé předpovědi ale vyplývá, že teploty v srpnu nepřekročí hranici 30 stupňů Celsia. Počátkem srpna by mělo být odpoledne až 29 stupňů, postupně bude nejvyšší odpolední teplota v průběhu první dekády klesat. Na konci druhé srpnové dekády vystoupá teploměr opět na 23 až 28 stupňů, krátce před začátkem nového školního roku se ochladí. Noční teploty klesnou na konci měsíce podle prognózy Českého hydrometeorologického ústavu až na osm stupňů, ve dne by mělo být mezi 17 a 23 stupni. Pršet bude v srpnu průměrně. Dlouhodobý průměrný úhrn srážek na toto období činí 77 milimetrů vody na metr čtvereční, meteorologové přitom předpokládají, že naprší 62 až 84 milimetrů. Častěji jsou očekávány srážky počátkem srpna než na konci měsíce. Předpovědi na měsíc jsou podle ústavu úspěšné na 65 procent.

Bouře ukončila pokus plavců Miholy a Haana překonat La Manche

Ani druhý pokus dálkových plavců Petra Miholy a Richarda Haana překonat kanál La Manche neskončil úspěchem. Noční bouře na moři dvě hodiny po půlnoci udělala škrt přes plány českých otužilců, kteří po dohodě se svými lodivody otcem a synem Oramovými pokus přerušili. Do doprovodné lodi vylezl operní pěvec Haan ve 3:14 a krátce po něm jej následoval i Mihola. "Podmínky byly mnohem horší než při našem předcházejícím pokusu před třemi lety. V obrovských vlnách, lijáku a při větrných poryvech nešlo plavat," řekl Haan. K přerušení pokusu přesvědčili oba plavce jejich lodivodi, neboť hrozila ztráta kontaktu s doprovodnou lodí. Po sedmé hodině ranní se na rozbouřeném moři dostali všichni členové výpravy na břeh. Oběma plavcům ještě zbývá možnost druhého pokusu v jejich časovém termínu, který vyprší za týden 7. srpna.

Čeští plavci vypadli na ME v semifinále, Horký má ale nový rekord

Semifinále se stalo konečnou pro trojici českých plavců ve středečním odpoledním programu mistrovství Evropy. Zatímco zkušená Hana Netrefová si ze čtrnácté pozice na krátké polohovce velkou hlavu nedělala a rozdávala v cíli úsměvy na všechny strany, prsaře Daniela Málka na stejné dlouhé trati dvanácté místo a zejména čas 2:17,40 minuty příliš nepotěšily. Jedině třicetiletý motýlkář Josef Horký snesl přísnější měřítko. V semifinále na 200 metrů vytvořil časem 2:00,71 minuty národní rekord, pro českou výpravu v Berlíně třetí. Horký vylepšil vlastní maximum z domácího mistrovství v roce 2000 o 39 setin a obsadil v konečném účtování třináctou pozici. "Samozřejmě jsem spokojen," řekl v rozhovoru pro ČTK plavec Komety Brno. Už v dopoledních rozplavbách předvedl výkon jen o čtyři setiny horší osobního maxima. "Mám formu a ráno jsem tušil, že by to v semifinále mohlo padnout," radoval se z pokoření hranice 2:01 minuty účastník olympiády v Atlantě, jenž plave na vrcholové úrovni už více než dvacet let. "Občas se sám sobě divím," usmíval se spokojeně.

Počasí

V noci na čtvrtek oblačno až polojasno a místy přeháňky nebo bouřky. Noční teploty 19 až 15 st. C. Přes den bude polojasno až oblačno a četné přeháňky nebo bouřky, ojediněle s možností krupobití. Denní teploty 24 až 28 st. C.

31-07-2002