Denní souhrn zpráv Zprávy Radia Praha

30-07-2002

Plánovaný schodek rozpočtu kritizuje ODS, Koalice je opatrná

Občanští demokraté zásadně nesouhlasí s tím, aby schodek rozpočtu na příští rok dosáhl částky až 157 miliard korun. Podle nich se získané peníze neobjeví v investicích, ale země je jen "projí". Jemněji se o vysokém schodku vyjadřují představitelé Koalice. Své vládní partnery z ČSSD upozorňují, že každý schodek je špatný, ale samozřejmě záleží na jeho struktuře. O výši deficitu informovalo ministerstvo financí. Předseda poslanců ODS Vlastimil Tlustý prohlásil, že vláda hodlá za jediný rok udělat takový dluh, jaký byl celkový státní dluh ČR v roce 1998, kdy ČSSD přebírala vládu. Bývalá předsedkyně Unie svobody-DEU Hana Marvanová považuje návrh schodku rozpočtu za příliš vysoký. Nástupce Marvanové v čele US-DEU Ivan Pilip rovněž řekl, že rozhodovat bude struktura rozpočtu. "Každý deficit je moc," uvedl jen obecně k výši návrhu. Lidovec Tomáš Kvapil uvedl, že nezná přesnou strukturu rozpočtu, a tedy i schodku. Poznamenal ale, že přibližně o takém deficitu se hovoří i v koaliční smlouvě. Místopředseda sněmovny Jan Kasal uvedl, že schodek je sice vysoký, ale na druhou stranu ví, že "rozpočet asi nešel napsat jinak".

Letošní obchodní schodek se zlepší na 70 až 80 miliard Kč

Schodek zahraničního obchodu by měl podle ministra průmyslu a obchodu Jiřího Rusnoka v letošním roce podstatně klesnout a skončit mezi 70 až 80 miliardami korun. "Důležité je, že schodek klesá i v situaci velmi složité vzhledem ke kursu koruny a situaci na evropském a světovém trhu," řekl Rusnok. Loňský deficit dosáhl zhruba 119 miliard korun. "Ukazuje se, že česká ekonomika je schopna udržovat svoji exportní výkonnost a dokonce ji mírně zlepšovat," zdůraznil. V pololetí schodek činil meziročně asi polovičních 24 miliard korun. "Evropská unie je pro nás klíčovým, prioritním trhem," řekl ministr. Do unie směřuje zhruba 70 procent všech vývozů. Lépe je však třeba využít potenciál ostatních vzdálenějších trhů, kde hraje státní obchodní diplomacie mnohem větší roli. Další exportní šance skýtají celé teritorium bývalého SSSR a Jižní Amerika, která již z minulosti české výrobky zná. Uspět by zde mohly dopravní prostředky, letecká technika. Pestrou paletu pro spolupráci nabízí Asie od rozvojových a nadějných Indie a Číny po vyspělé Japonsko a Jižní Koreu, zajímavé z hlediska výměny kapitálu. Českým exportérům mohou pomoci též legitimní "měkké" vládní úvěry, problémem však je dostatek peněz.

Odborům i komorám chybí v prohlášení vlády zmínka o penězích

Návrh vládního prohlášení ve zdravotnictví vystihuje podle ankety ČTK představy odborů i profesních komor. Předseda Lékařského odborového klubu Milan Kubek však postrádá údaj o procentu hrubého domácího produktu pro oblast zdravotnictví a závazek růstu platů. Mluvčímu České lékařské komory Pavlu Kubíčkovi schází v návrhu, který se objevil na internetu, zmínka o spoluúčasti pacientů. K záměrům ministryně Marie Součkové Kubíček poznamenal, že vypadají nadějně a komora je podporuje. Kubek by chtěl doplnit text o zavedení spravedlnosti do zdravotního pojištění; podnikatelé by měli podle něj odvádět pojištění, které by odpovídalo jejich skutečným příjmům. Prezident České lékárnické komory Jindřich Oswald ocenil záměr Součkové stabilizovat ceny léčiv a měnit úhrady pojišťoven a doplatky pacientů jen jednou ročně. V návrhu prohlášení klade vláda důraz na prevenci. Chce pacientům zajistit právo na informovaný souhlas s postupem léčby a umožnit jim svobodnou volbu zdravotnického zařízení na základě zveřejňovaných informací o rozsahu a kvalitě péče. Vláda počítá také se zákonem o zdravotnickém zařízení jako veřejnoprávní instituci. Mluví o stanovení standardů léčebných postupů, sledování kvality péče v jednotlivých zařízeních a posílení role krajů a obcí. Chce vytvořit fond pro rozvoj moderní medicíny a propojit výběr zdravotního a sociálního pojištění.

Šéf sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost a ministra obrany jednali o armádě a zpravodajských službách

Reforma armády a budoucnost vojenského zpravodajství byly tématem setkání ministra obrany Jaroslava Tvrdíka (ČSSD) a šéfa sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Jana Vidíma (ODS). Ten po schůzce řekl, že jmenování nového šéfa Vojenské zpravodajské služby může trvat jeden až dva týdny. Podle Tvrdíkova náměstka Štefana Füleho je přitom jeho jmenování otázkou dní či hodin. Vidím se setkal i s ředitelem Vojenského obranného zpravodajství Jiřím Gieslem. Ředitel Vojenské zpravodajské služby Andor Šándor odstoupil z funkce před týdnem. Média spekulují, že rezignoval i proto, že jeho služba v rozporu s Tvrdíkovým rozkazem neukončila spolupráci s někdejším generálním sekretářem ministerstva zahraničí Karlem Srbou. Ten čelí podezření, že si objednal vraždu novinářky Sabiny Slonkové. Vidím a Tvrdík se v souvislosti s kauzou shodli, že část rozvědky není v dobrém stavu. Speciální skupina, kterou z pracovníků tajných služeb ustavil Tvrdík, nyní zkoumá, kde Vojenská zpravodajská služba pochybila. Členové skupiny budou o svých poznatcích informovat i Vidíma. Nedávno se na Tvrdíkův rozkaz do Česka vrátil velitel české protichemické jednotky v Kuvajtu Josef Prokš. Ten svou minulostí splňuje parametry, které vedení resortu od šéfa rozvědky chce. Vidím s Tvrdíkem mluvil i o vztazích sněmovního výboru a ministerstva obrany. Podle dřívějších informací totiž Tvrdík oponoval Vidímovu předsednictví výboru a netajil se, že měl mezi kandidáty ODS na tuto funkci jiného favorita. Nyní ale Vidím soudí, že některé Tvrdíkovy pochybnosti rozptýlil. Dohodli se i na schůzkách, které mají být intenzivní hlavně do listopadového pražského summitu NATO.

Ministr Tvrdík požádal premiéra Špidlu kvůli vojenské rozvědce o přijetí

Ministr obrany Jaroslav Tvrdík bude v blízké době hovořit s premiérem Vladimírem Špidlou o personálních otázkách spojených s Vojenskou zpravodajskou službou. Špidla novináře po jednání Bezpečnostní rady státu informoval, že Tvrdík o schůzku požádal a že se s ministrem setká relativně brzy. Rada sama se však kauzami spojenými s vojenskou rozvědkou nezabývala. Špidla předpokládá, že se o věci bude diskutovat ve vládním výboru pro zpravodajskou činnost.

Zvláštní odbor a odbor 15 řeší podle policejního prezidenta speciální případy

Specializované policejní odbory zabývající se závažnou hospodářskou kriminalitou, odbor 15 a zvláštní odbor, řeší podle policejního prezidenta Jiřího Koláře trestné činy, kde způsobená škoda dosahuje vysoké částky, a nejzávažnější kriminalitu, jakou jsou například trestné činy proti lidskosti či proti republice. Zabývá se také vážnými prohřešky představitelů důležitých státních institucí. Odbor 15 byl zřízen letos. Jeho ustanovení souvisí s vytvořením dvou specializovaných pracovišť Vrchního státního zastupitelství. Pracoviště pro závažnou hospodářskou kriminalitu zřídilo zastupitelství v Praze a Olomouci. Policejní odbor 15 podle Koláře řeší trestné činy, kde je způsobená škoda od 50 do 100 miliónů korun, a připravuje podklady pro vrchní státní zastupitelství. Zvláštní odbor existoval dříve na úřadu vyšetřování, v souvislosti s reformou policie přešel pod policejní prezidium. Řeší nejzávažnější kriminalitu jako například trestné činy proti lidskosti, proti republice, válečné zločiny, trestné činy ústavních činitelů, soudců a státních zástupců, diplomatů, příslušníků armády, trestné činy s utajovanými skutečnostmi a podobně. Kolář odmítl výhrady místopředsedkyně Ústavního soudu Elišky Wagnerové, která v tisku uvedla, že specializované odbory vytvářejí prostor pro korupci. Konkrétní skupiny lidí podle ní vědí, kdo je má u policie na starosti. Nesouhlasí také s tvrzením v tisku, že smyslem specializovaných odborů je vyšetřování trestné činnosti vlivných osob státu. Podle něj nejde o zaměření na konkrétní lidi, ale na instituce.

Majetkovou kriminalitu Srby šetří policie kvůli výpovědím svědků

Policie se začala zabývat majetkovou trestnou činností bývalého kancléře ministra zahraničí Karla Srby kvůli výpovědím svědků v kauze plánované vraždy novinářky Sabiny Slonkové. Policejní prezident Jiří Kolář odmítl tvrzení Srbova obhájce Miroslava Kříženeckého, podle nějž je kauza Slonková pro policii prostředkem pro získání důkazů o Srbově údajné majetkové trestné činnosti. "Jestliže někdo vypovídá, že někomu nosil někam úplatky, a ty jsou řádově v několikamiliónových částkách, nemůže se nikdo divit, že to prošetřujeme," řekl Kolář novinářům. Podle něj je pravda, že se Srbův případ nyní rozpadá na dvě větve - násilnou trestnou činnost a ekonomické pozadí. Podle Koláře se policie dříve Srbovou finanční situací nezabývala, tu měly na starosti finanční úřady. Srba je nyní ve vazbě a spolu s dalšími třemi obviněnými čelí podezření, že si objednal vraždu Sabiny Slonkové. Ta na údajnou Srbovu majetkovou trestnou činnost, ale i na státního úředníka nezvyklé majetkové poměry, upozorňovala ve svých článcích. Novinářka stála například za zveřejněním aféry s pronájmem lukrativního Českého domu v Moskvě. Nevýhodnou nájemní smlouvu s Hotelem Český dům předložil exministru zahraničí Janu Kavanovi k podpisu právě Srba. Loni v březnu kvůli skandálu rezignoval. Policie zjišťuje, zda Srba v souvislosti s Českým domem nespáchal trestný čin. Podle dřívějších informací je možné, že stát pronájmem přišel až o 100 miliónů korun. Policie na případ Slonková uvalila informační moratorium. To bude podle Koláře trvat ještě několik měsíců, než vyšetřovatelé předají kauzu státnímu zástupci.

Exministr Kavan má být prověřen na druhý nejpřísnější stupeň - "tajné"

Exministr zahraničí Jan Kavan má být prověřen na druhý nejpřísnější bezpečnostní stupeň, stupeň "tajné". Jen tak se může stát zaměstnancem ministerstva zahraničí. Podle ředitele tiskového odboru úřadu Karla Borůvky má Kavan o prověrku požádat s příslušnými podklady do konce týdne. Zaměstnancem ministerstva se chce stát proto, aby mohl od září vykonávat funkci předsedy Valného shromáždění OSN. O prověrku zatím nepožádal. Podle Borůvky se Kavan stane pracovníkem ministerstva i s nedokončenou prověrkou. Ředitel odhaduje, že se tak stane během několika dní. Podobný postup označil za standardní rovněž u ostatních zaměstnanců úřadu. Během několika dnů by se měly vyřešit i problémy s financováním Kavanových cest do USA a zpět. Podle Borůvky nejde o běžnou věc, neboť ministr se obvykle po volbách nestává zaměstnancem úřadu, který vedl. Proto zatím ani nelze říci, jakou pracovní náplň bude Kavan mít. Tajemnice Národního bezpečnostního úřadu Alena Čechová připustila, že prověření trvá řadu měsíců podle komplikovanosti případu. Čím vyšší je stupeň utajení, tím je prověrka důkladnější a trvá déle.

Některé děti budou mít během podzimního summitu NATO prázdniny

Některé pražské děti čekají během listopadového summitu NATO prázdniny. Novinářům to po jednání Bezpečnostní rady státu řekl vicepremiér a ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL). Právě příprava vrcholné schůzky Severoatlantické aliance byla hlavním tématem prvního povolebního jednání nové bezpečnostní rady. Příprava pražského summitu NATO pokračuje podle Svobody bez problémů. Jeho ministerstvo by mělo přibližně do konce prázdnin připravit na jednání kabinetu dokument, v němž by vláda vyzdvihla politický význam pražské schůzky aliance. "Chci požádat pana prezidenta (Václava Havla) o přijetí, abychom mohli vést debatu o politických souvislostech summitu NATO tak, aby ústavní činitelé České republiky vystupovali ve velké soudržnosti," řekl novinářům po jednání rady premiér Vladimír Špidla (ČSSD). Na setkání s prezidentem, který je ale nyní na dovolené v jižním Portugalsku, by ho měl doprovodit i Svoboda.

Při pražském summitu NATO budou v záloze dobrovolní hasiči

Při podzimním summitu NATO v Praze budou mít pražští dobrovolní hasiči pohotovost. Budou plnit funkci záložních jednotek pro případ, že by se profesionálové museli sjet do centra a tam řešit nějakou krizovou situaci. Dobrovolní hasiči by v takovém případě přijeli na stanice svých profesionálních kolegů a plnili tam jejich běžné úkoly. Podléhali by přitom velení důstojníků profesionálních hasičů. V Praze působí na 500 aktivních dobrovolných hasičů. V areálu městské policie v Praze 8 - Libni dostali od magistrátu nové vybavení. Šlo především o hadice a proudnice se speciální látkou umožňující daleko účinněji a s poloviční spotřebou vody hasit požáry hořlavin a chemikálií. Pražská radnice investovala za poslední čtyři roky do technického zázemí dobrovolných hasičů 19 miliónů korun.

Česko je stále ve hře o získání investice automobilky Hyundai

Česká republika je podle ministra průmyslu a obchodu Jiřího Rusnoka stále ve hře o získání investice jihokorejské automobilky Hyundai do výstavby nového závodu. Rozhodnutí, jestli závod stavět a kde, zřejmě padne až na konci nebo přelomu tohoto roku. V poslední době Česko usilovalo o dvě obří investice automobilek BMW a PSA Peugeot Citroen-Toyota. V prvním případě šlo zhruba o miliardu marek a středočeský Kolín porazilo německé Lipsko. Investici PSA za 1,5 miliardy eur se však Kolínu podařilo získat. Podle programu schváleného minulou vládou do roku 2006 se od strategického investora očekávají investice nejméně 3,5 miliardy korun a vytvoření více než 1000 nových pracovních míst. Celkem program počítá se 4,12 miliardy Kč, z toho 2,7 miliardy od státu a zbytek z prostředků EU. Vybudovaných 1800 hektarů má přilákat investice ve výši 165 miliard Kč.

Zemědělský svaz letos odhaduje pokles úrody obilovin až o osm pct

Pokles sklizně základních obilovin o šest až osm procent v porovnání s loňskem odhaduje pro letošní rok Zemědělský svaz. Produkce by tak měla proti loňským 6,919 miliónu tun klesnout na úroveň kolem 6,5 miliónu tun. Na tiskové konferenci to řekl předseda svazu Miroslav Jirovský. První letošní odhad Českého statistického úřadu počítal se snížením o 2,2 procenta na 6,765 miliónu tun. Svaz očekává, že ceny potravinářské pšenice placené mlýny se v brzké době výrazně zvýší i nad úroveň intervenční ceny 3500 Kč za tunu. U řepky svaz předpokládá pokles produkce o 20 procent, tedy asi o 180 tisíc tun. Loni úroda činila 973 tisíc tun. Nedostatek řepky by tak měl vést ke zvýšení ceny, soudí Jirovský. Výroba mléka a vepřového bude podle odhadu svazu stagnovat, naproti tomu produkce hovězího mírně stoupne asi o pět procent.

Sekretář biskupské konference Simandl je papežským prelátem

Karla Simandla, kněze brněnské katolické diecéze, který je od roku 1995 generálním sekretářem České biskupské konference, jmenoval Jan Pavel II. papežským prelátem. Jmenovací dekret mu podle církevních zvyklostí předal brněnský biskup Vojtěch Cikrle. Viditelným znakem takto oceněných kněží je podle něj užívání titulu Monsignore a fialová barva lemů kleriky, knoflíků a látkového pásu. Fialovou barvu doplňků jinak černého kněžského oděvu mají i biskupové, k jejich postavení však navíc patří další odznaky včetně čepičky. Kardinálská barva je červená, papežskou je bílá.

Pražský radní Dvořák odstoupí kvůli zdraví z funkce

Pražský radní Filip Dvořák (ODS) odstoupí ve středu 31. července kvůli zdravotním komplikacím z funkce, řekl mluvčí magistrátu Martin Kupka. Radní Dvořák byl podezřelý, že chtěl nestandardním způsobem získat privatizovaný byt v Pařížské ulici. V pondělí policie dospěla k názoru, že Dvořák nespáchal žádný trestný čin a případ odložila. "Bylo pro mě nemyslitelné odejít ve chvíli, kdy by moje rozhodnutí mohlo být vnímáno jako rezignace pod tlakem médií a vysvětlováno jako přiznání všech obvinění," citoval Kupka vysvětlující dopis, který Dvořák předal primátorovi Igoru Němcovi (ODS).

Kolem krádeže obrazu ze Železného sbírky panují nejasnosti

Okolnosti krádeže obrazu, který zmizel ze sbírky dlouholetého ředitele televize Nova Vladimíra Železného, zůstávají nejasné. Policie oznámila, že obraz byl z galerie Zlatá husa v centru Prahy ukraden už před 28. červencem. Železný, který jeho zmizení ohlásil až 29. července, prostřednictví svého mluvčího Martina Chalupského oznámil, že se k věci zatím nebude vyjadřovat. Policie nechce zveřejnit, jakým způsobem obraz z galerie zmizel. Mluvčí pražské policie Jan Holub pouze potvrdil, že jde o dílo Marka Chagalla Jakobův žebřík v hodnotě 21 miliónů korun. Je to jeden z obrazů, kvůli nimž je Železný stíhán pro podezření, že za ně státu nezaplatil při dovozu daň. Podle mluvčího pražské policie Holuba policie vyhlásila po obrazu celostátní pátrání. Jeho popis už dostali všechny policejní služebny i policisté na hranicích. Případ vyšetřují kriminalisté pražské policejní správy, který jej převzali od kolegů z policejního ředitelství Prahy 1.

A ještě krátce o počasí na území České republiky.

Bude polojasno až oblačno a místy přeháňky nebo bouřky, ojediněle s možností krupobití. Nejvyšší teploty 27 až 31 stupňů Celsia.

30-07-2002