Denní souhrn zpráv Zprávy Radia Praha

29-07-2002

Z Ostravy v pondělí odjelo do Velké Británie dalších asi 20 Romů

Asi dvacítka Romů v pondělí z Ostravy vycestovala do Velké Británie. Romové mají zpáteční jízdenky a potřebné pojištění. "Tvrdí, že tam jedou za rodinami," řekl v pondělí Vladimír Bartovský, majitel karvinské cestovní kanceláře, která už v pátek přepravovala zhruba 30 Romů do Anglie. Na hraničním přechodu v Rozvadově na Tachovsku však byli Romové vráceni zpět do republiky. Němečtí úředníci nevpustili Romy do země nejčastěji proto, že u sebe neměli dostatek peněz nutných pro cestu do zahraničí a požadované pojištění. Podle odborníků na romskou problematiku není vyloučeno, že odjezdy do Velké Británie jsou organizovány hromadně. "Je zarážející, že Romové jsou schopni se tak rychle zorganizovat," řekla v pondělí vedoucí oddělení sociální prevence Ivana Nesetová.

Ostravští Romové, kteří opouštějí Českou republiku, tvrdí, že jsou bez práce, necítí se bezpečně a většinová společnost je neustále diskriminuje. Romská poradkyně Lýdie Poláčková řekla, že se snaží Romům maximálně pomoci. "Pro dceru jedné z žen, která se v pátek pokusila vycestovat do Velké Británie, jsme zařídili v loňském roce návštěvu švédské královny. Když jsem ji viděla v televizi, hnaly se mi slzy do očí," řekla Poláčková. Dodala, že dceři navíc zařídili přestup ze zvláštní školy do běžné základní. Také předseda regionálního sdružení Dženo Mikuláš Horváth, který na odjezd Romů upozornil, tvrdí, že jde pouze o ekonomické turisty. "Znesnadňují tak odchod těm, kteří mají skutečné problémy," uvedl. Romové, jimž se v pátek nepodařilo vycestovat, obviňují z nezdaru právě Horvátha. Přestože mu Romové telefonicky několikrát vyhrožovali, o policejní ochraně neuvažuje.

Podle advokáta je kauza Slonková záminkou pro šetření majetkové činnosti

Kauza přípravy nájemné vraždy novinářky Sabiny Slonkové je podle advokáta Miroslava Kříženeckého prostředkem pro získání důkazů o údajné majetkové trestné činnosti bývalého generálního sekretáře ministra zahraničí Karla Srby. Právník, jenž Srbu zastupuje, to v pondělí řekl při chatu na internetovém serveru iDnes. "Čím více toho o věci vím, tím více jsem přesvědčen, že trestný čin, pro nějž je v současné době vedeno trestní řízení, můj mandant nespáchal a že šlo o prostředek, jak se dostat k procesnímu způsobu získání důkazů pro, zjednodušeně řečeno, majetkovou trestnou činnost," uvedl Kříženecký na dotaz jednoho z účastníků chatu, jemuž se okolnosti vyšetřování zdály podezřelé. "Nemohu to vysvětlit, ani rozvádět, prostě si to myslím," řekl Kříženecký krátce po uzavření online rozhovoru. Tvrdí, že pro svou tezi má pádnější důvody. Zveřejňovat je ale v tuto chvíli nechce.

Kolář mluvil s Hrubým půl minuty, pak jej předal vyšetřovatelům

Policejní prezident Jiří Kolář v pondělí krátce po půl čtvrté přijal bývalého ředitele zámku Štiřín Václava Hrubého, jenž mu chtěl sdělit další informace k osobě Karla Srby a k lidem kolem něj, kteří Hrubému údajně vyhrožovali. "Pan prezident si s panem Hrubým vyměnil zdvořilostní fráze a asi po půl minutě jej předal vedoucímu pracovníkovi týmu specialistů," řekla Blanka Kosinová z tiskového oddělení policejního prezidia. Hrubý byl ale i tak spokojen: "Mě uspokojuje to, že jsem mluvil s kompetentními lidmi, kteří se tomu věnují." Uvedl, že již před dvěma lety policii informoval o tom, že je vydírán a že je mu vyhrožováno. Policie s tím ale podle něj nic neudělala. Nové informace se Hrubý rozhodl poskytnout policii až teď, kdy je bývalý generální sekretář ministra zahraničí Karel Srba ve vazbě, kde čelí s dalšími třemi lidmi obvinění z osnování vraždy novinářky Sabiny Slonkové. Nicméně dodal, že strach ho neopouští.

Vladimíru Železnému ukradli obraz za 22 miliónů korun

Vladimír Železný, který řídí televizi Nova, v pondělí policii oznámil, že mu z galerie Zlatá husa zmizel obraz za 700.000 dolarů (zhruba 22 miliónů korun). Kriminalisté nehodlají k případu zatím zveřejňovat žádné podrobnosti, řekla ČTK Iva Knolová z pražské policejní správy. Jeden ze svědků na místě uvedl, že od galerie kolem 16:00 odjelo několik policejních aut. Její budova byla odpoledne uzavřena. Podle vrátného v objektu již nikdo není. Na domě nebyly zvenku patrny žádné stopy po násilném vniknutí.

Železnému se podařilo shromáždit rozsáhlou sbírku moderního českého umění. "V mojí sbírce je 460 až 480 obrazů a vybudoval jsem ji za 2,5 roku," uvedl Železný v roce 1999 v rozhovoru pro časopis Profit. Podle mediálních informací se kolekce od té doby rozrostla na více než 1000 uměleckých předmětů: maleb, kreseb, soch a grafických listů. Ve zrekonstruované budově Dlouhé ulici v blízkosti Staroměstského náměstí je k vidění jen její malá část, která zahrnuje díla umělců české moderny a meziválečné avantgardy. Expozice není veřejnosti přístupná každý den, ale pouze v pondělí, a to po telefonické objednávce.

Čeští představitelé chtějí do NATO co nejvíc zemí

Představitelé České republiky chtějí, aby se Severoatlantická aliance na listopadovém summitu v Praze rozšířila o co nejvíce zemí. Novinářům to v pondělí řekl ministr zahraničí Cyril Svoboda po schůzce s vládním zmocněncem pro přípravu summitu Alexandrem Vondrou. Svoboda upozornil, že summit je první po teroristických útocích z 11. září 2001, a proto bude velmi důležitý. Vondra má podle něj při přípravě schůzky plnou podporu současné koaliční vlády. "Je to pro mne jasný signál, že vláda považuje summit NATO za prioritu svého působení přinejmenším v tomto roce," poznamenal Vondra. Schůzka, na kterou přijede několik desítek vrcholných představitelů NATO, zemí Partnerství pro mír a dalších států, se podle Vondry bude těšit trvalé pozornosti předsedy vlády Vladimíra Špidly i ministra Svobody. Podle Svobody chce vláda ukázat, že summit není otázkou jen bezpečnostní a technickou. "Chceme také jasně poukázat na jeho obrovskou politickou hodnotu, jakou má nejenom pro Českou republiku, pro NATO, ale i pro celý svět," řekl Svoboda.

Ministerstvo udělilo katolické fakultě akreditace k výuce

Ministerstvo školství udělilo Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy akreditace ke třem novým studijním programům a prodloužilo jí do roku 2008 oprávnění k výuce katolické teologie. Univerzita v pondělí informovala, že tedy v nadcházejícím akademickém roce bude možné pokračovat na této škole ve studiu. Dosavadní úroveň fakulty byla předmětem kritiky církevních i akademických kruhů, hrozil jí zánik. Tiskové oddělení univerzity proto uvedlo, že rozhodnutí ministerstva má klíčový význam pro právě se konající přijímací řízení i budoucnost fakulty. Od konce loňského roku, kdy ministerstvo kvůli nekvalitní výuce a vědomé konzervativní izolaci pohrozilo škole odebráním licence, žila v provizoriu.

Za výbuchem na benzínové pumpě v Aši může být konkurence

Konkurenční boj mezi prodejci pohonných hmot na Chebsku je možnou příčinou pondělního výbuchu na čerpací stanici JET v Aši. "Je to jedna ze tří vyšetřovacích verzí. Stavíme ji na stejnou úroveň jako zbylé dvě," řekl v pondělí vedoucí služby kriminální policie Jiří Vopálenský. Podle zjištění ČTK nabízí benzínová pumpa téměř o dvě koruny levnější pohonné hmoty než konkurence. Natural 95 prodává za 21,50 a naftu za 18,10 koruny. Většina čerpadel v Chebu a jeho okolí nabízí bezolovnatý benzín za 23,40 a naftu za 19,80 koruny. Podomácku vyrobená nálož explodovala zhruba hodinu před otevřením čerpadla. Výbuch tak nikoho nezranil. Výbušný systém tvořily dvě propanbutanové lahve a plastové nádoby s pěti litry benzínu. Jedna lahev se při explozi roztrhla a proletěla dvojitým sklem výlohy. "Tlaková vlna naštěstí uhasila hořák druhé bomby, takže benzín, který vytekl z plastové lahve, nevzplál," řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Vladimír Meluzín. Firma Conoco, která stanici vlastní, odhadla škodu na 15.000 korun.

Běloruští uprchlíci protestovali proti chování českých úředníků

Svůj nesouhlas s chováním českých imigračních úředníků při vyřizování žádostí o politický azyl přišlo v pondělí před budovu ministerstva vnitra v Praze vyjádřit asi deset běloruských utečenců. Vyřízení žádostí podle nich trvá často několik let a úředníci jsou údajně neochotní a arogantní. Zástupci ministerstva ale takové informace odmítají. Demonstranti se postavili do řady před vchod do budovy s vlajkami v národních barvách - červené a bílé. Rozvinuli transparenty s nápisy "Zastavte byrokratický sadismus" a rozdávali přítomným letáky. V závěru akce odevzdali v podatelně otevřený dopis určený ministru vnitra Stanislavu Grossovi (ČSSD), upozorňující na jejich situaci. Dva z účastníků protestu se na několik minut také připoutali k zábradlí na schodišti do budovy.

Nomura: ČSOB porušila zákaz nekalé soutěže, smlouvy ji zvýhodňují

Československá obchodní banka a její majoritní vlastník KBC údajně jednaly v rozporu s právní úpravou zákazu nekalé soutěže v České republice. Tvrdí to japonská Nomura ve zdůvodnění žaloby o 30 miliard korun kvůli převzetí bývalé IPB. ČTK to v pondělí řekla mluvčí Nomura Internatinal Clare Williamsová. Vyjádření ČSOB ČTK shání. ČSOB podle Nomury uzavřela smlouvy, které pro ni byly jednoznačně výhodně a naopak nevýhodné pro stát i IPB. Česká republika zároveň uzavřením těchto smluv porušila závazek vůči Evropské unii, protože ČSOB poskytla veřejnou podporu bez splnění zákonem stanovených podmínek. Williamsová zároveň dodala, že ČSOB prosadila rovněž omezení funkce nuceného správce tak, aby nemohl plnit povinnosti vůči veřejnosti ani k akcionářům IPB.

Ambrozek možná zruší územní odbory ministerstva

Ministr životního prostředí Libor Ambrozek (KDU-ČSL) uvažuje o zrušení územních odborů ministerstva, neboť podle něj dělají stejnou práci jako oddělení životního prostředí krajských úřadů. "U krajských odborů ministerstva bychom měli přemýšlet možná i částečně o jejich zrušení nebo převedení jinam, aby nedocházelo ke zbytečným střetům na krajské úrovni," řekl v pondělí Ambrozek novinářům v Brně. Jednou z priorit nového ministra je reforma institucí podřízených ministerstvu - kromě krajských odboček samotného ministerstva i Agentury ochrany přírody a krajiny. "Se vznikem krajů je třeba změnit jejich náplň," uvedl. Personální změny podle něj čekají i samotné ministerstvo.

Špidla se do Kramářovy vily nastěhuje asi až v září

Nejspíše až v září se nový premiér Vladimír Špidla (ČSSD) nastěhuje do reprezentačního sídla předsedů vlády - Kramářovy vily. Jeho předchůdce Miloš Zeman sice stěhování z honosné budovy u Chotkových sadů nad pražským Klárovem zahájil přibližně v polovině července, neví se ale, kdy odchod z Kramářovy vily dokončí. Podle pracovníků Úřadu vlády pak budovu čeká úklid, malování a podobné technické úpravy. Špidla dal už dříve najevo, že s příchodem do reprezentačního sídla nespěchá. Navíc jeho choť Viktorie bude do konce srpna pracovat v jindřichohradecké knihovně, kde je zaměstnána v hudebním oddělení.

Mečiar chválil nového premiéra a opoziční smlouvu

Slovenský opoziční vůdce Vladimír Mečiar v pondělí před novináři pochválil nového českého premiéra Vladimíra Špidlu za postoj ke Slovensku, ale ocenil i roli předchozí opoziční smlouvy při stabilizaci české politiky a ekonomiky. Věří rovněž, že nynější pozice Václava Klause jako řadového poslance je jen dočasná. "Pro mne byla neobyčejně sympatická slova, která nový pan premiér řekl na adresu společných zájmů a na podporu Slovenska v integraci do Evropské unie a NATO. Po dlouhé době to byla z české strany jednoznačná a velmi střízlivá slova. V tomto směru lze pokračovat dál," uvedl Mečiar.

Stát převedl peníze na stavbu Muzea TGM, chybí souhlas s čerpáním

Ministerstvo kultury už převedlo osm miliónů korun na dokončení Muzea Tomáše Garrigua Masaryka (TGM) v Lánech na Rakovnicku, k jejich čerpání však ještě nedalo souhlas. Peníze tak sice přešly na účet rakovnického okresního úřadu, který je zřizovatelem muzea, ale nemůže s nimi zatím nakládat. Přednosta úřadu doufá, že konečné rozhodnutí od ministerstva obdrží do několika dnů. Dopis, který oznamuje převod peněz, dorazil na úřad v pondělí. "Uvolnění investičních prostředků je však možné až po vydání rozhodnutí o účasti státního rozpočtu na reprodukci státního majetku," řekl ČTK starosta. Je přesvědčen, že jde o formalitu.

Jediný snímek ledovce, který potopil Titanic, prý pořídil Čech

Jediný známý snímek ledovce, který před devadesáti lety potopil Titanic, pořídil český námořník Štepán Řehořek. Napsal to v pondělí britský list The Independent, podle něhož fotografii koupil od neuvedeného českého sběratele před dvěma lety německý novinář a titanikový nadšenec Henning Pfeifer. Fotografie bude jedním z hlavních exponátů výstavy věnované potopení Titaniku, která se bude konat od 10. do 18. srpna ve skotském Dundee.

Řehořek (podle listu Stephan Rehorek) byl na palubě německé lodi Bremen, která plula z Bremerhavenu do New Yorku a byla odkloněna do oblasti katastrofy. Posádka Bremenu byla, jak vyplývá z Řehořkových pohlednic domů, zděšena pohledem na asi 100 těl utonulých obětí na hladině Atlantiku. Německá loď však nakonec oběti nevylovila, protože za tím účelem směřovala k místu americká Mackay-Bennett. Před odplutím však 20. dubna 1912, tedy šest dní po osudné srážce Titaniku s ledovcem, Řehořek pořídil sérii fotografií dvou ledovců v oblasti. Po připlutí do New Yorku si z nich dal natisknout pohlednice a některé poslal později domů. Pohlednice pak Henning Pfeifer koupil od jednoho českého sběratele v dubnu 2000 za 500 marek.

Králík a Anderle protestují proti "industrialiaci" festivalů

Dva z organizátorů Letní filmové školy v Uherském Hradišti - ředitel Jiří Králík a Ivo Anderle z pražského kina Aero - představili účastníkům akce manifest Dogma 2002. Jeho cílem je rozpoutat diskusi o "komercionalizaci a industrializaci" filmových festivalů a přehlídek. "Když jsme připravovali pro Hradiště cyklus Dánský film, dostal se nám do rukou manifest Dogma 1995 dánských režisérů, kteří se postavili proti tomu, aby tvorba, výroba a distribuce filmů byla průmyslem k vydělávání peněz. Protože industrializace zasáhla i festivaly, poslední oblast, která vznikla jako obrana před ní, sepsali jsme vlastní manifest," řekl v pondělí Anderle.

Oběma kinařům se nelíbí, že festivaly se stávají veletrhy s filmy, které přitahují velké sponzory. Sponzoři si často diktují řadu podmínek a zvětšuje se bariéra mezi "normálními" účastníky a speciálními kastami s visačkou VIP. Přibývá i doprovodných akcí, kam se běžný divák nedostane. Zabraňuje se přirozenému kontaktu diváka s autorem - běžné besedy po představení nahrazují tiskové besedy jen pro novináře a VIP, píše se mimo jiné v manifestu. Festivaly podle autorů zvyšují rozpočty, uzavírají se do sebe a brání se spolupráci s jinými akcemi. Také brání normální distribuci, protože chtějí dávat nejžhavější novinky a většina přehlídek a soutěží má pak stejné filmy.

Makohin obhájil na ME osmé místo ve skocích z třímetrového prkna

Český skokan do vody Jaroslav Makohin se vrátil mezi evropskou špičku. Po dvou letech, kdy se mu příliš nedařilo, obsadil na mistrovství Evropy v Berlíně ve skocích z třímetrového prkna osmou pozici se součtem 381,51 bodu. Po nedělní kvalifikaci byl dokonce šestý se ztrátou čtyř bodů na medaili, ale v pondělním finále se mu nepovedl třetí skok - dva a půl salta nazad.

Prsař Málek byl poprvé v kariéře na velké soutěži diskvalifikován

Na špičkové úrovni plave český prsař Daniel Málek téměř deset let, ale na vrcholné soutěži nebyl dodnes diskvalifikován. U jeho jména se značka DQ objevila ve výsledcích rozplavby na 100 metrů na mistrovství Evropy v Berlíně. Při startu se na blocích, které se mu příliš nelíbí, předčasně pohnul a třebaže závod dokončil v času 1:03,73 minuty, na této trati už si na šampionátu nezaplave. I kdyby nebyl diskvalifikován, do semifinále by se svým výkonem beztak nedostal. "Nemůžu být vůbec spokojen, ten start mě úplně rozhodil. Plaval jsem špatně. Nepamatuji se, kdy se mi něco podobného přihodilo," kroutil nevěřícně hlavou devětadvacetiletý závodník při rozhovoru.

Dálkoví plavci Haan s Miholou už čekají na příznivé podmínky

Deset dnů mají čeští dálkoví plavci Richard Haan a Petr Mihola na to, aby počkali na optimální podmínky k překonání kanálu La Manche. Tento časový úsek si zamluvili před půldruhým rokem a teoreticky mohli zahájit plavbu v pondělí ráno. Termín k pokusu vyprší 7. srpna. "Zatím máme proměnlivé počasí, nejdříve bychom mohli vyrazit ve středu. Zatím čekáme na optimální podmínky," potvrdil Mihola. Oba dálkoví plavci vyrazili do anglického Doveru s týdenním předstihem, o víkendu se jejich výprava rozrostla o další členy doprovodu včetně trenérů Michala Šandy a Michala Špačka. Uchazeči o překonání kanálu La Manche neodpočívají, denně trénují necelé čtyři hodiny denně ve vlnách poblíž doverského přístavu.

Počasí

V noci na úterý polojasno až jasno. Noční teploty: 19 až 15 st.C. Přes den skoro jasno až polojasno, během dne místy až oblačno a místy přeháňky nebo bouřky, zejména ve východní polovině území. Denní teploty: 26 až 30 st.C, místy až 32 st.C.

29-07-2002