Denní souhrn zpráv Zprávy Radia Praha

26-07-2002

Špidla po hovoru s Benešovou názor na kauzu Srba nemění

Premiér Vladimír Špidla po páteční schůzce s nejvyšší státní zástupkyní Marií Benešovou, která ho zevrubně informovala o kauze připravované nájemné vraždy novinářky Sabiny Slonkové, nemá "žádný důvod měnit svá stanoviska". Novinářům to po pátečním odpoledním setkání řekla mluvčí vlády Anna Stárková. Policie v souvislosti s přípravou vraždy Slonkové stíhá čtyři podezřelé, mezi nimi i Karla Srbu, bývalého zaměstnance ministerstva zahraničí a blízkého spolupracovníka exministra Jana Kavana. Ten se má v sobotu ráno vrátit z New Yorku, kde působí jako předseda Valného shromáždění OSN. Špidla se s ním má sejít v neděli odpoledne a o výsledcích schůzky bude novináře informovat, uvedla Stárková.

Soud rozhodl, že Srba, Tomšovicová i Volf zůstanou ve vazbě

Krajský soud v Českých Budějovicích v pátek rozhodl, že Karel Srba, Eva Tomšovicová i Petr Volf zůstanou ve vazbě, kde jsou od víkendu kvůli obvinění z přípravy nájemné vraždy reportérky MF Dnes Sabiny Slonkové. "Soud podané stížnosti obviněných zamítl jako nedůvodné," řekl novinářům předseda senátu krajského soudu Pavel Šilhavecký. Zdůvodnění podle něj obsahuje rozhodnutí soudu, se kterým se musí nejprve seznámit procesní strany. Karel Srba tak zůstává ve vazbě stejně jako ostatní obvinění, kteří si podali stížnost. Kvůli stejnému obvinění je ve vazbě ještě Volfův partner Michal Novotný.

Vedle Srby jsou z majetkové kriminality podezřelí další tři lidé

Protikorupční služba policie podezírá bývalého generálního sekretáře ministerstva zahraničí Karla Srbu a další tři lidi z majetkové trestné činnosti. Nejde o osoby veřejně známé, které by zastávaly nějaké funkce, řekl v pátek mluvčí pražského městského státního zastupitelství Martin Omelka. Podle něj policie učinila v případu první kroky v pondělí. Nechtěl je však prozradit. Srba je obviněn z přípravy vraždy novinářky Sabiny Slonkové. Omelka odmítl upřesnit, k čemu se podezření z majetkové kriminality vztahuje. Mohlo by jít o otazníky kolem Srbova majetku včetně rozsáhlých nemovitostí, na jejichž pořízení si zřejmě nemohl jako úředník vydělat. V této souvislosti by mohlo policii zajímat, zda Srba nepřijímal ve státní správě úplatky, například za veřejné zakázky.

Policie prověří Srbu kvůli staré kauze pokusu o vraždu Lhotského

O bývalého generálního sekretáře ministerstva zahraničí Karla Srbu, obviněného z příprav vraždy novinářky Sabiny Slonkové, se začnou zajímat i kriminalisté, kteří tři roky hledají motiv a pachatele pokusu o vraždu podnikatele Ivana Lhotského. "Budeme reagovat na to, co bylo publikováno v novinách. Nebudeme ale veřejně sdělovat kroky, které hodláme učinit," řekl v pátek kriminalista. Na kauze Lhotský s kolegy pracuje přesto, že byla jako neobjasněná odložena. Někdejší štiřínský ředitel Václav Hrubý řekl, že mu Srbovi lidé v minulosti vyhrožovali fyzickou likvidací. Pátečním Lidovým novinám sdělil, čím ho údajně zastrašoval bývalý vládní poradce Jaroslav Novotný. "Existuje skupina lidí, která organizuje vraždy. Podívejte se na pana Lhotského, to je taky naše práce," citoval Novotného Hrubý. Novotný od něj prý chtěl, aby sehnal důkazy o tom, že exministr zahraničí Josef Zieleniec korumpoval novináře. Za nátlakem stál podle Hrubého Srba.

Ministerstvo zahraničí prověřuje kolem deseti zakázek

Prověření výběrových řízení na ministerstvu zahraničí se nyní týká zhruba deseti zakázek hlavně z poslední doby. ČTK to v pátek řekl Vladimír Zavázal pověřený funkcí generálního sekretáře ministra. Ministr zahraničí Cyril Svoboda nechává zkontrolovat výběrová řízení za poslední roky. Ministr ve čtvrtek potvrdil, že spolupracuje s policií na vyšetřování týkajícím se bývalého generálního sekretáře Karla Srby.

Srba je podezřelý z majetkové trestné činnosti a z přípravy vraždy novinářky Mladé fronty Dnes Sabiny Slonkové. V souvislosti s aférou byla zadržena i jeho přítelkyně Eva Tomšovicová. Podle Lidových novin měla pro Srbu vybírat úplatky od firem, které získaly zakázky na ministerstvu zahraničí. Zavázal uvedl, že prověřování zakázek nechce uspěchat, aby nevytvořil nějaký "zbrklý mediální názor". Proto předpokládá, že výsledky šetření budou známy spíše v horizontu měsíců než týdnů. Svoboda chce mít základní audit v dohledné době, uvedlo tiskové oddělení.

Rakouští odpůrci atomu nabízejí ministru Svobodovi dialog

Zemské organizace rakouských odpůrců atomu, sdružené pod hlavičkou Anti Atom International, využili nedávné prohlášení nového českého ministra zahraničí Cyrila Svobody o jeho ochotě k dialogu o jaderné elektrárně Temelín a v otevřeném dopise jej žádají o stanovení termínu pro takovou debatu. "Vážený pane ministře, vzali jsme Vaši nabídku k dialogu o obtížných tématech mezi Rakouskem a Českou republikou vážně. Vaše ochota jednat nás těší a ujišťujeme Vás, že i z naší strany existuje touha po konstruktivním dialogu," praví se v otevřeném dopise, jehož kopii má ČTK k dispozici. Aktivisté poukazují na to, že před 20 lety zabránily jejich organizace spuštění rakouské jaderné elektrárny Zwentendorf a od té doby kritizují atomové zdroje i v západních zemích. Protože jaderné elektrárny považují nejen z ekologického, ale i z hospodářského hlediska za fiasko, zejména pro občany daných zemí, považují své protitemelínské akce vlastně za "pročeské".

Rusnok: Temelín uvedeme do provozu, 2.blok bude letos na 100 pct

Jaderná elektrárna Temelín bude určitě uvedena do provozu a všechny zainteresované instituce se budou snažit, aby její druhý blok byl do konce letošního roku na stoprocentním výkonu. V pátek po skončení své první pracovní návštěvy Temelína řekl ministr průmyslu a obchodu Jiří Rusnok. "Určitě Temelín zprovozníme. Nechci teď ale dávat žádná data, protože při spouštění tak složitého technického díla se vyskytují věci, o kterých nikdo předem nemůže vědět. To je obrovská nepokora, pokud si to někdo myslí," uvedl Rusnok. "Z hlediska bezpečnosti nemám (o Temelíně) nejmenší pochyby. Myslím si, že po jaderné stránce je na té nejvyšší technické úrovni; alespoň to mi říkají lidé, kteří tomu rozumí více než já," dodal.

Temelín bude podle Rusnoka po plném uvedení do provozu v podstatě základem české energetické bezpečnosti, protože bude kapacitou významnou pro naši spotřebu. "A bude to kapacita, která bude v podstatě produkovat elektrickou energii za velmi výhodných podmínek v situaci, kdy u ostatních neobnovitelných zdrojů je velká nejistota a ceny se mohou výrazně pohybovat," uvedl. Podle něho to bude současně významný vklad pro ekologickou situaci v ČR, neboť otevře prostor pro omezení produkce na těch kapacitách, které spalují fosilní paliva.

Rakouské odpůrce Temelínu pobouřily Ambrozkovy výroky

Rakouští odpůrci jaderné elektrárny Temelín jsou "ohromeni" výroky českého ministra životního prostředí Libora Ambrozka, který v tiskovém rozhovoru označil temelínskou elektrárnu za bezpečnou a vyslovil souhlas s jejím zprovozněním. Uvádí to agentura APA. Platformy proti atomovému nebezpečí z Horních a Dolních Rakous, Salcburska a Vorarlberska a rovněž organizace Anti Atom International poslaly Ambrozkovi dopis, ve kterém vyjádřily své zděšení nad tím, že ministr už na začátku svého funkčního období "zaujímá rezignující postoj a rozhoduje se dopředu". Podle rakouských odpůrců atomu však dosud není pozdě, aby se v Temelíně zabránilo ještě větším škodám a ještě větším rizikům. Rakouské protitemelínské skupiny také ministra Ambrozka požádaly v otevřeném dopise o setkání.

Třicet Romů jede z Ostravy do Británie, řada chce požádat o azyl

Z Ostravy v pátek odcestovaly tři desítky Romů do Londýna. Řada z nich tam chce požádat o azyl. Tvrdí, že v České republice jsou bez práce, necítí se bezpečně a většinová společnost je neustále diskriminuje. Podle informací ČTK se o jejich odjezd zajímala i Bezpečnostní informační služba. "Přišla jsem vyprovodit sestru, která jede s pěti dětmi ve věku od čtyř do 14 let," řekla jedna z Romek. Věří, že se sestře v Británii povede dobře a v budoucnu za ní bude moci přijet. "Tam nedělají rozdíly, kdo je černý a kdo bílý," dodala.

Romové si koupili lístek u karvinské cestovní kanceláře, která zajišťuje pravidelnou linku Karviná-Londýn. Podle majitele firmy Vladimíra Bartovského si řada pasažérů koupila jen jednosměrný lístek za 2100 korun. "Na hranicích jsou s nimi problémy. Probíhá to tak, že nás drží v Doveru na imigračním třeba čtyři až šest hodin. Na českých hranicích jsme i dvě tři hodiny," řekl Bartovský.

Romové cestu do poslední chvíle tajili. Řada z nich odmítla s novináři komunikovat i při pátečním odjezdu. Někteří ale přiznali, že počítají i s variantou, že je přes hranice nepustí a budou se muset vrátit. "Tak to zkusíme podruhé," řekl ČTK jeden z odjíždějících. K odjezdu do Británie se rozhodl před dvěma týdny. O tom, kam půjde a kde bude v Anglii hledat pomoc, nemá představu. "Cestuji i s dětmi. Jazyka se nebojím. Věřím, že se všechno naučím. Když se tam chytnete, je to tam lepší," řekl mladík, který je několik let bez práce.

Středoevropští ministři vnitra o zvýšení bezpečnosti na hranicích

Na potřebě zpřísnění režimů na hranicích kandidátských zemí v zájmu lepší ochrany Evropské unie před zločinem a nezákonnou migrací, se v pátek v Salcburku shodli ministři vnitra Rakouska, Česka, Slovenska, Slovinska, Maďarska a Polska. V závěru jednání politikové podepsali společné prohlášení, požadující periodickou výměnu dat o azylu a migraci, organizovaný postup při ochraně hranic, výměnu informací mezi bezpečnostními orgány a jejich společné vyškolování. Česko na "Fóru Salcburk 2002" zastupoval šéf resortu vnitra Stanislav Gross.

"Vítáme pokrok, jehož kandidátské země dosáhly při ochraně hranic," řekl před novináři komisař EU pro justici a vnitro Antonio Vitorino, který se schůzky rovněž účastnil. Komisař ujistil, že patnáctka bude pokračovat v podpoře bezpečnostní politiky kandidátů, směřující mimo jiné k ochraně příštích vnějších hranic unie, a vyjádřil naději, že se podaří ještě za dánského předsednictví všem přítomným kandidátským zemím uzavřít přístupová jednání se společenstvím. Podle českého ministra Stanislava Grosse zvýšenou pozornost zaslouží zejména četné zneužívání azylové procedury v unii i v zemích kandidátů. "Musí být zachován smysl udělování azylů, abychom se nevzdali demokratických hodnot civilizovaných států, ale na druhé straně zabránili zneužívání této procedury," prohlásil. Gross vybídl rovněž k dalším úpravám readmisních dohod v zájmu lepších možností vydávání uprchlíků do zemí původu a zdůraznil, že k řešení problému nelegální migrace přispěje také jednání se státy, z nichž utečenci přicházejí.

EK chystá systém intenzívní kontroly kandidátů, nikoli postihy

Až do okamžiku jejich vstupu do EU chce Evropská komise bedlivě sledovat, jak kandidátské země plní své závazky, a z neplnění vyvozovat důsledky, aby udržela potřebný tlak. Proto připravuje monitorovací systém pro období mezi jarem 2003, kdy bude zřejmě podepsána s desítkou kandidátů Smlouva o přistoupení, a samotným vstupem, zřejmě na začátku 2004. "Nejde o žádné nové podmínky, ale o to průběžně měřit, zda byly závazky splněny tak, jak bylo domluveno," řekl ČTK Eneko Landaburu, generální ředitel pro rozšíření v Evropské komisi. Pozornost se podle něj soustředí na přejímání a aplikaci legislativy EU a na vytváření administrativního zázemí.

Malé a začínající české podniky získají novou pomoc EU

Malé a začínající podniky v Česku, Slovensku a ostatních kandidátských zemích budou moci od začátku září využívat další pomoc ze strany Evropské unie. Již existující informační střediska unie EIC v těchto zemích jim budou od konce léta poskytovat nejen informace, ale také peníze. Informovala o tom v pátek Evropská komise. Krok znamená, že kandidátské státy se již dlouho před vstupem do unie zapojí do programu EU na zlepšování podnikatelského prostředí, a to s ohledem na ekonomické a sociální cíle EU. Program se zaměřuje na malé a střední podniky a disponuje 450 milióny eur z investičních fondů EU. V kandidátských zemích z něj bude čerpat stávajících 51 středisek EIC, jejichž počet se bude dále zvyšovat, uvedla komise.

ČD ubylo v pololetí šest miliónů pasažérů, tržby vzrostly o 9 pct

České dráhy přepravily v prvním pololetí 91,015 miliónu lidí, což je o šest miliónů méně než ve stejném období loni. Tržby z osobní přepravy se naopak zvýšily o 9,1 procenta na 2,005 miliardy, uvedla mluvčí Zdena Celá. "Zákazníky pravidelně dojíždějící do zaměstnání a škol se nám podařilo udržet. Úbytek nastal u lidí užívajících vlak jen občas," vysvětlila mluvčí. Pokles se podle ní projevuje především na vzdálenostech do deseti kilometrů. Důvodem je vedle zlevnění benzínu přechod pasažérů na alternativní integrovanou příměstskou dopravu, aby se vyhnuli dopravním omezením na železnici, spojeným s výstavbou železničních koridorů. V současnosti probíhá na dvou koridorech celkem 14 staveb. K výraznějšímu odklonu od železnice došlo podle Celé až v posledních dvou měsících, kdy prudce propadly ceny pohonných hmot na trhu. Jejich průměrná cena klesla proti stejnému období minulého roku v květnu o 12 a v červnu dokonce o 17 procent, což zatraktivnilo používání automobilů.

ČR získá na ochranu summitu z USA střely Sidewinder pro L-159

Česká armáda dostane ještě do listopadového summitu Severoatlantické aliance přibližně 150 střel vzduch-vzduch typu Sidewinder, cvičné střely a nutné vybavení. Česká republika nebude za střely platit. Ředitel národního úřadu pro vyzbrojování Jindřich Ploch řekl, že jejich získání nezasáhne do státního rozpočtu. Dodávku zaplatí podle zdroje ČTK americké ministerstvo obrany v rámci pomoci spojeneckým zemím. Agentura Reuters v úterý napsala, že cena raket, které Pentagon republice dodá, představuje 35 miliónů dolarů (více než miliardu korun). "Plán zabezpečení summitu je otázka komplexní," řekl velitel vzdušných sil František Padělek. Letectvo je podle něj schopno rakety technicky využít. Mohou být ale namontovány pouze na podzvukové bitevníky L-159 Alca, nikoliv na stíhací MiG-21. "MiG je svou konstrukcí stavěn na jiný typ raket, L-159 je schopna toto použít," poznamenal Padělek.

V ochrance ministra obrany Tvrdíka se brzy objeví také žena

Mezi osobními ochránci ministra obrany Jaroslava Tvrdíka se brzy objeví také žena. "Službu začne vykonávat již v krátké době," řekl v pátek ministr. Doplnil, že práce v ochranné službě byla až dosud pro ženy tabu, vykonávali ji muži. Zaměstnání ženy jako tělesného strážce je dokladem toho, že česká armáda se stále více otevírá ženám. Letos začnou poprvé v historii studovat ryze mužské vojenské obory pilot a průzkum.

Osobní ochránci ministra jsou členové vojenské policie. Tvrdík je o své budoucí ochránkyni informován. "Jedná se o členku vojenské policie připravenou (na práci) minimálně tak dobře jako její kolegové," zdůraznil. Přiznal, že v něm v minulosti zájem žen o dosud typicky mužské vojenské profese vzbuzoval rozpaky. Dnes se ale Tvrdík domnívá, že ženy by měly v armádě pracovat v každé profesi, o kterou mají zájem. Důležité je jen to, aby i pro nejobtížnější poslání splňovaly kvalifikační předpoklady.

Od září platí dohoda, která umožní návrat českých vězňů z Thajska

Šance dvou Čechů vězněných v Thajsku za pašování drog na návrat domů se jeví jako velice reálná. V září začne platit smlouva, která jim umožní odpykat si trest v Česku. Ratifikační listiny k česko-thajské dohodě, která počítá se vzájemným vydáváním občanů trestaných v druhé zemi, si v pátek vyměnili náměstek ministra zahraničí Pavel Vošalík a thajský velvyslanec v ČR Tamnu Tangkanasing. "Ode dne výměny ratifikačních listin za dva měsíce tato smlouva vejde v platnost," řekl v pátek Vošalík. Smlouva, kterou letos schválil český parlament, tak podle něj bude platná 24. září. Od tohoto dne může začít české ministerstvo spravedlnosti jednat s thajskými partnery o předání obou vězňů do Čech.

Hodně padělaného zboží přichází do EU i z Česka

Česko bylo v minulém roce jednou ze sedmi zemí, z nichž přicházelo do Evropské unie nejvíce padělaného zboží. Ze zadržených 95 miliónů padělaných výrobků pocházelo nejvíce z Thajska (23 procent), Číny (18), Turecka (8), Hongkongu (5), Česka (4), Tchaj-wanu (3) a USA (3), uvedla v pátek Evropská komise. Z Česka přicházely do zemí EU především padělané oděvy a oděvní doplňky, ale také falešné léky, náhradní automobilové díly, parfémy a kosmetické výrobky, elektronické přístroje, hodinky, šperky, hračky a hry, uvedla EK. Připustila, že je velmi těžké určit, zda se jednotlivé padělky vyrobily v zemi původu nebo se do těchto zemí dostaly tranzitem. Počet zadržených padělků v hodnotě přes dvě miliardy eur znamená nárůst o 900 procent proti roku 1998. To však komisi zvlášť netrápí, protože si tento jev vysvětluje hlavně tím, že se v poslední době rozšířilo padělání z tradičních luxusních výrobků na snad všechny druhy zboží, a zlepšila se celní kontrola. Starosti jí však dělá zjištění, že se rozmohlo padělání léků a potravin.

Příští rok budou asi opět na Hradě k vidění korunovační klenoty

Příští rok bude na Pražském hradě znovu možné vidět korunovační klenoty. Nejvzácnější český poklad si budou moci návštěvníci Hradu prohlédnout po pěti letech, kdy ležel uzamčen v nejpřísněji střežené komnatě státu. Příští rok bude totiž bohatý na zajímavá data, řekla Eliška Fučíková z prezidentské kanceláře, která o klenoty pečuje. "Uplyne deset let od založení České republiky, bude 85 let od vzniku Československé republiky a v příštím roce dostane země asi i nového prezidenta. To jsou důvody, které naplňují představu, že rok, v němž se klenoty vystavují, by měl být výjimečný," dodala.

Probíhá mezinárodní festival Romská píseň 2002

Vystoupením několika dětských souborů i jednotlivců začal v pátek v Rožnově pod Radhoštěm dvoudenní mezinárodní festival "Romská píseň 2002". Na akci se představí zhruba 250 účinkujících. "Do Valašského muzea v přírodě se v pátek sjelo tolik diváků a amatérských umělců, že naplnili celý areál Dřevěného městečka," řekl ředitel muzea Vítězslav Koukal.

Hledač štěchovického pokladu je přesvědčen, že došel k cíli

Hledač štěchovického pokladu Josef Mužík je přesvědčen, že je po 12 letech průzkumů a hledání u cíle. v pátek pátek otevřel v Hradišťku pod Medníkem vstup do jedné z přístupových štol, která by podle jeho předpokladů měla ústit do hlavního bunkru. "Přístupový prostor je zabetonovaný. Ale malým výklenkem do štoly jsme zjistili, že dál je další prostor s klenutou klenbou. Štola by měla jít šikmo dolů," popsal Mužík vstup do štoly, který byl několik let zaplavený vodou. Podle hledače ústí štola do hlavního bunkru, který je asi devět až 12 metrů pod povrchem. Měl by ukrývat bedny s materiály o tajných nacistických výzkumech, projekty atomových a chemických zbraní, plány létajících disků - nosníků náloží, učební pomůcky, ale i nacistické zlato. Mužík je na "tisíc procent" přesvědčen, že našel vchod. "Jsem tady proto, abych osvětlil historii. Veškeré dokumenty a konkrétní věci na sebe navazují," řekl.

Počasí v sobotu

Přes den bude v Čechách zataženo až oblačno a místy déšť nebo přeháňky. Během dne od severovýchodu ubývání oblačnosti. Na Moravě a ve Slezsku bude oblačno až polojasno a jen ojediněle s možností slabých srážek. Denní teploty 21 až 26 st. C.

26-07-2002