Denní souhrn zpráv Zprávy Radia Praha

20-07-2002

Unionisté chtějí kandidovat v 15 ze sedmadvaceti senátních obvodů

Unie svobody-DEU chce v podzimních senátních volbách postavit své kandidáty v 15 z celkem 27 obvodů. Na lidovce, partnery z někdejší Koalice, by jich tak zůstalo 12. ČTK to po sobotním stranickém jednání řekl místopředseda US-DEU Robert Kolář. Unionisté a lidovci se už před časem dohodli, že v senátních volbách nebudou kandidovat společně, nechtějí si však navzájem konkurovat. "Myslíme si, že vzhledem k výsledku sněmovních voleb by v těch senátních měla být Unie svobody zvýhodněna," dodal Kolář. V červnových sněmovních volbách se ucházeli lidovci a unionisté o hlasy voličů na společné kandidátce Koalice. Díky preferenčním hlasům ale lidovečtí kandidáti obsadili ve sněmovně 22 křesel, zatímco unionističtí získali jen devět mandátů.

Lidovci pravděpodobně na návrh Unie svobody-DEU ohledně rozdělení obvodů v nadcházejících volbách do Senátu přistoupí. "Nejsme v zásadě proti tomu, aby Unie svobody-DEU kandidovala ve více obvodech," řekl ČTK mluvčí KDU- ČSL Ondřej Jakob. Podle Jakoba to ale neznamená, že by Koalice skončila. "I v senátních volbách se budeme podporovat," uvedl.

Havlův zdravotní stav se zlepšuje, v pondělí by mohl jít domů

Zdravotní stav prezidenta Václava Havla, který už čtvrtý den leží se zánětem průdušek v Ústřední vojenské nemocnici v pražských Střešovicích, se zlepšuje. Pokud bude léčba pokračovat stejným tempem, mohli by ho lékaři v pondělí z nemocnice propustit, řekl v sobotu Havlův mluvčí Ladislav Špaček. "Prezident strávil klidnou noc a je bez teplot," dodal. Pětašedesátiletý Havel byl hospitalizován ve středu. Kvůli náhlému zhoršení svého zdravotního stavu musel předčasně ukončit návštěvu Francie a vrátit se z Avignonu do Prahy. Po propuštění z nemocnice by měl Havel pobývat ještě asi týden v domácím léčení. Pak zřejmě lékaři rozhodnou o tom, zda bude moci odjet na plánovanou dovolenou.

Svoboda si přeje nadstandardní vztahy se Slovenskem

Česká republika chce nadstandardní a zcela bezproblémové vztahy se Slovenskem. Obě země by měly navázat na vše pozitivní, co je v minulosti spojovalo, prohlásil český vicepremiér a ministr zahraničí Cyril Svoboda v rozhovoru pro sobotní slovenský list Národná obroda. Svoboda zdůraznil, že současná úroveň česko-slovenských vztahů je velmi dobrá a Praha nemusí s Bratislavou řešit žádné větší problémy. Můžeme spíše přemýšlet, jak vztahy ještě více zintenzivnit, dodal. Vicepremiér zopakoval, že cílem jeho první zahraniční cesty by mělo být právě Slovensko. Podpořil úsilí Bratislavy o vstup do Severoatlantické aliance a Evropské unie. "Moje první zahraniční cesta by byla symbolickou podporou slovenských integračních snah," řekl deníku. Podoba příští slovenské vlády po zářijových parlamentních volbách bude podle Svobody nepochybně důležitá pro případnou pozvánku do NATO.

Bývalý režim spolupracoval s Kubou na podpoře terorismu, zjistil ÚDV

Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) zjistil, že bývalý československý totalitní režim podporoval mezinárodní terorismus. Podle ÚDV kubánská a československá rozvědka organizovaly akci s krycím názvem Manuel, která podporovala levicové partyzánské hnutí zejména v Latinské Americe. S podrobnosti o této akci seznamuje ve svém příspěvku na stránkách posledního, devátého čísla sborníku ÚDV Securitas Imperii historik Prokop Tomek. V šedesátých letech byli na Kubě cvičeni lidé z různých zemí Jižní Ameriky pro partyzánskou válku. Na Kubě procházeli školením také komunističtí funkcionáři, aby ve svých zemích připravovali revoluci. Vycvičené bojovníky přepravovaly Československé aerolinie z Havany do Prahy. V Praze dostali falešné pasy a cestovali přes západní Evropu zpátky do svých zemí.

Desítky policistů vyjely k nemocnici kvůli čtyřem planým hrozbám

Desítky pražských policistů musely během pátku kvůli čtyřem anonymním výhrůžným telefonátům opakovaně vyjet do ústřední Fakultní Thomayerovy nemocnice v Krči. Neznámý člověk od dopoledních hodin vyhrožoval, že v nemocnici odpálí bombu. V sobotu se již neozval a kriminalisté pracují na jeho odhalení. Škoda způsobená policii činí téměř 50.000 korun, řekla Kamila Styblíková z pražské policejní správy. Poprvé se anonym ozval v 09:25, naposledy v 18:26. Po každém ze čtyř oznámení vyrazily do Krče desítky motorizovaných policistů, pyrotechnici a psovodi. Žádnou bombu nenašli. Při třetím volání ve 14:39 upozornil anonym policii na krabici. Policisté ji objevili prázdnou. Ačkoli se kriminalisté případem intenzívně zabývají, podezření na konkrétního člověka zatím podle Styblíkové nemají. Mimo jiné zjišťují i místo, odkud anonym volal. Pokud jej dopadnou, hrozí mu zřejmě obvinění z šíření poplašné zprávy.

Zaměstnavatelé hrozí dobrovolným hasičům propuštěním

Dobrovolní hasiči, kteří pomáhají v oblastech postižených záplavami, budou muset ukončit práce na odstraňování škod. Podle České televize jim jejich zaměstnavatelé hrozí propuštěním, pokud se okamžitě nevrátí do práce. Zákoník práce přitom zaměstnavateli ukládá, aby svému pracovníkovi poskytl volno k výkonu občanské povinnosti, a to i v pracovní době. Záplavy na počátku týdne zasáhly pět obcí na Blanensku, nejvíce Olešnici, Crhov a Hodonín u Kunštátu. Zasáhly také Štěpánov v sousedním Žďársku. Zahynuly dvě ženy, více než 50 domů bylo zcela pod vodou. Předběžné škody jsou v řádu stamiliónů korun. Starostové Crhova a Olešnice upozorňují, že odchod hasičů z postižených oblastí zpozdí záchranné práce až o několik týdnů. Totéž si podle ČT myslí i většina dobrovolných hasičů, které reakce jejich zaměstnavatelů překvapuje.

Lidé na hřbitově ve Svitavách uctili památku zavražděného Roma

Příbuzní a známí, ale také zcela neznámí lidé v sobotu navštívili svitavský hřbitov, aby si připomněli první výročí loňské vraždy třicetiletého Roma Oty Absolona. Hrob zavražděného zaplnily desítky květin, které sem občané přinášeli po celý den. S věncem na hřbitov přišli i zástupci Evropského střediska pro práva Romů a Výboru pro odškodnění obětí romského holocaustu. Za rasově motivovanou vraždu Absolona poslal letos v březnu královéhradecký Krajský soud na 13 let do vězení dvaadvacetiletého skinheada Vlastimila Pechance. Podle rozsudku loni Absolona na místní diskotéce dvakrát bodl do břicha. Pechancův advokát se proti rozsudku na místě odvolal, a případem se proto bude zabývat Vrchní soud v Praze.

Kajínek: Justice nemá zájem můj případ skutečně objasnit

Nájemný vrah Jiří Kajínek je přesvědčen, že justice nemá zájem na skutečném objasnění případu dvojnásobné vraždy, za kterou byl odsouzen k doživotnímu žaláři. "Od začátku tvrdím, že jsem nevinný, že nebyly provedeny důkazy, které by dokázaly moji nevinu," řekl v sobotu Kajínek ve valdické věznici televizi Nova. Kajínek nedávno ztratil poslední šanci, jak před českými soudy dosáhnout znovuotevření své kauzy. Ústavní soud totiž 28. června odmítl v neveřejném zasedání jeho stížnost na postup Nejvyššího soudu. Ten loni v září neveřejně a bez účasti Kajínka zamítl stížnost ministra spravedlnosti Pavla Rychetského v jeho prospěch. Reportéři Novy mluvili s Kajínkem telefonicky ze speciální vězeňské místnosti, přes zeď a plexisklo. Natáčet mohli jen zvuk. "Dodneška jsem si mohl myslet, že je to justiční omyl. Ale dnes už jsem přesvědčen o tom, že jde o úmyslné odsouzení člověka, o kterém vědí, že on není tím vrahem," řekl.

Svědkové Jehovovi pokřtili v Praze desítky nových učedníků

Křtem několika desítek nových učedníků pokračoval v sobotu na pražském stadiónu Evžena Rošického oblastní sjezd náboženské společnosti Svědkové Jehovovi. Křtu nových zvěstovatelů víry, při němž jsou noví jehovisté zcela ponořeni do bazénu s vodou, přihlíželo 9500 účastníků setkání. "Uchazeči o křest dávají veřejně najevo, že svůj život zasvětili Bohu," řekl ČTK mluvčí sjezdu Martin Adamy. Třídenní sjezd začal v pátek a je zaštítěn heslem "Horliví hlasatelé království", které je letos společné pro sjezdy jehovistů na celém světě. "Nejde o fanatickou zaslepenost, ale o vyváženou a upřímnou snahu dělat a říkat, co je správné," vysvětlil Adamy.

Na zaniklou obec Fukov na Děčínsku vzpomínalo na 50 lidí

Na kdysi nejsevernější českou obec, Fukov na Děčínsku, v sobotu vzpomínalo více než 50 členů a příznivců děčínské Společnosti pro přepravu ročních období vodní cestou. "Nejde jen o vzpomínku, akce směřuje k tomu, aby se do Fukova postupně vrátil život," řekl ČTK "ideový vůdce" společnosti Milan Rosenkranc. V obci, která z mapy Evropy definitivně zmizela po zboření místního kostela v roce 1960, podle Rosenkrace stále existují stavební parcely. "Mohla by zde například vzniknout chatová oblast," uvedl . Území obce je podle Rosenkrace, který je také ředitelem děčínského Okresního muzea, "jakoby vykousnuto z Německa". Proto se v letech 1848 a 1919 uvažovalo o jejím přičlenění k Německu. Zdejší obyvatelé se ale v referendech vyjádřili pro zachování obce v Čechách.

Na sympoziu vytvořili umělci devět soch za milión korun

Devět soch za milión korun vytvořili během deseti dní na desátém ročníku Mezinárodního sochařského sympózia v Krušných horách ve Vejprtech na Chomutovsku umělci z Německa, Ruska, Švýcarska, Holandska, Mexika a České republiky. Svá díla věnují sochaři nemocnici v Teplicích, umístěna budou i v teplickém lázeňském parku, uvedl organizátor a majitel Galerie "H" Petr Hladký. "Všechny sochy mají vysokou uměleckou úroveň. Nyní musíme zajistit jejich přepravu a výrobu soklů, na něž budou umístěny. To může být problém, protože se neobejdeme bez sponzora," řekl ČTK Hladký. Sympózium je součástí rozsáhlého dlouhodobého kulturního a humanitárního projektu Galerie "H". Za deset let trvání vynesl prodej vytvořených uměleckých děl severočeským nemocnicím a sociálním ústavům a záplavami postiženým okresům Moravy a východních Čech 2,8 miliónu korun.

Účastníci sympózia podpořili české vysílání Rádia svobodná Evropa

Podporu zachování vysílání Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL) v České republice vyjádřili účastníci 10. mezinárodního sochařského sympózia ve Vejprtech na Chomutovsku. Arch s podpisy pod peticí předají umělci velvyslanectví Spojených států v Praze. "Apelujeme na americký kongres, aby dobře zvážil důležitost, nutnost i tradici vysílání RFE/RL v naší zemi. Více než 50 let je důležitou součástí a zárukou svobodného, demokratického a nestranného informačního systému v České republice," řekl ČTK organizátor sympózia Petr Hladký. Rádio by mělo přestat k 30. září po 52 letech vysílat v českém jazyce. Rozhodla o tom ve Washingtonu rada guvernérů RFE/RL. Podle ředitele Thomase Dineho Američané potřebují peníze na rozšíření vysílání do jiných zemí v souvislosti s bojem proti terorismu.

Enge oslavil ve Francii třetí letošní vítězství ve formuli 3000

Tomáš Enge se na francouzském okruhu Magny Cours dočkal třetího vítězství v letošním mezinárodním mistrovství FIA formule 3000. Za českým závodníkem dojel vedoucí jezdec seriálu a domácí favorit Sébastien Bourdais a jeho náskok na Engeho nyní činí už jen pět bodů. Enge v sobotu dokonale využil pole position, kterou si vyjel v sobotní kvalifikaci. Ve Francii vystoupil na nejvyšší stupeň, stejně jako před dvěma týdny ve Velké Británii a v květnu v Rakousku. Sobotním vítězstvím korunoval své předchozí dobré výkony v Magny Cours - v roce 1999 tu dojel druhý a loni byl třetí.

Koukalová zdolala Pelletierovou a tenistky vedou nad Kanadou 2:0

Jedna výhra dělí české tenistky od udržení ve Světové skupině Fed Cupu. V sobotní druhé dvouhře utkání v Přerově Klára Koukalová porazila Marii-Evu Pelletierovou po dramatickém dvouhodinovém duelu 4:6, 6:3 a 6:4 a Češky vedou po sobotních dvouhrách nad kanadským týmem 2:0 na zápasy. V úvodní dvouhře deklasovala šestnáctiletá Barbora Strýcová při své premiéře v soutěži Maureen Drakeovou hladce 6:1 a 6:0. "Super! Vedeme po dvouhrách dva nula. To jsme chtěly. V neděli to bude tři nula a bude rozhodnuto," ujistila Koukalová, která se ovšem ke druhému bodu musela těžce prokousávat. Finalistka turnaje v Casablance měla problémy s vysokými míči soupeřky a vlastní odvahou. V prvním setu Koukalová přišla o podání v devátém gamu a Pelletierová už sadu nepustila.

Český moderní pětibojař Sedlecký se stal mistrem světa

Český moderní pětibojař Michal Sedlecký se v kalifornském Palo Altu stal mistrem světa. V pátečním závodě nasbíral celkem 5640 bodů a o osm odsunul na druhé místo švédského závodníka Erika Johanssona, jehož v závěrečné disciplíně běhu předstihl zhruba tři sta metrů před cílem. Třetí skončil Němec Eric Walther, další český finalista a letošní mistr Evropy Libor Capalini obsadil deváté místo. České družstvo, do něhož patřil ještě Michal Michalík, který se do finále nekvalifikoval, obsadilo v celkovém hodnocení druhou pozici za vítězným Maďarskem. Třetí jsou v konečném součtu Litevci.

Kanoista Doktor skončil na kilometru na mistrovství Evropy čtvrtý

Český rychlostní kanoista Martin Doktor vyšel v závodu na 1000 metrů na mistrovství Evropy v maďarském Szegedu medailově naprázdno. Majitele bronzu z loňského šampionátu v Miláně porazili v sobotním finále německý obhájce titulu Andreas Dittmer, Rus Maxim Opalev a Stanimir Atanasov z Bulharska. Za jeho třetím časem Doktor zaostal o téměř tři sekundy. Kajakářka Barbora Futerová skončila na kilometrové trati na pátém místě, zlato v maďarském kanálu získala domácí Katalin Kovácsová. Deblkanoisté Jan Machač, Viktor Jiráský obsadili poslední deváté místo.

Počasí

V noci na neděli polojasno, místy až skoro jasno. Noční teploty 15 až 11 st. C. Přes den v Čechách zpočátku polojasno, během dne od západu oblačno a místy přeháňky nebo bouřky. Na Moravě a ve Slezsku bude skoro jasno až polojasno, večer od západu s možností přeháněk nebo bouřek. Denní teploty 24 až 29 st. C.

20-07-2002