Denní souhrn zpráv Zprávy Radia Praha

23-06-2002

Grémium ČSSD se dohodlo na nástinu vládního programu

Vedoucí představitelé ČSSD se v sobotu večer po téměř šesti hodinách jednání shodli na nástinu vládního prohlášení. Ten pak odeslali stranám Koalice: KDU-ČSL a Unii svobody- DEU, s nimiž jednají o nové vládě. V návrhu, který původně vypracoval vicepremiér Pavel Rychetský, byla nejvíce rozšířena kapitola o veřejných financích. Předseda ČSSD Vladimír Špidla odmítl krátce po jednání upřesnit bližší informace o vládním prohlášení. Připustil pouze, že otevřenými otázkami zůstávají daně a důchodová reforma. Naopak předpokládá, že se jednající strany shodnou na vstupu České republiky do Evropské unie. Nepochybuje ani o shodě na boji proti korupci a velké kriminalitě. "Jsem přesvědčen, že návrh je rozumný a že Koalice bude ochotná jednat o kterémkoliv bodě, který je v textu uveden," dodal Špidla.

Pro představitele stran Koalice je návrh ČSSD námětem k diskusi

Předsedkyně Unie svobody-DEU Hana Marvanová řekla, že návrh dostali všichni členové předsednictva její strany, nechtěla však sdělit, zda obsahuje i pasáže, které by byly pro její stranu při jednání o vládě nepřijatelné. Podotkla, že je v něm "spousta věcí na diskusi". Místopředseda lidovců Jan Kasal v televizním pořadu Nedělní partie na Primě uvedl, že nástin programového prohlášení považuje za dobrý základ pro další jednání. Zdůraznil však, že si dokument zatím je zběžně přečetl a jistě se bude o řadě bodů diskutovat. Na druhou stranu je ale z návrhu zřejmé, že sociálním demokratům šlo o to,"abychom vytvořili životaschopnou vládu". Ocenil rovněž, že nástin programového prohlášení je "oproštěn od ideologického balastu".

Klaus se dokáže vzdát vedení ODS, zůstane-li strana pravicově orientovaná

Předseda ODS Václav Klaus je připraven, že nebude znovu kandidovat na místo předsedy strany. Nejprve si ale musí být jist pokračováním pravicové politiky a zachováním jednoty strany. Šéf občanských demokratů to uvedl v pořadu televize Nova Sedmička. "Nedopustím, aby se ODS rozpoltila, to by byla velká škoda, protože jiná strana pravice opravdu dnes není," řekl po skončení pořadu. V letošních parlamentních volbách získala ODS necelých 25 procent hlasů a skončila druhá za ČSSD. Ihned po oznámení výsledků voleb novináři Klausovi připomněli loňské prohlášení, že je připraven nést za případný volební neúspěch osobní odpovědnost se vším všudy. Později Klaus prohlásil, že pokud jeho strana ve volebním klání neuspěje, nemá v čele ODS co dělat. Ve středu šéf ODS připustil, že na mimořádném prosincovém stranickém kongresu rezignuje celé vedení a umožní novou volbu. Bude-li ale Klaus na předsednické křeslo znovu kandidovat, je pravděpodobné, že bude ve funkci opět potvrzen. Ve straně se zatím nenašel protikandidát, který by jeho pozici vážněji ohrozil.

Pietní shromáždění v Ležákách připomnělo 60. výročí vypálení obce

Šedesáté výročí vypálení osady Ležáky na Chrudimsku nacisty a vyvraždění tamních obyvatel si na místě, kde dnes stojí na půdorysech devíti vyhlazených domů jen žulové náhrobky s vytesaným křížem, připomněli účastníci pietní shromáždění. Na akci přišly stovky lidí včetně hostů z Německa, Velké Británie, Nizozemí a Kanady. Z čelných představitelů státu přijeli místopředseda vlády Vladimír Špidla a předseda Senátu Petr Pithart. Na své spolubojovníky zavzpomínal poslední žijící člen výsadku Platinum, osmdesátiletý Jaroslav Klemeš. Pietního aktu se zúčastnily i jediné dvě obyvatelky Ležáků, které tragédii přežily, sestry Marie a Jarmila Šťulíkovy. Těm bylo v době, kdy byly poslány do Německa na převýchovu, jeden a dva a půl roku. Ležáky nacisté vypálili 24. června 1942 v rámci odvety za atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha, dva týdny po vyhlazení Lidic. Dospělí obyvatelé byli odvlečeni do Pardubic a ještě téhož dne bez soudu popraveni. Děti byly poslány do vyhlazovacího koncentračního tábora v polském Chelmnu. Dnes je údolí s roztroušenými žulovými pomníky národní kulturní památkou.

V Bělorusku si připomněli oběti českých a slovenských Židů

V sobotu se v běloruském městě Baranoviči asi 150 km západně od Minsku uskutečnil pietní akt u památníku tří tisíc českých a slovenských občanů židovské národnosti, kteří zde byli zlikvidováni fašisty. Vzpomínku zorganizovalo vedení města společně s baranovičskými průmyslovými podniky, které o celý památník pečují. Masové popravy českých a slovenských Židů proběhly během jejich cesty z terezínského ghetta do největšího vyhlazovacího tábora na území Běloruska. K popravám docházelo vždy neočekávaně poblíž Minska, v místě zvaném Malý Trostinec. Memoriální komplex věnovaný českým a slovenským obětem holocaustu, zavražděným v Baranoviči v červnu 1942, byl odhalen před 30 roky. Areál memoriálu uzavírá "Stěna smrti" - bariéra sestavená ze tří tisíc bludných balvanů symbolizujících tragický konec životní pouti obětí. Na ní jsou připevněny dvě pamětní desky s nápisy v češtině a v ruštině.

Stoiber znovu kritizoval Prahu za vysídlení Němců

Konzervativní kandidát na úřad německého kancléře Edmund Stoiber v Lipsku na nedělním srazu vysídlenců z někdejšího Východního Pruska kritizoval Česko za nevstřícnost vůči vysídlencům. Polsko naopak chválil za to, jak se podle něj s minulostí vyrovnává. Stejně jako od Prahy ale žádal také od Varšavy zrušení poválečných dekretů, které upravovaly vyvlastnění a vysídlení Němců. Varšava je podle Stoibera k vysídlencům daleko otevřenější než Praha. Z Polska také nejsou slyšet takové tóny vůči vyhnancům, jako z České republiky. Vyjádření předsedy ČSSD Vladimíra Špidly, že odsun byl zdrojem míru, Stoiber opět označil na zcela nepřijatelné.

Ministr školství požádá vládu o necelou miliardu na platy učitelů

Ministr školství Eduard Zeman chce ve středu požádat vládu o dalších 940 milionů korun na platy učitelů. V rozpočtu školství totiž chybí prostředky na zvyšování mzdových tarifů, na němž se s kabinetem dohodly odbory. Schválený rozpočet původně počítal se zvyšováním mzdových tarifů od dubna, a to o deset procent. Po dohodě vlády s odboráři ale platy vzrostly již od března, a to o 11 procent. Ministerstvu školství tak na přidávání scházelo asi 640 milionů korun. O dalších zhruba 300 milionů korun se potřebná částka navýšila při mzdové inventuře v regionálním školství. Na vyrovnání nesrovnalostí v učitelských platech, způsobených například vyšším věkem učitelů, dá ministerstvo krajům dalších 155 milionů korun.

Těhotné ženy a nemocní by měli být podle Rady vlády ve vazbě jen výjimečně

Rada vlády pro lidská práva navrhuje, aby těhotné ženy, matky malých dětí a nemocné bral soud do vazby jen výjimečně. Těhotnou ženu a matku pečující o dítě ve věku do jednoho roku by soud v zásadě neměl vzít do vazby vůbec. Pokud se její těhotenství zjistí ve vazbě, měla by být propuštěna. Výjimkou by měly být pouze ženy obviněné z trestného činu, za nějž lze uložit výjimečný trest. I je by měl soud umístit do zdravotnického nebo zvláštního zařízení vězeňské služby. U nemocných by se mělo více přihlížet k tomu, zda nelze účelu vazby dosáhnout jiným způsobem. Rada zaznamenala i případy, kdy soud vzal do vazby obviněné s těžkými nebo nevyléčitelnými chorobami. Zlepšit by se měly také podmínky obviněných, kteří jsou ve vazbě proto, aby nemohli ztěžovat vyšetřování. Kabinet tyto návrhy projedná ve středu na zasedání v Kolodějích.

V Liberci postaví pomník obětem komunismu

Pomník obětem komunismu nechá v městském parku vybudovat liberecký magistrát. Vyhoví tak požadavku Konfederace politických vězňů. Pomník by měl být odhalen v květnu 2003 při příležitosti Týdne politických vězňů. Na výtvarný návrh vypíše magistrát pod záštitou České komory architektů architektonickou soutěž. Cena díla by neměla překročit 500.000 korun. Liberecká radnice odkryla před dvěma lety na Štefánikově náměstí před kasárnami moderně ztvárněný památník bojovníkům za svobodu Československa, tedy legionářům, ale i protifašistických a protikomunistických odbojářům, ten ale politickým vězňům nestačí. "Chceme, aby každý člověk věděl, co byl bolševismus a 40 let bezpráví," uvedl předseda liberecké Konfederace politických vězňů Otakar Raulím.

Vítkovice vyplatí zaměstnancům deset milionů za soudní vyrovnání

Mimořádné prémie za dokončení procesu soudního vyrovnání rozdělí mezi své zaměstnance vedení a.s. Vítkovice. Odměnu, která činí celkově 10 milionů korun, obdrží více než 4000 zaměstnanců podniku k červnové výplatě. V době krize podniku zaměstnanci déle než rok dostávali své mzdy se zpožděním a prémie nedostávali vůbec. Nejmenší částka, kterou zaměstnanci nyní obdrží, je 500 korun. Soudní vyrovnání Vítkovic trvalo zhruba dva roky. Společnost v minulých dnech vydala svým věřitelům 850 z 903 směnek se zárukou České konsolidační agentury. Krajský soud v Ostravě již 9. května letošního roku prohlásil soudní vyrovnání Vítkovic za ukončené. K restrukturalizaci zadlužené firmy stát přistoupil v roce 2000, kdy společnost se stoprocentní státní účastí Osinek zajistil financování výroby. Osinek do Vítkovic dodává surovinu, po jejím zpracování prodává hotové výrobky, a Vítkovicím zaplatí výrobní náklady.

Most získal dalších deset milionů korun na průmyslovou zónu

Město Most získalo dotaci deset milionů korun na výstavbu inženýrských sítí a komunikací v průmyslové zóně Joseph. Výstavbu inženýrských sítí a obslužných komunikací v této zóně, která je první rozvojovou plochou města na "zelené louce", zahájily stavební firmy na konci ledna. O urychlení prací požádal mexický producent hliníkových hlav a bloků do automobilových motorů Nemak, který je prvním investorem v zóně. Nemak plánuje v první fázi postavit závod za 70 milionů eur (asi 2,3 miliardy korun) s roční kapacitou 1,6 milionu motorových hlav. Práci zde nalezne na 530 lidí. Do deseti let by měla firma investovat dalších sedm miliard Kč a zaměstnat na 1300 pracovníků.

Pivovar Svijany usiluje o příspěvek z evropského programu Sapard

Soukromý pivovar Svijany na Liberecku investuje během dvou let do rozšíření kapacity pivovaru 18 milionů korun. Podle jednatele společnosti Tomáše Kučery chce získat část prostředků na novou investici z programu EU Sapard. Podpora EU by měla činit 40 procent, 60 procent chce investovat pivovar z vlastních zdrojů. Celková kapacita pivovaru se dostavbou zvýší asi o 20 procent na 150.000 hektolitrů piva. Pivovar vystavil loni 115.000 hektolitrů piva. Letos předpokládá zhruba desetiprocentní nárůst produkce na 127.000 hektolitrů. Tržby by měly stoupnout ještě více, protože se zvyšuje podíl vícestupňového piva. Hlavním odbytištěm pivovaru je Jablonecko a Liberecko, kde se prodá asi 90 procent produkce. Pivovar hledá uplatnění i na německém trhu. Výroba piva ve Svijanech začala v roce 1564.

Pivovar Bernard zahajuje vývoz tmavého piva do Švédska

Vývoz tmavého piva do Švédska zahájí v příštích dnech Rodinný pivovar Bernard. Kontrakt na dodávku 125 hektolitrů měsíčně získal na základě úspěchu v soutěži švédské firmy Bolaget. Humpolecká černá třináctka se zařadila mezi tři nejlepší alkoholické nápoje ze tří set, jež se ucházely o švédský trh. Stejná značka pivovaru Bernard letos bodovala i v Česku, když v polovině června získala v soutěži Pivo České republiky první místo v kategorii tmavých speciálů. Pivovar Bernard loni utržil 125 milionů korun a vystavil 95.000 hektolitrů piva. Do výrobního zázemí se loni investovalo 10,5 milionu korun a další desítky milionů směřovaly do podpory prodeje a zajištění obchodní sítě. Ty by se letos měly odrazit ve zvýšení výstavu o 15 procent.

První část sbírky Medy Mládkové bude zpřístupněna v pražských Sovových mlýnech

Muzeum Kampa, sídlící v pražských Sovových mlýnech, zpřístupní ve středu první část sbírky Jana a Medy Mládkových. Po několika výstavách, které představily především zahraniční výtvarníky, se Pražané budou moci seznámit s díly desítky českých umělců, jejichž práce v 60. až 80. letech Mládkovi v tehdejším Československu nakupovali. Mládková nyní svou americkou sbírku stěhuje do Prahy. Kolekce čítá přes 1000 děl českých a slovenských výtvarníků z let 1965 až 1985, mezi nimiž jsou obrazy, sochy, kresby, grafika a koláže. Sbírka proslula především 250 díly jednoho ze zakladatelů moderního malířství, světově uznávaného Františka Kupky. Jeho obrazy a kresby se ale na Kampu dostanou až v září. Mládková také vlastní 16 soch Otto Gutfreunda, přes 200 obrazů a soch z Polska, Maďarska, bývalé Jugoslávie a Ruska a 50 olejů současných amerických, belgických a francouzských malířů.

V Paříži se při představení Rusalky zřítily kulisy

Velké horko bylo zřejmě důvodem, proč se při sobotním představení Dvořákovy Rusalky v pařížské Opeře Bastille zřítila část kulis. K nehodě došlo při jejich výměně. Kulisy se zablokovaly kvůli tomu, že horkem se roztáhl materiál. Při pádu dřevěné stěny na konci prvního jednání nebyl nikdo zraněn. Představení Rusalky, v němž v hlavní roli účinkuje i slavná americká sopranistka Renée Flemingová, však muselo být na dvacet minut přerušeno. Rusalka je v Paříži uváděna jako součást České kulturní sezóny ve Francii. Její úterní představení bude zároveň slavnostním zahájením této rozsáhlé kulturní akce. Má se jej zúčastnit i ministr kultury Pavel Dostál. V nejznámější Dvořákově opeře v pařížské inscenaci vystupuje vedle Flemingové i česká pěvkyně Eva urbanová, která se ujala partu Cizí kněžny. V pařížské Opeře tak Urbanová zpívá vůbec poprvé. V Paříži je naplánováno celkem osm představení Rusalky, poslední se má uskutečnit 11. července.

Klavírista Adam Skoumal vystoupí v Rize

Mladý český pianista Adam Skoumal vystoupí ve čtvrtek v Síni Richarda Wagnera v Rize. Představí se v sólových skladbách Roberta Schumanna a Klementa Slavického a s flétnistkou Ilze Urbaneovou v kompozicích Wolfganga Amadea Mozarta a Bohuslava Martinů. Do programu zařadil Skoumal i vlastní skladbu pro flétnu a klavír. Dvaatřicetiletý umělec, laureát mezinárodní interpretační soutěže Pražského jara v roce 1998, vystudoval pražskou konzervatoř a Hudební fakultu AMU a poté pokračoval v univerzitních studiích ve Spojených státech. Má za sebou mimo jiné již nahrávku Schumannova Karnevalu, komorních skladeb Antonína Rejchy a doprovodu písní Leoše Janáčka a Antonína Dvořáka. Se Symfonickým orchestrem hlavního města Prahy FOK a s Komorním orchestrem Pražských symfoniků za řízení dirigenta Leoše Svárovského nahrál 3. klavírní koncert Sergeje Rachmaninova a Bachův Koncert pro klavír a smyčce d-moll v úpravě Feruccia Busoniho.

Vítězkou Zlíntalentu je čtrnáctiletá Markéta Poulíčková

Teprve čtrnáctiletá Markéta Poulíčková z Mikulova na Hodonínsku se stala vítězkou letošního sedmého ročníku soutěže mladých talentovaných zpěváků Evropská databanka Zlíntalent 2002. Z dvanácti finalistů ji vybrala nejen odborná, ale i novinářská porota. Kromě interpretační soutěže se ve Zlíně uskutečnilo i finále soutěže autorů skladeb. Z 12 finalistů byl podle odborné poroty nejlepší devatenáctiletý Dalibor Cidlinský z Frýdštejnu s písničkou Nebeská bytost s anglickým textem. Zazpívala ji Lenka Jankovská, s kterou skladbu složil. "Písnička byla skvělá. Americký hudební skladatel Michael Jay, který byl v porotě, dokonce požádal o zakoupení jejích práv do USA," řekl prezident festivalu Luděk Malár.

Pražský festival adrenalinových filmů zná své vítěze

Zvláštní cenu na Mezinárodním festivalu dobrodružných a adrenalinových filmů převzal v sobotu večer v Praze jeho čestný host Američan Jean-Michel Cousteau, nejstarší syn slavného oceánografa a badatele Jacquese Cousteaua a pokračovatel v jeho práci. Držitelem hlavní ceny festivalu, který se v neděli uzavřel, je Němec Christoph Redl. Cena pro nejlepší krátké a středometrážní snímky ve filmové kategorii Země putuje do Slovinska, v kategorii Voda do Německa a v kategorii Vzduch ji získal česko-nepálský projekt Jiřího Petra.

Slovácké divadlo chystá přehlídku na hradě Buchlov

Divadelní přehlídku na hradě Buchlov nazvanou "Buchlovské divadelní léto" připravuje uherskohradišťské Slovácké divadlo. Přehlídka se uskuteční od 28.června do 3.července a diváci uvidí tři představení: Rychlé šípy, Nikola Šuhaj a Slovácko sa súdi. Nápad uvádět některé z titulů pod širým nebem vznikl podle mluvčího divadla Josefa Kubánka před čtyřmi lety a od té doby si získal mnoho příznivců. "Buchlovské divadelní léto patří mezi ojedinělé divadelní projekty. Diváci svým zájmem potvrzují, že působení divadla není spojováno jen s jeho budovou v Uherském Hradišti," uvádí dramaturgyně přehlídky Iva Šulajová.

Nadace Archa Chantal vybrala pro děti téměř půl druhého milionu

Nadaci Archa Chantal se podařilo získat 1,4 milionu korun na zvelebení dětského oddělení mostecké nemocnice. Do konce září by se měla částka podle uzavřených smluv zvýšit o dalších 300.000 korun, což by podle mosteckého primátora Vladimíra Bártla mělo na adaptaci oddělení malých pacientů stačit. Více než 72.000 korun předali v pátek nadaci zástupci Okresní hospodářské komory v Mostě. Část výtěžku tvoří sbírka již neplatných mincí zemí Evropské unie, kterou vyměnila za eura partnerská obchodní komora v německém Halle. I když bankovní konto pro zlepšení podmínek dětských pacientů založila nadace již před čtyřmi roky, potřebné množství peněz se tehdy nepodařilo shromáždit. Loni v červnu se proto pracovníci nadace dohodli s představiteli mosteckého magistrátu na obnovení sbírky. Od té doby přibyl na kontě téměř milion korun.

Majitelé domů v Praze 6 mají zájem o program proti sprejerům

Přibližně 350 majitelů domů v Praze 6 se zatím přihlásilo do programu proti sprejerům, který vyhlásila místní radnice. Ta se před časem rozhodla, že bude chránit před sprejery nejen domy obecní, ale i soukromé. Podle mluvčího radnice Martina Šalka zájemcům koncem příštího týdne předvede, jak se sprejerské nápisy z fasád odstraňují. Na protisprejerský program letos městská část vyčlenila sedm milionů korun. Graffiti ze soukromých domů bude odstraňovat na vlastní náklady. Majitelé se však musejí zavázat, že budou v případě zadržení sprejera vymáhat v soudním řízení náhradu škody. Peníze, které vysoudí, pak převedou na městskou část. Nápisy sprejerů odstraňuje městská část z obecních domů už téměř dva roky. Do nynějšího programu nemohou být zahrnuty jen budovy ministerstev, nemovitosti se zvláštním stupněm památkové ochrany a zahraniční zastupitelské úřady. Praha 6 je zřejmě jediná, která tento způsob boje se sprejery zvolila.

Novým tvarůžkovým králem se v Olomouci stal muž z Přáslavic

Novým tvarůžkovým králem, který dokázal v sobotu v Olomouci nejrychleji sníst ohromné množství syrečků, chleba i cibule, se stal třiapadesátiletý Vladislav Najman z Přáslavic na Olomoucku. Dosavadní světový rekord této soutěže, který vytvořil loni časem dvě minuty pět sekund šestadvacetiletý Jiří Sedlář, však zdolat nedokázal. Letošní vítěz se na mistrovství světa, které má ve městě obrovský ohlas, přihlásil poprvé. Muž, který do sebe nejrychleji vpravil tři balíčky sýra, dva krajíce chleba, cibuli a půllitr piva, tvrdí, že nejtvrdším oříškem se stala právě cibule. Mistrovství světa v pojídání tvarůžek se v Olomouci konalo po čtvrté. Letos se do soutěže přihlásilo 35 borců z celého okolí. Rekord každoročně zaznamenávají také členové pelhřimovské agentury Dobrý den, která spravuje databanku českých dodatků Guinnessovy knihy rekordů.

Čeští kajakáři vyhráli závod Světového poháru v Karlových Varech

Kajakáři Michala Strnadová a Robert Knebel vyhráli v Karlových Varech závěrečný pětikilometrový závod Světového poháru ve sjezdu na divoké vodě. Reprezentační trenér i jeho svěřenkyně obhájili loňská prvenství - Strnadová zopakovala triumf ze sobotního sprintu, završila sezónu bez jediné porážky a potvrdila celkové vítězství v SP, pro Knebela bylo vítězství nejlepším výsledkem letošního roku.

Český rozhodčí Amler bude v semifinále v Soulu na čáře

Mezinárodní fotbalová federace (FIFA) svěřila řízení semifinálových zápasů na světovém šampionátu zkušeným evropským rozhodčím. Středeční utkání Brazílie s Tureckem v japonské Saitamě povede jako hlavní Kim Milton Nielsen z Dánska, jedním z jeho asistentů bude český sudí Evžen Amler. Složení rozhodcovských trojic vybrala komise rozhodčích FIFA poté, co předseda Sepp Blatter po kritice z řady míst na adresu výkonů rozhodčích požádal, aby pro zbývající zápasy byli vybráni skutečně ti nejlepší.

A na závěr krátce o počasí:

V noci bude zpočátku oblačno až polojasno, postupně od západu zataženo s deštěm nebo přeháňkami, ojediněle i s bouřkami. Nejnižší noční teploty 17 až 13 stupňů. Zítra bude zataženo s deštěm, postupně od severozápadu ustávání srážek a protrhávání oblačnosti. Nejvyšší denní teploty 19 až 23 stupňů, na jihovýchodě kolem 25 stupňů Celsia.

23-06-2002